ماینینگ چگونه صورت می گیرد؟

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که به واحد پردازش گرافیکی (GPU) با ظرفیت بالا نیاز دارد. در استخراج، تراکنش های جدیدی به بلاک چین اضافه می شود و استخراج کنندگان در ازای اضافه کردن بلوک های جدید، توکن هایی به دست می آورند. سود حاصل از تراکنش ها از تفاوت بین انرژی مورد استفاده در فرآیند و نرخ تبادل عمومی ارزهای دیجیتال استخراج می شود. با افزایش قیمت ارز دیجیتال، استخراج کنندگان قدرت پردازش بیشتری را به رایانه خود اضافه می کنند تا از این راه، خروجی خود را تقویت کنند. هرچه تعداد محاسباتی که سخت افزار کامپیوتر بتواند در هر ثانیه انجام دهد – که به آن توان پردازشی یا نرخ هش گفته می شود – بیشتر باشد، سرعت انجام محاسبات پیچیده ریاضی توسط کامپیوتر بیشتر و شانس برای یافتن یا ایجاد بلوک بعدی و دریافت پاداش مربوط به استخراج هم به دنبال آن افزایش می یابد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در رابطه با انواع دستگاه ماینینگ را در اختیارتان قرار دهیم.

فهرست []

  چگونه می توان به وسیله دستگاه ماینینگ درآمد کسب کرد؟

  دستگاه ماینینگ بیت کوین یک نوع سرمایه گذاری است و به همین دلیل شامل پرداخت هزینه هم می شود. هر چه این دستگاه قوی تر باشد، مصرف برق بالاتری هم خواهد داشت. قبل از خریدن دستگاه ماینینگ باید مصرف برق آن را سنجید و میزان سودآوری را محاسبه کرد. توجه به پارامترهایی مانند هزینه تجهیزات، نرخ هش، مصرف برق و قیمت فعلی بیت کوین به شما کمک می کند تا مدت زمان بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید. با این حال ماینینگ به کسب و کاری پر سود تبدیل شده است. در حال حاضر افراد زیادی هستند که حاضرند پول خود را صرف بهره برداری از مزارع استخراج بیت کوین کنند. برای ساختن این مزارع یا دیتاسنترها از دستگاه های ماینینگ مختلف، کارت های گرافیک و همچنین کولر استفاده می شود. بدیهی است کارکردن و روشن نگه داشتن آن ها برق زیادی لازم دارد. بنابراین انتخاب درست نوع دستگاه ماینینگ بیت کوین به ویژه برای تازه واردان بسیار مهم است. چون باید هزینه قابل توجهی را چه از لحاظ سخت افزاری و چه میزان برق مصرفی پرداخت کنند. کسانی که تمایل به استخراج بیت کوین دارند، باید با شرکت های بین المللی که به منابع نامحدود سخت افزاری دسترسی دارند و روی مزارع استخراج، هزینه زیادی می کنند و همچنین صدها استخراج کننده که در قالب استخرهای استخراج گرد هم می آیند، رقابت کنند. بنابراین یکی از  اولین دوراهی ها برای علاقه مندان به استخراج ارزهای رمزنگاری شده این است که استخراج را به صورت فردی و تنها انجام دهند یا به یک استخر ملحق شوند؟

  استخر استخراج یا Mining Pool چیست؟

  استخر استخراج یا Mining Pool به گروهی از کاربران گفته می شود که برای استخراج بیت کوین، منابع سخت افزاری در دسترس خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. در چنین حالتی، قدرت پردازش و شانس حل یک بلوک و کسب پاداش از آن بالاتر می رود. سپس پاداش به دست آمده بین استخراج کننده ها به نسبت توان پردازشی که هر نفر به اشتراک گذاشته، تقسیم می شود. بنابراین پیوستن به استخر، جریان ثابت درآمدی ایجاد می کند. اما باید در نظر داشت که برای پیوستن به استخرها باید مبلغی را پرداخت کرد. البته ممکن است برخی استخرها هزینه ای نداشته باشند. پیوستن به استخر استخراج نیز مثل ثبت نام در یک وب سایت است. بعد از ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت استخر، باید یک «Worker» ایجاد کنید. می توانید چندین Worker بسازید و آنها را به هر قطعه سخت افزاری که استفاده می شود اختصاص دهید.

  انواع دستگاه های ماینینگ

  به دلیل معرفی سخت افزارهایی که مخصوص استخراج بیت کوین طراحی شده اند، ماینر بیت کوین GPU (واحد پردازنده گرافیکی) و CPU (واحد پردازشگر مرکزی) به قعر تاریخ پیوسته اند.

  مثلا یک دستگاه ماینینگ استاندارد «FPGA» با نرخ هش ۸۲۶ مگا هش هرتز در ثانیه ۸۰ وات برق مصرف می کند. اما یک کارت گرافیک معمولی با قدرت هش ۶۰۰ مگاهش بر ثانیه می تواند تا ۴۰۰ وات برق مصرف کند. این پیشرفت باعث شد تا اولین مراکز یا مزارع بزرگ استخراج بیت کوین ساخته شوند.

  مدل «AntMiner S» با قدرت هش ۱۴۰۰۰۰۰۰ مگاهش یکی از قدرتمندترین دستگاه های «ASIC» بیت کوین است که گفته می­ شود تا آینده ای نزدیک، جایگزینی برای آن وجود ندارد. با این حال چنین دستگاهی قیمت بالایی هم دارد.

  بسته به اینکه چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین انتخاب می شود، نرم افزارهای مورد نیاز آن نیز متفاوت هستند. مثلا زمانی که از GPU و FPGA استفاده می شود، کامپیوتر میزبان برای اجرا نیاز به «کلاینت استاندارد بیت کوین» و نرم افزار استخراج بیت کوین دارد.

  در مدل های جدید ASIC معمولا از قبل تنظیمات لازم انجام می شود که شامل یک آدرس بیت کوین نیز می شود. در این صورت وصل کردن آن به پریز برق، تنها کاری است که باید انجام شود. اما ممکن است برای ماینرهای ASIC قدیمی، همچنان به نرم افزار نیاز پیدا کرد.

  در جدول زیر، مقایسه بهترین ماینرها با توجه به قیمتشان در سال ۲۰۱۹ انجام شده است:

  AntMiners17pro

  ۳۲۱٫۱۳جزئیات

  خالص در آمد ۰٫۰۶۳۱۲۳۹۰ BTC

  کارمزد استخر ۰٫۰۰۱۲۶۲۴۸ BTC

  درآمد بعد از کارمزد ۰٫۰۶۱۸۶۱۴۲ BTC

  درآمد ۵۶۲٫۱۸$

  هزینه برق ۲۴۱٫۰۶$

  درآمد بعد از هزینه برق ۳۲۱٫۱۳$

   

  یک ماه

  به نظر می رسد «S17» پیش از هزینه های برق، سود قابل قبولی از ۰٫۰۶۳۱ BTC کسب کرده است. با این حال می بینید که در این حالت، برق تقریباً ۵۰٪ هزینه ها را تشکیل می دهد.

  Ebit b12

  ۲۳۷٫۳۷خالص در آمد ۰٫۰۵۰۹۰۶۳۷ BTC

  کارمزد استخر ۰٫۰۰۱۰۱۸۱۳ BTC

  درآمد بعد از کارمزد ۰٫۰۴۹۸۸۸۲۵ BTC

  درآمد ۴۵۳٫۳۷ USD

  هزینه برق ۲۱۶٫۰۰ USD

  درآمد بعد از هزینه برق ۲۳۷٫۳۷ USD

  یک ماه

   

  «Ebit 12+» قادر به تولید ۰٫۰۵۰۹ BTC قبل از احتساب برق است. هزینه برق ۴۷٪ درآمد را تشکیل می دهد.

  Innosilicon T3

  ۲۰۸٫۴۶خالص در آمد ۰٫۰۴۳۷۷۹۴۸ BTC

  کارمزد استخر ۰٫۰۰۰۸۷۵۵۹ BTC

  درآمد بعد از کارمزد ۰٫۰۴۲۹۰۳۸۹ BTC

  درآمد ۳۸۹٫۹۰ USD

  هزینه برق ۱۸۱٫۴۴ USD

  درآمد بعد از هزینه برق ۲۰۸٫۴۶ USD

  یک ماه

   

  «T3» قبل از هزینه برق ،BTC 0.0437 یعنی سود کمی را ایجاد می کند. هزینه برق، کمی کمتر از ۵۰٪ هزینه های درآمد است. در نمونه های بالا هزینه خود دستگاه ماینینگ لحاظ نشده است.

  استخراج ابری

  علاقه مندان به سرمایه گذاری در استخراج بیت کوین بدون پرداخت هزینه برای خرید سخت افزار و برق و … می توانند از «استخراج ابری» یا «کلود ماینینگ (Cloud Mining)» بهره ببرند. در این روش بر اساس یک قرارداد و پرداخت مبلغی به شرکت های ارائه دهنده، مقدار مشخصی توان پردازشی به دست می آید که با این کار فقط نیاز به یک کامپیوتر ساده برای ارتباطات و یک کیف پول خواهد بود. اما این روش همراه با خطر کلاهبرداری و تقلب است که سرمایه گذاران باید قبل از پرداخت پول، از شرکت های طرف قرارداد اطمینان حاصل کنند. همچنین در این روش کنترلی روی سخت افزارها وجود ندارد. اگر متصدیان ارزش بیت کوین را ناپایدار ببینند، ممکن است عملیات استخراج را متوقف کنند و در نتیجه، سودآوری کاهش یابد.