تریدرهای ایرانی برای بهره‌مندی از بازار ارزهای دیجیتال دو گزینه پیش روی خود دارند: از صرافی‌های ایرانی استفاده کنند یا از صرافی‌های خارجی که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند. صرافی‌های خارجی در ارائۀ خدمات به ایرانیان با چالش‌هایی روبه‌رو هستند و این سبب می‌شود تا گزینه‌های چندان زیادی نداشته باشیم. در این مقاله بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانی‌ها را بررسی کرده و درنهایت، پیشنهاداتی ارائه خواهیم داد.

فهرست []

  معیا‌رهای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانی‌ها

  انتخاب بهترین صرافی ارزهای دیجیتال به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد، اما در حالت کلی با توجه به نیازهای کاربران ایرانی می‌توانیم چند معیار اصلی را معرفی کنیم:

  امنیت صرافی ارز دیجیتال

  سرمایه شاید ترسوترین موجود باشد. لازمۀ انباشت سرمایه و سرمایه‌گذاری امنیت است و طبیعتاً معیاری کلیدی برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال به شمار می‌آید که خودش به چند عامل مثل سابقه و اعتبار، اقدامات امنیتی و شفافیت قابل تقسیم است:

  • سابقه و اعتبار: هر چه یک صرافی ارز دیجیتال باسابقه‌تر باشد و از خوشنامی و اعتبار بیشتری برخوردار باشد بهتر است. لازم است کارنامۀ امنیتی صرافی در گذشته پاک باشد و از پیشینۀ مطمئنی برخوردار باشد. داشتن مجوز، گواهی‌نامه و تأییدیه از سوی سازمان‌های معتبر فعال در صنعت مالی هم می‌تواند مُهر تأییدی بر عملکرد یک صرافی ارز دیجیتال باشد.
  • اقدامات امنیتی: انجام اقدامات امنیتی مثل احراز هویت دوعاملی، ذخیره‌سازی سرد و حسابرسی‌های امنیتی منظم می‌تواند به افزایش سطح امنیت یک صرافی ارز دیجیتال کمک کند.
  • شفافیت: شفافیت عنصر لازم برای هر نهاد مالی است. اینکه یک صرافی ارز دیجیتال حوادث را به‌صورت شفاف اعلام کند و در مورد آن توضیح دهد یک نشانۀ خوب است. پنهان‌کاری صرافی‌ها موجب شک و تردید کاربران خواهد شد.

  حجم معاملات و نقدشوندگی صرافی ارز دیجیتال

  نقدشوندگی به زبان ساده یعنی حجم معاملات یک بازار آنقدر بالا باشد که خرید‌و‌فروش با حداقل نوسانات قیمتی صورت بگیرد. بازاری دارای نقدشوندگی بالا است که خرید‌و‌فروش در آن به سهولت و روانی انجام شود. در انتخاب صرافی ارزدیجیتال نقدینگی بالا بسیار مهم است. فرض کنید می‌خواهید رمزارز خود را در یک صرافی بفروشید. اگر نقدینگی کم باشد باید منتظر بمانید تا کسی بیاید و رمزارز شما را بخرد.

  • حجم معاملات: این عامل به‌خوبی نمایانگر قدرت نقدشوندگی یک صرافی است. وقتی حجم معاملات بالا باشد، یعنی از نقدینگی لازم برای پشتیبانی از معاملات نیز برخوردار است. حجم بالای معاملات سهولت انجام معملات و همچنین جلوگیری از نوسان و لغزش قیمت را تضمین می کند. اگر تعداد کاربران فعال در صرافی محدود بوده و معامله‌ای در آن انجام نشود، نهایی‌کردن سفارش و تبدیل‌کردن رمزارز بسیار دشوار خواهد شد. با فعالیت در صرافی‌هایی که حجم معاملات بالایی دارند، این تضمین وجود دارد که سفارشتان به موقع نهایی شود.
  • همچنین در صرافی هایی که حجم معاملات کم است، مجبور می شوید در هنگام خرید قیمت بالاتری بپردازید و در زمان فروش قیمت پایین تری دریافت کنید. در هر دو صورت قیمت معامله شما با بازار متفاوت بوده و متضرر خواهید شد.
  • رمزارزهای قابل‌معامله: هر چه یک صرافی از طیف گسترده‌تری از دارایی‌های رمزنگاری‌شده پشتیبانی کند بهتر است.
  • انواع سفارش: برخورداری از سفارش‌های متنوع برای یک صرافی امتیاز محسوب می‌شود؛ چراکه ممکن است نوع خاصی از سفارش با استراتژی‌های معاملاتی یک تریدر متناسب باشد.

  تنوع کوین‌های صرافی ارز دیجیتال

  معمولاً تمام صرافی‌ها از کوین‌ها و استیبل‌کوین‌های محبوب و معروفی همچون بیت‌کوین، اتریوم و تتر پشتیبانی می‌کنند. تفاوتی که وجود دارد در‌دسترس‌بودن سایر کوین‌های معتبر و سودآور بازار است. چراکه برخی معامله‌گران ترجیح می‌دهند با طیف گسترده‌ای از کوین‌ها معامله کنند.

  نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک صرافی در کنار پشتیبانی از کوین‌های متنوع باید نقدینگی و اعتبار بالایی هم داشته باشد. در صورت نبود نقدینگی لازم، صرافی نمی‌تواند سفارشات ثبت‌شده را پوشش دهد. همچنین رتبۀ صرافی در سایت مرجع کوین‌مارکت‌کپ، امتیاز، متوسط نقدینگی، حجم معاملات و تعداد بازارهای موجود مواردی هستند که اعتبار یک صرافی را تعیین می‌کنند.

  دسترسی به صرافی ارز دیجیتال

  همان‌طور که گفته شد، اکثر صرافی‌های معتبر خارجی محدودیت‌هایی را علیه کاربران برخی کشورها ازجمله ایران اعمال می‌کنند. این موضوع مانع دسترسی راحت و فعالیت قانونی کاربر در این صرافی‌ها است. از‌آنجایی‌که وضعیت اینترنت در ایران ثبات لازم را ندارد، ممکن است کاربران در هنگام اتصال به vpn و vps با مشکل مواجه شده و اتصال قطع و وصل شود.

  اگر در هنگام ثبت سفارش خرید‌و‌فروش اتصال شما قطع شود، معامله با مشکل مواجه شده و دارایی شما از بین می‌رود. در نتیجه، اگر استفاده از صرافی‌های خارجی را ترجیح می‌دهید، بهتر است از خدمات صرافی‌هایی استفاده کنید که بدون نیاز به فیلترشکن بتوانید وارد سایت شوید.

  ویژگی‌ها و امکانات صرافی ارز دیجیتال

  منظور از ویژگی‌ها و امکانات صرافی‌های ارز دیجیتال بخش‌های عمومی و اختصاصی صرافی‌ها است که در حالت کلی بین اکثر صرافی‌ها مشترک است. امکانات ویژه ممکن است مختص یک صرافی باشد و به‌عنوان محصول ویژۀ صرافی‌ معرفی شود. به عنوان مثال بعضی از صرافی‌ها از ییلد فارمینگ پشتیبانی می‌کنند و برخی دیگر چنین امکانی ندارند. پشتیبانی از معاملات اسپات، مارجین، فیوچرز و پرپچوال می‌تواند از ویژگی‌های یک صرافی باشد. همچنین وجود امکاناتی مثل افیلیت و برنامه‌های مشارکتی، کپی‌تریدینگ، بخش لندینگ، فارمینگ و حساب دمو می‌تواند برای مشتریان جذاب باشد.

  • رابط کاربری: یکی از راه‌هایی که صرافی‌ها برای رقابت با یکدیگر در پیش می‌گیرند، ارائۀ رابط کاربری ساده و راحت است که به‌اصطلاح کاربرپسند (User-Friendly) گفته می‌شود. رابط کاربری قابل‌درک، بصری و آسان یک مزیت بزرگ برای صرافی ارز دیجیتال است. معمولاً پنل‌های معاملاتی صرافی‌های ارز دیجیتال شباهت زیادی به هم دارند، اما نحوۀ طبقه‌بندی منوی سایت و دردسترس‌بودن گزینه‌های پرکاربرد می‌تواند میان صرافی‌ها تمایز ایجاد کند.
  • ابزارهای معاملاتی: در انتخاب صرافی بهتر است ابزارهای معاملاتی موجود مثل نمودارهای تکنیکال، اندیکاتورها و گزینه‌هایی مثل امکان معاملات مارجین را هم در صورت نیاز در نظر بگیرید. بستگی به این دارد که چه نیازهایی دارید و می‌خواهید از چه استراتژی‌های معاملاتی استفاده کنید.
  • اپلیکیشن موبایل: برخی از صرافی‌ها برای انجام معاملات به‌شیوۀ مناسب حال کاربران اپلیکیشن موبایل دارند و این مزیت است؛ چراکه بسیاری از تریدرهای سرتاسر جهان با تلفن همراه خود ترید می‌کنند.

  رگولاتوری صرافی ارز دیجیتال

  رگولاتوری یک نهاد ناظر مالی است که می‌تواند دولتی یا خصوصی باشد. اهمیت رگولاتوری برای صرافی‌ها در این است که باعث می‌شود صرافی تحت معیارهای رگولاتوری خود عمل کند و اگر این استانداردها محتاطانه و سخت‌گیرانه باشد به نفع کاربران صرافی‌ها خواهد بود. از وضعیت حسابرسی گرفته تا طراحی سازو‌کار قیمت منصفانه و تضمین دارایی‌های صرافی در گروی داشتن رگولاتوری معتبر است. بسیاری از صرافی‌ها سراغ رگولاتوری‌های ضعیف می‌روند تا در عمل دست خود را باز بگذارند و دچار محدودیت‌های عملیاتی نشوند.

  • گواهی‌نامه و مجوز: باید دقت کنید که صرافی شما از سوی نهادهای معتبر مربوط مجوز گرفته باشد.
  • لوازم احراز هویت: بهتر است از قبل نسبت به الزامات و مقتضیات فرآیند احراز هویت صرافی آگاه باشید. مثلاً برخی از صرافی‌ها ممکن است نیاز به گواهی سکونت و محل کار داشته باشند. همچنین کاربران ایرانی باید سراغ صرافی‌هایی بروند که به آی‌پی ایران سرویس می‌دهد.
  • سیاست‌های مقابله با پول‌شویی (AML): برخی از صرافی‌ها ممکن است به‌خاطر پایبندی به سیاست‌های ضدپولشویی به برخی مناطق خدمات ندهند و لازم است منطقۀ خود را در لیست مناطق مجاز صرافی چک کنید یا از پشتیبانی صرافی بپرسید.

  پشتیبانی از مشتریان در صرافی‌های ارز دیجیتال

  ممکن است در فرآیند ثبت‌نام یا انجام معاملات به مشکلات فنی بربخورید و از این رو لازم است که صرافی پشتیبانی مناسبی داشته باشد و از زبان فارسی هم پشتیبانی کند.

  • دسترسی‌پذیری و پاسخ‌گویی: میزان پاسخ‌گویی و دسترسی‌پذیری را بررسی کنید و بببینید به چه روش‌هایی پشتیبانی می‌کند.
  • زبان‌های پشتیبانی: اگر صرافی از زبان فارسی پشتیبانی کند بسیاری از دشواری‌های ارتباطی آسان می‌شود. این احتمال وجود دارد که در هنگام استفاده از خدمات صرافی یا ثبت معاملات با مشکلات و سؤالاتی روبه‌رو شوید. در این شرایط می‌توانید به‌راحتی با‌ اضافه‌کردن یک تیکت و ارتباط‌گرفتن با کارشناس پشتیبانی مشکل خود را حل کنید. از‌آنجایی‌که زبان پشتیبانی صرافی‌های خارجی انگلیسی است ممکن است برخی افراد نتوانند به‌خوبی سؤالات خود را مطرح کنند.
  • سابقۀ صرافی در حل مشکلات: بررسی نظرات کاربران و تجربیاتی که در مواجهه با پشتیبانی صرافی داشته‌اند می‌تواند در انتخاب شما تأثیرگذار باشد.

  کارمزدها و هزینه‌های صرافی ارز دیجیتال

  خرید‌و‌فروش، واریز و برداشت ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها هزینه‌هایی دارد. هزینه از سود شما کم می‌شود و لازم است مقدار آن را بدانید. صرافی‌های معتبر اغلب به سمت کارمزدهای رقابتی حرکت می‌کنند تا مشتریان بیشتری جذب کنند. نوع سفارش، حجم معاملات ماهانه، سطح کاربری و استفاده از توکن اختصاصی صرافی می‌تواند از کارمزدهای معاملاتی شما بکاهد.

  صرافی‌های ارز دیجیتال هنگام ثبت سفارش خریدوفروش یا برداشت دارایی مبلغی را به‌عنوان کارمزد کسر می‌کنند. معمولاً کارمزد برداشت نسبت به کارمزد معامله بیشتر است. نحوۀ محاسبۀ کارمزد بسته به حجم معامله و سطوح کاربری متفاوت باشد. برخی صرافی‌ها مانند کوکوین، در شرایط خاص همچون استفاده از توکن بومی صرافی، تخفیفی را در هنگام پرداخت کارمزد در نظر می‌گیرند.

  معمولاً کارمزد معاملاتی صرافی‌ها به‌صورت درصد ثابتی از مقدار کوین معامله‌شده، محاسبه می‌شود. کارمزد معاملات از هر دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده دریافت می‌شود، ممکن است میزان کارمزد دریافتی از دو طرف معامله متفاوت باشد. از‌آنجایی‌که خریداران کوین باعث اضافه‌شدن نقدینگی به صرافی می‌شوند، نسبت به فروشندگان، کارمزد کمتری پرداخت می‌کنند.

  به‌طور کلی می‌توان گفت، صرافی‌های ارزهای دیجیتال الگوریتم محاسبۀ کارمزد معاملات را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند تا افراد به انجام معاملات بزرگتر تشویق شوند. به‌طوری‌که هرچه حجم معامله بیشتر باشد، کاربر کارمزد کمتری پرداخت کند. میانگین کارمزدی که توسط صرافی‌های محبوب‌تر دریافت می‌شود معمولاً از 0.1 درصد تا 0.2 درصد متغیر است.

   

  علاوه‌بر کارمزد معاملاتی، کاربران در هنگام خارج‌کردن دارایی از کیف‌پول صرافی نیز باید هزینه‌ای را پرداخت کنند. این هزینه تحت عنوان کارمزد برداشت شناخته می‌شود. در واقع صرافی‌ها با طراحی این نوع کارمزد قصد دارند کاربران مجبور به ماندن در صرافی کنند. کارمزد برداشت صرافی‌ها به‌طور معمول از گس فی (Gas Fee) تبدیل کوین‌ها و توکن‌ها به یکدیگر بیشتر است.

  صرافی‌هایی که علاوه‌بر روش‌های معاملاتی معمول، از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیشرفته‌تری همچون معاملات مارجین، فیوچرز، خدمات خریدوفروش سریع و… نیز پشتیبانی می‌کنند، هزینه‌های اضافه تری را از کاربران دریافت می‌کنند.

  روش‌های پرداختی در صرافی ارز دیجیتال

  تنوع روش‌های پرداخت در صرافی‌ها می‌تواند متناسب با نیاز شما باشد و بهتر است از روش‌های متفاوتی از قبیل رمزارز، انتقال بانکی و ارزهای فیات پشتیبانی کند. به واحد پولی کشورها ارز فیات گفته می‌شود. در بسیاری از صرافی‌های خارجی و اغلب صرافی‌های ایرانی امکان واریز برداشت فیات فراهم شده است. این ویژگی کمک می‌کند تا به‌راحتی از طریق حساب بانکی خود، اکانت صرافی خود را شارژ کرده و از این طریق ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری کنید.

  واریز فیات در صرافی‌های خارجی از طریق سیستم wire و کارت‌های اعتباری انجام می‌شود که برای کاربران ایرانی مقدور نیست. اما در مقابل، در صرافی‌های ایرانی با انجام مراحل احراز هویت و ارائه شماره کارت بانکی خود می‌توانید به‌راحتی واریز و برداشت ریالی انجام دهید.

  منابع آموزشی صرافی‌های ارز دیجیتال

  صرافی‌ها معمولاً برای آموزش مشتریان خود بخشی مربوط به آموزش دارند و تلاش می‌کنند سواد مالی شما را با محتواهای گوناگون ارتقا دهند.

  انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

  صرافی‌های ارز دیجیتال پلتفرم‌های معاملاتی آنلاینی هستند که امکان خرید‌و‌فروش انواع ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کنند. به‌طور کلی صرافی‌های ارز دیجیتال در دو دسته‌بندی کلی تحت عنوان صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز قرار می‌گیرند. هر یک از انواع صرافی‌های ارز دیجیتال شرایط ثبت نام، ویژگی‌ها، مزایا و معایب متفاوتی دارند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

  صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال (CEX)

  صرافی‌های متمرکز به‌عنوان واسطه‌ای میان خریداران و فروشندگان رمزارزها عمل می‌کنند. معمولاً تیم توسعه‌دهنده، نام بنیان‌گذاران و آدرس دفتر اصلی این صرافی‌ها مشخص است و در دسترس عموم قرار دارد.

  کاربرانی که می‌خواهند در صرافی‌های متمرکز فعالیت کنند، باید مراحل ثبت‌نام و احراز هویت (KYC) را طی کنند؛ بنابراین، هویت کاربران نیز مانند هویت توسعه‌دهندگان صرافی مشخص است. این موضوع با یکی از اهداف اصلی ایجاد بازار ارزهای دیجیتال، یعنی گمنام‌بودن هویت معامله‌گران تناقض دارد.

  همچنین اکثریت صرافی‌های متمرکز کیف‌پول‌های مخصوص به خود را داشته و تنها با واریز دارایی به این کیف‌پول‌ها و شارژ حساب کاربری امکان معامله را به کاربران می‌دهند. در اغلب صرافی‌های متمرکز علاوه‌بر واریز و برداشت کوین‌ها از ارزهای فیات نیز پشتیبانی می‌شود. این موضوع سبب شده تا کیف‌پول صرافی‌ها به اهداف اصلی حملۀ هکرها بدل شود.

  صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (DEX)

  صرافی‌های غیرمتمرکز نوع دیگری از پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال هستند. فعالیت در این نوع صرافی‌ها برخلاف صرافی‌های متمرکز، نیازی به ثبت‌نام و ارائۀ اطلاعات هویتی ندارد. در نتیجه، هویت معامله‌گران فاش نمی‌شود و افراد به‌صورت ناشناس خرید‌و‌فروش می‌کنند.

  صرافی‌های غیرمتمرکز با هدف تسهیل معاملات همتا‌به‌همتا ایجاد شده است. اما به دلیل محبوبیت کمتری که نسبت به صرافی‌های متمرکز دارند، نقدینگی در این صرافی‌ها کمتر است. صرافی‌های غیرمتمرکز کیف‌پول مجزایی ندارند و کاربران می‌توانند کیف پول خود را به صرافی متصل کرده و اقدام به خرید‌و‌فروش کنند. در نتیجه، این گروه از صرافی‌ها امنیت بسیار بالایی داشته و هک‌کردن آنها بسیار دشوار خواهد بود.

  چگونه از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

  برای اینکه از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کنید و تجربۀ راحتی داشته باشید لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

  • یک صرافی معتبر و ایمن انتخاب کنید: به دنبال صرافی‌های خوشنام با امنیت بالا بگردید. بهتر است نظر کاربران دیگر را در این‌باره جویا شوید. لازم است صرافی انتخابی شما تحت نظارت یک نهاد معتبر باشد. معیارهای انتخاب صرافی ارز دیجیتال را پیشتر توضیح دادیم.
  • حساب کاربری بسازید: وارد وبسایت صرافیِ انتخابی خود شوید و با استفاده از حساب ایمیل ساین‌آپ کنید. فرآیند KYC را تکمیل کرده و پس از آپلود مدارک درخواستی منتظر تأیید احراز هویت از سوی صرافی بمانید.
  • حساب کاربری خود را ایمن کنید: تأیید 2عاملی (2FA) را فعال کنید تا یک لایۀ امنیتی اضافی افزوده شود. برای این کار می‌توانید از Google Authenticator استفاده کنید. از یک گذرواژۀ منحصربه‌فرد و قوی استفاده کنید و یک پسورد منیجر هم به کار ببرید.
  • وجوه خود را سپرده‌گذاری کنید: از میان روش‌های پرداخت موجود در صرافی یکی را انتخاب کرده و با استفاده از راهنمای صرافی وجوه خود را به حساب کاربری منتقل کنید. زمان لازم برای انتقال وجه به حساب بسته به روش انتخابی شما می تواند متغیر باشد.
  • شروع به معامله کنید: سعی کنید در محیط پلتفرم بگردید و با محیطش بیشتر آشنا شوید. سفارش‌گذاری را امتحان کنید تا نحوۀ کار با سفارش‌های مختلف را یاد بگیرید. جفت‌ارز مورد نظر خود را انتخاب کرده و پس از تعیین مقدار، سفارش‌گذاری کنید.
  • برداشت وجه: اول باید انتخاب کنید که وجوه خود را می‌خواهید به کدام مقصد برداشت کنید. می‌توانید پول خود را به حساب بانک، کیف‌پول یا حساب صرافی واریز کنید. پیش از برداشت حتماً باید مطمئن شوید که موارد امنیتی لازم مثل تأیید دوعاملی یا تأیید ایمیلی را رعایت کرده‌اید.
  • مدیریت و پایش سرمایه‌گذاری: چشم‌هایتان را از روندهای بازار برندارید. در این راه می‌توانید از ابزارهای معاملاتی صرافی و اپلیکیشن‌های شخص ثالث استفاده کنید. سعی کنید دارایی‌های خود را با خرید‌و‌فروش رمزارزها تعدیل کنید.
  • آگاه بمانید: اخبار ارزهای دیجیتال را از طریق منابع معتبر دنبال کنید تا همیشه از تغییرات قیمت و اصلاحات رگولاتوری‌ها مطلع باشید. اعلان‌های صرافی خود را پیگیری کنید تا از امکانات جدید، به‌روزرسانی‌های امنیتی و سایر اطلاعات جدید بی‌خبر نمانید.

  چطور یک حساب ارز دیجیتال باز کنیم؟

  کلیات مراحل ثبت‌نام در بسیاری از صرافی‌های دیجیتالی یکسان است. به‌طور کلی ثبت‌نام در صرافی‌های دیجیتالی به‌صورت رایگان و با انجام چند مرحلۀ ساده قابل انجام است. شما می‌توانید به‌راحتی پس از ورود به آدرس سایت صرافی از طریق منو موجود در صفحه، گزینۀ «sign up» یا ثبت نام را پیدا کرده و مراحل ثبت نام را شروع کنید.

  معمولاً در مراحل اولیۀ ثبت‌نام لازم است آدرس ایمیل یا شماره تماس خود را وارد کرده و برای حساب کاربری خود رمز عبور انتخاب کنید. از‌آنجایی‌که کد تأییدی از طرف صرافی به آدرس ایمیل یا شماره تماس شما ارسال می‌شود، باید اطلاعات صحیح و قابل‌دسترسی را وارد کرده باشید. در برخی صرافی‌های ایرانی و خارجی به‌محض پایان مراحل ثبت‌نام و ورود به پنل کاربری مراحل احراز هویت آغاز می‌شود. اما در سایر صرافی‌ها به شما این اجازه را می‌دهند تا بدون انجام احراز هویت معاملات محدودی را انجام دهید.

   

  در هنگام احراز هویت در صرافی‌ها، باید اطلاعات هویتی کسی که قصد استفاده از خدمات صرافی را دارد، ارائه شود. در سطوح مختلف احراز هویت در صرافی‌های ایرانی ارائۀ اطلاعاتی همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، کد ملی، عکس سلفی، تصاویر مدارک شناسایی، نوشتن متن تعهد، آدرس محل سکونت و آپلود تصاویر مربوط به اسناد تأیید محل سکونت و… الزامی است.

  ابزارهای مهمی که یک صرافی ارز دیجیتال باید ارائه کند کدام است؟

  صرافی‌های ارز دیجیتال برای ارائۀ خدمات به مشتریان خود ابزارهای گوناگونی در اختیار دارند. می‌توانیم این ابزارها به چند دسته تقسیم کنیم:

  ابزارهای تحلیلی

  هدف نهایی تحلیل پیش‌بینی قیمت و استفاده از آن برای کسب سود است. در واقع برای کسب سود تحلیل می‌کنیم و برای تحلیل هم ابزارهایی در دست داریم:

  • نمودار قیمت: نمودارهای مختلف قیمت در تایم‌فریم‌های گوناگون (ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه) حاوی اطلاعات مهمی هستند و برای تحلیل ارزهای دیجیتال ضروری به نظر می‌رسند. وقتی شیوۀ حرکات قیمت تکرار شود یک الگو شکل گرفته و ما می‌توانیم با شناسایی این الگوها به پیش‌بینی قیمت نزدیک شویم.
  • اندیکاتورهای تکنیکال: شاخص‌های تکنیکال مانند میانگین متحرک (Moving Average)، نوارهای بولینگر (Bollinger Band) و شاخص مکدی (MACD) به تحلیلگران کمک می‌کند تا الگوها را شناسایی و قیمت را پیش‌بینی کنند.
  • ابزارهای ترسیمی (Drawing): خطوط روند، سطوح حمایتی و مقاومتی و اصلاح فیبونانچی ابزار ترسیم هستند و به تریدرها کمک می‌کنند استراتژی‌های معاملاتی اتخاذ و نقاط ورود و خروج را شناسایی کنند.
  • داده‌های بازار: داده‌ها و اطلاعات بازار مانند حجم معاملات، سفارش‌های خریدو‌فروش و نرخ تأمین مالی ابزار تحلیلگران برای درک هیجانات بازار و کشف روند قیمت‌ها هستند.

   

  ابزارهای معاملاتی

  • انواع سفارش‌های معاملاتی: در صرافی‌های ارز دیجیتال معمولاً چهار سفارش اصلی داریم: سفارش بازار (Market Order)، سفارش محدود (Limit Order)، سفارش حد ضرر (Stop Limit) و سفارش حد ضرر با قیمت بازار (Stop Market).
  • معاملات مارجین: تریدرها می‌توانند در معاملات مارجین از صرافی مبلغی استقراض کنند و توان معاملاتی خود را افزایش دهند. بدیهی است که استفاده از مارجین علاوه‌بر امکان سود چندبرابر، ریسک‌ را هم چندبرابر می‌کند. در واقع وجوه استقراضی مانند اهرم عمل می‌کند.
  • معاملات فیوچرز: معاملات فیوچرز یا همان قرارداد آتی درواقع تعهدی است مبنی بر خرید یا فروش رمزارز به قیمتی از پیش‌ تعیین شده و در سررسیدی معین. اگر سررسیدی در کار نباشد قرارداد از نوع پرپچوال یا دائمی خواهد بود. معاملات فیوچرز به تریدرها اجازه می‌دهد بدون معاملۀ مستقیم رمزارزها سود کنند؛ یعنی نوعی گمانه‌زنی در مورد حرکت قیمت.

  ابزارهای مدیریت دارایی

  • کیف‌پول: صرافی‌ها ابزاری مثل کیف‌پول به کاربران ارائه می‌دهند که در ذخیره‌سازی دارایی به کار می‌‌آید.
  • پیشینۀ تراکنش‌ها: گزارشی است از سابقۀ معاملاتی که در صرافی انجام داده‌اید. این ابزار از این جهت اهمیت دارد که تریدرها گاهی نیاز دارند برای تحلیل معاملات خود پیشینۀ فعالیت‌های خود را رصد و پایش کنند.
  • روش‌های برداشت: صرافی‌ها گزینه‌های گوناگونی برای برداشت دارایی‌های دیجیتال پیش پای تریدرها می‌گذارند؛ روش‌هایی ازجمله انتقال بانکی، انتقال به ولت شخصی یا سایر صرافی‌ها.

  ابزارهای امنیتی

  • تأیید دوعاملی (2FA): یک لایۀ امنیتی اضافی است که علاوه‌بر گذرواژه به کد تأیید هم نیاز دارد.
  • ذخیره‌سازی سرد: صرافی‌ها برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال مشتریان از ذخیره‌سازی سرد یا همان ذخیرۀ آنلاین استفاده می‌کنند و با این کار ریسک هک و سرقت را کاهش می‌دهند.
  • بیمه: صرافی‌های معتبر وجوه مشتریان خود را در برابر سرقت و اتفاقات غیرمنتظرۀ امنیتی بیمه می‌کنند.

  چگونه از امنیت صرافی ارز دیجیتال مطمئن شویم؟

  حفظ امنیت دارایی‌ها یکی از چالش‌هایی است که کاربران بازار ارزهای دیجیتال به‌صورت روزانه با آن مواجه هستند. حساسیت این موضوع سبب شده تا انتخاب صرافی و کیف‌پول‌های دیجیتالی به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شود. چراکه در صورت هک کیف‌پول صرافی‌ها و سرقت دارایی‌های دیجیتالی به‌ندرت و در موارد خاص امکان ردیابی و بازپس‌گیری آنها وجود دارد.

  در سال‌های اخیر برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌های دیجیتالی خارجی نیز هدف حمله هکرها قرار گرفته‌اند. برخی از این صرافی‌ها از طریق بیمه موفق به جبران خسارت کاربران شده‌اند. تقریباً تمام صرافی‌های معتبر خارجی و ایرانی با هدف افزایش امنیت و مقابله با حمله هکرها، دارایی کاربران را در کیف‌پول‌های سرد ذخیره می‌کنند. صرافی‌های معتبر پروتکل‌های امنیتی ویژه‌ای را طی کرده و مرتباً امنیت سایت خود را ارتقا می‌دهند.

  مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، محبوبیت و اعتبار صرافی مورد نظر است. بهتر است قبل از هر چیزی تیم توسعۀ صرافی و پیشینۀ آنها را مورد بررسی قرار داده و نظر کاربران را در مورد صرافی مطالعه کنید. درنهایت در هنگام ورود به سایت صرافی از صحّت آدرس سایت اطمینان حاصل کنید.

   

  امنیت صرافی‌های ارز دیجیتال از دو جنبه اهمیت دارد: یکی از لحاظ محافظت از دارایی‌های مشتریان و دیگری محافظت از اطلاعات شخصی و محرمانۀ کاربران. چند معیار نسبی برای بررسی امنیت یک صرافی وجود دارد:

  • گواهی‌نامه و رگولاتوری: اکیداً توصیه می‌شود که صرافی تحت نظارت نهادهای مالی معتبر باشد. پیروی از رگولاتوری‌های معتبر،‌ صرافی را ملزم می‌کند تا از استانداردهای امنیتی بالایی استفاده کند.
  • عضویت در سازمان‌ها و نهادها: بهتر است صرافی انتخابی شما عضو سازمان‌هایی مانند کمیسیون مالی (Financial Commission) باشد که وظیفۀ حل اختلافات را بر عهده دارد.
  • استفاده از تأیید دوعاملی: به دنبال صرافی‌هایی باشید که از تأیید دوعاملی استفاده کرده و کاربران را هم به استفاده از آن تشویق می‌کنند.
  • برخورداری از ذخیره‌سازی سرد: مطمئن شوید که صرافی غالب دارایی‌ها را در حالت آفلاین و با استفاده از ذخیره‌سازی سرد نگهداری می‌کند.
  • استفاده از رمزنگاری: اطلاعات موجود در مورد اقداماتی که جهت رمزنگاری داده‌ها به کار می‌رود تا از اطلاعات شخصی و داده‌های تراکنشی شما محافظت کند را چک کنید.
  • دیدگاه کاربران: تجارب کاربران از صرافی‌ها می‌تواند ذهنیت روشن‌تری از وضعیت امنیت صرافی‌ها ایجاد کند. در این مورد مراقب سوءگیری‌ها باشید.
  • نظر کارشناسان صنعت کریپتو: نظر منابع معتبر و دیدگاه کارشناسان کریپتو را در مورد وضعیت امنیتی صرافی‌های مختلف پیگیری کنید.
  • گزارش‌های حسابرسی: مطمئن شوید که صرافی تحت حسابرسی‌های امنیتی منظم از سوی نهادهای نظارتی مستقل و شخص ثالث قرار دارد و گزارش‌هایش هم قابل‌دسترسی است.
  • سابقۀ رخنۀ امنیتی: تحقیق کنید که صرافی مورد نظر شما سابقۀ شکاف امنیتی نداشته باشد و اگر داشته مسئولان صرافی چه رویکردی در قبال این معضل در پیش گرفته‌اند.
  • بیمه: وجوه مشتریان می‌تواند بیمه شود و این موجب ارتقای امنیت صرافی است.
  • اقدامات ضد فیشینگ: به دنبال صرافی‌هایی بگردید که کدهای ضدفیشینگ ارائه می‌کنند تا کاربران صفحات اصلی را با صفحات جعلی اشتباه نگیرند.
  • اعمال وایت‌لیست برای برداشت‌ها: این ویژگی به شما امکان می‌دهد یکسری آدرس‌ها را در لیست سفیدِ برداشت قرار دهید و از برداشت‌های غیرمجاز پیشگیری کنید.

  احراز هویت در صرافی مهم است یا نه؟

  احراز هویت کاربران، یکی از مراحل اصلی ثبت‌نام در صرافی‌های متمرکز ایرانی و خارجی است. احراز هویت کاربران با هدف افزایش امنیت صرافی و جلوگیری از انجام معاملات غیرقانونی و پول‌شویی انجام می‌شود. کاربرانی که سطوح مختلف احراز هویت را انجام داده باشند از امکانات بیشتری برخوردار می‌شوند و محدودیت‌های همچون حجم معامله و میزان برداشت روزانۀ حساب آنها کاهش پیدا می‌یابد.

  به دلیل وجود محدودیت‌های مذکور، کاربران ایرانی با مدارک هویتی صادر‌شده توسط دولت ایران امکان احراز هویت در صرافی‌های خارجی را ندارند. معمولاً کاربرانی که احراز هویت نکرده باشند می‌توانند از معاملات اسپات صرافی‌های خارجی استفاده کنند. در مقابل، شما به‌راحتی می‌توانید در صرافی‌های ایرانی احراز هویت انجام داده تا در عرض چند ساعت تا حداکثر چند روز حساب شما تأیید شود.

  در رابطه با احراز هویت لازم است نکته‌ای را تذکر دهیم. برخی از صرافی‌های خارجی هستند که بدون احراز هویت خدمات می‌دهند. اما این خدمات محدودیت‌های دارد و در صورت تکمیل و تأیید‌شدن احراز هویت محدودیت‌ها برداشته می شود. با توجه به اینکه ایران تحت تحریم قرار دارد، لذا بسیاری از صرافی‌ها به ایرانیان خدمت‌رسانی نمی‌کنند. پس لازم است صرافی‌هایی را انتخاب کنید که به ایرانیان خدمات می‌دهند و درصورتی‌که می‌خواهید از صرافی‌هایی استفاده کنید که بدون احراز هویت قابل استفاده هستند، باید مطمئن شوید که با آی‌پی ایران مشکلی ندارند.

  بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی برای ایرانیان کدام است؟

  برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی بدیهی است که اولین معیار ما باید پشتیبانی از کاربران ایرانی یا عدم تحریم آی‌پی ایران باشد. با اعمال‌کردن این فیلتر گزینه‌های زیادی باقی نمی‌ماند. ما سعی کرده‌ایم در ارائۀ این لیست از معیارهایی استفاده کنیم که در قسمت‌های پیش مطرح کردیم.  تا چند وقت پیش کاربران ایرانی می‌توانستند از صرافی‌های بیشتری مثل کوکوین، ال‌بنک، بای‌بیت و چند مورد استفاده کنند. اما متأسفانه در حال حاضر تنها دو گزینه هستند که کاربران ایرانی می‌توانند فعلاً با خیال راحت در آنها معامله کنند: صرافی کوینکس و صرافی بینگ‌ایکس.

  باید توجه کنید که صرافی‌هایی هستند که نیازی به احراز هویت ندارند و کاربران ایرانی هم می‌توانند از آن استفاده کنند. اما ممکن است صرافی آی‌پی ایران را شناسایی کند و بدین ترتیب ریسک فریز‌شدن حساب کاربر مطرح می‌شود.

  صرافی بینگ ایکس

  صرافی بینگ‌ایکس یکی از معدود گزینه‌هایی است که پیش روی کاربران ایرانی قرار دارد. این صرافی از لحاظ امنیتی در سطح مقبولی قرار دارد و از ذخیره‌سازی سرد برای نگهداری دارایی‌ها بهره می‌برد. کارمزد معاملات 0.1 درصد است و از پشتیبانی 24 ساعته به‌همراه زبان فارسی برخوردار است. بیش از 300 رمزارز برای معامله دارد و رابط کاربری‌اش حرفه‌ای است. از امکانات و ویژگی‌های بینگ‌ایکس می‌توان به تنوع بازار و ابزارهای تحلیلی پیشرفته، کارمزد رقابتی و همچنین بازارساز خودگردان اشاره کرد. علاوه‌بر بازار اسپات از معاملات فیوچرز هم پشتیبانی می‌کند و می‌توانید تا 100 ضریب اهرم هم استفاده کنید.

  صرافی کوینکس

  کوینکس هم یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتالی است که از کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند. افزون بر برخورداری از پروتکل‌های امنیتی پیشرفته به ذخیره‌سازی سرد هم مجهز است. کارمزدهای معاملاتی کوینکس 0.2 درصد است و کانال‌های پشتیبانی متنوعی دارد که شبانه‌روز در دسترس قرار دارند. حدود 200 دارایی رمزنگاری‌شده در بازار این صرافی عرضه می‌شود و رابط کاربری‌اش تقریباً برای کاربران حرفه‌ای مناسب است. نقطه قوت کوینکس به پشتیبانی مناسبش باز‌می‌گردد.

  نام صرافیامنیتکارمزدهاپشتیبانیتعداد ارزهارابط کاربریامکانات و ویژگی‌هابازارهاسقف اهرم
  بینگ ایکسپروتکل‌های امنیتی پیشرفته،
  ذخیره‌سازی سرد
  0.1%24/7بیش از 300حرفه‌ایبازار متنوع، ابزارهای تحلیل پیشرفتهاسپات و فیوچرز1:100
  کوینکسپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، ذخیره‌سازی سرد0.2%24/7بیش از 200حرفه‌ایپشتیبانی قویاسپات و فیوچرز1:20

  بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی کدام است؟ (پیشنهاد خانه سرمایه)

  در سال‌های اخیر تعداد صرافی‌های ایرانی ارزهای دیجیتال افزایش چشمگیری داشته است. تعدد صرافی‌های داخلی سبب شده تا انتخاب از میان آنها کمی دشوار به نظر برسد. اما می‌توانید با درنظرگرفتن چند فاکتور مهم همچون امنیت، سطح کارمزدها، تعداد جفت‌ارزها و مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های ارائه شده توسط صرافی، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. در حال حاضر بیش از ده‌ها صرافی ارز دیجیتال در ایران فعال هستند و بررسی تمام آنها ممکن نیست. به همین منظور تنها به بررسی بهترین گزینه‌ها می‌پردازیم. لیست زیر صرافی‌های معتبری هستند که خانه سرمایه به بررسی آن‌ها پرداخته است.

  • صرافی بیت‌ پین
  • صرافی بیت 24
  • صرافی نوبیتکس
  • صرافی والکس
  • صرافی تبدیل
  • صرافی آبان تتر
  • صرافی اوکی‌ اکسچنج
  • صرافی اکسیر
  نام صرافیامنیتکارمزدهاپشتیبانیتعداد ارزهای قابل‌معاملهرابط کاربریامکانات و ویژگی‌هابازارهاسقف ضریب اهرم
  بیت پینپروتکل‌های امنیتی پیشرفته،
  احراز هویت دو مرحله‌ای
  0.2%24/7بیش از 300حرفه‌ا‌یاپلیکیشن موبایل، امنیت بالااسپات_
  بیت 24پروتکل‌های امنیتی پیشرفته، بیمه دارایی‌ها0.3%24/7626ساده و مناسب برای همهبیمه دارایی‌ها، امنیت بالااسپات_
  نوبیتکسپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، احراز هویت دو مرحله‌ای0.2%24/7105ساده و مناسب برای همهاپلیکیشن موبایل، بازار متنوعاسپات و تعهدی1:10
  والکسپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، احراز هویت دو مرحله‌ای0.18%24/7بیش از 130حرفه‌ایابزارهای تحلیل تکنیکال، رابط کاربری حرفه‌ایاسپات و تعهدی1:20
  تبدیلپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، سردخانه‌های امن0.2%24/7400ساده و مناسب برای همهمعاملات API،

  ربات نوسان‌گیر

  اسپات و اهرم‌دار1:10
  آبان تترپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، بیمه دارایی‌ها0.1%24/7479ساده و مناسب برای همهبیمه دارایی‌ها، امنیت بالااسپات_
  اوکی اکسچنجپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، احراز هویت دو مرحله‌ای0.25%24/7بیش از 700ساده و مناسب برای همهپشتیبانی قوی، امنیت بالااسپات_
  اکسیرپروتکل‌های امنیتی پیشرفته، احراز هویت دو مرحله‌ای0.25%24/7بیش از 60حرفه‌ایابزارهای تحلیل، رابط کاربری حرفه‌ایاسپات_

  صرافی بیت‌ پین

  اولین پیشنهاد خانه سرمایه در بین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، صرافی بیت‌ پین است. این صرافی به‌عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی شناخته می‌شود که از سال 1399 با افزودن خدمات و ویژگی‌های جدید، خیلی سریع تبدیل به یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی شده است.

  ویژگی‌های صرافی بیت‌ پین

  • پشتیبانی از رمزارزهای متنوع
  • امکان دریافت وام
  • احراز هویت سریع
  • سیستم پشتیبانی سریع و 24ساعته
  • تسویه‌حساب سریع و درلحظه

  برای اطلاعات بیشتر و بررسی تخصصی آن، این مقاله را مطالعه کنید : بررسی و آموزش ثبت نام در صرافی بیت پین

  صرافی بیت 24

  صرافی بیت24 که از اولین صرافی‌های غیرمتمرکز ایرانی است، در سال‌های اخیر با ایجاد بازار متمرکز و همتا‌به‌همتا، تبدیل به یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی شده است. احراز هویت سریع و تسویه‌حساب به‌موقع، جزء نقاط قوت صرافی بیت24 شناخته می‌شود.

  ویژگی‌های صرافی بیت 24

  • تنوع رمزارزی بالا
  • امنیت بالا
  • پشتیبانی 24/7
  • تسویۀ آنی
  • بیت‌کلاب و ارائه جایزه‌های ویژه و رایگان

  صرافی نوبیتکس

  صرافی نوبیتکس از پیشگامان صرافی ارز دیجیتال در ایران به حساب می‌اید و از نظر حجم معاملات روزانه و میزان نقدینگی وضعیت خوبی دارد. میزان اعتبار و خوشنامی نوبیتکس از سایر رقبا بالاتر است. امکانات و ویژگی‌های این صرافی ابعاد گوناگونی دارد؛ از استیکینگ و ییلد فارمینگ گرفته تا استخر مشارکت و حساب دمو. شما می‌توانید در صرافی نوبیتکس از بازار اسپات یا تعهدی استفاده کنید که این آخری نوعی نسخۀ داخلی معاملات فیوچرز و مارجین محسوب می‌شود.

  ویژگی‌های صرافی نوبیتکس

  • پیشگام در صنعت صرافی‌های داخلی
  • حجم معاملات و نقدینگی بالا
  • برخورداری از بازار تعهدی
  • برخورداری از تیم مجرب و حرفه‌ای
  • بخش آموزشی و آکادمی پربار
  • رابط کاربری ساده و مناسب همه

  صرافی والکس

  صرافی والکس هم از خوشنام‌های بازار است که علاوه‌بر برخورداری از تیمی معتبر، در بحث آموزش و تولید محتوا هم خوب کار می‌کند. صرافی والکس بیش از 130 رمزارز قابل‌معامله دارد، از کارمزدهای رقابتی برخوردار است و علاوه‌بر پشتیبانی قوی، امکانات معاملاتی قابل‌قبولی هم دارد. در زمینۀ امنیت هم از پروتکل‌های امنیتی پیشرفته استفاده می‌کند و به تأیید دومرحله‌ای مجهز است.

  ویژگی‌های صرافی والکس

  • رابط کاربری مناسب برای حرفه‌ای‌ها
  • کارمزدهای رقابتی
  • پشتیبانی قوی
  • برخورداری از بازار تعهدی و اهرم
  • مجهز به ابزارهای تحلیل تکنیکال

  صرافی آبان تتر

  صرافی آبان تتر در سال 97 از سوی تعدادی از نخبگان دانشگاه شریف تأسیس شد. طبق ادعای خود صرافی بیش از 1 میلیون کاربر دارد و در بازار معاملاتی خود بیش از 479 رمزارز ارائه می‌دهد. در میان کاربران به‌خاطر کارمزدهای رقابتی‌اش مشهور است. مزیت جالب این صرافی تأمین دارایی‌ها از طریق بیمه است.

  ویژگی‌های صرافی آبان تتر

  • برخورداری از امکان بیمه دارایی‌ها
  • تیم متخصص و آکادمیک
  • کارمزدهای رقابتی
  • رابط کاربری ساده و مناسب همه
  • 479 دارایی قابل‌معامله

  صرافی اوکی اکسچنج

  اوکی‌ اکسچنج هم از صرافی‌های محبو ایران است که به‌خاطر تنوع بالای دارایی‌های قابل‌معامله و امنیتی که دارد مورد توجه است. این صرافی از بیش از 700 رمزارز پشتیبانی می کند، رابط کاربری آسانی دارد و در زمینۀ حجم معاملات و برخورداری از نقدینگی هم وضعیت خوبی دارد.

  ویژگی‌های صرافی اوکی اکسچنج

  • احراز هویت فوری
  • تنوع رمزارزی بالا
  • برخورداری از اپلیکیشن اختصاصی
  • پشتیبانی قوی

  صرافی اکسیر

  صرافی اکسیر هم‌پای نوبیتکس از باسابقه‌ترین صرافی‌های ارز دیجتال در ایران است. خود صرافی ادعا دارد که نخستین بازار معاملات ارزهای دیجیتال است. علاوه‌بر کیف‌پول اختصاصی، از معاملات P2P، حساب دمو و خرید‌و‌فروش آسان نیز برخوردار است. پشتیبانی 24ساعته دارد و درازای ریفرال پاداش ارائه می‌دهد.

  ویژگی‌های صرافی اکسیر

  • سابقۀ زیاد
  • معاملات P2P
  • حساب دمو
  • ارائۀ پاداش به‌ازای معرفی دوستان
  • کیف‌پول اختصاصی

  صرافی تبدیل

  صرافی تبدیل هم پلتفرمی است که به‌خاطر امکانات ویژه‌اش شهرت دارد و از معاملات همتا‌به‌همتا پشتیبانی می‌کند. تبدیل توانسته فرآیند ثبت‌نام را به زیر 2 دقیقه برساند، از معاملات اهرم‌دار و API هم پشتیبانی می‌کند و به ربات نوسان‌گیر مجهز است. شما می‌توانید با استفاده از بخش معاملات اهرم‌دار که نوعی مارجین محسوب می‌شود، تا سقف ضریب 10 اهرم استفاده کنید.

  ویژگی‌های صرافی تبدیل

  • پشتیبانی از معاملات اهرم‌دار
  • کیف‌پول اختصاصی
  • پشتیبانی از معاملات API
  • مجهز به ربات نوسان‌گیر
  • ثبت‌نام سریع

  قانون ایران در مورد صرافی‌های ارزهای دیجیتال چگونه است؟

  پس از گذشت چند سال از آغاز فعالیت بازار کریپتوکارنسی، همچنان در مورد سرمایه‌گذاری، خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال به‌صورت رسمی در قوانین ایران اظهارنظری نشده است. اما با این حال معاملۀ ارزهای دیجیتال در قوانین ایران جرم‌انگاری نشده و افراد می‌توانند اقدام به خرید‌و‌فروش انواع ارزهای دیجیتال کنند.

  از طرفی طبق اعلام پلیس فتا صرافی‌های دیجیتالی ایرانی موظف به اجرای مراحل احراز هویت و تأیید هویت کاربران خود هستند. در نتیجه درصورتی‌که کاربر در معاملات خود فعالیتی غیرقانونی انجام دهد، برای پلیس قابل‌پیگیری خواهد بود. در نهایت، می‌توان گفت، هرگونه کلاهبرداری، هک یا عدم وفای به عهد در دنیای ارزهای دیجیتال، قابل پیگیری بوده و کاربر می‌تواند به نهادهای مربوطه رسماً شکایت کند.