نمودار لحظه ای ارز دیجیتال TerraUSD (UST)

ارز دیجیتال UST چیست؟

ارز دیجیتال UST یک استیبل کوین غیرمتمرکز، مقیاس پذیر و الگوریتمی است که روی بلاک چین Terra ساخته شده و ویژگی های بسیار متنوعی را به کاربران ارائه می دهد، اما به طور خاص می توان گفت این ارز به دلیل پیروی از سیاست های پولی بی نهایت مقیاس پذیر شهرت پیدا کرده است.

درواقع این ارز یک استیبل کوین و یک پروتکل بلاک چینی ساخته شده روی  Tendermint — Cosmos SDKاست. این ارز پرداخت های قابل برنامه ریزی پایدار و توسعه زیرساخت های مالی باز پشتیبانی می کند. شبکه Terra مجموعه ای از استیبل کوین ها را برای پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و پلتفرم های مالی سنتی (TraFi) ایجاد کرده است.

با افزایش تقاضا برای خرید استیبل کوین های موجود در بازار، مشخص شد بیشتر آن ها آن طور که باید مقیاس پذیر نیستند؛ بنابراین نیاز به طراحی و ارائه یک استیبل کوین بسیار مقیاس پذیر مانند TerraUSD وجود داشت. هدف از ارائه ارز دیجیتال UST به چالش کشیدن رهبر استیبل کوین های بازار یعنی استیبل کوین DAI است.

تاریخچه ارز دیجیتال TerraUSD

شرکت پشتیبان ارز دیجیتال Terra در آوریل سال 2019 توسط Do Kwon و Daniel Shin راه اندازی شد و پس از آن توانست این ارز دیجیتال را در 12 سپتامبر 2020 در Bittrex Global منتشر کند. از آن تاریخ، TerraUSD موفق شد از بسیاری از رقبای استیبل کوین موجود در بازار مانند GUSD  (Gemini)و PAX  (Paxos)پیشی بگیرد. Terra بلاک چین اختصاصی ارز دیجیتال TerraUSD بوده و توسط یکی از شرکت های تابع Alliance Terra به نام Terraform Labs  ساخته شده است.

Do Kwon پیش از آنکه مدیرعامل شرکت Terraform Labs باشد، به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت های معتبری همچون مایکروسافت و اپل مشغول به کار بوده و علاوه بر این دو، سمت مدیرعاملی Anyfi را نیز برعهده داشته است که یک شرکت استارتاپی ارائه دهنده راه حل های غیرمتمرکز برای شبکه های بی سیم مش است. جالب است بدانید Do Kwon در فهست 30 نفر اول موفق ترین کارآفرینان زیر 30 سال مجله Forbes قرار گرفته است.

Daniel Shin یکی دیگر از بنیان گذاران این ارز دیجیتال بوده و به عنوان یک اقتصاددان و کارآفرینان بااستعداد شناخته می شود. پیش از ورود به این پروژه، Shin به عنوان کمک بنیان گذار استارتاپ های موفقی مانند Fast Track Asia و TMON فعالیت کرده است.

ویژگی های ارز دیجیتال TerraUSD

 1. این ارز دیجیتال استیبل کوین غیرمتمرکز و الگوریتمی بلاک چین Terra است.
 2. UST یک استیبل کوین با ارزش ثابت است.
 3. ارزش ارز دیجیتال UST به دلار آمریکا 1:1 بوده و این امر آن را به یک وسیله مبادله ای ایده آل در پلتفرم های DeFi و TraFi تبدیل کرده است.
 4. این ارز بسیار مقیاس پذیر است.
 5. در مقایسه با سایر استیبل کوین ها، UST نوآوری های زیادی را ارائه می دهد.
 6. ارتباط با Terra و LUNA سبب افزایش اعتبار TerraUSD شده است.
 7. این ارز شامل فناوری های yield-bearing، Anchor، Dropship و اتصال بین زنجیره ای است.
 8. کمیسیون برداشت ارز دیجیتال UST، برابر با UST 5 است.
 9. Terra یک بلاک چین غیرمتمرکز و منبع باز است.
 10. این بلاک چین حاوی قراردادهای هوشمند است.
 11. کل عرضه در گردش این ارز دیجیتال برابر با 10,091,856,048 UST است.
 12. ارزش بازار این ارز بیش از 10.1 میلیارد دلار است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال TerraUSD

این ارز دیجیتال یک توکن خاص با ویژگی های متفاوت است. این ارز رقبای زیادی در بازار دارد و در مقایسه با سایر استیبل کوین های موجود مزایا و معایبی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

مزایای TerraUSD

 1. این ارز دیجیتال موفق شده از چند رقیب اصلی خود مانند PAX و GUSD پیشی بگیرد.
 2. UST در لیست 100 ارز برتر قرار دارد.
 3. این استیبل کوین مقیاس پذیری پیشرفته ای دارد.
 4. به لطف وجود نرخ بهره ثابت پروتکل Anchor، کاربران UST می توانند درآمد غیرفعال کسب کنند.
 5. به دلیل وجود فناوری پل Dropship، TerraUSD از قابلیت همکاری و اتصال به اکوسیستم های بلاک چین بهره می برد.
 6. این ارز دیجیتال یک پروژه مطمئن، معتبر و دارای وایت پیپر است.

معایب TerraUSD

 1. این ارز دیجیتال مسیری طولانی در پیش دارد؛ چراکه رقبای زیادی در این حوزه وجود دارند و هرکدام از آن ها در حال ارائه ویژگی های متفاوت و منحصربه فردی هستند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال TerraUSD

بلاک چین Terra برای دستیابی به ویژگی های ضروری این ارز دیجیتال از چند پروتکل و سیاست ساده استفاده می کند که شامل مقیاس پذیری yield-bearing و قابلیت بین زنجیره ای هستند. تیم توسعه دهنده این ارز با بهره گیری از تکنولوژی ها و نوآوری های موجود، بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه می دهد. TerraUSD  (UST)یک استیبل کوین الگوریتمی است؛ به این معنا که هزینه استخراج آن با ارزش اسمی استیبل کوین های ضر ب شده برابر است.

در این سیستم از LUNA که ارز بومی بلاک چین Terra است، به عنوان یک دارایی ذخیره استفاده می شود؛ به بیان دیگر، درصورت ضرب یک TerraUSD، تنها یک دلار از توکن LUNA بلاک چین Terra از سیستم سوخته و حذف می شود. علاوه بر این، این ارز با استفاده از پروتکلی به نام Dropship امکان لینک شدن و فعال سازی اکوسیستم بلاک چین را فراهم کرده است. این پروتکل امکان ادغام TerraUSD در پلتفرم های DeFi و DEX و حرکت آن بین بلاک چین ها را ایجاد کرده است. پروتکل Dropship علاوه بر حفظ مقیاس پذیری شبکه، ثابت ماند ارزش UST را تضمین می کند؛ چراکه میزان عرضه و تقاضای LUNA تعیین کننده ارزش این ارز است.

این سیستم روی یک سیستم اثبات سهام (PoS) اجرا می شود. در این سیستم استخراج کنندگان به منظور استخراج تراکنش های Terra باید توکن LUNA بومی بلاک چین Terra را در شبکه به اشتراک بگذارند. اعتبارسنج هایی که تمایل به استخراج توکن داشت باشند، باید LUNA بومی شبکه Terra را در شبکه استیک کنند. این اعتبارسنج های به عنوان اوراکل های قیمت دلاری ارز LUNA عمل خواهند کرد، اما درمقابل، اعتبارسنج های شبکه مقدار کمی توکن از تراکنش های UST را به دست خواهند آورد.

یکی دیگر از فناوری های حیاتی موجود در این شبکه پروتکل Anchor است. Anchor یک پروتکل وام دهی و پس انداز است و وعده بازدهی 20 درصدی پس انداز در UST را به کاربران می دهد؛ درحالی که رقیبان این پروتکل مانند MakerDAO و USDC به ترتیب وعده بازدهی 12 و 14 درصدی را به کاربران خود داده اند. علاوه بر این، پروتکل Anchor به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند نیمی از LUNA استیک شده خود را قرض بگیرند.

کاربردهای ارز دیجیتال TerraUSD

این ارز دیجیتال به عنوان یک استیبل کوین با هدف سوددهی به کاربران، به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد. این ارز در طیف گسترده ای از خدمات مشارکت داشته و به عنوان بخشی از چند محصول ظاهر شده است؛ برای مثال در برخی مواقع از UST در کنار ارز LUNA استفاده شده و در موارد دیگر عملکردی کاملاً منحصربه فرد از خود نشان می دهد.

به دلیل بهره گیری از مکانیسم منحصربه فرد در ضرب، این سکه توانایی برآورده کردن تقاضاهای بالا را دارد و درنتیجه چندین پروتکل DeFi بدون از دست دادن مقیاس پذیری خود می توانند از آن استفاده کنند. چندین کیف پول الکترونیکی مانند Chai و MemePay با ادغام TerraUSD به عنوان گزینه پرداخت، از این استیبل کوین استفاده می کنند.

زیرساخت های این شبکه، Mirror Protocol را که یک صرافی غیرمتمرکز ساخته شده روی Terra، Ethereum و CHAI است قدرت می دهد. این پلتفرم به عنوان یک شبکه پرداخت در کشور کره جنوبی تا امروز به بیش از 1.3 میلیون کاربر خدمات ارائه داده است.

کیف پول های ارز دیجیتال TerraUSD

مانند سایر ارزهای دیجیتال، پس از خرید این ارز دیجیتال لازم است برای افزایش امنیت دارایی خود، ارز خریداری شده را از پلتفرم های معاملاتی به یک کیف پول مطمئن و ایمن انتقال دهیم. کیف پول های دیجیتالی در دو گروه کیف پول سرد (سخت افزاری) و کیف پول گرم (نرم افزاری) قرار می گیرند.

اصولاً کیف پول های سرد به دلیل اتصال نداشتن به اینترنت، به عنوان پلتفرم های امن تر شناخته می شوند، اما به طورکلی هریک از آن ها مزایا و معایبی دارند که لازم است کاربر با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای خود، مناسب ترین گزینه را از میان آن ها انتخاب کند. در ادامه به معرفی کیف پول های سرد و گرم پشتیبان ارز دیجیتال UST می پردازیم:

1- کیف پول متامسک (MetaMask)

2- کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

3- کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)

4- کیف پول لجر (Ledger)

5- کیف پول اتوس (Ethos)

6- کیف پول ترون لینک (Tronlink)

7- کیف پول ترزور (Trezor)

8- کیف پول متا ولت (Mathwallet)

9- کیف پول سیف پل (Safepal)

10- کیف پول اسکتر (Scatter)

11- کیف پول توکن پاکت (TokenPocket)

12- کیف پول (ImToken)

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال TerraUSD

این ارز دیجیتال یک استیبل کوین موفق با ویژگی های منحصربه فرد است که با اقبال زیادی در میان سرمایه گذاران و معامله گران بازار مواجه شده است. صرافی های معتبری استیبل کوین UST را در فهرست ارزهای خود قرار داده و آن را با ارزهای مختلف جفت کرده اند. در ادامه به معرفی تعدادی از این پلتفرم ها می پردازیم:

 1. Binance
 2. Uniswap
 3. KuCoin
 4. BKEX
 5. Huobi
 6. Coinbase Pro
 7. Terraswap
 8. FTX
 9. io
 10. Kraken
 11. Hotbit
 12. Gemini
 13. MEXC Global
 14. SushiSwap
 15. Bittrex
 16. CoinDCX

آموزش خرید (ترید) ارز دیجیتال TerraUSD

اگر مایل به خرید این ارز دیجیتال هستید، ابتدا لازم است از میان یکی از صرافی های معرفی شده در قسمت قبل مناسب ترین پلتفرم را انتخاب کنید. توجه داشته باشید پلتفرمی که انتخاب می کنید از کاربران ایرانی پشتیبانی می کند و خرید مقادیر اندک ارز در آن، بدون انجام مراحل احراز هویت امکان پذیر است. توجه داشه باشید که درصورت استفاده از VPN و VPS هنگام ثبت سفارش خرید و فروش، ریسک قطعی فیلترشکن، لغو تراکنش و از دست رفتن دارایی را به همراه دارد.

مرحله اول: ثبت نام در صرافی

 1. پس از انتخاب مناسب ترین صرافی پشتیبان UST، ارزهای جفت شده با UST را بررسی کنید.
 2. سپس به سایت رسمی پلتفرم بروید و از طریق گزینه Sign Up در آن ثبت نام کنید.
 3. عموماً مراحل ثبت نام شامل ارائه ایمیل یا تلفن همراه و انتخاب پسورد است.

مرحله دوم: شارژ حساب

 1. پس از انجام مراحل ثبت نام، برای انجام مراحل خرید UST لازم است کیف پول خود را شارژ کنید.
 2. معمولاً ارزهای دیجیتال با ارزهای محبوبی مانند BTC و ETH یا ارزهای فیات جفت می شوند.
 3. برای شارژ کیف پول یکی از این ارزها، از طریق داشبورد موجود در حساب کاربری، به بخش کیف پول بروید.
 4. از طریق لیست کیف پول های موجود، ارز مدنظر را پیدا کنید.
 5. سپس گزینه Receiveرا انتخاب کرده و آدرس کیف پول ارز را اسکن یا کپی و کیف پول خود را شارژ کنید.

مرحله سوم: خرید استیبل کوین UST

 1. پس از شارژ حساب خود، از طریق داشبورد موجود در صفحه به بخش Trade صرافی بروید.
 2. در صفحه معاملات صرافی، ابتدا جفت ارز مدنظر را انتخاب کنید.
 3. سپس به باکس خرید UST بروید.
 4. میزان و مبلغی که قصد خرید دارید مشخص کرده و در آخر مراحل خرید را تأیید و نهایی کنید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال TerraUSD

براساس یک قانون ساده در علم اقتصاد، یکی از مهم ترین عوامل اصلی تعیین کننده ارزش یک کالا و سرمایه میزان عرضه و تقاضای آن در بازار است؛ به این معنا که هرچه میزان تقاضای خرید یک دارایی افزایش یابد، به همان میزان ارزش آن نیز بیشتر می شود. این ارز دیجیتال نیز این قاعده مستثن نیست؛ بنابراین هرچه اقبال عمومی به خرید این دارایی رمزنگاری بیشتر شود، ارزش آن نیز سیر صعودی پیدا می کند، اما از آنجا که این ارز یک استیبل کوین بوده و به دلار گره خورده، ارزش آن نیز از ارزش دلار آمریکا پیروی می کند.

آینده ارز دیجیتال TerraUSD

به دلیل وجود نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال، امکان پیش بینی درست و دقیق آینده بازار وجود ندارد؛ با این حال کارشناسان بازار با استفاده از ابزارهایی مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل تکنیکال و بنیادی تا حد مناسبی می توانند آینده یک ارز را پیش بینی کنند.

از آنجا که این بازار همچنان در حال رشد است، فرصت های زیادی برای افزایش قیمت ارزهای دیجیتال معتبر وجود دارد. براساس پیش بینی های انجام شده، وضعیت ارز دیجیتال TerraUSD در بین سال های 2021 تا 2025 بسیار مثبت است.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال TerraUSD، به عنوان یک استیبل کوین، روی بلاک چین غیرمتمرکز، منبع باز، الگوریتمی و بسیار مقیاس پذیر Terra ساخته شده است. این ارز با بهره گیری از پروتکل های منحصربه فرد، در مقایسه با سایر رقبای خود ویژگی های متفاوتی را به کاربران ارائه می دهد.

سؤالات متداول

این ارز دیجیتال یا همان UST، یک استیبل کوین غیرمتمرکز، مقیاس پذیر و الگوریتمی است که بر بلاک چین Terra ساخته شده و ویژگی های بسیار متنوعی را به کاربران ارائه می دهد.

این ارز دیجیتال را نیز مانند سایر رمز ارزها می توان از طریق صرافی های معتبر دیجیتالی خریداری کرد.

بسیاری از صرافی های معتبر رمزنگاری شده مانند Binance، Kucoin، Kraken، Huobi، Hotbit و… ارز دیجیتال TerraUSD را در فهرست ارزهای خود قرار داده اند.

دارندگان این ارز دیجیتال می توانند دارایی خود را در کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری معتبری مانند Trust Wallet، MetaMask، Ledger و… ذخیره و مدیریت کنند.