در عرصه بلاک چین همواره شاهد نوآوری هایی هستیم که این نوآوری ها معمولاً جهت تسریع و سهولت معاملات رمز ارزها انجام می شوند. دراین بین یکی از پدیده های خلاقانه که بسیار نیز موردتوجه کاربران قرارگرفته است، صرافی های غیرمتمرکز (DEX) است. در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیقی از پنکیک سواپ بپردازیم.

فهرست []

  امروزه صرافی های غیرمتمرکزی در دسترس کاربران هستند که می توان جهت سرمایه گذاری بر روی رمز ارزها از آنها استفاده کرد. در حقیقت این صرافی ها برعکس صرافی های متمرکز شناخته شده همچون بایننس و کوین به یس که به وسیله نهادی مرکزی اداره می شوند، امکان مبادله ای بدون واسطه را فراهم می کنند.

  درواقع بسیاری از این صرافی های غیرمتمرکز بر بستر شبکه اتریوم ایجادشده اند و این فضا جایی است که بخش عمده ای از امور مالی غیرمتمرکز یا defi/’>دیفای در آن ها پیاده سازی می شوند.

  صرافی پنکیک سواپ نیز یکی از این صرافی های غیرمتمرکز است که توانسته تا موج عظیمی را در بین این صرافی ها به راه بیندازد و با استقبال بسیاری نیز مواجه شده است. ولی سؤال اساسی این است که صرافی پنکیک سواپ و همچنین ارز دیجیتال این صرافی دقیقاً چیست؟ ازاین رو جهت پاسخ به این پرسش ها، در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به مفهوم پنکیک سواپ و موضوعات پیرامون آن بپردازیم.

  معرفی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

  پنکیک سواپ یک پلتفرم تبادل یا به بیانی دیگر یک صرافی غیرمتمرکز جهت مبادله توکن های BEP-20 در شبکه بلاک چینی تحت عنوان اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) است. این بلاک چین در حقیقت مخصوص صرافی بایننس است. از طرفی ارز دیجیتال پنکیک سواپ از مدل بازار ساز خودکار یا AMM استفاده می کند که در آن کاربران به وسیله استخرهای نقدینگی اقدام به ترید می کنند. این استخرها در حقیقت با دارایی کاربران است که پر می شوند.

  این روند به این شکل است که کاربران توکن های BEP-20 خود را به درون استخرهای نقدینگی واریز کرده و درازای این کار، توکن های ارائه دهنده نقدینگی یا LP دریافت می کنند. همچنین کاربران در این شبکه قادر خواهند بود تا از این توکن ها جهت پرداخت بخشی از هزینه های معاملاتی خود نیز استفاده کنند. دقت داشته باشید که توکن های LP یا ارائه دهنده نقدینگی را اصطلاحاً توکن های FLIP نیز می نامند.

  جدا از این موارد، پنکیک سواپ دارای تراکنش هایی سریع و همچنین کارمزد کمتری به نسبت دیگر پروژه های دیفای است. همچنین، همان طور که در مقدمه نیز به این مطلب اشاره داشتیم، برخلاف دیگر صرافی های رایج مثل بایننس و کوین به یس که به وسیله نهادی واحد اداره می شوند، صرافی های غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ امکان تجارتی بدون واسطه را برای کاربران خود فراهم می سازند. درواقع پنکیک سواپ از بسیاری از جهات شبیه به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) است.

  علاوه بر این دقت داشته باشید که از پنکیک سواپ عموماً جهت معامله توکن های BEP-20 که بستر زنجیره هوشمند بایننس ایجادشده اند استفاده می شود. ولی می توان به وسیله Binance Bridge از دیگر سیستم عامل ها نیز توکن هایی با دیگر استانداردها را نیز وارد کرد و آنها را تحت استاندارد BEP-20 دسته بندی کرد.

  تاریخچه پنکیک سواپ

  پنکیک سواپ در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریورماه ۱۳۹۹) و به وسیله افرادی ناشناس راه اندازی گردید. از طرفی به احتمال زیاد احتمال انتخاب این نام برای این پلتفرم، علاقه بنیان گذاران آن به پنکیک بوده است. این در حالی است که این علت قطعی این امر نبوده و در بیشتر صرافی های غیرمتمرکز شاهد چنین نام گذاری هایی بوده ایم. استفاده شده است.

  نحوه کارکرد پنکیک سواپ

  در این بخش قصد داریم تا در چند بخش و به صورت جدا گاه در مورد نحوه عملکرد و ساختار کارکرد پنکیک سواپ توضیح دهیم.

  ایجاد نقدینگی

  اساساً تبادل توکن ها در استخرهای نقدینگی از طریق جفت ارزها انجام می گیرد. درواقع کاربران قادر هستند تا بدون واسطه، نوعی از توکن را با نوع دیگری از توکن ها تبادل کنند. این در حالی است که دیگر کاربران که توکن های خود را در مجموعه نقدینگی سهام گذاری یا استیکینگ می کنند نیز صاحب سهمی از پاداش های حاصل از معاملات خواهند شد.

  استیکینگ

  صرافی پنکیک سواپ به کاربران خود این امکان را می دهد تا توکن های خود را اصطلاحاً در استخرهای سیروپ (Syrup Pools) استیک (Stake) یا سهام گذاری کنند. مثلاً می توان توکن CAKE که همان توکن بومی پنکیک سواپ است را استیک کرده و تنها با قرار دادن آن در استخر سیروپ، توکن کیک بیشتری دریافت کرد. جدا از این، می توان با استفاده از گزینه سهم خودکار نیز، حداقل یک مرتبه در ساعت، توکن های کیک خود را دوباره استیک کرد و پاداش دریافتی خود را افزایش داد.

  قرعه کشی

  پنکیک سواپ تجربه هایی مشابه با شرط بندی را درباره افزایش یا کاهش قیمت بایننس کوین (BNB) در بازه زمانی محدود به کاربران خود ارائه می دهد. از طرفی بر اساس یک قرعه کشی در این صرافی، کاربران می توانند بلیط هایی را باهدف برنده شدن توکن های Cake خریداری کنند. در حقیقت روند قرعه کشی به این صورت است که هر شش ساعت یک بار، قرعه کشی انجام می گیرد که برنده آن صاحب نزدیک به ده توکن کیک خواهد شد.

  توکن های NFT

  همچنین در قسمت توکن های غیر مثلی (NFT) صرافی پنکیک سواپ نیز کاربران امکان برنده شدن توکن های ویژه ای را خواهند داشت. در حقیقت در صورت برنده شدن NFT یک کاربر، وی این قابلیت را خواهد داشت تا NFT خود را باارزشی معادل به توکن های Cake تبدیل کند.

  نقشه راه پنکیک سواپ

  تیم پنکیک سواپ در مدت فعالیت خود تا به الآن اقدامات زیادی را انجام داده و در ادامه نیز قصد دارد تا موارد زیر را پیاده کرده و شبکه خود را بیش ازپیش گسترش دهد:

  • اعطا و دریافت وام (اعطای وام یا دریافت توکن های CAKE و درنتیجه دریافت پاداش و تخفیف
  • معاملات اهرم یا مارجین تریدینگ خرید توکن های BSC به وسیله اهرم درون زنجیره ای
  • استیکینگ یا سهام گذاری بلندمدت

  مزایای پنکیک سواپ

  اساساً زنجیره هوشمند بایننس (BSC) که پنکیک سواپ بر بستر آن ایجادشده است، در راستای تسهیل و همچنین ارزان تر کردن گزینه های پیش روی کاربران خود به وجود آمده است. درواقع این راهبرد اساسی به این پلتفرم کمک کرده تا در بین دیگر صرافی های غیرمتمرکز به گزینه ای محبوب تبدیل شود. اما این تمامی ویژگی های پنکیک سواپ نیست. در ادامه قصد داریم تا به ویژگی های این پلتفرم غیرمتمرکز محبوب بپردازیم.

  دارایی های متعدد

  یکی از برترین مزایای کاربران پنکیک سواپ دسترسی به توکن های جدید این شبکه ارز دیجیتال است. درواقع این شبکه به کاربران این امکان را می دهد تا استیبل کوین صرافی بایننس (BUSD)، بیت کوین (BTC)، تتر (USDT) و اتر (ETH) را با استفاده از ویژگی های سپرده، از زنجیره ETH به زنجیره BSC منتقل کنند.

  در حقیقت کاربران تقریباً به کلیه پروژه های برتر بازار رمز ارزها دسترسی پیدا می کنند. از طرفی کاربران می توانند گزینشی عالی از بین توکن های منحصربه فرد BEP-20 و دیگر پروژه های کمیاب و دشوار دیگر داشته باشند.

  ارتباط متقابل با دیگر کاربران

  از اصلی ترین دقدقه های کاربران پنکیک سواپ، حفظ سطح مشخصی از ارتباط میان دو بلاک چین اشاره شده در بالا است. توسعه دهندگان پنکیک سواپ دریافتند که اغلب کاربران این شبکه از اکوسیستم اتریوم هستند و تلاش دارند تا این روند را به طرز چشمگیری ساده کنند. از این رو و در راستای این استراتژی، پلتفرم پنکیک سواپ قصد ادغام کیف پول های شناخته شده مثل تراست ولت (Trust Wallet)، مث ولت (MathWallet)، ولت کانکت (WalletConnect)، توکن پاکت (TokenPocket) و متامسک (MetaMask) را دارد.

  رابط کاربری آسان و ساده

  رابط کاربری پنکیک سواپ از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از آن بسیار ساده است و برای استفاده از گزینه های معاملاتی آن نیازی به مهارت بالا یا تجربه قبلی نیست. از طرفی این پلتفرم به شکلی طراحی گردیده تا به هر فردی این امکان را دهد تا سود خود را به سطح حداکثری برساند. در حقیقت کاربران قادر خواهند بود تا دارایی های دیجیتال خود را به صندوق های نقدینگی وام داده و درازای آن، توکن های نقدینگی دریافت کرده و سپس جهت دریافت سود بیشتر آن ها را ذخیره کنند.

  کارمزد اندک معاملات

  اساساً اصلی ترین ویژگی پنکیک سواپ ساختار کم هزینه آن است. این شبکه به علت قابلیت های فنی پیشرفته خود به قیمت گس (کارمزد معاملات در شبکه اتریوم) متکی نیست. این روش بدین معنا است که کاربران قادر هستند تا با کسری از هزینه بازار سازهای خودکار (AMM) مبتنی بر اتریوم ازجمله یونی سواپ و سوشی سواپ، معاملات خود در شبکه پنکیک سواپ را انجام دهند.

  سرعت بالای انجام معاملات

  پلتفرم پنکیک سواپ تجربه معاملاتی سریع را برای کاربران خود فراهم ساخته است. در حقیقت معاملات کاربران این پلتفرم در اکثر مواقع در کمتر از پنج ثانیه انجام می گیرد. درنتیجه زمان سریع انجام گیری معاملات به کاربران پنکیک سواپ این امکان را می دهد تا سود بیشتری کسب کنند؛ چراکه فرصت های بیشتری برای معاملات آربیتراژ برای آنها ایجاد خواهد شد. از طرفی این پلتفرم به تریدرها این امکان را می دهد تا از روندهای قیمتی ارزهای دیجیتال در بازار جلوتر باشند و به طرز سریع تری اقدام کنند.

  امنیت پلتفرم پنکیک سواپ

  هرچند زمان و هزینه دریافت حسابرسی پنکیک سواپ همواره توسط شرکت امنیت سایبری سرتیک (CertiK) بررسی می شود، ولی این موضوع بدین معنی نیست که این صرافی از امنیت بالایی برخوردار است. باید در نظر داشت که همواره واریز وجوه در قراردادی هوشمند با ریسک بالایی همراه خواهد بود و درنتیجه امکان بروز مشکل در آن وجود دارد. درواقع چنین مشکلاتی حتی در پروژه های حسابرسی شده و معتبر نیز ممکن است رخ دهد.

  در حقیقت باوجود بررسی های مداوم شرکت سرتیک از پنکیک سواپ که ازجمله معتبرترین بررسی کنندگان کدهای برنامه نویسی قراردادهای هوشمند هستند، بازهم استفاده از پلتفرم های غیرمتمرکز خطراتی را همراه خوددارند که ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه کاربران شود.

  مفهوم بازار ساز خودکار (AMM) در پنکیک سواپ

  اساساً بازار ساز خودکار نوعی از پروتکل صرافی غیرمتمرکز (DEX) به حساب می آید و می توان آن را رباتی که نقش اعلام دائمی قیمت میان ۲ دارایی را بر عهده دارد در نظر گرفت. در حقیقت بازار ساز خودکار شرایطی را فراهم می سازد که در آن کاربران می توانند در صرافی به بازار ساز تبدیل شده و با تأمین نقدینگی، کارمزد کسب کنند.

  از طرفی در این پروتکل ها از فرمولی ریاضی جهت قیمت گذاری استفاده شده و دارایی ها برعکس صرافی های متمرکز به جای استفاده از دفتر سفارشات، طبق الگوریتم هایی مشخص، قیمت گذاری می شوند. دقت داشته باشید که این فرمول های ریاضی در هر صرافی متفاوت خواهند بود.

  همچنین در معاملات بازار ساز خودکار نیازی به طرفین معامله نبوده و معاملات به جای اینکه به شکل همتا به همتا انجام شوند، در حالت همتا به قرارداد (P2C) انجام می گیرند. علاوه بر این، در این الگوریتم ها در زمان خرید یا فروش، قیمت بر اساس فرمول های ریاضی محاسبه شده و به کاربران اعلام می گردد. بااین حال، در قراردادهای هوشمند، نقدینگی به وسیله کاربرانی که تأمین کنندگان نقدینگی (LP) نامیده می شوند، تأمین می گردد.

  مفهوم استخر نقدینگی (Liquidity Pool) در پنکیک سواپ

  استخر نقدینگی نوعی فضای مجازی است که کاربران پنکیک سواپ با سپرده گذاری جفت ارزهای مدنظر خود در آن، نقدینگی موردنیاز جهت معاملات توکن ها را فراهم می سازند. در حقیقت نقدینگی یا همان لیکوئیدیتی بیانگر این است که یک دارایی را چه میزان راحت و سریع می توان خریدوفروش کرد.

  از طرفی در این استخرها به کاربرانی که توکن های خود را سپرده گذاری کنند، تأمین کننده نقدینگی یا Liquidity Provider) LP) گفته می شود. درواقع این کاربران بخش عمده ای از کارمزدی که کاربران برای تبدیل دارایی های خود به دیگر دارایی ها می پردازند را دریافت می کنند. به طور کلی هرچه میزان نقدینگی بیشتری در استخر جمع شود، سفارشات بزرگ دارای لغزش (Slippage) کمتری خواهند بود. ازاین رو جذب نقدینگی موضوع بسیار مهمی در استخرهای نقدینگی است.

  البته دقت کنید که با توجه به قیمت گذاری انجام شده به وسیله الگوریتم های ریاضی و اینکه قیمت ها با تغییر نسبت میان توکن های استخر نقدینگی بعد از معامله تعیین می گردند، اگر چنین نسبتی به میزان زیادی دچار تغییر شود، شاهد لغزش قیمت زیادی خواهیم بود.

  مفاهیم فارمینگ و استیکینگ در پنکیک سواپ

  به بیانی ساده، استیکینگ (Staking) به معنای قفل کردن دارایی های دیجیتال جهت دریافت پاداش از شبکه است. درواقع در استیکینگ، دارایی های کاربران در داخل یک کیف پول دیجیتال بلوکه شده تا امنیت شبکه تضمین گردد. از طرفی طی فرایند استیکینگ، بعد از بلوکه کردن رمز ارزهای یک کاربر، وی می تواند تراکنش ها را تأیید کرده و به این ترتیب از امنیت شبکه پشتیبانی کند.

  همچنین در فرایند فارمینگ (Farming) نیز کاربران توکن های استخر (LP) خود را استیک یا قفل می کنند و بعد از قفل شدن این توکن ها، شبکه به آنها توکن کیک را به عنوان پاداش می دهد. در حقیقت کاربران با دریافت توکن کیک می توانند به راحتی این توکن ها را در صرافی هایی که از آن پشتیبانی می کنند، و تبدیل کنند. علاوه بر این، کاربران می توانند توکن های کیکی که از طریق فارمینگ توکن های LP کسب کرده اند را استیک کنند و درنتیجه بدون نیاز به تبدیل آنها در صرافی دیگر، می توانند در استخری دیگر توکن های کیک خود را به ارزهای دیگر تبدیل کنند.

  دقت داشته باشید که اساساً جفت ارزهای بسیاری وجود دارند که می توان آن ها را در پنکیک سواپ استفاده کرد. ازاین رو شما می توانید در قدم نخست با خرید رمز ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم و … به صورت جفت ارز، معاملات پنکیک سواپ خود را انجام دهید. به طور کلی از رایج ترین این جفت ارزها می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

  • CAKE – BNB LP
  • BETH – ETH LP
  • BUSD – BNB LP

  مفهوم عرضه اولیه فارمینگ (IFO) در پنکیک سواپ

  صرافی پنکیک سواپ عرضه اولیه فارمینگ (IFO) را جهت کمک به توکن های تازه راه اندازی شده برای ایجاد فرصت ییلد فارمینگ معرفی کرده است. در حقیقت در راستای این کار، کاربران می توانند توکن های تأمین نقدینگی موجود را در داخل استخری پشتیبانی شده برای این عرضه قرار دهند. حال در اینجا، ابتدا از افرادی که رمز ارزهای خود را به روش IFO عرضه می کنند، در مورد مشخصات پروژه مثل مرحله فعلی توسعه آن رمز ارز، موارد استفاده آن، برنامه توزیع توکن، بررسی کدهای برنامه نویسی قرارداد هوشمند آن رمز ارز، ارزیابی پیش بینی شده و همچنین هدف از جمع آوری کمک مالی برای آن ارز دیجیتال، سؤال خواهد شد.

  کارمزد صرافی پنکیک سواپ

  درست مثل دیگر صرافی های غیرمتمرکز، کاربرانی که نقدینگی صرافی پنکیک سواپ را تأمین می کنند، توکن های LP کسب کرده و بخشی از کارمزدهای پلتفرم را نیز به عنوان پاداش دریافت می کنند. دقت داشته باشید که میزان کارمزدها در صرافی پنکیک سواپ ۰.۲٪ است که از این رقم، ۰.۱۷٪ آن به تأمین کنندگان نقدینگی و مابقی آن (۰.۰۳٪) نیز جهت فرایند سوزاندن توکن ها، به صندوق پنکیک سواپ تعلق می گیرد.

  کیف پول های دیجیتال پشتیبانی شده توسط صرافی پنکیک سواپ

  اساساً پنکیک سواپ از تعدادی کیف پول شناخته شده همچون متامسک (MetaMask)، توکن پاکت (TokenPocket)، ولت کانکت (WalletConnect)، مث ولت (MathWallet)، تراست ولت (TrustWallet) و … پشتیبانی می کند. دقت کنید که متامسک یک ولت ERC-20 است، ولی قادر است تا از توکن هایی با استاندارد BEP-20 نیز پشتیبانی کند.

  توکن کیک (CAKE)

  توکن کیک (CAKE) توکن اختصاصی ارز دیجیتال پنکیک سواپ است. این توکن بر بستر شبکه بلاک چین اختصاصی بایننس (BEP-20) ایجادشده است. هم اکنون به ازای ایجاد هر بلوک جدید در شبکه بایننس، بیست و پنج توکن کیک به کاربران پنکیک سواپ پرداخت می گردد. درنتیجه با در نظر گرفتن اینکه روزانه سی هزار بلوک جدید به شبکه افزوده می شود، روزانه هفت میلیون و پانصد هزار توکن کیک به شبکه اضافه می گردد.

  توکن CAKE در حال حاضر در رتبه هشتاد و چهار برترین ارزهای دیجیتال در وب سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. همچنین در زمان نگارش این مطلب، حجم معاملات این رمز ارز در حدود سیصد و هفتاد و هشت میلیون دلار است. جدا از این، هم اکنون عرضه کل این توکن رقمی نزدیک به صد و هفتاد و چهار میلیون دلار است که از این رقم، حدود صد و یازده میلیون توکن آن در گردش هستند.

  روند قیمتی ارز دیجیتال پنکیک سواپ

  طبق اعلام وب سایت کوین مارکت کپ، رمز ارز پنکیک سواپ روند قیمتی خود را در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ (۷ مهرماه ۱۳۹۹) باارزش ۱.۳۷ دلار شروع کرد. این ارز دیجیتال طی چند روز پس از تاریخ فوق با سقوط مواجه شد و ارزش آن به ۰.۴۷ دلار رسید. البته دقت داشته باشید که پنکیک سواپ موفق شد تا در اواسط اکتبر همان سال (مهرماه ۱۳۹۹) در ۱.۰۹ دلار مقاومت داشته باشد، ولی این مقاومت چندان طول نکشید و قیمت پنکیک سواپ در ابتدای نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ماه ۱۳۹۹) به شکل عجیبی تا ۰.۲۲ دلار نیز سقوط کرد. اما در ادامه رفته رفته قیمت این رمز ارز بهبود پیدا کرد و پنکیک سواپ سال ۲۰۲۰ را باقیمت ۰.۵۸ دلار به پایان رساند.

  روند قیمتی پیش روی پنکیک سواپ

  با توجه به تحلیل های انجام شده در مورد قیمت توکن کیک، می توان تا حدودی در مورد آینده این رمز ارز پیش بینی هایی را انجام داد. توکن Cake سال ۲۰۲۱ را باقیمت ۰.۶۱ دلار شروع کرد و با رسیدن به روند گاوی (صعودی) بازار، در حال حاضر قیمتی معادل ۱۳.۵۴ دلار دارد. از طرفی فهرست شدن این توکن در بزرگ ترین صرافی ارز دیجیتال حال حاضر یعنی بایننس را نیز نمی توان بی تأثیر در این روند صعودی توکن کیک دانست.

  اما طبق پیش بینی ها، قیمت توکن کیک این پتانسیل را دارد تا سال ۲۰۲۱ میلادی را باقیمتی در حوالی بیست دلار به اتمام برساند. از طرفی انتظار می رود تا روند صعودی پنکیک سواپ تا اواسط سال آینده میلادی نیز ادامه پیداکرده و شاهد معامله پنکیک سواپ باقیمتی در حدود بیست و پنج دلار باشیم. در ادامه نیز بر اساس پیش بینی ها، قیمت توکن کیک در سال ۲۰۲۴ باارزشی در حدود پنجاه دلار و همچنین در سال ۲۰۲۸ نیز با رقم هفتاد و پنج دلار معامله خواهد شد.

  خرید و فروش ارز دیجیتال پنکیک سواپ

  اساساً جهت تبادل یا خریدوفروش ارز دیجیتال پنکیک سواپ (توکن Cake)، ساده ترین راه استفاده از خود صرافی ارز دیجیتال پنکیک سواپ است. این در حالی است که در برخی از صرافی های دیجیتال دیگر نیز امکان تبادل این توکن فراهم شده است که در ادامه قصد داریم تا به مهم ترین آن ها اشاره داشته باشیم.

  بایننس (Binance)

  ازآنجاکه به علت تحریم های اعمال شده برای ایران، بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال خارجی از ارائه خدمات به کاربران ایرانی خودداری می کنند. ازاین رو ضروری است تا سرمایه گذاران پیش از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این صرافی های دیجیتال، از ارائه خدمات آنها به کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنند. در حقیقت این موضوع ازاین جهت حائز اهمیت است که در صورت عدم ارائه خدمات به کاربران ایرانی، امکان مسدود شدن و از دست دادن دارایی های دیجیتال کاربران وجود خواهد داشت.

  صرافی بایننس نیز ازجمله صرافی های برتر بازار است که متأسفانه از ارائه خدمات خود به کاربران ایرانی خودداری می کند. اما با توجه به اینکه این صرافی برترین صرافی ارز دیجیتال موجود در دنیا است، بد نیست تا در ادامه به برخی از مزایا و معایب این صرافی اشاره داشته باشیم:

  مزایا

  • کارکرد به شکل بازار معاملاتی و نقش واسطه میان طرفین معاملات
  • ضمانت دارایی کاربران با در نظرگیری یک صندوق دارایی ایمن که در صورت هک شدن صرافی، ده درصد از هزینه های مبادلاتی دریافت شده به کاربران بازگردانده خواهد شد.
  • برخورداری از ارز دیجیتال اختصاصی (BNB) که باعث کاهش هزینه های معاملاتی آن می شود.
  • کارمزد پایین
  • خدمات پشتیبانی قدرتمند
  • پشتیبانی از تعداد بالایی از رمز ارزهای موجود در بازار
  • برخورداری از اپلیکیشن مخصوص گوشی های تلفن همراه برای سیستم عامل اندروید و ios

  معایب

  • عدم پشتیبانی از ارزهای فیات مثل دلار، یورو و …
  • عدم دسترسی کاربران ایرانی به آن

  هو (Hoo)

  این صرافی ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ کار خود را به عنوان یک کیف پول ارز دیجیتال شروع کرد و طی دو سال به سرعت به کیف پولی معتبر جهت ذخیره ارزهای دیجیتال بدل گشت. در حقیقت نقطه قوت اصلی این کیف پول که باعث محبوبیت بالای آن شد، سطح امنیتی بسیار بالای آن بود.

  در ادامه و در ماه ژوئن ۲۰۱۹ (خردادماه ۱۳۹۸)، هوو از صرافی ارز دیجیتال خود نیز رونمایی کرد. درواقع Hoo Exchange در نظر دارد تا به بهترین پلتفرم خریدوفروش رمز ارزها در جهان بدل گردد. در حال حاضر نیز این صرافی جزء برترین پلتفرم ها جهت ارائه خدمات تبادل دارایی های دیجیتال در سرتاسر جهان بشمار می رود که هدف اصلی آن ارائه فضایی ایمن و قابل اعتماد جهت تریدرهای مختلف است.

  این صرافی ادعا دارد که جهت افزایش قابلیت اطمینان سیستم عامل خود و همچنین سطح امنیتی پلتفرم خود، از امنیت سطح بانکی (SSL) در کنار GSLB و همچنین سرورهای غیرمتمرکز بهره می برد. همچنین بر اساس گزارش هایی، تیم اصلی توسعه دهنده این صرافی، از سرمایه گذاران ابتدایی بیت کوین هستند که جدا از آن برخی از اعضای این صرافی در SuanLiBa و BATPOOL نیز مشغول به کار بوده اند.

  بیت مارت (BitMart)

  بیت مارت یک صرافی ارز دیجیتال متمرکز است که دفتر اصلی آن در جزایر کیمن (از مستعمرات بریتانیا) قرار دارد و چهار دفتر دیگر نیز در نیویورک آمریکا، کشور چین، هنگ کنگ و شهر سئول نیز دارد. این صرافی ارز دیجیتال از معاملات نقطه ای، خودکار و معاملاتی بر اساس تتر و دلار نیز پشتیبانی می کند. هدف اصلی این صرافی این است که دنیا را به سوی سیستم مالی بهتری سوق دهد.

  از طرفی با در نظر گرفتن قوانین این صرافی و بر اساس اعلام توسعه دهندگان آن، دسترسی به سرویس بیت مارت، استفاده از خدمات این صرافی نیز همچون صرافی بایننس، برای کاربران ایرانی با محدودیت روبرو است. در حقیقت به علت تحریم کاربران ایرانی، صرافی بیت مارت اعلام داشته که در صورت شناسایی کاربری ایرانی با آی پی کشوری دیگر، دارایی های وی در صرافی بلوکه خواهد شد.

  صرافی کوین بن (CoinBene)

  کوین بن ازجمله صرافی های ارز دیجیتال است که جهت سهولت در خریدوفروش دارایی های دیجیتال کاربران به شیوه ای ایمن و مطمئن و همچنین قابل اعتماد برای تمامی افراد در سرتاسر جهان طراحی و ایجاد گردیده است. استفاده از این صرافی به نسبت ساده است و طیف گسترده ای از جفت ارزهای مختلف را به کاربران خود ارائه می دهد و از طرفی کوین بن مثل دیگر پلتفرم های ترید رمز ارزها، دارای رابط کاربری ساده ای است و باعث می شود تا کاربرانی با هر سطح دانش در این حوزه، قادر باشند تا از خدمات آن استفاده کنند.

  علاوه بر این موارد، کوین بین برای کاربران تمامی کشورها در دسترس است و پشتیبانی از چندین زبان گوناگون نیز باعث شده تا به محبوبیت بالایی دست پیداکرده و افرادی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند نیز از این صرافی استفاده کنند. البته زبان پیش فرض این صرافی چینی است، ولی می توان وب سایت را به زبان های انگلیسی، پرتغالی، مالایی، ویتنامی اسپانیایی و کره ای نیز تغییر داد.

  در کوین بین، جفت ارزهای معاملاتی بسته به اینکه یکی از آنها USDT، ETH یا BTC باشد، به ۳ بخش گوناگون تقسیم بندی می شوند که هر ردیف از این دسته بندی ها شامل نماد آن جفت ارز، آخرین قیمت، قیمت مرجع، میزان تغییرات و همچنین حجم معاملات در بیست و چهار ساعته گذشته است. از طرفی گزینه ای جهت تغییر روش مرتب سازی ارزهای رمز پایه طبق قیمت یا سیستم عامل دیگر در این صرافی وجود نداشته و کاربران بایستی آنها را بر اساس ترتیب پیش فرض خود صرافی مشاهده کنند.

  کوینکس (CoinEx)

  صرافی کوینکس در دسامبر ۲۰۱۷ (شهریورماه ۱۳۹۶) در هنگ کنگ تأسیس شد. مؤسس و مدیر این صرافی آقای یانگ هایپو (Yang Haipo) است که بعد از موفقیت چشمگیر وی در ایجاد استخر استخراج ویا بی تی سی (Viabtc) و همچنین ارائه خدمات فوق العاده به کاربران خود، تصمیم به ایجاد این صرافی دیجیتال گرفت.

  در حال حاضر بیش از سه سال از شروع به کار کوینکس می گذرد و روزبه روز به تعداد کاربران این صرافی محبوب افزوده می شود. هم اکنون حجم معاملات روزانه این صرافی رقمی نزدیک به صد میلیون دلار است. هرچند این صرافی، پلتفرمی نوپا به حساب می آید، اما به نظر می رسد تا در آینده ای نزدیک حرف های بسیاری در این عرصه برای گفتن داشته باشد.

  به طور کلی ازجمله ویژگی های کلی کوینکس می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

  • پشتیبانی از کارت های اعتباری بانکی مثل مستر کارت و ویزا کارت
  • پشتیبانی از معاملات اهرم یا مارجین (Leverage)
  • امکان برداشت وجه تا رقم ده هزار دلار بدون احراز هویت
  • ارائه خدمات به کشورهایی به جز کشور چین مثل ایران، افغانستان، عراق، سودان، یمن و ……
  • قابلیت استفاده کاربران از کیف پولی ایمن به نام وایا ولت (Viawallet)
  • رابط کاربری ساده و آسان
  • امکان استفاده از استخر استخراج در همان پلتفرم صرافی
  • دریافت یک کد مخصوص از طریق قسمت Api جهت اهداف مختلف کاربران مثل اجرای ربات تریدر رمز ارزها یا دریافت قیمت رمز ارزها و نمایش آنها در وب سایت یا وبلاگ های شخصی یا دیگر صرافی ها

  کیف پول های پشتیبانی کننده توکن کیک

  در بخش انتهایی این مطلب قصد داریم تا به برترین کیف پول هایی که از رمز ارز پنکیک سواپ (توکن Cake) پشتیبانی می کنند بپردازیم.

  تراست ولت (Trust Wallet)

  این کیف پول چند ارزی است و ارزهای مختلفی را پشتیبانی می کند. می توانید این کیف پول را بر روی موبایل نصب کنید و برای ذخیره، دریافت و ارسال رمزارزها از آن استفاده کنید. کیف پول Trust یکی از کیف پول های ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و امنیت بالایی دارد. در زمان نصب این کیف پول، نیاز نیست هیچ گونه اطلاعات شخصی را وارد کنید. کیف پول تراست دوازده کلمه را برای بازیابی کیف پول در اختیار شما قرار می دهد. این دوازده کلمه را یادداشت کرده و در یک جای امن نگهداری کنید.

  متامسک (MetaMask)

  کیف پول ارز دیجیتال متامسک در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) و بوسیله آقایان ارون دیویس (Aron Davis) و دن فینلی (Dan Finlay) توسعه پیدا کرد. همچنین تیم توسعه دهنده آن شامل چند متخصص حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال مثل جیمز مورائو (James Moreau)، کریستین جرین (Christian Jerian) و البته فرانکی پنجیلینان (Frankie Pangilinan) نیز است.

  متامسک یک کیف پول ارز دیجیتال معمولی که مشابه دیگر کیف پول های دیجیتال نیست. این کیف پول نرم افزاری جدا از فراهم آوردن امکان ذخیره سازی توکن کیک، ارزهای دیجیتال شناخته شده مثل بیت کوین، اتریوم و همچنین صدها توکن با استاندارد ERC-20، مجموعه ابزاری مختلف جهت تعامل با بلاک چین اتریوم مثل اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

  روش استفاده از این کیف پول

  متامسک کیف پول دیجیتالی قابل استفاده از طریق اپلیکیشن مخصوصی گوشی های موبایل و همچنین افزونه مرورگر وب است. از طرفی می توان آن را به پلی میان مرورگرهای وب و بلاک چین اتریوم نیز در نظر گرفت. درواقع بلاک چین اتریوم که گسترده ترین شبکه غیرمتمرکز در سرتاسر جهان جهت ساخت قراردادهای هوشمند و همچنین اپلیکیشن های غیرمتمرکز به شمار می رود، توانسته تا با پشتیبانی گسترده و قدرتمند از متامسک، عرصه را برای رشد بیشتر این کیف پول نرم افزاری فراهم سازد.

  این ولت ارز دیجیتال با جاوا اسکریپت و همچنین یک web3 به صفحه وب کاربر کار می کند. البته این نکته به معنی تغییر وب سایتی که کاربر در آن قرار دارد نیست؛ بلکه تنها عملکردی را به آن افزوده و امکان دسترسی کاربر به پلتفرم اتریوم را فراهم می سازد. در آخر نیز بد نیست بدانید که متامسک تنها یک ولت ارز دیجیتال جهت ذخیره رمز ارزها نیست و با تکیه بر اتصال به دو صرافی بزرگ ارز دیجیتال کوین به یس (Coinbase) و شیپ شیفت (ShapeShift)، قابلیت خرید، فروش و تبادل رمز ارزها را مستقیماً در داخل کیف پول برای کاربران فراهم می سازد.

  توکن پاکت (TokenPocket)

  کیف پول نرم افزاری و لایه باز Token Pocket به آدرس tokenpocket.pro، مکانی برای ذخیره ارزهای دیجیتال است که ساخت کیف پول برای رمز ارزهای آن به شکل رمزنگاری درختی (HD) و چند امضائی (Multi-signature) صورت می گیرد.

  این کیف پول دارای سیستم امنیتی متوسط است که علت آن اعتبار سنجی تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز (نود کامل) است و لازم به ذکر است که کاربر دسترسی به کلید محرمانه (Private Key) کیف پول های خود را ندارد. برای افزایش امنیت، سیستم لاگین دومرحله ای برای کاربران فراهم شده است. با توجه به میزان امنیت، محبوبیت و تعداد رمز ارزهای پشتیبانی شده، این کیف پول توانسته است رتبه پانزده را در بین کیف پول های نرم افزاری کسب کند.

  از طرفی کیف پول Token Pocket، در حال حاضر سی و پنج رمز ارز را پشتیبانی می کند که برترین آن ها را می توان بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و ایاس نام برد.

  ولت کانکت (WalletConnect)

  ولت کانکت پروتکلی است که توسط بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال مانند تراست ولت، کوینومی و اتمیک ولت به منظور اتصال ساده و امن به اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) خصوصاً آن هایی که در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) فعالیت می کنند، استفاده می شود.

  کار با ابزار ولت کانکت ساده است و کاربر به راحتی می تواند با استفاده از یک کد QR یا یک لینک، ولت خود را به پراستفاده ترین پروژه های فعال در حوزه دیفای مانند صرافی غیرمتمرکز (DEX) یونی سواپ متصل کند.

  از طرفی فرآیند استفاده از ولت کانکت به منظور اتصال کیف پول ارز دیجیتال به یک اپلیکیشن غیرمتمرکز، بسته به اینکه بستر مورداستفاده موبایل باشد یا مرورگرهای دسکتاپ، تفاوت دارد. بااین حال، اصول کلی برای همه بسترها و روش های مختلف یکسان است.

  مث ولت (MathWallet)

  شما می توانید جهت ذخیره و نگهداری توکن کیک از کیف پول مث ولت استفاده کنید. این کیف پول جزء نخستین ولت های پشتیبانی کننده از رمز ارز پنکیک سواپ است. خوشبختانه علاوه بر پنکیک سواپ برای نگهداری و مدیریت دیگر رمز ارزهای خود مثل فایل کوین نیز می توانید از این کیف پول دیجیتال بهره بگیرید.

  از طرفی اگر دارایی های دیجیتالی شما تنها مواردی مثل بیت کوین، اتریوم، پولکادات، بایننس کوین، ترون، وی چین، نئو، کیک و.. است، پس دیگر نیازی به دیگر کیف پول های دیجیتال نخواهید داشت.

  از طرفی این کیف پول دارای نسخه ای برای سیستم عامل اندروید و آی او اس، افزونه مرورگرهای وب گوناگون مثل گوگل کروم و همچنین یک نسخه مخصوص تحت وب نیز است. همچنین درصورتی که از یکی از کیف پول های سخت افزاری شرکت لجر مثل لجر نانو اس یا لجر نانو اکس استفاده می کنید، قادر خواهید بود تا بااتصال این ولت از طریق افزونه مرورگر خود به آن، از مزایای هر دو کیف پول استفاده کنید.

  سخن پایانی

  پنکیک سواپ بزرگ ترین و پرکاربردترین بازار ساز (AMM) موجود در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) جهت بهره گیری از خدماتی مثل فارمینگ و استیکینگ است. این موضوع به شکلی است که پنکیک سواپ در حال حاضر حجم معاملات روزانه ای بیش از ششصد و پنجاه میلیون دلار، بیش از دو برابر سوشی سواپ (SushiSwap) و برابر با نسخه دوم یونس سواپ (Uniswap V2) دارد.

  در حقیقت این موارد پنکیک سواپ را به بزرگ ترین پروژه حال اجرا فعال بر بستر BSC بدل کرده و روزبه روز با افزایش محبوبیت دیفای (DeFi)، به نظر می رسد که این شبکه به رشد خود ادامه خواهد داد.

  اساساً افزودن یک اپلیکیشن غیرمتمرکز به BSC را می توان گامی اساسی برای رشد این شبکه به حساب آورد که به کاربران خود این امکان را می دهد تا بدون پرداخت کارمزدهای بسیار بالای شبکه اتریوم، در DeFi شرکت کنند.

  درواقع آنچه واضح است این است که دیفای به رشد خود بر بستر اتریوم و BSC ادامه خواهد داد و پنکیک سواپ نیز به عنوان بستری جهت فارمینگ و استیکینگ، به دنبال دست وپا کردن نامی برای خود است.

  سؤالات متداول

  توکن کیک (CAKE) توکن بومی ارز دیجیتال و صرافی پنکیک سواپ است.

  هم اکنون به ازای هر بلوک جدید ۲۵ توکن کیک به کاربران پرداخت می شود. با در نظر گرفتن افزوده شدن روزانه ۳۰۰۰۰ بلوک جدید به شبکه، روزانه ۷۵۰۰۰۰۰ توکن کیک به شبکه اضافه می گردد.

  پنکیک سواپ پلتفرم غیرمتمرکز جهت تبادل توکن هایی با استاندارد BE-P20 بر بستر بلاک چین بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) است.

  کاربران توکن های BEP-20 خود را به استخر نقدینگی واریز کرده و در قبال این کار توکن های LP دریافت می کنند. از طرفی کاربران پنکیک سواپ می توانند از این توکن های خود جهت پرداخت بخشی از هزینه های معاملاتی خود استفاده کنند.

  در فارمینگ پنکیک سواپ کاربران می توانند توکن های LP را به استخرها واریز کرده و در مقابل به کاربران توکن کیک (CAKE) به عنوان پاداش داده می شود.

  هم اکنون اطلاعاتی در مورد تعداد عرضه نهایی توکن کیک در دسترس نیست.

  پنکیک سواپ به طور تقریبی مشابه صرافی های غیرمتمرکزی مثل یونی سواپ و سوشی سواپ است. درواقع حتی رابط کاربری این صرافی ها نیز تقریباً مشابه هم است و تفاوت اساسی آن ها در استراتژی عملکرد آنها است.

  کارمزد معامله در صرافی پنکیک سواپ، ۰.۲ درصد است.

  در پنکیک سواپ گزینه ای برای کاربران در قرعه کشی توکن کیک وجود دارد که هر ۶ ساعت یک قرعه کشی برای ۱۰ توکن CAKE انجام می شود.

  صرافی پنکیک سواپ گزینه ای را جهت مشارکت در معاملات NFT ها را در پلتفرم خود ارائه می دهد که نام این بخش پنکیک کالکتیبلز (Pancake Collectibles) است. کاربران پنکیک سواپ می توانند به وسیله توکن CAKE این NFT ها را خریداری کرده و هرزمانی که تمایل داشتند آنها را بفروشد.

  پنکیک سواپ عرضه اولیه فارمینگ (IFO) را جهت کمک به توکن های تازه ایجادشده ارائه می دهد که طی آن کاربران قادر هستند تا توکن های تأمین نقدینگی خود را در یک استخر پشتیبانی شده جهت عرضه قرار دهند.

  پنکیک سواپ به وسیله شرکت CertiK که ازجمله معتبرترین بررسی کنندگان کدهای برنامه نویسی قراردادهای هوشمند است موردبازنگری قرارگرفته است. ولی دقت کنید که همواره استفاده از پلتفرم های غیرمتمرکز خطراتی را به همراه دارد که باعث از دست رفتن سرمایه کاربران خواهد شد.

  رابط کاربری پنکیک سواپ بسیار ساده است و همین باعث شده تا از محبوبیت بالایی برخوردار باشد. درواقع استفاده از پنکیک سواپ بسیار آسان است و کاربران جهت استفاده از گزینه های معاملاتی آن نیازی به تجربه پیشین یا مهارت بخصوصی ندارند.

  پلتفرم پنکیک سواپ توانسته تا تجربه معاملاتی سریع را برای کاربران خود فراهم سازد. در حقیقت معاملات کاربران این صرافی در اکثر مواقع در زیر ۵ ثانیه انجام می شود.