درست است که اکثر افراد و فعالان بازار ارزهای دیجیتال با هدف انجام معاملات در صرافی ها، قصد کسب سود از ارزهای دیجیتال مختلف را دارند، اما درواقع هر ارز دیجیتالی قرار است به طریقی به بشر خدمت کند در غیر این صورت ارزشی ندارد. به عنوان مثال اتریوم یک رمزارز است که به عنوان یک کامپیوتر بزرگ شناخته شده است تا برنامه های مختلف بر روی آن مستقر شوند و بیت کوین با هدف کمک به صنعت پرداخت به وجود آمد.

ارز دیجیتال چیا نتورک (Chia Network) نیز با هدف کمک به صنعت پرداخت به وجود آمده است یعنی چیزی شبیه به بیت کوین با این تفاوت که بر خلاف بیت کوین که برای تایید تراکنش های شبکه از روش اجماع اثبات کار استفاده می کند که نیازمند ماینرهای سخت افزاری بسیار پرقدرت است، شبکه چیا برای استخراج و تایید تراکنش ها از روش اجماع اثبات فضا استفاده می کند، به عبارتی کاربران فضای خالی سیستم و یا گوشی هوشمند خود را در اختیار شبکه قرار داده و پاداش دریافت می کنند.

به طور کلی هدف اصلی برام کوهن که خالق شبکه و رمزارز چیا نتورک است، این بود که شبکه ی پرداختی همچون بیت کوین برای نقل و انتقالات مالی بین المللی ایجاد کند، البته بدون مشکلاتی نظیر نیاز به دستگاه های پرهزینه و وابسته به انرژی بالا که در شبکه بلاک چین بیت کوین شاهد آن هستیم.

معرفی بنیان گذاران ارز دیجیتال چیا

برام کوهن (Bram Cohen) برنامه نویسی با تجربه است که اتفاقا شبکه بیت تورنت را خود پایه ریزی کرده است. شبکه چیا در سال 2017 ثبت شد و در سال 2021 راه اندازی شده و تراکنش هایی برای اولین بار در آن انجام شد.

تاریخچه ارز دیجیتال چیا

ارز دیجیتال چیا در تاریخ 3 ماه می سال جاری (2021) در صرافی های ارز دیجیتال لیست شد، در ابتدا قیمت این ارز دیجیتال 1498 دلار بود که البته به سرعت با نزول قیمتی که تجربه کرد ارزش آن به حدود 560 دلار رسید و البته این روند نزولی همچون دیگر روندها همیشگی نبوده و به سرعت به یک روند صعودی تبدیل شد به طوری که رمزارز چیا توانست در همان برهه، بالاترین قیمت خود یعنی 1614 دلار را ثبت کند.

البته آن روزهای ابتدایی، روزهای اوج قیمتی رمزارز چیا تا به الان بوده است چراکه پس از آن شاهد آن بودیم که این ارز دیجتال با سپری کردن یک روند نزولی با قیمت تقریبی 170 دلار در صرافی های ارز دیجیتال معامله می شد.

ویژگی های ارز دیجیتال چیا

 1. نماد اختصاری ارز دیجیتال چیا، XCH است.
 2. این ارز دیجیتال با بازاری با ارزش تقریبی 234 میلیون دلار رتبه ی 267 از نظر بزرگی بازار را سهم خود کرده است و 0.008 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
 3. نام ارز دیجیتال چیا از یک گیاه از خانواده ی نعنا گرفته شده است.
 4. موسس رمزارز چیا، برام کوهن معتقد است که شبکه چیا با کاربردی مشابه بیت کوین قرار است که بر خلاف بیت کوین بدون نیاز به مصرف بالای برق، کار استخراج را انجام دهد.
 5. فضای هر بلوک در شبکه ی بلاک چین چیا حدودا 101 گیگابایت است.
 6. ذخیره ی تقریبا 91 بلوک شبکه ی بلاک چین چیا به حافظه ی 10 ترابایتی نیاز خواهد داشت.
 7. رمزارز چیا با شعار پول سبر و دوست دار محیط زیست طراحی و معرفی شد.
 8. پروژه رمزارز چیا با استفاده از زبان برنامه نویسی Chialisp نوشته شده است، به این ترتیب برنامه های مربوط به امور بانک داری، پرداخت و عملیات صرافی ها (به طور کلی Smart Coin ها) می توانند از این شبکه بهره مند شوند.
 9. در شبکه چیا که به شبکه بلاک چین سبز نیز شهرت دارد به جای واژه ی ماینینگ (استخراج) از واژه ی فارمینگ (زراعت) استفاده می شود.
 10. شبکه چیا از الگوریتم اثبات ظرفیت PoS (Proof of Space) و زمان سپری شده (PoET) برای اجماع و تایید تراکنش ها استفاده می کند.
 11. در حالی که شبکه بیت کوین از دستگاه های سخت افزاری گران قیمت همچون ASIC که مصرف برق بالایی نیز دارند استفاده می کند، شبکه چیا با استفاده از هارد درایوهای ذخیره کاربران، برای استخراج کمک می گیرد و به این ترتیب بدون نیاز به مصرف بالای انرژی و ابزارهایی که به محیط زیست هم آسیب می رسانند، کار استخراج خود را انجام می دهد.
 12. Genesis Attack مشکلی است که با وجود الگوریتم اثبات فضا، در صورتی که شخصی بخش عمده ای از قدرت شبکه را به دست بگیرد، امنیت شبکه را تهدید می کند. کوهن برای مقابله با این مشکل از الگوریتم Proof of Time یا همان اثبات زمان در کنار الگوریتم اثبات فضا کمک گرفته و به این ترتیب انجام حمله ای به این صورت به زمان بسیار زیادی نیاز خواهد داشت.
 13. فرایند هالوینگ در شبکه چیا به این صورت است که در دوره ی سه ساله اولیه برای استخراج 32 فارمر، پاداش 64 توکن درنظر گرفته شده است و در دوره سه ساله بعدی این میزان پاداش نصف شده تا زمانی که دوره ی سه ماهه چهارم فرا برسد و پس از آن هالوینگ دیگری در این شبکه رخ نخواهد داد.
 14. در حال حاضر افراد می توانند با استفاده از استخر استخراج اختصاصی چیا با نام Pool Chia در فرایند استخراج این ارز دیجیتال نقش داشته باشید. علاوه بر استخر اختصاصی چیا، استخرهایی نیز در حال فعالیت هستند که با دریافت کلید چیای شما اجازه کسب سود از استخراج را می دهند که استفاده از چنین استخرهایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

استخراج رمزارز چیا نتورک به دو روش Plotting و Harvesting انجام می شود:

Plotting

با استفاده از این روش کاربران به شبکه ثابت می کنند که فضای کافی برای در اختیار گذاشتن شبکه دارند.

Harvesting

Harvesting یا برداشت به مرحله ای دیگر در عملیات استخراج رمزارز چیا اشاره دارد که در آن، سیستم یک چالش را اعلام کرده و 32 کاربران اول در طی پروسه حل چالش اعلام شده شانس ایجاد بلاک جدید و در نتیجه دریافت پاداش را خواهند داشت.

با بالا رفتن سختی شبکه Chia Network ، ارزش آن نیز افزایش خواهد یافت و با اینکه تعداد کوین های استخراج شده کاهش خواهند داشت، ارزش آنها بیشتر می شود.

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیا

مزایا

 1. با مقایسه ای بین روش کار شبکه بلاک چین بیت کوین و چیا نتورک می توان به این نتیجه رسید که علی رغم مصرف بسیار پایین تر انرژی در شبکه چیا، امنیت آن به مراتب بالاتر است. درواقع در شبکه بیت کوین برای آنکه حمله 51 درصدی رخ ندهد باید از تصاحب قدرت بیش از نیمی از شبکه به وسیله یک شخص جلوگیری کرد که البته کار سختی است. با این حال هزینه داشتن فضای ذخیره معادل فضای ذخیره تجهیزات کاربران (استخراج کنندگان چیا) بسیار بالاتر و تقریبا نشدنی است.
 2. رمزارز چیا با هدف تسهیل کردن امر پرداخت بین المللی به وجود آمده است، استفاده از آن برای نقل و انتقالات مالی در مقایسه با ارزهای فیات ساده ترو امن تر بوده و در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود.
 3. بر خلاف بیت کوین برای استخراج رمزارز چیا نیاز به پردازنده ی خیلی قوی وجود ندارد، همین موضوع باعث می شود بازار این تراشه ها تحت تاثیر قرار نگرفته و آشفته نشود.

معایب

 1. از آنجایی که برای استخراج ارز دیجیتال Chia Network به هارد دیسک و حافظه ی SSD نیاز است، بحران جدید کمبود هارد دیسک ها را می توان انتظار داشت. این موضوع می تواند مشکلاتی را برای کاربران عادی فراهم کند.
 2. افزایش قیمت هارد دیسک و حافظه ی SSD می تواند دیگر معضل نشات گرفته شده از رمزارز چیا (به دلیل نوع استخراج آن) باشد. در هنگ کنگ احتمالا افزایش قیمت 26 تا 77 دلاری در پیش باشد. به علاوه هارد دیسک هایی که فضای بالایی دارند (4 الی 18 ترابایت) به سختی در این کشور یافت می شوند.
 3. وبسایت چینی Fast Technology اگر کاربری از حافظه ی SSD 512 گیگابایتی به منظور استخراج ارز دیجیتال Chia استفاده کند، عمر آن را به 40 روز تقلیل می دهد این در حالی است که SSD 512 گیگابایتی در حالت عادی 5 الی 10 سال عمر می کند.
 4. هرچند ادعا شده است که رمزارز چیا یک ارز دیجیتال سبز است اما این ارز دیجیتال به طور غیرمستقیم زمین را تحت تاثیر خود قرار می دهد. استخراج کنندگان ارز دیجیتال چیا به حافظه هایی با ظرفیت مناسب نیاز دارند. این ابزار در درون خود عناصری دارند که برای ساخت آنها باید از منابع درون زمین استفاده کرد و استفاده ی بیش از حد آنها می تواند تاثیرات مخربی بر روی سیاره ی زمین نیز بگذارد.

کاربردهای ارز دیجیتال چیا

کاربران در صرافی هایی که ارز دیجیتال چیا را پشتیبانی می کند می توانند با انجام معاملات در زمان های مناسب سود خوبی را از بالا و پایین شدن های قیمت رمزارز چیا به دست آورند. از شبکه و ارز دیجیتال چیا می توان همچون بیت کوین به عنوان ابزاری برای پرداخت در سطح بین المللی نگاه کرد. کیف پول هایی که ارز دیجیتال چیا chia را ساپورت می کنند

– کیف پول رسمی چیا (Chia Wallet)

بهترین مکان برای ذخیره سازی هر ارز دیجیتال کیف پول رسمی همان ارز است، تیم چیا نتورک نیز کیف پولی مناسب برای ذخیره ی ارز دیجیتال Chia Network طراحی و در سه نسخه ی مناسب برای ویندوز، مک و لینوکس ارائه داده اند.

– کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

کیف پول های سخت افزاری با امنیت بالایی که دارند گزینه ای مناسب برای ذخیره ی دارایی های دیجیتال به خصوص در بازه های میان مدت و بلندمدت هستند. البته به دلیل قیمت نسبتا بالایی که دارند معمولا افرادی که حجم دارایی قابل قبولی دارند از این کیف پول ها استفاده می کنند. کیف پول سخت افزاری ترزور یکی از همین کیف پول های مناسب برای نگه داری رمزارز چیا به حساب می آید که کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین و بسیار امن ذخیره می کند.

– کیف پول غیرمتمرکز Nucle

این کیف پول غیرمتمرکز رمزارز چیا را به عنوان اولین ارز دیجیتال که پشتیبانی می کند معرفی کرد. در حال حاضر کاربران می توانند از نسخه ی وب این کیف پول استفاده کنند هرچند در وبسایت Nucle.io می توانید وعده ی ارائه ی همین کیف پول در نسخه های اندروید و IOS را مشاهده کنید.

خرید ارز دیجیتال چیا

برای خرید با اطمینان ارز دیجیتال چیا بهتر است به پلتفرم یکی از صرافی های معتبری که رمزارز چیا را ارائه می دهند مراجعه کرده و رمزارز خود را به راحتی خریداری کنید. در این حالت دو راه پیش روی شما قرار دارد:

خرید چیا از صرافی ایرانی

خرید رمزارز چیا از یک صرافی ایرانی بسیار ساده است، کافی است که یک حساب کاربری در یکی از صرافی های ایرانی که رمزارز چیا نتورک را ارائه می دهند ایجاد کنید و سپس با شارژ حساب کاربری خود و در نهایت ثبت سفارش خرید کار را به انتها برسانید.

ایران بایننس یکی از صرافی های ایرانی است که رمزارز چیا نتورک را لیست کرده است، نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که پیش از ایجاد حساب در صرافی باید حتما از اعتبار آن صرافی مطمئن شوید.

خرید چیا از صرافی خارجی

به طور کلی خرید ارز دیجیتال از صرافی ها کار چندان پیچیده ای نیست، کافی است شما یک حساب کاربری در صرافی موردنظر ایجاد کرده و رمزارز چیا نتورک را خریداری کنید، با این تفاوت که صرافی های خارجی ریال را ساپورت نمی کنند. در نتیجه شما نیاز دارید که در مرحله ی اول در یک صرافی ایرانی ریال خود را به یک ارز دیجیتال مثل تتر و یا بیت کوین تبدیل کنید و سپس با انتقال رمزارز خریداری شده به صرافی خارجی، ارز دیجیتال چیا نتورک را خریداری کنید.

باز هم به این نکته توجه داشته باشید که صرافی که قرار است در آن فعالیت کنید را به خوبی شناخته و از اعتبار آن مطمئن شوید. پس از خرید ارز دیجیتال Chia Network نیز فراموش نکنید که رمزارز خریداری شده را حتما به یک کیف پول معتبر که از چیا پشتیبانی می کند، انتقال دهید. داشتن اطلاعات و دانش کافی در زمینه ی ارزهای دیجیتال اولین قدم برای فعالیت در این بازار هیجان انگیز است. برای نیل به این هدف شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال می تواند نیاز شما را تا حد زیادی برآورده کند. پس از آموزش پایبند بودن به آنچه آموخته اید در کنار مدیریت سرمایه تضمین کسب سود شما از بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال چیا

صرافی های کوکوین (Kucoin)، هوبی گلوبال (Huobi Global)، اوکی اکسچنج (OKEX)، کوینکس (CoinEx)، Gate.io، ZB.com، LBank، Indodax، XT.com، BitMart، biBox، Dcoin، BiONE، BKEX، BW.com، MEXC، AEX، Pionex، Hoo، ZBG، Hotcoin Global، WBF Exchange، ZT، EXX، AOFEX، Mexo Exchange به کاربران خود امکان این را می دهند که رمزارز چیا را به صورت اسپات خریداری کنند.

البته کاربرانی که قصد انجام معاملات شرطی را بر روی رمزارز چیا داشته باشند می توانند با ایجاد حساب در یکی از صرافی های هوبی گلوبال (Huobi Global) و یا اوکی اکسچنج (OKEX) معاملات خود را انجام دهند. کاربران هر دو صرافی برای معاملات خود به استیبل کوین تتر نیاز خواهند داشت.

آینده ارز دیجیتال چیا

همه ی ما بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال را می شناسیم، بیت کوین همواره در صدر جدول رتبه بندی ارزهای دیجیتال قرار داشته است. با این حال رمزارزی تازه نفس پا به عرصه ی حضور گذاشته است که توانسته برخی از ایرادات بیت کوین همچون نیاز مبرم به پردازنده های فوق قوی را حل کند. در ارز دیجیتال چیا نتورک، کاربران به جای کمک گرفتن از پردازنده قوی که انرژی بسیار زیادی را نیز می طلبد از هارد دیسک رایانه ی شخصی و دیگر ابزارهای هوشمند خود استفاده می کنند. به این ترتیب با مصرف کاملا معقول برق و انرژی، تراکنش هایی با امنیت بسیار بالا (حتی بالاتر از بیت کوین) در این شبکه در جریان خواهد بود.

ارز دیجیتال چیا یک ارز دیجیتال سبز به حساب می آید به این معنا که برای استخراج این ارز دیجیتال آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود و همین موضوع آن را به یک ارز دیجیتال متناسب با آینده تبدیل می کند.

علاوه بر مطالب گفته شده جو کلی بازار ارزهای دیجیتال و مقبولیت آن از سمت عموم مردم و دولت ها نیز بر آینده ی تک تک ارزهای دیجیتال موثر خواهد بود. به عقیده ی بسیاری از متخصصین ارزهای دیجیتال آینده ی اقتصاد دنیا را متحول می کنند. با توجه به این موارد در صورتی که تیم پروژه با قدرت به مسیر خود ادامه دهد، می توان امید داشت که آینده ی درخشانی در انتظار این ارز دیجیتال باشد.

سخن آخر

بسیاری از افراد در سراسر دنیا در ابزارهای خود همچون لپ تاپ، کامپیوتر و گوشی تلفن همراه، فضای بسیار زیادی را دارند که بی استفاده مانده است، شبکه چیا با ادغام این فضاها و کمک گرفتن از آن ها در صنعت استخراج خود به روشی کاملا سبز و دوست دار محیط زیست فعالیت می کند. این روش کار در برابر بیت کوین که برای استخراج آن باید از سخت افزارهای بسیار گران قیمت که اتفاقا برای محیط زیست نیز مضر هستند، بسیار منطقی است و افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است.
در مقاله ای که ارائه شد سعی کردیم تمام ویژگی ها و جوانب ارز دیجیتال چیا را بررسی کنیم

سوالات متداول

شبکه چیا از الگوریتم اثبات ظرفیت PoS (Proof of Space) و زمان سپری شده (PoET) برای اجماع و تایید تراکنش ها استفاده می کند.

کیف پول رسمی چیا (Chia Wallet)، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول غیرمتمرکز Nucle

صرافی کوکوین (Kucoin)، هوبی گلوبال (Huobi Global)، صرافی okex، صرافی کوینکس (CoinEx)، Gate.io ،ZB.com ،LBank ،Indodax ،XT.com ،BitMart ،biBox ،Dcoin ،BiONE ،BKEX ،BW.com ،MEXC ،AEX ،Pionex ،Hoo ،ZBG ،Hotcoin Global ،WBF Exchange ،ZT،EXX ،AOFEX ،Mexo Exchange

شبکه چیا همچون بیت کوین برای ایجاد تحول در صنعت پرداخت به وجود آمده است.