شما و اطرافیانتان هرکدام علایق و ویژگی هایی دارید که معرف شما هستند. بی شک قرارگرفتن در میان افرادی که در یک زمینه مشترک با شما فعال هستند، می تواند با ایجاد رقابتی سالم، استعدادهای نهفته شما را شکوفا کند. این موضوع درباره هر رشته ای صدق می کند؛ برای مثال شخصی که به هنر و مد علاقه مند باشد، احتمالاً فرانسه را برای پیشرفت در حرفه خود انتخاب می کند. چنین مکانی برای فناوری و علاقه مندان به فناوری نیز وجود دارد و افرادی که در زمینه تکنولوژی و فناوری فعال هستند یا قصد فعالیت در این زمینه را دارند، می توانند با رفتن به سیلیکون ولی شانس خود را برای موفقیت افزایش دهند. در این مقاله به بررسی سیلیکون ولی که مرکز دنیای فناوری است خواهیم پرداخت.

سیلیکون ولی چیست؟ (Silicon Valley)

سیلیکون ولی (Silicon Valley) به معنای دره سیلیکون است و برگرفته از بردهایی از جنس سیلیکون است که در دستگاه های دیجیتالی وجود دارند. سانفرانسیسکو چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیا در آمریکا (ایالات متحده آمریکا) است و سیلیکون ولی بهشت استارتاپ ها در بخش جنوبی خلیج سانفرانسیسکو واقع شده است. این منطقه اکنون 12 شهر از جمله Palo Alto ،Mountain View و San Jose را در بر گرفته است.

The Valley of Heart’s delight به معنای دره لذت قلب، نام قدیمی این ناحیه بود، اما به دلیل رکود اقتصادی در آن منطقه جوانان و کسانی که تحصیل کرده بودند، برای کسب درآمد به شهرهای دیگر مهاجرت می کردند. Fred Terman با دیدن وضعیت بد در جامعه به دنبال راه حلی برای توقف مهاجرت به بیرون از شهر بود.

راه حل ترمن متقاعدکردن شرکت های بزرگ برای تأسیس یک شعبه در سیلیکون ولی یا همان The Valley of Heart’s Delight بود تا به این ترتیب افرادی که برای یافتن شغل به دیگر شهرها رفته بودند، برگردند و شهر رونق بگیرد و توسعه یابد. Fred Terman برای محقق کردن هدف خود از تکنولوژی روز آن زمان، یعنی رادیو استفاده کرد. درواقع ترمن با ایجاد یک ایستگاه رادیویی توانست توجه بسیاری را به شهر خود جلب کند.

از طرف دیگر هم زمان با این رویداد، ارتش آمریکا برای برخی فعالیت های خود Silicon Valley را انتخاب کرد و همین موضوع سبب شد تا منابع مالی وارد این منطقه شوند و به این ترتیب سیلیکون ولی شروع به رشد کرد. یکی از اولین افرادی که توسط Fred Terman به سیلیکون ولی بازگشت، Bill Hewlett از دانشجویان قدیمی ترمن در دانشگاه استنفورد بود. پس از مدتی ترمن توانست David Packard را نیز راضی به برگشت کند.

حالا David Packard و Bill Helwett با هم کار می کردند و در سال 1939 شرکتی به نام Hewlett Packard یا همان شرکت HP را که از نام خانوادگی هر دو آن ها گرفته می شد، تأسیس کردند. با رشد شرکت HP و افزایش فعالیت ارتش در این منطقه، Silicon Valley رونق گرفته بود، در دهه 40 میلادی آقای Fred Terman اقدام به ایجاد پارک صنعتی استنفورد کرد.

اولین شرکت های تاسیس شده در سیلیکون ولی

درواقع شرکت های مختلف برای پیشرفت تکنولوژی های خود اقدام به تأسیس شعبه در پارک صنعتی استنفورد می کردند؛ البته این شانسی بود که به هر شرکتی داده نمی شد و تنها شرکت های شناخته شده با تکنولوژی بالا حق فعالیت در این منطقه را داشتند. این سیاست سبب شد که منطقه از نظر مالی و اعتبار به رتبه بالایی برسد. حالا دیگر فعالیت های Fred Terman به نتیجه رسیده بود و بسیاری از شرکت ها در تلاش برای فعالیت در پارک صنعتی استنفورد بودند.

1- شرکت Varian Associate

Varian Associate اولین شرکتی بود که شعبه خود را در این منطقه تأسیس کرد. کار Varian Associate ایجاد لوله های وکیوم بود که در آن زمان شرکت بسیار مطرحی بود. Kodak، General Electric و Shockley که یک آزمایشگاه ترانزیستور بود، از دیگر شرکت هایی بودند که پس از Varian Associate در این منطقه شروع به فعالیت کردند.

2- شرکت Shockley

شرکت Shockley متعلق به ویلیام شاکلی (William Shockley) بود. این فرد به دلیل دانش و فعالیت های زیادی که داشت بسیار شناخته شده بود و یک بار جایزه نوبل هم دریافت کرده بود؛ با این حال کسانی که با وی کار می کردند، انتقاداتی از اخلاق او داشتند. شاکلی می توانست به خوبی افراد بااستعداد را پیدا کرده و جذب کند.

با این حال به دلیل اخلاق نه چندان جالبش، کارمندان و دانشجویانی که با او در ارتباط بودند، علاقه ای به کارکردن با او نداشتند. حتی گفته شده است ویلیام شاکلی برای تشخیص دروغ یا راست بودن حرف کارمندان خود، از دستگاه دروغ سنج استفاده می کرد و همین موضوع سبب شد تا بهترین کارمندان خود را از دست بدهد.

هشت نفر از کارمندان به دلیل رفتارهای بد شاکلی، به همکاری خود با او ادامه ندادند. درواقع آن ها از بهترین کارمندان شاکلی بودند که شرکت Fairchild Semiconductor را در سال 1957 تأسیس کردند، فعالیت این شرکت در زمینه ترانزیستورهای سیلیکونی و خازنی بود.

3- شرکت Fairchild Semiconductor

شرکت Fairchild Semiconductor بسیار موفق شد و بسیاری از دیگر شرکت ها پس از آن به سیلیکون ولی جذب شدند؛ به عبارت دیگر می توان گفت این 8 نفر نقشی اساسی در جذب شرکت های مطرح به سیلیکون ولی را داشتند. با توسعه این منطقه روز به روز شاهد تغییرات بیشتری در این منطقه بودیم؛ به طوری که دیگر نام قدیمی آن یعنی The Valley of Heart’s delight چندان برازنده نبود؛ به همین دلیل نام این منطقه به سیلیکون ولی (Silicon Valley) تغییر یافت.

شرکت های مطرح در سیلیکون ولی

Silicon Valley خانه بسیاری از شرکت های مطرح در سطح جهانی است که حتماً شما هم از ابزارهای این شرکت ها استفاده کرده اید. در ادامه برخی از مشهورترین شرکت هایی که در Silicon Valley قرار گرفته اند، معرفی کرده ایم.

شرکت یاهو (Yahoo)

یاهو یک شرکت اینترنتی و نرم افزاری است که به عنوان یک موتور جست وجو هم استفاده می شود. این شرکت در سال 1994 توسط دو فرد به نام های جری یانگ و دیوید فلو تأسیس شد.

شرکت گوگل (Google)

امروزه استفاده از موتور جست وجوی گوگل به امری روزمره حتی برای افرادی تبدیل شده است که آشنایی چندانی با تکنولوژی ندارند. مقر شرکت گوگل در شهر سانفرانسیسکوست و با توجه به پیشتازبودن این شرکت در فناوری عجیب نیست که بدانیم استفاده از فناوری های نوین مانند هوش مصنوعی توسط گوگل، بسیار سریع اتفاق افتاده است.

شرکت اچ پی (HP)

HP اولین شرکت در زمینه فناوری بود که در منطقه silicon valley تأسیس شد. تاریخچه این ماجرا در بخش تاریخچه همین مقاله آورده شده است.

شرکت مایکروسافت (Microsoft)

بیل گیتس و پل آلن مؤسسان شرکت مایکروسافت هستند. این شرکت چندملیتی علاوه بر فعالیت در زمینه نرم افزار و سیستم عامل، در حوزه سایت های اینترنتی و شبکه های تلویزیونی نیز فعالیت دارد.

شرکت آی بی ام (IBM)

شرکت آمریکایی چندملیتی IBM در زمینه های مختلف از جمله ساخت نرم افزار و سخت افزار، میزبانی وب، فناوری نانو و… فعال است. بد نیست بدانید IBM را با نام آبی بزرگ (Big Blue) هم می شناسند.

شرکت اپل (Apple)

شرکت اپل و استیو جابز را همه می شناسیم. این شرکت کار خود را از یک گاراژ شروع کرد و به مرور زمان توانست دنیا را تسخیر کند. اپل یک شرکت خدمات آنلاین، تولیدکننده لوازم الکترونیکی مصرفی، نرم افزار، سخت افزار و… است.

شرکت اینتل (Intel)

شرکت اینتل در طراحی و ساخت سخت افزار کامپیوتر مانند مادربورد، کارت شبکه و… فعالیت دارد و در سال 1968 و توسط رابرت نویس و گوردون مویس تأسیس شده است.

شرکت فیسبوک (Facebook)

شرکت فیسبوک در سال 2004 توسط مارک زاکربرگ و دوستانش تأسیس شد و شبکه اجتماعی فیسبوک را ایجاد کرد. جالب است بدانید در ابتدا فعالیت در فیسبوک تنها محدود به دانشجویان دانشگاه هاروارد بود که بعدها به عموم مردم گسترش یافت.

شرکت انویدیا (Envidia)

انویدیا یک شرکت آمریکایی است که فعالیت های مختلفی از جمله ساخت مدارهای IC متناسب با مادربورد، کارت های گرافیکی، رایانه های شخصی و… را انجام می دهد.

شرکت ای بی (Ebay)

ای بی (eBay) در سال 1995 توسط پیر امیدیار تأسیس شد. این شرکت با ایجاد یک وبسایت فروشگاهی، خرید کالا به صورت آنلاین را برای مشتریان خود ساده کرده است.

شرکت لینکدین (Linkedin)

لینکدین یک شرکت موفق است که شبکه اجتماعی حرفه ای و شغل محوری را ایجاد کرده است. کاربران این شبکه اجتماعی، کارفرمایان و جویندگان کار هستند و با توجه به حرفه و مهارت ها به هم متصل می شوند.

شرکت نتفلیکس (Netflix)

نتفلیکس یک شرکت تولیدکننده محتواست که در سال 1997 تأسیس شد. این شرکت از سال 2012 فعالیت خود را بر تهیه کنندگی و پخش فیلم ها و سریال های مختلف متمرکز کرد.

شرکت تسلا (Tesla)

شرکت تسلا در زمینه ساخت خودروهای برقی فعالیت دارد. بد نیست بدانید ایلان ماسک که با توئیت های خود نوسانات بسیاری را در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرد، مدیرعامل شرکت تسلاست.

شرکت اوبر (Uber)

اوبر یک شرکت مربوط به سفر است. در اپلیکیشن موبایل اوبر، مسافران به طور خودکار با رانندگان نزدیک خود مرتبط می شوند و موقعیت مسافر نیز برای راننده فرستاده می شود. مدیرعامل اجرایی شرکت اوبر دارا خسروشاهی است.

ویژگی های Silicon Valley

 • نبود تفریحگاه

یکی از نکات بارز در سیلیکون ولی این است که کارکنان بعد از اتمام ساعت کاری خود، هیچ مکان مشخصی برای تفریح ندارند؛ البته نباید این نکته را هم فراموش کرد که کارکردن در بسیاری از شرکت های موجود در این منطقه به قدری جذاب است که نیازی به تفریح باقی نمی ماند. برخی شرکت ها نیز برای بالابردن بازدهی کارکنان خود امکاناتی را در محیط کاری ایجاد کرده اند و از کارکنان خود خواسته اند حتماً از این امکانات بهره ببرند.

 • سختی خرید خانه

افراد در Silicon Valley برای خرید خانه باید درخواست خود را به بنگاه های املاک ارسال کنند. سپس با توجه به میزان دارایی و دیگر موارد، درصورت پذیرش، امکان خرید خانه برای آن ها فعال می شود. علاوه بر این موارد، قیمت منازل در سیلیکون ولی به قدری بالاست که حتی افراد با درآمد قابل قبول هم ممکن است در یک ون زندگی کنند. احتمالاً دیدن افراد با درآمد چند هزار دلاری که در ون زندگی می کنند، فقط در Silicon Valley ممکن است.

 • بیشتربودن تعداد مردها

به ازای هر 100 زن در سیلیکون ولی، 140 مرد وجود دارد که این موضوع سبب ایجاد بسیاری از شرکت های دوست یابی شده است و بسیاری از افراد با استفاده از این شرکت ها به ازای 11 قرار ملاقات مبلغ 50 هزار دلار را به شرکت پرداخت می کنند.

 • شهر ربات ها

سیلیکون ولی محلی است که تکنولوژی در آن حرف اول را می زند؛ پس اگر در این شهر به یک هتل رفتید و با شنیدن صدای در اتاق، یک ربات را پشت در دیدید که قصد دارد سفارش شما را تحویل دهد، اصلاً نباید تعجب کنید. K5 که یک ربات امنیتی است، مشهورترین ربات در Silicon Valley است. این ربات به کمک سنسورهایی که روی آن قرار دارد، محیط اطراف خود را بررسی می کند و درصورت دیدن هر مشکلی با کمترین تأخیر شرایط را به پلیس اطلاع می دهد.

ایرانی ها در سیلیکون ولی

احتمالاً تاکنون متوجه شده اید که سیلیکون ولی بستری را ایجاد کرده و افراد حرفه ای در زمینه فناوری را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنا نیستند و کسانی که در حوزه فناوری حرفی برای گفتن دارند، سر از این منطقه درمی آورند. در ادامه برخی از مشهورترین ایرانیانی را که در Silicon Valley شناخته شده هستند، معرفی می کنیم.

 • بابک فردوسی

بابک فردوسی که به دلیل مدل موهای خاص خود با نام مستعار Mohawk Guy هم شناخته می شود، در آزمایشگاهی به نام پبشرانه جت شروع به فعالیت کرد. یکی از سوابق بابک فردوسی همکاری وی در پروژه های مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) و Cassini-Huygens بود.

 • فرزاد ناظم

فرزاد ناظم بعد از گذراندن دوره دبیرستان خود برای تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد و پس از فعالیت در چند پروژه جذب شرکت اوراکل شد که در سیلیکون ولی قرار دارد. پس از آن فرزاد ناظم از اوراکل به استخدام یاهو درآمد و در آن شرکت شروع به فعالیت کرد. البته در حال حاضر وی به عنوان سرمایه گذار شناخته می شود و مانند گذشته فعالیت خاصی ندارد.

 • پریسا تبریز

پریسا تبریز از پدری ایرانی و مادری آمریکایی-لهستانی متولد شد و پس از گذراندن دوره کارآموزی خود در شرکت گوگل و فارغ التحصیلی از دانشگاه به عنوان مدیر امنیت شبکه گوگل استخدام شد.

 • دارا خسروشاهی

خانواده دارا خسروشاهی مالک یک کارخانه تولید دارو به نام تولی پرس در ایران بودند. او در سال 2017 به عنوان مدیر اجرایی شرکت اوبر که شرایط سختی را تجربه می کرد، انتخاب شد. بد نیست بدانید دارا خسروشاهی، پدربزرگ علی و هادی پروتویی (در ادامه معرفی می کنیم) است.

 • علی و هادی پرتویی

علی و هادی پرتویی، برادران دوقلویی هستند که به عنوان پسران فیروز پرتویی، مؤسس دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف هم شناخته می شوند. علی مؤسس شرکت تبلیغاتی LinkExchange و هادی نیز یکی از مؤسسان شرکت خدمات تلفنی Tellme بود. Code.org پلتفرمی برای آموزش علوم کامپیوتر است که توسط این دو برادر ساخته شد.

 • امید کردستانی

امید کردستانی، متولد ایران پس از رفتن به آمریکا و همکاری با گوگل توانست موفقیت های زیادی را برای این شرکت به ارمغان بیاورد. یکی از افتخارات او، پایه ریزی تبلیغات کلیکی بود که این روش توانست یکی از ایده های نوآورانه در گوگل باشد. امید کردستانی یکی از 100 شخص برتری است که در ایجاد دنیای جدید مؤثر بوده اند.

شرکت های نوپا برای رفع نیازهای جدید

کارآفرینان در هرجایی که باشند تهدید را به فرصت تبدیل می کنند. این موضوع در جایی مانند Silicon Valley که مقر کارآفرینان است با وضوح بیشتری دیده می شود. سبک زندگی در این منطقه نیازهای خاصی را به وجود آورده که به ایجاد استارتاپ های جدید منجر شده است. در ادامه به برخی از این شرکت های نوپا اشاره خواهیم کرد.

 • Café workshop

از آنجا که سبک زندگی و شرایط کار در Silicon Valley کمی متفاوت از دیگر مناطق است، نیازها و فرصت ها نیز در این منطقه با یکدیگر متفاوت هستند. همان طور که پیش از این نیز گفتیم، خرید ملک در سیلیکون ولی بسیار هزینه بر است؛ به همین دلیل صاحبان بسیاری از شرکت های کوچک به جای خرید یا اجاره دفتر کار از خدمات Café workshop استفاده می کنند.

افراد می توانند در این کافی شاپ یک صندلی بگیرند و با استفاده از یک پریز برق و اینترنت پرسرعت و البته لپ تاپ خود کارهای شرکتشان را انجام دهند. هزینه استفاده از این خدمات ساعتی 2 دلار است. یکی از نکات جالب در این کافی شاپ این است که به دلیل پرمشغله بودن افرادی که به اینجا می آیند، معمولاً میزها از قبل رزرو می شوند؛ بنابراین شما می توانید سفارش خود را از طریق اپلیکیشن و در فضای کافی شاپ ثبت کنید.

به هر حال این یک کافی شاپ در Silicon Valley است؛ پس عجیب نیست که حضور تکنولوژی در آن پررنگ باشد. همچنین افراد می توانند در اپلیکیشن این کافی شاپ درصورت تمایل، حرفه و جایگاه خود را مشخص کنند تا به این ترتیب بتوانند تعاملات شغلی یا دوستانه برقرار کنند.

 • ماری جوانا

در حال حاضر استفاده از ماری جوانا در چندین ایالت در آمریکا مجاز است و همین موضوع سبب شده تا چندین شرکت، فعالیت هایی در این زمینه را آغاز کنند؛ برای مثال یکی از شرکت ها در این زمینه با تمام تولیدکنندگان ماری جوانا ارتباط دارد و به این ترتیب امکان شناخت ماری جوانای تهیه شده را به خریداران خواهد داد و آن ها خواهند دانست که مواد مصرفی آن ها کجا کشت شده است و چه کیفیتی دارد.

Flowkana یک شرکت در همین زمینه است که افراد می توانند انواع مختلف ماری جوانا را در آن پیدا کرده و متناسب با نیاز خود (ماری جوانا برای سردرد، بی خوابی و…) بهترین را سفارش دهند که راننده آن را در منزل به آن ها تحویل دهد. شرکت دیگری در این زمینه وجود دارد که درصورت درخواست، دکتری را به همراه ماری جوانای خریداری شده می فرستد تا کارت ماری جوانا طبی را برای شما صادر کند، همچنین Eaze که متعلق به اسنوپ داگ رپر معروف است، یکی از همین شرکت هایی است که ماری جوانا را به خریداران تحویل می دهد.

 • کارهای منزل

اگر شما ساکن سیلیکون ولی باشید، احتمالاً به قدری مشغول کار و مطالعه هستید که زمانی برای انجام کارهای منزل خود نخواهید داشت. کارهایی مانند جمع آوری زباله های درون منزل و قراردادن آن در بیرون از منزل؛ به همین دلیل برخی کارآفرینان با دیدن این خلأ در میان ساکنان سیلیکون ولی اقدام به ایجاد شرکت هایی کردند که این کارهای خدماتی را برای ساکنان انجام دهند. Washio شرکت دیگری است که کار شست وشوی لباس ها را بر عهده دارد. شرکت Shyp هم با گرفتن بسته های پستی شما از در منزل و ارسال آن ها، زمان بیشتری را برای انجام فعالیت های حرفه ای شما حفظ می کند.

دره مرگ

همان طور که پیش از این توضیح دادیم، سیلیکون ولی با تکنولوژی آمیخته شده است که این موضوع در برخی ابعاد خود، موافقان و مخالفانی دارد. ربات ها در سیلیکون ولی به وفور دیده می شوند و می توانند برخی کارها را با دقت بالاتر و با هزینه پایین تر از استخدام یک انسان انجام دهند؛ به همین دلیل استفاده از ربات ها بسیار رایج شده است.

از طرف دیگر بسیاری از افرادی که پیش از این کار ربات ها را انجام می دادند، بیکار شدند و درواقع آن شغل ها از دست رفتند و به عبارتی کشته شدند؛ به همین دلیل Silicon Valley را به عنوان دره مرگ نیز می شناسند، اما واقعیت این است که با ظهور فناوری های جدید نوع مهارت های موردنیاز تغییر می کند و بهتر است افراد به جای مقاومت در برابر پیشرفت صنعت و تکنولوژی، مهارت های جدید را فرابگیرند و همگام با آن پیش بروند؛ چراکه هم زمان با از بین رفتن بسیاری از شغل ها، شغل های جدیدی نیز به وجود می آیند.

این موضوع درباره بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می کند. بازار ارزها یک بازار با ساختاری نو است که فعالیت در آن به دانش خاص خود نیاز دارد و شما تنها با دانستن تحلیل تکنیکال و بنیادی که مربوط به بازارهای مالی سنتی هم هستید، نمی توانید موفقیت چندانی در این بازار کسب کنید یا حداقل می توان گفت میزان سود در چنین حالتی کمتر خواهد شد.

به علاوه شناسایی موقعیت های مختلف کسب سود (همچون کسب سود از طریق ساخت یک NFT) از دیگر مواردی است که مخصوص بازار ارزهاست. بهترین کار برای ورود و کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال، شرکت در یک کلاس آموزش ارز دیجیتال است که خوشبختانه امروزه به صورت آنلاین و حضوری در دسترس هستند.

سخن پایانی

تکنولوژی روزبه روز گسترده تر می شود، اما باید بدانید که تمام مکان های صنعتی و تجاری که امروزه در سطح دنیا شناخته شده هستند، همیشه این طور نبودند و درواقع در بسیاری از موارد یک خلأ در یک منطقه سبب به وجود آمدن فضایی مدرن و پیشرفته شده است. در چنین جریاناتی همیشه شخص یا اشخاصی نقش های کلیدی دارند که درصورت نبود آن افراد رسیدن به چنین موقعیتی غیرممکن می شد.

سیلیکون ولی یکی از همین مناطق است که با وجود افراد خبره و دلسوز توانست از یک رکود به پیشرفت بالایی برسد؛ طوری که افراد و شرکت های مختلف آرزوی حضور در چنین فضایی را دارند. Silicon Valley بهشت استارتاپ هاست و افرادی که ایده های نو دارند می توانند در این منطقه احتمال موفقیت خود را بسیار بالا ببرند. در این مقاله سعی کردیم Silicon Valley را با تمام داستان های جالبی که داشت برای شما بازگو کنیم.

پرسش های متداول

Silicon Valley منطقه ای در جنوب سانفرانسیسکو است که به عنوان بهشت استارتاپ ها نیز شناخته شده است؛ چراکه بهترین ها در زمینه فناوری در این منطقه مشغول به کار هستند.

سیلیکون ولی در بخش جنوبی خلیج سانفرانسیسکو قرار دارد.

تمام افرادی که به فناوری علاقه دارند، در این حوزه مهارت کافی دارند، ایده ای نوآورانه داشته یا قصد سرمایه گذاری روی یک شرکت موفق را دارند، می توانند از این فرصت استفاده کنند.

ایرانیان بسیاری در کنار دیگر ملیت ها در سیلیکون ولی مشغول به فعالیت هستند که اتفاقاً موفقیت های خوبی هم کسب کرده اند. از این میان می توان به بابک فردوسی، فرزاد ناظم، پریسا تبریز، دارا خسروشاهی، علی و هادی پرتویی و امید کردستانی اشاره کرد.

شرکت های موفق بسیاری که در زمینه فناوری فعال هستند، از جمله اپل، گوگل، اینتل، اوبر و مایکروسافت در این منطقه قرار دارند.