آربیتراژ یکی از مفاهیم مهم در علم اقتصاد و به معنی کسب سود از تفاوت قیمت هم زمان یک دارایی بین دو یا چند بازار است. وقوع این شرایط، نتیجه وجود عدم تعادل قیمتی میان بازارهای مختلف هست. به عبارت دیگر، زمانی که ارزش گذاری یک دارایی پایه نظیر کالا، ارز یا سهام، در بازارهای مختلف یکسان نباشد؛ آربیتراژگران با خرید دارایی در حداقل قیمت (بازاری که قیمت آن نسبت به سایرین کمتر است) و فروش سریع آن در سطوح قیمتی بالاتر (بازار موازی که دارایی مذکور قیمت بیشتری دارد)، از وجود این تفاوت قیمتی سود کسب می کنند! هم چنین آربیتراژ در زمره روش های سرمایه گذاری تقریباً بدون ریسک محسوب می شود؛ زیرا در صورت امکان فروش دارایی در کمترین زمان ممکن، عملاً ریسک بسیار ناچیزی شامل حال معامله گران خواهد بود.

فهرست []

  به طور کلی، آربیتراژ زمانی امکان پذیر است؛ که بستر فروش دارایی کاملاً فراهم بوده و نیازی به معرفی یا بازاریابی محصول نداشته باشد؛ در نتیجه مواردی از قبیل صادرات کالا، آربیتراژ نیست! به زبان ساده، ماهیت آربیتراژ بر این اساس استوار است، که بازده مثبت قطعی در یک سرمایه گذاری وجود دارد. در طرف مقابل، اگر ارزش یک دارایی در بازارهای مختلف برابر باشد؛ اصطلاحاً تعادل آربیتراژی برقرار است.

  مبنای شکل گیری موقعیت های آربیتراژی

  آربیتراژ بر اساس بعد مکان یا زمان به وجود می آید. تفاوت قیمتی ایجاد شده بر حسب مکان به این صورت است، که یک دارایی منحصربه فرد در دو بازار با فاصله جغرافیایی کم یا زیاد ارزش ناهمسانی داشته و امکان دادوستد هم زمان (نهایتاً با تفاوت زمانی کوتاه) آن بین بازارهای مذکور فراهم است. آربیتراژ بر مبنای بعد زمانی، ناشی از اختلاف قیمت به دلیل تفاوت در موعد تحویل دارایی می باشد؛ که مصداق بارز آن تفاوت قیمت ها در بازار نقد نسبت به آتی است! در حال حاضر، عمده معاملات آربیتراژی بر این اساس انجام شده و از این حیث، بازار آتی طرف‍داران بسیاری دارد. از توضیحات فوق این گونه استنباط می شود، که آربیتراژ یکی از انگیزه های اصلی فعالیت سفته بازان و موتور محرک بازارهای مالی و سرمایه گذاری است.

  آربیتراژ در بازار نقدی

  ۱- بازار سهام جهانی

  امروزه با عرضه سهام شرکت های بین المللی و چند ملیتی در بورس های بزرگ جهانی، این بازارها به یکدیگر متصل شده و به صورت یکپارچه فعالیت می کنند. گاهاً در مواقع کوتاهی قیمت یک سهم در بازارهای مذکور یکسان نمی باشد! که در چنین شرایطی، به دلیل رصد پیوسته بازار از سوی سرمایه گذاران یا ربات های معامله گر و ارسال سریع سفارشات در حجم بالا، فاصله قیمتی از بین رفته و بازار متعادل می شود.

  ۲- بازار ارز غیررسمی ایران

  یکی از مثال های عینی آربیتراژ در بازار ایران، التهابات ارزی یک دهه اخیر است. زمانی که اختلاف قیمت ارز دولتی و بازار آزاد افزایش می یافت؛ بسیاری از آربیتراژگران (دلالان ارزی) اقدام به خرید ارز سهمیه ای دولتی نموده و در بازار آزاد به فروش می رساندند. هم چنین اختلاف نرخ ارز بین بازارهای منطقه ای نیز، فرصت مناسبی برای این معامله گران محسوب می شد؛ زیرا تفاوت قیمت بازار تهران و سایر کلان شهرها با مناطق مرزی داخلی و خارجی، سود بدون ریسک و نسبتاً هنگفتی را برای آن ها فراهم می نمود. هرچند این تفاوت نرخ همواره بین بازار کشورهای همسایه وجود دارد؛ اما آربیتراژ ارز در حالت عادی به سبب اختلاف کم قیمت ها، چندان مقرون به صرفه نیست! توجه داشته باشید، که چنین فعالیت هایی منجر به خروج ارز و آسیب به نظام اقتصادی کشور می شود و بر اساس قوانین، متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند. به طور کلی، امروزه فرصت های آربیتراژی بازارهای نقدی، به دلیل گسترش تولید در سراسر جهان، حذف از واسطه ها و تجارت الکترونیک، بسیار محدود شده و اغلب بازارها در شرایط تعادل قیمتی به سر می برند.

  ۳- آربیتراژ در بازار آتی

  همان طور که اشاره نمودیم، بخش عمده ای از معاملات آربیتراژی در بستر بازار آتی انجام می شوند. در واقع فلسفه اصلی این مدل آربیتراژ، اختلاف قیمتی موجود میان بازار نقد و آتی است! فرآیند انجام معاملات به این صورت است؛ که قیمت یک دارایی نظیر سهام یا کالا در بازار آتی نسبت به قیمت جاری آن در بازار نقد بالاتر بوده و فاصله قیمتی به گونه ای است، که آربیتراژ این دارایی حاشیه سود مناسبی به همراه دارد. در این شرایط معامله گر دارایی را در بازار نقد خریداری نموده و معادل آن، یک قرارداد در بازار آتی به فروش می رساند؛ که فاصله موجود میان نرخ خرید و فروش این دارایی، برابر سود ناخالص او خواهد بود. هم چنین در شرایط معکوس که قیمت نقدی بالاتر از نرخ بازار آتی است، سرمایه گذاران هم زمان اقدام به اخذ دو موقعیت معاملاتی خرید و فروش (با موعد تحویل متفاوت) در بازار آتی نموده؛ یا به منظور فروش نقدی در آینده نزدیک، صرفاً دارایی مذکور را پیش خرید خواهند کرد. به منظور فهم بهتر مطلب به یک مثال دقت کنید:

  قیمت قرارداد آتی فروش یک کیلو آهن برای تحویل یک ماهه = ۱۱۰۰ تومان

  قیمت فعلی خرید یک کیلو آهن در بازار نقد = ۱۰۰۰ تومان

  نرخ بهره بدون ریسک ماهیانه = ۵/۱ درصد

  در این شرایط معامله گر اقدام به خرید ۱ تن(۱۰۰۰ کیلوگرم) آهن در بازار نقد نموده و بلافاصله آن را در بازار آتی می فروشد؛ که مبلغ خرید وی معادل یک میلیون تومان و مبلغ حاصل از فروش دارایی پس از تحویل کالا، ۰۰۰/۱۰۰/۱ تومان است. اگر مجموعاً ۵ درصد سرمایه اولیه را برای هزینه های معاملاتی نظیر کارمزد و هزینه نگهداری در نظر بگیریم، این موقعیت معاملاتی ۵ درصد سود خالص در پی داشته است! که حدوداً ۳ برابر نرخ بهره بدون ریسک می باشد. ذکر این نکته ضروری است؛ که اگر دارایی پایه مورد معامله از نوع سهام باشد، باید مواردی نظیر سود نقدی و افزایش سرمایه احتمالی را نیز در نظر بگیرید.

  آربیتراژ در بازار جهانی ارز (فارکس)

  به واسطه حجم بالای تراکنشات و گستردگی ابزار معاملاتی در بازار جهانی ارز، موقعیت های آربیتراژی فراوانی وجود دارند؛ اما تعدد معامله گران و سرعت اجرای سفارشات مسبب این است، که چنین فرصت هایی بی درنگ پوشش داده شوند. از همین روی، امروزه ربات های معاملاتی مختص یافتن و انجام معاملات آربیتراژی تدوین یافته اند. آربیتراژ در بازار ارز جهانی از سه روش عمده انجام می شود:

  • آربیتراژ جفت ارزی: به معنای کسب سود از قیمت گذاری متفاوت یک جفت ارز در دو کارگزاری یا صرافی مختلف.
  • آربیتراژ سود تضمین شده: یک روش معاملاتی است، که معامله گر ابتدا نرخ بهره کشورها و مناطق اقتصادی مختلف را بررسی نموده و سپس با تبدیل دارایی به ارز کشور دارای بیشترین نرخ بهره، در سیستم بانکی مکان مورد نظر سرمایه گذاری می کند (به طور مثال سپرده بانکی مدت دار با سود مشخص). هم چنین به منظور پوشش ریسک این معامله، فرد اقدام به خرید یک قرارداد آتی به منظور تضمین نرخ تبدیل ارز می نماید؛ تا پس از اتمام دوره سرمایه گذاری، امکان استفاده از نرخ تبدیل اولیه خود را داشته باشد!
  • آربیتراژ مثلثی: ناشی از وجود تفاوت قیمتی میان سه ارز مختلف است، که به واسطه یک فرآیند معاملاتی سریع تبدیل سه جفت ارز گوناگون به یکدیگر و در نهایت بازگشت به دارایی اولیه، صورت می گیرد.