آزادی مالی، یکی از اهدافی است که سرمایه گذاران به دنبال آن هستند. رسیدن به این آزادی، نیازمند آشنایی با انواع روش های سرمایه گذاری است تا بتوانیم از این راه، هم ارزش دارایی های خود را حفظ کنیم و هم قدمی برای رشد آنها برداریم. به قول «رابرت کیوساکی» پس انداز کردن پولی که هر روز در حال از دست دادن ارزش خود است به تنهایی کافی نیست، بلکه این سرمایه گذاری است که شما ثروتمند می کند. بورس، یکی از روش های سرمایه گذاری به شمار می رود. اگر این روش به درستی و با مهارت انجام شود می تواند بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذار به ارمغان بیاورد. اما شاید همه مردم از مهارت، اطلاعات یا زمان کافی برای این سرمایه گذاری برخوردار نباشند. به همین دلیل آنها باید با استفاده از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری از ارزش پول خود محافظت کنند. در این قسمت از خانه سرمایه به موضوع «صندوق سرمایه گذاری» می پردازیم.

فهرست []

  ✔ صندوق سرمایه گذاری چیست؟

  بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت های سرمایه گذاری موجود و … به تنها گزینه ای که برای پس انداز پول خود فکر می کنند، بانک است. در نتیجه، فرصت کسب بازده های بیشتر را از دست می دهند. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، صندوق های سرمایه گذاری است. این صندوق ها برای افرادی که قصد دارد به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند یا اینکه زمان و اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری مستقیم را ندارند مناسب است. با این کار، سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد. یک صندوق سرمایه گذاری، مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. می توانید آن را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول های خود را روی هم می گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.

  ✔ صندوق های سرمایه گذاری چه مزیت هایی دارند؟

  • مدیریت حرفه ای دارایی ها: نخستین مزیت صندوق های سرمایه گذاری، مدیریت حرفه ای پول شما است. صندوق های سرمایه گذاری ابزاری برای سرمایه گذاران خرد به شمار می روند تا بتوانند از توانایی ها و مهارت های افراد حرفه ای برای سرمایه گذاری و نظارت بر دارایی هایشان استفاده کنند. در این صندوق ها تحلیل گران و مدیران سرمایه گذاری به طور پیوسته تلاش می کنند تا با یافتن گزینه های مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه گذاران خود فراهم کنند.
  • کاهش ریسک سرمایه گذاری ها: بر اساس قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری باید سبدی متنوع از دارایی های نقدی و اوراق بهادار را تشکیل دهند. بخشی از این دارایی ها شامل دارایی های با درآمد ثابت همچون سپرده های بانکی و اوراق مشارکت هستند که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می دهند. به تشکیل این سبد از دارایی ها در اصطلاح، «متنوع سازی دارایی ها» گفته می شود. سرمایه گذار می تواند با پرداخت مبلغی مشخص، چنین سبدی را خریداری کند و خطرات سرمایه گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.
  • نظارت و شفافیت اطلاعاتی: صندوق های سرمایه گذاری در بازه های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می گیرند و تمام فعالیت های آنها به صورت شفاف اطلاع رسانی می شود. متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد.
  • نقد شوندگی بالا: سرمایه گذاری در صندوق این امکان را به شما می دهد که خیلی زود پول خود را نقد کنید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می شود. یعنی هر زمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن صندوق، این وظیفه را به عهده می گیرد.
  • صرفه جویی نسبت به مقیاس: با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه های خرد تشکیل می شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می شود. شما شاید با یک میلیون تومان، توانایی سرمایه گذاری در گزینه های متنوعی را نداشته باشید؛ اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری، این امکان برای شما فراهم می شود. در ضمن به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق ها هزینه هایی مانند تحلیل، بررسی، ارزش گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه ها در بین سرمایه گذاران سرشکن می شود و برای سرمایه گذار صرفه جویی زیادی را در پی خواهد داشت.

  واحد یا یونیت سرمایه گذاری چیست؟

  صدها یا هزاران نفر، مبلغی از دارایی خود را نزد این صندوق های سرمایه گذاری می گذارند. مجموعه همه این مبالغ، دارایی صندوق را شکل می دهد. برای اینکه سهم هر فرد از این دارایی کلی و بزرگ مشخص شود و همچنین ورود و خروج به صندوق آسان باشد، مجموعه دارایی صندوق های سرمایه گذاری به بخش هایی به نام «واحد» یا «یونیت» تقسیم می شود که قیمتی معادل صد هزار تومان یا بیشتر دارند. بنابراین هر فرد در مراجعه به صندوق های سرمایه گذاری می تواند یک یا چند واحد را خریداری کند. هنگام خروج نیز می تواند یک یا چند یا همه واحدهای خود را به فروش برساند. در نتیجه، امکان سرمایه گذاری با مبالغ اندک برای افراد وجود دارد. علاوه بر این، در صورت نیاز به وجه نقد، نیازی به خروج همه سرمایه از صندوق وجود ندارد و می توان به میزان نیاز از آن برداشت کرد، بدون آنکه به میزان بازدهی آسیبی وارد شود.

  ✔ صدور و ابطال واحد یا یونیت صندوق های سرمایه گذاری به چه صورت است؟

  قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های غیرقابل معامله، ۲ الی ۳ روز کاری بعد مشخص می شود. به همین دلیل، هنگامی که افراد برای سرمایه گذاری به یک صندوق مراجعه می کنند، از آن می خواهند تعداد واحد مشخصی را برایشان صادر کند. پس از گذشت ۳ روز و مشخص شدن قیمت، صندوق، واحدها را صادر می کند. با توجه به تغییر همیشگی قیمت واحدها، میان مبلغ پرداخت شده و مبلغ واحدهای خریداری شده، مابه التفاوتی وجود خواهد داشت که صندوق، آن را به حساب فرد بازگشت می دهد. هنگام فروش نیز، پس از ارائه درخواست فروش واحد، دو روز زمان نیاز است تا قیمت واحدها مشخص شود و واحدهای فرد فروخته یا ابطال شود.

  ✔ انواع صندوق های سرمایه گذاری

  یکی دیگر از مزیت های بزرگ صندوق های سرمایه گذاری، متنوع بودن آنها است. تقریبا برای هر نوع سلیقه سرمایه گذاری و هر میزان ریسک پذیری، نوعی صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. در واقع، تفاوت اصلی انواع صندوق های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی های آنها است. به این معنی که صندوق ها با توجه به ماهیت و نوعشان درصدی از سرمایه خود را در گزینه های کم ریسک مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و در گزینه های با ریسک بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند. در ادامه با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا می شویم.

  ۱- صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

  این نوع صندوق ها حداقل بین ۷۰% تا ۹۰% از دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. باقی مانده دارایی های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف ۱۰%) در بورس سرمایه گذاری می شود. این صندوق ها مناسب افرادی است که ریسک پذیری پایینی دارند چون علاوه بر ریسک کم از یک حداقل سود تضمین شده هم برخوردار هستند. این صندوق ها در دوره های از قبل معین شده (مثلا ماهانه یا ۳ ماه یکبار) به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می کنند. قابلیت نقد شوندگی آنها نیز بالا است؛ یعنی شما به راحتی می توانید واحدهای صندوق خود را به پول نقد تبدیل کنید. همچنین بیشتر این صندوق ها یک رکن به نام ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا یک نهاد مالی معتبر است. این ضامن باعث آسودگی خاطر بیشتری برای سرمایه گذاران می شود. در نهایت اینکه این صندوق ها معمولا بازدهی بیشتری نسبت به بانک دارند. پس برای افراد کم ریسک که پول خود را در بانک نگهداری می کنند یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری با ریسک پایین به شمار می روند.

  ✔ ویژگی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

  با توجه به توسعه ابزارهای مالی در ایران شاهد انتشار اوراق مشارکت، گواهی های سپرده بانک ها و شرکت های مختلف خصوصی و دولتی هستیم. برای اینکه این اوراق جذابیت لازم را نزد سرمایه گذاران داشته باشند معمولا دارای سودی ۳ الی ۴ درصد بالاتر از سپرده های بانکی هستند. از طرفی تضمین شده هستند و این موضوع باعث می شود تا بسیاری از سرمایه گذاران به سمت این اوراق جذب شوند. صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز بخش قابل توجهی از سرمایه های خود را در این اوراق سرمایه گذاری می کنند تا از این دریچه بتوانند بازدهی بالاتری نسبت به سپرده های بانکی ایجاد کنند. در ضمن، برخی از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بانکی نیز به دلیل قوانین حاکم بر آن بانک یک الی دو درصد بالاتر از سایر صندوق های مشابه سود پرداخت می کنند. مثلا اگر صندوق های دیگر سود ۲۰ درصدی بپردازند آن صندوق خاص سود ۲۲ درصدی را پرداخت می کند.

  ۲- صندوق سرمایه گذاری سهامی

  این نوع از صندوق ها حداقل ۷۰% از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند. ۳۰% باقی مانده نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود. این کار باعث می شود که ریسک این نوع صندوق ها نسبت به صندوق های با درآمد ثابت بیشتر شود. به دلیل اینکه بخش زیادی از دارایی های این نوع صندوق در بورس سرمایه گذاری می شود، در نتیجه این نوع از صندوق ها حداقل سود تضمین شده ندارند. این صندوق ها بیشتر مناسب افرادی هستند که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند، اما فرصت یا اطلاعات کافی برای این کار را ندارند. با سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها سرمایه شما توسط یک تیم تحلیلی با مدیریت حرفه ای و آشنا به مسائل مالی و سرمایه گذاری، در بورس سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل ریسک بیشتری نیز دارند؛ اما از طرف دیگر این قابلیت را دارند که نسبت به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، بازدهی بیشتری را نصیب سرمایه گذاران کنند؛ مثلا در مواقعی که وضعیت بورس مناسب است، میزان بازدهی و سودآوری این صندوق ها نسبت به صندوق های با درآمد ثابت قابل مقایسه نیست. بسیاری از این صندوق ها ضامن نقد شوندگی هم دارند.

  ✔ بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام

  هرگاه یک صندوق سرمایه گذاری سهام یا مختلط، عرضه اولیه شد پیشنهاد می گردد تا بخشی از سرمایه خودتان را بابت خرید واحدهای آن تخصیص بدهید. چون تجربه نشان داده که ارزش واحدهای صندوق های سرمایه گذاری تازه تاسیس طی سه الی پنج سال بازدهی خارق العاده ای را محقق می کنند و سرمایه گذاری ایمنی محسوب می شوند. از طرفی، تعداد صندوق های سرمایه گذاری در سهام کم نیستند و هر کدام از آنها با توجه به قدمتشان قیمت های مختلفی – از ۳۰۰ هزار تومان به بالا – دارند. شاید بپرسید: «چگونه یک صندوق را انتخاب کنم؟» شما می توانید با مراجعه به سایت «fipiran» سابقه عملکرد صندوق های مختلف سرمایه گذاری در سهام یا مختلط را مقایسه کنید. معمولا صندوق های سرمایه گذاری مختلف در صنایع خاصی سرمایه گذاری می کنند. از آنجایی که حجم بزرگی از سرمایه را در اختیار دارند جابه جایی های مداومی در بین صنایع مختلف بورسی انجام نمی دهند، بنابراین شما ضمن بررسی روند عملکردی صندوق ها به سایت آنها هم مراجعه کنید و ببینید که تمرکز سرمایه گذاری این صندوق در چه صنایعی است تا از این دریچه بتوانید واحدهای یک صندوق موفق را خریداری کنید.

  ۳- صندوق سرمایه گذاری مختلط

  این نوع از صندوق ها حداکثر ۶۰% از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند. حداقل ۴۰% از دارایی صندوق نیز در اوراق با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود. به صورت کلی می توان گفت این نوع از صندوق های سرمایه گذاری از نظر سطح ریسک بین صندوق با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام قرار می گیرند. سرمایه گذاری در این نوع از صندوق ها به افرادی با سطح ریسک متوسط توصیه می شود. چون بیش از نیمی از دارایی های آن در سهام سرمایه گذاری می شود. همچنین برای تعدیل این ریسک حداقل ۴۰% از دارایی های صندوق در اوراقی که درآمد ثابتی دارند سرمایه گذاری می شود. این صندوق ها نیز پتانسیل بازدهی بیشتری نسبت به صندوق های درآمد ثابت دارند. ولی به دلیل سرمایه گذاری بخشی از دارایی ها در سهام، حداقل سود تضمین شده ندارند. بسیاری از این صندوق ها ضامن نقد شوندگی دارند.

  ۴- صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

  فعالیت اصلی این صندوق ها، سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا دارایی های فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می شود. عملکرد این نوع از صندوق ها به عملکرد دارایی پشتوانه آن بستگی دارد. می توان گفت مهم ترین ویژگی این صندوق ها داد و ستد پذیری واحدهای سرمایه گذاری آنها در بازار سرمایه است. به این صورت که معامله واحدهای این نوع از صندوق ها به شیوه معاملات سهام عادی، در سامانه معاملاتی بازار فرابورس ایران صورت می پذیرد. صندوق های قابل معامله می توانند هر کدام از ۳ نوع صندوق سرمایه گذاری که گفتیم باشند. ریسک متفاوتی که این نوع از صندوق ها نسبت به سایر صندوق های گفته شده دارند، این است که واحدهای سرمایه گذاری آنها در بورس خرید و فروش می شوند. پس عرضه و تقاضای بازار و شرایط بورس نیز می تواند بر قیمت آنها تاثیر بگذارد. همچنین خرید و فروش این صندوق ها از طریق بورس می تواند به نقدشوندگی بیشتر آنها کمک کند.

  ۵- صندوق های سرمایه گذاری در طلا

  بسیاری از مردم دوست دارند که با خرید طلا و سکه، ارزش پول خود را حفظ کنند. اما اتفاق هایی مانند گم یا ربوده شدن، همیشه پیش روی این نوع از سرمایه گذاری ها بوده است. صندوق های سرمایه گذاری طلا با خرید و فروش سپرده سکه و انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا که معمولا در بورس پذیرفته شده اند، به کسب بازده می پردازند. در نتیجه، سرمایه گذاران علاوه بر رهایی از مشکلاتی که برایتان گفتیم، می توانند با ارقام خرد در طلا سرمایه گذاری کنند. البته این صندوق ها می توانند مازاد دارایی های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری کنند.

  ۶- صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان

  برای ایرانی ها سرمایه گذاری در مسکن همیشه یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود؛ نوعی از سرمایه گذاری که به مبالغ بسیار بالایی نیاز دارد. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان، صندوق هایی هستند که سرمایه های کوچک اشخاص حقیقی یا حقوقی را به منظور سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ ساختمانی جذب می کنند. با این کار امکان استفاده سرمایه گذاران خرد از فرصت های سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ و درآمدزای مسکن فراهم می شود.

  ۷- صندوق های سرمایه گذاری پروژه

  صندوق سرمایه گذاری پروژه، صندوق هایی هستند که منابع مالی سرمایه گذاران را برای تأمین مالی پروژه های صنعتی، معدنی، نفت و پتروشیمی جذب می کنند. هدف از تشکیل این نوع صندوق ها، جمع آوری سرمایه از متقاضیان و اختصاص وجوه جمع آوری شده به ساخت و بهره برداری انواع پروژه های دارای توجیه است.

  ۸- صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

  صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری، امکان نوعی جدید و جذاب از سرمایه گذاری نیکوکارانه را فراهم آورده اند. در این شیوه، صندوق هایی با اهداف خاص مانند حمایت از جایزه بین المللی المصطفی (مشهور به نوبل اسلامی)، ورزش کشتی یا حتی باشگاه های ورزشی تأسیس می شوند. افرادی که قصد حمایت از این اهداف نیکوکارانه را دارند، به جای پرداخت پولی که پس از یک بار پرداخت و هزینه شدن به پایان می رسد، در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند و سود ناشی از این سرمایه گذاری به صورت همیشگی به آن هدف اعطا می شود. البته فرد می تواند بخشی از سود ناشی از این سرمایه گذاری را برای خود و بخش دیگر برای آن هدف در نظر بگیرد.

  ۹- صندوق سرمایه گذاری جسورانه

  بعضی از کسب و کارها به جای طی یک مسیر خطی، مسیری نمایی و شتاب گونه را طی می کنند. البته یا به سمت رشد و موفقیت یا به سمت افول و ورشکستگی. البته امکان دوم به مراتب بیش از اولی است اما همان تجربه های معدود موفقیت مانند «گوگل»، «آمازون»، «دیجی کالا»، «اسنپ» و … به قدری پول ساز و سودآور هستند که همه شکست ها را جبران می کنند. عده ای از افراد، سرمایه گذاری در چنین صندوق هایی را ترجیح می دهند؛ صندوق هایی که بر ایده ها و کسب وکارهای نوآورانه سرمایه گذاری می کنند و ممکن است سودی فراوان عاید افراد کنند.

  ۱۰- صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی

  همان طور که از نامشان پیدا است نوعی تخصصی از صندوق ها هستند که بازارگردانی سهام شرکت یا صنعت از پیش تعیین شده ای را بر عهده دارند. بازارگردانی به معنای خریدوفروش سهم های شرکت یا صنعتی خاص است که موجب بهبود نقدشوندگی و متعادل نگه داشتن بازار می شود.

  ۱۱- صندوق سرمایه گذاری شاخصی

  صندوق های سرمایه گذاری شاخصی، صندوق هایی هستند که منابع مالی جمع آوری شده را درست به شکلی سرمایه گذاری می کنند که عملکردی مشابه با عملکرد یکی از شاخص های بازار سرمایه را به دست بیاورند؛ نه کمتر، نه بیشتر.

  ✔ معرفی سایت های صندوق سرمایه گذاری

  اکثر صندوق های سرمایه گذاری یک سایت منحصر به خود صندوق دارند. شما در سایت صندوق های سرمایه گذاری می توانید اطلاعاتی از قبیل قیمت صدور، قیمت ابطال، تعداد واحدهای در اختیار سرمایه گذاران، مدیران سرمایه گذاری صندوق و همچنین اساسنامه و امیدنامه صندوق را مشاهده نمایید. قیمت صدور یعنی قیمتی که اگر بخواهید یک واحد صندوق را خریداری کنید، باید بپردازید. قیمت ابطال نیز یعنی قیمتی که اگر بخواهید یک واحد سرمایه گذاری صندوق را به فروش برسانید، به دست می آورید. این قیمت ها معمولا نزدیک به «NAV» صندوق هستند. مثلا اگر به سایت صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت «گنجینه زرین شهر» مراجعه کنید صفحه زیر را می بینید که اطلاعات صندوق در آن آمده است:

  ✔ محل مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

  برای پیدا کردن صندوق سرمایه گذاری مورد نظرتان می توانید از سایت شرکت «فناوری مدیریت بورس تهران» به آدرس «www.fipiran.com» استفاده کنید. در این سایت، اطلاعات مختلفی راجع به صندوق های سرمایه گذاری وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید بازدهی صندوق های مختلف را در بازه های زمانی متفاوت مورد بررسی قرار دهید، صندوق ها را از جهت های مختلف با یکدیگر مقایسه کرده و در نهایت صندوق مناسب با ویژگی های خودتان را انتخاب کنید. در شکل زیر می توانید مقایسه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را مشاهده کنید:

  ✔ چگونه در صندوق ها سرمایه گذاری کنیم؟

  برای این کار باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به شعب منتخب آن صندوق مراجعه کنید. این شعب از طریق خود صندوق معرفی می شوند؛ مثلا بانک، شرکت کارگزاری یا یک شرکت تامین سرمایه می توانند شعب منتخب صندوق باشند. این شعبه، مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و شماره حسابتان را از شما درخواست می کند. همچنین باید به اندازه مبلغی که می خواهید در صندوق سرمایه گذاری کنید، به شماره حسابی که از طرف صندوق معرفی می شود پول واریز کنید. پس از تکمیل فرم های مورد نیاز و گذراندن تشریفات لازم، گواهی واحدهای سرمایه گذاری، برای شما صادر خواهد شد.

  ✔ چه میزان از سرمایه خود را به خرید صندوق ها اختصاص بدهم؟

  این موضوع کاملا به شرایط شما در عرصه معامله گری در بازار سرمایه بستگی دارد. اگر فردی هستید که تمایل زیادی به سرمایه گذاری در بازار بورس دارید اما وقت، دانش و مهارت لازم را در این حوزه ندارید بدون تردید، صندوق سرمایه گذاری سهامی و مختلط، گزینه ایدئالی برای شما محسوب می شوند. با توجه به حجم سنگین سرمایه در اختیار صندوق های سرمایه گذاری، معمولا در دوران رونق بازار سرمایه ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها با رشد قابل توجهی روبه رو می شود و در سایر دوران، عملکردی خنثی از خودش نشان می دهد. با این وجود، بسیاری از معامله گران بازار سرمایه، بخشی از سرمایه بورسی خود را به خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری با سابقه درخشان تخصیص می دهند تا بتوانند عملکرد مضاعفی را در بازار تجربه کنند. بنابراین، با توجه به سابقه معاملاتی خود و ارزیابی صندوق های مختلف پیشنهاد می گردد تا بخشی از سرمایه خود را به خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری اختصاص بدهید.

  نویسنده:
  پیمان باغچه سرا