اسپرد (spread) یکی از رایج ترین مفاهیم و اصطلاحات فارکس است. برای درک اسپرد در فارکس، پیش از هر چیز باید با ساختار معاملات بازار فارکس آشنا شوید. به طور کلی، تمام معاملات در فارکس از طریق واسطه هایی انجام می شوند که هزینۀ خدمات خود را دریافت می کنند. این هزینه که تفاوت معامله بین قیمت پیشنهادی و درخواستی است؛ «اسپرد» نامیده می شود.

فهرست []

  اسپرد (spread) چیست؟

  در بازارهای فارکس و سایر بازارهای مالی، اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش یک دارایی است که می تواند متغیر یا ثابت باشد. درواقع، معامله گران قیمت مشخصی را برای خرید ارز پرداخت می کنند و اگر بخواهند فوراً آن را بفروشند، باید قیمت کم تری بابت آن دریافت کنند. به عنوان مثال، تصور کنید وقتی یک خودروی کاملاً جدید خریداری می کنید و قیمت بازاری آن را می پردازید. به محض اینکه آن را از کارخانه تحویل می گیرید، قیمت خودرو کاهش می یابد. اگر می خواهید بلافاصله آن را به خریداری بفروشید، باید پول کم تری برای آن بگیرید.

  قیمت خرید در بروکرهای فارکس همیشه بالاتر از قیمت فروش یک دارایی است؛ به این معنی که اگر یک موقعیت را باز کنید و بلافاصله آن را ببندید، اسپرد ضرر خواهید داشت. بنابراین، زمانی که معامله ای را باز می کنید، قبل از اینکه بتوانید به طور بالقوه سود کسب کنید، باید بازار معادل مقدار اسپرد به نفع شما حرکت کند. لازم به ذکر است که اسپرد در فارکس، یکی از منابع اصلی درآمد بروکرها به همراه کمیسیون و کارمزد سوآپ است.

  میزان اسپرد در فارکس چگونه اندازه گیری می شود؟

  در بازار FX، پیپ چهارمین رقم بعد از نقطۀ اعشار در نرخ ارز است و اسپرد فارکس از طریق پیپ اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، اگر GBP/USD درحال حاضر به قیمت 1.29300/1.29310 معامله می شود، تفاوت بین این ارقام 0.0001 خواهد بود. بنابراین، می توان گفت اسپرد یک پیپ است.

  میزان اسپرد در فارکس در هر بروکر متفاوت است و همچنین به نوسانات و حجم معامله در یک ابزار بستگی دارد. EUR/USD پرمعامله ترین جفت ارز است و معمولاً از کم ترین اسپرد برخوردار است.

  نحوه محاسبه میزان اسپرد در فارکس

  همان طورکه در بالا دیدیم، اسپرد فارکس برحسب پیپ اندازه گیری می شود اما چگونه می توانیم ارزش آن را به یک ارز رایج تبدیل کنیم؟ ارزش نقدی اسپرد به مقدار دارایی ای که در حال معامله هستید بستگی دارد؛ زیرا مقدار اندازۀ هر پیپ را تعیین می کند. برای محاسبۀ مقدار پیپ در فارکس برحسب ارز مظنۀ (دومین ارز فهرست شده در یک جفت) 0.0001 را در مقدار قرارداد ضرب کنید.

  به عنوان مثال، معاملۀ 1 لات پوند/دلار آمریکا (100000 واحد پوند) ارزش پیپ 10 دلار (0001/0000 × 100 دلار در دومین ارز فهرست شده) را به همراه خواهد داشت. شاید راه ساده تر برای بررسی این موضوع این باشد که برای همۀ جفت ارزها (به جز آن هایی که از ین ژاپن استفاده می کنند) با اندازۀ قرارداد مالی 1 لات، ارزش پیپ 10 واحد برحسب ارز مظنه به دست آید. برای جفت ارزهای مظنه شده به ین ژاپن، یک پیپ دومین رقم بعد از نقطۀ اعشار است؛ به این معنی که در محاسبۀ فوق به جای 0.0001 از 0.01 استفاده می شود. بنابراین، اگر مثال خود را از بخش قبلی ادامه دهیم، مثالی که اسپرد برابر با 1 پیپ به دست آمد، می توان گفت که هزینۀ اسپرد برای اندازۀ معاملۀ 1 لات 10 دلار بوده است.

  قیمت پیشنهادی برای خریدارن در بازار فارکس با ASK نشان داده می شود درحالی که قیمت پیشنهادی برای تریدرهایی که قصد فروش دارند را با عبارت Bid می توان شناسایی کرد. به عبارت دیگر، درصورتی که شما قصد خرید یک جفت ارز را داشته باشید، باید به قیمت پیشنهادی ای که فروشندگان ارائه می دهند (ستون Ask) توجه کنید درحالی که اگر قصد فروش یک جفت ارز را داشته باشید باید به قیمت پیشنهادی خریداران یعنی Bid توجه کنید.

  اگر نرم افزار معامله گری متاتریدر که توسط بسیاری از کاربران بازار فارکس مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی کنید، متوجه می شوید که در بخش Market Watch می توانید لیستی از جفت ارزها و به طور کلی دارایی ها را در کنار هم داشته باشید تا در زمان موردنیاز بدون اتلاف وقت به آن ها دسترسی داشته باشید. اطلاعاتی که در مورد دارایی های مختلف در این بخش قرار می گیرند می توانند توسط کاربر شخصی سازی شوند اما معمولاً قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده با عناوین Ask و Bid به طور پیش فرض در کنار نام دارایی ها به چشم می خورد.

  کاری که هر تریدری می تواند در این بخش انجام دهد این است که ستون اسپرد را نیز به این بخش اضافه کند تا برای بررسی این آیتم مجبور به محاسبۀ اختلاف قیمت خریدار و فروشنده نباشد. برای این کار در بخش Market Watch کلیک راست کرده و سپس آیتم Spread را فعال کنید. با این کار ستون جدیدی در کنار ستون های Ask و Bid به چشم خواهد خود که Spread را محاسبه و به کاربر نشان می دهد.

  نکتۀ دیگری که باید به آن اشاره کنیم، میزان اسپرد در انواع مختلف حساب حتی در یک بروکر است. به عنوان مثال، در تصویر بالا این مقدار را برای حساب ECN مشاهده می کنید درحالی که در تصویر زیر مقدار آن برای حساب استاندارد دیده می شود. با بررسی ستون های Spread متوجه خواهید شد که میزان این آیتم برای حساب های ECN کم تر از حساب های استاندارد است. درنتیجه، با توجه به نوع فعالیت شما در بازار فارکس بهتر است که علاوه بر انتخاب بروکر معتبر و با ویژگی های مناسب، به نوع حسابی که باز می کنید نیز توجه داشته باشید.

  کار دیگری که برای بررسی مدام اسپرد می توان انجام داد، این است که به چارت دارایی موردنظر مراجعه کنید و سپس با کلیک راست کردن روی چارت، گزینۀ Properties را انتخاب کنید و یا دکمۀ میان بر F8 از صفحه کلیک را فشار دهید. با این کار پنجرۀ جدیدی برای شما باز می شود که می توانید تنظیماتی را روی آن اعمال کنید.

  در پنجرۀ جدیدی که برای شما باز می شود موارد مختلفی به چشم می خورند که برخی از آن ها فعال و برخی غیرفعال هستند و می توانید طبق نظر خود موارد را فعال یا غیرفعال کنید. یکی از تنظیمات در این بخش با عنوان Show Ask Line به چشم می خورد که غیرفعال است. ابتدا باید تب Common را از بالای پنجره کلیک کنید. در این بخش هم با فعال کردن گزینۀ Show Ask Line که در تصویر هم مشخص شده است، خطی افقی را روی نمودار قیمتی مشاهده خواهید کرد که با تغییرات و نوسانات قیمت پیشنهادی خریدار تغییر می کند. پس از فعال کردن گزینۀ Show Ask Line روی گزینۀ OK در پایین پنجره کلیک کنید تا بتوانید خط Ask Line را روی نمودار قیمتی خود مشاهده کنید.

  با دنبال کردن آنچه در بخش های پیش توضیح دادیم، مشاهده خواهید کرد که خطی افقی آبی رنگ به نمودار قیمتی اضافه می شود که با تغییرات قیمت پیشنهادی خریدار نوسان می کند. شاید این سؤال برای شما مطرح شود که پس قیمت پیشنهادی فروشنده چه می شود؟ جواب این است که قیمت پیشنهادی فروشنده به طور پیش فرض و به رنگ قرمز روی نمودار قیمتی وجود داشته است. با نگاهی به تصویر قبل متوجه خواهید شد که خطی افقی به رنگ قرمز روی نمودار قیمتی وجود دارد که درواقع همان Bid Line است.

  اگر توجه کرده باشید، زمانی که معامله ای را در بازار باز می کنید از ابتدا و بدون اینکه روند قیمتی دارایی برخلاف جهت موردنظر شما در جریان باشد، شما وارد ضرر خواهید شد. مقدار این ضرر به میزان اسپرد مربوط است و هرچه این عدد کم تر باشد، مقدار ضرر اولیل شما هم کم تر خواهد بود. البته، باید این نکته را نیز یادآور شویم که با هدف درک مفهوم Spread ما نمودار قیمتی را در تایم فریم یک دقیقه ای تنظیم کردیم تا بتوانید اختلاف قیمت خریدار و فروشنده را مشاهده کنید؛ زیرا همان طورکه پیش از این نیز اشاره کردیم، در حساب های ECN اختلاف قیمت خریدار و فروشنده معمولاً به چند پیپت محدود می شود به همین دلیل مشاهدۀ آن در نمودارهای قیمتی در تایم فریم های بالاتر مثلاً چهارساعته سخت است و معمولاً به صورت یک خط دیده می شوند.

  عوامل موثر بر کارمزد پنهانی در معاملات چیست؟

  میزان اسپرد در فارکس و معاملات به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نقدینگی دارایی مورد معامله: میزان اسپرد به دارایی پایه ای که معامله می شود بستگی دارد. هرچه یک دارایی بیش تر معامله شود، بازار آن نقدینگی بیش تری دارد. هرچه بازار نقدینگی بیش تری داشته باشد، اسپرد کم تر است. در بازارهایی با نقدینگی پایین یا کم تر رایج، مانند بازار گاز طبیعی، اسپرد بیش تر است.
  • وضعیت بازار: معمولاً در طی اعلامیه های اقتصاد کلان و دوره های پرنوسان، میزان اسپرد افزایش می یابد. پیش از این به این نکته اشاره کردیم که برخی از بروکرها اسپرد ثابت دارند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در طی اعلامیه های اقتصاد کلان و دوره هایی با نوسانات بالا، این بروکرها ممکن است نتوانند اسپرد ثابت نگه دارند.
  • حجم معاملۀ یک ابزار مالی: اگر ترید شما به قدری بزرگ است که بازار را علیه شما به حرکت درآورد، بازارساز احتمالاً اسپرد خود را تنظیم می کند تا ریسک اضافی را جبران کند. در عمل، بازارهای FX آن قدر نقد هستند که بعید است معاملات خرده فروشی تأثیری بر قیمت بازار بگذارد.

  پایین ترین کارمزد پنهانی در فارکس

  معامله گران در بازار مالی فارکس همواره به دنبال ارزهایی هستند که پایین ترین نرخ Spread را دارند تا به این روش سود بیشتری به دست آورند و هزینه معاملات خود را کاهش دهند. جفت ارزهایی همچون EUR/USD ،GBP/USD ،USD/CHF و USD/JPY کمترین میزان کارمزد پنهانی در فارکس را دارند و به همین دلیل معاملات زیادی در این بازار مالی روی این جفت ارزها انجام می شود.

  اسپرد ثابت یا متغیر؟ کدام یک بهتر است؟

  اکثر بروکرها اسپرد ثابت دارند اما شایان ذکر است که برخی هنوز هم از چیزی که به عنوان اسپرد متغیر شناخته می شوند استفاده می کنند. اگر کارگزار شما به عنوان یک بازارساز نیز فعالیت می کند، در این صورت اسپرد ثابتی روی ارزها ارائه می کند. با این حال، کارگزاران غیربازارساز ممکن است از  مدل اسپرد متغیر با شرایط بازار استفاده کنند. اسپرد متغیر می تواند ریسک پذیرتر باشد؛ زیرا ممکن است شرایط به سمت و سویی که شما امیدوارید تغییر نکند! چنین بروکرهایی ممکن است در مواقعی اسپردهای محدودتری داشته باشند اما این امکان نیز وجود دارد که اسپردها بیش تر شوند و باعث شود که شما برای یک جفت ارز بیش تر از هزینه با یک بروکر با اسپرد ثابت بپردازید.

  مزایای اسپرد ثابت چیست؟

  ترید با اسپرد ثابت مزایای زیادی دارد. بزرگ ترین مزیت آن این است که به سرمایۀ اولیۀ زیادی برای ترید نیاز ندارد. بسیاری از سرمایه گذاران فارکس فقط مقدار کمی پول برای اختصاص به بازارهای فارکس در نظر می گیرند. بنابراین، اگر شما هم سرمایۀ کمی برای معامله در فارکس دارید، بهتر است به دنبال بروکر با اسپرد ثابت باشید.

  یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از اسپرد ثابت در معاملات این واقعیت است که شما همیشه می دانید که در یک جفت معین باید با چه اسپردی پرداخت کنید. اساساً، زمانی که می دانید چقدر باید پرداخت کنید، می توانید استراتژی معاملاتی خود را بسیار راحت تر برنامه ریزی کنید.

  معایب اسپرد ثابت چیست؟

  یکی از رایج ترین (و آزاردهنده ترین) معایب برای کسانی که از بروکرهایی با اسپرد ثابت استفاده می کنند، این است که قیمت گذاری مجدد برای آن ها اتفاق بیفتد. قیمت گذاری مجدد زمانی اتفاق می افتد که شرایط بازار بی ثبات می شود و بروکر نمی تواند قیمت اصلی ای که به معامله گر ارائه کرده است، ثابت نگه دارد. در چنین شرایطی، بروکر مجبور است یک قیمت جدید برای معامله پیشنهاد دهد.

  دلیل تغییر کارمزد پنهانی در فارکس چیست؟

  اسپرد در فارکس زمانی تغییر می کند که تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز تغییر کند. این اسپرد برعکس اسپرد ثابت، متغیر نامیده می شود. هنگام معامله در فارکس، همیشه با اسپرد متغیر سروکار دارید. اگر یک خبر مهم یا رویدادی وجود داشته باشد که باعث نوسانات بیش تر بازار شود، ممکن است اسپرد فارکس افزایش یابد. یکی از نکات منفی اسپرد متغیر این است که اگر اسپرد به طور چشمگیری افزایش یابد، موقعیت های شما ممکن است بسته شود یا در یک کال مارجین قرار بگیرید. بنابراین، به تقویم اقتصادی توجه داشته باشید تا از رویدادهای مالی آینده مطلع شوید.

  ترید بدون اسپرد (Spread-Free Trading)

  آیا می توان بدون اسپرد فارکس معامله کرد؟ همان طورکه گفته شد، میزان اسپرد فارکس در بروکرهای مختلف متفاوت است. با این حال، باید مراقب تبلیغاتی باشید که وعده با اسپرد کم یا صفر را می دهند. برخی کلاهبرداری های فارکس قول چنین حساب هایی را می دهند تا شما را وادار به واریز پول کنند؛ پولی که ممکن است برای همیشه از دست بدهید!

  کارمزدی که بروکر از شما در ازای انجام معاملات دریافت می کند، ،منبع درآمد بروکر است و این پول می تواند برای توسعه و بهبود آتی خدمات و بستر معاملاتی آن ها استفاده شود. بنابراین، همیشه ارزان ترین بروکر بهترین انتخاب نیست بلکه به دنبال بروکری باشید که بهترین قیمت را نسبت به کیفیت دارد.

  نحوۀ مشاهدۀ کارمزد پنهانی در متاتریدر 5

  برای مشاهدۀ اسپرد در متاتریدر 5 (MetaTrader 5)، ابتدا باید آن را دانلود کنید!

  پس از دانلود، پلتفرم معاملاتی MetaTrader 5 خود را باز کنید و به بخش «Market Watch» در سمت چپ صفحه بروید. اگر چنین گزینه ای وجود دارد،  Control+ M را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا آن را مشاهده کنید. در پنجرۀ Market Watch کلیک راست کنید، به سمت «Columns» بروید و از اینجا «Spread» را انتخاب کنید. یک ستون جدید در سمت راست در پنجره ظاهر می شود که تفاوت ارزش بین قیمت پیشنهادی و درخواستی را برای هر ابزار معاملاتی نشان می دهد.

  از طرف دیگر، اگر می خواهید یک نمایش بصری از اسپرد فعلی داشته باشید، نمودار قیمت را باز کنید، کلیک راست کرده و «Properties» را انتخاب کنید. تب «نمایش» را انتخاب کنید و سپس «نمایش قیمت پیشنهادی» و «نمایش قیمت درخواستی» را انتخاب کنید. پس از تأیید، دو خطی که نشان دهندۀ قیمت فعلی است، شکاف بین آن ها اسپرد در فارکس است. در زیر خط Ask Price قرمز و خط Bid Price سبز است.

  اهمیت اسپرد هنگام معامله

  هرکسی که می خواهد معامله گر فارکس شود، باید تصمیم بگیرد که کدام سبک معاملاتی برای او بهتر عمل می کند. آیا می خواهید تنها برای چند دقیقه یا چند ثانیه موقعیت های خود را حفظ کنید یا می خواهید در بازۀ زمانی طولانی تری موقعیت خود را حفظ کنید؟ هر معامله گر بسته به سبک و استراتژی معاملاتی که اتخاذ می کند، درجۀ متفاوتی از حساسیت به هزینۀ اسپرد خواهد داشت. برای معامله گران روزانه، مانند اسکالپرها، اسپرد عامل بسیار مهمی است که باید هنگام معامله در نظر گرفت. ازآنجایی که این نوع معامله گران مجبورند بارها در طول روز وارد بازار شوند، اگر اسپرد خیلی زیاد باشد می تواند به شدت بر سود بالقوۀ آن ها تأثیر بگذارد.

  هرچه مدتی که معامله می کنید طولانی تر باشد، اسپرد تأثیر کم تری بر سود شما خواهد داشت. به عنوان مثال، برای یک معامله گر نوسانی که به دنبال انباشت سود بیش تر در طول روزها، هفته ها یا حتی ماه ها است، در مقایسه با اندازۀ حرکات بازاری که آن ها به آن امیدوار هستند، اسپرد تأثیر کمی بر آن ها خواهد داشت. معامله گرانی که به طور منظم وارد بازار می شوند و از آن خارج می شوند، می توانند شاهد افزایش هزینه های اسپرد باشند. اگر این روند به نظر سبک معاملاتی شماست، باید اطمینان حاصل کنید که سفارش های خود را در زمان هایی که اندازۀ اسپرد بهینه است، ثبت می کنید. هنگام معامله با اندیکاتورهای تکنیکال، معمولاً ایدۀ خوبی است که از اندیکاتورهای اضافی برای تأیید سیگنال های ارائه شده توسط اندیکاتور اصلی خود استفاده کنید. برای معامله گرانی که به طور مکرر وارد بازار می شوند، یک اندیکاتور اسپرد می تواند به عنوان «فیلتر نهایی» قبل از ورود به بازار استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که در زمان بدی از نظر اسپرد وارد نمی شوید.

  روش های کاهش کارمزد پنهانی

  شما دو راه برای به حداقل رساندن هزینۀ این اسپرد دارید:

  • فقط مناسب ترین ساعات معاملاتی ای که خریداران و فروشندگان زیادی در بازار هستند را معامله کنید. با افزایش تعداد خریداران و فروشندگان در یک ابزار معین، رقابت و تقاضا برای کسب وکار افزایش می یابد و بازارسازان اغلب اسپردهای خود را برای تصاحب آن محدود می کنند.
  • از خرید یا فروش دارایی های عجیب وغریب خودداری کنید. هنگامی که شما ابزارهای محبوبی مانند جفت ارزهای اصلی، سهام بلوچیپ، شاخص های سهام جهانی و ارزهای دیجیتال برتر را معامله می کنید، چندین بازارساز برای کسب وکار رقابت می کنند. اگر شما یک دارایی عجیب وغریب را معامله کنید، ممکن است تنها چند بازارساز وجود داشته باشند که معامله را بپذیرند. درنتیجه، این احتمال وجود دارد که مجبور به پرداخت اسپرد بیش تر شوید.

  بروکر با اسپرد صفر؛ حقیقت یا وعده دروغین؟

  عنوان بروکر با اسپرد صفر ممکن است هر تریدری را به خود جذب کند اما حقیقت این است که هیچ بروکری خدمات خود را به صورت رایگان به کاربران خود ارائه نمی دهد. پیش از هرچیز باید بدانید که میزان صفر این مورد به این معنا است که قیمت خریدار و فروشنده یکسان باشد و ممکن است در دفعات محدود چنین حالتی پیش بیاید. اگر به ویژگی های نوع حساب معاملاتی که قرار است در یک بروکر باز کنید توجه داشته باشید، متوجه خواهید شد که در برخی از انواع حساب (همان طورکه پیش از این نیز به آن اشاره کردیم) اسپرد از صفر آغاز می شود؛ یعنی ممکن است گاهی مقدار آن برابر صفر باشد اما بهتر است منطقی باشید و هزینۀ معاملات خود را تنها محدود به این مورد ندانید. بهتر است زمانی که قصد انتخاب بروکر و نوع حساب معاملاتی را داشته باشید، مقدار کمیسیون و سواپ را نیز بررسی کنید.

  عوامل مختلفی ازجمله نوع حساب می تواند مبلغ پرداختی شما را تحت تأثیر قرار دهد. بدیهی است درصورتی که شما بتوانید سرمایۀ اولیۀ بیش تری را به بروکر واریز کنید، امکان ساخت حساب هایی را با پرداخت مبلغ کم تر خواهید داشت. در چنین حالتی، بروکر سعی دارد از سود سپردۀ شما درآمد خود را تأمین کند و درعوض مبلغ کم تری را از شما دریافت کند.

  تفاوت اسپرد و کمیسیون چیست؟

  پیش از این نیز به این موضوع اشاره کردیم که بروکرها در ازای خدماتی که به کاربران خود ارائه می دهند از آن ها کارمزدی را دریافت می کنند. Spread کمیسیون و سواپ از روش های مختلفی هستند که بروکرها از طریق آن ها کسب سود می کنند و درواقع درآمد آن ها از همین موارد تدمین می شود اما بروکرها خدمات خود را برای گروه های مختلفی از کاربران طراحی و ارائه می کنند تا هر کاربری بتواند نوع حساب مناسب برای خود را انتخاب کند. اگر حساب شما در بروکر لایت فارکس از نوع ECN باشد، اسپرد شما از تقریباً 0 پیپت شروع می شود و معمولاً تا زیر 10 پیپت هستند. این نوع حساب به خصوص برای اسکلپرها بسیار مناسب است اما میزان این آیتم برای کاربرانی که حساب کلاسیک دارند از 1.8 پیپ آغاز می شود که همیشه هم خوش شانس نخواهند بود که این میزان را به عنوان Spread بپردازند بلکه معمولاً پیپ های بالاتری پرداخت خواهند شد.

  اما از طرف دیگر اگر میزان کمیسیون را برای حساب ECN بررسی کنید، متوجه خواهید شد که تریدرها در این نوع حساب پس از انجام یک لات معامله، مبلغ 5 دلار را به عنوان کمیسیون (Commission) پرداخت می کنند. از طرف دیگر با بررسی میزان کمیسیون در حساب کلاسیک می بینید که بروکر هیچ کمیسیونی را از کاربران برای معاملات دریافت نمی کند. درحقیقت، تمام کارمزد بروکر در حساب های کلاسیک به یک باره و با نام اسپرد از تریدر گرفته خواهد شد درحالی که تریدرهایی که حساب هایی از نوع ECN باز می کنند، مقدار کم تری را پرداخت می کنند اما در ازای هر لات معامله نیز 5 دلار بابت کمیسیون می پردازند.

  اسکلپرها معمولاً حساب ECN را برای خود انتخاب می کنند؛ زیرا یک اسکلپر با کسب چند پیپ سود قرار است از معامله خارج شود اما اگر حساب کلاسیک را برای خود انتخاب کند، از ابتدای امر بیش از مقدار سودی که قصد داشت کسب کند در ضرر خواهد بود و تازه پس از آنکه ضرر جبران شد، باید منتظر چند پیپ سود باشد که اصلاً منطقی نیست.

  خلاصه مطلب

  اسپرد در فارکس یکی از روش های کسب درآمد بروکر از انجام معاملات است که براساس عوامل متعددی ازجمله میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. اسپرد دارای دو نوع ثابت و متغیر است که مزایا و معایب هریک در این مطلب به طور مفصل بیان شده است. بسته به اینکه یک دارایی چقدر گران است، نوسان و نقدینگی دارد، اسپرد همراه با قیمت دارایی و حجم معاملات نوسان می کند.

  سؤالات متداول

  اسپرد پیشنهاد و تقاضا تفاوت بین قیمت پیشنهادی (خرید) و قیمت درخواستی (فروش) یک ابزار مالی است. قیمت های خریدوفروش، زنده در پلتفرم معاملاتی نمایش داده می شوند و بسته به عوامل مختلفی ازجمله احساسات بازار و نقدینگی در بازار تغییر می کنند.

  کارمزد پنهانی یا اسپرد در بازار فارکس به تفاوت بین قیمت خرید (Bid) و قیمت فروش (Ask) یک جفت ارز اشاره دارد. این تفاوت درواقع هزینه معاملاتی است که معامله گران حاضر در این بازار باید برای خرید یا فروش جفت ارز مورد نظر به بروکرها پرداخت کنند.

  برای محاسبۀ اسپرد یک ابزار مالی، قیمت پیشنهادی (خرید) را از قیمت خرید (فروش) کم کنید.

  این کارمزد نقش مهمی در معاملات فارکس ایفا می کند و بروکرها آن را منبع درآمد عمده می دانند. معامله گران می توانند با مدیریت مؤثر اسپرد و انتخاب مناسب بروکر هزینه های معاملاتی خود را کاهش دهند و به سودآوری بهتری دست یابند.