دیکرد یک ارز دیجیتال است که نام آن از عبارت Decentrlized Credit به معنای “اعتبار غیرمتمرکز” ماخوذ شده است. این رمزارز فعالیت غیرمتمرکز و مقیاس پذیری را در راس اهداف خود قرار داده است. ارز دیجیتال Decred که شباهت زیادی به بیت کوین دارد، سعی در برطرف کردن نواقص موجود در شبکه ی بیت کوین یعنی مقیاس پذیری شبکه دارد. شبکه ی Decred با استفاده از پروتکل های خود، تراکنش های ارسالی در شبکه را در مدت زمان کمتر و در لایه ای غیر از لایه ی اصلی شبکه انجام می دهد به همین دلیل تراکنش ها در مدت زمان کمتری انجام می شوند. این شبکه که در سال 2016 معرفی و ارائه شد، از هر دو روش اجماع اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) به صورت ترکیبی در فرایند ایجاد بلوک استفاده می کند.

فهرست []

  ما سعی می کنیم در این مقاله هرآنچه لازم است در رابطه با ارز دیجیتال Decred بدانید را در اختیارتان بگذاریم، اما فراموش نکنید برای آنکه در بازار ارزهای دیجیتال موفق باشید و در تمامی برهه ها بتوانید سود خوبی را کسب کنید نیاز به دانش و اطلاعات کافی در زمینه ی ارزهای دیجیتال و انواع تحلیل دارید که می توانید با شرکت در یک دوره آموزش ارزهای دیجیتال به اطلاعات و دانش مورد نیاز در این زمینه دست یابید، در غیر این صورت بازارهای مالی و در راس آنها بازار ارزهای دیجیتال می تواند به راحتی سرمایه ی شما را از بین ببرد. پس برای ورود و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال حتما با دانش کافی وارد عمل شوید.

  معرفی بنیان گذار ارز دیجیتال دیکرد Decred

  دیکرد یک فورک از ارز دیجیتال بیت کوین است که آقای جیک یوکوم پیات (Jake Yocom-piatt) تا به حال سرپرستی این پروژه را بر عهده داشته است. با به وجود آمدن این ارز دیجیتال جدید در سال 2016 گروه های مختلف متخصصین نظرات متفاوتی را در رابطه با این ارز دیجیتال اظهار کردند.

  آشنایی یوکوم پیات با ارزهای دیجیتال در سال 2011 و از طریق بیت کوین اتفاق افتاد، پس از آن یوکوم پیات ابزار Btcsuite را برای کمک به توسعه دهندگان بیت کوین خلق کرد. بد نیست بدانید که آقای جیک یوکوم پیات یکی از موسسان شرکت زیرو (Zero) نیز است، شرکتی که پیش از این با نام Conformal Systems شناخته می شد.

  تاریخچه ارز دیجیتال دیکرد

  ارز دیجیتال دیکرد در سال 2016 و با قیمت 1.20 دلار وارد معاملات ارزهای دیجیتال شد. پس از آن با گذشت تقریبا 10 روز توانست بیش از 100 درصد رشد کند و با قیمت 2.67 دلار در معاملات کاربران مبادله شود. اما با نوسانات قیمتی که روندی نزولی به خود گرفته بود، قیمت ارز دیجیتال دیکرد تا پایان سال 2016 به زیر یک دلار رسید.

  دیکرد پس از آن در ابتدای سال 2017 توانست یک صعود خوب را تجربه کند و تا 45 دلار نیز رشد قیمتی را تجربه کرد. نوسانات قیمتی این رمزارز در سال 2017 در همان محدوده صورت می گرفت، اما سال 2018 برای ارز دیجیتال دیکرد باز هم با صعود دیگری همراه شد، صعودی که توانست قیمت این رمزارز را تا 122 دلار نیز بالا ببرد. این رنگ سبز برای رمزارز دیکرد همیشگی نبود و در اواخر سال 2018 قیمت این ارز دیجیتال به 14 دلار رسید و تا اواخر سال 2020 در همان محدوده ی قیمتی نوساناتی را تجربه کرد تا اینکه در اواخر سال 2020 و با رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال، این رمزارز نیز توانست یک صعود عالی را در سابقه ی خود ثبت کند و قیمت خود را تا 249 دلار که بالاترین قیمت ثبت شده برای این رمزارز است برساند. در حال حاضر رمزارز دیکرد با قیمت تقریبی 140 دلار در حال معامله است.

  ویژگی های ارز دیجیتال دیکرد

  1. نماد اختصاری ارز دیجیتال بنکور، DCR است.
  2. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 88 میلیارد دلار رتبه ی 64 از نظر بزرگی بازار را به خود اختصاص داده است و 0.08 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
  3. تعداد کل واحدهای رمزارز دیکرد همانند بیت کوین، 21 میلیون واحد است.
  4. این رمزارز از هر دو روش اجماع اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) استفاده می کند و درواقع این دو روش را باهم ترکیب می کند.
  5. در شبکه بلاک چین Decred به صورت غیرمتمرکز رای گیری جهت انتخاب کاربرانی که امکان استخراج به روش PoS را دارند انجام می شود.
  6. توسعه دهندگان پروژه به جای انتشار ICO خود درصدی از ارزهای استخراج شده را خریداری کردند و به این ترتیب سرمایه مورد نیاز برای توسعه پروژه را تامین کردند.
  7. آدرس های کیف پول دیکرد با D شروع می شوند، این آدرس ها حاوی 26 الی 36 کاراکتر هستند.
  8. انتقال دارایی دیکرد معمولا به 5 دقیقه زمان نیاز دارد، این در حالی است که تراکنش های بیت کوین به زمان تقریبی 10 دقیقه نیاز دارند.
  9. رمزارز دیکرد یک فورک از شبکه بلاک چین بیت کوین است.
  10. کاربران در شبکه ی دیکرد حق رای دادن به پیشنهادات مطرح شده برای آینده ی شبکه را دارند.
  11. در شبکه ی دیکرد، امضای معاملات از اطلاعات دیگر مجزا می شوند.
  12. امکان انجام مبادلات اتمی یا Atomic Swap در شبکه ی دیکرد وجود دارد، به این ترتیب برای تبدیل ارزهای دیجیتال نیازی به صرافی وجود نخواهد داشت، و شخص سوم از این مبادله حذف خواهد شد.
  13. کابران در شبکه ی دیکرد می توانند زمانی را برای انقضای معامله خود انتخاب کنند و به این صورت اگر تا زمان مشخص شده معامله صورت نگرفته باشد، سفارش ثبت شده به طور کلی لغو شود.
  14. کار مدیریت شبکه بلاک چین دیکرد بر عهده ی پولیتیا (Polietia) که یک مرکز غیرمتمرکز خودمختار است، سپرده شده است. این مرکز غیرمتمرکز به صورت متن باز است و به این ترتیب می تواند مورد استفاده ی دیگر ارزهای دیجیتال نیز قرار گیرد. رشد رمزارزی که از پولیتیا کمک می گیرد توسط این مرکز تضمین می شود.
  15. فناوری Coinshuffle++ با هدف حفظ حریم خصوصی کاربران و همچنین یافتن کدهای مخرب و دیگر مشکلات احتمالی به جامعه ی دیکرد معرفی شد.

  مزایا و معایب دیکرد

  مزایا

  1. توسعه دهندگان رمزارز Decred همه از متخصصین عرصه ی ارزهای دیجیتال هستند و آشنایی کافی با این حوزه را دارند، همین موضوع به تصمیمات مدیریتی درست منجر می شود.
  2. بنا بر گفته ی توسعه دهندگان دیکرد، با توجه به سخت تر شدن استخراج بیت کوین و در نتیجه به وجود آمدن شرکت های بزرگ و استخرهای استخراج، عملیات استخراج بیت کوین حالت متمرکز به خود گرفته است. این در حالی است که رمزارز دیکرد این معضل را برطرف کرده است.
  3. از طرف دیگر بهینه سازی های لازم که باید در شبکه بیت کوین اعمال شود مستلزم فورد سخت است، درحالی که بهینه سازی های مورد نیاز در شبکه ی دیکرد بدون نیاز به هارد فورک و در درون شبکه قابل انجام هستند. این موضوع می تواند از چند دستگی کاربران شبکه نیز جلوگیری کند.
  4. شبکه ی دیکرد از یک حکومت جمعی استفاده می کند که در آن همه ی کاربران در آینده ی شبکه نقش موثر دارند و می توانند به پیشنهادات و بهینه سازی های مطرح شده رای دهند.
  5. 10 درصد از رمزارزهای ایجادشده ی جدید در شبکه به توسعه دهندگان شبکه می رسد. در برابر سیاست بیت کوین که توسعه دهندگان هیچ پاداشی را دریافت نمی کنند، این روش می تواند انگیزه ی برای توسعه دهندگان باشد تا به رشد هرچه بیشتر پروژه بیانجامد. جالب است بدانید که توسعه دهندگان دیکرد سابقه ی فعالیت در مجموعه های بیت کوین را نیز داشته اند.
  6. انجام معاملات اتمی بر روی شبکه ی دیکرد یکی دیگر از مزایای آن به شمار می آید. با استفاده از معاملات اتمی کاربران می توانند بدون دخالت صرافی، ارزهای دیجیتال مختلف خود را باهم مبادله کنند.
  7. امکان اعمال زمان انقضا برای تراکنش ها یکی از مزیت های شبکه دیکرد به حساب می آید.
  8. استیکینک ارز دیجیتال Decred یکی دیگر از مزایای آن به شمار می رود، کاربران با نگه داری این ارز دیجیتال و کمک به فرایند اجماع اثبات سهام می توانند سود کسب کنند، این سیاست در برابر سیاست شبکه بیت کوین یک نقطه قوت است.

  معایب

  1. کیف پول مخصوص رای گیری کاربران باید به صورت دائمی و 24 ساعته آنلاین باشد، چرا که در صورتی که کد بلیط رای گیری اعلام شود و کاربر آنلاین نباشد، بلیط خوانده شده به عنوان بلیط از دست رفته شناسایی شده و کاربر پاداشی دریافت نمی کند. (البته کاربرانی که امکان انجام چنین کاری را ندارند می توانند با عضویت در استخر استیکینگ، سود خود را دریافت کنند. بدیهی است که استخر استیکینگ بخشی از سود را به عنوان کارمزد از پاداش شما کسر خواهد کرد.)
  2. ازنظر ویتالیک بوترین، توسعه ی پروتوکل های دیکرد تا زمانی که توسعه دهندگان آنها در قید حیات هستند و یا به طور کلی مشغول به کار هستند امکان پذیراست و این یک نقص برای این شبکه و ارز دیجیتال آن به حساب می آید و البته آقای جیک یوکوم در جواب اظهارات ویتالیک بوترین گفتند که سلطه ی بلندمدت تنها مخصوص دیکتاتورهای خوش قلب است.

  کاربردهای ارز دیجیتال دیکرد

  کاربران می توانند با خرید و قفل کردن رمزارزهای دیکرد (DCR) خود، حق رای داشته باشند. پس از انجام رای گیری کاربر رمزارز قفل شده را به همراه پاداش به دلیل شرکت در رای گیری دریافت خواهد کرد.

  کاربران می توانند با خرید و فروش ارز دیجیتال دیکرد (DCR) از نوسانات قیمتی این رمزارز به سود برسند. با استفاده از ارز دیجیتال Decred کاربران می توانند در بخشی از استخراج رمزارز که منطبق با روش اجماع اثبات سهام (PoS) است، نقش داشته باشند.

  کیف پول هایی که ارز دیجیتال دیکرد را ساپورت می کنند

   – دیکردیشن (Decredition)

  کیف پول دسکتاپ Decredition برای نسخه های ویندوز، لینوکس و مک طراحی و ارائه شده است. با استفاده از این کیف پول می توانید کلید خصوصی خود را به صورت فایل در سیستم خود نگه داری کنید.

  اکسودوس (Exodus)

  اکسودوس یک کیف پول نرم افزاری است که به دلیل رابط کاربری بسیار خوبی که دارد بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. این کیف پول نرم افزاری از ارز دیجیتال دیکرد Decred نیز پشتیبانی می کند.

  – کیف پول کوبو (Cobo)

  کیف پول موبایلی کوبو یکی دیگر از کیف پول هایی است که از رمزارز دیکرد نیز پشتیبانی می کند و کاربران می توانند علاوه بر نگه داری دارایی های خود، آنها را استیک کرده و سود استیک را نیز دریافت کنند.

  کوینومی (Coinomi)

  کیف پول کوینومی که در ابتدا با هدف استفاده بر روی تلفن های همراه طراحی شد، نسخه ی دسکتاپ خود را نیز ارائه داده است و کاربرانی که در ابتدای ورود به بازار ارزهای دیجیتال هستند نیز می توانند به دلیل سادگی کار با آن به راحتی از آن استفاده کنند. دارندگان ارز دیجیتال Decred می توانند ارزهای خود را در کیف پول کوینومی نگه داری کنند.

  – اتمیک (Atomic)

  کیف پول اتمیک نیز با درهم آمیزی سادگی و کاربردی بودن، یک انتخاب خوب برای کیف پول دیجیتالی است. خوشبختانه این کیف پول پرکاربرد از ارز دیجیتال دیکرد نیز پشتیبانی می کند.

  – کیف پول لجر (Ledger)

  علاوه بر کیف پول رسمی رمزارز دیکرد، استفاده از کیف پول های سخت افزاری یک گزینه ی مطمئن به خصوص برای سرمایه گذاری های بلندمدت است. کیف پول سخت افزاری لجر از ارز دیجیتال Decred پشتیبانی می کند.

  – Decred Web Wallet

  کیف پول Decred Web Wallet یک کیف پول تحت وب است و توسط سایت رسمی رمزارز دیکرد معرفی شده است. استفاده از کیف پول های تحت وب به دلیل آنکه بیشتر مورد تهدید هکرها قرار می گیرند خیلی توصیه نمی شود، اما این کیف پول چون از طرف سایت رسمی ارز دیجیتال دیکرد معرفی شده است می تواند یک گزینه ی مناسب برای ذخیره ی رمزارز دیکرد باشد. به هر حال پیش از استفاده از هر کیف پول از اعتبار آن مطمئن شوید.

  آموزش نحوه خرید ارز دیجیتال دیکرد

  برای خرید رمزارز دیکرد از صرافی های معتبر داخلی و خارجی استفاده کنید. پس از افتتاح حساب در صرافی مورد نظر اگر صرافی شما ایرانی باشد که به راحتی و با شارژ حساب خود از طریق حساب بانکی می توانید اقدام به خرید ارز دیجیتال Decred کنید.

  اما اگر قصد خرید ارز دیجیتال Decred را از یک صرافی خارجی داشته باشید باید ابتدا از یک صرافی ایرانی مقداری تتر، بیت کوین و به طور کلی یک ارز دیجیتال خریداری کنید که صرافی خارجی آن را بپذیرد و امکان معامله با آن ارز را داشته باشید و سپس به راحتی رمزارز دیکرد را خریداری کنید.

  خرید دیکرد در صرافی های خارجی معمولا با استفاده از تتر، بیت کوین و یا اتریوم صورت می گیرد، پس در صورتی که قصد خرید رمزارز دیکرد در یک صرافی خارجی را داشته باشید بهتر است ابتدا در یک صرافی ایرانی ریال خود را به تتر، بیت کوین و یا اتریوم (با توجه به صرافی خارجی) تبدیل کرده و سپس به صرافی خارجی منتقل کنید و در صرافی خارجی به راحتی رمزارز دیکرد را خریداری کنید.

  ارزجو یکی از صرافی های ایرانی است که امکان خرید مستقیم رمزارز دیکرد را برای کاربران خود فراهم کرده است. پیش از خرید از هر صرافی از اعتبار آن مطمئن شوید.

  صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال دیکرد

  – بایننس (Binance)

  صرافی محبوب بایننس که مدتی است که سخت گیرتر شده و استفاده از خدمات خود را برای تعدادی از کشورها محدود کرده است، رمزارز دیکرد را لیست کرده است و کاربران می توانند با استفاده از رمزارزهای بیت کوین و یا تتر، ارز دیجیتال Decred را با قیمت تقریبی 141.17 دلار خریداری کنند.

  – کوکوین (Kucoin)

  خوشبختانه صرافی کوکوین خدمات خود را بدون محدودیت در اختیار ایرانیان قرار می دهد. برای خرید رمزارز دیکرد در صرافی کوکوین به ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم نیاز خواهید داشت. اگر در همین لحظه بخواهید رمزارز دیکرد را با استفاده از بیت کوین از صرافی کوکوین خریداری کنید، مبلغ هر واحد دیکرد معادل 140.78 دلار خواهد بود در حالی که در صورتی که برای خرید از اتریوم استفاده کنید قیمت هر واحد دیکرد 139.10 دلار خواهد بود.

  – کوینکس (CoinEx)

  صرافی کوینکس نیز با لیست کردن رمزارز دیکرد امکان خرید آن را در بازار اسپات برای کاربران خود فراهم کرده است. برای خرید دیکرد در صرافی کوینکس به یکی از ارزهای دیجیتال تتر و یا بیت کوین نیاز خواهید داشت. در صورتی که ارز دیجیتال Decred را با استفاده از رمزارز بیت کوین بخرید، قیمت هر واحد دیکرد معادل 141.50 دلار خواهد بود، این در حالی است که برای خرید هر واحد دیکرد با استفاده از تتر مبلغ 140.82 دلار مورد نیاز خواهد بود.

  – اوککس (OKX)

  کاربران صرافی اوککس می توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال تتر و بیت کوین، رمزارز دیکرد (Decred) را در بازار اسپات خریداری کنند. برای خرید ارز دیجیتال دیکرد با استفاده از بیت کوین مبلغ 141.12 دلار مورد نیاز است و اگر بخواهید این رمزارز را با استفاده از تتر در صرافی اوکی اکسچنج خریداری کنید برای هر واحد باید مبلغ 140.79 دلار را بپردازید.

  – ارزینجا (Arzinja)

  ارزینجا یک صرافی ایرانی است که شما می توانید با مراجعه به پلتفرم صرافی رمزارز دیکرد را با ریال و با کمک حساب بانکی خود خریداری کنید.

  علاوه بر صرافی هایی که در بالا به آنها اشاره شد، شما می توانید از صرافی های دیگری همچون Huobi Global، Bittrex، Poloniex، Gate.io، Bitfinex، WazirX، XT.COM، EXMO، Bitbns، Bitvavo، BitTurk، NovaDAX، OceanEX، MEXC، BKEX، AEX، Pionex، Hoo، HitBTC، LATOKEN، Hotbit، Huobi Korea، CoinW، Mandala Exchange، Coin DCX، VALR، DragonEX، HOTBIT KOREA، ZT، YoBit، BiONE، ProBit Global و صرافی ایرانی ارزجو نیز ارز دیجیتال Decred را در بازار اسپات خریداری کنید.

  امکان باز کردن معاملات شرطی در هیچ صرافی برای رمزارز دیکرد مهیا نشده است.

  پروژه های ارز دیجیتال دیکرد

  ارز دیجیتال دیکرد را می توان برای هدف های رای گیری و یا استیک کردن در درون پلتفرم ها استفاده کرد. همچنین استفاده از آن در صرافی های غیرمتمرکز دیکرد یک مورد استفاده دیگر از آن در پروژه ها است که این پلتفرم ها هنوز در مسیر توسعه قرار دارند.

  آینده ارز دیجیتال دیکرد

  آینده ی یک ارز دیجیتال معمولا برای افرادی که قصد سرمایه گذاری میان مدت و یا بلند مدت را بر روی رمزارزی داشته باشند حائز اهمیت خواهد بود. آینده ی یک رمزارز در گرو عوامل گوناگون است. پیش از هر چیز باید به این نکته توجه کرد که ارز دیجیتال مورد نظر یعنی Decred با چه هدفی خلق شده است و آیا توانسته به اهداف خود برسد یا خیر؟ بررسی برنامه های تیم برای رفع نواقص احتمالی نیز می تواند در آینده ی ارز دیجیتال موثر باشد و در نهایت اقبال عمومی از ارز دیجیتال دیکرید و بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی است که بر روی قیمت آن تاثیر گذاشته و قیمت آن را دستخوش تغییر قرار می دهد.

  هدف از ایجاد رمزارز دیکرد، هدف باارزشی بوده است چراکه این رمزارز برای برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری که در بیت کوین شاهد آن هستیم و همچنین الزام به فورک های متعدد در صورت لزوم، به وجود آمده است. توسعه دهندگان رمزارز دیکرد بر این باور هستند که این ارز دیجیتال تغییرات و به روزرسانی های لازم را به خوبی با هم ادغام می کند و همین امر می تواند رمزارز دیکرد را به یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال آینده تبدیل کند بهینه سازی های که در درون شبکه رخ می دهند.

  این رمزارز در رتبه ی 64 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است پس جز صد ارز دیجیتال برتر بازار به حساب می آید، تیم پروژه ی دیکرد نیز یک تیم حرفه ای هستند. به این معنا که این تیم تخصص کافی در این زمینه را دارند و می دانند چه رویکرد مدیریتی را در هر زمان باید داشته باشند، از طرف دیگر جامعه ی کاربران که بخش مهم شبکه به حساب می آیند در تصمیم گیری های شبکه نقش دارند و به هر تصمیم یا پیشنهاد رای می دهند و این به آن معناست که شبکه در نظر دارد همواره تغییرات خود را همسو با نظرات کاربران خود پیش ببرد و رضایت کاربران خود را جلب کند، در نتیجه نگه داری بلند مدت این رمزارز موضوع عجیبی به حساب نمی آید.

  با توجه به موارد گفته شده اگر وضعیت کلی بازار مساعد باشد و عملکرد پروژه به خوبی پیش برود می توان به آینده ی این ارز دیجیتال امیدوار بود.

  سوالات متداول

  خیر، از آنجایی که دیکرد شبکه ی خاص خود را دارد می توان آن را به عنوان یک کوین شناخت.

  ارز دیجیتال بیت کوین پادشاه رمزارزها با مشکل مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می کند، رمزارز دیکرد برای رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین به وجود آمد.

  تعداد ارزهای قابل استخراج رمزارز دیکرد همچون بیت کوین 21 میلیون واحد است.

  استفاده از هر دو روش اجماع اثبات کار و اثبات سهام در سیاست شبکه ی بلاک چین دیکرد وجود دارد.

  Decredition، Exodus، کیف پول کوبو (Cobo)، کوینومی (Coinomi)، اتمیک (Atomic)، کیف پول لجر (Ledger)، Decred Web Wallet کیف پول هایی هستند که می توانید بنا بر دلخواه خود بهترین را برای نگه داری کوین های دیکرد خود انتخاب کنید.

  بایننس (Binance)، کوکوین (Kucoin)، کوینکس (CoinEx)، اوکی اکسچنج (OKEX)، Huobi Global، Bittrex، Poloniex، Gate.io، Bitfinex، WazirX، XT.COM، EXMO، Bitbns، Bitvavo، BitTurk، NovaDAX، OceanEX، MEXC، BKEX، AEX، Pionex، Hoo، HitBTC، LATOKEN، Hotbit، Huobi Korea، CoinW، Mandala Exchange، Coin DCX، VALR، DragonEX، HOTBIT KOREA، ZT، YoBit، BiONE، ProBit Global