ماشین حساب آنلاین محاسبه ارزش پیپ (PIP)

ماشین حساب ارزش پیپ (Pip Calculator) یکی از ابزارهای پرکاربرد در بازار فارکس است. کارگزاران فارکس در طول سال ها، پیپ های کسری یا «پیپت ها» را معرفی می کردند تا در حین معامله، قیمت های پیشنهادی و درخواستی بهتری را به معامله گران ارائه دهند که درواقع بخش کوچک تری از پیپ است. شناسایی پیپ در یک جفت ارز، بستگی به جفت ارز دارد. برخی از جفت ها پیپ خود را در اعشار چهارم دارند درحالی که برخی در اعشار دو هستند. پیپ کسری یا پیپت همیشه از محل پیپ پیروی می کند؛ بنابراین، به ترتیب در اعداد پنج و سۀ اعشاری قرار می گیرد. در این مقاله، قصد داریم تا به معرفی ماشین حساب ارزش Pip بپردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست []

  Pip چیست؟

  Pip مخفف «Price Interest Point» و به معنی «نرخ بهرۀ قیمت» است که نشان دهندۀ کوچک ترین حرکت قیمتی در یک جفت ارز فارکس است.

  ماشین حساب ارزش Pip نشان دهندۀ میزان سود و ضرر در فارکس است. بنابراین، هنگامی که می گوییم یک معامله گر در بازار فارکس ده پیپ کسب کرده است، به این معنی است که ده واحد سود کرده است. پیپ در جفت ارزهایی که یک طرف آن ین ژاپن باشد، نشانگر رقم دوم است. همچنین، در صورتی که جفت ارزی دارای پنج رقم اعشار باشد، به رقم پنجم آن پیپت (Pipette) گفته می شود؛ هر پیپت برابر با یک دهم پیپ است.

  منظور از ارزش پیپ چیست؟

  به عنوان مثال، با قیمت EURUSD (یورو به دلار) 1.23456، رقم «5» نشان دهندۀ محل پیپ است؛ درحالی که رقم «6» نشان دهندۀ یک پیپ جزئی است. بنابراین، حرکت قیمت با یک پیپ به معنای 1.23456+0.0001=1.23457 خواهد بود.

  اگر قیمت به 1.23443 کاهش یابد، این نشان دهندۀ 1.23456-1.23443=0.00013 است؛ یک تغییر 1.3 پیپی.

  روند محاسبۀ جفت ارزها نیز در ماشین حساب ارزش Pip که با اعشار دوم نشان داده می شوند به همین صورت است.

  ارزش پیپ در ارزش پولی برای معامله گران فارکس بسیار مهم است؛ زیرا به تجزیه و تحلیل و درک رشد (یا ضرر) حساب در قالبی آسان و همچنین محاسبۀ توقف ضرر و گرفتن اهداف سود کمک می کند. به عنوان مثال، اگر شما یک استاپ ضرر ده پیپ برای معاملۀ خود تعیین کنید، این می تواند به معنای ضرر 100 یا 1000 دلاری (بسته به اندازۀ لاتی که معامله می کنید) باشد.

  به خاطر داشته باشید که ارزش پیپ همیشه برای جفت ارزهای مختلف بسته به مظنۀ ارز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، هنگام معاملۀ EURUSD، ارزش پیپ به USD نمایش داده می شود؛ درحالی که معاملۀ EURGBP به GBP خواهد بود.

  چگونه از ماشین حساب ارزش Pip استفاده کنیم؟

  ارز حساب  (Account currency): ارز سپردۀ حساب شما می تواند AUD، CAD، CHF، EUR، GBP، JPY، NZD یا USD باشد.

  اندازۀ معامله  (Trade size): اندازۀ معامله ای که در لات یا واحد معامله می کنید، 1 لات (lot)= 100000 واحد است.

  هنگامی که ارز حساب خود و اندازۀ معامله را انتخاب کردید، ماشین حساب ارزش پیپ را با لات های استاندارد، مینی و میکرو با نرخ های فعلی بازار محاسبه می کند.

  نحوۀ انجام محاسبات در ماشین حساب ارزش Pip

  بسته به ارز پایۀ حساب خود، باید ارزش پیپ را بر این اساس تبدیل کنید.

  ارزش پیپ = (1 پیپ / نرخ تبدیل ارز به واحد پول حساب) * اندازۀ لات بر حسب واحد

  به عنوان مثال، ارزش پیپ EURUSD 10 دلار در هر پیپ با اندازۀ لات استاندارد و یک حساب USD است:

  ارزش پیپ = (0.0001 / 1) * 100000 = 10 دلار.

  با این حال، اگر حساب شما به یورو است، باید ده دلار را بر نرخ مبادلۀ EURUSD تقسیم کنید که منجر به ارزش پیپ 8.92 یورو می شود:

  (به عنوان مثال EURUSD=1.1200)

  ارزش پیپ = (0.0001 / [1.1200]) * 100000 = 8.92 یورو.

  پیپت و پوینت (pipette / point) در فارکس چیست؟

  در سال های اخیر، عده ای از بروکرها اقدام به نمایش نرخ ارز هایی با پنج رقم اعشار کرده اند. در این موارد، آخرین رقم نرخ ارز «پیپت» نامیده می شود. هر پیپت در فارکس برابر با یک دهم پیپ است و به عنوان پنجمین رقم اعشار در نظر گرفته می شود (بجر جفت دلار- ین).

  به عنوان نمونه، اگر در جفت ارز یورو دلار قیمت از 1.30575 به 1.30576 افزایش یابد، این حرکت 0.00001 دلار یا یک پیپت تغییر داشته است.

  حتی اگر کارگزاری نرخ ارز را با پیپت نشان دهد، لازم است تا هنگام محاسبه سود و زیان براساس پیپ عمل کند؛ زیرا پیپت استاندارد شناخته شده ای برای بررسی و نشان دادن ارزش معاملات نیست.

  انواع بروکر براساس نمایش پیپت و پیپ در فارکس

  کارگزارها در فارکس دو نوع هستند؛ چهار رقمی ها و پنج رقمی ها که تغییرات قیمت براساس پیپ و پیپت را نمایش می دهند. اکثر بروکرها نیز در سال های اخیر نرخ ارز را تا پنج رقم اعشار پشتیبانی می کنند.

  4رقمی ها (4 Digit Broker)

  امروزه بروکرها معمولاً تا پنج رقم اعشار را پوشش می دهند اما در گذشته بروکرها تنها تا چهار رقم اعشار را پوشش می دادند. درحال حاضر نیز بروکرهایی که تا چهار رقم اعشار را نشان می دهند، بروکرهای قدیمی هستند و تغییر ارزش نرخ ارز را براساس پیپ نشان می دهند (بجز ین ژاپن).

  به عنوان مثال، در جفت یورو دلار که نرخ جفت ارز 1.6324 است، آخرین عدد سمت راست نشان دهندۀ پیپ است اما در جفت دلار ین 100.14، دومین رقم سمت راست نشانگر پیپ است.

  5 رقمی ها (5 Digit Broker)

  در بروکرهایی که تغییرات قیمت تا پنج رقم اعشار نشان داده می شود، پنجمین رقم اعشار پیپت یا پونت نامیده می شود و چهارمین رقم بیان گر پیپ است.

  به عنوان مثال، در یورو دلار اگر قیمت 1.24398 باشد، عدد اعشاری هشت معرف پیپت و نه، نشان دهندۀ پیپ است. در جفت دلار ین (100.123) نیز سومین رقم اعشار پیپت را نشان می دهد. درنتیجه، هر پیپ برابر با ده پیپت و یا ده پوینت است.

  در صورتی که در جفت ارز یورو دلار قیمت از 1.12578 به 1.12588 افزایش یابد، با تغییر ده پیپت یا پوینت روبرو هستیم.

  پیپ در فارکس به چه چیزی اشاره دارد؟

  هرکجا که به پیپ اشاره شود، دو موضوع «میزان تغییرات» و «ارزش هر تغییر» مدنظر است. به بیان دیگر، می توان گفت که پیپ یک واحد استاندارد برای تمامی جفت های ارزی است؛ با این تفاوت که در هر جفت ارزش خاصی دارد.

  با وجود اینکه کارگزارها تمامی محاسبات را در معاملات فارکس به صورت خودکار و بدون نیاز به حساب و کتاب دستی انجام می دهند اما درک انجام این محاسبات امری مهم برای تریدرها به شمار می رود.

  نحوۀ استفاده از ماشین حساب Pip

  برای استفاده از این ماشین حساب کافیست ابتدا وارد سایت Eurotrader شوید و سپس مانند مثال زیر عمل کنید:

  فرض کنید یک لات معامله EURUSD و ارز واریز شده EUR است.

  • ارز واریز: EUR
  • جفت ارز :  EURUSD
  • مقدار پیپ: 1
  • حجم معاملات(Lots) : 1
  • ارزش پیپ به یورو :  9.8135

  نحوۀ محاسبۀ ارزش هر پیپ به صورت تصویر زیر خواهد بود:

  *توجه کنید که مقدار پیپ براساس قیمت تبدیل فعلی جفت ارز محاسبه می شود.

  خلاصه

  در این مقاله به معرفی پیپ در فارکس و نحوۀ محاسبه آن پرداختیم. اصلاح پیپ در فارکس برای بررسی میزان سود و زیان به کار می رود؛ بنابراین، از این پس شما نباید بگویید چند دلار سود کرده اید بلکه باید بگویید چند Pip سود کرده اید.

  در معاملات فارکس سه عامل اصلی تغییرات ولو (نسبت های لات)، اندازۀ تغییرات هر Pip و ارزش هر Pip مبنای برایند سود و زیان است. ارزش هر پیپ در بیش تر جفت ارزهای ماژور که یک طرف آن دلار است، برابر با 0.0001 می باشد اما در جفت های دیگر با تغییر روبرو است.

  بررسی و محاسبۀ تمامی این موارد به صورت روزانه برای یک تریدر کار بسیار سختی است و ماشین حساب ارزش Pip تمامی این محاسبات را بدون درگیرشدن تریدر به فرمول ها انجام می دهد.

  سؤالات متداول

  پیپ چیست؟

  Pip مخفف «Price Interest Point» و به معنی «نرخ بهرۀ قیمت» است که نشان دهندۀ کوچک ترین حرکت قیمتی در یک جفت ارز فارکس است.

  پیپ در فارکس به چه چیزی اشاره دارد؟

  هرکجا که به پیپ اشاره شود، دو موضوع «میزان تغییرات» و «ارزش هر تغییر» مدنظر است.

  انواع بروکر براساس نمایش پیپت و پیپ در فارکس کدامند؟

  کارگزارها در فارکس دو نوع هستند؛ چهار رقمی ها و پنج رقمی ها که تغییرات قیمت براساس پیپ و پیپت را نمایش می دهند. اکثر بروکرها در سال های اخیر نیز، نرخ ارز را تا پنج رقم اعشار پشتیبانی می کنند.