تتر (USDT) یک استیبل کوین در ارزهای دیجیتال است که به صورت ۱:۱ به دلار آمریکا پیوند خورده است. یعنی هر تتر نشان دهنده یک دلار آمریکاست. تتر بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار است و به طور گسترده توسط معامله‌گران استفاده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بیاموزیم که تتر چیست و همین طور ویژگی‌ها و کاربردهای آن کدامند. همچنین اهمیت، مزایا و مخاطرات استفاده از تتر را بررسی می‌کنیم.

فهرست []

  تتر چیست؟

  تتر (USDT) یک استیبل کوین است که نقش مهمی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال دارد. در ماه می ۲۰۲۴ ارزش بازار تتر بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار و سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان بعد از بیت کوین و اتریوم است. تتر طوری طراحی شده است که به صورت یک به یک، به یک ارز فیات (دلار آمریکا) پیوند خورده است.

  USDT در سال ۲۰۱۴ توسط براک پیرس (سرمایه‌گذار در بیت کوین)، ریو کالینز (کارآفرین) و کریگ سلرز (توسعه‌دهنده نرم‌افزار) راه‌اندازی شد. این افراد اولین ارز دیجیتال با پشتوانه دلار را با نام «realcoin» منتشر کردند تا به انتقال ارزهای فیات در شبکه بلاکچین کمک کند و بعداً در همان سال نام آن را به Tether تغییر دادند.

  USDT که در ابتدا بر روی بلاکچین بیت کوین از طریق لایه Omni منتشر شده بود، حضور خود را بر روی بلاکچین‌های مختلف دیگر گسترش داده است. بخش قابل توجهی از عرضه تتر در بلاکچین اتریوم به عنوان توکن ERC-20 وجود دارد. همچنین USDT در بلاکچین‌‌های دیگری مانند EOS, TRON, Algorand و Solana نیز وجود دارد.

  تتر چگونه کار می‌کند؟

  کارکرد تتر به این صورت است که USDT توسط شرکت Ifinex تولید می‌شود و برای عرضه وارد صرافی ‌Bitfinex می‌شود. معامله‌گران می‌توانند تتر را به صرافی‌های مختلف انتقال دهند. تراکنش‌های تتر غیرمتمرکز است و روی بلاکچین‌های مختلفی انجام می‌شود اما توزیع واحدهای تتر به صورت متمرکز انجام می‌شود. همچنین تتر بر روی بالاکچین‌های مختلفی مانند امنی (OMNI) و اتریوم (ERC-20) و ترون (TRC-20) عرضه شده است که هر کدام از این بلاکچین‌ها ویژگی‌های خاص خود و سرعت و کارمزد تراکنش متفاوتی دارند.

  ذخیره پشتوانه تتر چیست؟

  هر تتر نشان‌دهنده یک دلار آمریکاست و ثابت بودن قیمت تتر ناشی از ذخایر ارز فیات آن است. شرکت ناشر تتر ادعا می‌کند که به میزان بیشتر از تتر در گردش پشتوانه واقعی (دلار و سایر دارایی‌ها) نگهداری می‌کند. به عبارت دیگر، شرکت Tether Limited ادعا می‌کند به ازای هر توکن تتر در گردش، دارای یک دلار در ذخایر خود به عنوان پشتوانه است (چه به صورت پول نقد یا اوراق قرضه کوتاه مدت و سپرده مدت‌دار).

  تتر در وب‌ سایت خود درباره میزان ذخیره‌هایی که در اختیار دارد در مقابل تعداد توکن‌های در گردش USDT، گزارش‌های روزانه‌ای چاپ می‌کند. با این وجود، گمانه زنی‌هایی درباره این ‌ذخایر وجود دارد و تحقیقاتی توسط دادستان نیویورک در حال انجام است ولی تاکنون مدرکی در اثبات خلاف این ادعا در دست نیست.

  سرمایه‌گذاران می‌توانند تتر را در اکثر صرافی‌های دیجیتال خریداری کنند. وقتی ۱۰۰ دلار تتر خریداری می‌کنید، ۱۰۰ توکن USDT دریافت می‌کنید و شرکت برای حفظ نسبت یک به یک هر تتر به دلار، ذخایر خود را ۱۰۰ دلار افزایش می‌دهد. هنگامی که کاربران توکن تتر را برای دریافت ارز فیات بازخرید کنند، توکن‌های تتر از بین می‌روند (توکن سوزی) و از گردش خارج می‌شوند.

  تتر فاقد بلاکچین اختصاصی خود است، در عوض ترجیح می‌دهد توکن‌هایی را در بلاکچین‌‌های شخص ثالث ارائه دهد.

  اهمیت تتر

  تتر به عنوان یک پل ارتباطی بین ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات عمل می‌کند و به سرمایه‌ گذاران روشی ساده برای معامله با ارزش یک دلار آمریکا، بدون نوسانات ذاتی که در سایر ارزهای دیجیتال دیده می‌شود را ارائه می‌کند.

  این ثبات به سرمایه‌ گذاران امکان می‌دهد که دارایی دیجیتالی که شباهت زیادی به ارز فیات دارد را در اختیار داشته باشند و همچنان بتوانند با آن سایر کوین‌های ارزشمند را معامله کنند.

  تفاوت بین بیت کوین و تتر چیست؟

  تفاوت بین بیت کوین و USDT این است که تتر به یک دارایی غیر کریپتو یعنی دلار آمریکا پیوند خورده است و بیت کوین به چیزی جز عرضه و تقاضا وابسته نیست. همچنین تتر یک ارز دیجیتال متمرکز است در حالی که بیت کوین غیرمتمرکز است. البته این یکی از دلایلی است که باعث پایداری تتر نسبت به کوین می‌شود. زیرا ارزهای دیجیتالی که وابسته به یک دارایی یا ارز واقعی نیستند در معرض نوسانات بازار قرار خواهند داشت.

  تفاوت بین دلار آمریکا و تتر چیست؟

  تفاوت اساسی تتر و دلار آمریکا در ساختار و عملکرد آنهاست. دلار (USD) شکل سنتی پول رایج آمریکاست که توسط دولت مرکزی آمریکا منتشر می‌شود. در حالی که، تتر (USDT) یک دارایی دیجیتال است که به ارزش دلار آمریکا پیوند خورده است و توسط یک شرکت خصوصی منتشر می‌شود. همچنین تتر را دلار دیجیتال می‌نامند زیرا شرکت منتشر کننده تتر ادعا می‌کند هر تتر قابل بازخرید به دلار آمریکاست. در واقع تتر نماینده ارز فیات دلار در دنیای مالی کریپتو است.

  چگونه می‌توان در تتر سرمایه‌گذاری کرد؟

  می‌توانید تتر را در اکثر صرافی‌های دیجیتال خریداری کنید. در مطلب مقایسه بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای تازه واردها می‌توانید صرافی مناسب خود را پیدا کنید.

  فرض کنید می‌خواهید دارایی USDT خود را با ارزهای دیگر جفت کنید. در این صورت کار شما آسان است زیرا اکثر صرافی‌های متمرکز و بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز به کاربران خود اجازه می‌دهند USDT خود را با ارزهای دیجیتال دیگر جفت کنند.

  Kaiko یک ارائه دهنده خدمات دیجیتال، عنوان کرده که تقریبا نیمی از معاملات بیت کوین توسط تتر انجام می‌شود.

  راهنمای کامل برای استفاده از تتر را در زیر دنبال کنید.

  بهترین روش برای خرید تتر چیست؟

  اگر تصمیم به خرید تتر دارید، می‌توانید آن را در سه مرحله یعنی «انتخاب صرافی دیجیتال»، «خرید» و «ذخیره» خریداری کنید.

  ۱. صرافی دیجیتال خود را انتخاب کنید

  خرید تتر با انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال شروع می‌شود. صرافی به شما امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از سپرده‌های دلاری خود اقدام به خرید تتر کنید. مبادلات کریپتو هم از نظر پیچیدگی و هم هزینه متفاوت است. در نتیجه با دقت صرافی ارز دیجیتال خود را انتخاب کنید.

  ۲. تتر را خریداری کنید

  پس از انتخاب صرافی دیجیتال خود می‌توانید سپرده افتتاحیه خود را انجام دهید. زمانی که آماده خرید تتر بودید، انجام معامله آسان خواهد بود. فقط باید نماد USDT را انتخاب و مقدار دلاری که می‌خواهید خریداری کنید را مشخص کنید. در انتها تراکنش خرید را آغار کنید و پس از نهایی شدن تراکنش، اکنون مالک مقداری تتر هستید.

  ۳.تتر خود را ذخیره کنید

  در این مرحله باید بهترین کیف پول ارز دیجیتال خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب کیف پول حالا باید نوع شبکه مورد نظر خود را برای انتقال تتر به کیف پول خود مشخص کنید. تتر بر روی شبکه‌های مختلفی مانند Arbitrum one, BEP20, Polygon, TRC20, ERC20 موجود است. قبل از انتقال تتر به کیف پول دیجیتال خود از پشتیبانی کیف پولتان از شبکه تتر مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

  موارد استفاده از تتر چیست؟

  تتر نقش‌های متعددی را در اکوسیستم کریپتو ایفا می‌کند و نیازهای مختلف معامله‌گران و سرمایه‌ گذاران را برآورده می‌کند:

  • تجارت و سرمایه‌گذاری: تتر ابزار مورد علاقه معامله‌گرانی است که می‌خواهند به سرعت و به طور کارآمد به ارزهای دیجیتال مختلف وارد و از آن خارج شوند. ارزش پایدار تتر همانند پناهگاهی امن در طول دوره‌های نوسانات بالا به معامله‌گران اجازه می‌دهد، وجوه خود را از نوسانات حفظ کنند بدون اینکه از بازار کریپتو خارج شوند.
  • دسترسی سریع به ثبات بازار: اگر قیمت بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال به سرعت در حال کاهش باشد، می‌توان با تبدیل آن به تتر از کاهش ارزش آن جلوگیری کرد و همچنان در بازار کریپتو باقی ماند.
  • کسب سود: برخی از پلتفرم‌ها و کیف پول‌های کریپتو، حساب دارای بهره برای استیبل کوین‌هایی مانند تتر ارائه می‌کنند. کاربران از این طریق می‌توانند بازده دارایی بیشتری از بازده حساب‌های پس انداز سنتی داشته باشند.
  • قابلیت انتقال سریع و آربیتراژ بین صرافی‌های دیجیتال: با استفاده از تتر می‌توان وجوه خود را خیلی سریع بین صرافی‌ها جابه‌جا کرد. همچنین از آن برای آربیتراژ بین کوین‌های مختلف و کسب سود از نوسان آنها استفاده می‌شود.
  • پرداخت جهانی و حواله: پرداخت از طریق روش‌های مالی سنتی، گران و زمان‌بر است. تتر راه حلی با کارمزد کمتر و نقل و انتقال سریعتر حواله‌های برون مرزی ارائه می‌کند. همچنین تعداد فزاینده‌ای از بازرگانان و ارائه دهندگان خدمات، روش پرداخت تتری را می‌پذیرند که این به ویژه برای پرداخت‌های بین المللی مفید است.
  • امکان معاملات به سبک فارکس: با استفاده از USDT می‌توان جفت ارزهای دیجیتالی مانند BTC/USDT را در صرافی‌های متمرکز معامله کرد. با این امکان معامله‌گران به راحتی می‌توانند پوزیشن‌های خود را هج کنند.

  نقش تتر در دیفای چیست؟

  در زیر به ۴ کاربرد مهم تتر در سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi اشاره می‌کنیم:

  • ایجاد جفت ارزهای دیجیتال: بیشتر صرافی‌های دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap امکان معامله بین دارایی‌های کریپتو مانند BTC و ETH را فراهم می‌کنند. استفاده از USDT باعث ایجاد جفت ارزهایی مانند BTC/USDT شده است که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا بدون خروج از بازار کریپتو ارزهای دیجیتال را مانند فارکس معامله کنند.
  • تسهیل پرداخت‌ها و تراکنش‌های دیفای: نوسانات بالای ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم آنها را برای پرداخت‌های معمولی نامناسب می‌کند. تتر یک وسیله مبادله پایدار برای برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) فراهم می‌کند. در واقع می‌توان گفت تتر در دیفای عملکردی مشابه عملکرد ارزهای فیات در سیستم مالی سنتی دارد.
  • امکان وثیقه گذاری برای وام دادن: بازارهای وام‌دهی غیر‌متمرکز به کاربران اجازه می‌دهند تا برای گرفتن وام دارایی‌هایی را وثیقه بگذارند. وام گیرندگان می‌توانند تتر را برای گرفتن وام در دیفای به عنوان وجه تضمین قرار دهند. همچنین وام دهندگان با گرفتن بهره وام خود به تتر از ریسک نوسان قیمت اجتناب می‌کنند.
  • پل ارتباطی بین کریپتو و فیات: تتر به عنوان یک پل ارتباطی بین اقتصاد دیجیتال و سیستم مالی سنتی عمل می‌کند. اکثر کاربرانی که برای جابه‌جایی پول بین حساب‌های بانکی و ارزهای دیجیتال به صرافی‌های متمرکز متکی هستند، تتر برای آن‌ها همانند یک پل ارتباطی است. بعد از تبدیل ارز فیات به USDT، می‌توان آن را در سیستم مالی غیرمتمرکز انتقال داد و معامله کرد.

  مزایای تتر چیست؟

  از آنجایی که تتر یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال است، واضح است که استفاده از تتر مزایای بسیاری دارد که در فهرست زیر به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.

  • ارزش ثابت: بزرگترین مزیتی که باعث می‌شود سرمایه‌ گذاران تتر را انتخاب کنند، ارزش پایدار آن است. یک USDT همیشه یک دلار ارزش دارد.
  • بدون نوسان: بسیاری از ارزهای دیجیتال نوسانات بالایی دارند اما تتر این طور نیست. البته این بدون نوسان بودن تتر یعنی با سرمایه‌ گذاری در آن از رشدهای بزرگ در بازار کریپتو سودی نمی‌برید اما دچار کاهش ارزش هم نمی‌شوید.
  • هزینه‌های کم: کارمزد‌های مرتبط با استفاده از تتر نسبتا پایین است، که احتمالا یکی از دلایلی است که این ارز به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.
  • هجینگ: معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند از تتر برای محافظت از موقعیت خود در شرایط نزولی بازار استفاده کنند. با تبدیل دارایی‌ها به USDT می‌توانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند.
  • انتقال سریع: انتقال سریع و کم هزینه بین صرافی‌ها و کیف پول‌های مختلف از ویژگی‌های تتر است. کاربران با استفاده از تتر می‌توانند از زمان پردازش طولانی‌تر و با هزینه بالاتر مربوط به انتقال ارزهای فیات جلوگیری کنند. در نتیجه تتر برای پرداخت‌ تراکنش‌های برون مرزی مزیت قابل توجهی دارد.

  ریسک‌ها و مخاطرات تتر چیست؟

  در حالی که تتر عمیقا با سیستم مالی غیرمتمرکز ادغام شده است، همواره نگرانی‌ها و انتقادهایی پیرامون آن وجود دارد. در زیر به صورت خلاصه به این موارد اشاره کرده‌ایم.

  • عدم شفافیت ذخایر قابل اعتماد: شرکت Tether Limited در سال ۲۰۲۱ به دلیل ارائه نادرست ذخایر خود، توسط دادستانی نیویورک محکوم به پرداخت جریمه شد. این شرکت ۱۸.۵ میلیون دلار جریمه پرداخت کرد و همچنین موافقت کرد که گزارش‌های دوره‌ای در مورد ترکیب ذخایر پشتوانه‌ای خود ارائه کند. با این حال، بسیاری هنوز احساس می‌کنند این شرکت فاقد شفافیت و حسابرسی کافی در مورد ذخایر خود است.
  • ریسک نظارتی از سوی مقامات: استیبل کوین‌هایی مانند USDT تحت نظارت فزاینده‌ای از سوی رگولاتورها قرار گرفته‌اند. تغییرات پیوسته در مقررات و ایجاد چالش‌های قانونی می‌تواند بر ثبات و دوام تتر اثر بگذارد و منجر به ایجاد محدودیت معاملاتی شود. برای مثال، تتر ممکن است با چالش‌هایی در مورد توانایی خود برای تبدیل به ارز فیات از طریق صرافی‌ها و سایر پلتفرم‌ها مواجه شود.
  • نوسانات قیمت: اگر چه تتر تلاش می‌کند قیمت خود را ثابت نگه دارد اما کاملا از نوسانات مصون نیست. عوامل متعددی می‌توانند بر ارزش تتر نسبت به دلار آمریکا تاثیر بگذارند و منجر به انحراف موقت قیمت آن شوند. همچنین کاهش ارزش دلار به عنوان ارز فیات در طول زمان باعث می‌شود ارزش تتر واقعا ثابت نباشد.

  در گذشته تتر همیشه نتوانسته برابری خود را با دلار آمریکا حفظ کند. برای مثال در آوریل ۲۰۱۷ نرخ ارز USDT به طور لحظه‌ای به ۰٫۹۱ کاهش یافت و دسامبر همان سال تا نسبت ۱٫۱ هم بالا رفت. همچنین اینکه تتر قابل استخراج نیست و قابلیت ماینینگ ندارد از دید بسیاری از کاربران نقطه ضعف تلقی می‌شود.

  آیا تتر قانونی است؟

  قانونی بودن تتر مانند سایر ارزهای دیجیتال، بسته به کشور و حوزه‌های قضایی آن کشور متفاوت است. برخی از مناطق ممکن است مقررات یا محدودیت‌های خاصی در مورد استفاده از رمز‌ارزهای پایه داشته باشند. مهم است که قوانین و مقررات داخلی خود را برای تعیین وضعیت قانونی تتر بررسی کنید. با اینکه شرکت تتر در کشور آمریکا نیست اما توسط مرجع قانونی OFAC نظارت می‌شود و خرید و فروش آن در این کشور قانونی است.

  تتر همواره در مورد شفافیت و ذخایر قانونی خود با انتقادهایی مواجه است. در گذشته شرکت تتر به دلیل عدم نگهداری کامل ذخایر و عدم ارائه حسابرسی‌های رسمی در آمریکا شامل پرداخت جریمه قرار گرفته است. با وجود این مشکلات، تتر همچنان به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال در دسترس است.

  البته از اواسط سال ۲۰۲۳ شرکت تتر شروع به انتشار گزارش‌های حسابرس‌ مستقل مورد تایید مراجع قانونی، کرده است. ادامه این کار به مرور باعث رفع ابهامات شفافیت اطلاعاتی تتر می‌شود.

  آیا تتر ارز دیجیتال امنی است؟

  ایمنی تتر همواره به عنوان یک ارز دیجیتال موضوعی مورد بحث بوده است. از یک طرف تتر، دارایی دیجیتالی با نوسان کم است که معامله‌گران بسیاری از آن برای جابه‌جایی بین ارزهای دیجیتال مختلف یا تبدیل سرمایه‌ گذاری‌های خود به ارز فیات استفاده می‌کنند. از طرف دیگر انتقادها و مناقشات پیرامون ذخایر و شفافیت تتر، باعث ایجاد نگرانی برای سرمایه‌گذاران است.

  هدف تتر، ارائه ثبات در بازار بی‌ثبات کریپتو است و امنیت آن به عنوان یک سرمایه‌ گذاری متمرکز، تحت تاثیر مدیریت ذخایر پشتوانه تتر، نقدینگی و شرایط بازار است. این‌ موارد مورد توجه قانون‌گذارها خواهد بود که بعد از فروپاشی TerraUSD تلاش‌های بیشتری در این زمینه انجام گرفته است.

  چشم انداز آینده تتر چیست؟

  تتر این پتانسیل را دارد که در تراکنش‌های آنلاین به طور گسترده پذیرفته شود. همچنین می‌تواند در بین معامله‌گران صرافی‌های ارزهای دیجیتال محبوب‌تر شود. البته برای پذیرش گسترده‌تر توسط مردم، شرکت تتر باید شفاف‌تر کردن عملکرد داخلی خود و پاسخ‌گویی به مردم را انجام دهد.

  با وجود نوآوری‌های استیبل کوین‌های دیگر، تتر هنوز بخش زیادی از ارزش بازار را به خود اختصاص داده است و نقش‌های بسیار خود را در پروژه‌های سیستم مالی غیرمتمرکز حفظ کرده است. در واقع تتر به عنوان رگ حیات دیفای عمل می‌کند.

  آینده نامشخص است اما نقش تتر به عنوان پل ارتباطی بین ارزهای دیجیتال و فیات احتمالا قابل توجه باقی‌ خواهد ماند. به خصوص که بازار ارزهای دیجیتال به بلوغ رسیده و به دنبال ثبات بین نوسانات است. با این حال، برای سرمایه‌گذاران و کاربران مهم است که مطلع بمانند و خطرات و مزایای بالقوه هنگام برخورد با استیبل کوین‌هایی مانند USDT را در نظر بگیرند.

  نتیجه گیری

  تتر یک ارز دیجیتال ثابت است که دارای پشتوانه دلار آمریکاست و هر تتر ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارد. دلار یکی از قوی‌ترین ارزهای جهان است و همین موضوع اهمیت تتر را بیشتر می‌کند. تتر در چند سال گذشته نقش مهمی را در رشد امور مالی غیرمتمرکز ایفا کرده است. توانایی آن در افزایش نقدینگی بازار، امکان وثیقه‌گذاری و عمل کردن به عنوان پل ارتباطی بین دنیای فیات و کریپتو، تتر را به یکی از پایه‌های مهم برنامه‌های دیفای تبدیل کرده است.

  با این حال، نگرانی‌هایی در مورد شفافیت، حسابرسی و ریسک نظارتی تتر وجود دارد. در حالی که رقبای تتر در حال ظهور هستند، همچنان بسیاری از برنامه‌های دیفای به استفاده از استیبل کوین تتر متکی هستند. در نهایت، تتر هم پتانسیل‌های باورنکردنی و هم در صورت شکست، خطرات طولانی را برای اکوسیستم دیفای در پی دارد. آینده قابل پیش‌بینی تیست، اما کاربرد یکپارچه آن برای زمان حال بدون تردید غیر قابل انکار است.