در حال حاضر یکی از کمبودهای اصلی در شبکه های بلاک چین، عدم وجود امکان ارتباط میان شبکه های مختلف است. به عنوان نمونه اگر شما تراکنش بیت کوینی انجام داده باشید، در شبکه اتریوم ثبت نمی شود و در آن شبکه کسی از این تراکنش مطلع نخواهد شد. علاوه بر این، قوانین جدید اجباری برای احراز هویت صرافی بایننس و محدودیت ایرانیان در استفاده از صرافی های خارجی، سبب شده که جای خالی راهی برای انتقال توکن ها بین شبکه های مختلف احساس شود. بایننس بریج می تواند مرهمی موقت برای این معضل باشد. با استفاده از بایننس بریج می توان از کوین ها و توکن های Wrapped شده برای ارتباط و تعامل میان شبکه های مختلف استفاده کرد. بایننس بریج (Binance Bridge) پروژه ای است که در تلاش است به افزایش ارتباط و تعامل میان شبکه های مختلف کمک کند.

فهرست []

  در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی فعالیت پروژه بایننس بریج برای برقراری ارتباط میان شبکه های مختلف پرداخته و سپس کمی در مورد هدف بایننس از ایجاد بایننس بریج، ویژگی ها، مزایا و معایب، نحوه کارکرد بایننس و آموزش کار با آن و نحوه انتقال دارایی ها در این پلتفرم توضیح دهیم.

  پل بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

  استفاده از پل های بلاک چین مزایای بی شماری دارد. به عنوان نمونه، یک توسعه دهنده اپلیکیشن های غیرمتمرکز که از اتریوم استفاده می کند، به دلیل کند بودن سرعت پردازش تراکنش و کارمزدهای بالا در زمان ترافیک و تراکم زیاد شبکه، غالباً دچار مشکلاتی در رابطه باتجربه کاربری ضعیف می شود.

  توسعه دهندگان به منظور داشتن پردازشی با سرعت بالاتر و کارمزد کمتر، می توانند با استفاده از یک پل، توکن های خود را به یک بلاک چین دیگر منتقل کنند. این بدان معنی است که یک توسعه دهنده می تواند با استفاده از توکن استاندارد ERC-20 و همچنین برنامه های پویای اتریوم برای توسعه دهندگان و جامعه کاربران، برنامه غیرمتمرکز خود را بر روی اتریوم اجرا کند.

  از طرفی، هردوی این اکوسیستم های بلاک چینی از مزایای استفاده از پل ها (Bridge) توسط توسعه دهندگان، بهره مند می شوند. این امر، ترافیک شبکه اتریوم را روی سایر بلاک چین ها با تراکم کمتر پخش می کند و منجر به کاهش آن می شود. این امر یک راه حل عالی برای حل چالش های مقیاس پذیری مداوم اتریوم است. در این صورت، بلاک چین دیگر نیز در معرض جامعه اتریوم قرارگرفته و پذیرش آن ها را به دست می آورد.

  یکی دیگر از موارد استفاده از پل بلاک چین می تواند پرداخت فوری در نقطه فروش (Point of Sale) باشد، که تاکنون با توجه به چالش های مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم، تقریباً غیرممکن بوده است. پل ها همچنین می توانند برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز که برای ایجاد تجربه کاربری یکپارچه مانند بازی های کازینو نیاز به تسویه فوری دارند نیز، مفید باشند.

  انواع پل بلاک چین

  پل سیسکوین اتریوم (Syscoin Ethereum)

  در حال حاضر، چندین پروژه نسخه پل بلاک چین خود را منتشر کرده اند. پل سیسکوین اتریوم (Syscoin Ethereum) که در آغاز سال جاری راه اندازی شده، قابلیت تعامل دوجانبه بین شبکه اتریوم و سیسکوین را فراهم کرده است. سیسکوین به توکن های ERC20 اجازه دسترسی به یک پروتکل تسویه فوری با عنوان گراف جهت دار غیر مدور (DAG) با تأیید صفر (zero confirmation directed acyclic graph) را می دهد که قادر به پردازش بیش از شصت هزار تراکنش در ثانیه بوده و توسط یک ممیز مستقل تأیید می شوند.

  آر اس کی (RSK)

  آر اس کی (RSK) نیز دومین پلتفرم قرارداد هوشمند لایه دوم است که روی بلاک چین بیت کوین کار می کند. پل RSK، توکن خود را در اوایل سال جاری راه اندازی کرد. در حقیقت پل RSK به دارائی ها اجازه می دهد تا بین RSK و اتریوم انتقال پیداکرده و بدین ترتیب قابلیت تعامل بین بیت کوین و اتریوم را به طور مؤثری فراهم می کند.

  ون چین (Wanchain)

  ون چین (Wanchain)، یکی از اولین پروژه هایی بود که وارد فضای تعامل شد. این پروژه در ماه ژانویه (دی ماه)، چهارمین نسخه از شبکه اصلی خود را معرفی و از چهارچوب تی بریج (T-Bridge) که امکان انتقال داده و دارایی های دیجیتال را  بین بلاک چین های مختلف فراهم می کند، رونمایی کرد.

  پل های بلاک چین از نظر متمرکز بودن

  علاوه بر این، پل ها دقیقاً مانند خود بلاک چین ها، می توانند در طیفی از عدم تمرکز فعالیت کنند. بریج ها به ۲ دسته فدریتد (federated) و بدون اطمینان (trustless) تقسیم می شوند:

  فدریتد (federated)

  یک پل فدریتد با روشی مشابه یک بلاک چین خصوصی یا مجاز عمل می کند. این پروژه، مجموعه ای از شاخص ها را تعیین می کند که به فرد صلاحیت می دهند تا در بخشی از فدراسیون حضورداشته باشد و بر تراکنش های پل ها نظارت کند.

  به عنوان نمونه، در پل ون چین، گره های تخصصی به نام استورمن (storemen) با استفاده از محاسبات چندجانبه ایمن، توکن ها را روی بلاک چین اتریوم قفل می کنند. سپس، مقدار معادل توکن ها روی وان چین ضرب شده و وقتی کاربر می خواهد دارایی های خود را به بلاک چین اتریوم برگرداند، یک استورمن باید سهم او را از کلید مخفی بدهد.

  بدون اطمینان (trustless)

  یک پل بدون اطمینان می تواند از طریق شبکه غیرمتمرکزی از عاملین عمل کند. برخلاف مدل فدریتد، هرکسی می تواند به عنوان عامل به این شبکه بپیوند. همچنین کلیه عامل ها برای تأیید صحت و اعتبار تراکنش ها، پاداش می گیرند.

  به عنوان نمونه، پل سیسکوین، از شبکه ای از عامل ها استفاده می کند که با سهام گذاری (Staking) ارز دیجیتال اتریوم از تراکنش های پل، که در دسته سوپر بلاک ها قرار می گیرند، کارمزد دریافت می کنند. اگر هر یک از عاملین متوجه شود که عملکرد یکی از عامل های دیگر، از طریق ایجاد سوپر بلاک های نامعتبر به نفع شبکه نیست، می تواند چالشی را مطرح کند. اگر چالش تأیید شود، کسی که چالش را ایجاد کرده، سه اتر از ایجادکننده بلاک های نامعتبر جایزه می گیرد. در غیر این صورت، اگر چالش وی بی اساس تلقی شود، سه اتر از دست می دهد.

  از طرفی پل هایی که هم اکنون در حال فعالیت هستند، تنها چند ماه است که به شکل فعلی خودکار می کنند، ازاین رو هنوز ازنظر پذیرش در مراحل ابتدایی به سر می برند. بااین وجود، وعده های زیادی – به خصوص برای استیبل کوین ها – داده اند. ارز دیجیتال تتر (USDT) نیز برای اینکه بتواند خودش را با این میزان رشد همگام کند، مجبور شد شبکه خود را گسترش بدهد. مدیر ارشد فناوری این شرکت، پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، تمایل زیادی به استفاده از پل های بلاک چین نشان داده است. سیسکوین نیز در حال مذاکره با پروژه های استیبل کوینی است که علاقه مند به استفاده از بریج این پروژه هستند.

  با توجه به نوپا به ون این پدیده نوظهور، قطعاً اجرای برخی از آن ها با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در ماه مه، یک پل بیت کوین-اتریوم (TBTC) تنها ۲ روز پس از راه اندازی، مجبور شد فعالیت خود را متوقف کند، چراکه توسعه دهندگان در کد آن اشکالی را پیدا کردند که ادامه کار را غیرممکن می کرد.

  بااین وجود، به نظر می رسد با تمرکز فعلی روی مقیاس پذیری و قابلیت تعامل، پل ها به بخش جدایی ناپذیری از چشم انداز آینده بلاک چین ها تبدیل شوند.

  بایننس بریج (Binance Bridge) چیست؟

  پروژه بایننس بریج یا پل بایننس یک سرویس پل بلاک چینی است که هدف آن افزایش همکاری بین بلاک چین های مختلف است. در اصل اجازه می دهد تا هرکسی کوین های انتخاب شده را به توکن های WPDC  (توکن های پک شده یا wrapped tokens) تبدیل کند تا در زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس مورداستفاده قرار گیرند. این پروژه دارایی های دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم، تتر، لایت کوین، ریپل، چین لینک، پولکادات، تزوس و … را به اکوسیستم بایننس چین می آورد.

  در حقیقت با استفاده از پروتکل بایننس چین شما می توانید به نقدینگی  cross-chain در بایننس چین و زنجیره هوشمند بایننس، تنها با چند کلیک دسترسی پیدا کنید.

  در حقیقت اگر اپلیکشین های غیرمتمرکز به یک پلتفرم سریع تر مانند ایاس (EOS) منتقل شوند، مزایای مختلف شبکه اتریوم همچون یک جامعه بزرگ، یک توکن استاندارد با پشتیبانی گسترده و یک پلتفرم قرارداد هوشمند با پذیرش بسیار بالا را از دست می دهند. از این رو، یک توسعه دهنده می تواند از یک بریج یا پل برای ارسال توکن های خود از یک پلتفرم بلاک چین به یک پلتفرم دیگر استفاده کند و از مزایای هر دو بهره مند شود. در یک اکوسیستم بلاک چین دارای قابلیت تعامل، توکن ها، داده ها و قراردادهای هوشمند به طور بالقوه می توانند بین پلتفرم های مختلف حرکت کنند.

  به طورکلی پل ها از نوعی پروتکل ضرب و سوختن (mint-and-burn) استفاده می کنند تا عرضه توکن را در تمام پلتفرم ها ثابت نگاه دارند. بدین ترتیب، وقتی توکنی یک بلاک چین را ترک می کند، یا می سوزد و یا قفل می شود، و یک توکن دیگر معادل آن در بلاک چین مقابل ضرب می شود. برعکس، هنگامی که این توکن به شبکه اصلی خود برگردد، جفت این توکن یا می سوزد و یا قفل می شود.

  بایننس بریج چگونه کار می کند؟

  بسته بندی یک کوین یا توکن در نسخه بایننس چین خیلی ساده است. در حقیقت با استفاده از سرویس بایننس بریج می توان دارایی های دیجیتال رابین یک بلاک چین بومی و زنجیره بایننس یا زنجیره هوشمند بایننس تبدیل کرد. به عنوان نمونه، اگر USDT را از اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهید، بایننس بریج از تبدیل میان زنجیره ای Ethereum ERC20 به Binance BEP2 یا BEP-20 پشتیبانی خواهد کرد. شایان ذکر است که این رمز ارزهای بسته بندی شده به وسیله کوین ها و توکن های واقعی در آدرس های عمومی پشتیبانی خواهند شد.

  هم اکنون، پروژه بایننس بریج از انتقال بین زنجیره ای ERC20 و TRC20 پشتیبانی می کند. همان طور که می دانیم، ERC20 توکنی محبوب و پرکاربرد است که در بر بستر بلاک چین اتریوم استانداردشده است؛ البته توکن TRC20 نیز استاندارد مشابهی در شبکه TRON دارد.

  اساساً بسته بندی کردن یک کوین یا توکن و انتقال آن به زنجیره بایننس بسیار ساده است. در حقیقت با استفاده از سرویس بایننس بریج می توانید دارایی های دیجیتال خود رابین بلاک چین بومی دارایی و زنجیره بایننس/زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهید.

  گفتنی است که BEP2 نیز به استاندارد توکن روی زنجیره بایننس و BEP20 به استاندارد توکن روی زنجیره هوشمند بایننس گفته می شود که توکن بومی هر ۲ زنجیره نیز بایننس کوین (BNB) است.

  از طرفی وقتی که پارامترها و استانداردها را تنظیم کردید، در عرض چند دقیقه می توانید تبدیل میان زنجیره ای خود را انجام دهید. البته، سرعت تبدیل به زمان تأیید در شبکه بلاک چین موردنظر شما نیز بستگی دارد. به بیانی دیگر دیگر، اگر در زمان تبدیل کوین ها و توکن ها، زنجیره مبدأ شما دچار تراکم و افزایش فعالیت کاربران باشد، احتمالاً باید مدت بیشتری برای تبدیل دارایی خود در نظر بگیرید.

  از طرفی ترافیک بلاک چین مبدأ می تواند مدت زمان لازم برای انتقال میان زنجیره ای توکن را افزایش دهد. علاوه بر این، مسئله مهم دیگر کارمزد تبدیل دارایی ها است که در سرویس بایننس بریج ۰ است و شما فقط باید کارمزد تراکنش شبکه بلاک چین مبدأ را بپردازید. ضمناً، برای انجام این عملیات احتیاجی به داشتن حساب کاربری بایننس ندارید و رابط کاربری بایننس بریج به گونه ای تنظیم شده است که بدون نیاز به حساب کاربری، هر آدرسی بتواند از آن استفاده کند. بااین حال، اگر حساب بایننس داشته باشید، به راحتی می توانید برخی از دارایی های BEP2 و BEP20 را واریز یا برداشت کنید. به این ترتیب، دیگر نیازی نیست نگران بسته بندی کردن و بسته بندی دارایی ها باشید؛ زیرا، می توانید آنها را مانند سایر توکن ها ذخیره و معامله کنید یا انتقال دهید.

  هزینه تبدیل در بایننس بریج چه میزان است؟

  تا ازنظر هزینه ها، بایننس بریج هزینه ها را به ۰ می رساند. این یعنی قرار است که شما مجانی این تبدیل ها را انجام دهید. در حقیقت شما فقط باید کارمزد معاملات شبکه را در بلاک چینی که در حال تبدیل آن هستید، پرداخت کنید. از طرفی جهت استفاده از بایننس بریج به حساب کاربری در صرافی بایننس نیازی نیست و رابط پل بایننس بدون نیاز به ایجاد حساب Binance برای هر آدرس بازخواهد بود.

  همچنین، اگر حساب بایننس نیز داشته باشید، سپرده و برداشت برای تعدادی از دارایی های BEP2 و BEP20 بازخواهد بود و بدین ترتیب دیگر نگران بسته بندی دارایی ها نبوده و می توانید آنها را مثل دیگر رمز ارزها ذخیره کرده یا انتقال دهید.

  آشنایی با ۲ اصلاح مهم در بایننس بریج؛ پنهان کردن (Peg in) و بیرون کشیدن (Peg out)

  خصوصیت پنهان کردن (Peg in) به شما این امکان را می دهد تا از بلاکچین های بومی به توکن های بایننس اسمارت چین یا بایننس چین تبدیل شوید. اما برعکس، بیرون کشیدن (Peg out) به معنای تبدیل توکن های بایننس چین و بایننس اسمارت چین به توکن های بومی است. از طرفی جهت تکمیل Peg in ابتدا به یک کیف پول سازگار با این پلتفرم مثل بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet) یا متاماسک (Metamask) نیاز داریم.

  مزایا و معایب Binance Bridge در قیاس با خود صرافی بایننس

  اساساً بایننس بریج ۲ مزیت کلی نسبت به خود صرافی بایننس دارد:

  1. لازم نیست هیچ وجهی را در کیف پول صرافی قرارداد.
  2. مراحل کمتری پیش پای کاربران است؛، پس از بسیاری از جهات، کار کردن با آن آسان تر است.

  بااین حال، سرعت انتقال رمز ارزها از طریق صرافی بایننس به مراتب سریع تر است. بااین حال، تصور کلی بر این است که با تکمیل قابلیت های پل های بلاک چین و تکامل آنها در آینده، پل بایننس یا هر نوع پل بلاک چین دیگری، راهی برای پیشرفت خواهد بود.

  چند نکته مهم پیش از استفاده از پل بایننس

  اول اینکه با توجه به اینکه امکان استفاده از صرافی بایننس برای کاربران ایرانی وجود ندارد، درنتیجه دقت داشته باشید که هنگام استفاده از این سرویس وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس نشده نباشید و از IP کشورهای دیگری که جزء لیست تحریمی بایننس نیستند استفاده کنید.

  دوم آنکه پیش از انجام هرگونه تراکنشی به مقدار کارمزد آن دقت کنید؛ چراکه با توجه به اینکه این فرآیند تا حدودی وابسته به شبکه اتریوم است، ممکن است کارمزد تقریباً بالایی داشته باشد و برای تراکنش های با حجم کم به صرفه نباشد.

  همچنین جهت استفاده از بایننس بریج به متامسک یا کیف پول های مشابه دیگری نیاز دارید. دقت داشته باشید که شبکه متامسک را باید صحیح تعریف کرده باشید. همچنین برای جلوگیری از پرداخت کارمزد انتقال از کیف پولی مثل تراست ولت به متامسک می توانید بعد از نصب متامسک با استفاده از عبارت بازیابی دوازده کلمه ای تراست ولت، آن را روی متامسک وارد کنید. دقت کنید امکان واردکردن کیف پول با عبارت بازیابی تنها بلافاصله بعد از نصب متامسک امکان پذیر خواهد بود. ازاین رو، اگر کیف پول متامسک را قبلاً نصب کرده اید، احتمالاً ناچار به حذف این افزونه و نصب مجدد آن خواهید بود. همچنین درصورتی که خواستید متامسک را حذف کنید، دقت داشته باشید که کلمات ریکاوری آن را یادداشت کرده باشید.

  دقت کنید که جهت پرداخت کارمزد تراکنش ها ممکن است به مقدار کمی بایننس کوین (BNB) در شبکه BEP-20 نیاز داشته باشید.

  از طرفی، جهت تبدیل بایننس کوین در شبکه BEP-2 به بایننس کوین در شبکه BEP-20، می توانید از بخش سواپ (Swap) تراست ولت استفاده کنید. کیف پول متامسک نیز از قابلیت سواپ برای برخی از توکن ها پشتیبانی می کند.

  آموزش کار با بایننس بریج Binance Bridge

  در این قسمت نحوه استفاده از این سرویس را توضیح خواهیم داد:

  آموزش اتصال کیف پول ارز دیجیتال به بایننس بریج

  1. پیش از هر عملی، احتیاج به کیف پولی دارید که از شبکه های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی کند، چرا که در یک طرف این پل، همواره یکی از این ۲ شبکه حاضر خواهند بود.

  همان طور که مشاهده می کنید این رابط، تنها از ۲ کیف پول متامسک و بایننس چین ولت پشتیبانی می کند و هنوز پذیرای ولت های منطبق بر پروتکل ولت کانکت (WalletConnect) نیست.

  2. اما نگران نباشید، با استفاده از بخش مرورگر dApp کیف پول هایی همچون سیف پل و تراست ولت و تایپ آدرس بایننس بریج به صفحه این پل رفته و با انتخاب متامسک، کیف پول خود را به آن متصل کنید. اما در این آموزش ما از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد.

  3. پس از اتصال کیف پول،با صفحه ای همانند صفحه زیر مواجه خواهید شد. در بخش دارایی (Asset)، ارزی که قصد انتقال بین شبکه ای آن رادارید، انتخاب کنید.

  4. در قسمت From شبکه مبدأ و در بخش To شبکه مقصد را برگزینید. به ازای هر دارایی مشخص، حداقل و حداکثر مقدار قابل انتقال در هر تراکنش در باکس پایین صفحه مشخص شده است.

  همچنین توجه داشته باشید که هر آدرس، سهمیه کلی روزانه برای استفاده از این سرویس دارد که در بالای صفحه قابل مشاهده است.

  آموزش انتقال ارز از شبکه بومی به شبکه های بایننس

  به عنوان نمونه، در این بخش قصد انتقال مقداری اتریوم (ETH) را از شبکه اصلی آن به شبکه بایننس اسمارت چین (به عنوان اتریوم بسته بندی شده) داریم.

  1. پس از انتخاب شبکه مبدأ و مقصد و مشخص کردن مقدار دلخواه، گزینه ای برای خرید بایننس کوین (BNB) در اختیارمان گذاشته می شود. ازآنجا که بایننس کوین ارز بومی شبکه های بایننس چین و بایننس اسمارت چین است و نقشی مشابه اتریوم یا ETH برای شبکه اتریوم دارد، بایننس بریج این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا بخشی از توکن های مبدأ، صرف خرید BNB شود. در صورت تمایل و فعال کردن این گزینه، مثل تصویر فوق، ۳ انتخاب برای مقدار BNB خریداری شده پیش روی شما قرار می گیرد (پنج دهم، یک و دو عدد).

  2. در مرحله بعد یک پنجره باز می شود و از شما می پرسد که چه کاری می خواهیم انجام دهید. ۳ گزینه بالا توضیح می دهند که پل بایننس در این موارد موردنیاز نیست یا نباید از آن استفاده شود. در صورت انتخاب هر یک از آنها توضیحی ظاهر می شود. پیشنهاد می کنم برای یادگیری روی هرکدام از آنها کلیک کنید.

  3. در بخش آدرس مقصد، آدرس کیف پولی که با آن به بایننس بریج متصل شده اید به شکل اتوماتیک درج می شود. پس از کلیک بر روی Next صفحه ای حاوی جزییات تراکنش بر روی شما گشوده می شود.

  4. در این آموزش ما می خواهیم مقداری ETH از کیف پول اتریوم خود به کیف پول BSC ارسال کنیم. از این رو، ما برای گزینه چهار اینجا هستیم. آن را انتخاب کنید و مطابق شکل زیر دکمه Next را بزنید.

  5. در مرحله بعد، یک پنجره تأیید به شما خوش آمد می گوید. لطفاً به آن دقت کرده و مطمئن شوید که همه چیز درست است. زمانی که احساس کردید آماده هستید بر روی گزینه تأیید (Confirm) کلیک کنید.

  6. دقت کنید که باید دقیقاً مقدار مشخص شده را طی یک تراکنش به آدرس ذکرشده ارسال کنید. توجه فرمایید که در صورت ارسال بیش از یک تراکنش و یا درصورتی که مبلغ انتقالی کمتر از مقدار مشخص باشد، تراکنش شما به حساب بیت کوین شما بازخواهد گشت. ۲ دقیقه مهلت دارید تا تراکنش را در کیف پول بیت کوینی تان ارسال کنید. تعلل در ارسال زودهنگام و موکول نمودن آن به لحظات آخر گاهی منجر به قبول نشدن تراکنش می شود. از این رو به سرعت و به دقت، مبلغ مشخص شده را به آدرس ذکرشده بفرستید.

  7. پس از فرستادن تراکنش، بایننس بریج آخرین وضعیت تأیید تراکنش در شبکه مبدأ و مقصد را به شما نشان خواهد داد. بسته به تعداد بلوک های تأیید موردنیاز در شبکه مبدأ و مقصد، انجام این عمل تا چهل و پنج دقیقه نیز ممکن است به طول انجامد.

  آموزش انتقال توکن از شبکه های بایننس به شبکه های بومی

  1. در این بخش می خواهیم تعدادی توکن آدا (ADA) بسته بندی شده در بایننس را به شبکه بومی اش، کاردانو بازگردانیم. پس از انتخاب شبکه مبدأ و مقصد و مقدار تراکنش، به مرحله بعد می رویم. در قسمت آدرس مقصد، باید آدرس کیف پولی که می خواهیم آدا را به آن بفرستیم وارد کنیم.

  * دقت داشته باشید که از آدرس های صحیح هر شبکه استفاده کنید و با کپی کردن آدرس، از خطا و اشتباه جلوگیری کنید. همچنین لازم به ذکر است که بایننس لیستی از آدرس های صرافی های بزرگ را در اختیار دارد و در صورت واردکردن آدرس صرافی های متمرکز در آن، اجازه انتقال به شما نخواهد داد.

  2. در این قسمت هزینه انتقال در شبکه مقصد برای شما لحاظ و کسر می شود. این مقدار برای هر شبکه مقداری ثابت است و بسته به میزان انتقال ندارد. همچنین برای انتقال توکن ها در شبکه بایننس چین و بایننس اسمارت چین (به مقصد قرارداد هوشمند بایننس بریج) از شما هزینه تراکنش (هرچند اندک) کسر خواهد شد. در صورت موافقت با شرایط، گزینه تأیید را فشار دهید.

  در این قسمت با کلیک بر روی Submit Transaction via Metamask پروسه انتقال شما نهایی می شود. پس ازاین پیغام، باید تراکنش را در متامسک نیز تأیید کنید.

  3. صفحه نهایی، میزان پیشرفت پروسه انتقال و تأیید در ۲ شبکه را نشان می دهد.

  نکته قابل ذکر دیگر در خصوص انتقال بین شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین (BSC) این است که با توجه به یکسان بودن فرمت آدرس این ۲ شبکه و برای جلوگیری از اشتباه کاربران،انتقال تنها از/به یک کیف پول انجام می پذیرد. یعنی با همان کیف پولی که به رابط بایننس متصل شده اید.

  نتیجه گیری

  پروژه بایننس بریج ابزاری مهم جهت ارتقاء سازگاری متقابل در عرصه بلاک چین است. درواقع هر فردی می تواند کوین ها و توکن های خود را جهت استفاده در زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) پگ کند. از طرفی تعداد توکن هایی که قابل پشتیبانی باشند نیز باگذشت زمان افزایش پیدا خواهد کرد و این امر منجر به دسترسی بهتر به نقدینگی در زنجیره هوشمند بایننس خواهد شد.

  دقت کنید که اگر قصد دارید تا مبلغی بالا را در بایننس بریج تبدیل کنید، در ابتدا با مقداری کم شروع کرده و بدین ترتیب خواهید توانست تا پیش از انجام معامله اصلی خود، تمام جوانب را بررسی کرده و ببینید که همه چیز حتماً مرتب و زیر نظر شما باشد.

  اساساً بایننس بریج تنها قطعه ای از یک پازلی بزرگ تر یا بخش کوچکی از پروژه ای بزرگ تر خواهد بود. در حقیقت بایننس به دنبال این است تا تبدیل نقدینگی بین بلاک چین ها گوناگون را بیشتر از این ها ارتقاء دهد. پس در آینده ای نزدیک بایستی منتظر اتفاقاتی به مراتب بزرگ تر باشیم

  سوالات متداول

  به صورت کلی دسترسی به پل بایننس برای تمامی کاربران آزاد بوده و هیچ گونه نیازی به داشتن حساب کاربری یا احراز هویت در صرافی بایننس نیست. از طرفی با در نظر گرفتن اینکه صرافی بایننس از شبکه های BEP-2 و BEP-20  در برخی ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند، اگر حساب کاربری صرافی بایننس داشته باشید، می توانید بدون هیچ گونه نگرانی، اقدام به نگهداری، خریدوفروش و انتقال رمز ارزهای بسته بندی شده خود کنید.

  هم اکنون کیف پول های بایننس اکستنشن ولت (Binance Chain Extension Wallet)، تراست ولت (Trust Wallet)، متامسک (MetaMask) و مث ولت (Math Wallet) از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

  بایننس بریج جهت عملیات انتقال و تبدیل در بین بلاک چین های مختلف کارمزدی از کاربران خود دریافت نمی کند و کاربران فقط باید کارمزد مربوط به شبکه هایی که قصد انتقال بین آنها رادارند را پرداخت کنند.

  بایننس بریج قابلیت استفاده از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم، تتر، لایت کوین، ریپل، چین لینک، اتم، پولکادات، تزوس و … را در زنجیره هوشمند بایننس فراهم ساخته است.

  با استفاده از فرآیند تبدیل دارایی ها در بایننس بریج می توان از بیت کوین، اتریوم، تتر، لایت کوین و … در اپلیکیشن های غیرمتمرکز زنجیره هوشمند بایننس استفاده کرد.

  بله. شما می توانید توکن CELER رابین این ۲ شبکه انتقال دهید.

  تا الآن آسیب پذیری امنیتی در خصوص پل بایننس مشاهده نشده است اما توجه داشته باشید با بسته بندی کردن توکن ها، علاوه بر ریسک شبکه مبدأ، ریسک مشکلات شبکه مقصد و عدم امنیت احتمالی قراردادهای هوشمند را به خود تحمیل می کنید. در این مورد به خصوص، به خطر تجاری و متمرکز بودن شرکت بایننس، ممکن است روزی محدودیتی جدید از جانب آن بر کاربران اعمال شود.