هدف سولانا به حداکثر رساندن بازدهی شبکه خود، از طریق مکانیزم اثبات سهام با کمترین موانع ورودی، با تراکنش های دارای برچسب زمانی (timestamped) می باشد. این امر ارز دیجیتال سولانا را مجاز می کند بین ۵۰ تا ۶۵ هزار تراکنش را در ثانیه و با محدودیت تئوریک بیشتر از ۷۰ هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند. سولانا در مقایسه با ۷ تراکنش بر ثانیه در شبکه بیت کوین و ۱۵ تراکنش بر ثانیه در اتریوم و برخلاف پروژه های مشابه دیگر از جمله Polkadot و اتریوم ۲، یک بلاک چین منفرد می باشد.

ویژگی های پروژه سولانا (Solana)

ارز دیجیتال SOL توکن محلی شبکه بلاک چینی سولانا (Solana) می باشد. این شبکه از الگوریتم اجماع اثبات سهام بهره می برد، لذا این شبکه به کاربرانی که این ارز را نگهداری نمایند پاداش می دهد. به منظور افزایش امنیت، تمام کارمزد های پرداختی که از طریق SOL محاسبه می شوند، پس از دریافت سوزانده خواهد شد که این امر منجر به کاهش ساپلای کل در طی زمان می شود.

این دو ویژگی منجر به افزایش قیمت این ارز در درازمدت برای آینده سولانا پیش بینی می کند. در ادامه ویژگی های مهم این ارز بیان می شود.

 • سولانا (Solana) یک شبکه بلاک چین تک لایه و با سرعت بالا است. هم اکنون حداکثر ظرفیت این شبکه 65 هزار تراکنش در ثانیه با بلاک تایم 400 میلی ثانیه می باشد. نماد ارز این شبکه SOL نام دارد.
 • اکثر کارکنان تیم این پروژه سابقه فعالیت در شرکت کوالکام (Qualcomm) را در رزومه کاری خود دارند.
 • در حال حاضر بلاک چین این پروژه دارای بیش از 80 تأییدکننده (Validator) است. تعداد اعضای فعال انجمن این پروژه در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، ردیت و توییتر به بیشتر از 50000 نفر می رسد.
 • این پروژه توانسته است بیش از 25 میلیون دلار را از طریق سرمایه گذاری شرکت های مختلف نظیر Muticoin Capital، Foundation Capital و … جذب کند.

ارز دیجیتال سولانا یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که توسط اعضای سابق شرکت های کوالکام، اینتل و دراپ باکس شکل گرفت. پروتکل این شبکه بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS) است و تمرکز آن روی افزایش مقیاس پذیری بدون کاهش امنیت و تمرکززدایی می باشد. هدف از این پروژه در سطح بین المللی پشتیبانی از نرم افزارهای بلاک چینی با سرعت بالا برای سیستم های مالی است.

تحلیل ارزدیجیتال سولانا

 • مقیاس پذیری: ارز سولانا با حفظ بلاک تایم 400 میلی ثانیه ای، قادر به پشتیبانی بیش از 50 هزار تراکنش در ثانیه می باشد.
 • تمرکززدایی: این شبکه قادر است با استفاده از یک پروتکل منحصر به فرد به نامTurbin میزبانی هزاران گره را داشته باشد.
 • کارمزد پایین: در این شبکه به ازای هر 1 میلیون تراکنش تنها برابر با 10 دلار است.

نحوه عملکرد سولانا (Solana) چگونه است؟

سولانا عملکرد بسیار پیچیده ای دارد. Proof of History یا همان PoH، یک جز در الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) در سولانا به شمار می آید. مکانیزم PoH، تراکنش هایی که شامل زمان سنجی می باشند را به یک بلاک سولانا اضافه می کند.

هر بلاک جدید در سولانا نیز هر ۴۰۰ میلی ثانیه ایجاد می شود. این زمان سنجی غیرمتمرکز که به عنوان مرجعی برای برچسب زمانی مورداستفاده قرار می گیرد، تابع هش SHA256 نامیده می شود. این همان تابعی است که در سازوکار الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) در بیت کوین نیز استفاده شده است.

سولانا وظایف مانند رهبری، اعتبارسنجی، بایگانی و غیره را برعهده شرکت کنندگان شبکه می گذارد در واقع می توان گفت، تمامی نودهای سولانا در عملکرد شبکه نقش مهمی دارند.

عرضه اولیه ارز دیجیتال سولانا

در ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه اولیه (ICO) رمزارز سولانا (SOL) از طریق CoinList انجام گرفت که در آن، ۸ میلیون SOL با قیمت ۱٫۷۶ میلیون دلار یا ۰٫۲۲ دلار به ازای هر کوین به فروش رسید که این تنها ۱٫۶ درصد از کل عرضه این کوین محسوب می شود.

برنامه اعطای توکن سولانا کاملاً تهاجمی می باشد. به این صورت که کل سرمایه این تیم در طی دو سال و به آرامی آزاد خواهد شد و سایر توکن های SOL همچنان در گردش خواهند ماند.

موارد استفاده از توکن SOL

 • استیکینگ: با نگهداری و استیکینگ این توکن می توان به شبکه کمک کرد و به صورت دوره ای ارز SOL دریافت نمود.
 • کارمزد تراکنش: به منظور استفاده از این شبکه و ایجاد قرارداد هوشمند و انجام تراکنش، کاربران باید کارمزد را از طریق ارز SOL پرداخت نمایند.
 • اجماع: در آینده کاربران امکان رأی دهی در شبکه را فقط از طریق دارابودن ارز SOL خواهند داشت.

ارزیابی اختصاصی ارز دیجیتال سولانا

مانند بسیاری از پروژه های جدید، قیمت ارز SOL نیز دارای نوسانات فراوانی است. در حال حاضر حدوداً قیمت این ارز برابر با 1 دلار می باشد که با ساپلای در گردش 4 درصدی، ارزش بازار پروژه سولانا برابر با 20 میلیون دلار در نظر گرفته می شود.

این یک عدد متوسط و معقول است. اما باید خاطر نشان کرد که در پایان سال 2020 عرضه گسترده این ارز به بازار رخ خواهد داد، پیش بینی می شود که به یک باره تعداد کل توکن های در گردش از تقریباً 70 میلیون واحد SOL به بیشتر از 450 میلیون واحد افزایش می رسد. این عرضه می تواند دامپ و افت شدید قیمت را داشته باشد.

در طول یکی دو سال اخیر پروژه های متعددی نظیر Elrond، Celer، Perlin و …. با تمرکز بر روی تکنولوژی بلاک چین و بهبود آن ارائه شده است که به لحاظ قیمتی با شکست روبه رو شده اند. از این رو سولانا اولین پروژه ای نمی باشد که چنین اهدافی دارد و روی بایننس لیست شده است.

به طور کلی، این ارز همانند اکثر ارزهای تازه، ممکن است در کوتاه مدت سود زیادی را تولید کند. اما در درازمدت بهتر است نسبت به سرمایه گذاری در آن جانب احتیاط را در نظر گرفت.

تحلیل قیمت ارز SOL

ارز دیجیتال سولانا در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی، با قیمت حدودی ۱ دلار به ازای هر توکن در بازار رمزارزها معامله می شد. معاملات SOL در صرافی بایننس کمی پس از این امر آغاز شد، اما این امر تأثیر مثبتی بر قیمت سولانا نداشت و بهای آن در طی یک روند کاهشی به ۶۰ سنت رسید و تا اوایل ماه جولای سال ۲۰۲۰ در این محدوده باقی ماند.

نمودار روند روزانه قیمت ارز دیجیتال سولانا از سال 2020 تا 2021

در اواخر ماه جولای، روشن شد که صرافی FTX، در حال راه اندازی یک صرافی غیرمتمرکز در بلاک چین سولانا با نام Serum می باشد. در یک ماه پس از راه اندازی آن، قیمت کوین سولانا تا حدود ۵ دلار بالا رفت.

کیف پول های SOL

کیف پول های رمزارزی متنوعی برای سولانا در دسترس نیست و تنها گزینه نرم افزاری، کیف پول تراست ولت در اختیار است. در بین گزینه های سخت افزاری، می توان به کیف پول Ledger Nano S اشاره کرد که از کوین SOL پشتیبانی می نماید. نکته جالب این است که یک کیف پول تحت وب غیرحضانتی نیز توسط جامعه ارز دیجیتال سولانا و موسوم به SolFlare، برای این رمزارز ارائه شده است.

برای ذخیره سازی ارز دیجیتال سولانا باید از کیف پول های دیجیتالی استفاده نمود. کیف پول ها این امکان را می دهند تا ارز خریداری شده را در آن ذخیره نمود. این کیف پول ها در انواع مختلف سخت افزاری، کیف پول های نرم افزاری، کیف پول های تحت وب و کیف پول های کاغذی در بازار وجود دارند در ادامه برخی از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری این ارز معرفی می گردد.

 • کیف پول Ledger: یک کیف پول سخت افزاری می باشد که از امنیت بالایی برخوردار است و در دو مدل Ledger Nano S و Ledger Nano X موجود است.
 • کیف پول TREZOR: این کیف پول نیز یک کیف پول سخت افزاری است و در دو مدل TREZOR T و TRZOR ONE موجود می باشد.
 • کیف پول KeepKey: از دیگر کیف پول های سخت افزاری که برای ذخیره سازی ارز سولانا به شمار می رود.
 • کیف پول Coinomi: این کیف پول یک کیف پول نرم افزاری می باشد که از امنیت بالایی برخوردار است.

اهداف رمزارز سولانا

1-بهبود مقیاس پذیری: یکی از نوآوری های ارز سولانا الگوریتم اجماع اثبات تاریخ یا PoH می باشد که توسط آناتولی یاوونکو ارائه شد. این مفهوم سبب مقیاس پذیری بیشتر پروتکل می شود که به نوبه خود قابلیت استفاده را بالا می برد.

2-زمان پردازش کوتاه: ارز دیجیتال سولانا در فضای رمزارزها به دلیل زمان پردازش خیلی کوتاه بلاک چین شناخته شده است. پروتکل ترکیبی ارز سولانا زمان اعتبارسنجی را برای معامله و اجرای قرارداد هوشمند به طور قابل توجهی کاهش می یابد. با زمان پردازش کوتاه، سولانا موردتوجه بسیاری از نهادها قرار گرفته است .

3-کارمزد کم در قبال پردازش سریع: پروتکل سولانا در نظر دارد تا تمام کاربرانی که زمان کافی ندارند هم به مشتریان سازمانی خدمت نمایند. یکی از وعده های اصلی سولانا به استفاده کنندگان این است که آنها از افزایش هزینه ها و مالیات غافل گیر نخواهند شد. این پروتکل به صورتی طراحی شده است که کارمزد معاملات بسیار کمی دارد در حالی که مقیاس پذیری و پردازش سریع را تضمین می کند.

خرید ارز دیجیتال سولانا

برای ارزهای دیجیتال باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه نمود. در واقع صرافی های داخلی و خارجی متعددی وجود دارد که می توان رمزارز از آن خریداری نمود. نکته قابل توجه این است که صرافی های خارجی کارمزد کمتری در مقابل انجام معاملات دریافت می کنند. همچنین برای خرید ارز دیجیتال باید صرافی هایی را انتخاب کرد که معتبر می باشند و روزانه حجم معاملات بالایی در آن ها صورت می گیرد .

ارز دیجیتال سولانا را می توان از صرافی هایی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کنند، خریداری نمود. در ادامه تعدادی از این صرافی ها معرفی می گردد.

صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال سولانا

 1. صرافی Binanceاین صرافی روزانه حجم معاملات بالایی را به خود اختصاص می دهد و از محبوبیت خاصی در بین کاربران برخوردار است.  همچنین این صرافی از ارزهایی همچون گراف ، ایاس ، بیت کوین ، پولکادات و … پشتیبانی می کند .
 2. صرافی OKExبه جرئت می توان گفت این صرافی در زمینه مبادلات ارزهای دیجیتال بهترین امکانات را در اختیار کاربران قرار می دهد. این صرافی از تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند .
 3. صرافی Bilaxy: این صرافی یک صرافی کاملاً متمرکز می باشد که در اواسط سال 2018 تأسیس شده است. همچنین از ارزهایی مانند بایننس کوین، اتریوم، بیت کوین و … پشتیبانی می کند .
 4. صرافی FTX: از جمله صرافی هایی می باشد که علاوه بر رمزارز دیجیتال سولانا از بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و … نیز پشتیبانی می کند.
 5. صرافی Huobi Global: یک صرافی سنگاپوری است که در سال 2013 بنیان گذاری شده است. همچنین این صرافی نیز از تعداد بی شماری از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می نماید.

فروش ارز دیجیتال Sol

برای فروش ارز سولانا مانند خرید آن باید به صرافی ها مراجعه نمود. لازمه آن این است که پس از اینکه در صرافی که از قبل انتخاب شده است، ثبت نام نمود و سپس ارز سولانا را به فروش رساند. در ابتدا باید جفت ارز را انتخاب کرد و پس از فروش در صرافی های خارجی حتماً آن را به صرافی های داخل ایران منتقل نمود .

نحوه استخراج ارز دیجیتال سولانا

برای تشخیص قابلیت استخراج یک ارز دیجیتال باید بررسی نمود از چه الگوریتمی استفاده می کند. برای این منظور باید یک ارز قابلیت استخراج مبتنی بر الگوریتم اثبات کار یا PoW را دارا باشد. همان طور که گفته شد این رمزارز از الگوریتم PoH و یا اثبات تاریخ بهره می برد و بر پایه این الگوریتم طراحی شده است. یعنی به طور مختصر و کلی می توان گفت ارز دیجیتال Solana قابلیت استخراج را دارا نمی باشد .

آینده قیمت ارز دیجیتال سولانا

طبق گزارش ها و تحقیقات انجام شده، پیش بینی می شود تا این رمز از سال 2022 تا 2025 یک روند صعودی را طی می کند اگر تیم به تولید محصولات خود پیوسته ادامه دهد و این محصولات از جانب کاربران مورد اقبال و پذیرفته شوند. این پیش بینی ها که بر اساس چندین مجموعه داده صورت گرفته است قابل استناد خواهد بود.

در این تحقیقات فرض می شود روند طولانی مدت فعلی سولانا منجر به افزایش قیمت آن در جهت صعودی می شود و هیچ گونه عقب گردی وجود ندارد .

تحلیل اساسی سولانا توسط کارشناسان خبره در این حوزه به منظور پیش بینی قیمت توکن SOL در طولانی مدت بسیار ضروری و مورد اهمیت است. روندهای بلندمدت که با تجزیه و تحلیل فنی داده های قیمت تعیین می شوند، در پیش بینی قیمت آینده بسیار کمک کننده خواهند بود.

برای تعیین زمان دقیق خرید یا فروش علاوه بر مهارت معامله گر باید خبرنامه ها، شبکه های اجتماعی، رویدادهای آینده را نیز در نظر گرفت.

احساسات کلی سرمایه گذاران و شرایط بازار به مرور تغییر می کند برای یک پیش بینی درست و منطقی از قیمت سولانا استفاده از داده های جمع شده در طی زمان و تحلیل آن ها یک گام مفید در جهت تعیین میزان سودآوری یک سرمایه گذاری بلندمدت در این رمزارز تلقی می گردد.

سخن آخر

ارز دیجیتال سولانا مبتنی بر پروتکلی می باشد که بانک ها از فناوری بلاک چین آن، برای ارائه راه حل های غیرمتمرکز مالی یا DeFi بهره می برند. این پروتکل تلاش می کند تا ایجاد برنامه های غیرمتمرکز یا همان DApp ها را آسان و کاربردی نماید.

هدف از ایجاد این پروتکل بهبود مقیاس پذیری، زمان پردازش کوتاه تر، کارمزد بسیار کم در قبال پردازش سریع می باشد. می توان گفت شبکه این ارز دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار است و هم اکنون سولانا در بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال در سطح جهان به فروش می رسد .