در بازار کریپتوکارنسی نیز درست مانند سایر بازارهای مالی قیمت ها مدام در حال تغییر یا به اصطلاح در نوسان هستند. با بالا و پایین شدن قیمت ها معامله گران روزانه فرصتی دارند تا با خرید و فروش به موقع کوین ها از نوسانات موجود سود کسب کنند. یکی از استراتژی های رایج و محبوب کسب درآمد روزانه از بازار ارزهای دیجیتال، نوسان گیری است.

فهرست []

  در واقع تریدرهای بازار با هدف کسب سودهای کوتاه مدت تا میان مدت در یک بازه زمانی چند روز تا چند هفته از این سبک معاملات استفاده می کنند. از آنجایی که استراتژی نوسان گیری به مهارت و دانش کافی نیاز دارد، معامله گران از تحلیل تکنیکال برای پیدا کردن بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری استفاده می کنند.

  نوسان گیری در بازار ارز دیجیتال

  معامله گران بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال با هدف کسب سود روزانه یا سرمایه گذاری بلند مدت، از استراتژی های معاملاتی متنوعی استفاده می کنند. به طور کلی در هر یک از این دو استراتژی، گروهی از تریدرها خرید و فروش کوین های باثبات تر را ترجیح دهند، در حالیکه گروه دیگر به دنبال معامله کوین های نوسانی هستند.

  یکی از محبوب ترین سبک های معاملاتی که توسط معامله گران باتجربه تر و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد، نوسان گیری است. نوسان گیری در هر دو استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت کاربرد دارد. در واقع تریدرهای حرفه ای با شناسایی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری پوزیشن خود را از چند روز تا چند ماه حفظ می کنند.

  چرا لازم است بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری را بشناسیم؟

  در حال حاضر بیش از 22.904 کوین مختلف در بازار وجود دارد. تنوع بسیار زیاد ارزهای دیجیتال سبب شده تا شناسایی کوین های معتبر به امری دشوار و چالش برانگیز تبدیل شود. از میان تمام کوین های موجود در بازار، تنها تعداد محدودی از آنها ارزش سرمایه گذاری بلند مدت و یا حتی معامله روزانه را دارند.

  صرف نظر از استراتژی معاملاتی انتخاب شده توسط تریدر، انتخاب ارز دیجیتال مناسب فاکتور بسیار مهمی برای موفقیت در بازار است. چراکه برخی از کوین ها برای سرمایه گذاری بلند مدت یا به اصطلاح هولدینگ و برخی دیگر برای انجام معاملات روزانه و نوسان گیری استفاده می شوند. شناختن بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری کمک می کند تا معاملات سودآورتری داشته باشیم.

  معرفی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری

  اکنون که با استراتژی نوسان گیری، مزایا و معایب این روش و معیارهای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری آشنا شدیم، نوبت به معرفی بهترین کوین برای نوسان گیری می رسد.

  اتریوم برای نوسان گیری

  بعد از بیت کوین اتریوم یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال بازار است. این کوین با نماد ETH خرید و فروش شده و در بسیاری از صرافی های معتبر در دسترس است. این پروژه با ارائه نقشه راه مشخص، کاربردهای متنوع و تیم توسعه فعال مورد توجه بسیاری از کاربران بوده و معامله گران زیادی را جذب کرده است. این کوین نه تنها برای نوسان گیری بلکه برای سرمایه گذاری بلند مدت نیز گزینه مناسبی است.

   

  شیبا اینو برای نوسان گیری

  ارز دیجیتال شیبا اینو یکی از معروف ترین میم کوین های موجود در بازار است که با نماد SHIN شناخته می شود. در یکی دو سال گذشته حجم معاملات شیبا اینو افزایش چشم گیری داشته و این امر شرایط مناسبی برای شیبا اینو رقم زده است. به هر حال مانند سایر شت کوین ها، خرید شیبا اینو نیز یک سرمایه گذاری پر ریسک است. با این حال این کوین یکی از گزینه های معامله گران برای نوسان گیری است.

  دوج کوین برای نوسان گیری

  دوج کوین یکی دیگر از شت کوین های محبوب در بازار است. این کوین با نماد DOGE در بسیاری از صرافی های معتبر بازار خرید و فروش می شود. در سال های اخیر و به دنبال توجه رسانه ها و شبکه های اجتماعی دوج کوین جایگاه مناسبی در بازار به دست آورد. با این حال، مانند سایر شت کوین ها بازار، دوج کوین نیز فاقد ارزش ذاتی و نقشه راه هدفمند و مشخصی است. با در نظر گرفتن تمام موارد می توان گفت دوج کوین گزینه مناسبی برای نوسان گیری است.

  ترون برای نوسان گیری

  یکی دیگر از کوین هایی که در لیست بهترین ارز برای نوسان گیری قرار می گیرد، ارز دیجیتال ترون (Tron) است. در ابتدای مسیر راه اندازی این پروژه، حجم زیادی ترون وارد گردش بازار شد، تعداد زیاد کوین های موجود در بازار سبب شده تا قیمت این کوین در طول زمان افزایش چشم گیری پیدا نکند. به طور کلی ترون یکی از معتبرترین ارزهای موجود در بازار است که معامله گران برای نوسان گیری از آن استفاده می کنند.

  بایننس کوین برای نوسان گیری

  بایننس کوین توسط صرافی معتبر بایننس راه اندازی شده و پشتیبانی می شود. این رمز ارز با هدف جایگزینی با پول های واقعی و ایجاد راهی برای پرداخت آنلاین طراحی شده است. وجود تیم توسعه فعال، نقدشوندگی و حجم معاملات مناسب بایننس کوین را به گزینه مناسبی برای نوسان گیری تبدیل کرده است.

  ریپل برای نوسان گیری

  ریپل یکی از قدیمی ترین کوین های بازار است که در صرافی های بازار با نماد XRP خرید و فروش می شود. با وجود سابقه طولانی، این کوین برای سرمایه گذاری بلند مدت توصیه نمی شود. به طور کلی با در نظر گرفتن حجم معاملات، ارزش و تعداد کوین های در حال گردش ریپل، می توان گفت این کوین برای نوسان گیری و معامله روزانه گزینه مناسبی است.

  مونرو برای نوسان گیری

  ارز دیجیتال مونرو (Monero)، در سال 2012 توسط یک تیم هفت نفره راه اندازی شد. از زمان تأسیس تاکنون، این کوین در تعداد زیادی از صرافی ها لیست شده و محبوبیت خوبی در میان معامله گران به دست آورده است. قیمت مونرو در طول روز دچار تغییرات شدیدی شده و با نوسان بالایی همراه است. با در نظر گرفتن موارد بالا می توان گفت مونرو یک کوین مناسب برای نوسان گیری است.

  تتر برای نوسان گیری

  تتر یکی از محبوب ترین استیبل کوین های موجود در بازار است. مانند سایر استیبل کوین های موجود، ارزش تتر بدون تاثیرپذیری از شرایط بازار همواره ثابت باقی می ماند. از آنجایی که ارزش تتر به دلار آمریکا گره خورده است، قیمت یک واحد تتر همواره برابر با یک دلار آمریکا است.

  خرید تتر در کشورهایی که ارزش پولشان کمتر از دلار آمریکا باشد، گزینه مناسبی است. به عنوان مثال، معامله گران ایرانی می توانند بدون نگرانی از کاهش ارزش تتر و ریسک سرمایه گذاری در آن، به جای خرید مستقیم دلار، برای خرید تتر اقدام کنند.

  مانا برای نوسان گیری

  مانا یک ارز دیجیتال غیر قابل معاوضه یا به اصطلاح NFT است که در سال 2017، در شبکه اتریوم راه اندازی شد. مانا با نماد MANA وارد بازار شده و در صرافی های مختلف معامله می شود. این کوین کاربردی با ارائه ویژگی ها و قابلیت های متنوعی محبوبیت بالایی در میان فعالان بازار به دست آورده است. نوسانات زیاد قیمت مانا در طول روز، این کوین را به گزینه خوبی برای نوسان گیری تبدیل کرده است.

  سولانا برای نوسان گیری

  ارز دیجیتال سولانا با نماد اختصاری SOL از سال 2017 و به عنوان رقیب اتریوم، وارد بازار شد. توسعه دهندگان سولانا با هدف افزایش قابلیت های استفاده از شبکه از الگوریتم اجماع اثبات تاریخ PoH استفاده کرده اند.

  ویژگی های فنی این پروژه توجهات بسیار زیادی را به خود جلب کرده و باعث افزایش سریع محبوبت سولانا شد. به طوری که قیمت این کوین در سال 2022 به بیشترین سطح خود یعنی 260 دلار رسید. با این حال قیمت سولانا در طول روز دچار نوسان شده و برای نوسان گیری توسط معامله گران استفاده می شود.

  چین لینک برای نوسان گیری

  ارز دیجیتال چین لینک در سال 2014 بر روی شبکه اتریوم راه اندازی شد. این پروژه رمزنگاری با هدف ایجاد راهی برای اتصال ایمن به منابع داده خارجی، APIها و سیستم های پرداخت طراحی شده است. بسیاری از صرافی های معتبر بازار از این کوین با نماد اختصاری LINK پشتیبانی می کنند. به دلیل نوسانات قیمت، ارز دیجیتال لینک نیز در لیست بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری قرار می گیرد.

  ایپ کوین برای نوسان گیری

  ارز دیجیتال ایپ کوین (ApeCoin) در سال 2022 توسط Yuga Labs، بنیان گذار  Bored Ape Yacht Club راه اندازی شده است. ایپ کوین با هدف تسهیل پرداخت های شبکه با استفاده از استاندارد ERC20 در شبکه اتریوم ایجاد شد.

  با وجود اینکه زمان اندکی از راه اندازی این کوین می گذرد، با این حال در همین مدت کوتاه نیز ارزش بازار ایپ کوین به بیش از 6 میلیارد دلار رسیده است. با در نظر گرفتن تمام این موارد ایپ کوین گزینه مناسبی برای نوسان گیری در بازار ارزهای دیجیتال است.

  مزایا و معایب نوسان گیری در ارز دیجیتال

  استراتژی نوسان گیری نیز مانند هر استراتژی معاملاتی دیگر مزایا و معایبی دارد که باید به آنها آگاه باشیم. در ادامه مزایا و معایب نوسان گیری را مورد بررسی قرار می دهیم.

  مزایای معاملات نوسانی

  • زمان: معامله گرانی که استراتژی معاملاتی روزانه را انتخاب می کنند باید ساعت ها وقت خود را صرف بررسی بازار کنند. اما در مقابل از آنجایی که در معاملات نوسانی پوزیشن ها بیش از چند روز باقی می مانند، نیازی نیست کاربر روزانه زمان زیادی را صرف بررسی بازار کند.
  • کاهش استرس: افرادی که به صورت روزانه در بازار ارزهای دیجیتال خرید و فروش انجام می دهند با فشار و استرس بازار آشنا هستند. استفاده از معاملات نوسانی به شما این امکان را می دهد تا با ایجاد یک پوزیشن و وارد کردن دستور توقف ضرر بتوانید بدون حضور در بازار در زمان مناسب خرید و فروش انجام داده و استرس معاملات را کاهش دهید.
  • راحتی و سادگی: در این روش به جای اینکه وقت خود را صرف تحلیل بنیادی و بررسی ارزش ذاتی یک رمز ارز کنید، از شاخص های تحلیل تکنیکال استفاده خواهید کرد. استفاده از این شاخص ها به شما کمک می کند تا تنها بر روی قیمت و حجم تمرکز داشته باشید.
  • پویایی معاملات: برخلاف پوزیشن های معاملاتی بلند مدت که به بازه زمانی طولانی تری متعهد هستند، در معاملات نوسانی معامله گران می توانند در زمان دلخواه خود با سود کوچک و بزرگ خرید و فروش انجام داده و از پوزیشن خارج شوند.
  • استفاده از لوریج: در هنگام استفاده از استراتژی نوسان گیری کاربر می تواند با استفاده از اهرم یا لوریج میزان سود معاملات را چند برابر افزایش دهد. به عنوان مثال، با لوریج 1:10 می توانید یک موقعیت 1000 دلاری را با 100 دلار باز کنید. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از لوریج مانند یک شمشیر دو لبه بوده و می تواند ضرر معامله را هم، افزایش دهد.

  معایب معاملات نوسانی

  • ریسک بالا: معاملات نوسانی معاملات ریسکی هستند؛ بنابراین در هنگام استفاده از این استراتژی معامله گران باید توانایی مقابله با ریسک معاملات را داشته باشند.
  • زیر نظر گرفتن بازار: با توجه به ماهیت نوسانی بازار ارزهای دیجیتال، باید مرتب وضعیت بازار را زیر نظر داشته باشید. بررسی بازار کمک می کند تا بتوانید در زمان مناسب خرید و فروش انجام داده و از زیان های احتمالی جلوگیری کنید.
  • از دست رفتن بعضی فرصت ها: انجام معاملات نوسانی به این معناست که افراد برخی فرصت های معاملاتی بلند مدت را از دست می دهند.
  • خطر کلاهبرداری: در مواقعی ممکن است افراد بدون در نظر گرفتن معیارهای انتخاب ارز مناسب برای نوسان گیری، گرفتار ارزهای دیجیتال جعلی و اسکم شوند.

  انواع ارزهای مناسب برای نوسان گیری

  قبل از معرفی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری، بهتر است با انواع ارزهای مناسب برای نوسان گیری آشنا شویم. به طور کلی کوین هایی که در نوسان گیری استفاده می شوند، در سه گروه مختلف قرار دارند:

  • پرنوسان ترین ارزهای دیجیتال

  معمولاً معامله گرانی که از استراتژی نوسان گیری استفاده می کنند، توجه ویژه ای به رمز ارزهای پرنوسان دارند. همانطور که مشخص است قیمت این گروه از کوین ها در طول روز با تغییرات بسیار زیادی همراه است. نوسانات زیاد قیمت نیز ریسک معامله این گروه از ارزهای دیجیتال را به شدت افزایش می دهد.

  • بهترین آلت کوین ها

  معامله گران حرفه ای بازار بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری را از میان آلت کوین ها انتخاب می کنند.

  • بهترین شت کوین (میم کوین) برای نوسانات روزانه

  شت کوین ها و میم کوین ها بدون مشخص بودن تیم توسعه، نقشه راه و هدف خاص وارد بازار می شوند. این گروه از کوین ها گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت نیستند. اما از آنجایی که در استراتژی نوسان گیری معاملات برای بازه های زمانی کوتاه مدت انجام می شوند می توان از تغییرات قیمت شت کوین ها و میم کوین ها جهت کسب سود استفاده کرد.

  ویژگی های ارزهای مناسب برای نوسان گیری

  قبل از آنکه به معرفی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری بپردازیم. بهتر است با ویژگی ها و معیارهای انتخاب ارزهای مناسب برای نوسان گیری و آشنا شویم.

  تیم توسعه دهنده پروژه و جامعه آن

  تیم توسعه دهنده پروژه و جامعه مخاطبین آن تأثیر زیادی بر روی قیمت کوین و نوسانات آن در بازار دارند. در واقع فعال بودن تیم توسعه دهنده و حرفه ای بودن جامعه حمایت کننده پروژه کمک می کند تا معاملات با قیمت متعادل تری به انجام شود. در واقع در رمز ارزهایی که این ویژگی وجود داشته باشد احتمال وجود کف های قیمتی معتبر بیشتر است. این موضوع سبب شده تا بررسی تیم توسعه دهنده و حامیان پروژه معیار مهمی در انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری باشد.

  نقدشوندگی ارز دیجیتال

  نقدشوندگی ارز دیجیتال شاخصی است که بر اساس آن مشخص می شود خرید و فروش کوین به چه اندازه سریع و راحت انجام خواهد شد. در واقع هر چه میزان نقدشوندگی یک رمز ارز بیشتر باشد معامله گر می تواند در شرایط مناسب ورود و خروج به موقعی در بازار داشته باشد. این موضوع سبب شده تا معامله گران در هنگام به کارگیری استراتژی نوسان گیری نیز به سمت ارزهایی بروند که نقدشوندگی بالایی دارند.

  پشتیبانی توسط تعداد زیادی از صرافی ها

  پشتیبانی صرافی های متعدد از یک رمز ارز کمک می کند تا این ارز در دسترس تعداد بیشتری از معامله گران قرار گرفته و به راحتی خرید و فروش شود. به این ترتیب احتمال نقدشوندگی ارزی که در صرافی های بیشتری لیست شده باشد، بالاتر خواهد بود.

  به طور کلی در هنگام انتخاب بهترین ارز برای نوسان گیری، به دنبال رمز ارزهایی باشید که در صرافی های دیجیتالی متمرکز و غیر متمرکز معتبر از جمله باینس، یونی سواپ، کوکوین، کوین بیس و… لیست شده باشند.

  تأثیر حجم معاملات در نوسان گیری

  یکی از فاکتورهایی که برای شناسایی بهترین ارز برای نوسان گیری استفاده می شود، حجم معاملات کوین مورد نظر است. چراکه بررسی حجم معاملات یک ارز دیجیتال، کمک می کند تا علت یا علل تغییرات قیمت مشخص شود. به عنوان مثال، یک تریدر حرفه ای با بررسی حجم معاملات رمز ارز متوجه می شود که آیا تغییرات قیمت بر اثر روند طبیعی بازار اتفاق افتاده یا ناشی از حباب بازار بوده است.

  نوسانات بازار در شناخت بهترین ارز برای نوسان گیری

  اگر قیمت ارز دیجیتال مورد نظر در طول یک شبانه روز به شدت بالا و پایین شود، می توان گفت این ارز ناپایدار بوده و نوسانات زیادی را تجربه می کند. در مقایسه با سایر کلاس های مالی همچون طلا، سهام و اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال بی ثبات ترین دارایی موجود هستند.

  ماهیت نوسانی بازار ارزهای دیجیتال سبب شده تا سرمایه گذاری و معامله در این حوزه با ریسک بالاتری همراه باشد. با این حال، نوسانات موجود در بازار کمک می کند تا فرصت خوبی برای انجام معاملات سودده ایجاد شود. به این ترتیب معامله رمز ارزهایی که نوسانات بیشتری دارند در مقایسه با کوین های باثبات سود بیشتری خواهد داشت.

  بررسی اخبار و انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری روزانه در سال 2023

  یکی از راه های اصلی شناسایی بهترین ارز برای نوسان گیری، بررسی اخبار اقتصادی و شبکه های اجتماعی است. چراکه بازار ارزهای دیجیتال به شدت تحت تأثیر اخبار سیاسی، اقتصادی و اظهارنظر افراد پرنفوذ و تأثیرگذار قرار می گیرد. این موضوع سبب شده تا معامله گران موفق قبل از انجام معاملات، اخبار و برنامه های خبری را دنبال کنند.

  سخن پایانی

  نوسان گیری و روش هایی مانند اسکالپ تریدینگ یا تریدهای روزانه روش هایی هستند که تنها برای کوتاه مدت می توانند برای شما مفید واقع شوند. همان طور که از اسامی آن ها پیداست، این روش ها تنها مخصوص تریدهای روزانه است و برای سرمایه گذاری های بلندمدت پیشنهاد نمی شوند.

  در همه این روش ها تریدرها به دنبال حداکثر استفاده از حرکات قیمتی و نوساناتی هستند که بیشترین سوددهی را داشته باشند؛ برای مثال در روش تریدهای روزانه تمام سبک های معاملاتی در یک روز باز و در پایان همان روز بسته می شوند.

  درنهایت تنها شما هستید که با نهایت تحقیق، بررسی، ممارست، مهارت و کسب تجربه وارد بازار می شوید و تشخیص می دهید نوسان گیری را توسط کدام ارز انجام دهید؛ از این رو باید با نهایت علم در این زمینه وارد بازار شده و پس از تریدهای روزانه وارد سرمایه گذاری های بلندمدت شوید.