ماجرای پیش بینی قیمت های فارکس باهوش مصنوعی یا حتی پیش بینی قیمت سهام باهوش مصنوعی حوزه پژوهشی فعال و رو به رشد است. هوش مصنوعی می تواند الگوریتم هایی را ارائه دهد تا به کمک آن ها حجم فراوانی از داده ها با سرعت و دقت بسیار بالا پردازش و تحلیل شوند.

فهرست []

  در اثر این تلاش، الگوها و روندهایی شناسایی می شوند که می توانند حرکت های قیمت در آینده بازار را با ضریب قابل قبولی پیش بینی کنند. در این مقاله از خانه سرمایه می خواهیم کمی بیشتر و کاربردی تر به ماجرای پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی نگاه کنیم و روش های استفاده واقعی از این فرصت را زیر ذره بین کنجکاوی مان بگذاریم؛ پس با ما همراه باشید.

  مزیت های پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی چیست؟

  افزایش دقت در پیش بینی قیمت های فارکس و کم شدن احتمال اشتباه

  هوش مصنوعی می تواند به کمک «تحلیل داده های تاریخی»، «نوسان های قیمت در گذشته بازار»، «بررسی روندها و تحولات گذشته بازار» و البته با به کارگیری «الگوریتم های یادگیری ماشین و شبکه های عصبی پیچیده» رفتار آینده قیمت سهام یا ارزها را با دقت بالایی پیش بینی کند و آن اطلاعات را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

  افزایش سرعت و ساده تر شدن فرایندهای معاملاتی

  خودکارسازی فرایندها و بی نیاز بودن از دخالت انسان یکی از ویژگی های بزرگ هوش مصنوعی است. وقتی این ویژگی ها وارد بازار سرمایه و فارکس می شوند می توانند بار بزرگی را از دوش سرمایه گذاران بردارند و به آن ها در تجربه کردن ترید متفاوت کمک کنند.

  هوش مصنوعی می تواند به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت یا تفکر تریدر، سفارش های خرید و فروش را در قیمت مورد نظر او ثبت و اجرا کند. همین کار سبب می شود معامله گر بتواند بسیار راحت تر و در بهترین نقطه های ورود و خروج در بازار معامله و فرصت های سودآور را شناسایی کند. همچنین از هزینه های معاملاتی بیهوده که شامل ضرر در نتیجه معامله احساسی می شوند به شکل چشمگیری دوری کند.

  کمک به تریدر در گرفتن تصمیم های عاقلانه تر

  تریدر یک انسان است و انسان ها برخلاف چیزی که فکر می کنند نه به کمک عقل بلکه احساسشان تصمیم های مهم می گیرند. هر چه ابعاد این تصمیم بزرگ تر و پول بیشتری در میان باشد تریدر هم به همان اندازه احساسی تر وارد عمل می شود.

  البته وقتی از احساس حرف می زنیم، گاهی منظور معنای مثبت آن یعنی شور و شوق معامله در ریسک بالاتر یا ترس بی مورد است که سبب خروج زودهنگام از معامله و از دست دادن سودهای بزرگ می شود.

  هوش مصنوعی می تواند با تحلیل عوامل مختلف که هریک بر قیمت سهام یا ارز تأثیر می گذارند (مانند «تحلیل فاندامنتال»، «تکنیکال» و حتی «اخبار سیاسی و اقتصادی») و پیش بینی قیمت های فارکس می تواند در تصمیم گیری های عاقلانه به سرمایه گذاران کمک کند.

  از این گذشته هوش مصنوعی می تواند با زیر نظر گرفتن معاملات تریدر، نقاط قوت و ضعف معامله گری او را استخراج کند و وی را به سمت آموزش بیشتر برای پر کردن این حباب های علمی و مهارتی سوق دهد.

  هوش مصنوعی به دور از فرض های ذهنی و قانون های فردی عمل می کند

  به این ترتیب، فرض ها، تعصب، علاقه یا هرگونه جوگیری تریدر از داستان معامله در فارکس جدا می شوند.

  هوش مصنوعی محاسبه ها را بسیار سریع تر و دقیق تر انجام می دهد

  این مورد یکی از خواسته هایی است که هر تریدری در کنار پیش بینی قیمت های فارکس از هوش مصنوعی دارد!

  معایب استفاده از هوش مصنوعی در پیش بینی قیمت های فارکس کدام اند؟

  هوش مصنوعی هم با وجود تمام مزیت هایی که دارد، صد درصد کامل نیست و نقاط ضعف هایی را دارد.

  نیاز همیشگی به داده ها چه از نظر کیفی و چه کمی

  هوش مصنوعی برای یادگیری و پیش بینی قیمت های فارکس یا هر ماجرای دیگری به داده های زیاد، دقیق و معتبر نیاز دارد. اگر داده های ورودی با کم و کاست، نادرست یا کهنه باشند او توانایی تولید پاسخ درست را از دست می دهد. از این گذشته، شاید هوش مصنوعی با داده های جدیدی که در اختیار می گیرد ناسازگاری می کند و درنهایت به خطا می رسد.

  هزینه بالای توسعه و نگهداری از هوش مصنوعی

  هوش مصنوعی برای اجرا و نشان دادن تمام پتانسیل خود به سخت افزارها و نرم افزارهای پیشرفته و گران قیمت نیاز دارد. از این گذشته، فرایند پردازش الگوریتم های هوش مصنوعی و نگهداری از آن ها به پردازنده های قوی و منابع ذخیره سازی کافی نیازمند است. ناگفته نماند به روزرسانی و اصلاح خطاهای هوش مصنوعی هم به تخصص و دانش فنی بالا نیاز دارد.

  کمبود اعتماد و شفافیت به نتایج به دست آمده از هوش مصنوعی

  در بسیاری از موارد، هوش مصنوعی پیش بینی های خود را با به کار بستن روش های پیچیده و نامفهوم صورت می دهد. همین موضوع سبب می شود معامله گران نتوانند منطق و علت تصمیم ها یا پیش بینی های هوش مصنوعی را درک کرده و به آن اعتماد کنند.

  این نکته را هم نمی توان نادیده گرفت که شاید هوش مصنوعی با تغییرات بازار یا شرایط خارج از کنترل، سازگار نباشد و پاسخ مناسبی به خطرات یا شرایط پرریسکی ندهد که به تازگی با آن ها مواجه شده است.

  مدل سازی در هوش مصنوعی، پیچیدگی های خودش را دارد

  برای ساخت یک مدل خوب که بتواند پیش بینی قیمت های فارکس را برایمان انجام دهد به داده های دقیق، معتبر و کافی نیاز داریم. از این گذشته، تغییر خارج از برنامه یا حتی تحولات پیش بینی نشده می توانند بر همه چیز تأثیر بگذارند و مدل ما را که آن قدر برای ساختش زحمت کشیدیم به چیزی غیرکاربردی تبدیل کنند.

  ابزارهای هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس کدام اند؟

  بیایید از دور نگاهی به این روش ها بیندازیم و ببینیم که هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس از چه ابزارهایی استفاده می کند. البته در مقاله «ماشین لرنینگ در بازارهای مالی» به طور مفصل درباره این روش ها و کاربردشان صحبت کردیم. می توانید برای مطالعه عمیق تر در این زمینه به آن مقاله هم سر بزنید؛ اما ابزارها!

  • «شبکه های عصبی عمیق» (DNN) که نوعی شبکه عصبی مصنوعی با چندین لایه پنهان هستند و توانایی تخمین زدن تابع های پیچیده را دارند.
  • «شبکه های عصبی بازگشتی» (RNN) که نوعی شبکه عصبی مصنوعی با حافظه داخلی هستند و می توانند داده هایی را که ترتیب زمانی دارند مدل کنند.
  • «حافظه طولانی کوتاه مدت» (LSTM) که نوع خاصی از شبکه های عصبی بازگشتی است و می تواند اطلاعات را تا زمان طولانی تر نگهداری کند و وقتی لازم باشد، حذف کند.
  • «یادگیری تقویتی» (RL) نوعی «یادگیری ماشین» است که در آن با استفاده از سیستم پاداش و تنبیه، مدل به سوی تصمیم گیری های بهتر سوق داده می شود.

  گام به گام تا پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی

  برای استفاده از هوش مصنوعی در پیش بینی قیمت های فارکس، به چند گام نیاز دارید:

  1. توسعه استراتژی معاملاتی خودتان را به اولین دغدغه تان تبدیل کنید

  در این گام باید این چند کار را انجام دهید:

  • اهداف معاملاتی خود را به درستی تعیین کنید.
  • ظرفیت ریسک پذیری تان را به درستی تخمین بزنید.
  • هدفی برای سقف سودآوری خودتان در نظر بگیرید.
  • نقشه راه ورود و خروج از معاملات خودتان را به درستی ترسیم کنید.
  • تکلیف خود را با مدیریت سرمایه مشخص کنید.
  1. فناوری هوش مصنوعی مناسب خودتان را انتخاب کنید

  شما برای انتخاب روش های مختلف هوش مصنوعی آزاد است و می توانید از «شبکه های عصبی عمیق (DNN)»، «شبکه های عصبی بازگشتی (RNN)»، «یادگیری تقویت (RL)» و روش های دیگر برای آغاز پروژه خودتان کمک بگیرید.

  1. حالا وقت جمع آوری داده است

  در این گام، شما باید داده ها را جمع آوری و تحلیل کنید. داده هایی که باید به سراغشان بروید در «روندهای بازار»، «اخبار اقتصادی و حتی سیاسی»، «شاخص های اقتصادی» و… قرار دارند. البته در این گام می توانید از الگوریتم های هوش مصنوعی برای تحلیل داده ها و شناسایی الگوهایی که در تصمیم گیری های معاملاتی به شما کمک می کنند استفاده کنید.

  1. استراتژی معاملاتی خود را آزمایش و بهینه سازی کنید

  شما باید استراتژی خود را روی داده های گذشته و فعلی بازار آزمایش کنید. سپس نتیجه های به دست آمده را با استفاده از معیارهای ارزیابی مانند «خطای میانگین مطلق (MAE)»، «خطای میانگین مربع ها (MSE)»، «نسبت شارپ» و «نرخ بازده» ارزیابی کنید.

  1. معاملات خود را خودکار کنید

  هنگام کار با هوش مصنوعی ممکن است استراتژی خود را به صورت یک بات معاملاتی برنامه نویسی کرده و آن را از راه یک «API» به حساب معاملاتی تان وصل کنید. اگر با برنامه نویسی آشنایی ندارید می توانید از «چت بات های هوش مصنوعی» مثل «ChatGPT» بخواهید که استراتژی شما را به کد برنامه نویسی تبدیل کنند.

  چطور به کمک هوش مصنوعی یک استراتژی معاملاتی فارکس بسازیم و از آن در پیش بینی قیمت های فارکس استفاده کنیم؟

  با وجود آنکه در مقاله دیگری به طور مفصل این موضوع و تکنیک های آن را با مثال برایتان توضیح می دهیم، در این مقاله هم می خواهیم دورنمایی از تمام کارهایی را که باید انجام دهید به شما نشان دهیم.

  همان طور که کمی قبل آن اشاره کردیم برای تبدیل استراتژی معاملاتی خود به کدهای برنامه نویسی می توانید از دو راه وارد شوید؛ یا خودتان دست به کیبورد شوید و آن را کدنویسی کنید یا آنکه از یک «چت بات» برای تبدیل استراتژی معاملاتی تان به کد کمک بگیرید.

  آموزش پیش بینی قیمت فارکس با استفاده از Capitalise.ai

  در اینجا ما از چت بات هوشمند و رایگان «Capitalise.ai» برای این کار کمک می گیریم. این چت بات می تواند استراتژی معاملاتی شما را به طور خودکار کد کرده و آن را به حساب معاملاتی تان وصل کند. بیایید گام های این ماجرا را خیلی کوتاه با هم بررسی کنیم:

  • افتتاح حساب معاملاتی در یکی از کارگزاری های معتبر فارکس

  پیشنهاد می کنیم اگر هنوز حساب معاملاتی ندارید، قبل از افتتاح آن نگاهی به لیست کارگزاری های پشتیبانی شده توسط «Capitalise.ai» بیندازید. سپس از میان آن ها یک کارگزاری را انتخاب کرده و حساب باز کنید.

  • یک حساب کاربری در ai بسازید

  ثبت نام در این سایت بسیار ساده است و با داشتن یک ایمیل هم می توانید کار را تمام کنید.

  • حساب خود را به ai وصل کنید

  در این گام باید با وارد کردن «نام کارگزاری»، «نام کاربری» و «رمز عبور» حساب معاملاتی خود را به «Capitalise.ai» متصل کنید.

  • استراتژی خود را برای چت بات توضیح دهید

  به زبان ساده -البته انگلیسی- استراتژی معاملاتی خود را همراه با مشخص کردن حد سود و ضرر برای این چت بات توضیح دهید. البته در این سایت، قالب های آماده ای هم وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید؛ مثلاً می توانید چنین چیزی را به چت بات تحویل دهید:

  »Buy EURUSD when the price crosses above the 50-day moving average and sell when the price crosses below the 50-day moving average «

  • استراتژی خود را ذخیره و فعال کنید

  در گام آخر می توانید مواردی مثل «نام گذاری شخصی استراتژی خود»، «بازتعریف حد سود و ضرر» «اضافه کردن توضیح» و حتی «دسته بندی» آن را انجام دهید. بقیه کار را به او بسپارید. این چت بات، به صورت خودکار، استراتژی تعریف شده از سمت شما را در حساب معاملاتی تان اجرا خواهد کرد.

  تبریک می گوییم. شما به همین سادگی توانستید یک استراتژی معاملاتی را با کمک هوش مصنوعی بسازید و با اتصال آن به حساب معاملاتی تان از هوش مصنوعی برای پیش بینی قیمت های فارکس کمک بگیرید. البته پیش بینی قیمت ها تنها یک چشمه از این ماجراست. شما هر زمان که بخواهید می توانید استراتژی خود را متوقف کرده، آن را ویرایش کنید، دوباره فعال کرده یا حتی حذف کنید.

  برای پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی از چه نوع داده هایی استفاده می شود؟

  درمجموع داده هایی که برای پیش بینی قیمت های فارکس با هوش مصنوعی به کار گرفته می شوند از دو نوع خارج نیستند:

  داده هایی از جنس شاخص های اقتصادی

  این داده ها که در انگلیسی «macroeconomic indicators» نام دارند، وضعیت اقتصادی کلان یک کشور یا منطقه را به نمایش می گذارند. از این دست داده ها می توان به «نرخ بهره»، «نرخ بیکاری»، «تورم»، «تولید ناخالص داخلی» و… اشاره کرد. داده های اقتصادی این قدرت را دارند که بر «عرضه و تقاضای یک ارز» تأثیر بگذارند و درنهایت، قیمت آن را دستخوش تغییر کنند.

  داده هایی از نوع شاخص های فنی

  داده های فنی یا «technical indicators» که پشت خودشان رفتار قیمت در بازار را پنهان کرده اند، دومین نوع از داده هایی هستند که هوش مصنوعی از آن ها برای پیش بینی قیمت های فارکس استفاده می کند. داده هایی مثل «میانگین متحرک»، «انحراف معیار» و «شاخص نسبی قدرت».

  داده های فنی می توانند الگوها و روندهای قیمت را نشان دهند و به معامله گران کمک کنند زمان مناسب برای خرید و فروش را تشخیص دهند.

  هوش مصنوعی خوب است اما نه خوب تر!

  هوش مصنوعی، قدرت، توانایی و پتانسیل زیادی دارد. شاید در برخی جنبه ها ما نتوانیم پا به پایش گام برداریم، اما این دلیل نمی شود که با ورود هوش مصنوعی، عقل، منطق و قدرت تجزیه و تحلیل خودمان را فراموش کنیم.

  به یاد داشته باشید، هوش مصنوعی تنها یکی از ابزارهای دم دست شما برای تحلیل بازار فارکس یا هر بازار سرمایه دیگری است. شاید ابزار خیلی خوبی باشد، اما مهم این است که شما از این ابزار یا هر ابزار فوق العاده دیگری که در آینده می آید در راستای برنامه معاملاتی تان و استراتژی که برای خودتان ساخته اید استفاده کنید. نه چیزی بیشتر از این!

  پرسش های متداول

  هوش مصنوعی می تواند با تجزیه و تحلیل داده های تاریخی و شناخت الگوهای بازار فارکس قیمت را پیش بینی کند. او این کار را با کشف الگوهای تکراری و سیکل ها براساس داده های متفاوتی که قبلاً در اختیارش گذاشته شده انجام می دهد.

  خیر. هیچ سیستمی، حتی هوش مصنوعی نمی تواند با دقت ۱۰۰ درصد پیش بینی کند؛ چون بازار فارکس تحت تأثیر موارد زیادی قرار دارد که می توانند در یک لحظه، تمام پیش بینی ها را نقش بر آب کنند.

  هرگز کاملاً به پیش بینی های هوش مصنوعی اعتماد نکنید و مدیریت ریسک مناسبی داشته باشید.