چین لینک chainlink در سال 2017 توسط سرگئی نظروف معرفی شد. چین لینک شبکه رمزنگاری شده از گره ها و مبتنی بر بلاک چین است. بلاک چین چین لینک از طریق اوراکل، پیوندی بین داده های دنیای واقعی و قراردادهای هوشمند برقرار می کند؛ مانند بلاک چین بیت کوین و اتریوم بلاک چین link غیرمتمرکز است، به این معنا که هیچ مرجعی بر امور آن کنترلی ندارد. کوین مرتبط با چین لینک به عنوان رمز ارز link شناخته می شود که یکی از توکن های استاندارد erc20 است. از این رمز ارز برای پرداخت هزینه های معاملات در شبکه chainlink استفاده می شود. با توجه به این که Link در 12 ماه گذشته افزایش قیمت زیادی داشته، در ادامه مطلب قصد داریم درباره علت ابداع و نحوه کارکرد این شبکه صحبت کنیم.

فهرست []

  علت ابداع چین لینک

  قراردادهای هوشمند، قراردادهای از پیش تعریف شده ای هستند که برای آنالیز شرایط در بلاک چین ایجاد می شوند. این قراردادها به منظور ارزیابی تصمیم نهایی خود به شرایط و داده های مشخصی متکی می باشند. ازآنجایی که قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین هستند، هر دو قابل تائید و تغییرناپذیر هستند. به این معنا که هیچ فردی نمی تواند آن ها را حذف و یا اصلاح کند.

  بااین حال برنامه قراردادهای هوشمند شاهد محدودیت هایی است که بر اساس آن ها این قراردادها به داده هایی فراتر از بلاک چین وابسته هستند. این همان نقطه ای است که بر اساس آن باید داده های خارج از زنجیره به فرمت درون زنجیره ای ترجمه شوند. به دلیل تفاوت زبان داخل و خارج زنجیره پیوند منابع داده های خارجی با قراردادهای هوشمند دشواراست.

  بلاک چین chainlink ابداع شد تا این شکاف را طریق یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل برطرف کند. اوراکل به عنوان میان افزار عمل کرده و داده ها را از منابع خارجی به زبانی که قراردادهای هوشمند داخلی آن ها را درک می کنند، ترجمه کند.

  نحوه کارکرد چین لینک

  همان طور که در ابتدا اشاره شد، چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز است که اطلاعات را از طریق اوراکل از منابع خارج از بلاک چین آن جمع آوری کرده و برای قراردادهای هوشمند درون بلاک چین آماده می کند. نحوه جمع آوری اطلاعات به این ترتیب است:

  • زمانی که یک قرارداد هوشمند به اطلاعات نیاز دارد درخواستی برای دریافت اطلاعات موردنیاز ارسال می کند. پروتکل chainlink درخواست ارسال شده را به عنوان یک رویداد درنظرگرفته و متعاقباً قرارداد هوشمند دیگری را به عنوان chainlink Service Level Agreement یا به اختصار SLA، برای جمع آوری داده ها از منابع خارج از بلاکچین ایجاد می کند.
  • قرارداد SLA سه قرارداد فرعی ایجاد می کند:
  • قرارداد اعتبار: این قرارداد سابقه گره اوراکل را برای اطمینان از اعتبار و عملکرد خوب آن، ارزیابی کرده و تائید می کند. در طول این فرایند گره های غیرقابل اعتماد و ناکارآمد حذف می شوند.
  • قرارداد تطبیق سفارش: درخواست قرارداد را به گره (node) ارائه داده و در عوض پیشنهاد های آن ها را دریافت می کند. سپس در ادامه نوع و تعداد صحیح گره ها را برای پاسخگویی به درخواست مشخص می کند.
  • قرارداد تجمع: تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط اوراکل های انتخاب شده را برای ارزیابی، تطبیق و تائید نهایی. جمع آوری می کند.
  • در این مرحله، چین لینک هسته (core)، برای فهم منابع API خارجی، “درخواست”را از زبان درون زنجیره به زبان خارج زنجیره ترجمه می کند.
  • سپس درخواست ترجمه شده به API هدایت می شود.API داده ها را از منبع خارجی جمع آوری می کند.
  • در آخر نیز پس از جمع آوری اطلاعات موردنیاز بار دیگر اطلاعات به زبان درون زنجیره ترجمه شده و به CAC ارسال می شود

  اپراتورهای قراردادهای هوشمند برای پرداخت هزینه های عملکرد گره بلاک چین chainlink از رمز ارز link استفاده می کنند. قیمت ها بر مبنای تقاضای داده و بازار فعلی این نوع داده ها مشخص می شود.

  آیا چین لینک را می توان به عنوان پول واقعی دانست؟

  چین لینک در حوزه رمز ارزها نسبتاً تازه وارد است؛ بنابراین پیش بینی کاربردهای آن در این برهه از زمان دشوار است. بااین حال باید توجه داشته باشید که هدف اصلی بلاک آن لینک ارائه رمز ارز نیست. درواقع توکن link به منظور تشویق اپراتورهای node طراحی شده است؛ بنابراین بعیداست که در حالت فعلی چین لینک به عنوان پول واقعی طبقه بندی شود.

  بااین حال قیمت رمز ارز لینک در چند ماه گذشته افزایش گسترده ای داشته است. همچنین می توانید لینک را با بیت کوین و سایر آلت کوین ها مانند XRP و ETH مبادله کرده و از آن در فروشگاه های خرده فروشی و تجارت الکترونیکی استفاده کنید.

  کارمزد و هزینه ها

  متوسط هزینه های تراکنش در چین لینک ناچیز و به طورکلی کسری از یک درصد است؛ اما در صورت افزایش قیمت ارز و همچنین افزایش میزان تقاضا داده های خارج از زنجیره برای انجام قراردادهای هوشمند احتمال افزایش هزینه ها بالا است.

  بااین حال، اگر رمز ارز لینک را در صرافی معامله می کنید لازم است بدانید که صرافی های مختلف ارزهای دیجیتال، ساختار هزینه ای و کارمزد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. کمترین میزان کارمزد معاملاتی 0.1% از میزان کل معامله است و در برخی مواقع ممکن است به 0.2% نیز برسد. به همین ترتیب هزینه های برداشت در هر مبادله ای متفاوت بوده و در برخی مواقع به میزان 0.7 لینک است. ممکن است در برخی از صرافی ها این عدد به 0.10link به ازای هر برداشت برسد.

  اگر به دنبال سرمایه گذاری در لینک هستید، قبل انتخاب یک پلتفرم معاملاتی درباره هزینه های معاملاتی، کارمزدها، هزینه های برداشت و سایر هزینه ها به خوبی مطالعه کنید. ممکن است هزینه های بالا، تمام سود شما را از بین ببرند.

  مزایای چین لینک

  ازآنجایی که چین لینک برای کمک به جمع آوری داده های خارج از زنجیره برای قراردادهای هوشمند طراحی شده است، موارد زیر را می توان به عنوان مهم ترین مزایای این بلاک چین نام برد:

  • اتصال به API مختلف: ازآنجایی که چین لینک Core برای ترجمه درخواست های داده از یک زبان برنامه نویسی درون زنجیره ای به زبان خارج از زنجیره طراحی شده است، در حال حاضر قراردادهای هوشمند در صورت اطمینان از امنیت، دسترسی غیرمتمرکز و دقت منابع، توانایی ارائه درخواست داده از هر منبع خارجی را دارند.
  • ارسال پرداخت در سطح جهانی: اکنون که قراردادهای هوشمند به منابع اطلاعات خارجی دسترسی دارند، می توان قراردادهای قوی تر و تطبیق پذیرتری را باقابلیت ارسال پرداخت به هرجای جهان از طریق شبکه های غیرمتمرکز اوراکل منعقد کرد.
  • غیرمتمرکز: همان طور که پیش تر اشاره شد، چین لینک بر اساس بلاکچین غیرمتمرکز ساخته شده است. به این معنا که هیچ مرکزی ازجمله دولت ها و شرکت های بزرگ بر امور آن کنترلی ندارند.
  • رمزنگاری End-To-End: ازآنجاکه کل سیستم چین لینک برای کار در حوزه مبتنی بر بلاک چین طراحی شده است، شبکه های اوراکل داده های صحیح را جمع آوری کرده و با استفاده از رمزنگاری end-to-end از قرار گرفتن اطلاعات قرارداد هوشمند در معرض منابع خارجی جلوگیری می کنند.
  • افزایش کارآمدی قراردادهای هوشمند: درگذشته امکان دسترسی امن چین لینک به منابع خارجی محدود بود؛ اما اکنون امکان اتصال قراردادهای هوشمند به بی نهایت داده های ورودی و خروجی فراهم شده است؛ بنابراین می توان گفت کارایی و پتانسیل قرارداد های هوشمند بیشتر از هر زمان دیگری افزایش یافته است.
  • بهبود مداوم پروژه: گروه پشتیبان این پروژه به صورت مداوم در تلاش اند تا با اضافه کردن قابلیت های جدید به آن باعث افزایش کارآمدی آن شده و شرکت ها و مشاغل بیشتری به قراردادهای هوشمند اعتماد کنند.

  امنیت چین لینک

  چین لینک بر روی یک بلاکچین امن ساخته شده است. به این معنا که اگر تراکنشی در بلاک چین chainlink انجام شده و یا اطلاعاتی در آن بایگانی شود به هیچ وجه امکان تغییر آن ها وجود ندارد. تنها را تغییر اجماع همه گره ها است.

  علاوه بر آن رمزنگاری چین لینک باعث می شود تا لینک در برابر مهاجمان سایبری و هکرهایی که به بلاک چین حمله می کنند، به خوبی محافظت شود.

  درصورتی که در رمز ارز لینک سرمایه گذاری کرده اید بهتراست برای افزایش امنیت آن از کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری استفاده کنید. به این ترتیب احتمال به خطر افتادن دارایی رمز ارز شما کمتر می شود.

  استخراج چین لینک

  رمز ارز چین لینک به معنای متداول ماینینگ، مانند سایر رمز ارزها استخراج نمی شود. بااین وجود می توانید لینک را با خریدوفروش داده ها و خدمات خارج از زنجیره از طریق یک API مرتبط با شبکه چین لینک به دست آورید. همچنین امکان مبادله و خرید آن در تعدادی از صرافی های ارزهای دیجیتال فراهم است.

  کیف پول چین لینک

  رمز ارز لینک یک توکن ERC-677 است که می توانید آن را در هر کیف پولی که امکان ذخیره توکن ERC-20 را دارد، نگهداری کنید. بسته به سطح امنیت و قابلیت های مدنظر خود می توانید یکی از انواع کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری را به دلخواه انتخاب کنید.

  تعدادی از بهترین کیف پول های Link عبارت اند از:

  • کیف پول اتمی: نرم افزاری و مناسب موبایل و دسک تاپ
  • Ledger Nano X, S: سخت افزاری
  • MyEtherWallet: کیف پول وب
  • Trezor: سخت افزاری
  • Coinbase: موبایل
  • Trust: موبایل
  • Exodus: کیف پول نرم افزاری
  • KeepKey: کیف پول سخت افزاری

  آیا چین لینک ارزش سرمایه گذاری دارد؟

  در مورد سرمایه گذاری در هیچ یک از رمز ارزها پاسخ مستقیمی وجود ندارد. معامله در بازار ارزهای دیجیتال کاملاً مشابه معامله در فارکس است. هردوی آن ها بی ثبات هستند و نمی توان تصویر دقیقی از آینده آن ها متصور بود. فاکتورهای زیادی بر قیمت ها تأثیرگذار هستند حتی اگر از تمام آن ها آگاهی داشته باشید غیرممکن است همه آن ها را در تصمیمات سرمایه گذاری خود دخیل کنید.

  بنابراین لازم است برای سرمایه گذاری در لینک یا هر رمز ارز دیگری رویکرد محتاطانه ای را در پیش بگیرید. اگرچه در طی یک سال گذشته قیمت رمز ارزها رشد 450 درصدی را تجربه کرده است، اما توصیه می شود برای مدیریت ریسک، در ارزهای دیجیتال مختلف سرمایه گذاری کنید.

  به طورکلی به دلیل بی ثبات بودن ارزش رمز ارز Link، بهتر است تنها درصورتی که تمایل به حمایت از این فنّاوری در آن سرمایه گذاری کنید.

  کدام مؤسسات مالی در چین لینک سرمایه گذاری کرده اند؟

  همان طور که اشاره شد chainlink به عنوان یک میان افزار بین قراردادهای هوشمند و منابع ورودی و خروجی داده های خارجی عمل می کند و در حال حاضر بانک ها ازنظر سرمایه گذاری در آن ارزش بالایی ندارند؛ اما اگر در آینده اعتماد بانک ها و مؤسسات مالی به قراردادهای هوشمند بیشتر شود که به احتمال زیاد این اتفاق خواهد افتاد؛ بانک ها نگاه سخت گیرانه تری به روند کاری چین لینک و توانایی های آن خواهند داشت.

  نتیجه گیری

  چین لینک شبکه ای غیرمتمرکز از اوراکل ها است. این شبکه با استفاده از یک سیستم ترجمه، داده های دنیای واقعی خارج از زنجیره را به زبان قابل فهم در قراردادهای هوشمند داخل زنجیره ترجمه می کند. رمز ارز لینک در بلاک چین آن به منظور ارائه پاداش به اپراتور گره ها طراحی شده و ریسک سرمایه گذاری نسبتاً بالایی دارد.

  سوالات متداول

  بسیاری از کارشناسان معتقدند پتانسیل رشد چین لینک بسیار بالا است. نکته مهم این است که چین لینک با پروژه های صرفاً سوداگرانه متفاوت بوده و بسیار ایمن تر است چراکه می تواند بازده قابل توجهی به همراه داشته باشد.

  چین لینک یک سرویس اوراکل است که در حال حاضر بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود؛ اما به صورت اگنوستیک طراحی شده است. مأموریت آن ارائه محیطی است که بتوان از طریق آن اطلاعات دنیای خارج را به صورت غیرمتمرکز در قراردادهای هوشمند موجود در بلاکچین وارد کرد.

  اپراتورهای گره با انجام فعالیت های باکیفیت و صادقانه از طریق رمز ارز لینک پاداش دریافت می کنند. هر گره چین لینک مشخصات فنی مشخصی داشته وظایف هماهنگ شده ای را متناسب با قراردادهای اوارکل را انجام می دهد. فعالیت در یک گره به شما این امکان را می دهد تا داده های خارجی را مستقیماً به قراردادهای هوشمند ارائه دهید.