معرفی ارز دیجیتال دییم (Facebook Diem)

پلتفرم فیسبوک که امروزه به متا تغییر نام داده است، برای چندین سال محبوب ترین رسانه اجتماعی در جهان شناخته می شد؛ تا آنجا که در برخی کشورها این بستر را اینترنت تلقی می کردند! این رسانه محبوب به تازگی بیان کرده است که قصد نوسازی ارز خود، یعنی لیبرا را دارد. این ارز دیجیتال اکنون به نام دییم فیسبوک (Facebook Diem) شناخته می شود و کنجکاوی تمام افراد از جمله کاربران فیسبوک و مردم عادی را برانگیخته است. در این مطلب به رایج ترین سؤالات شما درباره این ارز دیجیتال یا لیبرا فیسبوک پاسخ می دهیم.

فهرست []

   تاریخچه ارز دیجیتال دییم

  دییم (Diem) مانند هر ارز دیجیتال دیگری، نوعی ارز است که به صورت دیجیتال مبادله می شود و از آن می توان برای پرداخت آنلاین کالاها و خدمات استفاده کرد، اما چه چیزی باعث شده است که تمام توجه ها به این ارز دیجیتال جلب شود؟ ایده اصلی فیسبوک برای نوسازی ارز خود، ایجاد روشی رایگان به منظور مبادله شفاف و امن برای تمام کاربران است. اگرچه این پروژه در ابتدا توسط فیسبوک تأسیس شد، اکنون به کمک یک انجمن مستقل مدیریت می شود تا آن را به سمت هدف اصلی خود، یعنی دسترسی همگانی به خدمات مالی هدایت کند. در دسامبر 2020، انجمن لیبرا علاوه بر تغییر نام به دییم، مأموریت خود را ساخت یک سیستم پرداخت ایمن و سازگار در سراسر جهان اعلام کرد.  براساس وایت پیپر دیم توسعه دهندگان این ارز هدف خود را ارائه زیرساختی مالی اعلام کردند که می تواند به توانمندی و رفاه مردم کمک کند.

  نحوه کارکرد و  ویژگی های ارز دیجیتال دییم

  این ارز دیجیتال دو ویژگی اصلی دارد که عملکرد آن را تعیین می کند:

  1. دییم یک استیبل کوین است

  برخلاف بیت کوین و اتریوم، لیبرا یک استیبل کوین است و ارزش آن به یک دارایی خارجی بستگی دارد که قیمت آن را تثبیت می کند. این دارایی می تواند ارز فیات صادرشده توسط دولت باشد؛ درنتیجه به عنوان یک استیبل کوین، ارزش این ارز دیجیتال به طور مستقیم با دلار آمریکا تعیین می شود؛ به عبارت ساده تر، 1 دلار آمریکا با 1 دلار دییم برابر است. همین موضوع سبب می شود ارزش این ارز دیجیتال در مقایسه با ارزهای دیگر روزانه ثابت بماند و چندان دچار نوسان نباشد. مهم تر از همه، اینکه دلار دییم ارزش خود را حفظ می کند؛ زیرا توسط وجوه موجود در ذخیره انجمن دییم پشتیبانی می شود. هر دلار دییم در گردش توسط پول نقد و معادل های نقدی تضمین شده توسط این انجمن محافظت می شود؛ درنتیجه کاربران می توانند بدون نگرانی برای از دست دادن ارز لیبرا، در هر زمان آن را بازخرید کنند.

  2. دییم روی بلاک چین اجرا می شود

  این ارز مانند هر ارز دیجیتال دیگر روی شبکه الگوریتمی بلاک چین اجرا می شود. این شبکه با رمزگذاری هر بلوک و اختصاص دادن یک شناسه به آن، این اطمینان را ایجاد می کند که همه تراکنش ها کاملاً به صورت ایمن اجرا می شوند. داده های تراکنش ها در این شبکه برای همه ثابت و شفاف باقی می ماند. شبکه بلاک چین Diem، تنها به شرکت کنندگان مجاز مانند کیف پول ها و صرافی ها که توسط انجمن بررسی شده اند، اجازه دسترسی می دهد. انجمن دییم نیز وظیفه نظارت بر تراکنش های انجام شده بر شبکه را بر عهده دارد.

  مزایای استفاده از دییم

  به محض راه اندازی این ارز دیجیتال و انتشار آن در داخل کشور می توان از این ارز برای خرید و فروش آسان تر استفاده کرد. در آینده ای نزدیک می توانیم از دلار دییم برای خرید روزانه خود استفاده کنیم، اما در این میان باید دانست استفاده از لیبرا چه مزایایی به همراه دارد؟

  1. مبادله با سرعت بیشتر در مقایسه با حواله های بانکی

  اولین و واضح ترین مزیت استفاده از Diem  در مقایسه با ارزهای فیات غیر دیجیتال، سرعت آن است. زمانی که شما از حواله های بانکی استفاده می کنید، بانک های فرستنده و گیرنده باید درباره معامله به توافق برسند که این پروسه ممکن است تا چند روز طول بکشد. درمقابل، زمانی که از دلار دییم استفاده می کنید، تنها لازم است نودهای اعتبارسنجی این شبکه با تراکنش شما موافقت کنند. این امر زمان انتقال و پردازش را برای مصرف کنندگان و ارائه دهندگان خدمات پرداخت، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بدون نیاز به اتصال به شبکه کارت، لیبرا انتقال پرداخت دیجیتال را سریع، آسان و بدون دردسر انجام می دهد.

  2. هرکسی می تواند با Diem مبادله کند

  هدف Diem این است که نقل و انتقالات پولی را در دسترس همه قرار دهد. به گفته انجمن دییم، مزیت اصلی لیبرا این است که فراگیری مالی را رواج می دهد. براساس آمارها، حدود 31 درصد از جمعیت جهان در حال حاضر بدون بانک هستند، اما با لیبرا تمام افراد می توانند رایگان و بدون نیاز به دسترسی به خدمات بانکی، به سرعت پول مبادله کنند، قبض ها را بپردازند، کالاها را بفروشند و آنلاین خرید کنند؛ برای این منظور تنها به یک تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت نیاز دارند.

  3. انتقال پول با دییم ارزان است

  کیف پول Novi در مقایسه با بانک سنتی، کارمزد انتقال کمتری دریافت می کند. این مزیت، به ویژه برای ارسال پول به خارج از کشور بسیار ارزشمند است.

  معایب ارز دیجیتال دییم

  اصلی ترین معایب این ارز دیجیتال در ادامه بیان شده است:

  1. با وجود اینکه این ارز را یک سازمان غیرانتفاعی رهبری می کند، این تصور وجود دارد که فیسبوک آن را کنترل می کند.
  2. سرعت توسعه Diem بسیار آهسته تر از زمانی است که لیبرا معرفی شده بود.
  3. ارزهای خصوصی در کشورها استقبال نمی شود.
  4. هنگامی که خدمات در چندین کشور فعال هستند، محافظت از کاربران و حریم خصوصی مصرف کننده سخت تر خواهد بود.

  کاربرد دییم

  کاربرد این ارز و تأثیر آن بر اقتصاد کشورها انکارناپذیر است، شناخت این کاربردها به ما کمک می کند تا تصور روشنی از آینده این ارز دیجیتال داشته باشیم. در ادامه به کاربردهای این ارز اشاره شده است:

  1. حکومت داری

  حکومت داری از مهم ترین کاربردهای لیبراست که از ساختار حاکمیتی آن ناشی می شود. درواقع نفوذ و تغییر در عملکردها و ویژگی های این ارز دیجیتال غیرممکن است؛ درنتیجه این امر می تواند جایگزینی ایده آل برای جریان مالی نهادهای حکومتی باشد. تراکنش های Diem می توانند برای رفاه عمومی انجام شوند؛ مثل بررسی هزینه ها و کمک های بلاعوض. براساس گفته انجمن Diem، موارد استفاده از لیبرا در مخارج حاکمیتی، تضمینی برای پاسخگویی و تحقیق عمومی است؛ بنابراین بعید نیست از کاربردهای آن به عنوان روشی برتر برای سازمان های دولتی استفاده شود.

  2. تقویت معاملات خصوصی

  موارد استفاده از Diem می تواند پذیرش تراکنش های خصوصی را تقویت کند. امروزه تراکنش های مالی ناشناس میان طرفین از طریق ارزهای دیجیتال امکان پذیر شده است و Diem  به راحتی می تواند به عنوان ابزاری مفید در این زمینه عمل کند. کاربران می توانند بدون نیاز به توضیح دلایل خود به بانک، تراکنش های مالی خود را با افراد دیگر به صورت خصوصی انجام دهند؛ در نتیجه، روند تراکنش های مالی خصوصی بدون فرایندهای پیچیده دفتری سریع تر پیش می روند.

  3. سفر و جهانگردی

  صنعت گردشگری به آرامی در حال استفاده از ارز دیجیتال برای رزرو پرواز، هتل و اجاره خودروهاست. علاوه بر آن، به کارگیری خودپرداز برای Diem می تواند به مسافران کمک کند تا ارز دیجیتال خود را به ارز محلی در شهرهای بزرگ جهان مبادله کنند. مهم ترین جنبه استفاده از دییم در صنعت مسافرت و گردشگری، انعطاف پذیری و سرعت بیشتر معاملات بین المللی است.

  4. توکن سازی دارایی ها

  بی شک، موارد استفاده از ارز دیجیتال Diem به حوزه توکن سازی دارایی ها هم راه پیدا می کند. ارزهای دیجیتال، توکن سازی آسان برای هر چیزی از جمله حق چاپ، آثار هنری، کالاها و املاک را تضمین می کنند. با استفاده از بلاک چین، ارز دیجیتال می تواند تضمین کند که کاربران املاک و مستغلات لوکس را به مبلغ تقریباً 10 میلیون دلار توکن سازی کنند؛ درنتیجه، Diem می تواند سهم مهمی در بهبود نقدینگی دارایی ها داشته باشد.

  5. وام دهی و وام گرفتن آسان تر می شود

  Diem همچنین می تواند ابزاری حیاتی برای وام دادن باشد. در این صورت دیگر برای گرفتن وام نیازی به مدارک طولانی نیست و فرایندهای دیجیتالی زمان بسیار کمتری می برند. علاوه بر این، ارزهای رمزنگاری شده مانند Diem می توانند در وام دادن یا وام گرفتن از پلتفرم ها صرف نظر از مکان کاربران مفید باشند.

   کیف پول های ارز دیجیتال دییم

  کیف پول دیجیتالی فیسبوک به نام نووی (Novi) مرحله آزمایشی خود را در ماه اکتبر با استیبل کوین Paxos آغاز کرد. این کیف پول می تواند نگهبان کلیدهای شما باشد تا با خیالی آسوده به مدیریت دییم های خود بپردازید. درباره کیف پول های دیگر باید گفت، با اینکه آینده واضحی برای Diem وجود ندارد، برخی استارتاپ ها مانند ZenGo ارائه کیف پول های دیجیتال را آغاز کرده اند.

  صرافی هایی که از ارز دیجیتال Diem پشتیبانی می کنند

  لیبرا قرار است در صرافی هایی مانند Coinbase و Binance قرار بگیرد. علاوه بر آن، فیسبوک صرافی های دیجیتالی در سراسر جهان را تشویق می کند تا این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای پشتیبانی شده خود قرار دهند. همچنین این پلتفرم اعلام کرده است که در حال حاضر با گروهی از صرافی ها و سایر ارائه دهندگان نقدینگی همکاری می کند تا فضای Diem  را به سیستمی باز تبدیل کنند.

  خرید ارز دیجیتال Diem

  باید توجه داشت که این ارز دیجیتال، هنوز به طور رسمی عرضه نشده است، اما در زمان عرضه شما می توانید از سه طریق برای خرید این ارز دیجیتال اقدام کنید:

  1. خرید Diem از طریق کیف پول نووی

  در این روش، کافی است اپلیکیشن نووی را دانلود کرده و یک حساب شخصی در آن ایجاد کنید. اطلاعات موردنیاز برای افتتاح حساب در این کیف دیجیتالی، شامل سند شناسایی صادرشده توسط دولت است. پس از توافق با سیاست های ضد پول شویی و واریز پول به این اپلیکیشن، نووی به صورت خودکار پول های شما را به لیبرا تبدیل می کند.

  2. خرید Diem از طریق فیسبوک

  کاربرانی که در پلتفرم فیسبوک یا اپلیکیشن های مرتبط با آن مانند واتس آپ، پروفایل فعال دارند، می توانند از این بسترها برای خرید ارز دیجیتال دییم و یکپارچه سازی کیف پول خود استفاده کنند.

  3. خرید Diem از صرافی ارز دیجیتال

  اگرچه هیچ فهرست قطعی برای صرافی های ارز دیجیتال سکه لیبرا وجود ندارد، صرافی کوین بیس به طور قطع در این فهرست قرار می گیرد. شما می توانید برای خرید Diem، یک حساب کاربری در این صرافی ایجاد کرده و از طریق آن اقدام کنید.

  عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال Diem

  از آنجا که ارز دیجیتال دییم به طور رسمی راه اندازی نشده است، این سکه هنوز در بازار نیست؛ بنابراین ارزش بازار یا قیمت مشخصی ندارد؛ درنتیجه نمی توان گفت Diem با ورود به بازار چه ارزشی خواهد داشت و چه عواملی بر آن تأثیر می گذارند.

  آینده ارز دیجیتال Diem

  با عرضه ارز دیجیتال دییم دیگر نگران نرخ نقل و انتقال پول نخواهیم بود و همه افراد می توانند به راحتی از هر نقطه ای از جهان به مبادله بپردازند. به طورکلی راه اندازی لیبرا می تواند زندگی انسان ها را بسیار آسان تر کند، اما در آینده ارز دیجیتال دییم برخی تهدیدات هم وجود دارد؛ برای مثال این ارز دیجیتال می تواند جایگزین ارزهای محلی شود و تصویب مقررات در بازارهای مختلف را دشوار کند. صرف نظر از این تهدیدات، با راه اندازی این ارز دیجیتال، افراد بیشتری به استفاده از ارزهای دیجیتال روی می آورند و رقابت بر سر ارزهای خصوصی افزایش می یابد.

  نتیجه گیری

  شاید فکر کنید Diem همان کاربرد ارزهای دیجیتال دیگر را خواهد داشت، اما این ارز دیجیتال با حمایت یک غول رسانه اجتماعی به نام فیسبوک، تغییرات بزرگی ایجاد خواهد کرد. لیبرا با ارائه حریم خصوصی و شفافیت در معاملات بسیار منحصر به فرد عمل کرده است. اکنون باید منتظر بمانیم تا این ارز دیجیتال مجوز دولت ها را کسب کند و به آرامی زندگی انسان ها را تغییر دهد.

  سوالات متداول

  این ارز دیجیتال با نام قبلی لیبرا، ارزی است که فیسبوک راه اندازی کرده و اکنون یک انجمن مستقل آن را مدیریت و کنترل می کنند.

  فیسبوک تأکید کرده است که ارز دیجیتال دییم به طور قطعی راه اندازی خواهد شد، اما تاریخ انتشار آن به صدور مجوز از دولت بستگی دارد.

  فیسبوک برای ارز مخصوص خود یک کیف پول دیجیتالی اختصاصی به نام نووی در نظر گرفته است که قابلیت ذخیره و مبادله دییم را فراهم می کند. در حال حاضر، این کیف پول در مرحله آزمایشی خود قرار دارد.