کوانتوم بلاک چین مبتنی بر UTXO است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و با ماشین مجازی اتریوم یا Ethereum Virtual Machine (EVM) سازگار است. فناوری نوآورانه Qtum برای برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و اینترنت اشیاء (IoT) مناسب است. افرادی که در ارز دیجیتال کوانتوم سرمایه گذاری می کنند، حق رأی داشته و می توانند در سیستم مدیریت این رمزارز مشارکت کنند.

فهرست []

  معرفی ارز دیجیتال کوانتوم

  پروژه کوانتوم در سال 2017 به عنوان یک بلاک چین آماده برای کسب وکارها، معرفی شد. این پروژه با بهره مندی از بهترین نیروهای متخصص، به خوبی توانست که دو ارز دیجیتال مطرح بیت کوین و اتریوم را با هم ترکیب کند و ساختاری جدید برای اجرای قراردادهای هوشمند در اختیار کسب وکارها قرار دهد.

  Qtum یک پلتفرم بلاک چین عمومی متن باز است که بر روی یک شبکه همتا به همتای اثبات سهام ساخته شده است. این پروژه از مدل تراکنش های بیت کوین با انعطاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند استفاده می کند برنامه های کاربردی Qtum بلاک چین را با دنیای واقعی مرتبط می کند تا به نیاز مشاغل برای توسعه و سفارشی سازی بلاک چین، پاسخ دهد.

  QTUM توکن اصلی این بلاک چین است که برای پرداخت قراردادهای هوشمند، کمک به امنیت شبکه و نمادی برای حق رأی جهت مشارکت در پروژه، مورداستفاده قرار می گیرد. صاحبان مشاغل و توسعه دهندگان می توانند از توکن اصلی کوانتوم، QRC-20، در برنامه های غیرمتمرکز و معاملات QRC-20 که به کارمزد گس نیاز دارند، استفاده کنند.

  تاریخچه ارز دیجیتال کوانتوم

  ارز دیجیتال Qtum یکی پروژه های رمزنگاری است که توسط پاتریک dai/’>دای (Patrick Dai) ، نیل ماهی (Neil Mahi) و جردن ارلز (Jordan Earls) معرفی و راه اندازی شد. قبل از راه اندازی پروژه کوانتوم، پاتریک عضو تیم علی بابا بود و نیل نیز 20 سال سابقه فعالیت در توسعه انواع نرم افزارها را داشت.

  هدف از راه اندازی پروژه ارز دیجیتال کوانتوم، استفاده از بهترین ویژگی های ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم برای راه اندازی یک پلتفرم قرارداد هوشمند است. به همین دلیل برای امنت و پایداری هرچه بیشتر شبکه، Qtum از کد اصلی بیت کوین استفاده می کند.

  از آنجایی که بیت کوین از قراردادهای کامل Turing پشتیبانی نمی کند، Qtum  از ماشین مجازی اتریوم استفاده کرد تا قابلیت اجرای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) به شبکه اضافه کند. این پروژه برای پشتیبانی از دیگر زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند و فراتر از Solidity، به فکر ادغام دیگر ماشین های مجازی مانند X86 VM است. اما مسئله اصلی این است که ترکیب ساختار بیت کوین و اتریوم، در بعضی موارد ناسازگاری ایجاد می کند. بیت کوین از یک مدل UTXO برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتال استفاده می کند، درحالی که اتریوم (مانند اکثر پروتکل های دیگر که از ماشین های مجازی استفاده می کنند) از یک مدل مبتنی بر حساب برای سادگی بیشتر استفاده می کند.

  برای رفع این ناسازگاری ها در پروژه کوانتوم از یک لایه تبدیل به نام AAL بین کد بیت کوین و EVM استفاده شده است تا از سازگاری UTXO و ماشین مجازی اطمینان حاصل شود. AAL به عنوان مترجمی برای UTXOها (مکانیزم UXTO بیت کوین) عمل می کند که با قرارداد هوشمند به سبک اتریوم سازگار نیست. AAL ، در اصل، به UTXOها اجازه می دهد تا توسط ماشین مجازی Qtum پردازش شده و به قرارداد Qtum قابل انجام تبدیل شوند که با قراردادهای هوشمند اتریوم سازگار است.

  تغییرات مهمی که در پروژه کوانتوم رخ داد

  این نوآوری Qtum را قادر ساخت تا اولین پلتفرم قرارداد هوشمند مبتنی بر UTXO در جهان را ایجاد کند. بسیاری از تحلیلگران ارزهای دیجیتال معتقدند که نظریه پروژه کوانتوم بی نظیر است، چرا که توانسته از امنیت مدل UTXO در چارچوب قرارداد هوشمند پایدار اتریوم استفاده کند.

  Qtum ادعا می کند که این رویکرد منجر به افزایش سرعت، هزینه کمتر و درجه بالاتری از انعطاف پذیری قرارداد هوشمند در مقایسه با اتریوم شده است. Qtum همچنین از سیستم تأیید پرداخت ساده بیت کوین یا Simple Payment Verification (SPV) کمک گرفته است که امکان اجرای هوشمند قرارداد در دستگاه های تلفن همراه را نیز فراهم می کند.

  Qtum تصمیم گرفت با اقتباس از مدل Poof-of-Stake (PoS) Blackcoin به عنوان مکانیسم اجماع آن استفاده کند. تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال کوانتوم معتقد است که پروتکل Proof-of-Work در زمینه مقیاس پذیری محدودیت هایی جدی داشته و PoS در رفع و یا کاهش این محدودیت ها بسیار موفق بوده است.

  Qtum همچنین دارای سیستم حکمرانی زنجیره ای (معروف به پروتکل حکمرانی غیرمتمرکز یا DGP) است تا مسئولیت های تصمیم گیری در خصوص نحوه عملکرد پروژه را به صاحبان توکن کوانتوم انتقال دهد.

  Neutron: سیستم اتصال سیستم عامل واسط ماشین مجازی Qtum

  در طول سال 2020 ، تیم Qtum معماری Neutron ، یک مترجم جدید VM جدید را که به عنوان واسطه برای توسعه نرم افزار عمل می کند، به پایان رساند. Neutron برای ترجمه زبان های مختلف برنامه نویسی VM به ساختاری که به راحتی خوانده شده و بلاک چین Qtum می تواند پردازش کند، مورداستفاده قرار می گیرد.

  این پروژه به منظور ساده سازی اجرای قراردادهای هوشمند و قابلیت ارتقاء آنها اجرا شده است؛ چرا که در واقع Neutron یک لایه ارتباطی بین بلاک چین های دارای قرارداد هوشمند است. پروژه Neutron از زبان برنامه نویسی Rust برای قراردادهای هوشمند استفاده می کند تا عملکرد و امنیت بیشتری را به حداکثر برساند. رابط برنامه نویسی برنامه نوترون به گونه ای طراحی شده است که به لایه های مختلف معماری Qtum اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

  بنیان گذاران کوانتوم چه کسانی هستند؟

  Qtum در سال 2016 توسط پاتریک دای، جردن ارلز و نیل ماهی تأسیس شد. پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر، پاتریک دای قبل از اینکه توجه خود را به Qtum معطوف کند و به رئیس بنیاد Qtum تبدیل شود، به عنوان CTO  شرکت استخراج بیت کوین چینی Bitse Group و VeChain فعالیت می کرد.

  جردن ارلز از 13 سالگی درحال توسعه نرم افزار بوده و همچنین رئیس Earl Grey Tech و رئیس صندوق ابتکارات قراردادهای هوشمند است. نیل ماهی دارای مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی است و 20 سال است که در زمینه توسعه نرم افزار فعالیت می کند.

  در حال حاضر بنیان گذاران این پروژه توسط گروه بزرگی از اعضای تیم با تجربه قبلی در NASDAQ ، Alibaba ، Tencent و Baidu و همچنین جوامع Bitcoin و Ethereum حمایت می شوند.

  پروژه ارز دیجیتال کوانتوم چگونه کار می کند؟

  پیش ازاین گفتیم که Qtum از مدل تراکنش UTXO بیت کوین استفاده می کند. منظور از UTXO، مقدار ارز دیجیتالی است که بعد از تأیید و انجام هر تراکنش، باقی می ماند. در واقع تراکنش های بعدی در دفتر کل درصورتی که اجرا می شوند که UTXO وجود داشته باشد. در غیر این صورت عدم وجود UTXO به معنای نداشتن بیت کوین و در واقع عدم موجودی کافی برای انجام تراکنش است. پس می توان گفت که UTXOها همواره در حال پردازش هستند و نتیجه عملکرد آنها در دفتر کل ذخیره می شود. هریک از UTXOها برای باز شدن، به یک کلید خصوصی نیاز دارند.

  پلتفرم کوانتوم همچنین از قابلیت قراردادهای هوشمند اتریوم از طریق ماشین مجازی x86 پشتیبانی می کند. VM Qtum x86 VM از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد مانند Rust ، C ، ++ C و پایتون برای پیشبرد قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند.

  AAL که پیش تر به آن اشاره شد، چکیده تراکنش های فردی UTXO را ارائه می دهد تا یک حساب واحد برای اجرای قراردادهای هوشمند که از ماشین مجازی اتریوم استفاده می کنند، ایجاد شود. از قراردادهای هوشمند می توان برای اصلاح تنظیمات بلاک چین خاص بدون اختلال در اکوسیستم از طریق پروتکل حکمرانی غیرمتمرکز Qtum استفاده کرد. به عنوان مثال، DGP به اعضای جامعه کوانتوم اجازه می دهد بدون نیاز به هارد فورک، اندازه بلوک و هزینه گس پایه را تغییر دهند.

  چه چیزی ارز دیجیتال کوانتوم را از دیگر رمزارزها متمایز می کند؟

  Qtum دارای تیم قدرتمندی است که توسط پاتریک دای مدیریت می شود که اخیراً با صاحبان پروژه های مشهور فناوری چینی مانند علی بابا، بایدو و تنسنت در ارتباط است؛ بنابراین می توان گفت، علاوه بر سرمایه جاری در خود پروژه، سرمایه گذاران موفقی در چین از آن حمایت می کنند.

  Qtum برای ایجاد فناوری بسیار قوی و انعطاف پذیر است که می تواند قراردادهای هوشمند را در دستگاه های تلفن همراه فعال کند و به دستگاه های IoT (اینترنت اشیا) راه یابد، در تلاش است. در نتیجه به نظر می رسد اگر تمام اهداف این پروژه برآورده شده و چالش ها به خوبی پشت سر گذاشته شوند، صاحبان کسب وکار راهی به جز استفاده از ارز دیجیتال کوانتوم، نخواهند داشت.

  تفاوت بیت کوین و کوانتوم چیست؟

  بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال است که در حال حاضر فقط برای پرداخت هزینه و انتقال ارز به کار برده می شود. درحالی که کوانتوم پلتفرمی است که برای راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند مورداستفاده قرار می گیرد.

  برنامه های غیرمتمرکز (DApps)

  هنگامی که یک کسب وکار یک برنامه جدید، یک وب سایت یا نرم افزار ایجاد می کند، پایگاه داده پروژه باید در یک سرور ذخیره شود. در این شرایط اصطلاحاً می گویند که داده ها در یک سرور متمرکز قرار گرفته است. فرقی نمی کند که داده ها در یک یا چند سرور و یا در کجای جهان قرار گرفته اند، این احتمال وجود دارد که هکرها راهی برای ورود به پایگاه داده پیدا کرده و اطلاعات شما را دست کاری کرده یا به سرقت ببرند.

  در این جاست که کوانتوم به صاحبان کسب وکار کمک کرده و فرصت ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را برای آنها فراهم می کند. با استفاده از فناوری بلاک چین بیت کوین برای ذخیره تراکنش ها در سیستم تمام کاربران، تأیید همه برای انجام تراکنش و عدم وجود راهی برای تغییر اطلاعات ثبت شده، کوانتوم امنیت پایگاه داده را افزایش می دهد.

  قراردادهای هوشمند

  قراردادهای هوشمند را می توان از جنس قراردادهای آتی در نظر گرفت. به این صورت که یک قرارداد هوشمند بر اساس مجموعه ای از الزامات از پیش تعریف شده، دارایی های دیجیتالی مانند رمزارزها را از یک کاربر به یک یا چند کاربر دیگر منتقل می کند. کوانتوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با استفاده از یکی از انواع زبان های برنامه نویسی، قرارداد هوشمند مورد نیازشان را به راحتی ایجاد کنند.

  چه چیزی باعث افزایش ارزش ارز دیجیتال کوانتوم می شود؟

  بلاک چین Qtum به دلیل ترکیب امنیت، عملکرد و کارایی، بلاک چین ارزشمندی برای توسعه دهندگان است. سازگاری آن با بیت کوین و اتریوم، منابع توسعه دهندگان و طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی، این پلتفرم را برای اجرای مجموعه ای از برنامه ها مناسب می سازد.

  ازآنجاکه برای پرداخت هزینه های اجرای قرارداد هوشمند و معاملات QRC-20 به توکن کوانتوم نیاز است، ارزش این ارز دیجیتال به دلیل افزایش تقاضای توسعه دهندگان، افزایش می یابد.

  QTUM همچنین بخش مهمی از مکانیسم اجماع اثبات سهام است که به دارندگان توکن اجازه می دهد ارزش بیشتری از طریق استیکینگ کسب کنند. علاوه بر این، کسانی که در ارز دیجیتال کوانتوم سرمایه گذاری می کنند، متناسب با مقدار QTUM حق رأی داشته و می توانند در ارتقای شبکه مشارکت داشته باشند.

  چه مقدار ارز دیجیتال QTUM در گردش است؟

  در حال حاضر 103،759،862 QTUM در گردش است. این توکن باعرضه اولیه 100 میلیون QTUM فعالیت خود را آغاز کرد. میزان توکن در گردش با گذشت زمان افزایش می یابد زیرا این توکن با پاداش استخراج 4 QTUM در هر بلوک ایجاد می شود. باتوجه به این که این توکن از مدل تراکنش های بیت کوین پیروی می کند، هر 4 سال یک بار، پاداش استخراج به نصف کاهش پیدا می کند. در نتیجه تا سال 2045 ، پاداش استخراج بلاک کوانتوم به صفر می رسد و حداکثر عرضه کوانتوم به 107،822،406 محدود می شود.

  نحوه خرید ارز دیجیتال کوانتوم

  برای خرید ارز دیجیتال باید در یکی از صرافی های ایرانی یا خارجی ثبت نام کرده و بعد از شارژ حساب برای خرید ارز دیجیتال اقدام کنید. باتوجه به محدودیت هایی که برای کاربران ایرانی در صرافی های خارجی وجود دارد، پیشنهاد ما استفاده از خدمات صرافی های ایرانی است. با این وجود اگر تجربه کافی در خصوص کار با صرافی های خارجی را دارید، می توانید از طریق یکی از صرافی های زیر برای خرید ارز دیجیتال Qtum اقدام کنید.

  • صرافی کوکوین kucoin: برای شارژ حساب می توانید از کارت های اعتباری، حساب پی پال و وایر ترنسفر استفاده کنید.
  • صرافی کریپتو دات کام crypto.com: برای شارژ حساب می توانید از کارت های اعتباری، حساب پی پال و وایر ترنسفر استفاده کنید.
  • صرافی کوین ماما Coinmama : برای شارژ حساب می توانید از سوئیفت و کارت های اعتباری استفاده کنید.
  • صرافی رابین هود Roninhood: برای شارژ حساب می توانید از کارت های اعتباری استفاده کنید.
  • صرافی بایننس binance: برای شارژ حساب می توانید از کارت های اعتباری، وایر ترنسفر و ارزهای دیجیتال استفاده کنید.
  • صرافی بیتفینکس Bitfinex: برای شارژ حساب نیاز به ارز دیجیتال دارید!
  • صرافی هوبی huobi: برای شارژ حساب می توانید از ارز دیجیتال، وایر ترنسفر و سوئیفت استفاده کنید.

  نحوه استفاده از کوانتوم

  سازگاری ارز دیجیتال کوانتوم با اتریوم به این معناست که قراردادهای هوشمند اتریوم به سادگی در شبکه کوانتوم اجرا می شوند. باتوجه به اینکه این پروژه از طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کند، می توان از بلاک چین آن برای اهدافی نظیر برنامه ریزی تولید، حمل ونقل و … استفاده کرد.

  کیف پول ارز دیجیتال کوانتوم

  برای ذخیره ارز دیجیتال QTUM می توانید از Qtum Core به عنوان کیف پول رسمی این رمزارز در دسکتاپ یا تلفن همراه، استفاده کنید. اما Qtum Core تنها گزینه پیش روی شما نیست. برخی دیگر از انواع کیف پول هایی که برای ذخیره ارز دیجیتال کوانتوم می توانید از آنها استفاده کنید، عبارت هستند از:

  سخت افزاری

  کیف پول های سخت افزاری یا کیف پول های سرد مانند Ledger یا Trezor امن ترین گزینه برای ذخیره ارزهای رمزنگاری شده هستند، چرا که به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت کار می کنند. استفاده از این دو کیف پول به افرادی توصیه می شود که قصد خرید مقدار زیادی ارز دیجیتال داشته و می خواهند به صورت بلندمدت سرمایه گذاری کنند.

  نرم افزاری

  کیف پول های نرم افزاری، از جمله Qtum Electrum و Atomic ، گزینه های دیگری برای نگهداری از ارز دیجیتال کوانتوم هستند. استفاده از این کیف پول ها در تلفن همراه و دسکتاپ به صورت کاستدی یا غیر کاستدی امکان پذیر است. (در کیف پول های کاستدی، اطلاعات و کلید خصوصی شما در اختیار توسعه دهنده والت قرار می گیرد، درحالی که در کیف پول های غیر کاستدی، شخص ثالثی به اطلاعات شما دسترسی نداشته و همه چیز در دستگاه خودتان ذخیره می شود.) گرچه استفاده از این کیف پول ها معمولاً هزینه ای نداشته و بسیار راحت است، اما امنیت کیف پول های سخت افزاری را ندارند. استفاده از این کیف پول ها به افراد تازه کار و کسانی که مقدار زیادی ارز دیجیتال نمی خرند، توصیه می شود.

  آنلاین یا تحت وب

  کیف پول های آنلاین یا کیف پول های تحت وب، مانند کیفی پولی که در وب سایت رسمی Qtum ارائه شده است، نیز رایگان و استفاده از آنها آسان است و از طریق چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. بااین حال، این مدل کیف پول ها در دسته کیف پول های داغ قرار گرفته و نسبت به رقبای نرم افزاری و سخت افزاری از امنیت کمتری برخوردار هستند. استفاده از این کیف پول های آنلاین به افرادی توصیه می شود که همواره در حال ترید ارز دیجیتال هستند و مقدار سرمایه شان اندک است.

  پیش بینی قیمت ارز دیجیتال کوانتوم

  بر اساس پیش بینی های انجام شده، ارز دیجیتال کوانتوم به طور قطع روند افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد. برای تصمیم گیری بهتر در خصوص سرمایه گذاری در ارز دیجیتال Qtum، در ادامه پیش بینی قیمت به تفکیک هرسال را در اختیارتان قرار می دهیم:

  پیش بینی قیمت Qtum تا سال 2023

  ارز دیجیتال کوانتوم یک شبکه قابل اعتماد ایجاد کرده است و به نظر می رسد محصولات مبتنی بر فناوری بلاک چین، توجه ویژه ای به آن داشته باشند. به همین خاطر به نظر می رسد که تا پایان سال 2023، قیمت Qtum از 35 دلار بگذرد.

  پیش بینی قیمت Qtum تا سال 2024

  چند پیش بینی برای قیمت QTUM وجود دارد. به نظر می رسد که تا پایان سال 2024 قیمت این رمزارز از 42 دلار عبور کند. البته سرمایه گذاری در این رمزارز در صورتی همراه با سود است که همین الان برای خرید QTUM اقدام کنید.

  پیش بینی قیمت Qtum تا سال 2025

  باتوجه به برنامه ها و روند پیشرفتی که تیم توسعه QTUM در پیش گرفته است، پیش بینی بلندمدت حاکی از آن است که تا سال 2025 قیمت آن از 55 دلار عبور می کند.

  نتیجه گیری

  ارز دیجیتال کوانتوم قصد دارد با ترکیب مدل معاملاتی UTXO بیت کوین با ماشین مجازی اتریوم به یکی از بهترین و امن ترین پلتفرم ها برای توسعه دهندگان و صاحبان کسب وکار تبدیل شود. افزودن مکانیسم اجماع اثبات سهام نیز ارز دیجیتال کوانتوم را بسیار کارآمد می کند و کاستی های دیگر سیستم عامل ها را برطرف می کند. ارز دیجیتال QTUM بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم است و برای استیکینگ، مدیریت و پرداخت هزینه ها در شبکه مورداستفاده قرار می گیرد. با گسترش شبکه Qtum و استقبال افراد از آن، QTUM می تواند دارایی ارزشمندی باشد.

  سؤالات متداول

  Qtum از مکانیسم اجماع Proof of Stake استفاده می کند که مقرون به صرفه تر از مکانیسم اثبات کار است که در حال حاضر توسط بیت کوین و اتریوم مورداستفاده قرار می گیرد. Qtum همچنین 70 تا 100 تراکنش در ثانیه را پردازش می کند و با استفاده از شبکه Lightning و سایر فناوری های لایه 2 می تواند بهتر هم شود! در مقایسه، اتریوم در حال حاضر 30 TPS و بیت کوین فقط 3 الی 7 TPS را پردازش می کند.

  Unita که قبلاً با نام Qtum Enterprise و QtumX شناخته می شد، یک بلاک چین خصوصی برای مشاغل با زمان ایجاد بلوک کوتاه تر و مکانیزم اجماع Proof of Authority است.

  قیمت QTUM تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد اما به نظر می رسد با افزایش میزان استفاده از شبکه ای که ارائه می دهد، ارزش آن در سال های پیش رو افزیاش یابد.

  اکثر آلت کوین هایی که از نسل بیت کوین هستند، معمولاً برای انتقال ارز به کار برده می شوند. این در حالی است که Qtum می خواهد یک پلت فرم قوی تر باشد و به مشاغل اجازه دهد برنامه هایی بسازند که از فناوری بلاک چین بهره می برند. این مورد دو جنبه کاملاً متفاوت از انقلاب بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده است.