شت کوین چیست؟

اصطلاح شت کوین به ارز دیجیتال کم ارزشی اشاره دارد که هیچ هدف مشخصی را دنبال نمی کند. اساساً این اصطلاح دارای بار معنایی منفی بوده و اغلب برای توصیف آلت کوین ها یا کریپتوکارنسی هایی که بعد از محبوبیت بیت کوین ایجاد شده اند، استفاده می شود؛ بنابراین شت کوین به هر رمزارزی به غیر از بیت کوین اطلاق می شود. به طورکلی رمزارزی که بدون حسن نیت و هرگونه تکنولوژی جدید یا پیشرفته ای آغاز به کارکرده و بر اساس حدس و گمان قیمت گذاری شود؛ پس از عرضه بی ارزش خواهد شد.

تعدادی از معروف ترین شت کوین ها عبارت اند از: Dogecoin، WAX، SAFEMOON، DASH، Cardano و Hungry Bear. در ادامه مطلب به مواردی همچون ویژگی های شت کوین، مزایا؛ معایب، نحوه عملکرد و بسیاری موارد دیگر خواهیم پرداخت

تاریخچه شت کوین ها

اینکه اصطلاح Shitcoin در دنیای ارزهای دیجیتال اولین بار از کجا منشا گرفته و چه زمانی محبوبیت پیدا کرده، هنوز به صورت دقیق مشخص نیست. اما به احتمال زیاد شروع استفاده از اصطلاح شت کوین به کمی پس از معرفی بیت کوین در سال 2008-2009 برمی گردد.

احتمالا اولین بار از این اصطلاح در تاریخ 2 نوامبر سال 2010 میلادی در یک تالار گفتگو به نام Bitcoin Talk استفاده شده است. بر اساس Google Analytics تا قبل از سال 2017 و 2018 یعنی زمان شروع محبوبیت و رونق بازار ارزهای دیجیتال، علاقه ای به استفاده از این لغت وجود نداشته؛ اما اکنون شت کوین به اصطلاح جدا نشدنی در لغت نامه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

ویژگی های ارز دیجیتال شت کوین

 1. ارزش گذاری شت کوین بر اساس حدس و گمان است.
 2. معمولا تیم توسعه دهنده شت کوین ها ناشناس و مرموز هستند.
 3. این پروژه ها وعده های بزرگی می دهند اما هیچ عملکرد مشخصی را از خود به نمایش نمی گذارند.
 4. جنبه های مختلف این پروژه ها از سایر پروژه ها کپی شده و اغلب سطحی به نظر می رسند.
 5. برخی از این پروژه ها نقدینگی کمتر از 30 هزار دلاری دارند.
 6. مجموع سرمایه گذاران و دارندگان (Holders) کوین های تعدادی از این پروژه ها کمتر از 300 نفر است.

مزایا ارز دیجیتال شت کوین

با وجود ریسکی بودن سرمایه گذاری در Shitcoin می توان سه مزیت برای آن در نظر گرفت:

 1. ممکن است قیمت ها به شدت افزایش یابد.
 2. با وجود پایین بودن قیمت؛ نگهداری حجم زیادی از رمزارز امکان پذیر است.
 3. امکان خریداری طیف گسترده ای از شت کوین ها فراهم است.

معایب ارز دیجیتال شت کوین

 1. احتمال افت قیمت و بی ارزش شدن شت کوین بالا است.
 2. احتمال کلاهبرداری وجود دارد.
 3. احتمال لغو پشتیبانی صرافی از شت کوین وجود دارد.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال شت کوین

از سال 2009 و همزمان با معرفی بیت کوین؛ علاقه به سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده بسیار افزایش یافت. برخی کسب و کارها با بهره گیری از فناوری بلاکچین، آلت کوین های جدیدی را ایجاد کرده اند.

توسعه دهندگان رمزارزها در ابتدای معرفی پروژه، تعداد کل ذخایر توکن های در دسترس را اعلام می کند. برای مثال تعداد کل بیت کوین از زمان راه اندازی 21 میلیون و تعداد اتر؛ سالیانه 18 میلیون اعلام شده است. مشخص بودن محدودیت منابع؛ نشان دهنده محدودیت عرضه است، بنابراین سرمایه گذاران می دانند که پس از یک نقطه مشخص، توکن بیشتری ایجاد نخواهد شد. چرا که عرضه توکن های بیشتر بر اساس قانون عرضه و تقاضا سبب کاهش ارزش رمزارز می شود.

در نهایت با ثابت بودن منابع موجود یک آلت کوین، ارزش آن بر اساس میزان تقاضای بازار مشخص می شود.

از آنجایی که کاربرد اکثر شت کوین ها در دنیای واقعی هنوز مشخص نیست، قیمت آنها بر اساس حدس و گمان مشخص می شود. بنابراین بر اساس نظر کارشناسان شت کوین چیزی است که صرفا به سبب وجودیت خود ارزشمند شده است.

شت کوین ها از الگوی خاصی پیروی می کنند، از همین رو شناسایی آنها آسان است. هنگام راه اندازی و عرضه شت کوین ها قیمت آنها نسبتا پایین است. اما اغلب با افزایش تعداد سرمایه گذاران قیمت شت کوین ها در مدت کوتاه به طور تصاعدی افزایش می یابد.

کاربردهای ارز دیجیتال شت کوین

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد اصطلاح شت کوین به طیف گسترده ای از رمزارزها اشاره دارد. اغلب آنها فاقد یک هدف مشخص و پروژه ارزشمند بوده و یا تنها نسخه کپی شده یک پروژه دیگر هستند. از این رو کاربرد خاصی را نمی توان برای اغلب پروژه های شت کوین ها متصور بود.

کیف پول های ارز دیجیتال شت کوین

برترین کیف پول ها برای ذخیره شیت کوین عبارت اند از:

کیف پول های سرد Shitcoin

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X
 • Trezor Model T
 • Trezor One

کیف پول های گرمShitcoin

 • Trust Wallet
 • Jaxx Liberty
 • Coinomi
 • Exodus
 • Jaxx
 • MetaMask

صرافی های پشتیبانی کننده از شت کوین

تعدادی از صرافی های پشتیبان ارزهای دیجیتال Shitcoin عبارت اند از:

 • Bibox
 • KuCoin
 • Coinex
 • Waves
 • BitMart
 • BtcTurk
 • COIN MATE
 • ETHFINEX
 • Indacoin
 • Stellarport
 • Binance
 • BigONE
 • Coinone
 • EXMO
 • STEX
 • Zebpay
 • Bit-Z
 • BitMEX

خرید شت کوین

به طور کلی خرید شت کوین تفاوتی با خرید بیت کوین از طریق پلتفرم صرافی ندارد. برای شروع ترید انواع شت کوین ها ابتدا لازم است به یکی از صرافی های ارزهای رمزنگاری شده مراجعه کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

پس از ایجاد پنل کاربری، برای شروع ترید لازم است حساب کاربری خود را شارژ کنید. در اکثر صرافی های مبتنی بر رمزارز علاوه بر امکان واریز بیت کوین؛ به کاربران این اجازه داده شده تا توسط ارزهای فیاتی مانند دلار حساب خود را شارژ کنند.

پس از آنکه وجی را به حساب صرافی واریز کردید، به بخش Exchange (معاملات) صرافی مورد نظر رفته، و پس از انتخاب شت کوین و جفت ارز مد نظر، شت کوین را خریداری کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شت کوین

اکثریت شیت کوین ها در هنگام شروع فعالیت؛ در سطوح بسیار پایینی قیمت گذاری می شوند. معامله گران حجم زیادی از این رمزارزها را خریداری کرده و با هر Pump سود زیادی کسب می کنند. بنابراین می توان گفت مهم ترین عامل تاثیرگذار در افزایش قیمت Shitcoin استراتژی Pump and Dump است. علاوه بر این در برخی از مواقع با افزایش محبوبیت این پروژه ها، تقاضا برای خرید افزایش یافته و بر اساس قانون عرضه و تقاضا ارزش شت کوین ها نیز افزایش می یابد

آینده ارز دیجیتال شت کوین

به طور کلی شت کوین ها برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب نبوده و تنها برای خرید و فروش های روزانه در صرافی ها استفاده می شوند. این موضوع برای بسیاری از معامله گران جذابیت دارد؛ چرا که آنها شت کوین را با قیمت کم خریداری کرده و پس از افزایش قیمت آنها را به قیمت بالاتری فروخته و سود کسب می کنند. این پروسه همواره در حال تکرار است.

از شناخته شده ترین شت کوین ها می توان به مواردی همچون Ethereum، DASH، Zcash، Ripple اشاره کرد. با وجود اینکه بسیاری از شت کوین ها با قیمت بسیار پایینی معامله می شوند، اما ممکن است ارزش آنها در مدت زمان بسیار کوتاهی (Pump) افزایش یابد. حتی اگر شت کوین ها هرگز نتوانند به وعده های اعلام شده جامه عمل بپوشانند، همچنان نوسانات بسیار زیاد قیمت آنها، افرادی را که علاقه زیادی به قمار دارند؛ به خود جلب خواهد کرد.

نتیجه گیری

شت کوین به پروژه هایی گفته می‎شود که هیچ هدف مشخصی را دنبال نکرده و ارزش بسیار پایینی دارند، معامله گران حرفه ای از نوسانات قیمت شت کوین ها برای کسب سود در معاملات روزانه استفاده می کند. شما می توانید مانند بیت کوین؛ Shitcoin را در اغلب صرافی های مبتنی بر رمزارز خریداری کرده و در کیف پول های سرد و گرم نگهداری کنید.

سوالات متداول

به طور کلی شت کوین به تمام رمزارزهایی گفته می شود که به دلیل نداشتن یک پروژه مناسب، هدفی را دنبال نمی کنند. برخی از این رمزارزها هیچ ارزش ذاتی نداشته و پروژه های کلاهبرداری هستند.

شت کوین ها در بسیاری از صرافی های ارزهای رمزنگاری شده در دسترس هستند، صرافی هایی مانند Binance، BigONE، Coinone و بسیاری موارد دیگر

بله. شما می توانید برای ذخیره و خرید و فروش شت کوین ها از برترین کیف پول های سرد و گرم رمزنگاری شده مانند MetaMask، Trust Wallet، Ledger، Trezor و بسیاری موارد دیگر استفاده کنید.

نمی توان تاریخ دقیقی را برای شروع استفاده از این اصطلاح اعلام کرد، اما بر طبق گزارشات، از همان سال های ابتدایی معرفی بیت کوین یعنی سال 2009، این اصطلاح شکل گرفته و استفاده از آن از سال 2018 به اوج خود رسیده است.

اغلب شت کوین ها پروژه های کپی شده و بی ارزشی هستند که توسط افراد مرموز و گم نام ایجاد شده اند. از این رو قیمت گذاری آنها تنها با حدس و گمان انجام شده و ارزش واقعی آنها مشخص نیست.

تعداد سرمایه گذاران این پروژه ها بسیار محدود و اغلب کمتر از 300 نفر است. به همین دلیل نقدینگی آنها کمتر از 30 هزار دلار برآورد می شود. از همین رو نمی توان هیچ آینده روشن و مشخصی را برای این پروژه ها متصور بود