چگونه با استیک ارز دیجیتال فانتوم (Fantom) درآمد کسب کنیم؟

فانتوم (Fantom) یکی از مشهورترین بلاک چین های لایه 1 است و بیشتر از ۱.۲ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) دارد. از این نظر در میان ۱۰ بلاک چین موفق و برتر بازار قرار می گیرد. حتی با وجود خروج آندره کرونژِ (Andre Cronje) معروف که از مؤثرترین توسعه دهندگان defi/’>دیفای است و یکی از اعضای بنیاد فانتوم به حساب می آمد، باز هم این بلاک چین در شمار برترین ها باقی مانده است.

فهرست []

  فانتوم در کنار اولانچ و سولانا لقب قاتلان اتریوم را به خود اختصاص داده اند. براساس تجزیه و تحلیل های تکنیکال، فانتوم هنوز برای ورود به وضعیت گاوی و رشد صعودی جای کار دارد؛ بنابراین اگر تعدادی فانتوم دارید، بهتر است برای کسب درآمد منفعل در دنیای ارزها ارز دیجیتال خود را استیک کنید؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  استیکینگ فانتوم چیست؟

  استیک کردن فانتوم فرایند تأمین امنیت بلاک چین فانتوم به کمک قفل کردن توکن های آن است. این کار از سوی اعتبارسنج ها یا در اصطلاح ولیدیتورهایی (Validator) صورت می گیرد که تراکنش ها را با استفاده از توکن های استیک شده خود به عنوان پاداشی اقتصادی در ازای رعایت قوانین پروتکل تأیید می کنند.

  گره ها یا نودهای ولیدیتور دست کم نیم میلیون از توکن های فانتوم را برای پیشگیری از بروز حمله های سیبل (sybil attacks) در بستر سازوکار اجماع بلاک چین استیک یا سرمایه گذاری می کنند. سازوکار اجماع فانتوم نسخه سفارشی اثبات سهم است و از لایه اجماع مستقلی موسوم به لاچسیس (Lachesis) استفاده می کند.

  این لایه از موتور اجماع تحمل خطای نامتقارن (aBFT) از الگوریتم DAG استفاده می کند. این الگوریتم امنیت لایه دوم فانتوم را فراهم می کند و اُپرا نام دارد. اپرا هم لایه توسعه برنامه هاستینگ دیفای است و در دسته اپلیکیشن های غیرمتمرکز فضای دیفای قرار می گیرد.

  چطور فانتوم را استیک کنیم؟

  برای استیکینگ در بستر فانتوم، مراحل ساده زیر را انجم دهید:

  • دست کم یک ارز دیجیتال فانتوم داشته باشید.
  • به صفحه استیکینگ فانتوم مراجعه کرده و گزینه استیک را انتخاب کنید.
  • با ولت یا همان کیف پول همخوان و مناسب مانند متامسک (metamask) وارد شوید.
  • روی گزینه استیکینگ کلیک کنید.
  • یک نماینده یا همان دلگیشن (delegation) را با انتخاب مبلغ و یک ولیدیتور اضافه کنید.
  • مدت زمان سپرده گذاری و قفل رمزارز را انتخاب و تأیید کنید.

  کمترین دوره قفل سرمایه یا همان خواباندن آن برای استیکینگ صفر روز است. با این کار می توانید نرخ پاداش پایه را از آن خود کنید. بیشینه زمان قفل و خواباندن سرمایه هم ۳۶۵ روز است و به شما بیشترین پاداش را می دهد. همچنین نیاز به پرداخت کارمزد ۱۵ درصدی برای تفویض اختیار به ولیدیتورها هم وجود دارد.

  آیا استیکینگ فانتوم بی خطر و امن است؟

  پاسخ این پرسش مثبت است؛ زیرا نود یا همان گره ولیدیتور به توکن های سپرده گذاری شده شما دسترسی ندارد؛ با این حال اگر ولیدیتور معتبر نباشد یا رفتار اشتباهی پیش بگیرد، ممکن است درصد اندکی از توکن هایتان از دست برود. ولیدیتورهای معتبر وب سایت، حساب های توییتری پربازدید و اجتماعات فعال دارند.

  در هر صورت، شما می توانید پیش از سررسید موعد سپرده گذاری و قفل توکن هایتان اقدام به برداشت آن ها کنید؛ البته برای چنین کاری، درصد اندکی جریمه از شما کسر می شود.

  کیف پول های فانتوم مطلوب کدام اند؟

  لایه اپرا فانتوم بلاک چینی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است؛ پس هرگونه کیف پولی که با اتریوم کار می کند و سازگار است، قابل قبول خواهد بود:

  ۱- متامسک (Metamask)

  ۲- کوین بیس ولت

  ۳- ولت کانِکت

  ۴- لجر (Ledger)

  چطور هر گروه یا نود ولیدیتور را مدیریت کنید؟ 

  کمترین میزان فانتوم برای مدیریت گره ولیدیتور حدود ۵۰۰ هزار توکن فانتوم است. این مدیریت و رهبری پنج گام دارد:

  • حسابی ابری برای خود راه اندازی کنید تا بتوانید با سخت افزار خودتان به مدیریت و هدایت یک نود یا همان گره اقدام کنید. از سامانه ای ابری هم می توانید کمک بگیرید.
  • کاربری بدون روت (non-root) تنظیم کنید. در این بخش از کار باید اقداماتی فنی را صورت دهید.
  • ابزارهای لازم را نصب کنید.
  • با ایجاد کیف پول ولیدیتور، یک ولیدیتور ثبت نام کنید.
  • نود ولیدیتور را راه اندازی کنید.

  ولیدیتورشدن هم پاداشی ۱۵ درصدی به همراه داشته و هم بازده درصدی سالانه دارد.

  با استیکینگ فانتوم چقدر درآمد خواهید داشت؟

  کمترین میزان درآمدتان با استیکینگ فانتوم ۵.۰۱ درصد است؛ البته اگر کمترین دوره خواباندن سپرده یعنی ۱۴ روز را انتخاب و کمترین مبلغ توکن را هم استیک کنید. به تازگی بیشینه بازده درصد سالانه برای دوره سپرده گذاری ۳۶۵ روزه ۱۵.۳۱ درصد است.

  چطور توکن های دیگر را در فانتوم استیک کنید؟

  فانتوم اکوسیستم دیفای پویا و منعطفی دارد و اجازه استیکینگ توکن های متنوع و سرمایه گذاری با آن ها را فراهم می کند. در ادامه با تعدادی از منعطف ترین پروتکل های فانتوم برای استیکینگ آشنا می شوید:

  ۱. اسپوکی سواپ (Spookyswap)

  اسپوکی سواپ صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که با توکن معروف خود، بو (BOO) کار می کند. کاربران می توانند اقدامات مختلف دیفای مانند ییلد فارمینگ و سواپ های توکن را در بسترش صورت بدهند. توکن بو می تواند در استخرهای استیکینگ منفرد سپرده گذاری شود. امکان همراهی آن با فانتوم برای فراهم کردن نقدینگی و کشت سود در مزرعه دیفای نیز وجود دارد.

  ۲. بتهوون ایکس (Beethoven X)

  بتهوون بازارسازی خودکار برای محصولاتی مانند استخرهای سرمایه گذاری وزن دار، استخرهای ثابت و سواپ های توکن است. توکن بیتز (BEETS) آن بازدهی ۳۱ درصدی دارد.

  ۳. کی دائو (QiDao) 

  کی دائو پروتکل وام دهی با نرخ بهره صفر است که کاربران می توانند استیبل کوین های خود را مقابل وثیقه های ارائه شده ضرب کنند. بنا به دوره سپرده گذاری، کی دائو سود سالانه های متغیری ارائه می کند که می تواند تا ۴ سال هم باشد.

  ۴. اسکریم (Scream)

  اسکریم هم بستری غیرمتمرکز برای وام دهی است که مانند پروتکل های کامپاوند (Compound)، کریم (Cream) و آوه (Aave) عمل می کند. کاربرانی که توکن های اسکریم را استیک می کنند، می توانند بازده سالانه ۸۲ درصدی داشته باشند.

  ۵. گایست فایننس (Geist Finance)

  این مورد هم پروتکل بازار نقدینگی غیرحضانتی و غیرمتمرکزی است که ۵۰ درصد درآمد پروتکل را میان سهامداران گایست توزیع می کند. بازده سالانه آن نیز در حال حاضر حدود ۱۱۸ درصد است.

  ۶. تاروت (Tarot)

   

  تاروت هم پروتکل بازار نقدینگی است که مانند گایست فایننس و اسکریم عمل می کند. فراهم کنندگان نقدینگی می توانند با سپرده گذاری توکن های تاروت سرمایه گذاری و کشت سود داشته باشند. با استیک کردن تاروت ها برای ایکس تاروت هم بازده سالانه ۲۱ درصدی به دست می آید.

  ۷. لیکوئید درایور (LiquidDriver (LQDR))

  لیکوئید درایور اپلیکیشن غیرمتمرکز استخراج نقدینگی در اکوسیستم فانتوم است و توکن اختصاصی خود یعنی LQDR را دارد.

  ۸. توم (TOMB)

   

  توم فایننس نیز نخستین توکن الگوریتمی است که به فانتوم متصل است و نقدینگی را به اکوسیستم فانتوم می آورد.

  سخن پایانی

  استیکینگ فانتوم راهی عالی برای به دست آوردن سود است. بازده چنین اقدامی در سال بیشتر از فعالیت های مشابه است؛ البته با وجود جذابیت های فراوان ریسک هایی هم در این فرایند وجود دارد. فانتوم و بیشتر توکن های اکوسیستم در بازارهای نزولی مشکلاتی دارند و حدود ۹۰ درصد کاهش داشته اند.

  استیکینگ و قفل توکن ها می تواند سرمایه شما را نقد کند و شرایطی به وجود بیاورد که خروج از یک موقعیت خرید یا فروش دشوار شود؛ پس حواستان را جمع کنید و آگاهانه در بازار استیکینگ قدم بگذارید.

  سوالات متداول

  1. استیکینگ فانتوم چیست؟

  استیک کردن فانتوم راهی برای تأمین امنیت بلاک چین فانتوم با قفل کردن توکن های آن است. این کار از سوی اعتبارسنج ها یا در اصطلاح ولیدیتورهایی (Validator) صورت می گیرد که تراکنش ها را با به کارگیری توکن های استیک شده خود به عنوان پاداشی اقتصادی در ازای رعایت قوانین پروتکل تأیید می کنند.

  2. آیا استیکینگ فانتوم امنیت دارد؟

  بله این فرایند تا حد زیادی از امنیت برخوردار است، اما اگر ولیدیتور امن نباشد، ممکن است بخشی از توکن هایتان از دست برود.

  3. کیف پول های فانتوم کدام اند؟

  متامسک، لجر، ولت کانکت و کوین بیس ولت.

  4. درآمد حاصل از استیکینگ فانتوم چقدر است؟

   کمترین میزان درآمد شما با استیکینگ فانتوم ۵.۰۱ درصد است؛ البته اگر کمترین دوره خواباندن سپرده یعنی ۱۴ روز را انتخاب و کمترین مبلغ توکن را هم استیک کنید. بیشینه بازده درصد سالانه به تازگی برای دوره سپرده گذاری ۳۶۵ روزه ۱۵.۳۱ درصد است.