معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل (NEAR Protocol)

نیر پروتکل پلتفرمی غیرمتمرکز است که از مکانیسم اجماع سهام (PoS) استفاده می کند و درنهایت برای مقیاس بندی توان عملیاتی، از یک ساختار sharding/’>شاردینگ بهره می برد. در این بلاک چین، از مکانیسم و طرح های پیشرفته ای مانند Doomslug و Nightshade استفاده می شود که در ادامه به بررسی هریک از آن ها می پردازیم. در اواسط اکتبر 2020 شبکه اصلی NEAR انتشار یافت و بخشی از مالکیت بلاک چین NEAR به دارندگان این ارز دیجیتال واگذار شد. این بلاک چین را گروهی متشکل از بیش از 50 توسعه دهنده بااستعداد با عنوان NEAR Collective طراحی کرده اند.

فهرست []

  تاریخچه نیر پروتکل

  این ارز دیجیتال محصول ذهن درخشان Alexander Skidanov و Illia Polosukhin است. این دو در سال 2018 و به لطف برنامه استارتاپ معروف Y Comninator با یکدیگر آشنا شدند. Alexander Skidanov پیش از راه اندازی NEAR مهندس نرم افزار شرکت Microsoft و مدیر مهندسی MemSQL بود. Illia Polosukhin نیز پیش از راه اندازی NEAR، به عنوان مدیر مهندسی بخش تحقیقات Google، بر روی فناوری های زبانی که اکنون در Google Translate استفاده می شود، کار می کرده است.

  Skidanov و Polosukhin تنها یک روز پس از معرفی NEAR Protocol در جولای سال 2018، تیم دونفره خود را به 10 نفر ارتقا دادند و توانستند پیش از شروع پروسه توسعه این پروژه، حدود 15 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کنند. اکنون تیم NEAR Protocol در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا مستقر بوده و تعداد آن ها به بیش از 50 نفر رسیده است. تیم نیر پروتکل موفق شده است چندین مدال فینالیست مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشگاهی را کسب کند. در حال حاضر، سازمان غیرانتفاعی NEAR Foundation بر مدیریت و توسعه بلاک چین NEAR نظارت دارد. این سازمان از افراد برجسته فضای ارزهای دیجیتال از جمله Illia Polosukhin تشکیل شده است. درنهایت با گذشت زمان، کنترل کامل بلاک چین NEAR به دارندگان این ارز دیجیتال داده شده و NEAR به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) تبدیل شده است.

  ویژگی های ارز دیجیتال نیر پروتکل

  • این ارز قابلیت همکاری با Ethereum را دارد.
  • کارمزد تراکنش های این ارز دیجیتال به قدری کم است که تعیین کمیت آن با واحد yocto انجام می شود.
  • این ارز دیجیتال قابل استخراج است و با پروتکل Proof of Stake کار می کند.
  • نیر پروتکل یک پروژه منبع باز و کاملاً غیرمتمرکز است.
  • کاربران به کمک این ارز می توانند به صورت یکپارچه DApp ها را بسازند و مدیریت کنند.
  • برای ثبت نام یا دسترسی به اپلیکیشن ها نیازی نیست از کلیدها و افزونه مرورگر استفاده کنید.
  • قراردادهای هوشمند این ارز دیجیتال با WebAssembly Virtual Machine سازگار هستند.
  • کارمزد معاملات این ارز دیجیتال از 08/0 درصد تا 2/0 درصد متغیر است.
  • کارمزد برداشت این ارز دیجیتال 1/0 NEAR است.
  • این ارز به صورت «توسعه دهنده» و «کاربرپسند» طراحی شده است.

  مزایا و معایب ارز دیجیتال نیر پروتکل

  همان طور که بیان شد، این ارز با وجود تاریخچه جالب توجه و تیم توسعه دهنده حرفه ای یک پروژه جذاب است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این ارز دیجیتال می پردازیم:

  مزایا

  • NEAR حتی برای کاربرانی که دانش فنی خاصی از تکنولوژی بلاک چین ندارند مناسب است.
  • NEAR با در اختیار قراردادن مؤلفه های Modular به توسعه دهندگان کمک می کند تا پروژه های خود را با سرعت بالا پیگیری و اجرا کنند.
  • این ارز با استفاده از فناوری شاردینگ پیشرفته، میزان مقیاس پذیری را بی نهایت افزایش می دهد.
  • این بلاک چین امنیت فراوانی دارد.
  • کارمزد Gas در این بلاک چین از اتریوم کمتر است.

  معایب

  • این ارز دیجیتال رقابت مستقیمی با غول های بزرگی مانند اتریوم دارد.
  • در فضای کریپتوکارنسی رقابت های بسیاری با فناوری های جدید و روبه رشد وجود دارد.

  نحوه عملکرد ارز دیجیتال نیر پروتکل

  NEAR نیز مانند اتریوم، کاردانو و ترون به عنوان یک بلاک چین «Base-layer» عمل می کند. به این معنا که سایر اپلیکیشن ها براساس بلاک چین این ارز ساخته و مستقر می شوند. این ارز برای دستیابی به قابلیت های توان عملیاتی عظیم خود از فناوری خاصی معروف به Nightshade استفاده می کند. نیر پروتکل یک بلاک چین مبتنی بر Proof of Stake است که برای بهینه سازی عملکرد خود از شاردینگ استفاده می کند؛ با این حال برخلاف شاردینگ انجام شده در سایر ارزهای دیجیتال مانند Polkadot، تمام شاردهای (Shards) موجود در NEAR، به عنوان بخشی از یک بلاک چین در نظر گرفته می شوند.

  معرفی مکانیسم Nightshade در بلاک چین نیر پروتکل

  نیر پروتکل به کمک Rainbow Bridge با اتریوم همکاری می کند و این همکاری به لطف مکانیسمی به نام Nightshade اتفاق می افتد. از طریق این مکانیسم، تنها یک تصویر سریع (Snapshot) از وضعیت فعلی هر شارد به یکی از بلاک های موجود در بلاک چین NEAR اضافه می شود. هریک از شاردها به کمک مجموعه ای از گره های اعتبارسنجی نگهداری می شوند. این گره های اعتبارسنج در زمان تولید بلاک های جدید، وضعیت فعلی شارد خود را منتشر می کنند. برای درک بهتر این موضوع یک تقاطع چندین جاده ای را در نظر بگیرید؛ بلاک چین نیر پروتکل تقاطع است و هریک از جاده ها یک شارد هستند. علاوه بر حالت تقاطعی ممکن است شاردهای بلاک چین NEAR به صورت موازی با یکدیگر کار کنند؛ زیرا تراکنش های اجراشده روی آن ها با یکدیگر هم پوشانی ندارد. این موضوع کارایی بلاک چین را بسیار افزایش می دهد.

  معرفی مکانیسم Doomslug در بلاک چین نیر پروتکل

  یکی دیگر از اجزای مهم بلاک چین این ارز مکانیسم Doomslug است. Doomslug به گره های اعتبارسنجی شبکه این امکان را می دهد تا به نوبت بلاک ها را تولید کنند. این پروسه در هر دوره اتفاق می افتد و هر دوره نیز 12 ساعت طول می کشد. تقریباً در هر ثانیه یک بلوک جدید در بلاک چین NEAR تولید می شود. در حال حاضر، پاداش های هر بلاک در NEAR Protocol حدود 5 درصد در سال است. 90 درصد از پاداش های هر بلاک به اعتبارسنج های استیک (Staking Validators) و نماینده استخرهای استیک (Staking Pools) واگذار می شود. 10 درصد باقی مانده آن نیز به خزانه NEAR اختصاص دارد که در حال حاضر توسط NEAR Foundation مدیریت می شود.

  نحوه استیک کردن در بلاک چین نیر پروتکل

  برای تبدیل شدن به گره اعتبارسنجی در بلاک چین این ارز دیجیتال لازم است توکن های NEAR خود را در شبکه استیک کنید. میزان دقیق موردنیاز برای استیک کردن به مقدار توکن های استیک شده توسط سایر اعتبارسنج های موجود در شارد بستگی دارد. هر شارد موجود در بلاک چین NEAR شامل 100 جایگاه (Seat) است. برای تبدیل شدن به اعتبارسنج حداقل باید یک جایگاه داشته باشید. هزینه هر جایگاه با توجه به مقدار کل NEAR استیک شده تعیین می شود؛ برای مثال برای تعیین هزینه یک جایگاه باید کل میزان توکن استیک شده در یک شارد را بر 100 تقسیم کنید. درصورت بروز هرگونه خطا از یک اعتبارسنج، بخشی از سهام وی به عنوان جریمه از دست می رود. اعتبارسنج و نمایندگان استخرهای استیک می توانند در زمان دلخواه توکن استیک شده خود را از شبکه خارج کنند. اگر سرمایه کافی برای خرید جایگاه ندارید، می توانید نمایندگان استخرهای استیک را متقاعد کنید تا توکن هایشان را به شما واگذار کنند.

  اعتبارسنج (Validator)میزان استیک (Stake)جایگاه ها (Seats)
  V11.000.00048
  V2500.00024
  V3300.00014
  V4300.00014
  —–20.500—-
  V520.0000

  کاربردهای ارز دیجیتال نیر پروتکل

  نیر پروتکل (NEAR Protocol)، یک بلاک چین ارز دیجیتال با عملکرد قرارداد هوشمند است. این بلاک چین به گونه ای طراحی شده تا بتواند ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز را تسهیل دهد و در این راستا به توسعه دهندگان کمک کند. این ارز از مکانیسم Sharding، با نام Nightshade و همچنین از مکانیسم دیگری با نام Doomslug برای تولید بلاک جدید و پردازش بیش از 100 هزار تراکنش در ثانیه استفاده می کند. پلتفرم NEAR بر برخی از محدودیت های موجود در سیستم های رقیب مانند توان عملیاتی کم، سرعت پایین و سازگاری کم غلبه کرده و محیط ایده آلی را برای dApp ها فراهم می کند.

  کیف پول های ارز دیجیتال نیر پروتکل

  از آنجا که این ارز دیجیتال یک رمز ارز جدید است، کیف پول های بسیاری از این رمز ارز پشتیبانی نمی کنند، اما خوشبختانه NEAR کیف پول اختصاصی تحت وب خود را ارائه داده و علاوه بر آن دو کیف پول موبایلی Trust Wallet و Math Wallet و کیف پول سخت افزاری Ledger نیز برای نگهداری NEAR Protocol در دسترس هستند.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال نیر پروتکل

  در حال حاضر، صرافی های معتبری مانند Binance، Huobi Global، OKEx و… از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. با وجود اینکه حجم کل معاملات 24 ساعته چندان چشمگیر نیست، نقدینگی NEAR در هر دو صرافی Huobi و Binance بسیار بالاست. باید توجه داشت که در حال حاضر نرخ تورم NEAR به صورت سالانه مشمول نرخ تورم 5 درصدی می شود؛ بنابراین بهتر است این ارز دیجیتال را به جای معامله یا هولد، به منظور استیک کردن خریداری کنید. (این یک توصیه مالی نیست).

  خرید ارز دیجیتال نیر پروتکل

  اگر مایل به خرید این ارز دیجیتال هستید، مانند سایر ارزهای دیجیتال باید به کمک پلتفرم های معاملاتی پشتیبان ارز مدنظر اقدام کنید. در مثال زیر می خواهیم ارز NEAR Protocol را از طریق جفت ارز تتر (USDT) در صرافی بایننس خریداری کنیم:

  گام اول

  1.ابتدا به سایت رسمی صرافی بایننس بروید و از طریق گزینه «Sign Up» ثبت نام کنید.

  2. سپس حساب بایننس خود را با USDT یا دارایی پشتیبانی شده دیگر، شارژ کنید.

  3. در حال حاضر در صرافی بایننس رمز ارزهایی مانند USDT، BTC، BUSD و BNB با NEAR جفت شده اند.

  گام دوم

  4. به پلتفرم Trade صرافی بروید و جفت ارز مدنظر خود را انتخاب کنید. (برای مثال NEAR/USDT یا NEAR/BTC)

  گام سوم

  5. در پایین صفحه، از طریق پنل سفارشات به قسمت خرید بروید.

  6. سپس گزینه سفارش «Market» را انتخاب کنید.

  گام چهارم

  7. از طریق این پنل میزان USDT را که برای خرید NEAR در نظر دارید، وارد کنید.

  8. این امر سبب می شود سفارش شما به صورت خودکار با بهترین قیمت موجود در بازار اجرا شود.

  9. پس از تکمیل سفارش، دارایی NEAR خریداری شده به موجودی حساب بایننس شما واریز می شود.

  پروژه های ارز دیجیتال نیر پروتکل

  با وجود اینکه زمان کمی از راه اندازی شبکه اصلی NEAR می گذرد، در حال حاضر پروژه های بسیاری روی این پلتفرم ساخته شده است. این پروژه ها عبارت اند از:

  • Flux: یک پروتکل غیرمتمرکز و بازار آزاد است که در اوت 2020 در NEAR راه اندازی شد.
  • Mintbase: پلتفرمی است که فرایند انتشار و فروش NFT ها را ساده و ارزان می کند.
  • Paras: یک بازار NFT به شمار می آید که تمرکز آن بر آثار باکیفیتی است که توسط چند هنرمند منتخب خلق شده اند.

  عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال نیر پروتکل

  قیمت نیر پروتکل با توجه به سطح پذیرش و مشارکت سایر شبکه های مهم بلاک چین تغییر می کند. در این صورت، ممکن است حداکثر قیمت معاملات در سال 2022 به 12/17 دلار برسد. همان طور که می دانید، بازار ارزهای دیجیتال نوسانات بسیاری دارد؛ از این رو پیش بینی قیمت رمز ارزها کار دشواری است؛ زیرا افکار عمومی به شدت تحت تأثیر قانون گذاری برخی از دولت ها بوده و ممکن است با اجرای یک قانون جدید مانند کسر مالیات از دارایی های دیجیتالی، میزان تقاضای خرید نیز کاهش بیابد. براساس قانون عرضه و تقاضا، کاهش میزان تقاضا سبب کاهش قیمت می شود.

  آینده ارز دیجیتال نیر پروتکل

  همان طور که پیش از این اشاره شد، NEAR در ابتدای آپریل 2021، پل ارتباطی خود با اتریوم را با عنوان Rainbow Bridge منتشر کرد. این پل به کاربران این امکان را می دهد تا توکن های Ethereum ERC20 خود را برای استفاده در اکوسیستم NEAR dapp به NEAR متصل کنند. این امر گام بزرگی به سمت اهداف NEAR است و پلتفرم را تا حد امکان در دسترس قرار می دهد. در حال حاضر NEAR در حال کار روی پروسه اجرای Ethereum Virtual Machine (EVM) است. EMV پشته نرم افزاری (Software Stack) است که اتریوم از آن برای اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز استفاده می کند.

  پس از تکمیل این پروژه، توسعه دهندگان می توانند بدون نیاز به اعمال تغییر، برنامه های اتریوم خود را روی NEAR مستقر کنند. درنهایت نیز مانع اصلی راه اندازی زنجیره متقابل (Cross-Chain) از بین می رود.

  نتیجه گیری

  ارز دیجیتال نیر پروتکل توکن بومی بلاک چین غیرمتمرکز و منبع بازی با همین نام است که در 22 آپریل 2020 در آمریکا منتشر شده است. این بلاک چین ویژگی هایی دارد که آن را به یک پروژه جذاب و منحصربه فرد تبدیل کرده است. شما می توانید با استیک میزان مشخص NEAR در این شبکه به یک اعتبارسنج تبدیل شوید و پاداش دریافت کنید.

  سوالات متداول

  این ارز دیجیتال را Alexander Skidanov و Illia Polosukhin در سال 2020 منتشر کردند.

  در حال حاضر، سازمان غیرانتفاعی NEAR Foundation بر مدیریت و توسعه بلاک چین NEAR نظارت دارد.

  وی یکی از بنیان گذاران اصلی نیر پروتکل است. Skidanov پیش از این مهندس نرم افزار شرکت Microsoft و مدیر مهندسی MemSQL بوده است.

  او یکی از بنیان گذاران اصلی ارز دیجیتال نیر پروتکل است. Polosukhin پیش از راه اندازی NEAR، به عنوان مدیر مهندسی بخش تحقیقات Google، روی فناوری های زبانی که اکنون در Google Translate استفاده می شود، کار می کرده است.

  کارمزد معاملات این ارز از 08/0 درصد تا 2/0 درصد و هزینه برداشت آن برابر با 1/0  NEAR است.

  NEAR حتی برای کاربرانی که دانش فنی خاصی از تکنولوژی بلاک چین ندارند نیز مناسب است و با در اختیار قراردادن مؤلفه های Modular به توسعه دهندگان کمک می کند تا پروژه های خود را با سرعت بالا پیگری و اجرا کنند.

  این ارز رقابت مستقیمی با غول های بزرگی همچون اتریوم دارد و به عنوان یک پروژه جدید رقبای بسیاری در سر راه خود دارد.

  برای تبدیل شدن به گره اعتبارسنجی در بلاک چین این ارز لازم است توکن های NEAR خود را در شبکه استیک کنید.

  نیر پروتکل کیف پول اختصاصی تحت وب خود را ارائه داده است. علاوه بر آن دو کیف پول موبایلی Trust Wallet و Math Wallet و کیف پول سخت افزاری Ledger نیز برای نگهداری NEAR Protocol در دسترس هستند.

  در صورت تمایل می توانید این ارز دیجیتال را از طریق صرافی های معتبری مانند Binance، Huobi Global یا OKEx خریداری کنید.