صنعت ارزهای دیجیتال از زمان ظهورش تا کنون، تغییرات زیادی داشته است. تغییراتی که در بسیاری از موارد، موجب ثروتمندتر شدن افراد و راحت تر شدن فرایند انجام بسیاری از امور شده است. ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) یکی از پروژه هایی است که اخیراً به دلیل نحوه فعالیت منحصربه فردی که دارد، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با ارز دیجیتال هارمونی، کیف پول هایش و هرآنچه که برای سرمایه گذاری در آن باید بدانید، آشنا شوید.

فهرست []

  معرفی ارز دیجیتال هارمونی

  هارمونی چیزی نیست جز یک پلتفرم بلاک چین که به منظور حمایت از توسعه و استفاده از برنامه های کاربردی غیرمتمرکز مختلف (DApps) طراحی شده است. این پروژه رمزنگاری توسط استفان تسه که همچنین مسئولیت مدیریت اجرایی این پلتفرم را به عهده دارد؛ راه اندازی شده است.

  نکته حائز اهمیت در خصوص پلتفرم Harmony این است که به راحتی می تواند توسط توسعه دهندگانی که در زمینه راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز کار می کنند، مورداستفاده قرار گیرد. بلاک چین هارمونی مشکلات و چالش هایی که اغلب شبکه Etereum با آن روبرو می شود را با کمک بلاک چین مبتنی بر مکانیزم sharding/’>شاردینگ (sharding mechanism) حل می کند؛ مکانیزمی که با استفاده از یک الگوریتم اجماع که در نوع خود بی نظیر است کار می کند.

  این شبکه روی عملکرد برنامه های غیرمتمرکز باتوجه به وضعیت تصادفی شاردینگ تمرکز کرده و امکان ایجاد بلاک ها را در کسری از ثانیه فراهم می کند. اساساً می توان گفت که کل سیستم به منظور بازکردن درها برای همکاری بهتر و همچنین افزایش سریع سرعت انجام معاملات طراحی شده است. به عبارت ساده تر، هارمونی فقط یک زنجیره بلوکی مبتنی بر مکانیزم شاردینگ است که بسیار ایمن، مقیاس پذیر و کم مصرف است. به غیراز این، این پلت فرم به رفع مسائل مربوط به بلاک چین های فعلی و بهره مندی از بهترین شیوه مهندسی معروف است.

  توسعه جامعه پروتکل

  همان طور که احتمالاً بسیاری از شما می دانید، توسعه جامعه و ابتکارات پروتکل به یک روند محبوب در بازار رمزنگاری شده تبدیل است. به خصوص بعد از جذب چندین میلیون دلار سرمایه برای تبدیل فناوری میان زنجیره ای (cross-chain) به اکوسیستم دولایه. هارمونی (ONE) آخرین پروژه ای است که از این روند استفاده می کند! علاوه بر این، هارمونی پروتکلی است که پردازش دوثانیه ای تراکنش را تضمین کرده و پل های میان زنجیره ای به چند پروتکل در لایه اول مانند اتریوم (ETH) ، بیت کوین (BTC) ، Binance Smart، زنجیره ای (BSC) ، و در آخر Polkadot (DOT) را پیشنهاد می دهد.

  همین شیوه عملکرد باعث می شود که این پلتفرم به یک بلاک چین باز و بسیار سریع تبدیل شود. اگر به وب سایت ارز دیجیتال هارمونی مراجعه کنید، خواهید دید که توسعه دهندگان این پروژه مدعی هستند که می توانند برنامه های اتریم را با حداکثر سرعت 2 ثانیه و بیش از 100 برابر هزینه کمتر نسبت به رقبا، اجرا کنند.

  مکانیزم Sharding که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم به دلیل فرایند تولید تصادفی توزیع شده (DRG) که گفته می شود قابل تأیید، غیرقابل پیش بینی، بی طرف و همچنین مقیاس پذیر است، بسیار ایمن است. به عبارت دیگر، Sharding پروتکل Harmony را به یک پلتفرم بلاک چین بسیار قوی تر تبدیل می کند. علاوه بر این، هارمونی بستری برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا بتوانند با جامعه خود ارتباط برقرار کنند که در آن مکانیزم جدید اثبات سهام (PoS) مسئولیت امنیت کل شبکه را به عهده دارد.

  پل های هارمونی که قبلاً به آنها اشاره کردیم، قادر به اتصال هر زنجیره ای Proof-of-Stake هستند و شایان ذکر است که تا به امروز، پل های هارمونی امنیت ده ها میلیون دارایی را بر اساس فناوری میان زنجیره ای تأمین کرده اند. در واقع می توان گفت که پلتفرم هارمونی می تواند نیازهای یک اکوسیستم روبه رشد را با کمترین هزینه، به بهترین شکل ممکن برآورده کند.

  اعضای تشکیل دهنده تیم ارز دیجیتال هارمونی

  تیم هارمونی از متشکل از 12 نفر است که همواره درحال رشد و یادگیری هستند. پایگاه اصلی هارمونی در کوپرتینو، کالیفرنیا است. در ادامه نگاهی کوتاه به مهم ترین اعضای این پروژه خواهیم داشت:

  1. استفان تسه (Stephen Tse) ، مؤسس و مدیرعامل

  وی تجربه فعالیت در بهترین شرکت های نرم افزاری از جمله اپل، گوگل و مایکروسافت را دارد. او همچنین Spotsetter را تأسیس کرد، استارت آپی که بعداً توسط اپل خریداری شد. استفان دارای مدرک دکتری از دانشگاه پنسیلوانیا است و پایان نامه وی به پروتکل های امنیتی مرتبط بوده است.

  1. نیکولاس برتی (Nicolas Burtey) ، بنیان گذار و COO

  کارآفرین فناوری و موسس Orah؛ شرکتی که روی رویکردهای واقعیت مجازی کار می کند.

  1. آلوک کوتاری (Alok Kothari) ، بنیان گذار

  کارشناس علوم کامپیوتر. قبل از هارمونی، آلوک به عنوان مهندس یادگیری ماشین (machine learning) در اپل کار می کرد.

  1. رونجیان لان (Rongjian Lan) ، بنیان گذار و CTO

  یک مهندس نرم افزار باتجربه با سابقه فعالیت در چندین شرکت بزرگ از جمله گوگل.

  هدف از راه اندازی ارز دیجیتال Harmony چیست؟

  هارمونی یک بلاک چین سریع و مطمئن است که نوآوری های مهمی در بخش های شاردینگ و شبکه همتا به همتا داشته است. هدف هارمونی کمک به مشاغل برای ایجاد بازارهای توکن مثلی (fungible token) و دارایی های غیرمثلی (non-fungible token) است. بر اساس آنچه که توسط توسعه دهندگان این پروژه اعلام شده است، هارمونی برای به اشتراک گذاشتن هم زمان داده ها و محافظت از حریم خصوصی مشتری، به هیچ یک از اطلاعات تراکنش ها دسترسی ندارد.

  مشکلاتی که قرار است Harmony حل کند برای کل صنعت بلاک چین معمول است:

  • مقیاس پذیری اولین و مهم ترین مسئله ای است که از ابتدا تمام بلاک چین ها با آن روبه رو بوده و هستند. هارمونی قصد دارد اولین شبکه مقیاس پذیر در تولید با اثبات سهام باشد. منظور از مقیاس پذیری توانایی افزایش اندازه و توان شبکه است. متداول ترین معیار مقیاس پذیری، تراکنش در ثانیه است؛ تعداد تراکنش هایی که شبکه می تواند در هر ثانیه انجام دهد. بیت کوین می تواند 4 الی 7 تراکنش در ثانیه انجام دهد. البته شبکه های بسیار مقیاس پذیر دیگری وجود دارند که قادرند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کنند& به عنوان مثال، ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) و ارز دیجیتال فانتوم (Fantom).
  • شبکه اصلی هارمونی با دقت و سطح بالایی از امنیت طراحی و ساخته شده است. هارمونی برای اطمینان از امنیت و عملکرد شبکه از تأییدیه های رسمی استفاده می کند. این موضوع برای افرادی که قصد دارند از شبکه هارمونی برای به اشتراک گذاری داده ها و ردیابی زنجیره تامین استفاده کنند، اهمیت زیادی دارد.
  • در نهایت، هارمونی در حال ایجاد یک بستر بلاک چین پیشرفته است که می تواند جایگزینی برای اتریوم باشد.

  بر اساس وایت پیپری که از طرف تیم توسعه هارمونی منتشر شده است:

  هارمونی می خواهد محدودیت های ساختاری را که مانع تبدیل شدن ارزهای دیجیتالی به پول دیجیتالی واقعی می شود، برطرف کند. این هدف در درجه اول به همان مسئله مقیاس پذیری که پیش ازاین گفته شد، اشاره دارد. مانند شبکه بیت کوین که با افزایش روزافزون محبوبیتش با مسئله افزایش هزینه روبه رو شد. برای رفع این مشکل هارمونی از فناوری شاردینگ عمیق استفاده می کند تا هزینه تراکنش ها و ارتباطات شبکه را کاهش دهد. پیشنهاد این شبکه برای مقیاس پذیری کامل، مبتنی بر رهایی از رویکرد مدولار و تلاش برای حل اجماع “در مقیاس” است. در واقع در این پروژه افراد تلاش کرده اند بدون آسیب دیدن تمرکززدایی شبکه، بهینه سازی های لازم در چندین لایه الگوریتم اجماع، شبکه و سیستم ها برای بهبود عملکرد و کاهش هزینه ها، انجام شود.

  توکن ارز دیجیتال هارمونی چیست؟

  ONE توکن اصلی پلتفرم است و دیگر توکن های هارمونی هم دارای نماد “ONE” هستند. این توکن اصلی با استفاده از عرضه اولیه سکه Binance (ICO) حدود دو سال پیش، در مه 2019 راه اندازی شد. لازم به ذکر است که برای استفاده از بلاک چین این پلتفرم حتماً باید از توکن هارمونی استفاده کنید.

  نه تنها برای استفاده از بلاک چین هارمونی، بلکه برای داشتن حق رأی نیز به این توکن ها نیاز دارید. بر اساس منابع رسمی این پروژه، حداکثر عرضه مادام العمر Harmony (ONE) تقریباً 12.6 میلیارد توکن است. شایان ذکر است که هارمونی در سال 2018 توانست بیش از بیست میلیون دلار برای توسعه پروتکل هایش سرمایه جمع آوری کند.

  ارز دیجیتال Harmony چگونه کار می کند؟

  شبکه اصلی پلتفرم از چهاربخش هزار گره ای پشتیبانی می کند. در هارمونی، این قطعات کوچک به عنوان شاردز (shards) شناخته می شوند و به فرایند تقسیم گره های بزرگ تر به شاردزها، شاردینگ (sharding) می گویند.

  هدف این پلتفرم توسعه یک شبکه باز برای گره ها و طراحی پلت فرم به گونه ای است که توسط یک جامعه بزرگ که طبق فرهنگ لغت Harmony، Pangea نامیده می شود، اداره شود. بر اساس اخبار منتشر شده تا کنون حدود 800 گره از این پلتفرم توسط جامعه کنترل شده و می شود. اعضای این جامعه به صورت داوطلبانه وارد شبکه شده و در اسناد رسمی هارمونی به آنها اشاره شده است.

  شاردینگ عمیق (Deep Sharding) هارمونی چگونه کار می کند؟

  گفتیم که Sharding یکی از روش هایی است که توسعه دهندگان بلاک چین قصد دارند سرعت معاملات سیستم عامل های مبتنی بر بلاک چین را افزایش دهند.

  ارز دیجیتال زیلیکا یکی از شناخته شده ترین پروژه هایی است که از این پروتکل استفاده کرده است. در واقع هر یک از قطعه هایی که با استفاده از Sharding ایجاد می شوند، توانایی پردازش بخشی از کل معاملات انجام شده در شبکه زیلیکا را دارند؛ بنابراین این پلتفرم از افزایش تعداد بخش های موجود در آن سود می برد، زیرا تراکنش توسط واحدهای بیشتری مدیریت و بررسی می شود.

  اما اعضای تیم توسعه ارز دیجیتال هارمونی معتقد هستند که این رویکرد چندان کمک کننده نیست. چرا که این روش مانع از دسترسی دستگاه ها با منابع محدود برای مشارکت در شبکه می شود و خطر حمله single-shard را افزایش می دهد. به همین دلیل است که این شبکه استفاده از فناوری Deep Sharding را پیشنهاد می دهد.

  • این رویکرد شامل شاردینگ هم در سطح معامله و هم در سطح اجماع است
  • گره ها می توانند گره های دیگری را که می توانند در معامله نقش داشته باشند، شناسایی کرده و تنها به عنوان بخشی از روش ایجاد اجماع با آنها معاملات انجام دهند
  • این پروتکل باعث بهبود ظرفیت پردازش موازی و به نوبه خود عملکرد پلت فرم می شود.
  • در نهایت، حذف نیاز به ذخیره کل وضعیت بلاک چین توسط گره ها، به دستگاه های با ظرفیت کمتر اجازه می دهد تا به گره های شبکه بپیوندند.

  ویژگی های ارز دیجیتال هارمونی چیست؟

  همان طور که بلاک چین هارمونی در وب سایت رسمی خود ذکر کرده است، ویژگی های کلیدی هارمونی عبارتند از:

  • معماری کاملاً مقیاس پذیر
  • استفاده از پروتکل شاردینگ کاملاً تصادفی و ایمن
  • اثبات سهام مؤثر
  • زیرساخت شبکه مقیاس پذیر

  معماری مقیاس پذیر به همان مفهوم شاردینگ در شبکه اشاره دارد. باتوجه به اینکه از این پروتکل نه تنها برای ارتباطات و اعتبار تراکنش ها، بلکه برای کل شبکه بلاک چین استفاده می شود، نتیجه در سه بخش شبکه، ذخیره سازی و پردازش تراکنش قابل مشاهده است.

  هارمونی تحت پروتکل اجماع اثبات سهام کار می کند. این پروتکل به کاهش هزینه ها و مصرف انرژی گره ها، کمک زیادی می کند. در فرهنگ لغت ارز دیجیتال هارمونی، از این ویژگی تحت عنوان Effective Proof-of-Stake (EPoS) یاد می شود. EPoS به گونه ای تنظیم شده است که به طور تصادفی و به طور مساوی سهام را بین تمام تکه ها توزیع می کند، بنابراین امنیت هر بخش به یک اندازه تامین می شود.

  چه چیزی هارمونی را از رقبای خود متمایز می کند؟

  همان طور که تا به اینجا گفته شد، شبکه هارمونی بر اعتبارسنجی و سرعت ایجاد هر بلاک است، تمرکز کرده است. این شبکه تنها با استفاده از مکانیزم شاردینگ سرعت ایجاد هر بلاک را به میزان قابل توجهی افزایش داده، بلکه زمان تأیید اعتبارسنجی هر گره را نیز کم کرده است.

  به منظور ایمن سازی فرایند اعتبارسنجی و همچنین محافظت از گره ها، این پلتفرم تابع تصادفی قابل تأیید (VRF) را معرفی کرده است. در واقع استفاده از این تابع برای دو هدف اصلی عضویت مشترک غیرقابل پیش بینی و بی طرف نیاز است. به عبارت دیگر، برای بررسی اعتبار هر عوض، گره ها و اعتبارسنج ها به صورت رندوم و تصادفی تعیین می شوند. در نتیجه می توان مطمئن بود که هم چیز به صورت غیرقابل پیش بینی و کاملاً بی طرف انجام می شود. علاوه بر این، این پروژه برنامه خاصی به نام Harmony Grant معرفی کرده است که هدف اصلی آن جذب مشتری و حمایت از نوآوری در شبکه اصلی هارمونی است.

  آموزش خرید ارز دیجیتال هارمونی

  اگر قصد سرمایه گذاری بلندمدت در ارز دیجیتال Harmony را دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. یکی از صرافی های ایرانی یا خارجی که از این رمزارز پشتیبانی می کنند را انتخاب کنید. اگر تجربه کار با صرافی های خارجی و محدودیت های آنها را دارید، پیشنهاد ما به شما یکی از صرافی های کوکوین، com ، gate.io ، Binance.us و هوبی (Huobi) است. اما اگر در ابتدای مسیر هستید، می توانید برای شروع از خدمات صرافی های آنلاین ایرانی ارز دیجیتال استفاده کنید.
  2. حساب کاربری صرافی را از طریق یکی از روش هایی که صرافی پشتیبانی می کند، شارژ کنید. معمولاً برای شارژ حساب صرافی های خارجی، به ویزاکارت/ مسترکارت و یا حساب پی پال نیاز خواهید داشت.
  3. ارز دیجیتال خریداری شده به یکی از کیف پول هایی که از این رمزارز پشتیبانی می کنند، انتقال دهید.

  نکاتی که هنگام خرید ارز دیجیتال هارمونی باید به آنها توجه کنید

  سرمایه گذاری روی آلت کوین ها، مانند ONE ، دارای مزایا و همچنین خطرات زیادی است، بنابراین قبل از خرید ONE ، مهم است که برخی موارد مهم را در نظر داشته باشید. در ادامه برخی از عواملی که باید در نظر گرفته شوند ذکر شده است:

  1. حداکثر عرضه توکن های ONE 12.6 میلیارد دلار است و حجم عرضه آن حدود 9.5 میلیارد کوین است.
  2. برای پرداخت هزینه تراکنش در پلتفرم Harmony و هزینه های ذخیره سازی و هزینه gas می توانید از یک هارمونی استفاده کنید.
  3. به عنوان دارنده توکن ONE می توانید در فرایند مدیریت هارمونی شرکت کنید. (اشاره به حق رأی)

  چه کیف پول هایی از ارز دیجیتال هارمونی پشتیبانی می کنند؟

  همان طور که گفته شد، بعد از خرید رمزارز Harmony اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را به یک کیف پول مطمئن انتقال دهید؛ به خصوص اگر مقداری که خریداری کرده اید قابل توجه است. در حال حاضر کیف پول هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، عبارت هستند از:

  • کیف پول سخت افزاری تراست والت
  • کیف پول اتریوم
  • کیف پول Guarda
  • کیف پول سخت افزاری لجر
  • کیف پول API3
  • کیف پول Binance
  • کیف پول Ascendex
  • کیف پول Moonstake
  • کیف پول مث والت

  آینده ارز دیجیتال هارمونی

  Harmony در ماه مه 2019 در جریان عرضه اولیه مبادله (IEO) در Binance Launchpad راه اندازی شد. در سپتامبر 2019 ، ارز دیجیتال هارمونی با قیمت 0.083 دلار معامله شد و سال را با 0.0046 دلار به پایان رساند. در سال 2020 ، توکن ONE در محدوده 0.0025 دلار – 0.010 دلار در حال حرکت بود تا اینکه حرکت صعودی در سال 2021 آغاز شد.

  بر اساس پیش بینی های انجام شده در یک کانال معروف YouTube ، Coin Bureau ، هارمونی هنوز یکی از کم ارزش ترین آلت کوین ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. این رسانه معتقد است که فضای زیادی برای رشد وجود دارد، انتظار می رود ONE تا پایان سال 2021 به 1.00 دلار و تا سال 2025 به 3.00 دلار -5.00 دلار برسد.

  • GovCapital معتقد است که قیمت ONE می تواند در مدت یک سال به 0.2565 و تا پایان سال 2023 به 0.62905 دلار یا بیشتر برسد. پیش بینی می شود ONE تا فوریه 2025 به 1.00 دلار برسد.
  • TradingBeasts پیش بینی می کند که قیمت ONE در دسامبر 2021 تا 0.2329 دلار افزایش یابد و تا پایان سال 2023 به 0.3197 دلار برسد.
  • DigitalCoin دیدگاه صعودی در مورد پیش بینی قیمت رمزنگاری Harmony دارد و افزایش تدریجی از 0.0350 دلار در 2021 ، به 0.2806 دلار در 2023 ، 0.4088 دلار در 2025 و 0.6059 دلار در 2028 را انتظار دارد.
  • Walletinvestor معتقد است ONE برای سرمایه گذاری بلندمدت “عالی” است. بر اساس پیش بینی رمزنگاری Harmony ، ONE می تواند در 12 ماه آینده تا 0.3110 دلار افزایش یابد و در سال 2026 به 0.9790 برسد.

  چالش های پیش رو  هارمونی

  هارمونی قصد دارد تا پایان سال به محبوب ترین بلاک چین میان زنجیره ای مالی تبدیل شود. اما برای تبدیل شدن به یکی از بهترین های دنیای ارز دیجیتال، قبل از هر چیز این رمزارز باید چالش های زیر را پشت سر بگذارد:

  • توسعه تیم: در حال حاضر صاحبان این پروژه قصد دارند با برگزاری کارگاه های آموزشی، تیم توسعه دهنده را بزرگ تر کرده و شرکای بیشتری برای ادامه پروژه جذب کنند.
  • همکاری با دیگر رمزارزها: به نظر می رسد که برنامه های آتی این پروژه، روی همکاری با دیگر رمزارزها از جمله بیت کوین و اتریوم تمرکز دارد. این مسئله هم موجب افزایش اعتبار و هم به طورقطع افزایش سرمایه پروژه می شود.

  نتیجه گیری

  بر اساس رتبه بندی CoinMarketCap، هارمونی در حال حاضر (زمان نگارش این مطلب) در رتبه 69 قرار دارد. امیدواریم باتوجه به مواردی که در این مطلب به آنها پرداخته شد، بتوانید در خصوص اینکه خرید ارز دیجیتال هارمونی، کار درستی هست یا نه، بهتر تصمیم بگیرید.

  سؤالات متداول

  اگرچه نظرات در این مورد متفاوت است اما برخی از منابع تحلیلی معتبر فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، از جمله GovCapital ، TradingBeasts ، DigitalCoin و Walletinvestor ، معتقدند که سرمایه گذاری در Harmony می تواند بعد از 1 سال یا بیشتر با سود همراه باشد.

  حداکثر عرضه هارمونی 12.6 میلیارد توکن (ONE) است. تا 4 مه 2021 ، حجم گردش ارز دیجیتال 9.5 میلیارد سکه بوده است.

  شما می توانید توکن ONE را در صرافی های رمزنگاری متعدد، از جمله Binance ، Huobi Global ، HitBTC و KuCoin خریداری کنید، نگه دارید، بفروشید یا معامله کنید.

  باتوجه به آن چیزی که هارمونی تا الان پشت سر گذاشته است، به نظر می رسد جای رشد زیادی برای آن باقی مانده است. به نظر می رسد که بعد از به پایان رسیدن سال 2021، وضعیت قیمتی این رمزارز بهتر شود.

  استفان تسه یا مدرک دکتری در پروتکل های رمزنگاری شده، مدیرعامل و موسس هارمونی است. او قبلاً در مایکروسافت کار می کرد، چهار سال را در گوگل گذراند و در سال 2014 مهندس رسمی اپل شد. او پروژه هارمونی را در سال 2017 با تیم 12 نفره آغاز کرد. هفت نفر از آنها کارمندان سابق اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت بودند.