معرفی ارز دیجیتال ایاس (EOS)

ارز دیجیتال ایاس شبکه ای مبتنی بر بلاک چین EOS.IO است که برای اجرای نرم افزارهای غیرمتمرکز در سراسر دنیا از آن استفاده می شود. تراکنش های انجام شده در ایاس بدون هیچ کارمزدی صورت می گیرند و این یکی از مزیت های اصلی این ارز دیجیتال است. ارز دیجیتال ایاس از ژوئن 2017 معرفی شد، اما این شبکه به طور رسمی از سال 2018 فعالیت خود را آغاز کرد. در این مطلب، اطلاعات مفیدی درباره این ارز دیجیتال در اختیار شما قرار می دهیم.

فهرست []

  تاریخچه ارز دیجیتال EOS

  در سال 2008 با پیدایش بیت کوین و فعالیت سیستم بلاک چین گام های اولیه برای تغییر سیستم مالی برداشته شد. در این بخش تاریخچه پیدایش این ارز دیجیتال و چگونگی پیدایش آن شرح داده شده است؛ پس با ما همراه باشید.

  در گذشته شبکه های فناوری اطلاعات مهم همچون فیسبوک یا آمازون اطلاعات مهمی از کاربران اینترنت را در اختیار داشتند. پس از اختراع بیت کوین عده ای از توسعه دهندگان تلاش کردند با ایجاد یک فناوری گسترده تحول عظیمی را ایجاد کنند. این افراد با سال ها تلاش توانستند شبکه بلاک چین را برای استفاده های مختلف توسعه دهند. پلتفرم گولم از جمله پروژه هایی است که قرار بود با استفاده از اطلاعات محاسباتی کاربران اینترنت، یک ابررایانه غیرمتمرکز به سراسر دنیا عرضه کند. علاوه بر این موارد، چندین پروژه موفق دیگر از بلاک چین در سال 2014 تا 2016 شکل گرفت. دنیل لریمر یکی از خلاق ترین و فعال ترین افراد بلاک چین بود که توانست مهم ترین پروژه ها، اعم از صرافی بیت شرز و رسانه اجتماعی استیم را بنیان گذاری کند. این دو پروژه با اینکه موفقیت های چشمگیری داشتند، هنوز نتوانسته بودند دنیل را راضی کنند؛ بنابراین دنیل دست از فعالیت مداوم خود برنداشت و به تحقیقات خود ادامه داد.

  از سوی دیگر، در سال 2015 یک شبکه دیگر به نام اتریوم ایجاد شد که هدف از آن تبدیل بلاک چین های تک منظوره به بلاک چین های چندمنظوره با توانایی های بیشتر بود. شبکه اتریوم از انواع اپلیکیشن ها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کرد. توسعه دهندگان پس از کشف اتریوم، از آن برای اجرای برنامه های مختلف از نوع غیرمتمرکز استفاده کردند، اما نتایج به دست آمده چندان رضایت بخش نبود. تراکنش ها بسیار دیر تأیید می شدند و مبلغ کارمزدها بالای 10 دلار محاسبه می شد؛ به همین دلیل عملاً امکان مقیاس پذیری اتریوم وجود نداشت؛ از این رو بنیان گذار این شبکه تصمیم گرفت برخی تغییرات اساسی روی شبکه اعمال کند. وی با تغییر مکانسیم کلی اتریوم می خواست موانع را رفع کند. پس از مدتی به دلیل مشکلات شبکه اتریوم توسعه دهندگان فعال در عرصه بلاک چین تصمیم گرفتند شبکه ای جایگزین به وجود بیاورند. افراد مختلف شبکه های جدید بسیاری را پیشنهاد دادند، اما در پایان برندن بلومر از اهالی آمریکا به همراه دنیل لریمر شرکتی جدید به نام بلاک وان را در سال 2017 تأسیس و تلاش کردند با ایجاد این شرکت تحول عظیمی در فناوری بلاک چین ایجاد کنند. تیم تشکیل دهنده شرکت بلاک وان به کمک تحقیقات لریمر، شبکه مقیاس پذیر EOS را آغاز کردند.

  ویژگی های ارز دیجیتال ایاس

  بسیاری از توسعه دهندگان، ارز دیجیتال EOS را قاتل اتریوم می دانند. درواقع بلاک چین هایی که توانایی پشتیبانی از تمام قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیرمتمرکز را دارند، قاتل اتریوم محسوب می شوند. جالب این است که با وجود کارمزدهای عجیب اتریوم، هیچ قتل خاصی صورت نگرفت و از اهمیت اتریوم کم نشد. درحقیقت شبکه اتریوم همچنان در حال فعالیت است و با تحقیقات انجام شده مشخص شده که بیشترین آمار برنامه های غیرمتمرکز روی اتریوم قرار گرفته اند، اما اصطلاح قاتل اتریوم بر روی ارز دیجیتال EOS میان کاربران رایج شد. از اصلی ترین ویژگی های ارز دیجیتال EOS می توان به پشتیبانی قوی، رایگان بودن، ارتقا و پیشرفت ساده، نبود ایرادات فنی، سرعت بالا، مقیاس پذیری افقی و عمودی اشاره کرد.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال EOS دارای یک سری مزایا و معایب مهم است، چنانچه تمایل به دانستن مزایا و معایب این بلاک چین را دارید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

  مزایا

  1. ارز دیجیتال EOS یک بلاک چین راحت و ساده با کاربرد و کارایی بالا است به همین دلیل توسعه دهندگان تمایل دارند با بهره گیری از ارز دیجیتال EOS برنامه های غیر متمرکز را دسته بندی کنند و هر فرد بسته به میزان دارایی خود بخشی از شبکه را از آن خود نماید. این ارز دیجیتال سرعت بالایی داشته و در صورت بروز هر گونه ایراد فنی خیلی راحت رفع خواهد شد.
  2. تمام تراکنش های انجام شده در شبکه EOS رایگان است به همین دلیل این ارز دیجیتال توانسته است محبوبیت فراوانی در تمام  کاربران به دست آورد.
  3. این بلاک چین با بهره گیری از روش های مقیاس پذیری توانایی پشتیبانی قوی از ده ها میلیون کاربر را دارا است.
  4. مکانیسم DPOS روی بلاک چین EOS در صورت بروز مشکل در هر برنامه مسدودسازی حسابها را به صورت خودکار انجام میدهد. بدین ترتیب می توان از ایجاد مشکل سیستم اصلی آن برنامه جلوگیری نمود.

  معایب

  1. ارز دیجیتال ایاس دارای مکانیسم اجماع DPOS است. این مکانیسم تنها قادر است در هر زمان 21 تولید کننده بلاک را ایجاد نماید. در واقع کل شبکه این بلاک چین توسط سهام داران احاطه می شود. رقیب های قدرتمند همچون اتریوم در برابر ارز دیجیتال ایاس قرار گرفته اند. ارز دیجیتال ایاس برای پیروزی در رقابت باید همواره گام های بلندی در جهت توسعه پلتفرم بردارد.

  نحوه عملکرد ارز دیجیتال

  پلتفرم ارز دیجیتال EOS با هدف مقیاس پذیری برنامه های متعدد غیرمتمرکز و افزایش سرعت از مکانیسم DPoS بهره می گیرد. این مکانیسم به اثبات سهام نمایندگی شده معروف است. منظور از این اسم این است که دارندگان کوین می توانند به نمایندگی رأی دهند. درواقع عده ای از مشارکت کنندگان می توانند درباره ایجاد بلاک ها و اعتبارسنجی ها اظهارنظر کنند. قدرت رأی هر فرد را نیز تعداد سهم های وی مشخص می کند. مکانیسم DPoS 21 گره اعتبارسنجی دارد که هر فرد با بهره گیری از سهام خود می تواند به یکی از گره ها رأی دهد. درواقع هر فرد اگر بتواند رأی مشارکت کنندگان را با رأی خود منطبق کند، مسلماً به یک گره اعتبارسنجی تبدیل می شود.

  کاربردهای ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال EOS به عنوان یک ابزار پرداخت کاربرد دارد؛ البته برای استفاده از این ارز باید شرایط امنیتی به طور کامل برقرار باشد. در حال حاضر، حدود 1 میلیارد از این ارز دیجیتال در حال گردش است و وظیفه تصمیم گیری درباره این ارز دیجیتال را منتخبان پلتفرم بر عهده دارند. کاربران فعال در این پلتفرم به یک حساب کاربری نیاز دارند. برای ایجاد این حساب ابتدا باید این ارز دیجیتال را به حساب موردنظر انتقال دهید. به ازای هر سهامی که قرار داده می شود، سی پی یو و پهنای باند در اختیار شما قرار می گیرد. درواقع برای دریافت منبع پردازشی باید یک حساب کاربری فعال ایجاد کنید.

  کیف پول های ارز دیجیتال

  مانند هر ارز دیجیتال دیگر، برای ذخیره سازی ایاس به نرم افزار خاصی نیاز است. این سخت افزار یا نرم افزار مانند دیگر ارزها کیف پول نام دارد. درواقع به وسیله این کیف پول می توان ارز دیجیتال ایاس را ارسال یا دریافت کرد. سهام گذاری هر توکن برای ایفای نقش در امنیت شبکه توسط کیف پول انجام می شود. همچنین درصورت دریافت پاداش، تمام پاداش ها به کیف پول منتقل می شوند. کیف پول ارز دیجیتال ایاس با ارائه کلید عمومی و آدرس اختصاصی امکان جمع آوری ارز دیجیتال ایاس در بلاک چین را فراهم می کند. درواقع کاربران به کمک کیف پول می توانند به تمام دارایی های خود دسترسی داشته باشند. شاید از نظر شما اندکی کارکردن با کیف پول ایاس سخت و پیچیده به نظر برسد، اما افراد باید پیش از هر اقدامی ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنند.

  پس از ایجاد حساب کاربری و ارسال ارز دیجیتال، کیف پول راه اندازی می شود. داشتن امنیت، اعتبار و تجربه کاربری از مهم ترین ویژگی های یک کیف پول مناسب برای ذخیره ایاس است. کیف پول لجر نانو اس، کیف پول لجر نانو ایکس و کیف پول ترزور مدل تی از بهترین کیف پول های سخت افزاری این ارز دیجیتال هستند. اگر از میان تمام معیارهای کیف پول مناسب، تجربه کاری اهمیت بیشتری برای شما دارد، بهتر است از کیف پول های چندارزی بهره مند شوید. درواقع شما با بهره گیری از کیف پول های چندارزی می توانید ارز دیجیتال ایاس را در کنار دیگر ارزها ذخیره کنید. لازم است بدانید امنیت کیف پول های چندارزی در مقایسه با کیف پول های سخت افزاری پایین تر است. همچنین این کیف پول ها از برخی قابلیت های تخصصی مانند تعیین مجوز و رأی دهی محروم هستند. کیف پول اکسودوس و کیف پول سیف پال از کاربردی ترین و معروف ترین کیف پول های چندارزی هستند که افراد زیادی از آن ها استفاده می کنند. برخی کیف پول ها به طور اختصاصی برای این نوع ارز دیجیتال ارائه شدند که بیشترین کارایی را دارند. این نوع کیف پول ها همه قابلیت های مورد نیاز و پشتیبانی را دارند و به سرعت به روزرسانی می شوند. کیف پول نرم افزاری سیمپل ایاس و کیف پول نرم افزاری انکِر از بهترین کیف پول های اختصاصی ارز دیجیتال ایاس هستند. کیف پول نرم افزاری انکِر نوعی کیف پول متن باز به شمار می آید که برای دسکتاپ و ویندوز مناسب است. هر دو نوع کیف پول قابلیت های مفیدی دارند.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال

  صرافی های متعددی از ارز دیجیتال ایاس پشتیبانی می کنند. شما می توانید فهرست صرافی های ایرانی و خارجی را از اینترنت جست وجو کنید. در ادامه با نحوه خرید این ارز دیجیتال از صرافی آشنا می شوید.

  خرید ارز دیجیتال

  ساده ترین روش برای خرید ارز دیجیتال EOS مراجعه به صرافی و خرید ارز دیجیتال به دو صورت است.

  1. خرید ارز دیجیتال EOS با مراجعه به سایت های ایرانی از طریق کارت بانکی و پرداخت ریال
  2. خرید بیت کوین و سپس تبدیل به ارز دیجیتال EOS در صرافی های خارجی

  پیداکردن صرافی های ایرانی بسیار ساده است؛ کافی است همین حالا خرید این ارز دیجیتال را در اینترنت جست وجو کنید تا سایت های متعددی به شما نشان داده شود. شما ابتدا عضو سایت موردنظر می شوید و سپس می توانید با استفاده از کارت بانکی و ریال ارز دیجیتال EOS بخرید، اما در شرایطی که نقدینگی صرافی موردنظر پایین است، می توان بیت کوین خریداری کرد و سپس با مراجعه به صرافی های خارجی، دوباره بیت کوین ها را به این ارز دیجیتال تبدیل کرد. صرافی بایننس یکی از بهترین صرافی های خارجی است که بیت کوین را به ارز دیجیتال ایاس تبدیل می کند.

  پروژه های ارز دیجیتال

  ارز دیجیتال EOS پروژه های متعددی برای توسعه پلتفرم و افزایش امنیت و ارتقای بلاک چین در نظر گرفته است. درواقع نقاط ضعف شناسایی شده و در راستای بهبود عملکرد گام های مناسب برداشته می شود.

  عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال ایاس

  همیشه سود واقعی از آن کسی می شود که بتواند هوشمندانه شرایط بازار را شناسایی کند و مطابق با همان شرایط گام مناسب در مسیر درست را بردارد. ارزهای دیجیتال تحت تأثیر رسانه ها و اخبار روز در حال نوسان است؛ بنابراین هر فرد با شناخت برترین ارزهای دیجیتال شروع به فعالیت می کند. ابتدا روند تغییر قیمت ایاس را بررسی کنید و سپس با درک شرایط بازار و تغییرات ناگهانی ارز اطلاعات کامل تری به دست بیاورید. معمولاً هر چقدر تقاضای یک ارز در بازار افزایش یابد، قیمت آن نیز بیشتر می شود. مسائل قانونی و محدودیت های موجود، دنبال کردن افراد مشهور در فضای مجازی و قیمت دیگر ارزها بر قیمت ارز دیجیتال EOS مؤثرند.

  آینده ارز دیجیتال

  در آینده چندین فاز برای توسعه  بلاک چین این ارز در نظر گرفته شده است:

  1. ایجاد محیطی آموزشی برای ارائه API به کاربران و دسته بندی کردن برنامه های غیرمتمرکز
  2. یافتن باگ های احتمالی و اقدامات لازم برای برطرف سازی باگ
  3. بهینه سازی و خوشه بندی نودها

  سوالات متداول

  این ارز توانایی اعتبارسنجی و انجام 20 تراکنش در ثانیه را دارد؛ این در حالی است که بیت کوین در حاضر قادر به انجام 8 تراکنش در ثانیه است. اگر ایاس از پروتکل اثبات سهام استفاده کند، قادر به انجام 20 تراکنش در ثانیه خواهد بود.

  اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت در این رمزارز را دارید، کیف پولهای سخت افزار مناسب هستند. در غیر این صورت میتوانید از کیف پول اکسودوس و سیف پال استفاده کنید.

  ارز دیجیتال ایاس یکی از پروژه های ارز دیجیتال است که با هدف توسعه برنامه های غیرمتمرکز بدون نیاز به هیچ کارمزد تراکنشی ایجاد شده است. در این پروژه، دستورات به صورت موازی باهم اجرا می شوند، در نتیجه سرعت شبکه نسبت به دیگر پروژه ها پیشرفت چشمگیری داشته است. برای خرید ارز دیجیتال EOS میتوانید از طریق صرافی های ایرانی، با ریال تتر خریداری کنید. سپس تتر را به کیف پول صرافی بین المللی مد نظرتان انتقال داده و آن را به توکن EOS تبدیل کنید.