پراپ تریدینگ به یک شرکت مالی یا بانک تجاری اطلاق می شود که به جای کسب درآمد مستقیم از طریق معامله با مشتریان، از بازار سرمایه گذاری برای کسب سود مستقیم استفاده می کند. این نوع فعالیت تجاری که به عنوان «معاملات تجاری» نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که یک شرکت مالی به جای کمیسیون هایی با حاشیۀ کم که از طریق فعالیت معاملاتی مشتری به دست می آید، از فعالیت های بازار سود ببرد. پراپ تریدینگ ممکن است شامل تجارت سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارزها یا سایر ابزارهای مالی باشد.

فهرست []

  شرکت های مالی یا بانک های تجاری که در پراپ تریدینگ شرکت می کنند، معتقدند دارای مزیت رقابتی ای هستند که آن ها را قادر می سازد تا بازدهی سالانه ی بیش از سرمایه گذاری شاخص، افزایش بازده اوراق قرضه یا سایر سبک های سرمایه گذاری را کسب کنند.

  پراپ تریدینگ (Prop Trading) چیست؟

  پراپ تریدینگ (Prop Trading) زمانی اتفاق می افتد که یک بانک یا شرکت سهام، اوراق مشتقه، اوراق قرضه، کالاها یا سایر ابزارهای مالی را در حساب خود معامله کرده و از پول خود به جای استفاده از پول مشتریان استفاده کند. پراپ تریدینگ شرکت را قادر می سازد تا سود کاملی از یک معامله کسب کند و سود آن فقط به کمیسیونی که از پردازش معاملات برای مشتریان دریافت می شود محدود نمی شود.

  بانک ها و سایر مؤسسات مالی با هدف کسب سود مازاد به این نوع تجارت می پردازند. چنین شرکت هایی اغلب از نظر اطلاعات بازاری ای که در اختیار دارند، نسبت به سرمایه گذاران متوسط، ​​برتری دارند. مزیت دیگر آن ها نیز برخورداری از نرم افزار مدل سازی و تجارت خاص است.

  پراپ تریدیرها از استراتژی های مختلفی مانند آربیتراژ ادغام، آربیتراژ شاخص، تجارت کلان جهانی و آربیتراژ نوسانات برای به حداکثر رساندن بازده استفاده می کنند. این معامله گران به نرم افزارهای پیچیده و مجموعه های اطلاعاتی ای دسترسی دارند تا به آن ها در تصمیم گیری های حیاتی کمک کند.

  اگرچه پراپ تریدینگ یک معاملۀ پرخطر تلقی می شود، اغلب یکی از سودآورترین روش های سرمایه گذاری است. در طول بحران مالی سال ۲۰۰۸، معامله گران و صندوق های تأمینی ازجمله شرکت هایی بودند که برای ایجاد بحران مورد بررسی قرار گرفتند. قانون ولکر، که تجارت اختصاصی را به شدت محدود می کرد، برای تنظیم نحوۀ فعالیت پراپ تریدیرها معرفی شد. نگرانی اصلی، اجتناب از تضاد منافع احتمالی بین شرکت و مشتریانش بود. سرمایه گذاران انفرادی از پراپ تریدینگ سود نمی برند؛ زیرا این فعالیت شامل معاملاتی نیست که از طرف مشتریان انجام شود.

  نکات کلیدی در مورد پراپ تریدینگ

  برخی از نکات کلیدی در مورد پراپ تریدینگ به شرح زیر است:

  • پراپ تریدینگ به یک مؤسسۀ مالی اشاره دارد که از سرمایۀ خود برای انجام معاملات مالی به جای وجوه مشتری استفاده می کند.
  • پراپ تریدیرها ممکن است مجموعه ای از استراتژی های بازار را اجرا کنند که شامل آربیتراژ شاخص، آربیتراژ آماری، آربیتراژ ادغام، تحلیل بنیادی، آربیتراژ نوسانات، تحلیل تکنیکال و یا تجارت کلان جهانی شود.
  • تحلیلگران بازار می دانند که مؤسسات مالی بزرگ عمداً جزئیات مربوط به عملیات پراپ را مبهم نگه می دارند تا فعالیت هایی که موجب ارتقای منافع شخصی شرکت ها می شوند را پنهان کنند.

  پراپ تریدینگ چگونه کار می کند؟

  پراپ تریدینگ زمانی رخ می دهد که یک میز معاملاتی در یک مؤسسۀ مالی، شرکت کارگزاری، بانک سرمایه گذاری، صندوق تأمینی یا سایر منابع نقدینگی از سرمایه و ترازنامۀ شرکت برای انجام تراکنش های مالی خود استفاده کند. این معاملات معمولاً ماهیت سفته بازی دارند و از طریق انواع مشتقات یا سایر ابزارهای سرمایه گذاری پیچیده انجام می شوند.

  مزایای پراپ تریدینگ

  پراپ تریدینگ مزایای بسیاری را برای یک مؤسسۀ مالی یا بانک تجاری فراهم می کند که مهم ترین آن ها سودهای فصلی و سالانۀ بسیار بالاست. هنگامی که یک شرکت کارگزاری یا بانک سرمایه گذاری به نمایندگی از مشتریان معامله می کند، درآمدهایی به صورت کمیسیون و کارمزد به دست می آورد. این درآمد می تواند درصد بسیار کمی از کل مبلغ سرمایه گذاری شده یا سود ایجادشده را نشان دهد اما فرآیند پراپ تریدینگ به یک مؤسسه اجازه می دهد تا ۱۰۰درصد از سود حاصل از یک سرمایه گذاری را به دست آورد.

  مزیت دوم پراپ تریدینگ این است که مؤسسه می تواند موجودی اوراق بهادار را ذخیره کند. این ویژگی از دو طریق کمک می کند. اول، هر موجودی سوداگرانه به مؤسسه اجازه می دهد تا مزیت غیرمنتظره ای را به مشتریان ارائه دهد. دوم، به این مؤسسات کمک می کند تا زمانی که خرید و فروش اوراق بهادار در بازار آزاد سخت تر می شود، برای بازارهای نزولی یا غیر نقدشونده آماده شوند. پراپ تریدینگ به یک مؤسسۀ مالی اجازه می دهد تا با تأمین نقدینگی روی یک اوراق بهادار یا گروهی از اوراق بهادار، به یک بازارساز تأثیرگذار تبدیل شود.

  یکی از مزایای پراپ تریدینگ افزایش سود است. برخلاف زمانی که به عنوان یک کارگزار عمل می کند و کمیسیون دریافت می کند، شرکت از ۱۰۰درصد سود حاصل از پراپ تریدینگ بهره می برد. بانک به عنوان یک پراپ تریدیر، از حداکثر مزایای این تجارت برخوردار است.

  یکی دیگر از مزایای پراپ تریدینگ این است که شرکت می تواند موجودی اوراق بهادار را برای استفاده در آینده ذخیره کند. اگر شرکتی برخی از اوراق بهادار را برای اهداف سفته بازی خریداری کند، بعداً می تواند آن ها را به مشتریان خود که می خواهند آن اوراق را بخرند بفروشد. اوراق بهادار را می توان به مشتریانی که مایل به فروش کوتاه مدت هستند نیز قرض داد.

  مزایای پراپ تریدینگ برای شرکت ها

  شرکت ها از طریق پراپ تریدینگ می توانند به سرعت به نشانگرهای کلیدی بازار تبدیل شوند. شرکتی که با انواع خاصی از اوراق بهادار سر و کار دارد، می تواند نقدینگی را در آن اوراق برای سرمایه گذاران فراهم کند. یک شرکت می تواند اوراق بهادار را با منابع خود خریداری کند و سپس در تاریخ آینده به سرمایه گذاران علاقه مند بفروشد؛ اما اگر بنگاهی اوراق بهادار را به صورت عمده بخرد و بی ارزش شود، مجبور می شود ضرر و زیان مربوطه را جبران کند. شرکت تنها در صورتی سود می برد که قیمت موجودی اوراق بهادار آن ها افزایش یابد و یا دیگران آن را با قیمت بالاتری خریداری کنند.

  پراپ تریدیرها می توانند به فناوری پیچیدۀ پراپ تریدینگ و سایر نرم افزارهای خودکار دسترسی داشته باشند. پلتفرم های پیچیدۀ تجارت الکترونیکی، دسترسی به طیف گسترده ای از بازارها و توانایی خودکارسازی فرآیندها و شرکت در معاملات با فرکانس بالا را به آن ها می دهد. معامله گران می توانند یک ایدۀ معاملاتی ایجاد کرده، قابلیت اجرای آن را آزمایش کنند و دموها را روی رایانه های خود به اجرا در بیاورند.

  در اکثر شرکت های اختصاصی، پلتفرم های معاملاتی مورد استفاده منحصراً داخلی بوده و فقط توسط معامله گران شرکت قابل استفاده هستند. شرکت ها از داشتن نرم افزار معاملاتی سود قابل توجهی می برند؛ چیزی که تاجران خرده فروش از آن بی بهره هستند.

  صندوق سرمایه گذاری در مقایسه با پراپ تریدینگ

  صندوق های تأمینی با استفاده از پول مشتریان خود در بازارهای مالی سرمایه گذاری می کنند. آن ها برای ایجاد سود در این سرمایه گذاری ها پرداخت می شوند. پراپ تریدیرها از پول خود شرکت برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی استفاده کرده و ۱۰۰درصد بازده تولیدشده را حفظ می کنند. برخلاف پراپ تریدیرها، صندوق های تأمینی به مشتریان خود پاسخگو هستند. با این وجود، آن ها همچنین هدف قانون ولکر هستند که هدف آن محدودکردن میزان ریسکی است که مؤسسات مالی می توانند متحمل شوند.

  هدف پراپ تریدینگ تقویت ترازنامۀ شرکت از طریق سرمایه گذاری در بازارهای مالی است. معامله گران در این حوزه می توانند ریسک های بیش تری را متحمل شوند؛ زیرا با وجوه مشتری سروکار ندارند. شرکت ها با این باور که دارای مزیت رقابتی هستند و به اطلاعات ارزشمندی دسترسی دارند تا بتواند به آن ها در کسب سودهای بزرگ کمک کند، وارد پراپ تریدینگ می شوند. معامله گران فقط در قبال بنگاه های خود پاسخگو هستند. مشتریان شرکت از بازدهی که از طریق پراپ تریدینگ به دست می آید، سود نمی برند.

  قانون ولکر در مورد پراپ تریدینگ

  قانون ولکر بخشی از قانون اصلاحات داد-فرانک وال استریت و حمایت از مصرف کننده است. این پیشنهاد توسط رئیس سابق فدرال رزرو، پل ولکر، ارائه شد. هدف این قانون محدودکردن بانک ها از انجام برخی سرمایه گذاری های سفته بازی است که مستقیماً به سود سپرده گذاران آن ها نیست. این قانون پس از بحران مالی جهانی پیشنهاد شد؛ زمانی که تنظیم کننده های دولتی تشخیص دادند که بانک های بزرگ ریسک های سفته بازی زیادی را متحمل می شوند.

  ولکر استدلال کرد که بانک های تجاری ای که در سرمایه گذاری های سوداگرانۀ بالا شرکت می کنند، بر ثبات کلی سیستم مالی تأثیر می گذارند. بانک های تجاری ای که معاملات اختصاصی انجام می دادند، استفاده از اوراق مشتقه را به عنوان راهی برای کاهش ریسک افزایش دادند.

  قانون ولکر بانک ها و مؤسساتی را که مالک یک بانک هستند، از انجام پراپ تریدینگ یا حتی سرمایه گذاری یا مالکیت یک صندوق تأمینی یا صندوق سرمایه گذاری خصوصی منع می کند. از دیدگاه بازارسازی، بانک ها بر راضی نگه داشتن مشتریان تمرکز می کنند و غرامت براساس کارمزد است. با این حال، از نقطه نظر پراپ تریدینگ، مشتری بهره ای از سرمایه گذاری موردنظر نمی برد و بانک ها از سود کامل بهره مند می شوند.

  تفکیک هر دو عملکرد به بانک ها کمک می کند تا در انجام فعالیت هایی که به نفع مشتری است و تضاد منافع را محدود می کند، هدفمند باقی بمانند. در پاسخ به قانون ولکر، بانک های بزرگ عملکرد پراپ تریدینگ را از فعالیت های اصلی آن جدا یا به طور کامل تعطیل کرده اند. پراپ تریدینگ در حال حاضر به عنوان یک سرویس مستقل توسط شرکت های تخصصی پراپ تریدینگ ارائه می شود.

  قانون ولکر، مانند قانون داد-فرانک، عموماً توسط صنعت مالی با دید نامطلوب مواجه می شود. درواقع، این قانون نوعی دخالت غیرضروری و غیرمولد دولت تلقی می شود. به عنوان مثال، همانطورکه در بالا ذکر شد، پراپ تریدینگ بانک ها نقدینگی مهمی را برای سرمایه گذاران فراهم می کرد که آن منبع نقدینگی اکنون از بین رفته است.

  انواع معاملات پراپ تریدینگ

  شرکت های پراپ تریدینگ در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند. با این حال، سه نوع اصلی از این شرکت ها وجود دارد: شرکت های پراپ تریدینگ سنتی، فروشگاه های پراپ تریدینگ و حساب های تجاری تأمین شده. هر کدام از انواع پراپ تریدینگ ها منحصر به فرد هستند و در زمینه های خاصی از فضای تجاری اختصاصی تخصص دارند.

  شرکت های پراپ تریدینگ سنتی

  شرکت های پراپ تریدینگ سنتی قدیمی ترین شکل پراپ تریدینگ هستند. یک شرکت پراپ تریدینگ سنتی از ترکیبی از تاجرها و سرمایۀ شرکت استفاده می کند. همچنین در این شرکت ها معامله گران باید توسط تنظیم کننده های محلی، مانند مؤسسۀ منشور اوراق بهادار و سرمایه گذاری بریتانیا، تأیید شوند.

  فروشگاه های پراپ تریدینگ

  فروشگاه پراپ تریدینگ جایی است که معامله گر مقدار قابل توجهی از سرمایۀ ریسک را در آن قرار می دهد. فروشگاه های پراپ تریدینگ دسترسی به بازار و قدرت خرید بیش تری را برای معامله گران فراهم می کنند.

  شرکت های بازرگانی Remote Prop و حساب های معاملاتی تأمین شده

  برترین شرکت های پراپ تریدینگ به صورت آنلاین در محیط تجارت کلان جهانی یافت می شوند. شرکت های بازرگانی پراپ تریدینگ این امکان را به افراد با استعداد از راه دور می دهند که یک حساب تجاری تأمین شده به دست آورند.

  هیچ مدرک، تجربه یا سرمایه در این زمینه لازم نیست. هر کسی می تواند یک حساب سرمایه گذاری شده کسب کرده و آن را از راه دور از خانه یا محل کار معامله کند. بسیاری از بهترین شرکت های بازرگانی پراپ تریدینگ در جهان به معامله گران از راه دور حساب های سرمایه گذاری واگذار می کنند.

  چگونه یک حساب معاملاتی با سرمایه دریافت کرده و تجارت را شروع کنید؟

  اگر یک معامله گر هستید، شرکت پراپ تریدینگ شریک شما در بازار است. بنابراین، منطقی است که کسب و کار خود را تنها بر روی بهترین شرکت های پراپ تریدینگ متمرکز کنید.

  برای اینکه معاملات پراپ تریدینگ مؤثر باشد و همچنین مشتریان مؤسسه را در نظر بگیرد، میز معاملات پراپ تریدینگ معمولاً از سایر میزهای معاملاتی جدا می شود. این میز مسئول بخشی از درآمد مؤسسۀ مالی است که به کار مشتری مرتبط نیست و در عین حال مستقل عمل می کند.

  با این حال، میزهای تجاری پراپ تریدینگ نیز می توانند به عنوان بازارسازان عمل کنند. این وضعیت زمانی به وجود می آید که مشتری بخواهد مقدار زیادی از یک اوراق بهادار یا یک اوراق بهادار با نقدشوندگی بالا را معامله کند. از آنجایی که خریدار یا فروشندۀ زیادی برای این نوع تجارت وجود ندارد، یک میز معاملاتی پراپ تریدینگ به عنوان خریدار یا فروشنده عمل کرده و طرف دیگر معاملۀ مشتری را آغاز می کند.

  چرا شرکت ها در معاملات پراپ تریدینگ شرکت می کنند؟

  معاملات پراپ تریدینگ زمانی اتفاق می افتد که یک مؤسسۀ مالی، ابزارهای مالی را با استفاده از پول خود به جای وجوه مشتری معامله می کند. این ویژگی به شرکت ها اجازه می دهد تا کل سود حاصل از سرمایه گذاری را حفظ کرده و به طور بالقوه افزایش قابل توجهی برای سود شرکت ایجاد کنند. میزهای معاملاتی پراپ تریدینگ عموماً از میزهای معاملاتی متمرکز بر مشتری جدا می شوند و به آن ها کمک می کنند تا مستقل بمانند و اطمینان حاصل کنند که مؤسسۀ مالی به نفع مشتریان خود عمل خواهد کرد.

  مؤسسات مالی در پراپ تریدینگ به عنوان راهی برای بهره مندی از مزیت های رقابتی درک شده و به حداکثر رساندن سود خود شرکت می کنند. از آنجایی که معاملات پراپ تریدینگ از پول خود شرکت به جای وجوه متعلق به مشتریانش استفاده می کند، معامله ران پروپاقرص می توانند سطوح بیش تری از ریسک را بدون نیاز به پاسخگویی به مشتریان بپذیرند.

  چرا مؤسسات مالی به پراپ تریدینگ روی می آورند؟

  پاسخ به این سؤال کاملاً ساده است. مؤسسات مالی صرفاً برای منافع شخصی شرکت در معاملات تجاری شرکت می کنند. به دلیل رقابت سختی که شرکت های مالی و شرکت های کارگزاری سهام با آن مواجه هستند، آن ها با حاشیه های سود ناچیز در محصولات و خدمات خود فعالیت می کنند. درآمد حاصل از فعالیت های تجاری اولیۀ آن ها ممکن است برای حفظ آن ها در بلندمدت کافی نباشد و بنابراین، آن ها برای کسب سود از تجارت و سرمایه گذاری در بازار سهام، به پراپ تریدینگ روی آورند. سپس، درآمد حاصل از بازار توسط شرکت برای حفظ تجارت و پیشبرد اهداف آن استفاده می شود.

  شرکت ها در حوزۀ مالی عموماً تمایل دارند که مزیت رقابتی بهتری نسبت به بخش سرمایه گذاران خرد داشته باشند. آن ها نه تنها دارای مقادیر قابل توجهی سرمایه هستند، بلکه دسترسی بهتر و سریع تری به اطلاعات سطح بالا و حساس به قیمت دارند که می توانند از آن ها به نفع خود استفاده کنند. پراپ تریدینگ به مؤسسات مالی اجازه می دهد تا در مقایسه با سرمایه گذاری در گزینه های دیگر مانند اوراق قرضه و سپرده های مدت دار از نرخ بازده بالاتری برخوردار شوند.

  شرکت هایی که به پراپ تریدینگ می پردازند، روی چه بخش هایی تمرکز می کنند؟

  بااینکه شرکت های مالی در بخش سهام شرکت می کنند اما تمرکز اصلی آن ها روی اوراق مشتقه مانند معاملات آتی و اختیار معامله است. یکی از دلایل اصلی افزایش فعالیت معاملاتی در معاملات آتی و اختیار معامله این واقعیت است: معاملاتی که این شرکت ها انجام می دهند، تقریباً همیشه سفته بازی هستند. معامله گران پراپ تریدینگ از ترکیبی از چندین استراتژی تجاری مانند تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و آربیتراژهای مختلف استفاده می کنند.

  آیا بانک ها می توانند در پراپ تریدینگ شرکت کنند؟

  قانون ولکر که در پاسخ به بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ اجرا شد، محدودیت هایی را علیه بانک های بزرگ با استفاده از حساب های خود برای معاملات کوتاه مدت انحصاری اوراق بهادار، اوراق مشتقه و معاملات آتی، همراه با گزینه های این ابزارها اعمال می کند.

  این قانون برای محافظت از مشتریان با ممانعت از انجام انواع سرمایه گذاری های سفته بازی که منجر به رکود بزرگی می شوند، طراحی شده است.

  چگونه به یک پراپ تریدیر تبدیل شویم؟

  ورود به حوزۀ پراپ تریدینگ، به خصوص در شرایط امروز بیش از آنچه انتظار دارید، دست یافتنی و آسان است. بسیاری از شرکت های بازرگانی به معامله گران مبتدی و با تجربه فرصتی برای معامله در بازارها با سرمایۀ شرکت و دریافت سهمی از سود ارائه می دهند.

  فرآیند دریافت یک حساب تجاری تأمین مالی از یک شرکت پراپ تریدینگ ساده است. هر کسی که علاقه مند است، می تواند برای کار به عنوان پراپ تریدیر اقدام کند و از فرصت تجارت با یک حساب سرمایه گذاری شده برخوردار شود.

  این بخش از مقاله به آنچه معامله گران پراپ تریدینگ برای امرار معاش انجام می دهند اختصاص دارد و جزئیات نحوۀ تبدیل شدن به یک پراپ تریدیر و آنچه برای شروع این فرآیند نیاز دارید را به شما می دهد.

  Prop Trader چه کسی است؟

  در سطح اولیۀ خود، معامله گر Prop به هر فردی گفته می شود که با سرمایۀ یک شرکت مالی یا پول دیگران معامله می کند. شرکت های پراپ تریدینگ به معامله گران اجازه می دهند تا از سرمایۀ شرکت برای کسب سود استفاده کرده و براساس یک ترتیب از پیش تعریف شده، سود را با شرکت تقسیم کنند.

  معامله گران اصلی معمولاً روی یک بازار یا دارایی تمرکز می کنند که شامل سهام، ETF ها، کالاها، جفت ارزهای FX  و قراردادهای آتی هستند. با استفاده از سرمایۀ شرکت و ابزارها و خدمات مختلف معاملاتی، هدف آن ها ایجاد ساختار و استراتژی های معاملاتی سودآور برای دریافت سهمی از درآمدی است که در طول روز ایجاد می شود.

  معمولاً شرکت های بازرگانی به پیمانکاران خود حقوق پایه پرداخت نمی کنند. با این حال، برخی از شرکت های پراپ تریدینگ حداقل حقوق ماهانه را پرداخت می کنند تا به معامله گران خود کمک کنند تنها برای کسب بهترین نتایج معاملاتی تمرکز داشته باشند.

  با این اوصاف، سود سهام از پیش تعیین شدۀ مشخصی را از درآمد ماهانۀ خود دریافت خواهید کرد. از این نظر، اکثر شرکت های پراپ تریدینگ، درصد سود تقسیمی را در حدود ۲۵ تا ۵۰درصد ارائه می کنند؛ اگرچه برخی از شرکت ها توزیع سود بالاتری تا ۷۵درصد دارند.

  چگونه می توانید یک پراپ تریدیر شوید؟

  امروزه ورود به معاملات پراپ تریدینگ آسان تر و مقرون به صرفه تر از همیشه است. بسیاری از شرکت های پراپ تریدینگ خدمات خود را به معامله گران آنلاین ارائه می دهند که می توانند از هر مکان و با ابزار و قوانین خود تجارت کنند.

  به طور خلاصه، برای تبدیل شدن به یک معامله گر پراپ تریدینگ، باید با پرکردن فرم و اطلاع دادن به شرکت در مورد سوابق، سطح تحصیلات و تجربۀ تجارت خود، برای یک برنامۀ معاملاتی سرمایه گذاری شده درخواست دهید. براساس نوع شرکت، ممکن است مجبور شوید یک فرآیند مصاحبه را طی کنید تا در مورد مهارت های معاملاتی، تجربه، بازاری که ترجیح می دهید تجارت انجام دهید و استراتژی معاملاتی ای که می خواهید استفاده کنید اطلاعات کسب کنید.

  پس از تکمیل فرآیند درخواست و پذیرفته شدن توسط شرکت پراپ تریدینگ، می توانید دورۀ ارزیابی خود را که در اکثر شرکت های پراپ تریدینگ آنلاین بین ۳۰ تا ۶۰ روز متغیر است، آغاز کنید. در این دوره، معامله گران پراپ تریدیر باید توانایی خود برای ایجاد سود و برآورده کردن الزامات شرکت برای رفتن به سطح بعدی را ثابت کنند.

  پراپ تریدیرها چقدر درآمد دارند؟

  سؤال مهم این است که چقدر می توانید به عنوان یک پراپ تریدیر درآمد کسب کنید؟ دستمزد پراپ تریدیرها در کشورهای مختلف متغیر است و بیش تر براساس عملکرد معامله گر تأیین می شود.

  پاداش ها در معاملات پراپ تریدینگ، درآمد شما را تعیین می کنند. از آنجایی که معامله گران با تقسیم سود خود با شرکت پراپ تریدینگ دستمزد می گیرند، از نظر تئوری پتانسیل سود نامحدودی دارند. براساس مقایسه، حقوق معامله گران در ایالات متحده از ۴۲۳۷۳ تا ۷۹۳۳۳۱ دلار متغیر است. متوسط ​​دستمزد یک معامله گر پراپ تریدینگ ۲۰۳۶۷۹ دلار است. براساس ZipRecruiter، متوسط ​​حقوق معامله گر پراپ تریدینگ ۹۰۵۶۶ دلار در سال است.

  ۳ راه برای ایجاد یک شغل به عنوان یک پراپ تریدیر

  برخی از معامله گران پراپ تریدینگ از مدرک لیسانس استفاده کرده و مسیری را برای ورود به حوزۀ پراپ تریدینگ انتخاب می کنند. با این حال، مدرک لزوماً مورد نیاز نیست. راه های مختلفی برای ورود به حوزۀ پراپ تریدینگ وجود دارد؛ به خصوص از زمانی که مشاغل فریلنسری به دوران اوج خود رسیده اند. سه راه برای ایجاد یک شغل به عنوان یک پراپ تریدیر به شرح زیر است:

  ۱. استفاده از حساب معاملاتی تأمین شده

  بسیاری از برنامه های معاملاتی در سال های گذشته،  برای ارائۀ یک حساب معاملاتی آنلاین به معامله گران طراحی شده اند. با درخواست برای یکی از این برنامه ها، یک معامله گر دارای سرمایه می تواند یک حساب سرمایه گذاری را با سرمایۀ شرکت دریافت کند.

  هنگامی که معامله گر واجد شرایط باشد و تمام الزامات شرکت پراپ تریدینگ را برآورده کند، به حسابی کاملاً تأمین شده با میزان سرمایۀ به خصوص و منابع شرکت دسترسی پیدا می کند. در مرحلۀ بعد، معامله گران دارای یک دورۀ ارزیابی هستند که در آن باید از شرایط از پیش تعیین شده و قوانین و دستورالعمل های مدیریت ریسک پیروی کنند.

  بااینکه عوامل مهمی وجود دارد که باید قبل از درخواست برای یک برنامۀ معاملاتی سرمایه گذاری شده در نظر بگیرید، این نوع معاملات یکی از بهترین گزینه ها برای شروع یک حرفه در تجارت هستند. این معامله شما را قادر می سازد تا بدون ریسک سرمایه وارد بازار شوید و در عین حال سهم زیادی از سود را برای خود نگه دارید.

  ۲. شرکت بازرگانی اختصاصی

  متعارف ترین راه برای تبدیل شدن به یک معامله گر پراپ تریدیر، کسب مدرک لیسانس، جست وجوی یک شرکت تجاری معتبر یا یک بانک سرمایه گذاری و شروع فرآیند درخواست است.

  شرکت های تجاری برتر معمولاً یک دورۀ کارآموزی ۶-۱۲ ماهه دارند و در این مدت به آموزش و راهنمایی شما می پردازند. علاوه بر این، در طول دورۀ آموزش، معامله گران ملزم به حفظ مانده حساب نیستند و می توانند معامله کنند.

  آن ها باید قوانین مدیریت ریسک را که شرکت تجاری تنظیم می کند، بیاموزند، تمام تخصص مورد نیاز برای تسلط بر یک بازار خاص را به دست آورند و یک استراتژی و سبک معاملاتی را در خود تقویت کنند. به طور معمول، شرکت های تجاری حرفه ای انتظار دارند که معامله گران شش ماه پس از شروع کارآموزی به سوددهی برسند.

  ۳. پیداکردن سرمایه گذار و دریافت سرمایۀ تجاری

  درنهایت، راه دیگری برای تبدیل شدن به یک معامله گر پراپ، جست وجوی سرمایه گذارانی است که مایل به تأمین مالی حساب شما به طور مستقل هستند.

  معمولاً برای انجام این کار، به یک سابقۀ تجاری اثبات شده نیاز دارید تا به سرمایه گذاران بالقوۀ خود نشان دهید که می توانید برای آن ها سود ایجاد کنید. علاوه بر این، این روش مستلزم ارتباط با سرمایه گذاران بزرگ یا صندوق های تأمینی و گرفتن سرمایه از طریق شبکه های مختلف است.

  ۷ نکته که باید قبل از تبدیل شدن به یک پراپ تریدیر در نظر بگیرید

  اگر مایلید حرفۀ خود را به عنوان یک پراپ تریدیر شروع کنید و بهترین راه را برای نیازهای معاملاتی خود پیدا کرده اید، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  ۱. هزینۀ ماهانه

  بیش تر شرکت های پراپ تریدینگ، برای ارائۀ یک حساب معاملاتی سرمایه گذاری شده و کارمزد ماهانه دریافت می کنند. به هر حال، آن ها با اجازه دادن به معامله گران دیگر برای استفاده از سرمایۀ خود، ریسک بزرگی را متحمل می شوند؛ بنابراین، کارمزد ماهانه ریسک آن ها را متعادل می کند.

  به طور معمول، هزینۀ مشارکت در اکثر پلتفرم ها از ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در ماه برای استفاده از سرمایۀ شرکت و دسترسی به پلتفرم ها و داده های آنی آن متغیر است.

  ۲.  تقسیم سود

  پراپ تریدیرها معمولاً در مورد درصد تقسیم سود کنجکاو هستند. اکثر شرکت های تجاری در صنعت، تقسیم سود ۵۰ تا ۵۰درصدی را ارائه می کنند. با این حال، برخی از شرکت ها حتی درصد سود سهم بالاتری را تا ۷۵درصد ارائه می کنند که نرخ تقسیم سود ایده آل برای یک حساب تجاری تأمین شده است.

  ۳. دستورالعمل معاملات و قوانین مدیریت ریسک

  هر شرکت تجاری دارای دستورالعمل های معاملاتی و قوانین مدیریت ریسک متفاوتی است. این قوانین و دستورالعمل ها شامل حداکثر برداشت روزانه، برداشت کلی، حداکثر معاملات در روز، سطوح هدف روزانه و کلی سود، محدودیت های تجاری در هر بازار یا دارایی و بسیاری موارد دیگر هستند.

  اگر شما یک معامله گر با تجربه هستید، باید دستورالعمل های معاملاتی را به دقت بررسی کرده و تعیین کنید که آیا آن ها با استراتژی معاملاتی شما مطابقت دارند یا خیر. اگر شما یک معامله گر تازه کار هستید، به شما توصیه می کنیم با سایر معامله گرانی که از خدمات شرکت استفاده می کنند، تماس بگیرید و بررسی کنید که امکان کسب سود با این شرکت وجود دارد یا خیر.

  ۴. کارمزد معاملات

  یکی دیگر از عوامل مهمی که باید در نظر بگیرید، کارمزد و هزینه های معاملاتی ای است که توسط شرکت پراپ تریدینگ دریافت می شود. کارمزد معامله برای معامله گران روزانه که ۱۰۰ تا ۵۰۰ تراکنش را در یک روز معاملاتی انجام می دهند، یک مسئلۀ مهم و بزرگ است. در برخی از سناریوها، ممکن است یک روز معاملاتی برنده داشته باشید، اما به دلیل هزینه هایی که باید بپردازید، روز را با ضرر به پایان برسانید.

  برای حل این مشکل، از شرکت بازرگانی مورد نظر بپرسید که کارمزد پلتفرم چقدر است و اگر کارمزد یا هزینه ای پنهانی وجود دارد (مثلاً هزینه های برداشت)، باید در مورد آن بدانید. علاوه بر این، پیشنهاد می کنیم از شرکت پراپ تریدینگ خود بپرسید که آیا برنامۀ معاملاتی تخفیفی دارند یا خیر.

  ۵. طرح مقیاس

  شرکت های پراپ تریدینگ معمولاً یک طرح مقیاس بندی ارائه می کنند تا معامله گر را قادر به رشد و افزایش اندازۀ حساب براساس موفقیت کنند. به عنوان مثال، یک شرکت پراپ تریدینگ می تواند اندازۀ حساب اولیۀ ۵۰۰۰۰ دلاری را ارائه داده و به شما اجازه دهد تا موجودی حساب خود را به عنوان بخشی از برنامۀ خود افزایش دهید. اگر معامله گر موفق شود اولین دورۀ ارزیابی را با سود به پایان برساند، آنگاه شرکت سرمایه گذار این گزینه را به سرمایه گذار می دهد تا با سرمایۀ بیش تر به سطح بعدی برسد.

  ۶. درآمد پایه

  همانطورکه قبلاً ذکر شد، برخی از شرکت های پراپ تریدینگ پایه حقوق ماهیانه ارائه می دهند؛ اگرچه نسبتاً پایین است اما می تواند بر قرارداد مشارکت در سود شما تأثیر بگذارد. این دستمزدهای پایه عموماً برای پوشش هزینه های اساسی معامله گران و کمک به آن ها برای تمرکز بر موفقیت معاملاتی ارائه می شوند.

  با این حال، بعید است که یک شرکت بازرگانی از راه دور که حقوق پایه ارائه دهد، پیدا کنید. بنابراین، وقتی برای کسب درآمد پایدار اصرار دارید، باید در یکی از بزرگ ترین شرکت های پراپ تریدینگ در این صنعت پذیرفته شوید و راه سنتی رفتن به دفتر و کار در کنار دیگر تاجران و مدیران را انتخاب کنید.

  ۷. اعتبار

  مهم ترین نکته این است که اطمینان حاصل کنید شرکت پراپ تریدینگ دارای پیشینۀ مثبتی است. برای بررسی این موضوع از صفحۀ شرایط و ضوابط آن ها و قرارداد تجاری و وب سایت شرکت دیدن کنید. همچنین، به TrustPilot و دیگر انجمن های تجاری و وب سایت ها نگاهی بیندازید تا از شرکت و خدمات آن مطلع شوید.

  مزایا و معایب تبدیل شدن به یک پراپ تریدر

  مانند هر حرفۀ دیگری، پراپ تریدیرشدن نیز دارای مزایا و معایبی است. دانستن پستی و بلندی های پراپ تریدینگ می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.

  در ادامه، برخی از مزایا و معایب پراپ تریدینگ را شرح خوهیم داد.

  مزایای پراپ تریدینگ

  برخی از مزایای پراپ تریدینگ به شرح زیر هستند:

  • ورود آسان
  • پتانسیل درآمد بالا
  • هیجان انگیزبودن
  • دسترسی به حجم زیادی از سرمایه، منابع تکنولوژیکی و خدمات مالی
  • عدم ریسک سرمایه
  • کارمزدهای معاملاتی پایین
  • به دست آوردن مهارت های معاملاتی و یادگرفتن نقاط قوت و ضعف روانی خود
  • ارائۀ برنامه های تخفیف بسیاری از شرکت های پراپ تریدینگ

  معایب پراپ تریدینگ

  برخی از معایب پراپ تریدینگ به شرح زیر هستند:

  • سطح بالای رقابت
  • معمولاً عدم درآمد اولیه
  • شغل پر استرس پراپ تریدینگ
  • چالش برانگیزتر شدن پراپ تریدینگ به دلیل ماشین های معاملاتی خودکار و معاملات با فرکانس بالا (HFT)
  • کارمزد ماهانۀ بالای برخی از شرکت های پراپ تریدینگ

  سخن پایانی

  پراپ تریدینگ زمانی اتفاق می افتد که یک مؤسسۀ مالی معاملات را با استفاده از سرمایۀ خود به جای معامله از جانب مشتریان خود انجام دهد. این عمل به شرکت های مالی اجازه می دهد تا سود خود را به حداکثر برسانند؛ زیرا می توانند ۱۰۰درصد درآمد سرمایه گذاری حاصل از معاملات اختصاصی را حفظ کنند. مؤسساتی مانند شرکت های کارگزاری، بانک های سرمایه گذاری و صندوق های تأمینی اغلب دارای میزهای معاملاتی پراپ تریدینگ هستند. با این حال، محدودیت هایی علیه بانک های بزرگی وجود دارد که در پراپ تریدینگ شرکت می کنند و برای محدودکردن سرمایه گذاری های سفته بازی که به بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ کمک کردند، طراحی شده اند.

  سؤالات متداول

  اگر بانکی شروع به فعالیت به عنوان یک شرکت پراپ تریدینگ کند، میز جداگانه ای برای فعالیت خواهد داشت. از سوی دیگر، اگر نهادی از صفر شروع به کار کند، ابتدا باید از ثبت نام در مراجع مورد نیاز اطمینان حاصل کند. به عنوان مثال، شرکت باید به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) یا مشارکت با مسئولیت محدود (LLP) و… ثبت شود. مرحلۀ بعدی، دسترسی به بازار از طریق عضویت مالک یا حساب های کارگزار است. پس از آماده شدن و راه اندازی، شرکت می تواند به عنوان یک شرکت پراپ تریدینگ شروع به کار کند.

  بله، پراپ تریدینگ ارزش شروع و سرمایه گذاری را دارد. پراپ تریدینگ به شرکت ها کمک می کند تا از پول خود استفاده کنند، آن را در ابزارهای مالی سرمایه گذاری کرده و از سود ۱۰۰ درصد بدون به اشتراک گذاشتن آن با هیچ طرف دیگری لذت ببرند.

  به طور کلی، برای تبدیل شدن به یک پراپ تریدیر نیازی به مدرک دانشگاهی یا مدارک خاصی ندارید. شرکت های پراپ تریدینگ معمولاً الزامات سختگیرانه ای ندارند. در عوض، آن ها به دنبال تنوع در یک تیم هستند و اغلب، هر فردی سابقه و تجربۀ متفاوتی دارد.

  برای شرکت های مالی، صندوق های تأمینی و سرمایه گذاران فردی، ماهیت پراپ تریدینگ استفاده از سرمایۀ شرکت و سایر منابع فناوری برای اجرای یک ترازنامۀ کلی سودآور است. آن ها هیچ مشتری ای ندارند و تنها هدفشان کسب سود است.

  تفاوت اصلی بین یک صندوق تأمینی و یک شرکت پراپ تریدینگ این است که اولی از سرمایۀ سرمایه گذاران برای ایجاد سود استفاده می کند و دومی سرمایۀ خود را برای تجارت و سرمایه گذاری دارد.