معرفی ارز دیجیتال آوی (AAVE)

این ارز دیجیتال یک پلتفرم منبع باز و غیرمتمرکز وام دهی ارزهای دیجیتال است که کاربران به کمک آن می توانند وام بگیرند و با استفاده از دارایی های دیجیتالی به وام دهندگان بهره بدهند. درواقع این ارز یک سیستم وام دهی DeFi به شمار می آید که روی اکوسیستم Ethereum راه اندازی شده است. AAVEیک پروتکل نقدینگی محسوب می شود که در مقایسه با رقبا استخرهای نقدینگی بسیار بزرگ تری دارد. توسعه دهندگان این شبکه را به گونه ای طراحی کرده اند که کاربران بدون بروز مشکل از شبکه این ارز دیجیتال استفاده کنند. این امر سبب شده است تا علاوه بر سرمایه گذاران نهادی، سرمایه گذاران خرد نیز به این شبکه علاقه مند شوند.

فهرست []

  تاریخچه ارز دیجیتال آوی

  نسخه ابتدایی این ارز دیجیتال را Stani Kulechov در سال 2017 و با عنوان ETHLend همراه با توکن بومی LEND راه اندازی کرد. هنگام عرضه اولیه این توکن (ICO)، 2/16 میلیون دلار جمع آوری شده بود. چشم انداز Kulechov ایجاد بستری مناسب برای ارتباط میان وام دهندگان و وام گیرندگان ارزهای دیجیتال و مطابقت دادن درخواست های وام با پیشنهاد های موجود در پلتفرم بود؛ با این حال شرایط نامطلوب مالی در سال 2018 سبب ارزیابی مجدد مفهوم ETHLend شد و Kulechov را برای تنظیم مجدد پروژه تشویق کرد. درنهایت ظاهر بازنگری شده ETHLend، همراه با ویژگی های اضافی، در ابتدای سال 2020 با نام جدید AAVE معرفی شد.

  ویژگی های ارز دیجیتال آوی

  1. امکان وام دهی و استقراض دارایی های دیجیتال به کمک این ارز دیجیتال فراهم شده است.
  2. در این پلتفرم فرصت های بسیاری برای کسب سود کاربران طراحی شده است.
  3. پروتکل DeFi بسیاری از فرایندهای تراکنش های مالی را در AAVE راحت کرده است.
  4. در این سیستم نیازی به وجود واسطه نیست و این ارز دیجیتال مستقل اجرا می شود.
  5. برخی دارایی ها دارای نرخ بهره ثابت و سایر دارایی ها دارای نرخ بهره متغیری هستند.
  6. این پروژه به یکی از محبوب ترین برنامه های DeFi تبدیل شده است.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال آوی

  همان طور که ملاحظه کردید، بلاک چین آوی یک پلتفرم کارآمد در صنعت ارزهای دیجیتال است. پلتفرم های مشابه با ویژگی های متفاوت در حال فعالیت هستند و هریک از آن ها در مقایسه با یکدیگر مزیت هایی دارند. از این رو در این قسمت به بررسی مزایا و معایب این ارز دیجیتال می پردازیم:

  مزایا

  1. این ارز دیجیتال یکی از برترین برنامه های DeFi در سراسر جهان به شمار می آید.
  2. در این پلتفرم، استخرهای وام دهی بسیار بزرگ و ارز دیجیتا ل های متنوع در دسترس کاربران قرار دارند.
  3. این پلتفرم در مقایسه با رقبای خود امکانات برتری برای وام دادن و قرض گرفتن ارز دیجیتال ارائه می دهد.
  4. وام Flash (Flash Loan)، یک ویژگی انقلابی در DeFi بوده و در پلتفرم AAVE در دسترس است.
  5. برای دریافت وام Flash، به انجام مراحل احراز هویت (KYC) نیازی نیست.
  6. بلاک چین این ارز دیجیتال امنیت بالایی دارد.

  معایب

  1. فعالیت در این پلتفرم به اندازه پلتفرم های رقیب آسان نیست.
  2. در گذشته وام های Flash مورد حمله هکرها قرار گرفته است.

  نحوه عملکرد ارز دیجیتال آوی

  این ارز شبکه ای متشکل از استخرهای وام دهی متعدد است که هدف اصلی آن کاهش یا حذف چالش های موجود در مواجهه با مؤسسات وام دهی سنتی مانند بانک هاست؛ به همین دلیل توسعه دهندگان این ارز دیجیتال به منظور تضمین ایجاد تجربه تراکنش یکپارچه برای علاقه مندان ارزهای دیجیتال، در طراحی این شبکه از ترکیب استخرهای وام دهی و وام های دارای وثیقه استفاده کرده اند. فرایند وام دهی و استقراض در پلتفرم این ارز دیجیتال به راحتی قابل درک و پیگیری است. کاربرانی که مایل هستند وجوه ارزهای دیجیتال خود را قرض بدهند، به دلخواه خود در یکی از استخرهای وام دهی سپرده گذاری می کنند. درمقابل، کاربرانی که مایل به وام گرفتن هستند، از طریق وجوه سپرده گذاری شده در این استخرها، وام دریافت می کنند. توکن هایی که وام گیرندگان برداشت می کنند، براساس دستورالعمل های شخص وام دهنده، به شخص وام گیرنده منتقل (Transfer) یا ترید (Trade) می شود. در این میان، تنها افرادی که میزان مشخصی دارایی در شبکه این ارز دیجیتال قفل کرده باشند، واجد شرایط دریافت وام در این پلتفرم هستند. همچنین ارزش ارز دیجیتالهای قفل شده در این شبکه براساس USD تعیین می شود. علاوه بر این، لازم است مبلغ قفل شده از مبلغ وام دریافت شده بیشتر باشد.

  معرفی Oracles در بلاک چین آوی

  مانند سایر بلاک چین ها، در این بلاک چین نیز اوراکل ها به عنوان پیوندی بین بلاک چین و دنیای بیرونی عمل می کند. اوراکل ها داده های دنیای واقعی خارجی را جمع آوری کرده و به منظور تسهیل تراکنش ها، به ویژه تراکنش های قراردادهای هوشمند، این اطلاعات را به بلاک چین ارائه می کنند. اوراکل ها بخش مهمی از هر شبکه بلاک چینی هستند و به همین دلیل این بلاک چین برای اطمینان از دقیق بودن اطلاعات ارائه شده توسط آن ها، از اوراکل های Chainlink (LINK) استفاده می کند؛ چراکه Chianlink یکی از پلتفرم های ارز دیجیتال مطمئن در صنعت ارزهای دیجیتال است و از رویکردی غیرمتمرکز پیروی می کند.

  معرفی صندوق ذخایر استخرهای نقدینگی در بلاک چین آوی

  در این بلاک چین، به منظور محافظت از کاربران در برابر نوسانات بازار، یک استخر ذخیره نقدینگی (liquidity pool reserve) ایجاد شده است. این صندوق امنیت وجوه سپرده گذاری شده وام دهندگان در استخرهای وام دهی شبکه را تضمین می کند؛ به بیان دیگر ذخایر نقدینگی به عنوان پوشش بیمه ای وجوه وام دهندگان در AAVE عمل می کند. درحالی که بسیاری دیگر از سیستم های وام دهی همتا به همتا با چالش نوسانات قیمت روبه رو هستند، شبکه این ارز دیجیتال با راه اندازی استخر ذخیره نقدینگی، گام مؤثری برای مبارزه با شرایط مربوط به نوسانات قیمت برداشته است.

  معرفی وام های Flash در بلاک چین آوی

  وام های فلش به طور کامل بازی مالی غیرمتمرکز را در بازار کریپتو تغییر دادند. شبکه این پلاک چین با استفاده از ایده وام های فلش، این امکان را برای کاربران فراهم کرد تا بتوانند وام بگیرند و بدون وثیقه، با سرعت بازپرداخت انجام دهند. درواقع وام های فلش تراکنش های وام دهی و استقراضی هستند که در یک بلوک تراکنش تکمیل می شوند. افرادی که در شبکه AAVE وام های فلش دریافت می کنند، پیش از استخراج بلوک جدید اتریوم، باید بازپرداخت وام را انجام داده باشند. در غیر این صورت، تمام تراکنش های آن دوره لغو می شوند. از طریق این نوع وام کاربران می توانند در مدت زمانی کوتاه، به چیزهای بسیاری دست بیابند. درصورت استفاده از وام های Flash، کاربر موظف است هزینه 3/0 درصدی به AAVE پرداخت کند. در ادامه به کاربردهای این وام اشاره شده است:

  • یکی از مهم ترین کاربردهای وام های فلش استفاده از معاملات arbitrage است.
  • کاربر می تواند وام فلش یک توکن را دریافت کرده و برای کسب سود بیشتر از آن برای معامله در پلتفرم دیگر استفاده کند.
  • کاربران می توانند با استفاده از وام های فلش، تأمین مالی وام های خود در پروتکل های دیگر را انجام دهند.
  • از وام های فلش برای مبادله (Swap) وثیقه استفاده می شود.
  • این امکان را به معامله گران می دهد تا در Yield farming مشارکت کنند.
  • بدون وام های فلش، در InstaDapp مفهومی به نام Compound Yield Farming وجود ندارد.

  معرفی aToken در بلاک چین آوی

  کاربران پس از واریز وجه در این بلاک چین، aTokens دریافت می کنند. مقدار aTokens دریافت شده به اندازه سپرده AAVE کاربر بستگی دارد؛ برای مثال کاربری که 200 DAI را به پروتکل واریز می کند، به طور خودکار 200 aTokens دریافت می کند. aTokens نقش بسیار مهمی در این پلتفرم وام دهی دارد؛ چراکه به کاربران کمک می کند تا سود خود را دریافت کنند. بدون aTokens فعالیت های وام دهی مشمول پاداش نمی شوند.

  معرفی مفهوم Rate Switching در بلاک چین آوی

  کاربران این بلاک چین می توانند میان نرخ بهره متغیر و نرخ بهره ثابت سوئیچ کنند. نرخ بهره ثابت، از میانگین نرخ یک دارایی ارز دیجیتال در عرض 30 روز پیروی می کند؛ درحالی که نرخ بهره متغیر براساس تقاضای ناشی از استخرهای نقدینگی این بلاک چین تغییر می کند. نکته جالب اینکه کاربران AAVE اجازه دارند براساس اهداف مالی خود بین این دو نرخ سوئیچ کنند و جابه جا شوند. برای انجام این جابه جایی لازم است میزان کمی کارمزد گس اتریوم پرداخت کنید.

  معرفی ارز دیجیتال AAVE، توکن بومی بلاک چین آوی

  ارز دیجیتال آوی یک توکن ERC20 در این پلتفرم وام دهی است و در اواخر سال 2017 وارد بازار کریپتوکارنسی شده است. این توکن در بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال، ابزار سودمند و کاهش دهنده برای تورم بوده است. به گفته توسعه دهندگان، ممکن است این ارز به یک توکن حاکمیتی برای شبکه خود تبدیل شود.

  کاربردهای ارز دیجیتال آوی

  کاربران این ارز دیجیتال برای وام دهی یا استقراض به تکمیل مراحل احراز هویت نیازی ندارند. برای دسترسی به حساب AAVE ابتدا باید کیف پول ارز دیجیتال شده خود را به پلتفرم متصل کنید. پس از آن می توانید به راحتی از ویژگی های ارائه شده توسط پروتکل استفاده کنید. هنگام ثبت نام در این حساب ابتدا لازم است جزئیات تماس خود را در فیلدهای مربوط وارد کرده و در پلتفرم ثبت نام کنید. پس از آن کاربران تازه کار می توانند یک کیف پول جدید بسازند و آن را به پروتکل AAVE کنند. کیف پول های پشتیبانی شده دقیقاً از Ethereum Mainnet و Polygon Mainnet هستند. از آنجا که پروتکل مذکور در ابتدا روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شده، از هیچ گزینه دیگری در این پلتفرم پشتیبانی نمی شود.

  کیف پول های ارز دیجیتال آوی

  از آنجا که این ارز دیجیتال یک توکن ERC20 به شمار می آید، می توانید دارایی AAVE خود را تقریباً در تمام کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند، ذخیره و نگهداری کنید. همان طور که می دانید، بسیاری از کیف پول های گرم و سرد از اتریوم پشتیبانی می کنند، اما براساس قاعده ای کلی، اگر حجم دارایی شما بالا باشد، کیف پول های سرد به دلیل امنیت بیشتر، گزینه مناسب تری هستند. تعدادی از برترین کیف پول های دیجیتالی برای ذخیره ارز دیجیتال مذکور عبارت اند از:

  • MyEtherWallet (وب)
  • MetaMask (وب)
  • Exodus (موبایل و دسکتاپ)
  • Atomic Wallet (دسکتاپ و موبایل)
  • Trezor (سخت افزاری)
  • Ledger (سخت افزاری)
  • KeepKey (سخت افزاری)

  توجه داشته باشید که تنها به کمک تعدادی از کیف پول ها مانند Ledger، Metamask و Coinbase امکان تعامل با پروتکل AAVE وجود دارد. در ادامه به فهرستی از کیف پول های پشتیبانی شده در Ethereum Mainnet و Polygon Mainnet اشاره شده است:

  • Portis
  • Ledger
  • MEW wallet
  • Authereum
  • Wallet Connect
  • Torus
  • Fortmatic
  • imToken
  • Browser Wallet

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال آوی

  مانند سایر ارزهای دیجیتال، اگر تمایل دارید این ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید، باید از طریق پلتفرم های معتبر تریدینگ اقدام کنید. در حال حاضر ارز دیجیتال مذکور در چندین صرافی معتبر دیجیتالی از جمله بایننس لیست شده است. البته از آنجا که بایننس کاربران ایرانی را تحریم کرده، گزینه مناسبی برای ترید این ارز دیجیتال نیست؛ بنابراین بهتر است به کمک سایر صرافی های پشتیبان این ارز دیجیتال اقدام کنید:

  •  صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)  
  • صرافی بیت فینکس (Bitfinex)  
  • صرافی اوکی اکسچنج (OKEx)  
  • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
  • صرافی کراکن (Kraken) 

  خرید ارز دیجیتال آوی

  بهتر است پیش از آموزش خرید این ارز دیجیتال دلیل خرید آن را بررسی کنید؛ به عبارت دیگر باید بدانید که چرا این ارز به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل شده است؟ در ادامه روش کلی خرید این ارز دیجیتال را گفته ایم:

  1. برای خرید این ارز دیجیتال، ابتدا در یکی از صرافی های پشتیبان ثبت نام کرده و سپس مانند مراحل زیر عمل کنید:
  2. پس از ثبت نام درصورت ضرورت مراحل احراز هویت صرافی را انجام دهید.
  3. سپس با توجه به نوع ارز دیجیتال جفت شده با این ارز دیجیتال حساب کاربری خود را شارژ کنید.
  4. در مرحله بعد، از طریق منوی صفحه به پلتفرم «Trade» صرافی بروید.
  5. در این صفحه، جفت ارز مدنظر را از طریق فهرست جفت ارزها پیدا کنید.
  6. در پایان به بخش باکس خرید ارز دیجیتال بروید و سفارش خرید خود را ثبت کنید.

  عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال آوی

  به نظر می رسد درصورت پیروی از نمودار رشد، این ارز دیجیتال به یکی از رهبران امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شود. پشتیبانی بیشتر در قالب سازگاری با توکن های کیف پول های مختلف نیز می تواند سبب افزایش قیمت آوی شود و تعداد کاربران و سرمایه گذاران را افزایش دهد.

  آینده ارز دیجیتال آوی

  براساس پیش بینی های کارشناسان ارزهای دیجیتال، ارزش این ارز دیجیتال در آینده همچنان افزایش دارد. اولین شاخص آوی که با رشد مواجه می شود، رشد بازار سرمایه این صنعت است. شاخص بعدی به تبلیغات فراوان درباره پروتکل مربوط است؛ چراکه تعریف و تمجید کاربران از این پلتفرم، سبب جذب سرمایه گذاران بیشتر می شود. اگرچه این ارز با رقیب قدرتمندی در این صنعت مواجه است، همچنان امید زیادی به پیشرفت این پروژه وجود دارد؛ چراکه این دو پروژه با ارائه ویژگی های منحصربه فرد از یکدیگر متمایز می شوند؛ برای مثال پلتفرم AAVE از طیف وسیعی از توکن ها پشتیانی می کند؛ درحالی که در پلتفرم Compound تنها ارز دیجیتال USDT ارائه شده است. همچنین AAVE این فرصت را به کاربران می دهد تا به راحتی میان نرخ بهره ثابت و نرخ بهره متغیر جابه جا شوند.

  نتیجه گیری

  AAVE یک بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است و به عنوان پلتفرم وام دهی ارزهای دیجیتال راه اندازی شده است. این پروتکل بستری عالی برای کاربران پیشرفته است و ویژگی ها و مزایای بی سابقه ای را برای هر دو گروه وام دهنده و وام گیرنده ارائه می دهد. درصورت تمایل می توانید این ارز دیجیتال را در صرافی هایی مانند OKEx خریداری کرده و در کیف پول های پشتیبان توکن های ERC20 ذخیره کنید.

  سوالات متداول

  آوی یک پلتفرم منبع باز، بلاک چینی و غیرمتمرکز وام دهی ارزهای دیجیتال است که به کاربران کمک می کند وام بگیرند و با استفاده از دارایی های دیجیتالی به وام دهندگان بهره بپردازند.

  نسخه ابتدایی این پلتفرم را Stani Kulechov در سال 2017 و با عنوان ETHLend همراه با توکن بومی LEND راه اندازی کرد.

  از آنجا که این ارز دیجیتال یک توکن ERC20 است، می توانید دارایی AAVE خود را تقریباً در تمام کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند، ذخیره و نگهداری کنید؛ برای مثال مای اتر ولت، متامسک، اکسودوس، ترزور و لجر گزینه های مناسبی هستند.

  برای خرید و فروش این ارز دیجیتال می توانید از طریق صرافی هایی مانند Coinbase Exchange، Bitfinex، Binance، Kraken، Bitfinex و OKEx اقدام کنید.