وال استریت (Wall Street)

خیابان وال استریت در جزیره منهتن در ایالت نیویورک قرار دارد. بازار بورس نیویورک که بزرگ ترین محل دادوستد بورس و انواع اوراق بهادار هست در این خیابان قرار دارد. همچنین بازار بورس نزدک، بازار بورس آمریکا و بازار بورس تجاری و بازرگانی نیویورک و نیز بازرگانی NYBOT نیویورک در این خیابان واقع شده است. جرج واشنگتن، اولین رئیس جمهور آمریکا در عمارت فدرال که در این خیابان واقع شده است، قسم ریاست جمهوری را یادکرد.نام این خیابان برگرفته از یک کلمه آلمانی است که البته در این باره اختلاف نظر وجود دارد. یکی از کلیساهای معروف نیز در این خیابان واقع شده است که در طی زمان، نام خیابان به عنوان مکان افراد بانفوذ اقتصادی در آمریکا شهرت گرفته است. همچنین روزنامه ای به نام این خیابان وجود دارد.

درگذشته تقریباً تمامی مبادلات مالی یا در شهر نیویورک انجام می شد و یا به طور مستقیم با این شهر در ارتباط بود. اکثر شرکت های فعال در زمینه خدمات مالی در این خیابان قرار داشته اند. با انتقال ثروت از شمال شرقی آمریکا به سمت غرب و جنوب، فعالیت هایی که تا آن لحظه به Wall Street محدودشده بود از این منطقه خارج گردید، ولی به هرحال مبدأ بیشتر مبادلات مالی وال استریت است. این خیابان معروف در حال حاضر تنها مرکز مالی مهم نیست و در برخی از شاخه های مالی حتی دیگر بازیگر اصلی هم نیست. وضعیت بازارها در اروپا و آسیا بر این بازار تأثیر زیادی دارند. بازارهای مالی مهم به جز وال استریت در شهر لندن، ترکیه، فرانکفورت و برخی شهرهای بزرگ دیگر قرار دارند.

برخی معتقدند که نام این خیابان، به دلیل دیوار شرقی واقع در مرز شمالی اقامتگاه نیوآمستردام انتخاب شده است. برخی دیگر نیز این نام را برگرفته از کلمه المانی de Waal Straat می دانند.

دو امر بسیار مهم در وال استریت انجام می شود:

  1. انتشار مبادله سهام
  2. انتشار مبادله اوراق قرضه

طی سال های اخیر تعداد زیادی ابزارهای مالی جدید در وال استریت ایجاد و مبادله شده است. قانون گذاری در این بازار به مقدار زیادی به عهده دولت فدرال است ولی باید ذکر کرد که بیشتر نهادهای مالی که در این خیابان فعالیت می کنند، مالکیتشان خصوصی هست. شرکت های خارجی مشابه شرکت های آمریکایی در بازارهای خارجی، در این بازار حضور دارند. درواقع اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی، از سرمایه گذاران عمده بازار سهام و اوراق قرضه آمریکا می باشند. در ایالات متحده بازارهای مالی مشابه Wall Street ولی کوچک تر در لس آنجلس، شیکاگو، فیلادلفیا وجود دارند. به طور کلی این بازار نقش مهمی را در اقتصاد بین المللی و نیز داخلی امریکا بازی می کند. به طوری که تسهیل کننده افزایش سرمایه توسط کسب و کارها می باشد و سرمایه جمع آوری شده توسط آن برای کسب و کارها و دولت این امکان را فراهم می کند که فعالیت های خود را گسترش دهند، ساختمان بسازند، خدمات ارائه دهند، کالا تولید کنند و اشتغال را افزایش دهند. در این راستا بدون وال استریت، جمع آوری سرمایه قسطی پرهزینه و پر مشکل خواهد بود.

این نکته دارای اهمیت هست که شرکت های خارجی به منظور تأمین سرمایه به وال استریت متوصل می شوند و بالعکس شرکت های آمریکایی به بازارهای خارجی و این امر باعث افزایش ارتباط مراکز مالی دنیا می گردد.

جنبش وال استریت

در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱ تعدادی از جوانان آمریکایی در این خیابان نسبت به اوضاع وخیم اقتصادی و اختلاف طبقاتی آمریکا به تظاهرات گسترده اقدام کردند، این تجمیع در کمال آرامش و بدون هیچ گونه خشونتی انجام شد. معترضان از مردم آمریکا خواستند برای اعتراض به سیاست های دولت به آن ها ملحق شوند. درگذشته تقریباً تمامی مبادلات ملی یا در شهر نیویورک انجام می کشد و یا به طور مستقیم با این شهر در ارتباط بود. اکثر شرکت های فعال در زمینه خدمات مالی در این خیابان قرار داشتند. با انتقال ثروت از شمال شرقی آمریکا به سمت غرب و جنوب، فعالیت هایی که تا آن لحظه به این خیابان محدود شده بود از این منطقه خارج گردید. ولی به هر حال مبدأ بیشتر مبادلات مالی وال استریت است.

گاو وحشی وال استریت

مجسمه هایی به نام گاو وال استریت از جنس برنز در نزدیکی همین خیابان وجود دارد که عضلات تنومند و سرپایین آن نشانه آمادگی برای حمله است، درواقع گفته می شود این مجسمه نمادی از موفقیت و خوش بینی در زمینه مالی می باشد، البته از باطن خشن و بی رحم معاملات مالی نیز خبر می دهد.

بازیگر اصلی وال استریت کیست؟

نهادهای مالی که در وال استریت فعالیت می کنند شامل انواع مختلف نهادهای مالی هستند از جمله:

  • بانک های تجاری
  • معامله گران اوراق
  • بازارهای سهام
  • شرکت های کارگزاری
  • بانک های سرمایه گذاری

قانون گذاری فعالیت ها در وال استریت بر عهده بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) است. ولی روح حاکم بر این بازار کسب و کار آزاد است. فدرال رزرو خود یکی از بازیگران وال استریت است که سیاست های پولی را اجرا می کند و این یعنی فعالیت های فدرال رزرو تاثیر زیادی بر فاکتورهای کلان اقتصادی همچون نرخ بهره، تورم و .. دارد.

اتصال مراکز مالی دنیا در این خیابان

شاید یکی از مهم ترین فلسفه های بازارهای مالی را باید در هدایت سرمایه ها تعریف کرد. اتصال صحیح سرمایه های بی مقصد به مقاصد صحیح از کارکردهای مهم بازارهای مالی است. درواقع جهت دهی به سرمایه و اتصال صحیح سرمایه داران به سرمایه پذیران نقش اصل بازارهای مالی است. بسیاری از شرکت ها نیز برای افزایش سرمایه به وال استریت می آیند. بازارهای مالی در فرانکفورت، توکیو، تورنتو و هنگ کنگ نیز در راستای همین هدف فعالیت می کنند.

وال استریت را به عنوان مهد نهادهای مالی می شناسند. ارزش افزوده حضور در این بازار علاوه بر اعتبار نام آن، بهبود انباشت سرمایه، کاهش هزینه ها و هدایت سرمایه هاست که باید گفت این نقشی است که هر شرکتی که وارد هر بازار مالی می شود به دنبال ان است. هرچقدر سهولت و سرعت و بهینگی اتصال سرمایه در بازاری بیشتر باشد، هم برای سرمایه گذاران و هم سرمایه پذیران ایده ال تر است.