با مفهوم آلت کوین آشنا شویم

آلت کوین (Altcoin) به تمام ارزهای رمزنگاری شده ای گفته می شود که پس از بیت کوین معرفی شده است. می توان گفت که علت وجود آلت کوین ها این بود که داشتن جایگزین هایی بهتر برای بیت کوین انتخاب خوبی به نظر می رسید.

اصطلاح آلت کوین به هر ارز رمزپایه ای غیر از بیت کوین اشاره دارد. بر اساس آخرین شمارشی که در اوایل سال 2020 انجام گرفت، به این نتیجه رسیدیم که بیش از 5000 ارز رمزپایه وجود دارد. طبقه گفته CoinMarketCap در فوریه 2020، آلت کوین چیزی بیش از 34 درصد از کل بازار ارزهای رمزنگاری شده را تشکیل می دهد.

برخی از علاقه مندان با آلت کوین ها پروژه هایی را راه اندازی می کنند و برخی نیز آن ها را پایه کسب و کار خود قرار می دهند. می توان قوانین بیت کوین را در آلت کوین جدید تغییر داد، به نحوی که تغییرات اعمال شده عملکرد آن را به بهترین شکل کاربردی و خاص کند.

نگاهی عمیق تر به آلت کوین ها

Altcoin ترکیبی از دو کلمه Alt از ریشه Alternate به معنای جایگزین شدن و Coin به معنای سکه است که در نهایت کلمه آلت کوین را می سازد. همانطور که از اسم آن پیداست آلت کوین جایگزینی است برای بیت کوین. چرا بیت کوین؟

زیرا بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که در جهان معرفی شد و اجرا و به کارگیری آن به موفقیت انجامید و راه را برای ارزهای دیجیتال دیگر باز کرد. اما اتفاقی که پس از آن افتاد این بود که هر یک از رمزارزهایی که پس از بیت کوین ساخته شدند به کاربران این اطمینان را می دادند که دیگر در این آلت کوین ها خبری از محدودیت های موجود در بیت کوین نخواهد بود و ویژگی های جدید به طور حتما آنها را شگفت زده می کند.

بنابراین اولین چیزی که به ذهن می رسید این بود که آلت کوین ها برای رقابت با بیت کوین می بایست خصوصیات رقابتی چشمگیری داشته باشند.

بسیاری از آلت کوین ها بر اساس چارچوب اصلی ارائه شده توسط بیت کوین ساخته شده اند. به همین علت هم بیشتر آلت کوین ها نظیر به نظیر هستند. همه آن ها در تلاشند روش های کارآمد و ارزان تری را برای انجام معاملات در اینترنت ارائه دهند. آلت کوین ها با وجود ویژگی های مشترک زیادی که با هم دارند، تفاوت های بسیاری نیز دارند.

چگونه آلت کوین جدید بسازیم؟

ساخت آلت کوین جدید یعنی ساخت یک کلاینت مرجع که معمولاً با فورک کردن کد موجود در بیت کوین و یا آلت کوین های بهتر بدست می آید. آسان ترین کار اضافه کردن ویژگی های فنی جدید و پارامترهای تأیید شده است که فکر می کنید عملکرد بهتری را رقم می زند.

برای اینکه افراد را جذب کنید باید مرجع را در اختیار عموم قرار دهید تا بتوانند آن را دانلود کنند. به طور معمول می توان برای این هدف به تالار گفتگوی معروف بیت کوین مراجعه و کد مربوط به آلت کوین جدید را اعلام کرد.

اما قسمت سخت داستان مربوط به خودگردانی آلت کوین جدید است. ارزشی که یک آلت کوین دارد بستگی به فرآیند خودگردانی دارد، در واقع افرادی که به عنوان کاربر جذب آن می شوند ارزش آن را می سازند. برای خودگردان سازی آلت کوین، باید افرادی را بیابید که به عنوان ماینر به شبکه ملحق و مشغول به فعالیت شوند.

برای اینکه آلت کوین ساخته شده ارزشی داشته باشد، باید افراد ذی نفعی وجود داشته باشند که واحدهای ارزی را در اختیار دارند و آن را مفید و ارزشمند بدانند. آلت کوین به طور معمول برای به روزرسانی، پاسخگویی به کاربران، رفع اشکالات و افزودن ویژگی های جدید، افزایش مقیاس پذیری و کارایی، افزایش محبوبیت و نیز افزایش ظرفیت برای تراکنش های بیشتر به یک انجمن توسعه نیاز دارد.

از آن جایی که خرید و فروش اهمیت زیادی برای مردم دارد باید بازاری یکدست فراهم کنید تا خریداران با خیالی راحت کوین خریداری کنند و فروشندگان نیز بتوانند کوین های خود را بفروشند.

روش ساخت آلت کوین جدید

پس از جذب افراد و ایجاد پلتفورمی امن، بارگزاری یک نماد و یا آرم کاری مهم است. می توانید از میان گزینه های پیش فرض انتخاب کنید و انواع مختلفی از پارامترهای استاندارد (برای مثال پارامترهای عددی) را تنظیم کنید.

پس از اتمام تنظیمات، فقط روی ایجاد کوین من کلیک کنید، می توانید در این مرحله فورک بیت کوین اصلاح شده را نیز دانلود کرده و با آن شروع به کار کنید. به طور معمول مبلغی برای استفاده از این سرویس ها از شما دریافت می شود که این مبلغ می تواند برای هر ارز دیجیتالی متفاوت باشد.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، زیرساخت های فنی زیادی نیز وجود دارد که اکثر آلت کوین ها از آن برخوردارند و به نظر می رسد که برای موفقیت و توسعه نیازی ضروری است. داشتن روشی مشخص برای هر یک از فرآیندهای مربوط به ایجاد و استخراج کوین برای کاربران مهم است.

تقریباً همه آلت کوین ها نوعی بازاریابی یا برند تجاری متمایز دارند که باعث تشخیص آسان و به یاد آوردن آن می شود.

سایر زیر ساخت های مورد نیاز مربوط به مبادلات یا روش های خودکار مبادله بیت کوین یا آلت کوین با انواع دیگر ارز یا آلت کوین است. مبادلات و فرایندهای پرداخت زیادی وجود دارد که در حال حاضر از بسیاری از آلت کوین ها پشتیبانی می کنند، بنابراین چالش شما متقاعد کردن کاربران برای قرار دادن آلت کوین جدید شما در لیست ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده است.

مزایا و معایب آلت کوین ها

مزایای آلت کوین ها

1- بهبود نقص های موجود در بیت کوین

آلت کوین ها به طور کلی برای رفع نقص های موجود در بیت کوین با چارچوب های مشابه به آن طراحی شده اند؛ خواه این نقص ها سرعت باشد، خواه هزینه استخراج یا عوامل دیگر باشد.

2- ایجاد رقابت

سازندگان آلت کوین بر اساس قوانینی که بیت کوین به آنها پایبند است، فضایی را برای رقابت آلت کوین ها با بیت کوین ایجاد کرده اند.

3- کارمزد پایین تراکنش ها

علاوه بر فناوری امن بلاک چین، یکی از مزایای استفاده از آلت کوین به عنوان یک روش پرداخت، کارمزدهای نسبتاً پایین تراکنش ها است که برای هر تراکنشی به صورت مجزا اعمال می شود.

 

معایب آلت کوین ها

1- دارای ارزشی بسیار ناپایدار

از آنجایی که آلت کوین ها برای سرمایه گذاری به نسبت انتخابی سخت هستند، ارزش آنها می تواند به سرعت دستخوش تغییر شود.

2- پتانسیل بالا برای تقلب و کلاهبرداری

در آیلت کوین، مانند بیت کوین اغلب مواردی از جمله کلاهبرداری و سایرهای جعلی دیده می شود؛ زیرا در بسیاری از این ارزها امکان بازگشت سرمایه، شناسایی فرستنده و گیرنده و کنترل و توقف تراکنش وجود ندارد.

در زیر چند مثال از آلت کوین ها را مشاهده می کنید:

ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum)

ریپل (Ripple)

دش (Dash)

لایت کوین (litecoin/’>Litecoin)

NEM

مونرو (Monero)

انواع آلت کوین ها

با تکامل و پیشرفت بیشتر آلت کوین ها انواع متفاوتی معرفی شدند که هر یک ویژگی های جدیدی ارائه می کردند. برخی از انواع اصلی آلت کوین عبارتند از:

ارزهای رمزپایه مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)

استیبل کوین (ارز دیجیتال باثبات) (Stablecoins)

توکن های اوراق بهادار (Security tokens)

توکن های ابزاری (Utility tokens)

مسئله جداسازی این مفاهیم و دسته بندی دقیق تر آنها همچنان در حال توسعه است که اگر این روند ادامه یابد، در آینده منظور از واژه آلت کوین فقط ارزهای رمزپایه مبتنی بر ماینینگ، غیر از بیت کوین خواهد بود اما به یاد داشته باشید که برای یک آلت کوین اینکه در بیش از یک دسته بندی قرار بگیرد اهمیت زیادی دارد؛ چرا که داشتن ویژگی های متنوع و در عین حال کاربردی از مزایای آن به شمار می رود.

در ادامه به بررسی انواع نام برده از آلت کوین ها می پردازیم:

آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ (Mining-Based Altcoins)

بدست آوردن کوین در آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ (و یا استخراج) فرآیندی استخراجی دارد، به این معنا که برای بدست آوردن کوین های جدید ماینرها می بایست مشکلات چالش برانگیز باز کردن قفل بلوک ها را حل کنند. شباهت این دسته از آلت کوین ها به بیت کوین بیش از سایر آلت کوین هاست. در اوایل سال 2020 انواعی از بهترین آلت کوین ها در این گروه قرار گرفتند که از میان آنها از اتریوم (Ethereum) به عنوان بهترین آلت کوین شناخته شده مبتنی بر ماینینگ در فوریه 2020 نام برده شد.

ارز دیجیتال با ثبات (Stablecoin)

استیبل کوین با کاهش نوسانات به دنبال بهبود بیت کوین است. این امر در عمل با گره خوردن ارزش این کوین ها به ارزهای موجود حاصل می شود. گزینه های محبوب برای پشتیبانی از آلت کوین دلار آمریکا، یورو و طلا است. لیبرا (Libra) ارز دیجیتال متعلق به فیس بوک سرشناس ترین استیبل کوین است که تاکنون شناخته شده است.

توکن های اوراق بهادار (Security tokens)

این دسته از آلت کوین ها متصل به یک کسب و کار هستند که به طور معمول در آفرهای اولیه کوین (ICO) ارائه می شوند. توکن های اوراق بهادار به سهام های سنتی شباهت دارند و اغلب نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در مشاغل را نوید می دهند.

توکن های ابزاری (Utility tokens)

همان طور که از نام این دسته از آلت کوین ها پیداست، توکن های ابزاری خدمات رسانی را بهبود می بخشند و گاهی به عنوان بخشی از ICO به فروش می رسند. ICO Initial Coin Offering به معنای عرضه اولیه کوین است که کاربران در صورت خرید آن به شبکه بلاک چین متصل می شوند.

فایل کوین (Filecoin) مثالی عالی از یک توکن ابزاری است که در ICO ارائه می شود. فایل کوین ها به نحوی طراحی شده اند که در فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل، قابل تعویض باشند.

نمونه های اولیه آلت کوین

نِیم کوین (Namecoin)

ابتدایی ترین آلت کوین قابل ذکر، نیم کوین است که در آوریل سال 2011 معرفی شد. این آلت کوین مبتنی بر کد بیت کوین ساخته شد و الگوریتمی که مورد استفاده قرار داده بود همان اثبات کار مشابه در بیت کوین بود. نیم کوین مانند بیت کوین به 21 میلیون کوین محدود می شد اما با وجود این شباهت ها، این آلت کوین توانست با افزایش حریم خصوصی دامنه های کاربر، از بیت کوین جدا شود.

نیم کوین به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از دامنه های bit مخصوص به خودشان نام نویسی کرده و فرایند ماینینگ را آغاز کنند؛ هدف از این کار، افزایش امکان ناشناس ماندن و مقاومت در برابر سانسور بود.

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین (Litecoin) در اکتبر 2011 معرفی و به عنوان «نقره ای در مقابل طلای بیت کوین» نام گذاری شد. گرچه لایت کوین کد و عملکرد مشابهی با بیت کوین دارد اما از چند جهت اساسی با آن متفاوت است. اولین تفاوت فراهم آوردن امکان ماینینگ به تعداد دفعات بیشتر برای انجام معاملات در لایت کوین است. یعنی اگر هر 20 دقیقه می توانید بیت کوین را استخراج کنید، در لایت کوین این زمان به 2 دقیقه و نیم کاهش پیدا می کند، ضمن اینکه پرداخت ها نیز بسیار سریع تر صورت می گیرند.

لایت کوین در ارتباط با نحوه ی ماینینگ (استخراج کوین) قوانین متفاوتی با بیت کوین دارد؛ برای مثال، برای استخراج به سخت افزارهای گران قیمتی نیاز دارید، در حالی که لایت کوین ها را می توان با سخت افزار کامپیوترهای معمولی استخراج کرد.

تعداد کوین هایی که در لایت کوین قابل دسترسی هستند به طور دقیق چهار برابر بیت کوین با 21 میلیون کوین است، که این عدد چیزی معادل 85 میلیون کوین می باشد.

بیت کوین یا آلت کوین؟

سوالی که در اینجا مطرح می شود که کدام یک از این ارزهای دیجیتال به قدری کاربردی هستند که بتوانند جای پول های سنتی را بگیرند با توجه به اینکه بسیاری از مردم در سراسر جهان هنوز از وجود این ارزها بی اطلاع هستند.

افرادی که در حوزه ی ارزهای دیجیتال فعالیت دارند طی سال های اخیر پیش بینی می کردند که این ارزها به زودی جای ارزهای فیات را خواهند گرفت. اما بسیاری از موسسات که پول سنتی را مورد استفاده قرار می دهند نسبت به مفهوم بلاک چین (و در مواقعی نسبت به ایده کار با ارزهای دیجیتال در سراسر جهان) اخطارهایی را به مردم ابلاغ کردند.

با وجود اینکه هنوز ارزهای دیجیتال آن طور که حامیانش پیش بینی کرده بودند، در واقعیت مورد توجه واقع نشده است اما نشانه هایی از نفوذ این ارزها در کسب و کارهای سنتی دیده می شود حتی اگر به میزانی محدود باشد. بنابراین سوال این است که کدام ارز دیجیتال این شانس را دارد که به طور گسترده مورد پذیرش قرار بگیرد. ما در اینجا برخی از احتمالات را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین

برای بسیاری، بیت کوین همان ارز رمزنگاری شده ای است که به احتمال زیاد در سطح وسیعی شاهد پیشرفت آن خواهیم بود. در حالی که هیچ لیست معتبری از کسب و کارهای سراسر جهان وجود ندارد که پرداخت با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را پذیرفته باشند.

به لطف دستگاه های خودپرداز بیت کوین و شروع پلتفورم های نوپایی مانند شبکه پرداخت Flexa، هزینه سرمایه گذاران ارز رمزپایه کمتر از زمانی می شود که توکن های خود را در فروشگاه های آجر و ملات خرج می کنند. در واقع، در ماه مه سال 2019، فلکسا برنامه ای به نام SPEDN را راه اندازی کرد که به عنوان کیف پول ارز رمزنگاری شده عمل می کند. به این ترتیب، بیت کوین با در نظر گرفتن کاربرد به این صورت از رقیبان خود پیشی گرفت، چرا که در دنیای کسب و کارها پرداخت اهمیت زیادی دارد.

آلت کوین ها چگونه با پول سنتی رقابت می کنند؟

انتظار می رود که آلت کوین ها به عنوان ارزهای جایگزین بیت کوین سطح پذیرش کمتری را در بین شرکت های بزرگ ببینند. طبق شواهد در لیست کاربران این ارزهای دیجیتال، تعداد کمی شرکت های بزرگ بین المللی هستند و بیشتر اسامی موجود در این لیست، صرافی های رمزنگاری شده و فروشگاه های تخصصی آنلاین هستند. این حقیقت نشان دهنده وضعیت بقیه آلت کوین ها است.

ما برای کسب اطلاعات بیشتر و داشتن نگاهی اجمالی به وضعیت فعلی در میان منابع معتبر دیگری نیز جستجو کردیم. در این جستجو با UseBitcoins روبرو شدیم که یک دایرکتوری با بیش از 5000 کسب و کار و خرده فروش است. به طور تقریبی، همه آنها بیت کوین را پذیرفته اند اما اکثریت آنها ارزهای دیجیتال دیگر را قبول نمی کنند!

از طرف دیگر Coinmap نیز اعلام کرده که در حال حاضر حدود 75 کسب و کار در شهر نیویورک آمریکا پرداخت با بیت کوین را قبول می کنند. برخی از این کسب و کارها به طور انحصاری با بیت کوین کار می کنند، به نحوی که هر یک دارای دستگاه خودپرداز بیت کوین مخصوص به خود هستند.

سخن آخر

در پایان، پیش بینی اینکه کدام ارز رمزنگاری شده به طور قطع می تواند وارد بازار واقعی شود کاری دشوار است. بیت کوین پیشرو است و از بزرگ ترین نام و بالاترین سقف بازار بهره می برد. با این حال، محبوبیت آلت کوین ها نیز تا حدی چشم گیر است. اما مسئله ای که با اطمینان می توان درباره آن اظهار نظر کرد این است که هیچ ارز رمزپایه ای به طور موثر در هیچ نقطه از جهان از فیات پیشی نگرفته است.