آلت سیزن یا آلت کوین سیزن چیست؟

آلت کوین سیزن (Altcoin season) یا آلت سیزن (altseason) دوره ای است که طی آن عملکرد آلت کوین ها به دلیل افزایش قیمت و حجم معاملاتشان بهبود چشمگیری پیدا می کند. فصل آلت کوین یک پدیده در صنعت ارزهای دیجیتال است که قیمت بیش تر ارزهای دیجیتال به استثنای بیت کوین در آن افزایش می یابد. معمولاً در شرایطی که قیمت بیت کوین کاهش یابد، بسیاری از سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری در پروژه ها (کوچک تر) سود می برند. اگر شما هم جزء آن دسته از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال هستید که میخواهند از آلت سیزن بهترین نتیجه را کسب کنند، با ما همراه باشید تا با این مفهوم و زمان شروع این پدیده و فروش ارز دیجیتال بیش تر آشنا شوید. 

فهرست []

  آلت کوین چیست؟ (Altcoin)

  آلت کوین مخفف کلمه ی Alternative coin و به معنای هر ارز دیجیتالی دیگری غیر از بیت کوین است. این نام براساس ایده ی «بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده است» انتخاب شده است و تمام سکه های دیگر به عنوان جایگزینی برای بیت کوین در نظر گرفته می شوند. پس از بیت کوین، می توان اتریوم را معروف ترین آلت کوین در نظر گرفت که در جایگاه دوم قرار دارد. ارزش بازار اتریوم با وجود آلت کوین، نصف بیت کوین است. همچنین، سکه هایی مانند Cardano، Chainlink و Tether علی رغم ارزش بالای بازار، فقط به عنوان آلت کوین شناخته می شوند و در گروه رمزارزهای رقیب بیت کوین قرار نمی گیرند. 

  آلت کوین سیزن چیست؟ (Altcoin Season)

  صنعت کریپتو تحت سلطه ی بیت کوین است و عملکرد آن تأثیر اساسی بر عملکرد آلت کوین ها دارد. آلت سیزن یا «فصل آلت کوین» اصطلاحی است برای زمانی که سرمایه گذاری در آلت کوین ها از بیت کوین پیشی می گیرد. آلت سیزن چه زمانی اتفاق میفتد؟ برای پاسخ به این سؤال، باید نگاهی کوتاه و سریع به بیت کوین داشته باشیم. 

  هرچهار سال، طی یک رویداد به نام halving، پاداش بیت کوین به ماینرها به نصف کاهش می یابد. درست قبل از برگزاری رویداد هالوینگ، قیمت ارزهای دیجیتال و ازجمله بیت کوین، روند صعودی خواهد داشت. وقتی قیمت بیت کوین به سطحی می رسد که مردم برای فروش بیت کوین اقدام می کنند، قیمت بیت کوین کم و کم تر خواهد شد. در این مرحله، سرمایه گذاران به دنبال انتقال وجوه خود از بیت کوین به آلت کوین ها هستند. در میان انواع دلایلی که موجب این اتفاق می شود، کاهش هزینه های تراکنش و کارمزد را شاید بتوان دلیل اصلی در نظر گرفت. اگر قصد فروش بیت کوین و تبدیل آن را به ارز فیات دارید، باید هزینه ی زیادی به عنوان کارمزد پرداخت کنید. 

  یکی از روش هایی که می توانید کارمزد تبدیل بیت کوین به ارز فیات را به حداقل برسانید، تبدیل بیت کوین به یکی از آلت کوین ها و بعد به یکی از ارزهای فیات است. این اتفاق در گذر زمان موجب افزایش ارزش آلت کوین و درنتیجه شروع دوره ای به تام آلت سیزن می شود.

  چگونه بفهمیم Altseason در راه است؟

  اگر می خواهید از افزایش قیمت در دوره ی آلت سیزن سود ببرید، باید با نشانه هایی که خبر از آمدن این دوره دارند، آشنا باشید. برای شناسایی این پدیده، باید از Altcoin Season Index استفاده کنید. این ابزار مفید، عملکرد آلت کوین ها را در مقایسه با بیت کوین در طی نودروز مقایسه می کند. اگر 75درصد از 50 آلت کوین برتر عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند، به احتمال زیاد آلت سیزن در راه است. 

  برای شناسایی هرچه بهتر آلت سیزن، به موارد زیر توجه کنید:

  • دامیننس بیت کوین را در بازار بررسی کنید. بزرگ ترین آلت سیزنی که تاکنون رخ داده، مربوط به زمانی است که دامیننس بیت کوین حدود 50درصد بوده است. 
  • به تعدادی از روندهای سهموی قیمت بیت کوین توجه کنید. این روندها معمولاً از به پایان رسیدن دوره ی بازار گاوی است. 

  برای اینکه از این دوره بهترین نتیجه را بگیرید، باید قبل یا در زمان شروع آلت سیزن، در آلت کوین ها سرمایه گذاری کنید. وقتی که روند افزایش قیمت آغاز می شود، مطمئن شوید که تمام پوزیشن های خود را قبل از به پایان رسیدن Altseason فروخته اید. 

  ارتباط دامیننس بیت کوین با آلت سیزن چیست؟

  Bitcoin Dominance درصدی از کل سهام بازار کریپتو (تمام پول موجود در صنعت کریپتو) است که به بیت کوین تعلق دارد. این معیار اساساً نشان دهنده ی تعداد افراد موجود در بازار است که بیت کوین را در مقایسه با سایر آلت کوین ها خریداری و نگهداری می کنند. دامیننس بیت کوین زمانی افزایش می یابد که افراد بیش تری در بیت کوین سرمایه گذاری کرده و آن را نگهداری کنند. هنگامی که سرمایه گذاران بیت کوین را می فروشند، دامیننس بیت کوین کاهش می یابد و اغلب باعث ایجاد آلت سیزن می شود.

  دامیننس بیت کوین یکی از معیارهای کلیدی است که معامله گران برای دانستن زمان خرید/فروش آلت کوین های خود از آن استفاده می کنند. ذخیره کردن آلت کوین در زمانی که دامیننس بیت کوین صعودی است، یک استراتژی ایدئال نیست؛ زیرا مردم تمایل بیش تری به خرید و نگهداری بیت کوین به جای آلت کوین دارند؛ به این معنی که احتمالاً آلت کوین ها را می فروشند و موجب کاهش قیمت آن ها می شوند. نگهداری آلت کوین ها در چنین زمانی با ضرر همراه خواهد بود. هنگامی که دامیننس بیت کوین در حال افزایش است (یعنی میزان سرمایه گذاری در بیت کوین)، نه تنها با نگه داشتن آلت کوین ها متضرر خواهید شد، بلکه با افزایش قیمت بیت کوین، فرصت کسب درآمد را نیز با نگه داشتن بیت کوین از دست خواهید داد.

  بهترین زمان برای نگهداری آلت کوین ها زمانی است که دامیننس بیت کوین در حال کاهش است و سرمایه شروع به سرازیرشدن به سمت آلت کوین ها می کند. الگوها نشان می دهد که دامیننس و عملکرد بیت کوین در رابطه با آلت کوین ها روشی نسبتاً قابل اعتماد برای پیش بینی شروع Altseason است؛ این بدان معنا نیست که افزایش قیمت بیت کوین به معنای کاهش قیمت آلت کوین ها است.

  در صنعت ارزهای دیجیتال، بیت کوین به عنوان پاداش رمزارزها شناخته می شود و معمولاً دیگر ارزهای دیجیتال نیز روند تغییرات قیمت این رمزارز را دنبال می کنند. در سال 2018، بیت کوین سقوط کرد و همه ی ارزهای دیجیتال دیگر، کمی بعد از این اتفاق کاهش قیمت را تجربه کردند. 

  شاخص آلت کوین سیزن (Altcoin Seasons Index) چیست؟

  شاخص آلت کوین سیزن ابزاری مفید (اما نه دقیق) برای بررسی فاصله ی شروع دوره مورد استفاده قرار می گیرد. براساس شاخص فصل آلت کوین، اگر 75درصد از 50 آلت کوین برتر در فصل گذشته (90روز) عملکردی بهتر از بیت کوین داشته باشند، فصل آلت کوین است. سایت Blockchain Center دارای شاخصی از ماه آلت کوین و سال آلت کوین است که وضعیت دامیننس آلت کوین را در ماه و سال نشان می دهد. به طورکلی، آلت سیزن چیزی نیست که زمان یا تاریخ خاصی داشته باشد. هیچ کس به طور قطع نمی داند که چه زمانی می آید و کی تمام می شود.

  چگونه در طول Altseason سود کسب کنیم؟

  پیش بینی پایان فصل آلت کوین دشوار است. این امر تخمین زمان فروش آلت کوین ها را سخت تر می کند. با این حال، با درنظرداشتن مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، می توانید از این دوره بیش ترین سود را کسب کنید:

  • مقدار سود مطلوب را از قبل تعیین کنید: زمانیکه وارد فصل آلت کوین ها شدید، اول از همه، تعیین کنید که بعد از رسیدن به چه مقدار سود می خواهید از بازار خارج شوید. 
  • به اندیکاتورهای تکنیکال توجه کنید: هزاران شاخص وجود دارد که اطلاعات متفاوتی در اختیار شما قرار می دهند. به شاخص هایی اتکا کنید که اطلاعات مهم و اساسی را در اختیار شما قرار می دهند. علاوه بر این، بهتر است برخی از آلت کوین های موجودتان در سبد سرمایه گذاری را به تتر یا دیگر استیبل کوین ها تبدیل کنید تا بعد از کاهش قیمت مجدداً و سریع بتوانید از دارایی تان استفاده کنید. 

  مهم ترین نکاتی که درخصوص آلت سیزن باید بدانید

  Altseason اغلب پرسودترین زمان در طول چرخه ی بازار کریپتو است؛ با این حال، بی ثبات ترین زمان نیز است. با افزایش احتمال سود، ریسک سرمایه گذاری شما نیز افزایش می یابد. چند نکته ای که باید در طول فصل Altseason به خاطر بسپارید:

  • Altseason دوره ای هیجان انگیز و احساسی است. اگر قصد سرمایه گذاری را در بازار دارید، باید با احتیاط زیادی این کار را انجام دهید. برای کاهش ریسک و به حداکثر رساندن سود باید احساسات خود را در هنگام تصمیم گیری کنار بگذارید.
  • استراتژی خروج از بازار کارآمدی داشته باشید. قبل از اینکه دوره ی آلت سیزن به پایان برسد، باید دارایی خود را در اوج قیمت از بازار خارج کنید.
  • برای کنترل شرایط، بهتر است در چند آلت کوین متفاوت سرمایه گذاری نکنید. تنوع سبد سرمایه گذاری ایده ی خوبی است اما نه در حدی که قادر به پیگیری قیمت ها و کنترل آن ها نباشید. 
  • در هر پامپینگ آلت کوین نمی توان شرکت کرد؛ بنابراین، بهترین آلت کوین ها را انتخاب کرده و از اخبار مربوط به آن ها و حرکت های بازار به روز باشید.
  • سودی که  در طی آلت سیزن کسب می کنید، می توانید مجدداً برای سرمایه گذاری در بیت کوین استفاده کنید. 
  • با توجه به تعداد زیادی از فرصت های سرمایه گذاری که به وجود می آید، مدیریت ریسک بهترین راه برای استفاده ی حداکثری از Altseason است. هرگز آنقدر ریسک نکنید که نتوانید به بازی ادامه دهید.
  • فراموش نکنید که برای کسب سود از آلت سیزن، باید قبل از هر چیز در آلت کوین ها سرمایه گذاری کنید. 

  سحن پایانی 

  مانند ظهور هر فرصت سرمایه گذاری جدیدی، ظهور ارزهای رمزپایه منجر به ایجاد صنعت کاملی شده است که تقاضا برای حضور و فعالیت در آن روز به روز در حال افزایش است. آلت کوین سیزین یکی از چرخه های رایج در بازار ارزهای دیجیتال است. در این دوره، آلت کوین ها از نظر میزان ارزش بازار و عملکرد از بیت کوین پیشی می گیرند. این فصل، فرصت مهمی را برای تنوع بخشیدن به سبد دارایی ها و کسب سود از آلت کوین ها در اختیار تریدرها قرار می دهد. با این حال، تریدرها باید در انتخاب آلت کوین خود دقت کنند؛ زیرا، سرمایه گذاری در آن ها معمولاً ریسک زیادی به همراه دارد.

  سؤالات متداول

  ۱- کدام یک از ارزهای دیجیتال در سال 2022 بیش ترین رشد را خواهند داشت؟

  علی رغم شرایط موجود، رمزارزهای زیادی در سال 2022 روند صعودی را تجربه خواهند کرد. اتر که از نظر ارزش بازار در جایگاه دوم و بعد از بیت کوین قرار دارد، احتمالاً عملکرد خوبی خواهد داشت؛ به خصوص که روزبه روز تعداد سرمایه گذران علاقمند به رمزارزها و مهم تر از همه NFTها، در حال افزایش است. Cardano به عنوان جایگزینی پایدارتر برای اتر و BTC محسوب می شود. سولانا و پولکادات نیز ازجمله رمزارزهایی هستند که آینده ی روشنی دارند.

  ۲- آیا سرمایه گذاری در آلت کوین ها ایده ی خوبی است؟

  هم بله و هم نه. جواب این سؤال تا حدی به آلت کوین بستگی دارد. ارزهای دیجیتال دارایی های بسیار بی ثباتی هستند و عملکرد خوب آن ها در گذشته هرگز تضمین عملکرد خوب آن ها در آینده نیست. هر تصمیمی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید براساس نگرش شما نسبت به ریسک، تخصص شما در این بازار و نگرانی شما در خصوص ازدست دادن سرمایه تان انجام شود.