در طول تاریخ، انسان همیشه به دنبال راهی برای آسان تر کردن زندگی و کارهای پرزحمت مانند حمل و نقل، آشپزی، درمان و… بوده است؛ برای مثال اختراع چرخ را در نظر بگیرید که انقلابی در نحوه حمل و نقل انسان ایجاد کرد. در این میان، پس از هزاران سال انسان همچنان روش اجداد خود را در یافتن راهی برای آسان ترکردن زندگی ادامه می دهد و در حال حاضر توانسته است به فناوری های پیشرفته ای دست پیدا کند.

دنیای ما امروزه بیش از هر زمان دیگری وابسته به فناوری است و فناوری های جدید روز به روز در حال تکامل هستند. هر روز نیز برنامه ها و ابزارهای مختلفی براساس فناوری ایجادشده در بازار عرضه می شوند. این برنامه ها و ابزارها با کارایی بیشتر و صرفه جویی در زمان سعی دارند به بشر خدمت کرده و زندگی او را آسان تر کنند. یکی از مهم ترین فناوری های موجود که نگرانی هایی را نیز برای بسیاری از محققان و دانشمندان مانند استیون هاوکینگ ایجاد کرده، هوش مصنوعی است.

این فناوری به اصطلاحی فراگیر برای برنامه هایی تبدیل شده است که وظایف پیچیده ای مانند ارتباط آنلاین با مشتریان، بازی شطرنج، تشخیص بیماری و بسیاری از موارد دیگر را بر عهده دارند که زمانی برای انجام آن ها، به کمک انسان نیاز بود. در ادامه به شرح این فناوری می پردازیم.

 هوش مصنوعی چیست؟ (Artificial intelligence)

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) که به اختصار Al نامیده می شود، موضوع قرن حاضر است. این فناوری رایانه ها و ماشین ها را تقویت می کند تا توانایی های ذهن انسان برای حل مشکلات و تصمیم گیری را شبیه سازی کند. درواقع این علم رشته ای آکادمیک است که به چگونگی ساخت کامپیوترها و برنامه هایی با قابلیت رفتار هوشمندانه توجه دارد و نوآوری هایی را وارد دنیای فناوری می کند که هیچ کس در دهه های گذشته به آن فکر نمی کرد. امروزه ما ماشین هایی داریم که می توانند یک کار را پردازش کرده و محیط اطراف را مانند مغز انسان درک کنند.

این فناوری در سال های اخیر، رشد تصاعدی داشته است. «فناوری یادگیری عمیق» برجسته ترین جلوه آن بوده که مبتنی بر توسعه شبکه های مصنوعی عصبی است. به زبان ساده فناوری یادگیری عمیق روش کار مغز انسان را تقلید می کند؛ به این معنا که این فناوری بدون دخالت انسان قادر به آزمایش، یادگیری و توسعه خود است. توانایی در تشخیص تصاویر، درک گفتار، ترجمه از زبانی به زبان دیگر و سایر قابلیت های این فناوری، شرکت های آمریکایی در سیلیکون ولی (Silicon Valley) به ویژه فیسبوک و گوگل را وسوسه کرده است.

گوگل و فیسبوک در زمینه فناوری های Artificial intelligence پیشگام هستند؛ به طوری که این فناوری به گوگل کمک می کند خدمات خود را به صورت قابل توجهی توسعه دهد؛ برای مثال به لطف این فناوری تلفن های هوشمند اندروید می توانند با ترجمه هم زمان عبارت نوشته شده در علائم راهنمایی و رانندگی نصب شده در جاده ها به رانندگان کمک کنند. برای نمونه این فناوری درباره فیسبوک یعنی یادگیری عمیق، به این شبکه اجتماعی اجازه می دهد چهره ها را در عکس ها تشخیص دهد، محتوای نامناسب را شناسایی و حذف کند و تنها محتوای مناسب را در پلتفرم به کاربر نشان دهد.

Artificial intelligence در حال حاضر در آموزش، کار و تمام جنبه های زندگی انسان نفوذ کرده است؛ البته تکنیک های این فناوری در حال توسعه و تکامل هستند. برای بیان یک نمونه از پیشرفت های این فناوری می توان بازی شطرنج در رایانه ها را که اوایل استفاده از این فناوری بود، با اتومبیل های خودران مقایسه کرد که امروزه در حال تولید هستند. با این حال AL هنوز یک فناوری جدید و پیچیده است که برای استفاده حداکثری از آن به چیزی بیش از استخدام یک مهندس داده نیاز است. درواقع شرکت ها باید ابزارها، فرایندها و استراتژی های مدیریتی را برای اطمینان از موفقیت این فناوری اجرا کنند. ظهور راه حل و ابزارهای مبتنی بر این فناوری به این معناست که شرکت های بیشتری می توانند با هزینه کمتر و در زمان کمتر از این فناوری بهره مند شوند.

مزایای هوش مصنوعی

این فناوری در قرن حاضر به شدت بر زندگی بشر تأثیر گذاشته است و حتی اگر شما متوجه آن نشده باشید به بخش مهمی از زندگی انسان تبدیل شده است. پیشنهادهای سریع در موتورهای جست وجو و گوشی های هوشمند، دیدن ربات ها در مراکز خرید و… همگی نمونه هایی از کاربردهای این فناوری در زندگی امروزه انسان به شمار می روند. Artificial intelligence عرصه ای وسیع برای توسعه فناوری ایجاد می کند. در ادامه به بیان مزایای این فناوری می پردازیم.

1- اتوماسیون

اتوماسیون (عمل کردن بدون نیاز به کمک خارجی) به عنوان مهم ترین مزیت Artificial intelligence در نظر گرفته می شود که به تأثیرات قابل توجهی بر محصولات و خدمات مصرف کننده، حمل و نقل و صنایع ارتباطات منجر می شود. این فناوری را می توان برای خودکارسازی هر فعالیتی، از وظایفی که به نیروی زیادی نیاز دارند تا فرایند استخدام استفاده کرد؛ برای مثال تعداد بی شماری برنامه مبتنی بر این فناوری وجود دارند که می توان از آن ها برای خودکارسازی فرایند استخدام استفاده کرد. چنین ابزارهایی به رهایی کارمندان از کارهای دستی خسته کننده منجر خواهد شد و به کارمندان اجازه خواهد می دهد روی کارهای پیچیده تری تمرکز کنند.

2- تصمیم گیری

یکی از مهم ترین اهداف این فناوری، کمک به تصمیم گیری های تجاری هوشمندانه است. این فناوری برای تصمیم گیری توسط شرکت ها استفاده می شود تا به آن ها کمک کند با استفاده از مجموعه داده ها و این فناوری تصمیم های دقیق تر، سریع تر و منسجم تری را بگیرند که می تواند مزایای قابل توجهی برای کسب و کارها به همراه داشته باشد؛ چراکه این فناوری می تواند داده ها را در مدت زمان بسیار کوتاهی درک و بدون خطا تجزیه و تحلیل کند.

3- مدیریت وظایف تکراری

انجام کارهای تکراری می تواند بسیار یکنواخت و وقت گیر باشد. استفاده از هوش مصنوعی برای کارهای خسته کننده و معمولی می تواند به ما کمک کند تا بر مهم ترین وظایف در لیست کارهایمان تمرکز کنیم. بانک مرکزی آمریکا از یک Artificial intelligence به عنوان دستیار مالی مجازی به نام اریکا استفاده می کند.

4- شخصی سازی

شخصی سازی در کنار تمام مزیت هایی که می تواند برای مشتری ها در هر صنعتی داشته باشد، کاری زمان بر و طاقت فرساست که خوشبختانه می توان از هوش مصنوعی برای ساده ترکردن فرایند آن استفاده کرد؛ برای نمونه شرکت Thread که در زمینه مد و پوشاک فعالیت می کند، توانسته است به کمک این فناوری برای ارائه توصیه های شخصی درباره انتخاب لباس بهتر به هر مشتری به صورت جداگانه مشاوره دهد.

بیشتر مردم دوست دارند یک استایلیست (مشاور در زمینه مد) داشته باشند که اگر این خدمات بدون دریافت هزینه باشد، حتماً برای مشتریان جذاب تر خواهد بود. علاوه بر موارد بالا می توان مزایای بی شمار دیگری مانند مدیریت بحران، سبک زندگی، تحقیق، تجزیه و تحلیل داده ها، افزایش تجربه مشتری، افزایش بهره وری کسب و کارها، به حداقل رساندن خطاها و حل مسائل پیچیده را برای این فناوری نام برد.

انواع هوش مصنوعی

در حال حاضر Artificial intelligence با وجود شگفتی های فراوانی که دارد، تنها بخشی از این فناوری را ارائه داده است. درواقع این مبحث به قدری گسترده است که قراردادن کل آن در یک دسته ممکن نیست. بخشی از این تکنولوژی مربوط به آینده است و در حال حاضر تنها به عنوان یک ایده مطرح می شود. شناخت این بخش ها احتمالاً بیش ازپیش شما را هیجان زده خواهد کرد.

1- هوش مصنوعی محدود (Artificial Narrow Intelligence)

Narrow AL تنها نوع این فناوری است که تاکنون انسان توانسته است با موفقیت به آن دست پیدا کند و در اصل یک سیستم AL است که برای کارهای خاص طراحی شده است. تمام برنامه های کاربردی در تلفن های هوشمند و اینترنت، تجزیه تحلیل داده ها و… از این فناوری استفاده می کنند.

Narrow AL گاهی اوقات به عنوان هوش مصنوعی ضعیف نیز شناخته می شود؛ یعنی ناکارآمد یا چیزی شبیه به آن نیست، بلکه برعکس این فناوری در مشاغل معمولی بسیار خوب عمل می کند. دلیل این نام گذاری برای آن است که این نوع سیستم به صراحت برای یک کار ایجاد شده است و به دلیل این رویکرد و ناتوانی در انجام وظایفی غیر از مواردی که برای آن ها طراحی شده است، به آن هوش مصنوعی محدود گفته می شود.

این تمرکز صریح برای اطمینان از تکمیل یک کار ساخته شده است. Narrow AL در اصل یک برنامه کامپیوتری است که می توان آن را جایگزین بسیاری از مشاغل انسانی در سراسر جهان کرد؛ زیرا این فناوری به دلیل کارایی، سرعت و کاربرد بالای آن برای بشر، یکی از راه حل های پیشنهادی برای شرکت هاست که در کنار کاهش هزینه ها، کارایی خود را نیز افزایش دهند. امروزه از Narrow AL در فعالیت های مختلف اینترنتی مانند تشخیص چهره، جست وجو در اینترنت، راندن خودروها و… استفاده می شود که به صورت روزانه موردنیاز هستند.

نمونه هایی از Narrow AL

  1. نرم افزار تشخیص چهره
  2. ابزارهای پیش بینی بیماری (اینکه فرد با توجه به شرایط فعلی ممکن است چه بیماری را در آینده تجربه کند).
  3. تولید ربات های پهپاد
  4. فیلترهای موجود در ایمیل
  5. الکسا، دستیار صوتی آمازون (این دستیار صوتی در فعالیت های مختلفی همچون روشن و خاموش کردن وسایل برقی، پخش آهنگ و… استفاده می شود).
  6. ابزارهای نظارت بر شبکه های اجتماعی
  7. بازاریابابی براساس فعالیت های کاربران اینترنت
  8. ماشین های خودران

2- هوش مصنوعی عمومی (Artificial General Intelligence)

همان طور که از مطالب بالا متوجه شدیم، در حال حاضر از Narrow AL در فناوری هایی مانند اینترنت استفاده می شود. درواقع Narrow AL، به سطحی از فناوری اشاره دارد که امروزه Artificial intelligence به آن رسیده است. در مقابل هوش مصنوعی عمومی به سطحی از فناوری اشاره می کند که قرار است در آینده عرضه شود.

هوش مصنوعی عمومی که با نام هوش مصنوعی قوی نیز شناخته می شود، نوعی از AL است که می تواند درست مانند انسان ها بیندیشد، رفتارهای انسانی را تقلید کند، توانایی یادگیری و استفاده از هوش خود را برای حل هر مشکلی داشته باشد و عملی را انجام دهد. این نوع فناوری می تواند اعمالی مانند پردازش زبان، وظایف شناختی مانند تفکر، پردازش و وظایف ادراکی مانند بینایی را به گونه ای انجام دهد که قابل تشخیص از عملکرد انسان نباشد.

General AL برخلاف Narrow AL که تنها یک کار خاص انجام می دهد، می تواند گسترده باشد و کارهای مختلفی را انجام دهد. باید توجه داشت، این نوع هوش مصنوعی هنوز به صورت واقعیتی دور از ذهن است؛ زیرا در حال حاضر ابزارهای موردنیاز برای ساخت آن در دسترس نیستند که دلیل آن می تواند این باشد که حتی مغز انسان هنوز به صورت یک جعبه سیاه است و انسان همچنان تا فهمیدن و درک معنی واقعی و درست هوش فاصله دارد.

3- ابرهوش مصنوعی (Artificial Super Intelligence)

ابرهوش مصنوعی یکی از دورترین تئوری های AL بوده و در حال حاضر تنها در حد یک نظریه باقی مانده است. سناریوهای زیادی درباره این فناوری پیش بینی شده است. درواقع Super AL، یک هوش مصنوعی فرضی است که علاوه بر تقلید رفتار انسان، به صورت خودآگاه رفتار می کند و از ظرفیت هوش و توانایی انسان نیز فراتر خواهد رفت. ابرهوش را می توان آخرین هدف و گام برای Artificial intelligence در نظر گرفت که می تواند فراتر از شناخت انسان هم برود.

کاربرد هوش مصنوعی

AI یک فناوری استراتژیک ضروری است که به سرعت در حال تبدیل شدن به مزیتی رقابتی برای بسیاری از سازمان ها و شرکت هاست. شرکت هایی که این فناوری را به برنامه های تجاری-سنتی خود اضافه می کنند، با به دست آوردن کارایی بیشتر در مدت زمان کمتر، فرصت های درآمدی جدید و بهره وری را به طور چشمگیری افزایش می دهند. در حال حاضر شاهد استفاده این فناوری در تمام حوزه ها هستیم که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

1- پیشگیری از جرم

امنیت اجتماعی یکی از مهم ترین و اساسی ترین مؤلفه های حیاتی در زندگی بشر است که با توجه به رواج بیشتر ناامنی در بسیاری از شهرها اهمیت آن بیش از گذشته برای ما احساس می شود. امنیت اجتماعی یکی از حوزه هایی است که می توان به کمک هوش مصنوعی آن را تقویت کرد. شناسایی فعالیت های مشکوک، تشخیص چهره، ردیابی یک مجرم و… همگی به تأمین امنیت عمومی بیشتر کمک می کنند؛ برای مثال نیروهای پلیس برای ردیابی یک مجرم در یک منطقه شلوغ می توانند از این فناوری به کمک اسکن کردن تمام مناطق شهر استفاده کنند. علاوه بر موارد بالا، این فناوری کاربرد قابل توجهی در دادگاه ها دارد.

2- راهنمایی و رانندگی

با خودران شدن اتومبیل ها بیش از گذشته به علائم و چراغ های راهنمایی و رانندگی هوشمند احساس نیاز می شود. یک سیستم هوشمند، مکان، جهت و سرعت هر وسیله را تجزیه و تحلیل و مشخص می کند حق تقدم با چه کسی است. همچنین به راننده (ماشین هوشمند) اطلاع می دهد مسیر را ادامه دهد یا تغییری در سرعت و مسیر خود ایجاد کند.

علاوه بر آن چراغ های راهنمایی و رانندگی بر مبنای داده هایی که از دوربین ها و سنسورهای مختلف به دست می آورند و با نشان دادن مسیرها در نمایشگرهای ترافیک در انتخاب مسیری که ترافیک کمتری دارد، به راننده کمک می کنند. این کار سبب کاهش مدت زمان انتظار پشت چراغ راهنمایی و رانندگی و رفع ترافیک خواهد شد.

3- بازی

هوش مصنوعی در چند سال اخیر به بخش جدایی ناپذیر در صنعت بازی تبدیل شده است. از این فناوری برای ایجاد رفتارهای پاسخ گو در شخصیت های مقابل بازیکن (NPC) استفاده می شود. به زبان ساده شما برای انجام بازی خود نیاز ندارید که حتماً یک شخص حقیقی در حال انجام بازی باشد و می توانید یک بازی را به تنهایی و به کمک هوش مصنوعی که رقیب مجازی شما خواهد بود، انجام دهید و لذت ببرید.

4- بازاریابی

در هر صنعتی، بازاریابی راهی برای جذب مشتریان بیشتر است. اوایل سال 2000 اگر یک فروشگاه آنلاین را برای یافتن محصولی بدون دانستن نام دقیق آن کالا جست وجو می کردید، یافتن آن کالا بسیار سخت بود، اما اکنون و به کمک Artificial intelligence در هر فروشگاه آنلاین اگر به دنبال یک کالا باشید، تمام نتایج مربوط به کالا و فهرستی از تمام موارد مرتبط و محصولات مشابه به آن را به راحتی و در عرض چند ثانیه دریافت خواهید کرد. گویی موتورهای جست وجو ذهن شما را می خوانند! این مورد هم برای مشتریانی که به دنبال کالا یا خدمات خاصی هستند و هم برای تولیدکنندگان با هدف فروش محصولات خود کمک بزرگی است.

5- خانه های هوشمند

 Artificial intelligence در زندگی و خانه نیز می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد؛ زیرا وسایل زیادی در خانه ها وجود دارد که می توان به کمک این فناوری آن ها را کنترل کرد. روشنایی منزل، بستن درب ها و بسیاری از کارهای دیگر به تازگی در بعضی خانه ها که خانه های هوشمند نام دارند، از راه دور کنترل می شوند.

6- دفاع جهانی

پیشرفته ترین ربات های جهان با در نظر گرفتن کاربردهای دفاعی در جهان ساخته می شوند. توجه داشته باشید که معمولاً فناوری های پیشرفته برای اولین بار در برنامه های نظامی اجرا می شوند؛ برای مثال ربات مبتنی بر Artificial intelligence که چینی ها آن را ساخته اند، رباتی مسلح است که دانشگاه دفاع ملی این کشور طراحی کرده است. این ربات برای گشت زنی در مناطق استفاده می شود و درصورت خطر می تواند از ابزار کنترل شورش با شارژ الکتریکی استفاده کند.

7- مراقبت های بهداشتی

 Artificial intelligence در حوزه پزشکی و مراقب های بهداشتی می تواند نقش حیاتی ایفا کند. آینده این فناوری در مراقبت های بهداشتی گامی به سوی دموکراتیک کردن این حوزه به نفع بیماران و متخصصان است. مراقبت های پیش بینی شده مبتنی بر این فناوری، این فرایند را کم هزینه تر و دقیق تر انجام می دهند.

در آینده می توانیم انتظار داشته باشیم سیستم های مراقبت های بهداشتی مبتنی بر AL بتوانند پیش بینی کنند که احتمال مبتلاشدن یک فرد به یک بیماری چه زمانی خواهد بود و درصورت نیاز داروهای پیشگیرانه را پیشنهاد دهند.

8- کشاورزی

از آنجا که شناخت آب، خاک و هوای مناسب برای هر کشاورز مهم است، فناوری Artificial intelligence در نظارت بر محصول و خاک، تشخیص بیماری و حشرات در گیاهان، سم پاشی و آبیاری هوشمند، بررسی و تصویربرداری هوایی، درجه بندی و مرتب سازی تولید و برداشت محصول به کشاورز کمک می کند تا درنهایت بتواند محصول خوبی داشته باشد و تولیدات خود را افزایش دهد.

9- اکتشافات فضا

اکتشافات فضایی نیازمند تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده ها هستند و همان طور که در مطالب قبل بیان شد، بهترین راه برای مدیریت و پردازش داده ها در مقیاس بالا استفاده از هوش مصنوعی است. همچنین از این فناوری برای حرکت روی ستاره ها و سیاره های دیگر نیز استفاده شده است. AEGIS یک مریخ نورد مبتنی بر Artificial intelligence است که به منظور انجام تحقیقات روی این سیاره فرستاده شد.

10- وسایل نقلیه خودران

اتومبیل های خودران که در صنعت هوش مصنوعی حرف اول را می زنند، انقلابی در سیستم حمل و نقل به وجود خواهند آورد. سیستم Artificial intelligence داده ها را از رادار، دوربین ها، جی پی اس (GPS) و سنسور خودرو جمع آوری می کند تا با تولید سیگنال های کنترلی، اتومبیل را هدایت کند و با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی، نحوه تشخیص علائم ترافیکی، درختان، افراد پیاده و… متوجه می شود.

11- چت ربات ها

چت ربات ها از هوش مصنوعی برای انجام وظایف خود استفاده می کنند. مسئله مهمی که در دنیای دیجیتال باید به آن توجه ویژه کرد، نحوه پشتیبانی از کاربران و مشتریان است که چت ربات ها با استفاده از پاسخ های فوری به صورت آنلاین با افراد ارتباط برقرار می کنند. این برنامه ها می توانند طیف وسیعی از اپلیکیشن ها و وب سایت ها ادغام شوند.

12- شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی در حال حاضر به بخشی از هویت انسان ها تبدیل شده اند و این امر سبب شده روزانه حجم وسیعی از داده ها در آن ها تولید شود. پیش از این بیان شد، هر جا داده های بسیار زیادی باشد، وجود AI لازم می شود؛ برای مثال در شبکه اجتماعی فیسبوک از هوش مصنوعی برای تأیید چهره استفاده می شود. نمونه دیگر توییتر است که برای تشخیص سخنان نفرت انگیز و تروریستی از این فناوری استفاده می کند.

13- خلاقیت مصنوعی

MuseNet یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی است که توانایی نواختن موسیقی کلاسیک باخ و موزارت را دارد. این دستگاه می تواند با استفاده از ده ساز مختلف به تولید آهنگ بپردازد و انواع سبک ها از نقاط مختلف دنیا را به خوبی با یکدیگر ترکیب کند.

14- بانکداری و امور مالی

بخش بانکی و امور مالی پیشگام در پذیرش فناوری های جدید و نوآوری های مرتبط با آن هستند. با وجود نوپابودن هوش مصنوعی، در حال حاضر مزایای آن در بسیاری از موارد دیده شده است که می تواند دامنه کارایی بانک ها را نیز تغییر دهد. در چند سال گذشته مؤسسات مالی جهانی به استفاده از این فناوری برای پشتیبانی و خدمات به مشتری، تشخیص تقلب، مدیریت ریسک و انطباق راه حل ها شروع کرده اند.

آیا هوش مصنوعی خطرناک است؟

هوش مصنوعی مانند تمام فناوری ها در دنیا در کنار مزایا و نکات مثبت خود می تواند نکات منفی و خطراتی نیز داشته باشد. رشد سریع این فناوری و قابلیت های قدرتمند آن، افراد صاحب نامی مانند بیل گیتس و بسیاری از مردم را به تصاحب جایگاه انسان نگران کرده است. برای بسیاری از مردم اصطلاح هوش مصنوعی تداعی کننده فانتزی های علمی-تخیلی یا ترس از تسلط ربات ها بر جهان است.

امروزه انسان باهوش ترین موجود روی کره زمین است و Artificial intelligence موقعیت برتری را که بشر به خود اعطا کرده است، به چالش می کشد. به رفتار ما با دیگر موجودات زنده توجه کرده و تصور کنید اگر فردی یا موجودی باهوش تر از انسان شروع به پرسه زدن در زمین کند چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟

در این میان برخی کارشناسان و مؤسسات فعال در این حوزه به دنبال کاهش خطرات سیستم های هوشمند و رفع نگرانی این افراد و در کل جامعه جهانی درباره این فناوری هستند. کارشناسان برای برطرف کردن این نگرانی ضرورت وضع قوانینی برای تحقق عدالت دیجیتالی در بین همه و همچنین همکاری برای استفاده از AL به نفع بشریت را پیشنهاد می کنند. با این حال بیشتر محققان معتقدند بسیار بعید است که Artificial intelligence فوق هوشمند، احساسات انسانی را داشته باشد.

پیشرفت های فناوری همواره در طول تاریخ این نگرانی را برای بشر ایجاد کرده است که کارگران انسانی منسوخ شوند. هیچ کس نمی تواند دقیقاً پیش بینی کند که این فناوری در آینده چگونه می تواند تکامل یابد، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و افراد دیگر جدی ترین تهدید، توسعه بزرگ سلاح ها و روبات ها در بخش نظامی است.

در اینجا صحبت از کودتای ربات ها و رایانه ها علیه انسان ها و حذف آن ها به گونه ای که برخی تصور می کنند، نیست، بلکه بیشترین نگرانی این است که کشورهای متخاصم با برنامه های مخرب ممکن است مشکلاتی را برای دیگر افراد به وجود بیاورند. موشک های ردیاب حرارتی نمونه ای ساده از Artificial intelligence هستند که اگر یک کشور قدرتمند با سیاستمداران دیکتاتور به این قدرت دست پیدا کنند، جان بشریت به خطر می افتد.

آینده Artificial intelligence

رشد سریع هوش مصنوعی به نیروی کار متنوع و پیکربندی مجدد برای پشتیبانی و گسترش این فناوری نیاز دارد. با وجود ترس های اولیه مبنی بر تسلط ربات ها بر انسان که به از دست دادن شغل بسیاری از انسان ها منجر می شود، AL با این هدف طراحی و توسعه داده می شود که به بشر خدمت کند. برای ایجاد محیطی با هدف توسعه این فناوری به همکاری بین انسان و ماشین و همچنین ضرورت تغییر مهارت های شغلی نیاز خواهد بود.

این فناوری برای رشد بیشتر کسب و کارها در آینده حیاتی است. همچنین به کمک آن که انواع کارها را به صورت خودکار انجام خواهد داد، می توانیم آینده راحت تری را برای خود خلق کرده و مشاغل جدید ایجاد کنیم. 84 درصد از مدیران تجاری معتقد هستند برای دستیابی به اهداف خود باید از AL استفاده کنند، طبق پیش بینی منتشرشده مجمع جهانی اقتصاد در سال 2018 درباره آینده مشاغل، این فناوری تا آخر سال 2022 می تواند 58 میلیون شغل جدید ایجاد کند.

به نظر می رسد تا سال 2030 میلادی، این فناوری در بیشتر وظایف ذهنی از انسان ها پیشی بگیرد و عملکرد بهتری داشته باشد؛ البته این بدان معنا نیست که تمام مشاغل را از بین می برد. به گفته دکتر کای فولی رئیس مؤسسه هوش مصنوعی سینوویشن، AL بیش از هر چیزی در تاریخ بشریت حتی الکتریسیته، جهان را تغییر خواهد داد.

این فناوری در آینده تقریباً بر هر صنعت و انسانی تأثیر خواهد گذاشت و به عنوان محرک اصلی برای فناوری های نوظهور مانند رباتیک و اینترنت اشیاء عمل می کند. راه های بی شماری برای استفاده از این فناوری وجود دارد البته برای استفاده درست از این فناوری باید در ابتدا کسب وکاری که قصد ادغام کردن آن با Artificial intelligence داشته باشیم به خوبی شناخته و از کاربرد مناسب AL برای کسب وکار مطرح شده استفاده کرد.

سخن پایانی

مهم نیست چه کسی هستید و شغل شما چیست، احتمالاً AL به روشی بر سبک زندگی و شغلتان تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به توانایی این فناوری در پردازش مجموعه داده های عظیم با سرعت بیشتر از انسان، شرکت ها می توانند پاسخ های مرتبط را بسیار سریع تر پیدا کنند. علاوه بر این، به ما اجازه می دهد قدرت محاسباتی خود را افزایش دهیم؛ چراکه این فناوری سریع تر و دقیق تر از مغز انسان عمل می کند. در اصل این فناوری بیشتر درباره توانایی تفکر و تجزیه و تحلیل داده هاست و نه درباره یک عملکرد خاص. هرچه انسان ها این فناوری را زودتر بپذیرند، شانس بیشتری برای داشتن زندگی بهتر و بهره بردن از آن خواهند داشت.

در این مقاله سعی کردیم AL و مطالب مربوط به آن را بیان کرده و با ارائه مثال هایی درک این فناوری به ویژه بخشی را که مربوط به آینده است، برای شما ساده کنیم. همان طور که احتمالاً متوجه شده اید برای داشتن یک زندگی خوب باید مهارت ها و دانشی را کسب کنید که شاید در حال حاضر عده کمی به دنبال آن باشند.

این مورد درباره بازار ارزهای دیجیتال که بازار مالی نسبتاً جدیدی است نیز صدق می کند. بسیاری از افرادی که به موقع با این بازار آشنا شده و به فعالیت در آن پرداختند، توانسته اند سود بسیار خوبی را کسب کنند؛ البته هنوز هم دیر نشده است و شما در هر جایی که هستید، می توانید با شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال دانش لازم برای فعالیت در این بازار و کسب سود از آن را به دست آورید.

پرسش های متداول

AI هوشی است که رایانه ها و ماشین ها را تقویت می کند تا توانایی های ذهن انسان برای حل مشکلات و تصمیم گیری را شبیه سازی کند.

می توان از این فناوری در تمام حوزه ها استفاده کرد؛ برای نمونه بازاریابی، خانه های هوشمند، کشاورزی، مراقبت های بهداشتی، بازی، اکتشافات فضا، وسایل نقلیه خودران، چت ربات ها، خلاقیت، بانکداری، امور مالی، دفاع جهانی، مراقبت های بهداشتی و… از جمله کاربردهای این فناوری به شمار می روند.

اتوماسیون، بهره وری، تصمیم گیری، مدیریت وظایف تکراری، شخصی سازی، مدیریت بحران، سبک زندگی، تجزیه و تحلیل داده ها و به حداقل رساندن خطا از جمله مزایای این فناوری هستند که می توان به آن ها اشاره کرد.

محدود، عمومی و ابرهوش انواع مختلف این فناوری را تشکیل می دهند.