نمودار لیبرا

امروزه شاهد رشد و پیشرفت بسیار زیاد در زمینه ارزهای دیجیتال هستیم و روز به روز ارزهای بیشتری وارد این اقیانوس بیکران می شوند که هر کدام شگفتی های خاص خود را دارند. از ابتدا تا به امروز با معرفی هر چیز جدیدی به دنیا، شاهد مخالفت هایی بوده و هستیم. یکی از این مخالفت ها را می توان هنگام معرفی ارز دیجیتال لیبرا که توسط فیس بوک معرفی شد، دید که با مخالفت سیر عظیمی از کارگزاران از جمله وزیر خزانه داری آمریکا و وزرای اقتصاد آلمان و فرانسه روبرو شد. در این مقاله از بخش آموزش ارز دیجیتال قصد داریم به معرفی ارز دیجیتال لیبرا، هدف و مسائل فنی مربوط به آن بپردازیم. برای آشنایی کامل با این ارز دیجتال تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ارز دیجتال لیبرا

پروژه ارز دیجیتال لیبرا یا همان ارز دیجیتال فیسبوک یک ارز دیجیتال جهانی بوده که هدف آن ارائه خدمات پرداخت و انتقال پول به تمامی مردم جهان است. این پروژه در اوایل سال 2019 معرفی و جزئیات آن به همراه یک مقاله(وایت پیپر) به طور رسمی در تاریخ 18 ژوئن 2019 منتشر شد. لیبرا خود را اینگونه معرفی می کند:

“یک ارز و زیرساخت جهانی برای میلیاردها نفر”

هدف فیس بوک ارائه یک ارز دیجیتال جهانی بر پایه بلاک چین است که نقل و انتقال پول به سراسر جهان را به سادگی ارسال یک ایمیل برای تمامی مردم دنیا فراهم کند.

تاریخچه ارز دیجیتال دییم

دییم (Diem) مانند هر ارز دیجیتال دیگری، نوعی ارز است که به صورت دیجیتال مبادله می شود و از آن می توان برای پرداخت آنلاین کالاها و خدمات استفاده کرد، اما چه چیزی باعث شده است که تمام توجه ها به این ارز دیجیتال جلب شود؟ ایده اصلی فیسبوک برای نوسازی ارز خود، ایجاد روشی رایگان به منظور مبادله شفاف و امن برای تمام کاربران است. اگرچه این پروژه در ابتدا توسط فیسبوک تأسیس شد، اکنون به کمک یک انجمن مستقل مدیریت می شود تا آن را به سمت هدف اصلی خود، یعنی دسترسی همگانی به خدمات مالی هدایت کند. در دسامبر 2020، انجمن لیبرا علاوه بر تغییر نام به دییم، مأموریت خود را ساخت یک سیستم پرداخت ایمن و سازگار در سراسر جهان اعلام کرد.  براساس وایت پیپر دیم توسعه دهندگان این ارز هدف خود را ارائه زیرساختی مالی اعلام کردند که می تواند به توانمندی و رفاه مردم کمک کند.

نحوه کارکرد و  ویژگی های ارز دیجیتال دییم

این ارز دیجیتال دو ویژگی اصلی دارد که عملکرد آن را تعیین می کند:

1. دییم یک استیبل کوین است

برخلاف بیت کوین و اتریوم، لیبرا یک استیبل کوین است و ارزش آن به یک دارایی خارجی بستگی دارد که قیمت آن را تثبیت می کند. این دارایی می تواند ارز فیات صادرشده توسط دولت باشد؛ درنتیجه به عنوان یک استیبل کوین، ارزش این ارز دیجیتال به طور مستقیم با دلار آمریکا تعیین می شود؛ به عبارت ساده تر، 1 دلار آمریکا با 1 دلار دییم برابر است. همین موضوع سبب می شود ارزش این ارز دیجیتال در مقایسه با ارزهای دیگر روزانه ثابت بماند و چندان دچار نوسان نباشد. مهم تر از همه، اینکه دلار دییم ارزش خود را حفظ می کند؛ زیرا توسط وجوه موجود در ذخیره انجمن دییم پشتیبانی می شود. هر دلار دییم در گردش توسط پول نقد و معادل های نقدی تضمین شده توسط این انجمن محافظت می شود؛ درنتیجه کاربران می توانند بدون نگرانی برای از دست دادن ارز لیبرا، در هر زمان آن را بازخرید کنند.

2. دییم روی بلاک چین اجرا می شود

این ارز مانند هر ارز دیجیتال دیگر روی شبکه الگوریتمی بلاک چین اجرا می شود. این شبکه با رمزگذاری هر بلوک و اختصاص دادن یک شناسه به آن، این اطمینان را ایجاد می کند که همه تراکنش ها کاملاً به صورت ایمن اجرا می شوند. داده های تراکنش ها در این شبکه برای همه ثابت و شفاف باقی می ماند. شبکه بلاک چین Diem، تنها به شرکت کنندگان مجاز مانند کیف پول ها و صرافی ها که توسط انجمن بررسی شده اند، اجازه دسترسی می دهد. انجمن دییم نیز وظیفه نظارت بر تراکنش های انجام شده بر شبکه را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از دییم

به محض راه اندازی این ارز دیجیتال و انتشار آن در داخل کشور می توان از این ارز برای خرید و فروش آسان تر استفاده کرد. در آینده ای نزدیک می توانیم از دلار دییم برای خرید روزانه خود استفاده کنیم، اما در این میان باید دانست استفاده از لیبرا چه مزایایی به همراه دارد؟

1. مبادله با سرعت بیشتر در مقایسه با حواله های بانکی

اولین و واضح ترین مزیت استفاده از Diem  در مقایسه با ارزهای فیات غیر دیجیتال، سرعت آن است. زمانی که شما از حواله های بانکی استفاده می کنید، بانک های فرستنده و گیرنده باید درباره معامله به توافق برسند که این پروسه ممکن است تا چند روز طول بکشد. درمقابل، زمانی که از دلار دییم استفاده می کنید، تنها لازم است نودهای اعتبارسنجی این شبکه با تراکنش شما موافقت کنند. این امر زمان انتقال و پردازش را برای مصرف کنندگان و ارائه دهندگان خدمات پرداخت، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بدون نیاز به اتصال به شبکه کارت، لیبرا انتقال پرداخت دیجیتال را سریع، آسان و بدون دردسر انجام می دهد.

2. هرکسی می تواند با Diem مبادله کند

هدف Diem این است که نقل و انتقالات پولی را در دسترس همه قرار دهد. به گفته انجمن دییم، مزیت اصلی لیبرا این است که فراگیری مالی را رواج می دهد. براساس آمارها، حدود 31 درصد از جمعیت جهان در حال حاضر بدون بانک هستند، اما با لیبرا تمام افراد می توانند رایگان و بدون نیاز به دسترسی به خدمات بانکی، به سرعت پول مبادله کنند، قبض ها را بپردازند، کالاها را بفروشند و آنلاین خرید کنند؛ برای این منظور تنها به یک تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت نیاز دارند.

3. انتقال پول با دییم ارزان است

کیف پول Novi در مقایسه با بانک سنتی، کارمزد انتقال کمتری دریافت می کند. این مزیت، به ویژه برای ارسال پول به خارج از کشور بسیار ارزشمند است.

معایب ارز دیجیتال دییم

اصلی ترین معایب این ارز دیجیتال در ادامه بیان شده است:

  1. با وجود اینکه این ارز را یک سازمان غیرانتفاعی رهبری می کند، این تصور وجود دارد که فیسبوک آن را کنترل می کند.
  2. سرعت توسعه Diem بسیار آهسته تر از زمانی است که لیبرا معرفی شده بود.
  3. ارزهای خصوصی در کشورها استقبال نمی شود.
  4. هنگامی که خدمات در چندین کشور فعال هستند، محافظت از کاربران و حریم خصوصی مصرف کننده سخت تر خواهد بود.

کاربرد دییم

کاربرد این ارز و تأثیر آن بر اقتصاد کشورها انکارناپذیر است، شناخت این کاربردها به ما کمک می کند تا تصور روشنی از آینده این ارز دیجیتال داشته باشیم. در ادامه به کاربردهای این ارز اشاره شده است:

1. حکومت داری

حکومت داری از مهم ترین کاربردهای لیبراست که از ساختار حاکمیتی آن ناشی می شود. درواقع نفوذ و تغییر در عملکردها و ویژگی های این ارز دیجیتال غیرممکن است؛ درنتیجه این امر می تواند جایگزینی ایده آل برای جریان مالی نهادهای حکومتی باشد. تراکنش های Diem می توانند برای رفاه عمومی انجام شوند؛ مثل بررسی هزینه ها و کمک های بلاعوض. براساس گفته انجمن Diem، موارد استفاده از لیبرا در مخارج حاکمیتی، تضمینی برای پاسخگویی و تحقیق عمومی است؛ بنابراین بعید نیست از کاربردهای آن به عنوان روشی برتر برای سازمان های دولتی استفاده شود.

2. تقویت معاملات خصوصی

موارد استفاده از Diem می تواند پذیرش تراکنش های خصوصی را تقویت کند. امروزه تراکنش های مالی ناشناس میان طرفین از طریق ارزهای دیجیتال امکان پذیر شده است و Diem  به راحتی می تواند به عنوان ابزاری مفید در این زمینه عمل کند. کاربران می توانند بدون نیاز به توضیح دلایل خود به بانک، تراکنش های مالی خود را با افراد دیگر به صورت خصوصی انجام دهند؛ در نتیجه، روند تراکنش های مالی خصوصی بدون فرایندهای پیچیده دفتری سریع تر پیش می روند.

3. سفر و جهانگردی

صنعت گردشگری به آرامی در حال استفاده از ارز دیجیتال برای رزرو پرواز، هتل و اجاره خودروهاست. علاوه بر آن، به کارگیری خودپرداز برای Diem می تواند به مسافران کمک کند تا ارز دیجیتال خود را به ارز محلی در شهرهای بزرگ جهان مبادله کنند. مهم ترین جنبه استفاده از دییم در صنعت مسافرت و گردشگری، انعطاف پذیری و سرعت بیشتر معاملات بین المللی است.

4. توکن سازی دارایی ها

بی شک، موارد استفاده از ارز دیجیتال Diem به حوزه توکن سازی دارایی ها هم راه پیدا می کند. ارزهای دیجیتال، توکن سازی آسان برای هر چیزی از جمله حق چاپ، آثار هنری، کالاها و املاک را تضمین می کنند. با استفاده از بلاک چین، ارز دیجیتال می تواند تضمین کند که کاربران املاک و مستغلات لوکس را به مبلغ تقریباً 10 میلیون دلار توکن سازی کنند؛ درنتیجه، Diem می تواند سهم مهمی در بهبود نقدینگی دارایی ها داشته باشد.

5. وام دهی و وام گرفتن آسان تر می شود

Diem همچنین می تواند ابزاری حیاتی برای وام دادن باشد. در این صورت دیگر برای گرفتن وام نیازی به مدارک طولانی نیست و فرایندهای دیجیتالی زمان بسیار کمتری می برند. علاوه بر این، ارزهای رمزنگاری شده مانند Diem می توانند در وام دادن یا وام گرفتن از پلتفرم ها صرف نظر از مکان کاربران مفید باشند.

اعضای پروژه ارز دیجیتال لیبرا

پروژه لیبرا طبق گفته فیس بوک 28 عضو دارد که مدیریت همه آن ها بر عهده فیس بوک است. اعضای این انجمن شامل شرکت های بزرگ از جمله: ویزاکارت، مستر کارت، پی پال، اوبر، لیفت، ویزا، کوین بیس و… بوده اند؛ اما از این جمع بزرگ 4 شرکت پی پال و ویزا، ای بی و مسترکارت به دلیل نگرانی از قانون گذاران از این انجمن خارج شدند.

لیبرا اکنون 20 عضو اصلی دارد؛ اما پیش بینی می شود که این تعداد اعضا به بیش از 100 نفر نیز برسد.

شروع فعالیت لیبرا و چالش های پیش رو

لیبرا قرار بود که در اواخر سال 2019 یا اوایل 2020 فعالیت رسمی خودش را آغاز کند، اما پس از معرفی این پروژه، موج شدیدی از نگرانی درباره بی ثباتی نظام مالی جهان از سوی مقامات قانون گذار سراسر جهان علی الخصوص آمریکا و اتحادیه اروپا باعث توقف اجرای پروژه ارز دیجیتال لیبرا، تا مدتی نامعلوم شد.

نگرانی در مورد لیبرا تا جایی پیش رفت که وزیر خزانه داری آمریکا و وزرای اقتصاد آلمان و فرانسه، رسماً اعلام کردند که در این مقطع و تا شفاف نشدن فعالیت های لیبرا، اجازه فعالیت به این پروژه را نمی دهند.

همچنین مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک چندی پیش در مقابل نمایندگان کنگره آمریکا حاضر شد و به نگرانی ها در مورد لیبرا پاسخ داد؛ اما این ارز دیجیتال با اینکه زمزمه هایی از فعالیت آغاز رسمی آن از ژانویه 2021 به گوش می رسید، همچنان به طور رسمی عرضه نشده است.

پشتوانه لیبرا

ارز دیجیتال اصلی فیسبوک یک ارز دیجیتال با ثبات، با پشتوانه پول های ملی که توسط ذخایر انجمن لیبرال پشتیبانی می شود.
این ذخایر شامل یک سبد از دارایی هایی با نوسان قیمتی بسیار کم است، تا بتواند ارزش ارز دیجیتال با ثبات لیبرا را تقریباً سالم نگه دارد.

این ارز دیجیتال با ثبات قرار است در ابتدا فقط توسط 4 ارز فیات، شامل دلار، یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس پشتیبانی شود. اما در آینده دارایی های دیگری در لیست ذخایر آن قرار می گیرد.

3 معیار اصلی و کلیدی برای انتخاب ارزهای ملی که در آینده بخواهند به عنوان ذخایر لیبرا مورد استفاده قرار گیرند:

1. مستقل بوده و قیمتش به دارایی دیگری وابسته نباشد.

2. فرآیند تصمیم گیری آن به موسسات دولتی مانند بانک های مرکزی گره خورده باشد؛ و یا یک دارایی باشد که آزادانه در دسترس است.

3.به صورت جهانی به رسمیت شناخته شده باشد؛ به عنوان مثال سهام یک شرکت مانند اپل که فقط با واحد پول دلار قابل معامله است، نمی تواند به عنوان ذخیره دارایی های دیگر مورد استفاده قرار گیرد، در مقابل دارایی های جایگزین مانند طلا یا بیت کوین که به صورت جهانی در چندین بازار معامله می شوند، می توانند در سبد دارایی های ذخایر ارز دیجیتال لیبرا قرار گرفته و استفاده شوند.

ارز دیجیتال لیبرا و سرمایه گذاری

فراموش نکنید که لیبرا یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت (استیبل کوین) است و ابزاری برای سرمایه گذاری نیست. با اینکه پروژه لیبرا در حال حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال با عنوان یک ارز دیجیتال باثبات با پشتوانه شناخته می شود، اما با هدف ارز دیجیتال ارز دیجیتال باثبات و با باشتوانه (فیات) طراحی نشده است.

همچنین فیس بوک در رابطه با پروژه لیبرا اعلام کرده است که قصد دارد علاوه بر یک ارز دیجیتال باثبات و باپشتوانه، ارز دیجیتال دیگری با عنوان «توکن سرمایه گذاری لیبرا» نیز ایجاد کند.

به گفته فیس بوک این ارز دیجیتال برخلاف لیبرا که یک ارز دیجیتال عمومی است، توکن سرمایه گذاری لیبرا کاملاً خصوصی خواهد بود و یک توکن اوراق بهادار است که عرضه اولیه آن به صورت خصوصی خواهد بود و تنها افرادی که شامل بنیانگذاران لیبرا و سرمایه گذاران معتبر این پروژه هستند، قادر به خرید آن خواهند بود.

همچنین از آنجا که لیبرا توسط دارایی های فیات پشتیانی می شود، سود حاصل از این اوراق بهادار به دارندگان توکن سرمایه گذاری لیبرا تعلق خواهد گرفت، این سود زمانی قابلیت نقد شدن دارد که را اندازی شبکه لیبرا موفقیت آمیز باشد و ذخایر موجود که به عنوان پشتوانه این ارز هستند به طرز قابل توجهی رشد کنند.

ارز دیجیتال لیبرا و کلاهبرداری

این پروژه هنوز عرضه نشده و پروژه هایی مانند UP Libera که مدعی شدند به کاربران در ازای ثبت نام لیبرا اهدا می کنند کاملاً کلاهبرداری است.

تیمی رویایی در تاریخ بلاک چین

وایت پیپر ارز دیجیتال لیبرا، یک مقاله رویایی در تاریخ بلاک چین است که توسط 53 نفر از دانشجویان برجسته دانشگاه استنفورد، استادان علوم کامپیوتر و توسعه دهندگان هوش مصنوعی نوشته شده است.

هرچند که مارک زاکربرگ مدیر ارشد فیس بوک و مدیر عامل آن و دیوید مارکوس مدیر ارشد بلاک چین آن، در جمع نویسندگان وایت پیپر لیبرا قرار ندارند؛ اما باز هم افرادی که به نگارش آن پرداخته اند آنقدر بزرگ و برجسته هستند که یک تیم رویایی در تاریخ پروژه های بلاک چینی به حساب می آیند.

از جمله برخی از این نویسندگان می توان به، کریستین کاتالینی، از نویسندگان اصلی نشریات دانشگاه هاروارد، استاد برجسته MIT، و اولین فردی که به مطالعه اقتصاد مرتبط با ارزهای دیجیتال پرداخت.

بن مورر، از مهندسین اصلی فیس بوک، سرپرست تیم حرفه ای که زبان برنامه نویسی Move را طراحی کرده، جورج دنزیس، متخصص حریم خصوصی و رمزنگاری و محقق فیس بوک، فرانسیس گاریلو، متخصص زبان ماشین و هوش مصنوعی با سابقه کار در شرکت های بزرگی همچون Swisscom و Skymind.ai، رامنیک آرورا، تحلیلگر استراتژی های سرمایه گذاری در پروژه لیبرا، با سابقه فعالیت های در امور مالی و فارغ التحصیل التحصیل کارشناسی ارشد کامپیوتر از دانشگاه استنفورد، اشاره کرد.

صرافی هایی که از ارز دیجیتال Diem پشتیبانی می کنند

لیبرا قرار است در صرافی هایی مانند Coinbase و Binance قرار بگیرد. علاوه بر آن، فیسبوک صرافی های دیجیتالی در سراسر جهان را تشویق می کند تا این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای پشتیبانی شده خود قرار دهند. همچنین این پلتفرم اعلام کرده است که در حال حاضر با گروهی از صرافی ها و سایر ارائه دهندگان نقدینگی همکاری می کند تا فضای Diem  را به سیستمی باز تبدیل کنند.

خرید ارز دیجیتال Diem

باید توجه داشت که این ارز دیجیتال، هنوز به طور رسمی عرضه نشده است، اما در زمان عرضه شما می توانید از سه طریق برای خرید این ارز دیجیتال اقدام کنید:

1. خرید Diem از طریق کیف پول نووی

در این روش، کافی است اپلیکیشن نووی را دانلود کرده و یک حساب شخصی در آن ایجاد کنید. اطلاعات موردنیاز برای افتتاح حساب در این کیف دیجیتالی، شامل سند شناسایی صادرشده توسط دولت است. پس از توافق با سیاست های ضد پول شویی و واریز پول به این اپلیکیشن، نووی به صورت خودکار پول های شما را به لیبرا تبدیل می کند.

2. خرید Diem از طریق فیسبوک

کاربرانی که در پلتفرم فیسبوک یا اپلیکیشن های مرتبط با آن مانند واتس آپ، پروفایل فعال دارند، می توانند از این بسترها برای خرید ارز دیجیتال دییم و یکپارچه سازی کیف پول خود استفاده کنند.

3. خرید Diem از صرافی ارز دیجیتال

اگرچه هیچ فهرست قطعی برای صرافی های ارز دیجیتال سکه لیبرا وجود ندارد، صرافی کوین بیس به طور قطع در این فهرست قرار می گیرد. شما می توانید برای خرید Diem، یک حساب کاربری در این صرافی ایجاد کرده و از طریق آن اقدام کنید.

حمایت چهره های شناخته شده از لیبرا

با شروع سر و صداهایی که در خصوص عرضه لیبرا اتفاق افتاد، برخی از افراد شناخته شده در این حوزه به حماست از این ارز دیجیتال پرداخته و نظرات خود را در خصوص آن و تاثیری که می تواند بر روند بازار داشته باشد، مطرح کردند؛ از جمله این نظرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جاستین سان (مدیر ترون)

“فیس بوک و لیبرا. من احساس می کنم حجم زیادی از FOMO و روند صعودی برای بازار ارزهای دیجیتال در راه است.”

جوزف لوبین (از هم بنیانگذاران اتریوم)

“من مطمئن نیستم که فیس بوک بتواند همه لازمه های غیرمتمرکز بودن را برآورده کند اما فکر می کنم، پروژه لیبرا یک قدم بسیار خوب برای مردم در جهت کنترل بیشتر بر روی دارایی ها و هویتشان باشد.”

هدف پروژه لیبرا

طبق گفته فیس بوک به طور تقریبی 1.7 میلیارد نفر در جهان وجود دارند که به خدمات بانکی دسترسی نداشته و از دریافت این خدمات محرومند؛ همچنین بسیاری از افراد در سراسر جهان، حتی به پیش پا افتاده ترین خدمات که همان خدمات اولیه بانکی می باشد نیز دسترسی ندارند، و حتی نیمی از بزرگسالان به خصوص در کشورهای در حال توسعه حتی از داشتن حساب بانکی نیز محرومند.

بر طبق این آمار فیس بوک هدف اصلی خودش را از ارائه ارز دیجیتال لیبرا، کمک کردن به این افراد با ایجاد یک اکوسیستم مالی که بتواند میلیاردها نفر را در سراسر دنیا به یکدیگر متصل کند، اعلام کرده است و هدف اولیه خود را فقط بر روی انتقال وجه قرار داده است.

همکاری با ارز دیجیتال لیبرا

با مشخص شدن هدف لیبرا در وایت پیپری که توسط اعضای این پروژه ارائه شد، در میان شرکت های بزرگ پرداختی، بسیاری از نهادهای خودجوش از جمله بانک جهانی زنان به انجمن لیبرا ملحق شدند.

لیبرا در خصوص شرایط همکاری خود چنین نوشته است:

هر شرکت و نهادی که قصد همکاری با لیبرا را داشته باشد و بخواهد به انجمن لیبرا ملحق شود و تاثیر اجتماعی مثبتی بر روی این پروژه داشته باشد، باید حداقل 5 سال سابقه در زمینه فعالیت های اجتماعی نظیر، کاهش فقر و بودجه عملیاتی بالای 50 میلیون دلار داشته باشد.
شرکت های جانبی عضو انجمن لیبرا قصد دارند که علاوه بر هدف اصلی و اولیه لیبرا که ایجاد بستری برای انتقال وجه است، خدمات خود را گسترش دهند و امکان پرداخت قبض، خریدکالا و… را با استفاده از لیبرا برای مشتریان خود فراهم کنند.

کیف پول های ارز دیجیتال دییم

کیف پول دیجیتالی فیسبوک به نام نووی (Novi) مرحله آزمایشی خود را در ماه اکتبر با استیبل کوین Paxos آغاز کرد. این کیف پول می تواند نگهبان کلیدهای شما باشد تا با خیالی آسوده به مدیریت دییم های خود بپردازید. درباره کیف پول های دیگر باید گفت، با اینکه آینده واضحی برای Diem وجود ندارد، برخی استارتاپ ها مانند ZenGo ارائه کیف پول های دیجیتال را آغاز کرده اند.

صرافی هایی که از ارز دیجیتال Diem پشتیبانی می کنند

لیبرا قرار است در صرافی هایی مانند Coinbase و Binance قرار بگیرد. علاوه بر آن، فیسبوک صرافی های دیجیتالی در سراسر جهان را تشویق می کند تا این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای پشتیبانی شده خود قرار دهند. همچنین این پلتفرم اعلام کرده است که در حال حاضر با گروهی از صرافی ها و سایر ارائه دهندگان نقدینگی همکاری می کند تا فضای Diem  را به سیستمی باز تبدیل کنند.

خرید ارز دیجیتال Diem

باید توجه داشت که این ارز دیجیتال، هنوز به طور رسمی عرضه نشده است، اما در زمان عرضه شما می توانید از سه طریق برای خرید این ارز دیجیتال اقدام کنید:

1. خرید Diem از طریق کیف پول نووی

در این روش، کافی است اپلیکیشن نووی را دانلود کرده و یک حساب شخصی در آن ایجاد کنید. اطلاعات موردنیاز برای افتتاح حساب در این کیف دیجیتالی، شامل سند شناسایی صادرشده توسط دولت است. پس از توافق با سیاست های ضد پول شویی و واریز پول به این اپلیکیشن، نووی به صورت خودکار پول های شما را به لیبرا تبدیل می کند.

2. خرید Diem از طریق فیسبوک

کاربرانی که در پلتفرم فیسبوک یا اپلیکیشن های مرتبط با آن مانند واتس آپ، پروفایل فعال دارند، می توانند از این بسترها برای خرید ارز دیجیتال دییم و یکپارچه سازی کیف پول خود استفاده کنند.

3. خرید Diem از صرافی ارز دیجیتال

اگرچه هیچ فهرست قطعی برای صرافی های ارز دیجیتال سکه لیبرا وجود ندارد، صرافی کوین بیس به طور قطع در این فهرست قرار می گیرد. شما می توانید برای خرید Diem، یک حساب کاربری در این صرافی ایجاد کرده و از طریق آن اقدام کنید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال Diem

از آنجا که ارز دیجیتال دییم به طور رسمی راه اندازی نشده است، این سکه هنوز در بازار نیست؛ بنابراین ارزش بازار یا قیمت مشخصی ندارد؛ درنتیجه نمی توان گفت Diem با ورود به بازار چه ارزشی خواهد داشت و چه عواملی بر آن تأثیر می گذارند.

سرعت ارز دیجیتال لیبرا

چندی پیش یک ویدیو از رابط کاربری لیبرا منتشر شد که طبق آن، مشتریان لیبرا به راحتی قادر خواهند بود با بالاترین سرعت وجه موردنظرشان را برای دوستانشان انتقال دهند؛ در این ویدیو کاربران وجه خود را با سکه های لیبرا ارسال می کنند، اما موجودی کیف پول مخصوص لیبرا آن ها، براساس واحد پول فیات نشان داده می شود.

همچنین برای ارسال پول به فردی دیگر در سایر کشورها، کیف پول لیبرا معادل فیاتی که گیرند در مقصد دریافت می کند را برای شما نمایش خواهد داد. همچنین طبق وایت پیپر ارائه شده توسط تیم رویایی لیبرا، سرعت تراکنش های این شبکه در ابتدا 1000 تراکنش بر ثانیه خواهد بود؛ که این مقدار نسبت به نیاز شبکه ممکن است افزایش یابد.

کارمزد لیبرال

میزان کارمزد اعلام شده در وایت پیپر لیبرا، برای هر تراکنش بسیار ناچیز و نزدیک به صفر اعلام شده است.

بررسی فنی لیبرا

لیبرا در بستر بلاک چین انحصاری خود راه اندازی خواهد شد و این زنجیره مبتنی بر الگوریتمی با عنوان «LibraBFT» است، که این الگوریتم شباهت زیادی با اثبات سهام (PoS) دارد.

تایید تراکنش ها در لیبرا

تایید هر تراکنش در این شبکه نیز به این صورت است که باید دو سوم مشارکت کنندگان(نودهای اعتبارسنج)، آن را تایید کنند؛ اما در شروع کار اعتبار سنجی و تایید تراکنش ها فقط توسط اعضای جامعه لیبرا انجام می شود.

شرایط عضو شدن در جامعه لیبرا

اصلی ترین شرط عضو شدن در جامعه لیبرا این است که هر عضو باید حداقل 10 میلیون دلار وجه نقد به عنوان وثیقه و پشتوانه پرداخت کند. همچنین در آینده لیبرا قصد دارد تا امکان مشارکت بیشتری با سپرده گذاری توکن های لیبرا را نیز فراهم کند.

استفاده از زبان برنامه نویسی اختصاصی

بلاک چین لیبرا همچنین از زبان برنامه نویسی اختصاصی تحت عنوان «Move»، برای نوشتن قراردادهای هوشمند خود استفاده می کند. این نشان می دهند که لیبرا نیز مانند اتریوم چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال باثبات است.

ناشناس بودن در لیبرا

ارز دیجیتال لیبرا نیز مانند بیت کوین و سایر بلاک چین ها از افراد، نام و اطلاعات واقعی نمی خواهد و افراد می توانند به صورت مستعار و تنها با آدرس و حساب های مستعار به فعالیت در شبکه بپردازند.

جمع بندی

ارز دیجیتال لیبرا، یک ارز جهانی با هدف فراهم کردن انتقال پول به سراسر جهان است که توسط فیس بوک در سال 2018 معرفی شد. این ارز دیجیتال از ابتدا تا به امروز به دلیل مخالفت هایی که از سوی کارگزاران کشورهای مختلف با آن روبرو بوده، نتوانسته است به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کند.

لیبرا جز دسته استیبل ها بوده و قابلیت استخراج ندارد. محاسن و دامنه فعالیت های این ارز دیجیتال آنقدر زیاد است که یکی از مدیران آن ادعا کرده است، در هرجایی که تاکنون ویزا و مسترکارت استفاده می شده، ارز دیجیتال لیبرا نیز پذیرفته خواهد شد.

سوالات متداول

این ارز دیجیتال با نام قبلی لیبرا، ارزی است که فیسبوک راه اندازی کرده و اکنون یک انجمن مستقل آن را مدیریت و کنترل می کنند.

فیسبوک تأکید کرده است که ارز دیجیتال دییم به طور قطعی راه اندازی خواهد شد، اما تاریخ انتشار آن به صدور مجوز از دولت بستگی دارد.

فیسبوک برای ارز مخصوص خود یک کیف پول دیجیتالی اختصاصی به نام نووی در نظر گرفته است که قابلیت ذخیره و مبادله دییم را فراهم می کند. در حال حاضر، این کیف پول در مرحله آزمایشی خود قرار دارد.