اگر بازارهای مالی یا دنیای ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، احتمالاً عبارت DeFi یا Decentralized Finance به معنای اقتصاد غیرمتمرکز را شنیده اید. این نوع اقتصاد به بخش مهمی از دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده و توجه کاربران بسیاری را به خود جلب کرده است؛ به همین دلیل در این مقاله برخی از موفق ترین انواع پروژه defi/’>دیفای را بررسی کرده ایم، اما پیش از هر چیز به این موضوع پرداخته ایم که DeFi چیست و چه عاملی آن را از بقیه بازار ارز دیجیتال متمایز کرده است؟

فهرست []

  دیفای DeFi چیست؟

  در دنیای مالی امروز که به سرعت به سمت دیجیتالی شدن پیش می رویم، هدف اصلی دیفای این است که پرداخت های نظیر به نظیر را برای سرمایه گذارها راحت کند. با استفاده از کارایی و قدرت قراردادهای هوشمند، پروتکل های دیفای به فضایی بسیار خوب برای وام دهی، وام گرفتن، معامله، پس انداز و کسب سود تبدیل شده اند که به بروکراسی های معمول نیازی ندارد.

  اهداف دنیای دیفای و اقتصاد غیرمتمرکز

  1. حذف بروکراسی و کاغذبازی: قراردادهای هوشمند به صورت دیجیتالی روی بلاک چین پردازش می شوند و به هیچ گونه کاغذبازی یا زمان انتظار در بانک نیاز ندارند.
  2. حذف واسطه ها: خودکارسازی اجرای قراردادهای هوشمند روی بلاک چین نیاز به واسطه های انسانی را از بین می برد. با استفاده از قراردادهای هوشمند نیازی به واسطه های خارجی مانند وکیل نخواهد بود. درواقع تنها دو طرف قرارداد در معامله دخیل هستند و اگر یکی از طرفین شروط معامله را تکمیل کند، قرارداد به صورت خودکار اجرا می شود.
  3. افزایش سرعت: بدون وابستگی به واسطه ها و همچنین نبود زمان انتظار برای تکمیل تراکنش، استفاده از دیفای تجربه ای سریع و یکپارچه برای شما رقم می زند.
  4. فرصت های برابر: با استفاده از خدمات DeFi کاربران می توانند به خدمات ارائه شده توسط مؤسسات مالی مهم دسترسی داشته باشند. با استفاده از این خدمات فرقی ندارد کاربر در یک کشور کوچک آفریقایی است یا یکی از ایالت های آمریکا! همه می توانند از خدمات بانکداری مدرن استفاده کنند.

  بهترین پروژه های دیفای در سال ۲۰۲۲

  دنیای دیفای روز به روز در حال گسترش است، اما چند پروژه بسیار مهم وجود دارد که بهتر است در سال ۲۰۲۲ بیشتر آن ها را تحت نظر داشته باشیم. بهترین پروژه های دیفای در سال ۲۰۲۲ به شرح زیر هستند:

   1.آوی (AAVE)

  آوی در سال ۲۰۱۷ با نام ETHLend تأسیس شد و یکی از بهترین پروژه های دیفای دنیا شناخته می شود. AAVE یک پلتفرم نقدینگی غیرمتمرکز است که کاربران به کمک آن می توانند با وام دهی سرمایه های خودشان در قبال آن سود دریافت کنند. همچنین می توانند با قراردادن وثیقه از این پلتفرم وام بگیرند. این پلتفرم وام گیرنده ها و وام دهنده ها را در فضایی غیرمتمرکز به هم متصل می کند و کاربران از طریق آن می توانند فرصت برابری برای وام دهی و وام گرفتن داشته باشند. همچنین می توانند با سپرده گذاری توکن های AAVE داخل این پلتفرم پاداش بگیرند.

  2.  آوالانچ (AVAX)

  آوالانچ (AVAX) خود را سریع ترین پلتفرم قرارداد هوشمند در دنیا معرفی می کند. همچنین عملکرد بسیار خوبی در زمینه NFT دارد و با پلتفرم های دیگر مانند سوشی سواپ، چین لینک و گراف نیز مرتبط است. آوالانچ به دلیل اینکه می تواند تراکنش ها را در مدت زمان کوتاه تری در مقایسه با اتریوم اجرا کند و در عین حال کارمزد تراکنش ها نیز بسیار کمتر است، خودش را رقیب مستقیم اتریوم می داند. این پروژه به تازگی ۲۳۰ میلیون دلار سرمایه برای حمایت از استارتاپ های دیفای اختصاص داده و به همین دلیل یکی از بهترین مکان ها برای راه اندازی پروژه های جدید است.

  3. کاردانو (ADA)

  کاردانو (ADA) یکی از بزرگ ترین پروژه های بلاک چین دنیاست و به دلیل استفاده از الگوریتم اثبات سهام و مصرف انرژی بسیار کمی که دارد، به عنوان بلاک چین سبز شناخته می شود. این پروژه نیز چند وقت پیش اعلام کرد با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری در زمینه اقتصاد غیرمتمرکز، NFT و آموزش بلاک چین به دنبال گسترش اکوسیستم خود است؛ از این رو می توان کاردانو را یکی از بهترین پروژه های دیفای دانست.

  4. چین لینک (LINK)

  چین لینک (LINK) یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که کاربرد آن تأمین اطلاعات از دنیای بیرون برای بلاک چین ها و قراردادهای هوشمند است. چین لینک به تازگی اعلام کرده که یک Token Bridge قابل برنامه ریزی را توسعه داده است که امکان ارتباط بین پروژه های بلاک چین  مختلف را فراهم می کند. با استفاده از این Bridge پروتکل های دیفای می توانند کاملاً مقیاس پذیر باشند و خبری هم از مشکلات قبلی که پروژه های بلاک چین با آن روبه رو بودند وجود ندارد.

  5. پولکادات

  پولکادات یک شبکه اینترنت است که به کمک آن بلاک چین های مختلف می توانند اطلاعات و تراکنش های گوناگون را از طریق زنجیره، رله پولکادات را به صورت . این موضوع سبب شده است پولکادات و پروژه هایی که براساس آن ساخته می شوند، بسیار سریع تر از اتریوم بوده و مقیاس پذیری بیشتری هم داشته باشند.

  6. ترا لونا (LUNA)

  ترا لونا (LUNA) یکی از بهترین پروژه های دیفای و نسل بعدی پلتفرم های قرارداد هوشمند است که اقتصاد غیرمتمرکز را با مفهوم استیبل کوین ها ترکیب می کند. در این پلتفرم از استیبل کوین هایی که امکان پرداخت آنی، کارمزد کم و امکان پرداخت بین پلتفرمی را داشته باشند، پشتیبانی می شود. با توجه به محبوبیت بالای دنیای دیفای و همچنین توجه بسیاری که به ارزهای دیجیتال می شود، لونا یکی از بهترین پروژه های دیفای است که در سال ۲۰۲۲ حتماً باید آن را مدنظر داشته باشید.

  7. پولیگان (MATIC)

  پولیگان (MATIC) یکی از سریع ترین راهکارهای توسعه لایه ۲ اتریوم و اکوسیستم نرم افزارهای غیرمتمرکز آن است. این شبکه دارای قابلیت هایی مانند ارتباط بین شبکه های مختلف، مقیاس پذیری و امنیت بالاست. اساساً این شبکه چند خط به اتوبان پرترافیک لایه ۱ اتریوم اضافه می کند. در حال حاضر بیشتر پروژه های دیفای روی بلاک چین اتریوم قرار دارند و به همین دلیل هرچقدر ترافیک این شبکه کمتر باشد، تراکنش ها با سرعت بیشتری انجام شده و سبب رشد سریع تر اکوسیستم دیفای می شوند.

  8. سولانا (SOL)

  سولانا (SOL) یک پلتفرم توافق جدید و انقلابی است که از الگوریتم اثبات تاریخ استفاده می کند. در این الگوریتم به جای ماینینگ یا سپرده گذاری توکن ها برای تأیید تراکنش، تمامی تراکنش ها از طریق یک برچسب زمانی روی بلاک چین  تأیید می شوند. سولانا یکی از رقبای جدی اتریوم به شمار می آید؛ زیرا با وجود اینکه روی لایه ۱ است، سرعت بسیاری دارد؛ به همین دلیل برای اجرای سریع تر تراکنش ها به کمک هیچ پلتفرم دیگری نیاز ندارد.

  9. سینتتیکس (Synthetix)

  سینتتیکس (SNX) یک صرافی غیرمتمرکز رو به رشد است که می توانید در آن ارزهای دیجیتال را با سهام، ارزهای فیات، فلزات گران بها و دیگر دارایی هایی که فعلاً در اختیار مؤسسات مالی سنتی هستند، معاوضه کنید. ویژگی منحصربه فرد پلتفرم سینتتیکس این است که کاربران می توانند توکن های اختصاصی خود را خلق کنند. شما می توانید با سپرده گذاری طلا، یورو، دلار، سهام شرکت های مختلف و… را در ازای توکن synths دریافت کنید. از طریق این پلتفرم کاربر می تواند بدون اینکه به صورت فیزیکی یک دارایی را در اختیار داشته باشد، روی آن سرمایه گذاری کند و به همین دلیل سینتتیکس یکی از بهترین پروژه های دیفای به شمار می رود.

  10. یونی سواپ (UNI)

  یونی سواپ (UNI) یک صرافی غیرمتمرکز است که از طریق آن کاربر می تواند نقدینگی مورد نیاز خودش را با کمترین میزان سود دریافت کند. نقدینگی این پلتفرم از طریق یک مفهوم به نام بازارساز خودکار تأمین می شود و به همین دلیل کاربران همیشه می توانند به نقدینگی مورد نیاز خودشان دسترسی داشته باشند. همچنین به دلیل محبوبیت بالا، توکن بومی این پلتفرم یعنی UNI در صرافی های متمرکز زیادی هم عرضه می شود.

  آینده دیفای

  پلتفرم های دیفای در حال رشد هستند و توجه خیلی از سرمایه گذارها و کاربران عادی را به خودشان جلب کرده اند. همچنین پلتفرم های مختلف هر روزه میلیون ها دلار روی استارتاپ های دیفای سرمایه گذاری می کنند تا رشد این نوع اقتصاد سریع تر شود. این سرمایه گذاری ها سبب می شود برابری اقتصادی روز به روز بیشتر شود و حتی افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند، بتوانند از طریق اینترنت به این خدمات دسترسی داشته باشند. دیفای فاصله کشورهای فقیر و ثروتمند را از بین می برد و همه می توانند از پیشرفت های اقتصادی بهره مند شوند.

  سخن پایانی

  در سال ۲۰۲۱ ده ها پروژه مختلف معرفی شدند که ارزش و توانایی های بسیاری دارند و می توانند دنیای ارزهای دیجیتال را بار دیگر متحول کنند. ما این پروژه ها را به عنوان بهترین پروژه دیفای در سال ۲۰۲۲ معرفی کردیم تا با توانایی های آن ها آشنا شوید و با توجه به آن ها بتوانید در بهترین زمان ممکن روی آن ها سرمایه گذاری کنید. اگر سؤالی در این زمینه دارید، از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به سؤالات شما پاسخ می دهند.

  سوالات متداول

  با استفاده از کارایی و قدرت قراردادهای هوشمند، پروتکل های دیفای به یک فضای خیلی خوب برای وام دهی، وام گرفتن، معامله، پس انداز و کسب سود تبدیل شده اند که نیازی به بروکراسی های معمول ندارد.

  Aave یک پلتفرم نقدینگی غیرمتمرکز است که از طریق آن کاربران می توانند با وام دهی سرمایه های خودشان در قبال آن سود دریافت کنند.

  ترا لونا (LUNA) نیز یکی از بهتری پروژه های دیفای و نسل بعدی پلتفرم های قرارداد هوشمند است که اقتصاد غیرمتمرکز را با مفهوم استیبل کوین ها ترکیب می کند.

  دیفای باعث می شود برابری اقتصادی روز به روز بیشتر شود و حتی افرادی هم که به خدمات بانکی دسترسی ندارند بتوانند از طریق اینترنت به این خدمات دسترسی داشته باشند.