یکی از پروژه هایی که اخیراً ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده اند و بیش ترین توجه جهان را به خود جلب کرده است، پروژه ارز دیجیتال پولکادات است. اما دلیل آن چیست؟ این پروژه جدید blockchain tecnología به دنبال سقوط اتریوم با یک شبکه مقیاس پذیر و کارآمدتر است. درعین حال، امکان اتصال متقابل بلاک چین های مختلف و تبدیل شدن به یک مرکز توسعه بی نظیر بین زنجیره ای را ارائه می دهد.

فهرست []

  بدون شک، همین امر باعث می شود Polkadot به پروژه ای با هدف بسیار بالا تبدیل شود و این سوال را برای ما باقی می گذارد: آیا به این هدف می رسد؟ در این مقاله می توانید همه چیز را در مورد این پروژه بزرگ بیاموزید.

  پولکادات به زبان ساده

  پولکادات، شرط بندی Gavin Wood بنیانگذار اتریوم در برابر حداکثرسازی بلاک چین است. افزایش محبوبیت و دستاوردهای آن از زمان راه اندازی آن در ماه مه 2020 بسیار خیره کننده بوده است. از آن زمان، به گفته CoinGecko، ارز دیجیتال پولکادات، یکی از 10 ارز رمزنگاری شده برتر است.

  به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک شبکه بلاک چین است که:

  • بلاک چین ها را به یکدیگر متصل می کند.
  • کاربران را قادر می سازد تا به راحتی بلاک چین را با چارچوب Substrate خود بسازند.
  • بلاک چین ها میزبان امنیت و معاملات خود هستند.
  • بلاک چین ها را در Polkadot با شبکه های دیگر مانند اتریوم و بیت کوین پل می کند.

  در ادامه هر یک از این ویژگی ها را با جزئیات بیش تری بررسی کنیم.

  تاریخچه ارز دیجیتال پولکادات

  منشاء این پروژه ما را به دیدار یکی از چهره های اصلی دنیای رمزنگاری، گاوین وود، سوق می دهد. وود یک توسعه دهنده معروف فناوری بلاک چین است که بخشی از تیم توسعه اتریوم بود. در واقع، وود جزء بنیان گذاران و توسعه دهنده اصلی اتریوم را بود و در همان سطح ویتالیک بوترین قرار داشت. موقعیتی که نشان دهنده دانش و کار او در این پروژه است. به لطف کار وود، اتریوم دارای زبان برنامه نویسی قدرتمند Solidity است که توسط شخص وی ایجاد شده است. با این حال، در 11 ژانویه 2016، وود تصمیم گرفت که وقت آن است که برود و پروژه خود را شروع کند و پروژه اتریوم را کنار بگذارد.

  در آن زمان، ایده وود این بود که پروژه بلاک چین را راه اندازی کند که بتواند بر نقاط ضعف اتریوم (مقیاس پذیری آن و ایجاد ساختارهای عملیاتی جدید متقابل یا بین زنجیره ای)، غلبه کند. بنابراین، تا ژوئن 2016، وود کار روی این پروژه جدید را آغاز کرده بود و در اکتبر 2016، اولین نسخه وایت پیپر توسط Polkadot را به جهان ارائه کرد. با این کار، این پروژه جالب آغاز شد. از آن لحظه، توسعه پولکادات راه خود را آغاز می کند، تا زمانی که توجه بیش تری به آن جلب شود. چیزی که در حقیقت امروزه به وضوح قابل مشاهده است. ارز دیجیتال پولکادات، یکی از سریع ترین پروژه های رشد بلاک چین در طول سال 2020 و اوایل 2021 است.

  تأمین مالی اولیه پروژه

  گاوین وود، این پروژه را در ابتدا با حمایت مالی شرکت خود Parity و Web3 Foundation و سرمایه خودش آغاز کرد. اگرچه Parity و Web3 Foundation معیارهایی در جهان اتریوم هستند، اما مشارکت آن ها در تامین مالی Polkadot بسیار مهم است.

  با این حال، منابع هر دو شرکت به دلیل محوریت اتریوم آن ها محدود بود. این امر منجر به عرضه اولیه سکه (ICO) شد که از 15 تا 27 اکتبر 2017 برگزار شد. موفقیت ICO اتریوم فوق العاده بود و توانست 143 میلیون دلار برای توسعه این پروژه جمع آوری کند.

  با این حال، کمی بعد، این موفقیت به طور جدی به خطر می افتد. هک شدن باعث می شود Parity بیش از 90 میلیون دلار در شبکه اتریوم ضرر کند. با کاهش شدید درآمد، مسیر کار مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت و گاوین وود اعلام کرد که کار پولکادات ادامه خواهد یافت. این به خاطر این واقعیت است که پول کافی برای موفقیت پروژه وجود داشت و شرایط ICO رعایت خواهد شد.

  علاوه بر این، Parity و Web3 Foundation به دنبال راهی برای درخواست پشتیبانی برای انجام یک هارد فورک بودند که اجازه می داد بقیه ETH مسدود شده توسط هک بازیابی شود. این اقدام با انتقادات شدیدی مواجه شد و جامعه با تحقق عملی مانند اقدامی که پس از هک The Dao در سال 2016 رخ داد، مخالفت کرد. این به این دلیل است که آن ها می ترسند این وضعیت منجر به ایجاد شکاف جدیدی در جامعه شود. اما نتیجه؟ این وجوه هنوز در Parity bug قفل شده است و به نظر می رسد راهی برای بیرون کشیدن این پول از آن مکان وجود ندارد.

  پولکادات، یک پیشنهاد شبکه بلاک چین کاملا متفاوت

  Polkadot راه خود را در ذهن گاوین وود به عنوان شبکه ای با قابلیت ارائه قابلیت های مشابه اتریوم، در حالی که نقاط ضعف آن را برطرف کرده و تعدادی ویژگی منحصر به فرد ارائه می دهد، آغاز کرد. برای دستیابی به این هدف، ارز دیجیتال پولکادات از ابتدا مجموعه ای جدید از فناوری و پروتکل های اجماع را برای این منظور طراحی کرد.

  ویژگی ها و مزایای پولکادات نسبت به سایر بلاک چین ها

  بلاک چین های نسل اول و دوم برخلاف تمامی پیشرفت ها و نوآوری و نقاط قوتی که داشتند، با ضعف هایی مانند، سرعت پایین تراکنش ها، افزایش غیر معقول و نجومی کارمزدها در بازه های زمانی خاص، هاردفورک ها و بروزرسانی های پی درپی، نیاز به مدیریت توسط اشخاص، عدم امکان تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به یکدیگر و… نیز همراه بودند. با ورود پولکادات، به دلیل طراحی منحصر به فرد و مزایای قابل توجهش نسبت به شبکه های سنتی موجود، از سایر پلتفرم‎ های بلاک چینی متمایز شد. در زیر به برخی از مهم ترین مزیت های آن اشاره می کنیم:

  • زنجیره ای از انتقال و پردازش داده ها
  • عملیات مستقل ایجاد زنجیره های خود
  • مقیاس پذیری
  • عدم نیاز به انجام هاردفورک برای ارتقای شبکه
  • مدیریت غیرمتمرکز و شفاف
  • قابلیت ارتباط میان زنجیره ای و تعامل پذیری

  ابتدا، Polkadot با در نظر گرفتن عملکرد ناهمگن شبکه، که می تواند به هم متصل باشد، طراحی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال پولکادات می تواند چند عملکرد مشخص زیر را انجام دهد:

  1- به عنوان زنجیره ای از انتقال و پردازش داده ها

  عملکردی که به شما اجازه می دهد اطلاعات سایر زنجیره ها را دریافت کرده، آن اطلاعات را پردازش و به زنجیره منبع ارسال کنید. این اولین گزینه به ارز دیجیتال پولکادات اجازه می دهد تا به یک لایه مقیاس پذیر برای هر بلاک چین دیگری که به آن نیاز دارد تبدیل شود.

  2- عملیات مستقل ایجاد زنجیره های خود

  یعنی رشته هایی با قابلیت های خود ایجاد کنید، مانند مورد سازگاری برای اجرای قراردادها یا توکن های هوشمند. این عمل بومی برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و نشانه های موجود در شبکه را امکان پذیر می کند که می توانند از پتانسیل شبکه به طور کامل استفاده کنند.

  ایده همه این ها این است که Polkadot می تواند به گزینه ای مقیاس پذیر برای شبکه هایی مانند اتریوم یا سایر ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود. علاوه بر این، می تواند به اکوسیستم های مختلف در بلاک چین های مختلف (همه در یک شبکه) متصل شود؛ به عنوان مثال این مورد را می توان با پروژه DeFi ،Equilibrium که زندگی در EOS را ایجاد می کند، مشاهده کرد.

  3- مقیاس پذیری (Scalablity)

  همانطور که می دانید توانایی بزرگ شدن و افزایش ظرفیت یک سیستم در هنگام افزایش پردازش ها را مقیاس پذیری می گویند.

  به بیان خیلی ساده در دنیای رمز ارزها، بلاک چین ها هنگام پردازش حجم عظیم تراکنش های دنیای متمرکز پیش رویشان، با محدودیت هایی مواجه هستند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم بلاک چین های ابتدایی با توان عملیاتی محدود و سازوکارهای پیچیده ای دست و پنجه نرم می کنند، که همه این عوامل سبب تاخیر در انجام تراکنش ها و در نتیجه شلوغی شبکه و افزایش نجومی کارمزدها می شود.

  بحث و جدل های سال 2017 با محوریت مقیاس پذیری شبکه بیت کوین که در نهایت به ایجاد بیت کوین کش و شبکه لایتنینگ منجر شد. یا افزایش نجومی کارمزدهای شبکه اتریوم در پی استقبال کاربران از بازار defi/’>دیفای اتریوم، همه مثال هایی از مشکلات ناشی از مقیاس پذیری است که بلاک چین های نسل اول و دوم با آن دست و پنجه نرم می کنند.

  می توان گفت که بسیاری از مشکلات مقیاس پذیری به این دلیل است که در اکثریت بلاک چین ها، نودهای اعتبارسنج باید به ناچار تراکنش ها را یک به یک بررسی و تایید کنند و همین امر سبب می شود ایجاد ترافیک و شلوغی شبکه می شود. اما پولکادات با نگاه و رویکردی جدید این مشکل را برطرف کرده است.

  4- مدل شاردینگ ناهمگون پولکادات

  در مدل sharding/’>شاردینگ ناهمگون پولکادات، هر زنجیره در شبکه با توجه به کاربرد خاص خودش بهینه سازی می شود. این مدل با مدل سنتی (یک پروتکل برای همه کاربردها) که پلتفرهای قرارداد هوشمند مانند اتریوم از آن استفاده می کنند، دارای مقیاس پذیری بیش تری است و همین زنجیره های بیش تر و تخصصی تر، خود به معنای فرصت بیش تر برای نوآوری است.

  طبق آخرین سنجش های صورت گرفته بر روی شبکه پولکادات، سرعت ثبت تراکنش ها بدون استفاده از پارچین ها 1000 تراکنش بر ثانیه است؛ این در حالی است که با استفاده از حداکثر توان عملیاتی پارچین ها این میزان به حدود 1.000.000 بر ثانیه می رسد.

  5- عدم نیاز به انجام هاردفورک برای ارتقای شبکه

  بدون شک همه ما امروزه از برنامه ها، بازی ها و مرورگرها به وفور استفاده می کنیم و با اصلاح به روز رسانی خودکار آشنا هستین. در به روزرسانی های خودکار توسعه دهندگان باگ هایی که یک نرم افزار دارد را کشف می کنند و پیش از آن که سبب اختلال در برنامه شود، آن ها را برطرف می کنند. همچنین علاوه بر برطرف کردن باگ ها با پیشرفت فناوری و کشف راهکارهای بهتر، در هر به روزرسانی قابلیت جدیدی به نرم افزار اضافه می شود.

  بلاک چین ها نیز به منظور اینکه کارکرد بهتری داشته باشند، مانند نرم افزارها نیاز به، بروزرسانی دارند؛ با این تفاوت که به روزرسانی آن ها بسیار سخت تر و پیچیده تر از بروزرسانی اپلیکیشن ها، مرورگرها و…است. لازمه به روز رسانی بلاک چین های معمولی، اشعاب (فورک کردن) شبکه است. به این صورت که ابتدا زنجیره ای جدید با قوانینی جدید تشکیل می دهند و سپس اقدام به ترغیب کاربران برای استفاده از این زنجیره می نمایند. علاوه بر اینکه برنامه ریزی و اجرای یک هارفورک ماها طول می کشد، هاردفورک های پی در پی در شبکه نیز خود باعث ایجاد چند دستگی در بین کاربران و توسعه دهندگان شبکه می شود.

  یکی دیگر از مزیت های شبکه ارز دیجیتال پولکادات اینجا خود را نشان می دهد که شرایطی را فراهم کرده تا بلاک چین ها بدون نیاز به فورک کردن زنجیره، اقدام به به روزرسانی خود کنند. این بروزرسانی از طریق سیستم حاکمیتی درون زنجیره ای و شفاف پولکادات، بدون نیاز به فورک انجام می‎ شود. با استفاده از این قابلیت پولکادات این امکان را برای پروژه های گوناگون فراهم می کند تا به سرعت با آخرین تغییرات فناوری سازگار شده و همیشه به روز و چابک باشند. از دیگر مزایای این قابلیت می توان به کاهش بسیار چشمگیر خطرات ناشی از هاردفورک های چالش برانگیز شبکه که مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان ها به این حوزه است نیز اشاره کرد.

  6- مدیریت غیر متمرکز و شفاف

  در بلاک چین های اولیه، هیچ سازوکار رسمی حاکمیتی وجود ندارد و سهام داران و ذی نفعان پروژه ها هیچ گاه حق پیشنهاد دادن یا وتو کردن تغییرات پروتکل را ندارند، مگر افرادی که تحت حمایت افراد صاحب نقوذ پروژه ها بودند. اما پروژه ارز دیجیتال پولکادات این مشکل را برطرف کرده است و این شبکه توسط دارندگان ارز دیجیتال دات به روشی کاملاً شفاف و منصفانه مدیریت می کنند.

  در شبکه پولکادات، تمامی صاحبان ارز دیجیتال دات می توانند هر گونه پیشنهادی که برای تغییر پروتکل مدنظرشان است را ارائه داده و به سایر پیشنهادات موجود رای دهند. همچنین تمامی کاربران می توانند در انتخاب اعضای شورای حاکمیت که نماینده ذی نفعان شبکه هستند نیز شرکت کنند.

  7- قابلیت ارتباط میان زنجیره ای و تعامل پذیری

  برخلاف بلاک چین های اولیه که مانند باغ هایی هستند که به دور خود دیوار کشیده اند و هیچ تعاملی با شبکه های دیگر ندارند، شبکه پولکادات قابلیت تعامل پذیری و پیام رسانی میان زنجیره ای را برای برقراری ارتباط، مبادله ارزش و به اشتراک گذاشتن عملکردها را برای بلاک چین هایی که در شبکه فعال هستند، فراهم کرده است. این قابلیت از این جهت اهمیت دارد که با افزایش تعداد بلاک چین های با کاربرد خاص، نیاز به ارتباطات میان زنجیره ای و تعامل پذیری بلاک چین ها نیز افزایش پیدا می کند.

  با استفاده از این قابلیت پاراچین های پولکادات و پل های بلاک چینی پولکادات می توانند با دارایی های موجود در شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم و پروتکل های محبوب اقتصاد غیر متمرکز (دیفای) در تعامل باشند.

  تیم سازنده پولکادات

  • گوین وود (وسط): جزو بنیانگذاران اتریوم و نویسنده مقاله فنی مربوط به آن که به دلیل اختلاف نظر پروژه اتریوم را ترک و پروژه ارز دیجیتال پولکادات را آغاز کرد.
  • (بنیاد وب۳ )(Web3 Foundation): این بنیاد وظیفه توسعه و حمایت پولکادات را برعهده دارد و هدف آن پرورش و پیشبرد فناوری ها و اپلیکیشن های مرتبط با پروتکل های اینترنتی غیر متمرکز است. همچنین بیش ترین تاکید این بنیاد بر روی فناوری هایی است که با بهره گیری از روش های رمزنگاری پیشرفته، به تمرکز زدایی و پایداری اکوسیستم نسل سوم وب کمک می کنند. بنیاد وب 3 به منظور تحقق اهدافش در زمینه تمرکززدایی از اینترنت، با محققانی از شرکت های مختلف نظیر اینریا پاریس، توسعه دهندگان شرکت پریتی تکنالجیز، شرکاری سرمایه گذار خود در حوزه ارزهای دیجیتال مانند پلی چین کپیتال، شراکت و همکاری می کند. به طور کلی می توان محوریت اصلی فعالیت های بنیاد وب3 را به صورت زیر خلاصه کرد:
  • فناوری های نوآورانه در حوزه بلاک چین و پروتکل های پیام رسانی رمزنگاری شده
  • زیرساخت های مرتبط با شبکه سازی همتا به همتا
  • مکانیزم های اقتصاد کریپتو
  • سیستم های دخیره و انتشار داده ها

  این بنیاد، ماموریت ساخت ارز دیجیتال پولکادات را به شرکت پریتی تکنالجیز و ایده پردازان و بنیان گذاران اصلی آن (دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) واگذار کرده است.

  1. گوین وود (Gavin Wood)

  گوین وود که مخترع برخی از مولفه های مهم و اصلی در دنیای بلاک چین و رمز ارزها مانند زبان سالیدیتی، زیان برنامه نویسی اتریوم، الگوریتم اجماع اثبات اقتدار و… است، در حال حاضر در شرکت پریتی به عنوان مدیر نوآوری در بخش مربوط به ارز دیجیتال پولکادات مشغول فعالیت است. او اولین نفری بود که در سال 2014، ایده اینترنت غیرمتمرکز (وب3) را مطرح کرد و در حال حاضر به طور همزمان مدیریت وب3 را نیز به عهده دارد.

  دکتر گوین وود همچنین از بنیان گذاران اتریوم است که مقاله فنی و برنامه نویسی اتریوم نیز توسط او نوشته شده است. او به دلیل اختلافاتی که با ویتالیک بوترن (ایده پرداز اصلی اتریوم)، بر سر آینده شبکه اتریوم داشت، سبب شد تا تیم را ترک کند و پروژه پولکادات را آغاز کند. از همین جهت می توان ارز دیجیتال پولکادات را رقیب اصلی و سرسخت اتریوم دانست.

  2. پیتر چابن (Peter Czaban)

  پیتر جابن که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در زمینه یادگیری ماشین از دانشگاه آکسفورد است، قبل از پیوستن به بنیاد وب3، در حوزه های گوناگون مانند صنایع دفاعی، اقتصاد، تحلیل داده ها، مدل های کمی قیمت گذاری، یادگیری ماشین و… فعالیت داشته است. وی اکنون مدیر فناوری بنیاد وب3 است.

  3. رابرت هابرمایر (Robert Habermeier)

  رابرت هابرمایر که سابقه طولانی در زمینه بلاک چین و سیستم های توزیع شده و رمزنگاری دارد و از اعضای قدیمی جامعه برنامه نویسان راست است، با سابقه ای طولانی و درخشان به پروژه پولکادات پیوست و از هم بنیان گذاران این پروژه است. وی همچینی از اعضای پیشیشن بنیاد تیل فلوشیپ است و سال ها بر استفاده از ویژگی های زبان برنامه نویسی به منظور ایجاد راهکارهای موازی و کارآمد تمرکز کرده بود.

  انواع استفاده از ارز دیجیتال پولکادات

  ارز دیجیتال پولکادات (DOT)، به 3 منظور مشخص در شبکه استفاده می شود که به شرح زیر هستند:

  1) سرمایه گذاری

  براساس نظریه بازی، پولکادات، کاربران و صاحبان توکن دات را برای دریافت پاداش به رفتار سازنده و صحیح در شبکه ترغیب می کنند. طبق این مکانیسم افراد درستکار پاداش دریافت کرده و افراد خرابکار، توکن هایی سهام گذاری شده خود را از دست می دهند.

  از آنجا که اثبات سهام پولکادات به صورت مستقیم دارای پیچیدگی و دشواری است، کاربران عادی کافیست به منظور دریافت پاداش، از کیف پول ها یا صرافی هایی که مانند بایننس از اثبات سهام پولکادات پشتیبانی می کنند، استفاده کنند و دارایی ها را برای دریافت سود به شبکه اختصاص دهند.

  سود اثبات سهام پولکادات بین 5 تا 20 درصد در سال است و پروژه پولکادات با این کار ایمنی شبکه را تضمین می کند.

  2) حاکمیت شبکه

  افرادی که دارای توکن دات هستند نظارت و کنترل کاملی بر این شبکه دارند. برخلاف سایر پلتفرم ها که تمام امتیازات در انحصار ماینرهاست، در پولکادات به دارندگان توکن دات در ریلی چین این امتیازات که شامل مدیریت رویدادهای خاص مانند بروزرسانی و رفع مشکلات پروتکل و… است، عطا شده است.

  3) وثیقه گذاری

  بلاک چین های جدید در پولکادات به وسیله وثیقه گذاری توکن های دات به شبکه اضافه می شود و پارچین های منقضی شده و غیرقابل استفاده از طریق حذف توکن های وثیقه، حذف می شود و این به نوعی اثبات سهام محسوب می شود.

  ارز دیجیتال پولکادات نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال بر روی کیف پول های دیجیتال ذخیره می شود و برای خریدوفروش آن کافیست به سایت های صرافی مورد نظر خود مراجعه کنید.

  این نکته را نیز فراموش نکنید که سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال پولکادات مانند هر سرمایه گذاری دیگری دارای ریسک است و قبل از هر اقدامی باید تحقیقات در مورد آن به طور کامل صورت گیرد.

  کیف پول های پولکادات

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. توجه کنید که کیف در بین کیف پول هایی که در جدول زیر آورده شده، سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند؛ بنابراین قبل از استفاده از سایر کیف پول های معرفی شده برای این رمز ارز حتماً درباره امنیت آن تحقیق کنید.

  نحوه خرید ارز دیجیتال پولکادات

  بهترین راه برای خرید پولکادات این است که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. اگر ساکن ایران هستید برای خرید دات می توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  بهترین روش خرید ارز دیجیتال پولکادات مراجعه به سایت صرافی ارز دیجیتال است. برای کاربران ایرانی دو روش خرید دات وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم:

  1. خرید مستقیم از سایت های ایرانی با ریال و کارت بانکی
  2. خرید سایر رمز ارزها مانند بیت کوین یا تتر از سایت های ایرانی با کارت بانکی و ریال و تبدیل آن ها به رمز ارز پولکادات در صرافی های خارجی مانند بایننس

  اگر قصد خرید مستقیم پولکادات از سایت های ایرانی دارید، می توانید به راحتی با جستجو ساده در گوگل آن ها را پیدا کرده و پس از طی مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور مستقیم با کارت بانکی خود اقدام به خرید کنید.

  به علت اینکه این ارز در فهرست اکثریت سایت های ایرانی وجود ندارد و حتی در صورت موجود بودن قیمت پولکادات بسیار بالاست، سرمایه گزاران بیشتر از روش دوم برای خرید استفاده می کنند و اقدام به خرید بیت کوین یا تتر از سایت های داخلی کرده و سپس آن ها را در صرافی های خارجی مانند بایننس به ارز دیجیتال پولکادات تبدیل می کنند.

  اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اغلب صرافی های خارجی به کاربران ساکن ایران به دلیل تحریم ها اجازه فعالیت نمی دهند و ریسک مسدود شدن حساب ایرانیان در این صرافی ها بسیار بالاست؛ با این وجود کاربران ایرانی ترجیح می دهند که با دور زدن تحریم ها و تغییر آی پی خود به کشورهای دیگر مانند آلمان و… از صرافی بایننس استفاده کنند.

  نحوه کار شبکه پولکادات

  همانطور که اکثریت افراد بدون دانستن جزئیات دقیق از رمز ارزهایی مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و دنیای بلاک چین از آن ها استفاده می کنند، برای استفاده از ارز دیجیتال پولکادات و شبکه آن نیازی به دانستن جزئیات آن نیست. اما اگر شما هدفی غیر از سرمایه گذاری در این شبکه دارید، می توانید اطلاعات کلی در خصوص نحوه کار و عملکرد این شبکه کسب کنید. در ادامه قصد داریم تا به طور خلاصه شما را با نحوه کار شبکه پولکادات و اجزای مختلف آن توضیح دهیم.

  همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، پولکادات به منظور رفع مشکلات مقیاس پذیری، تعامل پذیری و مدیریت بلاک چین ها به وجود آمده است. بنابراین، ساختار این شبکه به گونه ای است که از یک جهت امکان فعالیت موازی بلاک چین های گوناگون در آن فراهم شده و از سوی دیگر با استفاده از مدل امنیت اشتراکی، تمامی آن ها در یک شبکه واحد گردآوری شده است. در پولکادات بر خلاف سایر بلاک چین های سنتی، تمامی زنجیره های شبکه با یکدیگر در ارتباط است و قادر به ارسال و دریافت هر نوع پیامی به یکدیگر می باشند.

  زنجیره های موجود در شبکه پولکادات

  با توجه به مقدمه گفته شده در بالا حال می توانیم به طور واضح در خصوص شبکه پولکادات و نحوه همکاری اجزای آن توضیح دهیم. در ابتدا باید بگوییم که این پلتفرم از چند زنجیره تخصصی تشکیل شده است که هرکدام وظایف و کاربردهای مختص خود را دارند:

  • ریلِی چین (Relay Chain) قلب شبکه پولکادات

  ریلی چین را می توان قلبه شبکه پولکادات نامید؛ زیرا عنصر هماهنگ کننده تمامی اجزای این شبکه است و تمامی بلاک چین های مستقل در شبکه پولکادات، از طریق اتصال به ریلی چین و اشتراک گذاری بلاک های خود در این زنجیره از مدل امنیت اشتراکی شبکه پولکادات بهره مند می شوند. در شبکه پولکادات، نودهای اعتبارسنج با سهام گذاری توکن های دات بر روی ریلی چین، مسئولیت اعتبار سنجی و تایید بلاک های ارسالی از تمام بلاک چین های شبکه را بر عهده دارند. از طرفی دیگر تمامی تصمیم گیری های حاکمیتی شبکه، در همه پرسی های مختلف با مشارکت صاحبان توکن های دات در ریلی چین انجام می گیرد.

  • پاراچین ها (Parachains)

  پاراچین ها یک بلاک چین سفارشی و ویژه پروژه است که در شبکه های Polkadot (DOT) و Kusama (KSM) ادغام شده است. Parachains را می توان برای هر تعداد مورد استفاده سفارشی کرد و وارد بلاک چین اصلی شد که Relay Chain نامیده می شود و قلب شبکه های Polkadot و Kusama محسوب می شود.

  • پاراتریدها (Parathreads)جایگزینی مناسب برای پاراچین ها

  پاراتریدها یا همان زنجیره ای موازی، به دلیل شباهت هایی که از نظر فنی به پاراچین ها دارند جایگزین مناسبی برای آن ها هستند؛ اما در نحوه اتصال به شبکه و مدل اقتصادی شان تفاوت های اندکی با پاراچین ها دارند. با استفاده از پاراچین ها دیگر صاحبان کسب و کارها یا برنامه های غیر متمرکز گوناگون نیازی به اجاره یک اسلات اختصاصی پاراچین و اتصال همیشگی آن به ریلی چین ندارند، کافیست تنها با مبلغی بسیار کمتر یک پاراترید را در اختیار گرفته و تنها در مواقعی که نیاز دارند به ریلی چین متصل شوند. مدل اقتصادی پاراتریدها را “پرداخت براساس استفاده” می نامند؛ به این معنی که هر پاراترید در صورتی که نیار به ثبت بلاک روی ریلی چین داشته باشد با شرکت در یک مزایده عمومی اسلات بعدی شبکه را در اختیار گرفته و بلاک خود را به ریلی چین ارسال می کنند.

  • پل ها (Bridges)

  پل ها در شبکه پولکادات، نوعی خاص از پاراچین ها هستند که هدف آن ها برقراری ارتباط با بلاک چین های متفاوت است که با رعایت قوانین اقتصادی و زیرساخت های فنی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. این پل از اجزای متعددی تشکیل شده است که با هم ارتباط دو طرفه بین یک زنجیره مستقل مبتنی بر بستر و یک پاراچین Polkadot یا بین دو زنجیره مستقل مبتنی بر بستر را امکان پذیر می کند.

  آینده شبکه پولکادات

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  مزایای ارز دیجیتال پولکادات برای توسعه دهندگان

  بنیاد Web3 به منظور اینکه به سرعت و به آسانی زیرساخت ها در اختیار توسعه دهندگان قرار گیرد، بلاکچین قابل همکاری را توسعه داده است و در این زمینه Web3 Substrate را ارائه داده است. Substrate که از زبان های برنامه نویسی رایج مانند C++ یا Rust پشتیبانی می کند، امکان ایجاد بلاکچین شخصی را در کمترین زمان ممکن فراهم می کند و به طور خودکار هر پروژه ای که با Substrate ساخته می شود، با بلاکچین پولکادات سازگار است. همچنین عملیات خارجی نیز در خارج از شبکه بدون هیچ باگی امکان پذیر است. از سوی دیگر طراحی Rococo Testnet جدید نیز قدمی دیگر به سمت یک شبکه آزمایشی جامع با ویژگی های منحصر به فرد برای توسعه بیشتر پولکادات است.

  مزایای ارز دیجیتال پولکادات برای کاربران

  علاوه بر توسعه دهندگان، کاربران پولکادات نیز می توانند از مزایای این ارز دیجیتال بهره مند شوند. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

  • سرمایه گذاران می توانند با استفاده از Staking با بهره گیری از یک ویژگی اساسی سود کسب کنند. در این ویژگی هر ساله با افزایش 10 درصدی تعداد DOTهای در گردش، سهم lion از DOT جدید را دریافت کنند.
  • در این شبکه ذینفعان می توانند نقش های مختلف را عهده دار شوند و هم اعتبارسنج و هم Nominator باشند. (فراموش نکنید که لازمه به عهده گرفتن نقش ها این است که Stakerها به مدت حداقل 28 روز مقدار مشخصی از DOT را در یک قرارداد هوشمند قفل کنند.)
  • وظیفه اعتبارسنج ها تایید و جمع کردن محتوای بلوک ها روی زنجیره Relay است؛ در مرحله بعد اعتبارسنج ها باید در مورد صحت بلوک ها رای دهند و امنیت شبکه را تضمین کنند تا درصد بیش تری از پاداش سهام را دریافت کنند.
  • Nominatorها در اینجا فقط حق رای داشته و اعتبارسنج های جدید را تعیین می کنند، اما میزان پاداش سهام کمتری دریافت می کنند.
  • همکاران تکمیل کننده نقش های سیستم هستند و وضعیت یک پاراچین را به اعتبارسنج ها می رسانند و ماهیگیران وظیفه رصد کردن اعتبارسنج ها و گزارش رفتار خطا آن ها را دارند.

  نتیجه گیری

  در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال پولکادات، معرفی شبکه آن و مزایای آن نسبت به بلاک چین های نسل دوم و سوم و… پرداختیم. ارز دیجیتال پولکادات که در حال حاضر رمز ارزی نوپا است توانسته نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا دیگر به خوبی پیشرفت کند و افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. همچنین این ارز دیجیتال دارای کیف پول های متعددی است که تنوع زیادی را در اختیار کاربران خود برای انتخاب راحت تر قرار می دهد.

  موارد استفاده متفاوت برای پاراچین های Polkadot وجود دارد، از جمله مهم ترین آن ها می توان به زنجیره معاملات، زنجیره های اوراکل، زنجیره های هویت، زنجیره های ذخیره فایل، زنجیره های نگهداری داده ها، زنجیره اینترنت اشیا، زنجیره های مالی و زنجیره های حریم خصوصی اشاره کرد. همچنین بیش از 25 پروژه در Polkadot در حال ساخت است، از جمله Chainlink و Ocean Protocol. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این ارز دیجیتال نوپا آینده ای درخشان خواهد داشت و می توان برای سرمایه گذاری روی آن حساب کرد.

  سوالات متداول

  ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

  با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند.