در بازار بورس فارکس اصطلاحات تخصصی گوناگونی وجود دارد و هر فردی که قصد ورود به این بازار را دارد، لازم است با آن ها آشنا باشد. لات یکی از این واژه های منحصربه فرد و یک واحد اندازه گیری در فارکس است و برای اندازه گیری حجم پوزیشن یا مقداری ثابت از ارز پایه استفاده می شود.

میزان سایز لات با سطح ریسک شما تأثیر مستقیم دارد؛ یعنی هرچه اندازه lot بزرگ تر باشد، میزان ریسک شما نیز بیشتر خواهد شد. با استفاده از مدل مدیریت ریسک در فارکس می توان مقدار بهینه این واحد اندازه گیری را براساس سطح ریسک تخمین شده محاسبه کرد. در این مقاله از سری مقالات آموزش فارکس به زبان فارسی به معرفی لات در فارکس، نحوه استفاده از آن و سایر موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

لات (lot) چیست؟

به واحد اندازه گیری مقدار معامله لات گفته می شود که با استفاده از آن می توان حجم پوزیشنی را که توسط تریدرها باز می شود، اندازه گیری کرد. به طورکلی در فارکس نیز به حجم های مشخص از واحدهای معاملاتی که می توان باز کرد، lot گفته می شود. با مثالی ساده می توان گفت همان طور که واحد خرید میوه و سبزی ها کیلوگرم است، واحد اندازه گیری در فارکس نیز lot است.

نحوه محاسبه لات

لازم است بدانید در بازار فارکس هر دارایی که قصد معامله کردن آن را دارید، با ارزی که حساب معاملاتی خود را با آن باز کرده اید، انجام می شود. این موضوع برای تریدرها بسیار مهم است؛ زیرا هنگامی که قصد بازکردن یک پوزیشن را دارند، لازم است بدانند چه مقدار ارز در حساب معاملاتی شان باقی مانده است.

بیشتر این ارزها دلار آمریکاست، اما جفت ارزهای فرعی مانند جفت ارز فرانک سوئیس در مقابل ین ژاپن (CHF/JPY) نیز هستند که در هیچ طرف معامله دلار آمریکا وجود ندارد. به طورکلی بهترین روش برای محاسبه lot در فارکس استفاده کردن از ماشین حساب تریدر یا همان ماشین حساب لات است.

فرمول محاسبه لات

لات = اندازه قرارداد معامله * حجم معامله * قیمت دارایی

برای مثال فرض کنید اندازه قرارداد معاملاتی برای هر سهم معادل 1 واحد باشد؛ به عبارت دیگر هر 1 lot برابر با 1 سهم باشد. حال اگر قیمت سهام 40 دلار باشد، درنتیجه 1 لات برابر با 40 دلار می شود. حال فرض کنید اندازه قراردادی برای یک جفت ارز یورو به دلار 100 دلار باشد. اگر قیمت این جفت ارز 1.2345 باشد، لات در این قرارداد برای یک حجم برابر است با 1.2345 * 100.000 = 123.45 هزار دلار آمریکا.

ضرورت محاسبه لات در فارکس

  • به منظور بهینه سازی حجم پوزیشن در مقایسه با مبلغ سپرده با توجه به مقدار ریسک و سود مورد انتظار می توان یک سیستم معاملاتی متوازن داشت.
  • به منظور انتخاب lot مناسب در کنار افزایش سیستم سپرده؛ به این صورت که همه پوزیشن های معاملاتی در برابر نوسانات، کاهش قیمت و… مقاوم باشند.

اگر برای حجم پوزیشن هدف مشخصی وجود داشته باشد، اندازه لوریج تأثیری بر ریسک ندارد و در این مورد اندازه لات ثابت بوده و تغییر لوریج تنها بر میزان مبلغ ودیعه شما مؤثر است. برای محاسبه پیپ نیز لازم است به نرخ های مستقیم و غیرمستقیم نیز توجه کنید؛ برای نمونه قیمت پیپ در یک لات استاندارد یورو به دلار آمریکا 10 و در جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن 9 است.

بهترین اندازۀ لات چیست؟

براساس حد ضرری که در تراکنش بازار فارکس براساس استراتژی خود اعلام می کنید، مقدار لات معاملۀ شما مشخص می شود. به عنوان مثال، اگر کل سهام شما 1000 دلار است و استاپ ضرر شما 50 پیپ از قیمت فعلی در نظر گرفته می شود و فقط می خواهید یک درصد ریسک کنید، باید فقط با ۰.۲ لات وارد معامله شوید؛ زیرا اگر حد ضرر شما لمس شود، فقط ده دلار ضرر کرده و از قانون 1درصد کل سهام تبعیت کرده اید. شما باید به مدیریت ریسک در بازار توجه زیادی داشته باشید؛ زیرا اگر 50درصد سرمایۀ خود را از دست بدهید، باید 100درصد سود داشته باشید تا آن را جبران کنید!

بهترین حجم برای شروع معامله در فارکس

اگر جزء افراد تازه کار در بازار فارکس باشید، ممکن است این سؤال برایتان پیش آید که بهتر است با چه حجمی معامله کنیم؟ اگر بخواهیم خیلی ساده و روان به این سؤال پاسخ دهیم، باید بگوییم بهترین حجم برای انجام معاملات افراد تازه کار 0.01 lot است. با انتخاب حجم میکرو اگر شما ضرر هم کنید، میزان آن شما ناچیز است و استرس و ریسک کمتری متوجه شما خواهد شد.

برای شروع نیز به مبالغ بالا مانند 1000 یا 2000 دلار نیاز نیست و کافی است تنها با مبالغ 50 یا 100 دلار شروع به فعالیت کنید. البته به این نکته نیز توجه کنید که قبل از ورود به حساب ریل لازم است چندین هفته در حساب دمو اقدام به فعالیت و یادگیری کنید.

مفهوم لات در فارکس چه اهمیتی دارد؟

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، لات در فارکس یکی از اصطلاحات مهم و ضروری برای هر تریدر است؛ برای مثال تا زمانی که با این اصطلاح خرید و فروش در هر معامله آشنا نباشیم، نمی توانیم با استفاده از مدیریت ریسک، میزان ریسک یک معامله را کنترل کنیم. به یاد داشته باشید که لازمه ساخت یک سیستم متوازن معاملاتی این است که از سایز لات آگاهی کامل داشته باشیم.

انواع لات در فارکس

لات در بازار فارکس 4 نوع است:

  • یک لات که معادل 100.000 واحد از ارز پایه است.
  • مینی لات که معادل 0.1 لات استاندارد است (این لات گزینه ای ایده آل برای افراد تازه کار است).
  • میکرو لات که معادل 0.01 لات استاندارد است (این لات را معمولاً افراد تازه کار و آن ها که نمی خواهند سرمایه زیادی وارد بازارهای مالی کنند، انتخاب می کنند).
  • نانو لات که معادل 0.001 لات استاندارد است (اندازه این lot به قدری ناچیز است که تنها در موارد خاص استفاده می شود).

لات استاندارد

لات استاندارد معادل 100.000 دلار است. همچنین، یک پیپ در این لات در فارکس برابر با 10 دلار خواهد بود. این بدان معناست که شما به ازای هر تغییر قیمت پیپ، 10 دلار سود یا ضرر می کنید. این نوع لات در فارکس معمولاً در حساب های تجاری و حساب های بانکی استفاده می شود. برای معاملۀ این لات در فارکس، باید حداقل 25.000 دلار در حساب خود سرمایه گذاری کنید.

این واحد اندازه گیری استاندارد نشان دهنده 100.000 واحد از هر ارز است؛ درحالی که یک لات کوچک 10.000 واحد و یک لات میکرو 1000 واحد از هر ارز را نشان می دهند. حرکت تک پیپ برای یک لات استاندارد با تغییر 10 دلار مطابقت دارد؛ برای مثال اگر 100.000 دلار در برابر ین ژاپن با نرخ 110.00 ین بخرید و نرخ مبادله به 110.50 ین که یک حرکت 50 پیپ است، برسد، 500 دلار درآمد داشته اید. برعکس، اگر نرخ ارز 50 پیپ به 109.50 ین کاهش یابد، سود و زیان خالص شما منفی 500 دلار است.

با ظهور کارگزاران آنلاین و افزایش رقابت، این امکان برای سرمایه گذاران خرد وجود دارد که معاملاتی را در مقادیری انجام دهند که لات استاندارد، مینی لات یا خرد نیست؛ برای مثال اندازه lot نانو متشکل از 100 واحد ارز است. در بازار بین بانکی، جایی که بانک ها در پلتفرم هایی مانند رویترز و EBS با یکدیگر معامله می کنند، اندازه استاندارد معاملات (لات استاندارد) 1 میلیون واحد در ارز پایه است.

مینی لات

مینی لات شامل 10.000 واحد مالی و معادل 10.000 دلار است. در این لات، هر پیپ یک دلار تغییر قیمت دارد. بنابراین، به ازای هر تغییر پیپ، سود یا زیان دلاری کسب می کنید. مینی لات یکی از محبوب ترین لات ها برای معامله گران به ویژه مبتدیان در فارکس است؛ زیرا سود و سرمایه با یکدیگر متناسب هستند. از طرفی این لات به دلیل حجم نسبتاً بالایی که دارد، کم تر تحت تأثیر نوسانات قرار می گیرد؛ بنابراین، می توان به آن اعتماد کرد. این لات برای شروع به حداقل 100 دلار سرمایه نیاز دارد.

میکرولات (MicroLot)

میکرو لات کوچک ترین واحد معاملاتی مورد استفاده در فارکس است. در این لات هر واحد 1000 دلار است و هر پیپ 10 سنت معامله می شود. میکرولات ها معمولاً توسط معامله گرانی استفاده می شوند که دوست ندارند سرمایۀ زیادی وارد این بازار کنند یا سرمایۀ آن ها به اندازۀ مینی لات ها نیست.

همانطورکه می بینید، به نظر می رسد مینی لات ها و لات های استاندارد بیش ترین استفاده را در فارکس دارند. توجه داشته باشید که برای استفاده از میکرولات ها می توانید با هر میزان سرمایه ای شروع کنید و هیچ محدودیتی برای سرمایۀ شما وجود ندارد.

تفاوت لات و میکرولات چیست؟

وقتی سرمایه گذار با میکرولات وارد بازار می شود، به این معنی است که ۱۰۰۰ واحد ارز را برای خرید یا فروش سفارش داده است. به عنوان مثال، در جفت ارز EUR/USD، یورو ارز پایه محسوب می شود و معامله گر در حال خرید یا فروش 1000 یورو است.

میکرولات معمولاً کوچک ترین واحد ارزی است که یک معامله گر فارکس می تواند معامله کند و توسط معامله گران مبتدی که تمایل دارند ضرر احتمالی را به حداقل برسانند، استفاده می شود. ده میکرولات معادل یک مینی لات (10000 واحد) و 10 مینی لات برابر با یک لات استاندارد (100.000 واحد) ارز پایه است. شما می توانید 1000 میکرولات معامله کنید که برابر با 1.000.000 واحد ارزی (10 لات استاندارد) است.

میکرولات ها امکان تنظیم دقیق اندازه های یک معامله را فراهم می کنند، به عنوان مثال، 125 میکرولات که برابر با 12.5 مینی لات است. انتخاب حجم مناسب برای معامله موضوع بسیار مهمی است که بسیاری از معامله گران آن را نادیده می گیرند. میکرولات می تواند یک راه حل آسان و سریع برای مشکل معامله گرانی باشد که نمی دانند چگونه هزینه ها را در حین یادگیری تجارت در بازار فارکس به حداقل برسانند.

میکرولات مانند مارجین به شما اجازه می دهد تا با تعهد کم تری وارد بازار شوید. بسیاری از معامله گران از این ویژگی در زمان نوسانات بازار استفاده می کنند. معامله گران با کمک میکرولات می توانند حرکت تهاجمی بازار را از راه دور دنبال کرده و هزینه های احتمالی یک معامله را در بلندمدت برآورد کنند. آن دسته از معامله گرانی که قبلاً سرمایۀ کمی داشتند و شاید نمی توانستند وارد بازار شوند، اکنون می توانند با کمک میکرولات در بازار معامله کنند. میکرولات برای مبتدیان یا معامله گرانی که سرمایۀ زیادی برای معامله در بازارهای مختلف ندارند، بسیار مناسب است.

میکرولات باعث می شود معامله گران ملزم به تعهد و تمرکز بر یک جفت ارز به خصوص نشوند و بتوانند دامنۀ عملیات خود را گسترش دهند. این روش به شما امکان می دهد از عواقب منفی یک حرکت بزرگ جلوگیری کنید. شما می توانید با بازکردن یک حساب میکرو فارکس، با میکرولات ها در بازار فارکس معامله کنید.

کاربرد لات در فارکس

لات در فارکس از اولین مفاهیم در بورس اروپا و آمریکا به حساب می آید. در ابتدا به دلیل آنکه فقط لات استاندارد که معادل 100 هزار دلار بود در بازار بورس وجود داشت، تنها ثروتمندان امکان حضور در بازار را داشتند، اما با گذشت زمان lot در بازار مفهوم عام تری پیدا کرد و لات های کوچک تر وارد بازار شدند؛ به طوری که امروزه شاهد کوچک ترین لات هستیم که معادل 100 دلار است. دلیل به وجود آمدن لات های کوچک تر نیاز بازار به حضور اقشار مختلف مردم بود.

در فارکس لات مانند یک واحد متریک است. معاملات در بازار براساس لات و پیپ صورت می گیرد؛ برای مثال وقتی شما می خواهید وارد یک معامله شوید با لات های خود وارد شده و پیپ ها چه به صورت سود یا ضرر نصیب شما می شود براساس نوع lot تبدیل به سود ارزی می شود.

از آنجا که تعداد لات عدد صحیحی است، درگیری محاسباتی آن کمتر است و با یک ضرب ساده می توان میزان سرمایه را به راحتی مشخص کرد.

ارتباط مدیریت ریسک و سرمایه با لات

مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک دو مقوله مهم است که باید در معاملات رعایت شود و در غیر این صورت با ضررهای جبران ناپذیر متوجه شما خواهد شد. در بازارهای مالی لازم است به عنوان یک معامله گر بتوانید احساسات خود را هنگام فعالیت در بازار کنترل کنید؛ به عبارت دیگر به کل احساسات خود را فراموش کرده و با استفاده از چارچوب، قوانین و استراتژی ها پیش بروید.

لات به شما کمک می کند با توجه به میزان موجودی خود مبلغ درستی را وارد معامله کنید. این مبلغ برای حساب هایی با موجودی 100 هزار دلار به بالا حداکثر 2 تا 3 درصد و برای مبالغ کمتر از 100 دلار حداقل 5 تا 7 درصد موجودی شماست.

بسیاری از افراد مبتدی در اوایل شروع فعالیت خود هر بار در معاملات مختلف با توجه به احساساتشان حجمی متفاوت از lot باز می کنند و همین امر ریسک آن ها در معامله را افزایش می دهد. توجه داشته باشید که در ماه های اول تحت هیچ شرایطی نمی توانید چندین هزار دلار سود کسب کنید، بلکه باید در ماه های اول تنها با اصول فارکس، تحلیل تکنیکال، استراتژی های بازارهای مالی و… آشنا شوید و به تدریج برای کسب سود اقدام کنید.

ممکن است بخواهید همیشه از یک سایز لات یکسان برای تمامی معاملات خود استفاده کنید. برای این کار کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

۱- به زبانه tools مراجعه کرده و گزینه options را انتخاب کنید.

۲- در صفحه بعد (شکل زیر) که برای شما نمایش داده می شود، سربرگ trade را انتخاب کنید.

۳- حال روی گزینه default کلیک کنید. سپس حجم لات مورد نظر خود را وارد کرده و روی گزینه OK کلیک کنید. (حال از این پس به صورت پیش فرض همان حجم معاملاتی که تعیین کرده اید، وارد معاملات مختلف می شود).

چگونه از اشتباهات رایج معاملاتی با میکرولات جلوگیری کنیم؟

یکی از رایج ترین اشتباهات بسیاری از معامله گران مبتدی، استفادۀ بیش از حد از اهرم است. معامله گران از اهرم های مالی بیش از حد استفاده می کنند؛ زیرا به یک ایدآ تجاری نادرست اعتماد دارند. با این حال، در زمان شروع یک معامله نتایج بازار بسیار نامشخص و پرخطر است. بنابراین، با استفاده از مینی لات ها یا میکرو لات ها می توانید تأثیر نوسانات بازار را تا حد زیادی در حین معاملات کاهش دهید. البته، این بدان معنا نیست که معامله در همان مسیری که در ابتدا انتظار داشتید حرکت می کند.

یادگیری نحوۀ استفاده از اهرم به شکل مناسب با مدیریت ریسک و پاداش همراه است و با تعیین محدودیت های سود و زیان مناسب در معاملات شما شروع می شود. معامله گری که با یک استراتژی معقول، نسبت ریسک به پاداش و حجم معاملات معقول یا کم تر از اندازۀ حساب تجاری خود وارد بازار می شود، بسیار موفق تر از معامله گری است که از اهرم بیش از حد در معاملات و محدودیت های خود استفاده کرده یا در تعیین محدودیت مناسب کوتاهی می کند.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی لات، انواع آن و نحوه محاسبه و کاربرد آن پرداختیم. در ابتدا تنها یک لات که امروزه استاندارد شناخته می شود، در بازارهای مالی وجود داشت و همین امر سبب می شد تا تنها افرادی که سرمایه کلانی دارند، بتوانند وارد بازارهای مالی شوند.

با این حال به تدریج به دلیل اینکه بازار نیاز به افراد با سرمایه کمتر را نیز احساس کرد، lot های دیگری نیز با عنوان مینی lot، میکرو لات و… به وجود آمدند و از آن پس حتی افراد با سرمایه کم نیز توانستند وارد بازار بورس فارکس و سایر بازارهای مالی شوند. ورود برای کسب سود در این بازارها لازم است؛ یعنی ابتدا باید با آموزش های لازم، به تسلط نسبی در این بازارها رسیده و سپس با انتخاب مبالغ کوچک تر و لات های کمتر اقدام به سرمایه گذاری کنید.

پرسش های متداول

لات (lot) چیست؟

به واحد اندازه گیری مقدار معامله لات گفته می شود که با استفاده از آن می توان حجم پوزیشنی را که تریدرها باز می کنند، اندازه گیری کرد.

لات استاندارد چیست؟

لات استاندارد معادل 100.000 واحد ارز پایه در یک معامله فارکس است. این یکی از چهار اندازه lot شناخته شده است.

چند نوع lot در فارکس وجود دارد؟

lot در بازار فارکس 4 نوع است:

  • یک لات که معادل 100.000 واحد از ارز پایه است.
  • مینی لات که معادل 0.1 لات استاندارد است.
  • میکرو لات که معادل 0.01 لات استاندارد است.
  • نانو لات که معادل 0.001 لات استاندارد است.