فارکس یکی از انواع بازارهای مالی است که سرمایه گذاران در آن با خرید و فروش جفت ارزهای مختلف، سود کسب می کنند. بازار فارکس غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ مکان فیزیکی متمرکزی وجود ندارد که سرمایه گذاران بتوانند به آنجا بروند و ارزهای مورد علاقه خود را بخرند یا بفروشند. تمرکززدایی همچنین به این معناست که بازار توسط هیچ نهاد واحدی کنترل یا نظارت نمی شود، بلکه قانون گذارها یا مقامات در مناطق مختلف آن را کنترل می کنند. همین مسئله سبب می شود میزان کلاهبرداری های فارکس، در مقایسه با دیگر بازارهای مالی تا حدی بیشتر باشد. اگر شما هم قصد ورود به این بازار و سرمایه گذاری در فارکس را دارید، برای آگاهی از روش های کلاهبرداری احتمالی تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

فهرست []

  سرمایه گذاری در فارکس چگونه انجام می شود؟

  در معاملات فارکس، پول کالایی است که میان شرکت کنندگان معامله می شود؛ به همین دلیل ارزها به صورت جفت معامله می شوند و وقتی یک ارز می خرید، هم زمان ارز دیگری را می فروشید و بالعکس؛ برای مثال زمانی که جفت ارز eurusd را انتخاب می کنید، درواقع یورو خریداری کرده و دلار آمریکا می فروشید؛ با این امید که قیمت یورو در مقایسه با دلار آمریکا در آینده افزایش یابد.

  فارکس یک فرصت سرمایه گذاری محسوب می شود که مدت هاست در دنیای سرمایه گذاری وجود داشته، اما در دهه گذشته در دسترس جامعه خرده فروشی گسترده تری قرار گرفته است. یکی از مزایای فارکس برای سرمایه گذاران خرد این است که هیچ الزامی برای داشتن یکی از ارزها برای آن ها وجود ندارد و می توانند به راحتی برای خرید و فروش انواع جفت ارزها اقدام کنند.

  درواقع سرمایه گذاران با گمانه زنی درباره تغییرات قیمت جفت ارزها می توانند از افزایش و کاهش قیمت ها سود ببرند. یکی از جذابیت های کلیدی معاملات CFD ها، اهرم است. به این معنا که معامله گران برای ورود به بازار به سرمایه زیادی ندارند و می توانند با استفاده از قابلیت اهرم، با سرمایه بیشتری وارد بازار شوند.

  استفاده از اهرم ها می تواند در شرایط نامساعد بازار، به ضرر زیاد منجر شود؛ بنابراین فارکس را می توان یک بازار سرمایه گذاری در نظر گرفت که ممکن است سود یا ضرر زیادی برای سرمایه گذاران خود به همراه داشته باشد.

  کلاهبرداری های فارکس چیست؟

  فارکس بزرگ ترین بازار مالی در جهان است که روزانه بیش از 6 تریلیون دلار در سطح جهان با استفاده از آن معامله می شود. این رقم خیره کننده، همراه با جادوی قابلیت اهرم، به این معناست که فرصت های زیادی برای کسب سود در بازار فارکس وجود دارد؛ حتی اگر این کار با ریسک های زیادی نیز همراه باشد. این فناوری به معنای واقعی کلمه بازار فارکس را دموکراتیک کرده است و تقریباً هیچ مانعی برای ورود به این بازار برای سرمایه گذاران خرد وجود ندارد.

  معامله در فارکس به دانش، مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد، اما از آنجا که برای ورود به این بازار محدودیت های زیادی وجود ندارد، افراد ناآگاه در برابر آسیب های زیادی قرار می گیرند؛ به همین دلیل فارکس معدن طلای عظیمی برای سودجویان است؛ زیرا بیساری از افراد با وعده کسب درآمد کلان شبانه روزی تلاش می کنند افراد ناآگاه را جذب کنند. این افراد معامله در فارکس و توانایی کسب سود را روشی سریع و آسان می دانند.

  تا زمانی که سود فراوانی در بازار فارکس وجود داشته باشد، کلاهبرداری های فارکس نیز همیشه وجود خواهند داشت؛ بنابراین عاقلانه است سرمایه گذاران بتوانند کلاهبرداری های فارکس را به اشکال مختلف شناسایی کرده و از آن اجتناب کنند.

  انواع کلاهبرداری های بازار فارکس

  کلاهبرداری های فارکس به اشکال مختلف وجود دارد؛ برخی رایج و برخی دیگر کمتر رایج هستند. یکی از بزرگ ترین چالش ها در شناسایی کلاهبرداری ها این است که بسیاری از خدمات و ویژگی های ارائه شده در کارگزاری های امروزی قانونی هستند.

  درواقع کلاه برداران ماهر از تاکتیک های مختلف برای طبیعی جلوه دادن کلاهبرداری ها استفاده می کنند. در ادامه برخی از رایج ترین خدمات قانونی را که در بیشتر موارد کلاه برداران از آن ها سوءاستفاده می کنند، معرفی کرده ایم:

  ۱- کلاهبرداری های صندوق متقابل فارکس (PAMM)

  ماژول مدیریت تخصیص درصد (PAMM) از مدل سنتی صندوق های تأمینی الهام می گیرد و به عنوان یک محصول قانونی، راهی فوق العاده برای سرمایه گذاران برای مشارکت در یک صندوق مدیریت شده است؛ با این حال مهم است قبل از سرمایه گذاری، بررسی های لازم را انجام دهید. در ادامه به برخی از عوامل کلیدی و مهم که باید به آن ها توجه کنید اشاره خواهیم کرد:

  • مدیران صندوق های واجد شرایط: بررسی کنید که مدیران صندوق واجد شرایط و باتجربه هستند. بسیاری از صندوق های کلاهبرداری ادعا می کنند مدیران صندوق های آن ها افراد حرفه ای واجد شرایط هستند، اما درواقع این طور نیستند.
  • نرخ بازده: کلاه برداران اغلب ادعای بازده کلان دارند و اعدادی را به سرمایه گذاران پیشنهاد می کنند که فراتر از هنجارهای بازار هستند تا آن ها را جذب کنند. حتماً ادعای این صندوق ها را بررسی کنید و به سادگی و کورکورانه سرمایه گذاری نکنید.
  • کارمزد بیش از حد: وجود کارمزد کاملاً طبیعی است، اما قبل از سرمایه گذاری حتماً بررسی کنید شرایط خروج از صندوق سرمایه گذاری چیست و آیا امکان خروج زودهنگام از صندوق وجود دارد یا نه و جریمه احتمالی این کار چقدر است.

  ۲- کلاهبرداری ربات های تریدینگ

  ربات هایی که برای ترید استفاده می شوند، در بیشتر موارد ابزارهای قدرتمندی هستند که روند انجام معاملات را آسان تر می کنند؛ با این حال سرمایه گذاران باید از روند کار این ربات ها مطمئن شوند. اتوماسیون مزایای ذاتی خود را دارد، اما ایجاد سود نامحدود یکی از آن ها نیست.

  متأسفانه برخی کلاه برداران راه حل هایی ارائه می دهند که آنچه ادعا می کنند نیست. کلاه برداران با مطالبی مانند «در طول شبانه روز از بازارها سود بی پایان کسب کنید» یا «سود تضمین شده» توجه افراد ناآگاه را به خود جلب می کنند. این ادعا درست نیست و حتی بهترین و معتبرترین راه حل ها نمی توانند دقت 100 درصد یا حتی نزدیک به آن را تضمین کنند.

  ۳- کلاهبرداری های فارکس از طریق سیگنال های معاملاتی

  سیگنال های معاملاتی ایده ها یا پیشنهادهایی را به معامله گران ارائه می دهند که به آن ها کمک می کند از فرصت های موجود در بازار استفاده کنند. افراد یا شرکت ها می توانند سیگنال ها را به صورت دستی یا خودکار تولید کنند. افراد می توانند از تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی یا هر دو برای تولید سیگنال های معاملاتی استفاده کنند. مهم ترین نکاتی که باید هنگام استفاده از سیگنال های معاملاتی در نظر داشته باشید، عبارت اند از:

  1. دقت سیگنال ها: برخی ارائه دهندگان سیگنال تضمین می کنند که دقت سیگنال های ارائه شده و صحت آن ها حدود 90 درصد است؛ درحالی که حتی بهترین معامله گران و فناوری نیز نمی توانند به این سطح از دقت دست یابند. با کمی بررسی، می توانید سیگنال های قبلی ارائه دهندگان سیگنال را در برابر داده های قدیمی بازار بررسی کنید.
  2. دریافت هزینه در ازای ارائه سیگنال: برخی کارگزاران در ازای ثبت نام و دریافت وجه، سیگنال های خرید و فروش را در اختیار کاربران قرار می دهند.

  ۴- Holy Grail یا جام مقدس، یکی از انواع کلاهبرداری های فارکس

  کلاه برداران می دانند سخت ترین بخش در سرمایه گذاری، شناسایی و استفاده از بهترین فرصت های معاملاتی در بازار است، اما برخی سرمایه گذاران ساده لوح به دنبال روش هایی هستند که بتوانند تمام وقت از بازار فارکس سود کسب کنند. هرگونه تبلیغ نرم افزار یا شرکتی که ادعا می کند سیستم معاملاتی «جام مقدس» دارد که شما را از ضرر در بازار محافظت می کند، کلاهبرداری است و باید به طور کامل از آن اجتناب شود.

  ۵- کلاهبرداری فارکس با بازگشت تضمینی

  در این کلاهبرداری، سرمایه گذاران تشویق می شوند به یک سرویس یا شرکتی که در بازار فارکس معامله می کند، بپیوندند و سودهای دوره ای ثابتی کسب کنند. این ادعا نیز در دسته انواع کلاهبرداری های فارکس قرار می گیرد؛ زیرا این بازار مالی بسیار سریع و پویاست. سود و زیان بخشی از معاملات فارکس است و نمی توان آن را پیش بینی کرد؛ بنابراین کسب سود تضمین شده از بازار عملاً غیرممکن است.

  هیچ استراتژی سرمایه گذاری بی خطری وجود ندارد که ضرر نداشته باشد و هرکسی قول سود تضمین شده از بازار فارکس را بدهد، به احتمال زیاد قصد کلاهبرداری دارد.

  کلاهبرداری کارگزارهای فارکس

  متأسفانه یکی از معایب بازار فارکس این است که احتمالاً برخی کارگزاری های فعال در بازار نیز ممکن است کلاهبرداری باشند! در ادامه به برخی از کلاهبرداری هایی که از طریق کارگزاری ها انجام می شود، اشاره خواهیم کرد:

  1- دست کاری قیمت

  این مدل رایج ترین کلاهبرداری است که کارگزاران کلاه بردار انجام می دهند. برخی کارگزاران پلتفرم های معاملاتی خود را دست کاری می کنند تا همیشه به ضرر معامله گران باشد. این کلاهبرداری می تواند به شکل لغزش منفی باشد که در آن سفارش های ورود و خروج با قیمت های نامطلوب برای معامله تعیین می شوند.

  2- اهرم غیر معمول

  اهرم یک نوآوری عالی در معاملات CFD است. شما می توانید در معاملات موفق سود فراوانی کسب کنید، اما در معاملات ناموفق هم به مقدار زیادی ضرر کنید. برخی کارگزاران سطوح اهرم غیرمعمول بالایی تا 2000:1 ارائه می کنند که سرمایه گذاران را به وعده های سودهای کلان سوق می دهند، اما نباید فراموش کرد که احتمال ضرر نیز به اندازه سود، قوی است.

  3- حساب های بانکی مشتریان تفکیک نشده

  کارگزاران کلاهبرداری در بیشتر موارد یک حساب بانکی واحد را هم برای وجوه مشتریان خود و هم سرمایه در حال استفاده خود ایجاد می کنند؛ یعنی وقتی میزان سرمایه در حسابشان کاهش می یابد، آن ها به احتمال زیاد به دنبال روش هایی برای جبران سرمایه ازدست رفته از طریق مشتریان هستند. این استراتژی یک رویه تجاری بسیار بدی است و اگر کارگزار نتواند تعهدات مالی خود را انجام دهد، دارایی سرمایه گذار با سرمایه کارگزاری ترکیب می شود.

  4- پاداش و تبلیغات جعلی

  پاداش و تبلیغات پیشنهادهای جذاب توسط کارگزاران از جمله موارد قانونی و کاملاً رایج است. کارگزاران دارای مجوز و نظارت باید مطمئن شوند که پاداش ها و تبلیغات آن ها با دستورالعمل های نظارتی مطابقت دارد. با این حال برخی از کارگزاران مشکوک، سرمایه گذاران را با تبلیغات گمراه کننده و دارای شرایط و ضوابط سخت گیرانه یا کاملاً دست نیافتنی جذب می کنند. درواقع تقریباً همیشه قبل از اینکه سرمایه گذاران آن ها فرصتی برای برداشت سود پیدا کنند، سرمایه خود را از دست می دهند.

  5- کلاهبرداری فارکس از اطلاعات شخصی

  هنگام ثبت نام در یک شرکت کارگزاری، باید برخی اطلاعات خصوصی و محرمانه خود و احتمالاً حتی اطلاعات پرداخت مانند جزئیات کارت اعتباری را در اختیار پلتفرم قرار دهید. یک کارگزار قانونی و تحت نظارت وظیفه دارد اقدامات امنیتی لازم را انجام دهد تا مطمئن شود داده های شما خصوصی باقی می مانند، هرگز به اشتراک گذاشته نمی شوند یا به شخص ثالث فروخته نمی شوند.

  وقتی درباره دلالان کلاهبرداری صحبت می شود، ممکن است اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهند، یا بدتر از آن، ممکن است اطلاعات شما را به شخص ثالث بفروشند. این اشخاص ثالث ممکن است ایمیل های ناخواسته برای شما ارسال کنند. سرقت هویت و فروش اطلاعات شخصی به طور بالقوه می تواند به ضرر سرمایه گذاران بی گناه منجر شود.

  خلاصه مطلب

  توصیه می شود در یک کارگزار قانون گذاری شده با سابقه خوب، بی عیب و نقص و دارای بازخورد مثبت از سرمایه گذاران قبلی و فعلی سرمایه گذاری کنید تا قربانی یک کلاهبرداری معاملات فارکس نشوید. به هیچ عنوان جذب طرح های بازدهی سریع نشوید و فراموش نکنید هیچ چیز خوب را به راحتی نمی توان در دنیای واقعی به دست آورد.

  پرسش های متداول

  ۱- چگونه کلاهبرداری های فارکس را تشخیص دهم؟

  کلاهبرداری های فارکس انواع و اقسام مختلفی دارد. به طورکلی، اگر چیزی بیش ازحد خوب به نظر می رسد، به احتمال زیاد یک طرح کلاه برداری خواهد بود. بازدهی زیاد، شرایط معاملاتی بیش ازحد خوب، طرح های معاملاتی عجیب و همه این ها انواع مختلفی از کلاهبرداری های فارکس هستند که باید از آن ها اجتناب شود. برای اینکه از کلاه برداری های کارگزاری های فارکس در امان باقی بمانید، یک کارگزار قانون گذاری شده با شهرت خوب و سابقه طولانی انتخاب کنید.

  ۲- کلاهبرداری های رایج فارکس کدام اند؟

  بسیاری از کلاه برداری های رایج فارکس از سال 2020 حول سیستم های ربات و فروشندگان سیگنال می چرخند. اگر منطقی به آن فکر کنید، متوجه می شوید هرکس که رباتی دارد که بتواند ثروت هنگفتی را در عرض چند ماه برگرداند، به 99 دلار شما نیاز ندارد. همین امر در مورد فروشندگان سیگنال نیز صادق است. اگر سیگنال های آن ها بسیار عالی باشد، باید بتوانند حساب خود را تقویت کنند و ظرف چند ماه در یک جزیره یونانی زندگی کنند!