درهم واحد پول امارات متحده عربی است که بعضا با نام درهم امارات متحده عربی نیز از آن یاد می شود. البته درهم را معمولا با مخفف AED نیز می شناسند و نام های غیررسمی تر آن شامل DH و Dhs می‌شود. اگر از ارزش این واحد پولی بگذریم، با تاریخچه‌ای شگفت مواجه خواهیم شد که قطعا آشنایی با آن هیجان انگیز خواهد بود. این واحد پولی از کجا نشات می گیرد؟ اصلا برای نخستین بار چه زمانی از درهم استفاده شد؟

فهرست []

  نگاهی به تاریخچه درهم امارات

  همانطور که می دانید درهم واژه‌ای عربی است. اما این واحد پولی به دلیل قرن‌ها تجارت با امپراطوری عثمانی دوام آورده است. جالب است بدانید که تا قبل از سال ۱۹۶۶ تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس از روپیه هند برای معاملات خود استفاده می کردند.

  اما چه اتفاقی افتاد که ورق به نفع درهم امارات برگشت؟ در ماه ژوئن سال ۱۹۶۶ کشور هند تصمیم گرفت که ارزش روپیه خلیج فارس را در برابر ارزش روپیه هند کاهش دهد. کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به منظور پیشگیری از کاهش سرمایه خود تصمیم گرفتند که واحد پولی دیگری برای معاملات خود استفاده کنند. در وهله نخست و برای مدت کوتاهی این کشورها ریال عربستان را برای معاملات خود پذیرفتند.

  در ادامه دینار بحرین مورد توافق طرفین قرار گرفت. به طوری که هر یک دینار بحرین معادل ۱۰ روپیه خلیج فارس بود. در این میان نیز کشور امارات تصمیم گرفت از واحد پول خود برای معاملات استفاده کند. به طوری که این کشور هر ۱۰ درهم را معادل با یک دینار تصویب کرد.

  نکاتی که پیش از خرید درهم امارات باید بدانید!

  حال که با تاریخچه درهم آشنا شدیم، بد نیست بدانیم که این واحد پولی به چه عواملی وابسته است و به چه دلیل بالا و پایین می شود. بیایید نگاهی به دانستنی ها درباره درهم بیندازیم.

  وابستگی درهم به دلار

  نکته جالبی که در خصوص درهم باید بدانید این است که این واحد پولی وابستگی شدیدی به دلار آمریکا دارد. اما این موضوع به چه معناست؟ وابستگی درهم به دلار آمریکا به معنای ثابت بودن نرخ آن است. به همین خاطر از سال ۱۹۹۷ هر یک دلار برابر با ۳٫۶۷۲۵ درهم بوده است.

  زیر واحد درهم

  به زیرواحدهای درهم Fils گفته می شود. چنانچه امارات متحده عربی را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده باشید، بهتر است بدانید که در این کشور با سکه های زیر مواجه خواهید شد:

  • سکه ۲۵ فیلی
  • سکه ۵۰ فیلی
  • سکه یک درهمی

  اگرچه سکه های ۱، ۵ و ۱۰ فیلی نیز در این کشور به چشم می خورد، اما پیدا کردن این سکه ها دشوارتر از گذشته شده است. در نهایت نیز هر ۱۰۰ فیل معادل یک درهم است.

  اتحاد در امارات متحده!

  امارات متحده عربی شامل ۷ بخش مختلف می شود: عجمان، دبی، فجیره، راس الخیمه، شارجه و ام القوین. جالب است بدانید که پیش از معرفی درهم به عنوان واحد پولی امارات متحده هر بخش از واحد پولی نزدیکترین کشور به خود استفاده می کرد. در حال حاضر همه این ایالت ها از ارز مشابهی استفاده می کنند که هنگام مسافرت به این کشور قابل استفاده است.

  امنیت بالا

  به منظور پیشگیری از سوءاستفاده های مالی تدابیر امنیتی به خصوصی برای درهم امارات در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال از علامت Falcon برای کلیه درهم های امارات متحده عربی استفاده می شود. بدین ترتیب از ساخت نسخه های جعلی آن پیشگیری خواهد شد.

  دنیایی از انواع اسکناس درهم

  به طور کلی اسکناس های درهم را از نظر ارزش به ۵ دسته تقسیم می کنند:

  • ۵ درهمی به رنگ قهوه ای
  • ۱۰ درهمی به رنگ سبز
  • ۲۰ درهمی به رنگ آبی روشن
  • ۵۰ درهمی به رنگ بنفش
  • ۱۰۰ درهمی به رنگ صورتی
  • ۲۰۰ درهمی به رنگ زرد مایل به قهوه ای
  • ۵۰۰ درهمی به رنگ سرمه ای
  • ۱۰۰۰ درهمی به رنگ آبی مایل به سبز

  درهم امارات؛ واحد پولی وابسته

  از زمان استفاده سراسری از درهم به عنوان واحد پولی رایج در امارات زمان زیادی نمی گذرد. این واحد پولی وابسته به دلار آمریکا در حال حاضر به عنوان واحد پولی رسمی این کشور شناخته می شود.

  امنیت بالا و تنوع اسکانس ها منجر به کاربرد بیشتر آن در معاملات شده است. بنابراین با در نظر گرفتن نیازهای خود اقدام به خرید این ارز کنید.