اغلب کاربران اینترنت ترجیح می دهند که از مشاهده تبلیغات آنلاین در وب سایت های گوناگون خودداری نمایند. اما اگر انگیزه ای مالی برای مشاهده آن ها وجود داشته باشد، آیا بازهم محبوبیت این تبلیغات به همین میزان خواهد بود؟ توکن بیسیک اتنشن (BAT) رمزارزی است که با هدف ایجاد یک چرخه مطلوب برای تبلیغات دیجیتال و تسهیم برابر آن برای سازندگان و مصرف کنندگان طراحی شده است. در این مطلب به بررسی ارز دیجیتال بیسیک اتنشن BAT و توکن BAT می پردازیم.

فهرست []

  معرفی ارز دیجیتال بیسیک اتنشن (BAT)

  توکن ارز دیجیتال بیسیک اتنشن ( BAT) توسط بنیان گذار شرکت موزیلا (Mozilla) و فایرفاکس (Firefox) و سازنده زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، برندان آیک (Brendan Eich) در تلاش برای ارتقای امنیت، عدالت و کارایی تبلیغات دیجیتال از طریق استفاده از فناوری بلاکچین به بازار عرضه گردید. آیک نرم افزار مرورگر بریو Brave را برای این منظور طراحی و ارائه کرده است.

  ارز دیجیتال بیسیک اتنشن بر روی شبکه اتریوم (ETH) فعالیت نموده و مرورگر وب اختصاصی آن تحت عنوان Brave شناخته می شود. توکن های BAT را می توان بسته به میزان فعالیت آن در شبکه وب، بین صاحبان تبلیغ، انتشاردهندگان آن و کاربران اینترنت مورد مبادله قرار داد. هدف بیسیک اتنشن تسهیل دادوستد میان هر سه گروه فوق عنوان شده است.

  اگر می خواهید در مورد ارز دیجیتال بیسیک اتنشن و توکن بومی آن، یعنی توکن BAT بیشتر بدانید به خواندن این مقاله ادامه دهید.

  تاریخچه BAT

  توکن BAT به عنوان توکن بومی مرورگر Brave شناخته می شود که بر روی شبکه اتریوم بنا شده است. انتشار وایت پیپر این توکن مورخ ۷ ژانویه سال ۲۰۱۸ بوده و تا سال ۲۰۲۰، این پروژه همچنان به توسعه خود ادامه داده است. اکنون نسخه بتای مرورگر بریو نیز جهت دانلود در دسترس عموم قرار گرفته است.

  در سال ۲۰۱۷، Brave عرضه اولیه سکه (ICO) خود را برای توکن BAT تکمیل نمود و توانست در عرض ۳۰ ثانیه با فروش ۱ میلیون توکن BAT درآمدی معادل ۳۵ میلیون دلار کسب نماید. در آن زمان، ۵۰۰ میلیون سکه ارز دیجیتال بیسیک اتنشن در نرم افزار بریو به صورت ذخیره وجود داشت. از مجموع این تعداد، ۲۰۰ میلیون توکن BAT برای تیم مرورگر Brave کنار گذاشته شد و ۳۰۰ میلیون مابقی به منظور فروش آتی و استفاده جهت توسعه پلتفرم ذخیره گردید.

   ویژگی های ارز دیجیتال BAT

  سازندگان ارز دیجیتال BAT به دنبال راهی برای تقویت استراتژی های تبلیغاتی در عصر دیجیتال هستند. آن ها بر این باورند که روندهای کنونی برای کاربران، ناشران و صاحبان تبلیغ به یک میزان ضرر آفرین بوده و موجب می شوند که کاربران در دریایی از تبلیغات و ترکرهای نامربوط غرق شوند. این امر آن ها را در معرض بدافزارهایی قرار می دهد که روزبه روز متهاجم تر و قدرتمندتر می شوند.

  ناشران سنتی تبلیغات مشاهده نمودند که با ورود پلتفرم هایی چون گوگل و فیس بوک به بازار و کاهش هزینه اطلاعات توسط این پلتفرم ها، درآمد حاصل از تبلیغات به طور چشم گیری کاهش یافته است. این غول های عرصه تبلیغات، همچنین سهم قابل توجهی از درآمدهای تبلیغاتی را نیز برای خود برمی دارند. به علاوه، ربات ها و بدافزارها نیز سال به سال آسیب بیشتری را به بار آورده و بسیاری از پلتفرم ها از بحران های اعتباری رنج می برند.

  ضمناً صاحبان تبلیغ نیز فاقد اطلاعات و روش های هدف گذاری بوده و نمی توانند آنطور که بایدوشاید محتوای خود را عرضه کنند. علت این موضوع نیز مجدداً به انحصار توسط پلتفرم ها بازمی گردد. توسعه دهندگان ارز دیجیتال بیسیک اتنشن اعتقاد دارند که با ردیابی نحوه تعامل کاربران با محتوای تبلیغاتی دیجیتال و ذخیره این اطلاعات در یک دفتر کل توزیع شده،

  می توانند تجربه تبلیغات دیجیتال را برای صاحبان تبلیغ، انتشاردهندگان و کاربران ارتقا بخشند. به این ترتیب کاربران با تبلیغات کمتر و شخصی سازی شده تری روبه رو خواهند شد. این امر برای انتشاردهندگان تبلیغات منابع کسب درآمد تازه ای را به وجود می آورد و صاحبان تبلیغ نیز می توانند بر مبنای مستنداتی که در خصوص ترجیحات کاربران به دست می آورند، کاربران بخصوص را مورد هدف قرار دهند. همچنین از این طریق امکان مقابله با تقلب نیز به صورت مؤثرتری فراهم خواهد شد.

  مزایا و معایب

  ارز دیجیتال BAT توکن بومی مرورگر Brave محسوب می گردد. این مرورگر متن باز و بر محوریت حفظ حریم خصوصی افراد بوده و با هدف مسدودسازی ترکرها، کوکی های ناخواسته و بدافزارها طراحی شده است. بریو از فناوری بلاکچین به منظور ردیابی مطمئن میزان توجه کاربران به تبلیغات بهره می جوید و آن را به پاداش برای انتشاردهندگان تبلیغ مبدل می سازد. این در حالی است که میزان بازگشت سرمایه صاحبان تبلیغ از این هم بیشتر خواهد بود. کاربران مرورگر Brave نیز به ازای مشارکت خود در این پروژه توکن های BAT را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

  میزان توجه کاربر به یک محتوای دیجیتال مانند تبلیغات توسط Brave اندازه گیری می شود. سازندگان BAT ذکر می کنند که داده های شخصی کاربران و اطلاعات ردیابی آن ها تنها بر روی دستگاه های این افراد ذخیره شده و کاملاً ناشناس باقی می مانند. بریو همچنین با استفاده از داده های ناشناس کاربران، به صاحبان سرمایه در هدف گذاری و کاهش خطر کلاهبرداری و تقلب یاری می رساند.

  از توکن های بیسیک اتنشن می توان در سرویس ها و پلتفرم های مختلف دیگر نیز استفاده نمود.

  در زیر به صورت موردی به مزایا و معایب این ارز دیجیتال اشاره می کنیم:

  مزایا

  1. تیم توسعه دهنده قوی
  2. مسیر روبه رشد
  3. امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران
  4. همکاری با پلتفرم های قدرتمند دیگر
  5. شفافیت تراکنش ها به واسطه متن باز بودن
  6. جلوگیری از تقلب

  معایب

  1. وجود رقابت سنگین در بازار تبلیغات غیرمتمرکز
  2. موانع بر سر راه استفاده عمومی از قبیل جذب کاربران سودجو و متقلب
  3. متمرکز بودن پلتفرم Brave
  4. مشکلات مقیاس پذیری در شبکه اتریوم

  از دیجیتال بیسیک اتنشن چگونه کار می کند؟

  تمامی تراکنش های ارز دیجیتال بیسیک اتنشن بر روی شبکه اتریوم صورت می گیرند. اتریوم یک بلاکچین عمومی است که به توسعه دهندگان امکان ساخت و بهره برداری از ارزهای دیجیتال و اپلیکیشن های دلخواه را می دهد. برای توضیح نحوه عملکرد بیسیک اتنشن بایستی ابتدا به بررسی اجزای مختلف آن بپردازیم:

  مرورگر Brave

  ارز دیجیتال BAT بر روی یک مرورگر وب به نام Brave اجرا می گردد که این مرورگر نیز توسط تیم سازنده توکن بیسیک اتنشن طراحی شده است. بریو یک مرورگر رایگان است و ادعا می کند که سرعتی معادل ۶-۳ برابر سرعت رقبای خود را داراست؛ یک دلیل آن این است که بریو تبلیغات را تنها به اجازه و درخواست کاربران نمایش می دهد.

  کاربران مرورگر Brave می توانند در برنامه پاداش دهی بریو ثبت نام نموده و به این ترتیب به ازای مشاهده تبلیغات، توکن های BAT دریافت کنند. همچنین می توانند از طریق ارسال توکن های BAT از تولیدکنندگان محتوای محبوب خود حمایت نمایند.

  تنظیمات پیش فرض Brave ترکرها و تبلیغات (ادز) را مسدود نموده و تنها به انتخاب کاربر این تبلیغات را فعال می کند. بریو از تبلیغات بومی شرکای مورد اعتماد خود پشتیبانی نموده و کاربران با مشاهده این تبلیغات با توکن های BAT پاداش داده می شوند.

  دفتر کل پرداخت های خرد Brave

  برای ردیابی نقل و انتقالات BAT، کاربران بریو می توانند از دفتر کل پرداخت های خرد Brave استفاده کنند. به طور خلاصه، دفتر کل پرداخت های خرد Brave به رسانه های تبلیغاتی، انتشاردهندگان تبلیغ و مخاطبان آن این امکان را می دهد که به منظور جابه جایی پرداختی ها در میان خود از قراردادهای هوشمند استفاده نمایند.

  بریو همچنین در حال بررسی استفاده از گواهی های اثبات دانش صفر (ZKP) برای بلاکچین خود بوده و قصد دارد در تراکنش های صورت گرفته در رسانه های آنلاین، هویت ذی نفعان را مخفی نگه دارند.

  توکن BAT

  توکن BAT ارز دیجیتالی است که تمامی این فرایند را ممکن می سازد. با استفاده از این توکن، مدت زمان سپری شده و پیکسل های نمایش داده شده برای هر یک از محتواهای تبلیغاتی مرتبط اندازه گیری گردیده و یک شاخص برای میزان توجه تعیین می شود. سیستم BAT بر آن است که عملکرد کاربران را نسبت به تبلیغات دیجیتال به صورت کمی تر درآورده و برای آن ارزشی مادی تعیین نماید. Brave همچنین بر پایه الگوریتم های ماشین لرنینگ سلایق کاربران را شناسایی نموده و ازآن جهت تطبیق محتوای تبلیغ با علایق مشتری استفاده می کنند.

  کاربرد بیسیک اتنشن

  برای اطمینان از گردش اطلاعات در اینترنت، تولیدکنندگان محتوا بایستی روش های تازه ای برای کسب درآمد ابداع نمایند.

  اهمیت اینترنت رایگان بر کسی پوشیده نیست؛ اما این امر مستلزم آن است که وب سایت های تبلیغاتی برای بقای خود از محل تبلیغات کسب درآمد نمایند. این تعارض منافع عاملی است که موجب رابطه پیچیده میان رسانه های تبلیغاتی و کاربران می گردد.

  مرورگر Brave و ارز دیجیتال بیسیک اتنشن با هدف ازبین بردن این تعارضات شکل گرفته اند. به این ترتیب با کمک فناوری بلاکچین، رسانه های تبلیغاتی می توانند از رسیدن صدای خود به مخاطبان علاقه مند اطمینان حاصل نموده درعین حال کاربران نیز بخشی از درآمد تبلیغات را برای خود بردارند. پروژه ارز دیجیتال BAT درصدد است تا با ایجاد یک پلتفرم تبلیغاتی که به طور یکسان برای رسانه های تبلیغاتی، انتشاردهندگان تبلیغات و مخاطبان آن ها سودآوری می کند، این چرخه اجتناب و عدم اعتماد را از میان بردارد.

  کیف پول های رمزارز بیسیک اتنشن

  شما می توانید توکن های رمزارز بیسیک اتنشن را از طریق مراجعه به وب سایت صرافی های معتبر بایننس، کوین بیس، هیوبی گلوبال، کراکن و… خریداری و به این ترتیب اقدام به سرمایه گذاری بر روی این رمزارزها نمایید.

  پس از خریداری توکن ها احتیاج به یک کیف پول مطمئن برای نگهداری آن ها خواهید داشت. BAT یک توکن ERC20 است و بنابراین می توانید آن را در کیف پول های سازگار با توکن های ERC20 ذخیره کنید. برای نگهداری از توکن های بیسیک اتنشن گزینه های متعددی وجود دارد؛ از کیف پول های سخت افزاری مانند لجر نانو اس (Ledger Nano S) گرفته تا کیف پول های نرم افزاری از قبیل تراست والت و متامسک و والت های صرافی های کوین بیس و بایننس چین، تمامی این گزینه ها را می توانید برای ذخیره سازی ارز دیجیتال BAT به کار بگیرید.

  پروژه ارز دیجیتال بیسیک اتنشن

  کاربران ارز دیجیتال بیسیک اتنشن به ازای مشاهده محتوای تبلیغاتی پاداش هایی را به صورت توکن های BAT دریافت می کنند. از سوی دیگر، انتشاردهندگان تبلیغ قادر خواهند بود تبلیغاتی با اثرگذاری بیشتر را ارائه داده و رسانه های تبلیغاتی نیز می توانند از دیده شدن پیام های خود توسط مخاطبان علاقه مند اطمینان حاصل کنند.

  حاصل نهایی این پروژه، ایجاد نوع تازه ای از پلتفرم تبلیغات دیجیتال است که توسط ارز دیجیتال BAT اداره می شود. کاربران این پلتفرم می توانند توکن های بیسیک اتنشن خود را نگهداری نموده، آن ها را با ارزهای فیات یا دیگر کریپتوکارنسی ها مبادله کنند و یا از سرمایه خود برای حمایت از تولیدکنندگان محتوای محبوبشان استفاده نمایند.

  ارز دیجیتال BAT از زمان ورود خود به نخستین پلتفرم تبلیغات بین المللی مرورگر Brave نتایج خیره کننده ای را به نام خود ثبت نموده است. در حال حاضر ماهانه ۳۰ میلیون و روزانه ۱۰ میلیون کاربر فعال از خدمات این پلتفرم استفاده می کنند و بالغ بر یک میلیون سازنده معتبر تبلیغات این ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسند. میلیون ها کیف پول برای این رمزارز در سراسر جهان ساخته شده است و هزاران کمپین تبلیغاتی از برندهای مطرح به آن پیوسته اند. تمامی این عوامل موجب شده است که ارز دیجیتال بیسیک اتنشن اگر نگوییم بهترین، یقیناً یکی از موفق ترین پروژه های آلت کوین در حال حاضر به شمار آید.

  آینده بیسیک اتنشن

  سازندگان توکن بیسیک اتنشن و مرورگر بریو بر آن هستند که در آینده با گسترش تعداد کاربران خود، به رفع نارسایی های درونی صنعت تبلیغات دیجیتال از قبیل نقص حریم خصوصی کاربران بپردازند. علی رغم برخی مشکلات و نقاط ضعف این پروژه، تحلیل گران بازار کریپتو، آینده ارز دیجیتال BAT را روشن توصیف می کنند. بازار تبلیغات آنلاین بسیار سودآور و روزبه روز درحال رشد بوده و اگر بیسیک اتنشن بتواند مشارکت خود را با پلتفرم ها و اپلیکیشن های دیگر تقویت نماید، شانس خوبی برای تبدیل شدن به توکنی استاندارد در نوع خود را در اینترنت خواهد داشت. به این ترتیب به کارگیری توکن های BAT بیش ازپیش قوت گرفته و درنتیجه میزان تقاضا برای آن در بازار افزایش خواهد یافت.

  علاوه برآن، علی رغم رقابت سنگین با دیگر مرورگرها، امکانات مرتبط با حفظ حریم خصوصی در بریو و اکوسیستم مبتنی بر توکن آن توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب نموده است؛ بنابراین با به کارگیری یک کیف پول چندجانبه و راه اندازی تبلیغات BAT، بیسیک اتنشن می تواند استقبال گسترده ای را از طرف مخاطبان دریافت نماید. همچنین، کاربران با حمایت مالی از رسانه های محبوب خود در زمینه انتشار تبلیغات، برای این انتشاردهندگان ایجاد انگیزه نموده و اکوسیستم BAT را بیش ازپیش گسترش خواهند داد.

  نتیجه گیری

  با توسعه هرچه بیشتر فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، شرکت ها در جستجوی راه های تازه ای برای به کارگیری این فناوری نوآورانه جهت حل مشکلات و مسائل قدیمی از قبیل وب گردی و تبلیغات مبتنی بر وب برآمده اند. توکن ارز دیجیتال بیسیک اتنشن BAT یا به اختصار توکن BAT یک سیستم مبتنی بر بلاکچین است که با استفاده از مرورگر وب بریو (Brave) به ردیابی زمان و میزان توجه مصرف کنندگان رسانه های گوناگون به تبلیغات وب سایت ها می پردازد.

  ارز دیجیتال بیسیک اتنشن با هدف توزیع کارآمد درآمد تبلیغات در میان رسانه های تبلیغاتی، انتشاردهندگان تبلیغ و مخاطبان محتوای بازاریابی آنلاین و تبلیغات (ادز) بر روی شبکه اتریوم شکل گرفته است. به این ترتیب مخاطبان تبلیغات کمتری را متناسب با علایقشان مشاهده نموده و درعین حال، حقوق مرتبط با حریم خصوصی داده های خود را حفظ می نمایند.

  به این ترتیب شما می توانید با خرید توکن های بیسیک اتنشن از هر یک از صرافی های بایننس، کوین بیس، هیوبی گلوبال، کراکن و… و ذخیره این توکن ها در کیف پول های نرم افزاری و یا سخت افزاری خود در پروژه ارز دیجیتال BAT و مرورگر بریو مشارکت ورزید.

  سؤالات متداول

  توکن های سودمند (Utility token) بیسیک اتنشن یا BAT به منظور به کارگیری در پلتفرم BAT که یک پلتفرم جدید خدمات و تبلیغات دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است به کار گرفته می شوند. داشتن این توکن ها به کاربران تنها این حق را می دهد که از آن ها به عنوان ابزاری برای دریافت خدمات در پلتفرم BAT و سیستم دفتر کل Brave استفاده نمایند.

  برای ذخیره توکن های بیسیک اتنشن خود می توانید از انواع کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری که از توکن های ERC20 پشتیبانی می کنند استفاده کنید. برای مثال کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس یک انتخاب محبوب در میان کاربران BAT در نظر گرفته می شود.

  غیرمتمرکز بودن پلتفرم BAT مورد سؤال است و بنا بر وایت پیپر این پروژه، توکن بیسیک اتنشن تحت نظارت بریو فعالیت می کند. این موضوع یکی از نقاط ضعف رمزارز BAT محسوب می گردد.

  آینده بازار رمزارزها به طورقطع مشخص نیست. بااین حال باتوجه به سلطه روزافزون صنعت تبلیغات بر زندگی ما این احتمال می رود که پلتفرم بیسیک اتنشن بتواند جایگاه خود را به عنوان توکن اصلی در این حوزه تثبیت نماید. قیمت این رمزارز نیز همانند دیگر ارزهای دیجیتال دستخوش تغییرات و نوسانات بازار قرار می گیرد و ممکن است در آینده شاهد رشد یا سقوط قیمت آن باشیم. برای همین همواره توصیه ما به شما این است که پیش از سرمایه گذاری در بازار رمزارزها مطالعه و تحقیق را سرلوحه کار خود قرار داده و از دریافت مشاوره های مالی تخصصی از سوی متخصصان دریغ نکنید.