بی شک اگر از افراد آشنا یا فعال در حوزه ارزهای دیجیتال باشید، حتما این سوال برایتان پیش آمده است که چگونه بسیاری از ماینرها از روش های کاملاً بهینه و مقرون به صرفه از دستگاه هایشان استفاده می کنند؟ بحث ای سیک دقیقا همینجا اهمیت پیدا می کند. ASIC ای سیک به مدار مجتمع خاصی گفته می شود که به منظور انجام عملیات های خاص طراحی شده است. تفاوت آن با مدار معمولی در سرعن محاسبه و میزان برق مصرفی و هزینه تولید است. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم تا به نقد و بررسی و کارکرد ای سیک ها بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشد.

فهرست []

  مدار مجتمع

  مدار مجتمع یا همان ریز تراشه (IC) مجموعه ای از مدارات الکترونیکی هستند که با استفاده از مواد نیمه رسانا مانند سیلیسیوم در ابعاد کوچک (حدود یک سانتی متر مربع) ساخته می شوند. مدارهای مجتمع خیلی فشرده ای نیز وجود دارند که در آن هزاران ترانزیستور در یک ریز تراشه ساخته می شود. هر ریز تراشه دارای چندین ورودی است که با پردازش این ورودی ها، مقادیر خروجی را تولید و در بهش خروجی خود قرار می دهند. هر یک از این مدارهای مجتمع وظایف مختص خود را در یک مدار انجام می دهند. برخی از مدارهای مجتمع با سیگنال های آنالوگ و برخی دیگر با سیگنال های دیجیتال کار می کنند. از مهم ترین مدارهای ساخته شده به صورت مجتمع که میلیاردها ترانزیسوتر را در سطح کوچکی جای داده است، واحد پردازنده مرکزی (CPU) است.

  تابع هش چیست؟

  تابع هش، تابعی است که یک ورودی با اندازه محدود را مشخص کرده و عملیاتی را بر روی انجام داده و در نهایت یک خروجی با طول ثابت ایجاد می کند. هر یک از ورودی ها، خروجی منحصر به فرد خود را داشته و به آن هش گفته می شود. نکته مهم در خصوص تابع هش این است که این تابع برگشت ناپذیر است؛ بدین معنان که با داشتن خروجی امکان مشخص کردن ورودی وجود ندارد. برای نمایش هش باید از یک عدد در مبنای 16 (هگزادسیمال) استفاده کرد.

  ماینینگ چیست؟

  ماینینگ مجموعه فرآیندهایی است که در طول آن تراکنش ها تایید شده و به بلاک چین اضافه می شود. نتیجه این فرآیند، استخراج کوین های جدید است. فرآیند ماینینگ را هر فردی که به اینترنت و یک دستگاه مناسب دسترسی داشته باشد می تواند انجام دهد؛ همانطور که می دانید این فرآیند غیرمتمرکز است و از سراسر جهان امکان کنترل آن وجود دارد؛ به همین دلیل برای حفظ شبکه های استخراج و بالا بردن انگیزه ماینرها، برای آن ها پاداش در نظر گرفته می شود.

  همانطور که سیستم ماینرها جزء سیستم های جدید و نوپا هستند، زمان عرضه ای آی سیک ها نیز به سال 2013 برمیگردد. ای سیک ها ابتدا فقط برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می گرفتند، اما با گذشت زمان از برای استخراج لایت کوین و dash/’>دش کوین نیز مورد استفاده قرار گرفتند. ASIC در بلاک چین امنیت سیستم را بالاتر می برد اما یکی از باگ های آن مصرف برق بالا است.

  ای سیک چیست؟ (ASIC)

  همانطور که گفتیم مدارهای مجتمع یا همان ریز تراشه ها به منظور کاربردهای خاصی طراحی شده اند و از مزیت های آن ها نسبت به تراشه ای معمولی می توان به کارایی، سرعت عملیاتی و توان مصرفی آن ها اشاره کرد. اما این تراشه ها نیز نسبت به نوع معمولی قابلیت انعطاف و توسعه پذیری پایین تری دارند، زیرا یک قابلیت و کاربرد خاص به صورت سخت افزاری درون آن ها تعبیه شده است که قابل تغییر و گسترش نیست. همچنین هزینه های لازم برای تولید این تراشه ها به اندازه ای بالاست که اگر تعداد موردنیاز آن ها برای تولید از حد خاصی کمتر باشد از نظر اقتصادی تولید آن ها مقرون به صرفه نیست، زیرا لازم است تا زمان زیادی صرف طراحی آن ها شود. ایجاد تغییر هر چند کوچک در این تراشه ها نیز نیازمند زمان و هزینه ای بسیار بالا است.

  طبق گفته شرکت های بزرگی در جهان از جمله آی بی ام واژه “ای سیک” از عبارت (application-specific integrated circuit) گرفته شده است؛ با وجود اینکه ابهاماتی در خصوص تلفظ درست این واژه به دو شیوه «اَسیک» و «ای سیک» وجود داشت؛ اما با توجه به منابع معتبری مانند وب سایت edacafe مشخص شد که تلفظ صحیح این واژه به صورت«a-sick» است که در فارسی به آن “ای سیک” گفته می شود.

  دلایل محبوبیت ای سیک (ASIC) چیست؟

  1- به صرفه بودن از نظر انرژی و سرعت

  مشکل انرژی و روند سرعت یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که قصد انجام چند کار را به صورت همزمان دارند. باز کردن چند برنامه به صورت همزمان بر روی گوشی که سبب کند شدن سرعت آن می شود بهترین مثال برای این مورد است. در ای سیک نیز به این صورت است، مثلاً زمانی که شما آن را بر روی استخراج بیت کوین تنظیم می کنید، تنها بر روی آن متمرکز خواهد شد. در نتیجه تمام توان مصرفی خود را صرف استخراج بیت کوین کرده و کارایی آن در مقایسه با سایر رقبای خود بهتر است.

  2- مقرون به صرفه بودن نبست به سایر رقبا

  یک نکته مهم و حائز اهمیت دیگر در زمان خرید دستگاه های ای سیک، قیمت این دستگاه ها است. در هنگام تهیه ASICها میزان بالاتر بودن قیمت برابر است با کارایی بیش تر آن ها و کسب درآمد بیش تر. بنابراین در ASICهایی که برای تهیه ارز دیجیتال تهیه می کنید قیمت حائز اهمیت است و هرقدر که قیمت یک ای سیک بالاتر باشد، امکان کسب درآمد بیشتر از آن نیز وجود دارد. برای محاسبه میزان سود خود می توانید از ماشین حساب ماینر استفاده کنید؛ با استفاده از این ماشین حساب می توانید میزان سود و زیانی که یک ماینر می تواند برای کاربر داشته باشد، به راحتی محاسبه کنید.

  مزایای استخراج ASIC

  با وجود اینکه استخراج ASIC از لحاظ سخت افزاری در مقایسه با سایر برنامه های سخت افزاری هزینه بیش تری دارد، اما دارای مزایایی نیز هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  1. به دلیل داشتن ماهیت تخصصی خود در استخراج و داشتن قابلیت پلاگین و استخراج، راه اندازی آن ها بسیار آسان است.
  2. بازده استخراج آن ها در مقایسه با سایر کارت های گرافیک بالاتر بوده و پردازنده قدرت محاسبه و کارایی بالاتری دارند.
  3. با قدرت بسیار بالایی که ای سیک ها دارند، می توانید مطمئن شوید که سریع تر از هر سخت افزار دیگری پاداش دریافت کنید.
  4. با نوآوری های استخراج معادن در سال های اخیر، مصرف انرژی این دستگاه ها در مقایسه با سایر مدل های استخراج بسیار کمتر خواهد بود.

  نحوه کار ای سیک ها

  می دانیم که فرآیند ماینینگ حدس زدن یک عدد توسط محاسبات پیچیده است و سخت افزارهای ماینینگ از هر نوعی که باشند، برای حل کردن تابع هش محاسبات زیادی را انجام می دهند. نحوه کار دریافت پاداش در بلاک چین های مبتنی بر اثبات کار مانند بیت کوین به این صورت است که اولین نفری که موفق به حدس آن عدد شود، پاداش بلاک را دریافت کرده و به سایر اعضای شبکه اعلام می کند که دست از حل کردن آن هش برداشته و به سراغ هش بعدی بروند. امروزه نیز افراد و سیستم های قدرتمند کامپیوتر زیادی هستند که دست به استخراج بیت کوین می زنند، اما به دلیل آن که هزینه های منابع سخت افزاری این کار بسیار بالاست، ماینرها اقدام به تشکیل گروه هایی به نام استخر ماینینگ کرده و با همکاری یک دیگر اقدام به شروع حدس زدن هش و حل و ثبت بلاک می کنند، و پاداش آن را نیز بین خود تقسیم می کنند.

  هنگام فرآیند استخراج هرچه یک ماینر سخت افزار سریع‎تری داشته باشد، همراه با آن میزان درآمدش نیز افزایش می یابد. سرعت دستگاه های ماینینگ توسط پارامتری به نام نرخ هش (هش ریت) اندازه گیری می شود و نحوه محاسبه آن هش بر ثانیه است. هرچه میزان نرخ هش بالاتر باشد، درآمد حاصل از آن نیز بالاتر خواهد بود.

  خرید دستگاه ماینر

  قبل از خرید دستگاه ماینر دانستن نکات زیر بسیار ضروری است؛

  1) تعداد ارزهای دیجیتال قابل پشتیبانی

  مهم ترین نکته قبل از خرید ای سیک این است که بدانید که دقیقاً قصد استخراج چه رمزارزی را دارید. به عنوان مثال دستگاه Antminer S17 فقط از الگوریتم SHA-256 که شامل بیت کوین، بیت کوین کش و چند ارز دیگر است، پشتیبانی می کند.

  2) میزان هش آن

  میزان هش ارتباط مستقیم با میزان استخراج یک ارز دارد. به عنوان مثال اگر هش یک دستگاه 70 باشد یعنی 70 ترا هش محاسبه را در ثانیه انجام می دهد. در بازار برخی از دستگاه های استخراج با چند قدرت هش ریت عرضه می شوند تا قیمت های مختلفی را در بر گیرند. در خصوص قیمت آن ها نیز توجه کنید که هرچه یک دستگاه هش ریت بالاتری داشته باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

  3) میزان برق مصرفی

  بدون شک دستگاه هایی که میزان برق کمتری مصرف می کنند، بهترین گزینه برای انتخاب هستند، بنابراین برای این منظور بهتر است که به دنبال جدیدترین مدل های ASIC ها باشید.

  4) میزان صدای تولیدی

  یکی از فاکتورهایی که سبب پشیمانی افراد مبتدی از فرایند استخراج می شود، صدای بالای دستگاه های ماینر است؛ بنابراین در صورتیکه مکان مورد نظر شما برای استخراج رمزارزهای از محل زندگی افراد دور نیست، بهتر است تا هنگام انتخاب دستگاه به این فاکتور توجه زیادی داشته باشید.

  5) تعمیر و گارانتی

  از آنجا که در سال های اخیر شاهد خرید و فروش دستگاه های ماینر در ایران هستیم، برخی از قطعات داخلی آن ها نیز مانند قطعات دستگاه های antminer , Bitmain  در بازار موجود است. با این وجود اگر به کشورهای تولید کننده دستگاه های ماینینگ دسترسی دارید، به این نکته نیز توجه زیادی کنید.

  6) سالم بودن دستگاه

  از آنجا که متاسفانه خرید و فروش دستگاه های ماینینگ به صورت قاچاق انجام می شود، حتماً در هنگام خرید به خوبی و با دقت ظاهر آن ها را بررسی کنید تا آسیب دیدگی نداشته باشند. در خصوص دستگاه های ASIC نیز حتماً پس از خرید آن را راه اندازی کرده و 48 ساعت قبل از استخراج اصلی، آن را تست کنید. برای این کار وارد پنل مدیریت دستگاه شده و قسمتStatus  را چک کنید.

  جمع بندی

  ما در این مقاله به بررسی کلی در خصوص ای سیک ها پرداختیم؛ ای سیک به دستگاه هایی گفته می شود که به منظور استخراج رمزارزها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه های استخراج معمولی از قدرت، سرعت و کارایی بیشتری برخوردارند. هدف از ایجاد این دستگاه ها برطرف کردن باگ ها و سختی های استخراج با دستگاه های معمولی بود. در نهایت اگر شما نیز قصد فعالیت در این حوزه را دارید، بهتر است تا همیشه اطلاعات خود را به روز نگه داشته و به درک عمیق تری از پیچیدگی های فنی این دستگاه و فناوری های این حوزه برسید.

  سوالات متداول

  هنگام فرآیند استخراج هرچه یک ماینر سخت افزار سریع تری داشته باشد، همراه با آن میزان درآمدش نیز افزایش می یابد. سرعت دستگاه های ماینینگ توسط پارامتری به نام نرخ هش (هش ریت) اندازه گیری می شود و نحوه محاسبه آن هش بر ثانیه است. هرچه میزان نرخ هش بالاتر باشد، درآمد حاصل از آن نیز بالاتر خواهد بود.