زی کش یکی از انواع ارز دیجیتال با بلاک چین غیرمتمرکز است که هدف اصلی آن حفاظت از هویت افراد هنگام استفاده از ارزهای دیجیتال است. مانند بیت کوین، ZCash نیز به صورت متن باز فعالیت کرده است، اما از لحاظ حفظ حریم خصوصی، تفاوت های چشمگیری با بیت کوین دارد.

ارز دیجیتال زی کش از پروتکل اثبات دانش صفر (zero-knowledge) استفاده می کند؛ پروتکلی که با استفاده از آن تراکنش ها به صورت کاملاً ناشناس انجام می شود. Zcash بخشی از پاداش استخراج بلوکی خود را که “پاداش بنیان گذار” نامیده می شود، برای تأمین هزینه توسعه پروتکل پرداخت می کند.

تاریخچه ارز دیجیتال زی کش ZCash

Zcash که قبلاً به عنوان “Zerocoin” شناخته می شد، در سال 2013 ایجاد شد. این رمزارز ابتدا با استفاده از تکنیک های ریاضی پیشرفته به نام “اثبات دانش صفر” به عنوان یک افزونه آزمایشی حریم خصوصی برای بیت کوین پیشنهاد شد.

اما به دلیل تازگی و شدت محاسباتی پروتکل Zerocoin ، توسعه دهندگان اصلی بیت کوین معتقد بودن استفاده از آن در شبکه اصلی این رمزارز، عملاً غیرممکن است. متعاقباً، با پیشرفت های بیشتر در پروتکل، دانشمندان بنیان گذار Zerocoin با همکاری محققان MIT و دانشگاه تل آویو پروتکل جدیدی به نام “Zerocash” (Zcash) ایجاد کردند. پروتکل Zcash پس از جذب Zooko Wilcox ، برای هدایت پروژه و جمع آوری بیش از 3 میلیون دلار سرمایه، تحت شرکت Zcash شروع به فعالیت کرد و هدف آن ایجاد پروتکل Zcash به یک ارز رمزنگاری شده کامل بود.

در سال 2017 بنیاد Zcash به عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی 501 (c) 3 با هدف ایجاد زیرساخت های پرداخت اینترنتی و حفظ حریم خصوصی برای منافع عمومی، به شرکت Electric Coin تغییر نام داد.

همان طور که پیش ازاین گفته شد، عملکرد زی کش به یک پروتکل جدید به نام zk-SNARK وابسته است. منظور از SNARK محرکی است که برای مسئولیت تأیید و ارسال تراکنش ها به بلاک چین را بدون افشای جزئیات آن به عهده دارد. SNARKها به مجموعه ای از پارامترهای عمومی نیاز دارند که به کاربران اجازه می دهد تراکنش های خصوصی ساخته و تأیید کنند.

روند ارتقا زی کش

بعد از راه اندازی زی کش، از سال 2016 تا 2018، تیم مهندسی Zcash به روزرسانی های جدید در پروتکل را به نام سری Sprout منتشر کرد. علاوه بر این، برنامه های آتی Overwinter و Sapling را برای ارتقا پروتکل اصلی معرفی کرد.

در سال 2017 ، مشارکت های سازمانی مانند همکاری Zcash با JP Morgan باعث افزایش علاقه بیشتر به بلاک چین و zk-SNARKs شد. در فوریه 2019 مشخص شد که یک نقص رمزنگاری جدی در سیستم اثبات zk-SNARK ، به نام BCTV14 که قبل از ارتقاء Sapling توسط Zcash استفاده می شد وجود داشته است. بر اساس بررسی هایی که همان سال ها انجام شد، هیچ فردی از این نقص امینتی آسیب ندیده و کسی از وجود آن مطلع نبوده است.

بعد از آن شرکت Electric Coin از یک پروژه تحقیقاتی برای افزایش مقیاس پذیری Zcash تا سال 2021 خبر داد. یکی از نتایج این تحقیق سیستم اثبات Halo است. Blossom ، سومین ارتقاء شبکه Zcash ، در دسامبر 2019 فعال شد؛ به روزرسانی که زمانی هالوینگ هر بلاک را به 75 ثانیه رساند. Heartwood ، چهارمین ارتقاء شبکه قرار است در جولای 2020 فعال شود. Canopy ارتقاء بعدی شبکه است که در نوامبر 2020 ، قبل از اولین هالوینگ Zcash ، فعال می شود.

آدرس های ارز دیجیتال زی کش

Zcash دارای دو نوع آدرس است: خصوصی (آدرس های z) یا شفاف (آدرس های t)؛ آدرس های خصوصی با “Z” و آدرس های شفاف با “T” شروع می شوند. یک معامله از نوع zaz در مرورگر بلاک ظاهر می شود، یعنی اتفاق افتاده و کارمزد آن پرداخت شده است. این دو مورد تنها اطلاعاتی است که از این مدل تراکنش در دسترس است و مواردی مانند آدرس ها، مقدار تراکنش و … در حالت کلی برای عموم قابل مشاهده نیست.

برخی موارد صاحب آدرس z تصمیم می گیرد که جزئیات تراکنش انجام شده را با یک شخص ثالث به اشتراک بگذارد. در این شرایط یک کلید خصوصی در اختیار شخص ثالث قرار می گیرد که با استفاده از آن می تواند به جزئیات تراکنش دسترسی پیدا کند. در مقابل آدرس های T قرار دارند که نحوه عملکرد آنها کاملاً شبیه به تراکنش های بیت کوین است. نکته حائز اهمیت این است که گرچه ارز دیجیتال Zcash دارای دو آدرس متفاوت است، اما انتقال ارز بین آن دو به راحتی امکان پذیر است.

ویژگی های ارز دیجیتال زی کش چیست؟

ارز دیجیتال Zcash دارای ویژگی های بسیار جالبی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم بودن مقدار کارمزد: هزینه تراکنش های زی کش تقریباً 0,0001 ZEC است.
 • امنیت بالا: همان طور که گفته شد ارز دیجیتال زی کش دارای 2 آدرس متفاوت است که یکی کاملاً خصوصی و دیگری مانند بیت کوین کاملاً شفاف است.
 • کلیدهای نمایش: با فعال کردن کلیدهای نمایش، جزئیات حساب برای دیگران نمایش داده می شود.
 • نمایش اطلاعات پرداخت: فرستنده یا گیرنده معامله می تواند جزئیات خاصی از معامله را برای اشخاص ثالث فاش کند.
 • انقضای معامله: درصورتی که بعد از 50 دقیقه، برداشت وجه در یک تراکنش انجام نشود؛ به صورت خودکار لغو شده و مالیاتی به آن تراکنش تعلق نمی گیرد.
 • معاملات چند امضایی: Zcash از تراکنش هایی چند امضایی پشتیبانی می کند. تراکنش هایی با این شرط برای انجام نیاز به تأیید چند نفر دارند. این تراکنش ها از نوع شفاف بوده و به صورت خصوصی انجام نمی شوند.

تفاوت بین بیت کوین و ارز دیجیتال زی کش در چیست؟

به طورکلی ارز دیجیتال Zcash و بیت کوین شباهت زیادی بهم دارند چرا که زی کش برای توسعه خود از ساختار بیت کوین کمک زیادی گرفته است. بااین حال برخی از تفاوت های این دو رمزارز عبارت هستند از:

 • زی کش برای حفاظت از حریم خصوصی افراد از zk-SNARK استفاده می کند. در نتیجه امکان انجام تراکنش ها به صورت کاملاً خصوصی برای صاحبان زی کش فراهم شده است. تراکنش های بیت کوین به صورت شبه ناشناس انجام شده و جزئیات مربوط به آن تا حدی برای دیگران قابل مشاهده است.
 • زمان لازم برای ایجاد هر بلاک در بیت کوین و زی کش به ترتیب 10 و 2.5 دقیقه است.
 • حجم بلوک زی کش 2 مگابایت و دوبرابر بیت کوین است. افزایش ظرفیت بلاک، به معنای افزایش سطح مقیاس پذیری زی کش بدون به خطر انداختن امنیت و با استفاده از حداقل پهنای باند ممکن شده است.
 • تعیین تاریخ انقضا برای تراکنش ها، یکی دیگر از تفاوت های بارز این دو رمزارز با یکدیگر است. در زی کش اگر تراکنش ظرف مدت زمان خاصی توسط معدنچیان تأیید نشود، مبلغ به طور خودکار به حساب برمی گردد.

خرید ارز دیجیتال زی کش

اگر قصد سرمایه گذاری در زی کش را دارید، مشابه با روند خرید دیگر ارزهای دیجیتال، باید به دنبال یک صرافی باشید. در ادامه به معرفی صرافی های بین المللی برای خرید زی کش می پردازیم:

صرافی کراکن (Kraken)

Kraken یکی از محبوب ترین صرافی ها است و از ارزهای فیات مختلف مانند USD ، GBP و EUR پشتیبانی می کند! این صرافی در سال 2011 راه اندازی شد و به عنوان یکی از قدیمی ترین صرافی های موجود شناخته می شود. خریدوفروش انواع ارز دیجیتال در صرافی کراکن امکان پذیر است و امنیت نسبتاً بالایی دارد.

برای استفاده از خدمات صرافی Kraken باید حتماً یک مرحله احراز هویت شامل ارائه اطلاعاتی همچون نام کامل، ملیت و تاریخ تولد را پشت سر بگذارید. در مرحله دوم برای شارژ حساب باید آدرس محل زندگی خود را تأیید کنید.

هزینه شارژ حساب درصورتی که حساب SEPA، ژاپنی و SWIFT داشته باشید رایگان و در غیر این صورت بین 5 الی 10 دلار متغیر است.

صرافی بایننس (Binance)

فعالیت این صرافی از سال 2017 شروع و خیلی زود درصد زیادی از حجم معاملات ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داد. در Binance امکان شارژ حساب با ارزهای فیات وجود نداشته اما می توانید به صورت رایگان از طریق دیگر ارزهای دیجیتال حسابتان را شارژ کنید.

احراز هویت در صرافی Binance الزامی نیست، مگر اینکه قصد خرید 2 یا تعداد بیشتری بیت کوین داشته باشید. مزیت دیگر Binance این است که وقتی ارزهای رمزنگاری شده جدید و معتبر ایجاد می شوند، اغلب اولین صرافی است که آنها را در لیست خود قرار می دهد.

صرافی هیت بی تی سی (HitBTC)

صرافی HitBTC از سال 2013 فعالیت خود را در استونی آغاز کرد. برای شارژ حساب HitBTC می توانید از حساب سوئیفت یا SEPA استفاده کنید که بسیار زمان بر است. گزینه دیگر شارژ حساب از طریق ارزهای دیجیتال است که فوری و رایگان انجام می شود. لازم به ذکر است که صرافی HitBTC سابقه هک در سال 2015 را داشته و همین مسئله انتخاب آن را با کمی احتیاط همراه می کند.

صرافی پولونیکس (Poloniex)

Poloniex در سال 2014 ایجاد شد و در ایالات متحده مستقر است و با داشتن حجم بالایی از معاملات، گزینه خوبی برای خریدوفروش ارز دیجیتال محسوب می شود. این صرافی از ارزهای فیات پشتیبانی نکرده و شارژ حساب با کارمزد صفر از طریق ارزهای دیجیتال امکان پذیر است. هزینه کارمزد انجام معاملات، بسته به میزان ارز بین 0 الی 0.25 درصد متغیر است.

احراز هویت در این صرافی اجباری نیست، مگر آنکه قصد برداشت 2 هزار دلار در روز را داشته باشید. گرچه این صرافی قوانین سختگیرانه ای دارد، اما در سال 2014 مورد حمله سایبری قرار گرفت و 12 درصد از بیت کوین های خود را از دست داد.

صرافی کریپتوپیا (Cryptopia)

صرافی Cryptopia در نیوزلند قرار داشته و از سال 2014 تا کنون از بیش از 500 رمزارز پشتیبانی می کند. شارژ حساب در این صرافی از طریق ارزهای دیجیتال ممکن است و کارمزد هر معامله 0.2 درصد مبلغ کل است و برداشت وجه کارمزدی ندارد.

برخی دیگر از بهترین صرافی های بین المللی که برای خرید زی کش پیشنهاد می کنیم، عبارت هستند از:

 • صرافی اتورو Etoro
 • صرافی کوکوین kucoin
 • صرافی جمینی Gemini
 • صرافی رابین هود Robinhood
 • صرافی کوین بیس coinbase
 • صرافی وبال Webull
 • صرافی بیت فینکس Bitfinex
 • صرافی هوبی Houbi
 • صرافی کوین بیس پرو coinbase pro

توجه داشته باشید که به دلیل تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، ثبت نام و احراز هویت در تعداد زیادی از این صرافی ها ممکن نیست. گرچه خرید بدون احراز هویت در برخی از صرافی ها ممکن است، اما قطعاً محدودیت های زیادی دارد. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم اگر تازه کار هستید و سابقه فعالیت در صرافی های خارجی را ندارید، بهتر است که از صرافی های ایرانی برای خریدوفروش ارز دیجیتال استفاده کنید.

کیف پول های زی کش

باتوجه به محبوبیت ارز دیجیتال ZCash، گزینه های زیادی برای نگهداری این رمزارز وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

کیف پول سخت افزاری برای Zcash

اگر قصد سرمایه گذاری بلندمدت در زی کش را داشته و به دنبال فضایی امن برای ذخیره سرمایه گران قیمت خود هستید، کیف پول های سخت افزاری قطعا انتخاب خوبی خواهند بود.

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

Ledger Nano S محبوب ترین کیف پول سخت افزاری رمزنگاری شده در زمان نگارش این مطلب است. Nano S از litecoin/’>Litecoin ، Bitcoin ، Ethereum و بسیاری از ارزهای دیگر مانند Zcash پشتیبانی می کند. کلید خصوصی شما را در تراشه ایمن این دستگاه صورت آفلاین و خارج از اینترنت ذخیره می شود. Nano S دارای صفحه نمایش است و به شما کمک می کند تا تمام تراکنش های خروجی Zcash را اعتبارسنجی و تأیید کنید.

ترزور (TREZOR)

TREZOR بسیار شبیه به Nano S است و در واقع اولین کیف پول سخت افزاری است که دارای صفحه نمایش بود و امنیت بیشتری داشت.

جکس، بهترین کیف پول موبایلی iOS برای زی کش

جکس یکی از بهترین کیف پول های نرم افزاری برای آیفون و آی پد است که متن باز نیست اما از زی کش پشتیبانی می کند. استفاده از این کیف پول برای نگهداری مقدار زیادی رمزارز توصیه نمی شود، اما قطعاً برای استفاده روزمره بهترین گزینه است.

بهترین کیف پول های اندرویدی Zcash

Freewallet یکی از کیف پول های اندرویدی برای نگهداری ارز دیجیتال زی کش است که متن باز نیست و به همین خاطر نمی توان از امنیت آن مطمئن بود.

کاربردهای ارز دیجیتال زی کش

هدف اصلی از راه اندازی پروژه ارز دیجیتال زی کش، ارائه ارز دیجیتالی بود که با استفاده از آن انتقال سریع و کم هزینه ارز دیجیتال به صورت کاملاً محرمانه ممکن شود.

در واقع، تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال ZCash امیدوار است که روزی تبدیل به یک سیستم پرداخت جهانی شود که توسط مردم سراسر جهان مورداستفاده قرار می گیرد. در حال حاضر وسترن یونیون سریع ترین و البته گران ترین روشی است که برای انتقال ارز در کوتاه ترین زمان ممکن در سراسر جهان مورداستفاده قرار می گیرد. همان طور که پیش ازاین گفته شد، مدت زمان لازم برای ایجاد هر بلاک در سیستم زی کش، 2.5 دقیقه است. باتوجه به اینکه سرعت ایجاد هر بلاک در این شبکه 4 برابر از بیت کوین بیشتر است، سرعت انجام تراکنش ها هم مسلماً بیشتر است.

اگر ارز دیجیتال زی کش را از نظر کارمزد انتقال ارز با سیستم های بانکی مقایسه کنیم، باید بگوییم که انتقال ارز از طریق شبکه ZCash به مراتب ارزان تر است.

یکی دیگر از مزایای ZCash نسبت به بیت کوین نحوه عملکرد استخراج کنندگان است. اگرچه هر دو از یک مدل اجماع “اثبات کار” (POW) استفاده می کنند، اما پلت فرم ZCash بسیار عادلانه تر است.

طرح مثال

برای درک بهتر این موضوع، فرایند استخراج را مانند حل یک پازل در نظر بگیرید. ماینرها برای حل این پازل نیاز به استفاده از دستگاه هایی دارند که قدت محاسباتی بالایی داشته باشد. زی کش در مقایسه با بیت کوین، نیاز به سخت افزار پیچیده ای نداشته و همین مسئله باعث کاهش هزینه های استخراج زی کش نسبت به بیت کوین می شود.

برای استخراج بیت کوین شما به دستگاه های ASIC گران قیمت نیاز دارید، درحالی که استخراج زی کش با استفاده از CPU یا GPU هم ممکن است. این یعنی اینکه هرکسی با هر سرمایه اولیه ای می تواند استخراج ارز دیجیتال زی کش را شروع کرده و به عنوان پاداش استخراج هر بلاک، زی کش رایگان دریافت کند.

تنها مشکلی جزئی که وجود دارد این است که تیم توسعه زی کش، 20 درصد از کل هزینه تراکنش های انجام شده را هرسال برای توسعه پروژه دریافت می کند.

آینده ارز دیجیتال زیکش

پیش بینی بازار ارزهای رمزنگاری شده واقعاً دشوار است، اما ایده خوبی است که همیشه به دلایلی که باعث افزایش ارزش یک رمزارز می شود و دلایلی که ممکن است رشد نکند، فکر کنید. تاکنون ZCash با مؤسسات مالی JP Morgan که به دنبال نصب پروتکل Zero-Knowof Proof در پروژه بلاک چین خود هستند، همکاری کرده است. همکاری با چنین مؤسساتی به معنای افزایش اعتبار این پروژه است.

بااین حال، یک مسئله بالقوه که ممکن است در طولانی مدت به ZCash آسیب برساند این است که می تواند برای فعالیت های مجرمانه مورداستفاده قرار گیرد؛ چرا که امکان انجام معاملات به صورت کاملاً ناشناس از طریق زی کش ممکن است. دارک وب یکی از جاهایی است که ارزهای دیجیتال و به خصوص زی کش برای انجام فعالیت های غیرقانونی به صورت آنلاین، استفاده زیادی دارند. گرچه زی کش تلاش کرده تا با اضافه کردن گزینه View Key به معاملات، تا حدی از ایجاد مشکلات غیرقانونی، جلوگیری کند.

هرکسی که در ارز دیجیتال زی کش سرمایه گذاری کرده باشد، صاحب یک View Key اختصاصی است که با استفاده از آن، سابقه معاملاتی که انجام داده است، قابل مشاهده خواهد بود.

چالش مقیاس پذیری

مسئله دیگر، چالش مقیاس پذیری است که تقریباً تمام ارزهای دیجیتال با آن دست وپنجه نرم می کنند. گرچه مقیاس پذیری در زی کش نسبت به بیت کوین بهتر شده است، اما هنوز هم در هر ثانیه قادر به انجام 6 الی 26 تراکنش است. درصورتی که تیم توسعه دهنده ZCash قادر به بهبود این وضعیت نباشند، احتمالاً شانس بلاک چین های دیگر برای تبدیل شدن به یک سیستم پرداخت جهانی، بیشتر باشد.

به عنوان مثال dash/’>دش کوین؛ با استفاده از دش کوین امکان انجام معاملات در کسری از ثانیه به صورت ناشناس وجود دارد درحالی که زی کش به 2.5 دقیقه زمان نیاز دارد. بااین حال، به طورکلی، ZCash از سال 2016 تا کنون بسیار خوب عمل کرده و در فهرست 50 رمزارز برتر قرار گرفته است. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار Zcash در حال حاضر 564،726،271 دلار آمریکا است.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال زی کش مشابه با دیگر رمزارزها بر اساس یک بلاک چین متن باز طراحی و توسعه یافته است. اصلی ترین تفاوت Zcash با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال این است که امکان انجام معاملات به طور معاملات ناشناس را فراهم کرده است. اما از آنجای یکه عامل انسانی در ایجاد پروتکل های این رمزارز دخیل هستند، نمی توان انتظار داشت که همه چیز عالی و بی نقص باشد!

سؤالات متداول

بر اساس پیش بینی های انجام شده، تا پایان سال 2021 قیمت زی کش به 280 دلار رسیده و در بدترین حالت 180 دلار خواهد بود؛ بنابراین می توان گفت که خرید ارز دیجیتال زی کش احتمالاً با سود همراه خواهد بود.

ارز دیجیتال زی کش توسط یک تیم تحصیل کرده متشکل از تعدادی دانشمندان کامپیوتر و فناوری رمزنگاری است.

مانند بیت کوین، داده های تراکنش Zcash به یک بلاک چین عمومی ارسال می شود. اما بر خلاف بیت کوین، Zcash به شما امکان انجام معاملات محرمانه را از طریق آدرس های محافظت شده فراهم کرده است.