مزایای بازار فارکس برای تریدرها

معاملات ارزی که معمولاً به آن تجارت فارکس (Forex) می گویند، به فرایند خرید و فروش ارز با هدف کسب سود گفته می شود. به عنوان یک بازار جهانی، معاملات فارکس در سراسر جهان انجام می شود و در این میان، بزرگ ترین بازارها در مراکز مالی بزرگ از جمله نیویورک، لندن، توکیو و هنگ کنگ واقع شده اند. بازار فارکس گسترده است و از نهادهای متعددی از جمله بانک ها، مؤسسات مالی/ تجاری و کارگزاران تشکیل شده است که همگی درباره حرکت جفت ارزها گمانه زنی می کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع مزایای بازار فارکس بپردازیم؛ پس ما با همراه باشید.

فهرست []

  بازار فارکس به دلیل در دسترس بودن و مناسب بودن این بازار برای مبتدیان، به طور فزاینده ای در میان معامله گران خرده فروشی محبوب است. اگر به تجارت فارکس علاقه مند هستید و آن را سرمایه گذاری بالقوه ای در نظر می گیرید، باید از مزایای آن متناسب با شرایط خودتان مطلع باشید.

  مزایای اصلی بازار فارکس چیست؟

  ۱- فارکس، یک بازار بزرگ و جهانی

  وقتی درباره مزایای معامله در فارکس صحبت می شود، اندازه و مقیاس آن در ابتدای لیست مزایای فارکس قرار می گیرد. به عنوان بزرگ ترین بازار مالی جهان، به طور متوسط بیش از 4 تریلیون دلار در روز در این بازار مبادله می شود. معامله گران در سراسر جهان در هر ساعتی جفت ارز را خرید و فروش می کنند که فارکس را به بازاری جهانی با فضای زیادی برای سودآوری تبدیل می کنند. این وسعت بازار به بسیاری از مزایای معاملات فارکس، از جمله دسترسی، نقدینگی، نوسانات بالا و گستردگی ساعات معاملات کمک می کند.

  ۲- فارکس، مناسب برای سرمایه گذاران مبتدی

  یکی از بزرگ ترین مزیت های معاملات فارکس دسترسی است. در مقایسه با سایر بازارها، ورود به فارکس نسبتاً آسان است و نیازی به سرمایه گذاری اولیه زیادی ندارد که این امر محبوبیت آن را در میان معامله گران افزایش داده است؛ با این حال صرف نظر از میزان سرمایه ای که می گذارید، تجارت موفق نیازمند دانش و مهارت است. حساب های آزمایشی رایگان به شما کمک می کنند تا معامله در بازار فارکس را بدون ریسک تمرین کرده و اساساً یک نسخه آزمایشی «قبل از خرید را امتحان کنید».

  با شبیه سازی یک محیط معاملاتی لایو، حساب های آزمایشی به شما این فرصت را می دهند تا به یک پلتفرم معاملاتی عادت کنید، با حرکات بازار آشنا شوید و یک استراتژی مدیریت ریسک ایجاد کنید. همه این مزایا بدون داشتن هیچ گونه تعهد مالی در اختیار شما قرار داده می شود. بیشتر کارگزاران حساب های آزمایشی را در اختیار کاربران قرار می دهند؛ بنابراین اگر قصد معامله در فارکس را دارید، ابتدا مطمئن شوید از این ابزارها نهایت استفاده را می برید.

  ۳- امکان خرید و فروش 24 ساعته در بازار فارکس 

  ساعات حرکت بازار یکی دیگر از مزایای اصلی معاملات فارکس است. در این بازار، معاملات مستقیم میان طرف های معامله انجام می شود که یک کارگزار فارکس آن را امکان پذیر می کند؛ بنابراین می توان گفت ساعت کاری بازار فارکس به ساعت کاری هیچ یک از صرافی های متمرکز بستگی ندارد. تا زمانی که بازاری در جایی در جهان باز باشد، معاملات انجام می شوند. در بریتانیا، معاملات از ساعت 9 بعدازظهر یکشنبه با بازشدن بازار سیدنی آغاز می شود و به طور مداوم تا پایان سشن در نیویورک در ساعت 10 شب جمعه ادامه دارد.

  با توجه به اینکه بازار فارکس در تعطیلات آخر هفته به روی معامله گران خرده فروشی بسته است، باید توجه داشته باشید نرخ ها به حرکت خود ادامه می دهند و شما باید این را در استراتژی معاملاتی خود لحاظ کنید تا هرگونه ریسک احتمالی کاهش یابد.

  ۴- پایین بودن هزینه انجام تراکنش ها

  نه تنها بازار فارکس به سرمایه کمی برای ورود نیاز دارد، بلکه پس از واردشدن به آن، هزینه های مبادله نیز کم است. به طور معمول، کارگزاران از اسپردها کسب درآمد می کنند که با پیپ اندازه گیری شده و در قیمت یک جفت ارز لحاظ می شود. پیپ واحد اندازه گیری است که برای نشان دادن تغییر ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر استفاده می شود.

  وقتی یک کارگزار یک جفت ارز به شما پیشنهاد می کند، قیمت فروش و قیمت خرید را تعیین می کند. تفاوت پیپ بین این دو نشان دهنده اسپرد است که باید آن را در ازای تسهیل روند انجام تراکنش به کارگزاری بپردازید. اسپردها معمولاً کم هستند و سبب می شوند معاملات فارکس نسبتاً ارزان باشد؛ با این حال هنگام انتخاب یک کارگزار باید تمام هزینه های مرتبط را بررسی کنید؛ زیرا برخی ممکن است هزینه ثابت یا کمیسیون متغیر نیز دریافت کنند.

  ۵- بهره مندی از مزایای اهرم در فارکس

  از میان همه مزایای بازار فارکس، شاید در دسترس بودن اهرم جذاب ترین باشد؛ زیرا به شما کمک می کند با سرمایه نسبتاً کمی پوزیشن بالایی باز کنید. بیشتر کارگزاران فارکس به معامله گران خرده فروش اجازه می دهند سپرده ای را کنار بگذارند و در مقابل آن وام بگیرند تا سهام بسیار بالاتری داشته باشند که این امر شبیه سپرده گذاری برای وام مسکن هنگام خرید ملک است.

  اهرم موجود شما به صورت یک نسبت بیان می شود و بیشتر کارگزاران فارکس قانون گذاری شده حداکثر اهرم را برای معامله گران خرده فروشی محدود می کنند. نسبت معمول اهرم در بیساری از کارگزاری ها 1:30 و 1:50 است؛ برای مثال اگر از اهرم 1:50 استفاده کنید، می توانید به ازای هر 1 پوند سرمایه در حساب خود تا 50 پوند معامله کنید؛ درحالی که این قابلیت پتانسیل کسب سود بیشتر را افزایش می دهد، می تواند به زیان بیشتر نیز بینجامد؛ بنابراین اهرم باید همیشه با احتیاط استفاده شود.

  نقدینگی بالای بازار فارکس

  نقدینگی به سهولت خرید یا فروش دارایی با تأثیر محدود بر ارزش آن اشاره دارد. مقیاس جهانی ارز همراه با حجم بالا و فعالیت 24 ساعته، بازار فارکس را به نقد شوندگی ترین بازار در دنیای تجارت تبدیل کرده است. این موضوع به این معناست که اگر به عنوان یک معامله گر با جفت ارزهای اصلی مانند GBP/USD یا EUR/GBP معامله می کنید، دارایی های شما به راحتی می توانند با اختلاف کمی در مقایسه با ارزششان مبادله شوند.

  درنتیجه نقدینگی بالا این امکان را برای شما فراهم می کند تا با کمترین ریسک، معاملات فارکس را مدیریت کنید. نقدینگی فارکس زمانی کاهش می یابد که برای خرید و فروش جفت ارزهای جزئی یا عجیب و غریب می پردازید.

  ۶- نوسانات بازار فارکس

  بازار فارکس متأثر از تعدادی عوامل خارجی است، از جمله اما نه محدود به:

  • ثبات اقتصادی یک کشور خاص
  • اقتصاد جهانی در کل
  • اخبار سیاسی، رویدادها
  • معاملات تجاری
  • بلایای طبیعی

  این عوامل گاهی اوقات می تواند نوسانات بازار را به شدت افزایش دهد؛ به این معنا که می تواند تغییرات قابل توجهی در ارزش ارز و به دنبال آن فرصتی برای کسب سود قابل توجه داشته باشد. اگرچه این می تواند یکی از مزایای معاملات فارکس باشد، با سطح بالایی از ریسک همراه است؛ زیرا حرکت می تواند در هر جهتی اتفاق بیفتد. نوسانات به شدت با نقدینگی مرتبط است. جفت ارزهای اصلی نقدشونده تر نیز به نوسانات کمتری تمایل دارند.

  برخی جفت ارزهای اصلی، مانند دلار استرالیا/ دلار آمریکا (AUD/USD) و دلار کانادا/ ین ژاپن (CAD/JPY) و همچنین ارزهای بازارهای نوظهور در معرض نوسانات بیشتری هستند.

  ۷- خرید و فروش انواع جفت ارزها

  هدف نهایی هر شکل از معامله، خرید با قیمت کم و فروش با قیمت بالاست که سبب سود سرمایه گذاری اولیه شما می شود. یکی از مزایای معاملات فارکس این است که شما می توانید با توجه به وضعیت بازار جفت ارز بخرید یا بفروشید. اگر با استفاده از روش های آنالیز و بررسی به این نتیجه برسید که قیمت یک جفت ارز در حال افزایش است، می توانید برای خرید آن اقدام کنید.

  ۸- فارکس یک بازار سرمایه گذاری قانون گذاری شده

  فارکس از جمله بازارهای سرمایه گذاری قانون گذاری شده بوده که یکی از مزایای اصلی فارکس نیز محسوب می شود. از آنجا که سیستم تبادل متمرکز وجود ندارد، نهادهای مستقل مسئول مقررات در کشورهای مربوط هستند. در انگلستان، این نقش در درجه اول بر عهده اداره رفتار مالی (FCA) است. این ناظر تضمین می کند کارگزاران بریتانیا دارای مجوز هستند و از دستورالعمل های دقیقی پیروی می کنند که از منافع معامله گران فارکس با استفاده از خدمات آن ها محافظت می کند.

   بنابراین اگرچه مانند تمام روش های سرمایه گذاری، این بازار هم با ریسک های متنوعی همراه است، استفاده از یک کارگزار فارکس تحت نظارت بریتانیا به شما این اطمینان را می دهد که فعالیت های آن درست، شفاف و به شدت تحت نظارت خواهد بود.

  ۹- بهره مندی از طیف وسیعی از ابزارهای مدیریت ریسک

  هنگام سرمایه گذاری پول در یک بازار مالی، چه بازارهای فارکس، سهام یا هر بازار مالی دیگری، همیشه ریسک وجود دارد. بهره مندی از تکنیک های مناسب مدیریت ریسک فارکس برای معامله گران فارکس که می خواهند در طولانی مدت موفق شوند ضروری است. برخی عناصر حیاتی مدیریت ریسک در دسترس برای استفاده در معاملات فارکس عبارت اند از:

  • اکانت دمو یا حساب آزمایشی
  • استفاده از استاپ و لیمیت اوردر
  • تنظیم هشداردهنده های قیمت
  • استفاده از سبک مدل معاملاتی مناسب متناسب با سطح ریسک تعیین شده توسط شما
  • تعیین نسبت ریسک به پاداش

  ۱۰- نیازنداشتن به سرمایه اولیه فراوان

  برای شروع معامله در فارکس به مقدار زیادی پول نیاز ندارید. با توجه به اینکه بازار فارکس در دسترس ترین بازار مالی در جهان است، قطعاً شروع سرمایه گذاری با کمتر از 200 دلار یکی دیگر از مزایای بازار فارکس خواهد بود؛ به همین دلیل بسیاری از افراد سرمایه گذاری در این بازار را روشی دوم برای کسب درآمد در نظر می گیرند.

  خلاصه مطلب

  معاملات فارکس مزایای فراوانی دارد، اما مانند هر بازار دیگری، با ریسک های زیادی همراه است که نباید هنگام سرمایه گذاری و ورود به آن، آن ها را نادیده گرفت. خرید و فروش انواع جفت ارزها، فعالیت 24 ساعته، قانون گذاری شده بازار سرمایه گذاری فارکس و نیازنداشتن به سرمایه اولیه کلان را می توان از جمله مزایای بازار فارکس در نظر گرفت. با در نظر داشتن مزایای بازار فارکس، مقداری از دارایی تان را برای سرمایه گذاری در این بازار اختصاص دهید که به هر دلیلی قدرت از دست دادنش را دارید.