10 سال پیش اگر درباره خرید اتریوم (Ethereum)، تتر (Tether)، بیت کوین (Bitcoin) و غیره صحبت می کردید، همه چیز شاید کمی عجیب و تصورنشدنی به نظر می رسید، اما در دنیای امروزی بزرگ ترین بانک ها و شرکت های جهان در حال خرید ارزهای دیجیتال هستند. امروزه بزرگ ترین شرکت های فناوری ارزهای دیجیتال خزانه داری خود را گسترش می دهند که همه این ها نشان می دهد مردم روز به روز بیشتر به ارزهای دیجیتال علاقه مند می شوند. فرقی نمی کند که شما یک معامله گر باتجربه باشید یا مبتدی، در هر صورت اصطلاح ارز دیجیتال را چندین بار در هفته می شنوید و کنجکاو هستید اطلاعات بیشتری درباره ارزهای دیجیتال به دست آورید. با گسترش بازار ارزهای دیجیتال، ارزهای زیادی وارد این بازار شدند. شاید نام ارز دیجیتال ENS را شنیده باشید و بخواهید با این ارز دیجیتال آشنا شوید. در این مقاله می خوانید ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس چیست، چه چشم انداز و آینده ای دارد و کدام کیف پول ها از آن پشتیبانی می کنند.

فهرست []

  ارز دیجیتال ENS چیست؟

  این ارز دیجیتال یک سیستم نام گذاری توزیع شده است که روی بلاک چین اتریوم قرار دارد. ارز دیجیتال ENS که بنیان گذار نیک جانسون در سال 2017 آن را راه اندازی کرد، شناسه های پیچیده مانند آدرس های کیف پول رمزگذاری شده و هش ها را به نام های کیف پول ساده و قابل خواندن توسط انسان ترجمه می کند. همچنین اشتراک گذاری و به خاطر سپردن آدرس های اتریوم در بلاک چین را آسان تر می کند.

  این ارز دیجیتال تنها به آدرس های کیف پول محدود نمی شود. ما می توانیم از آن برای نمایش شناسه های تراکنش، هش ها و داده های ابری استفاده کنیم که همگی در دنیای ارزهای دیجیتال کاربرد گسترده ای دارند. از زمانی که ارز دیجیتال ENS به عنوان بخشی از فرایند تبدیل به یک سازمان توکن حکومتی مستقل غیرمتمرکز راه اندازی شد، روند رشد خود را آغاز و علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است.

  مفهوم دامنه های ارز ENS بسیار شبیه سیستم نام گذاری دامنه DNS است که با ایجاد نام های قابل خواندن برای انسان و URL هایی که به راحتی به خاطر می آیند، بسیاری از آدرس های IP را در وب ساده سازی می کند. همچنین به طور مؤثر، ENS از همان فرایند عملیاتی در دامنه ها استفاده می کند، اما این کار را با اجرای یک فناوری رمزنگاری به نام Defi انجام می دهد.

  ارز دیجیتال ENS چگونه کار می کند؟

  همان طور که قبلاً ذکر شد، این ارز دیجیتال یک سیستم نام گذاری توزیع شده، منبع باز و قابل توسعه است که در بلاک چین اتریوم عمل می کند. آنچه درباره این ارز خاص محسوب می شود، جنبه شخصی آن است.

  برای مثال، اگر شخصی می خواهد برای شما ارز دیجیتال ارسال کند، باید آدرس کیف پول خود را برای او ارسال کنید. به خاطر سپردن آدرس کیف پول کار سختی محسوب می شود و بهتر است آدرسی داشته باشید که همیشه بتوانید آن را به ذهن بسپارید و خیلی سریع برای شخصی که می خواهد ارز دیجیتال شما را انتقال دهد ارسال کنید.

  به عبارت دیگر، کاربری که می خواهد ارز دیجیتال را در کیف پول اتریوم دریافت کند، به جای آدرس پیچیده، نام دامنه ENS ایجادشده را دریافت می کند. منشأ این دامنه حول محور برنامه مبتنی بر بلاک چین اتریوم به نام قرارداد هوشمند می چرخد. همان طور که برای اهداف مختلف قراردادهای فیزیکی منعقد می کنید، قراردادهای هوشمند نیز قراردادهای دیجیتالی هستند که براساس مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده اجرا می شوند.

  این قراردادها تعاملات همتا به همتا را در بلاک چین مدیریت می کنند؛ به همین دلیل بسیاری از برنامه های Defi از آن ها برای تسهیل موارد مختلف استفاده می کنند. برای ایجاد دامنه ENS، رمز ERC استفاده می شود؛ استانداردی که برای ایجاد و صدور قراردادهای هوشمند کاربرد دارد.

  کاربردهای اتریوم نیم سرویس چیست؟

  کاربرد اصلی این سرویس جایگزینی آدرس های طولانی با دامنه های قابل خواندن توسط انسان است. این ویژگی می تواند روند عملیات ارزهای دیجیتال را تسهیل کند. ذهن انسان به راحتی می تواند نام قابل خواندن برای انسان را به خاطر بیاورد، اما به خاطر سپردن یک رشته 42 کاراکتری برای ذهن تقریباً غیرممکن است.

  اتریوم نیم سرویس به کاربران کمک می کند در زمان خود صرفه جویی کنند. همچنین به طور چشمگیری احتمال خطاهای تایپی را هنگام واردکردن آدرس و ارسال دارایی یا اتصال به یک برنامه غیرمتمرکز جدید کاهش می دهد. دامنه های ENS جزئیات کیف پول را شخصی سازی می کنند.

  چنین عملکردی کار را برای کسی که می خواهد یک دارایی برای شما ارسال یا جزئیات دیگری مانند وب سایت و شبکه های اجتماعی شما را بررسی کند، آسان تر می کند. همچنین این ویژگی می تواند اقدامات متقلبانه برای جعل هویت و سرقت دارایی های کاربران را به حداقل برساند. علاوه بر این، اتریوم نیم سرویس می تواند به قلب وب 3.0 تبدیل شود.

  درواقع این سیستم بومی در اکوسیستم اتریوم از امنیت و شفافیت این بلاک چین بهره می برد که برخلاف سیستم نام دامنه اینترنتی، بسیار کمتر در معرض هک قرار دارد. درمجموع، رمزنگاری پیچیده است و برای افرادی که با این فضا آشنا نیستند، می تواند دلهره آور و ترسناک باشد.

  در این میان، اتریوم نیم سرویس با ساده تر و در دسترس تر کردن ارزهای دیجیتال، موانع پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال را از بین می برد. سرویس ENS آدرس های عمومی قابل خواندن توسط ماشین را به لینک های کوتاه و آسان برای به خاطر سپردن تبدیل کرده و درنتیجه تراکنش و تعامل با ارزهای دیجیتال یا سایر توکن ها را آسان تر می کند.

  همچنین این سرویس تمامی کیف پول ها، وب سایت ها و زیردامنه ها را تحت یک لینک به هم متصل می کند. این امر دسترسی به ارزهای دیجیتال را افزایش و پیچیدگی آن ها را کاهش می دهد و درنتیجه در درازمدت می توانیم شاهد افزایش پذیرش این صنعت باشیم؛ به عبارت دیگر، ما به این سرویس و سایر واسطه های مشابه برای افزایش موفقیت در پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال نیاز داریم.

  توکن ENS چیست؟

  این توکن ابزاری مناسب برای ارائه پیشنهادها و رأی دادن درباره اثربخشی توسعه و آینده پروتکل ها عمل می کند. همچنین هرکسی که دارای ارز ENS باشد، می تواند به پیشنهادها در ENS DAO رأی دهد. ارز دیجیتال Ethereum Name Service یک توکن ERC20 است که دارای حداکثر عرضه 100 میلیون است.

  تعداد 25 درصد از توکن های ENS به کاربران و 25 درصد دیگر به شرکت کنندگان کلیدی دامنه تعلق گرفت. 50 درصد باقی مانده نیز در اختیار جامعه DAO است. در حال حاضر این توکن مانند سایر ارزهای دیجیتال با چندین صرافی و کارگزار ارز دیجیتال ایرانی و خارجی معامله می شود.

  در کدام صرافی ها می توان توکن «ENS» را خریداری کرد؟

  این توکن را می توان از برخی صرافی های برتر ارزهای دیجیتال در جهان خریداری کرد که به شرح زیر هستند:

  • Binance
  • Huobi Global
  • Coinbase
  • KuCoin
  • io
  • FTX
  • Kraken

  برای خرید ارز دیجیتال ENS می توانید به یکی از این صرافی ها مراجعه کنید، اما با توجه به چالش های موجود در صرافی های خارجی برای کاربران ایرانی می توانید این ارز دیجیتال را از طریق صرافی های داخلی به راحتی خریداری کنید.

  ویژگی های ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس چیست؟

  از آنجا که اتریوم نیم سرویس با استفاده از قرارداد هوشمند اتریوم ساخته شده است، تمام مزایای این شبکه را به ارث می برد؛ بنابراین این سرویس امنیت و حریم خصوصی چشمگیری را ارائه می دهد. آینده وب 3.0 و برنامه های بلاک چین غیرمتمرکز اتریوم باید براساس یک زیرساخت باز و غیرمتمرکز باشند؛ در این صورت تنها استفاده از ساختاری مشابه اینترنت فعلی و ایجاد سرویسی برای ارائه نام دامنه منطقی است.

  از آنجا که این سرویس از اکوسیستم فعلی اتریوم استفاده می کند، می تواند به راحتی با سایر برنامه های کاربردی مبتنی بر اتریوم و قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشد. برخی از مزایای مهم استفاده از دامنه های ENS عبارت اند از:

  • خلاصه چندین وب سرویس در قالب یک سرویس
  • جمع آوری اطلاعات و داده ها از آدرس های آنلاین در قالب آدرس واحد
  • ارائه یک هویت ذخیره سازی مرکزی که متعلق به کاربر و کنترل آن است.
  • ردیابی آدرس های مرتبط با شبکه های دیگر مانند بیت کوین و لایت کوین (Litecoin)
  • امکان مرتبط کردن نام ENS با آدرس قرارداد هوشمند برای انجام یک عملکرد خاص هنگام دریافت دارایی
  • امکان پیوند دامنه ENS به سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS) برای میزبانی وب سایت مقاوم در برابر سانسور
  • امکان اتصال یک زیر دامنه به آدرس های مختلف برای اهداف مختلف

  آینده ENS چیست؟

  به محض راه اندازی ارز دیجیتال نیمه سرویس اتریوم، کاربران نقدینگی خود را به UniSwap اضافه کردند و از آن زمان تاکنون حجم تراکنش های این ارز دیجیتال به طور پیوسته افزایش یافته است. همچنین داده های جدید نشان می دهد ارز دیجیتال ENS از نظر ارزش بازار در بین 200 توکن برتر و از نظر حجم تراکنش در بین 60 توکن برتر در بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

  تحلیلگران به وضوح آینده ENS را پیش بینی می کنند و یکی از اهداف قیمتی که توسط بسیاری از تحلیلگران نشان داده می شود، 119 دلار است که می تواند بر آینده ENS نیز تأثیر بگذارد. اگر قیمت ENS در آینده به 119 دلار برسد، از ارزش بازار Go Daddy که یکی از شرکت های بزرگ درگیر ارائه خدمات ثبت دامنه اینترنتی است، پیشی می گیرد. همچنین بسیاری از معامله گران منتظر هستند توکن ENS در صرافی های بزرگ ارز دیجیتال منتشر شود و استراتژی معروف خرید در شایعه و فروش در اخبار را اجرا کنند. همچنین با توجه به اهداف ارز دیجیتال ENS درصورت اجرای این اهداف، آینده روشنی برای این ارز دیجیتال پیش بینی می شود.

  بررسی کیف پول های دیجیتال ENS

  همان طور که می دانید، یکی از دغدغه های افراد در بازار ارزهای دیجیتال، انتخاب کیف پول مناسب برای ذخیره و ذخیره ارزهای دیجیتال خود است. کیف پول مناسب باید دارای ویژگی هایی مانند امنیت بالا، سهولت استفاده، قابلیت استفاده و غیره باشد.

  قبل از خرید ENS و سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال، بهتر است با کیف پول هایی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کنند، آشنا شوید. همان طور که قبلاً ذکر شد، ارز دیجیتالی Ethereum Name Service براساس شبکه اتریوم و توکن ERC20 است؛ درنتیجه هر کیف پولی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می کند، از ارز ENS نیز پشتیبانی خواهد کرد.

  در حال حاضر بسیاری از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری از ارز دیجیتال ENS پشتیبانی می کنند؛ برای مثال از کیف پول های سخت افزاری معروفی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند، می توان به Ledger و Trezor اشاره کرد که امنیت بیشتری از کیف پول های نرم افزاری دارند. کیف پول های نرم افزاری مانند تراست ولت و متامسک نیز از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

  کیف پول نرم افزاری Trust Wallet

  یکی از کیف پول های ارز دیجیتال ENS تراست ولت است؛ یک کیف پول موبایل غیرمتمرکز که پشتیبان بیش از 160 نوع ارز دیجیتال است. به گفته توسعه دهندگان، این کیف پول چندارزی سریع، امن و آسان برای استفاده است. بنیان گذار تراست ولت ویکتور رادچنکوست که هدف او از ساخت این کیف پول سهولت تراکنش توکن ERC20 بوده است. همچنین دو ویژگی کلیدی این کیف پول بر امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران تمرکز دارد. این ویژگی ها سبب شده است این کیف پول مورد اعتماد 5 میلیون کاربر قرار بگیرد.

  کیف پول تراست ولت با صرافی بایننس نیز همکاری می کند و بی شک همکاری با بزرگ ترین صرافی ارزهای دیجیتال، کاربران زیادی را به تعداد کاربران این کیف پول اضافه خواهد کرد؛ البته این کیف پول با سایر شرکت های بزرگ از جمله Cyber Network نیز همکاری می کند تا برخی از ویژگی های آن ها را بهبود بخشد.

  همچنین تراست ولت برای دانلود و استفاده رایگان است. این کیف پول تنها برای پردازش تراکنش از کاربران هزینه دریافت می کند و این هزینه ها به استخراج کنندگان یا زنجیره های اثبات سهام پرداخت می شود.

  Trust Wallet با Binance Exchangeروی ویژگی های جدید و هیجان انگیز از جمله نظارت بر بازار، شبکه های سفارشی، شبکه های آزمایشی و صرافی غیرمتمرکز خود همکاری می کند. امکانات در دنیای ارزهای دیجیتال بی پایان هستند و با تراست ولت همه می توانند از این فرصت ها استفاده کنند.

  کیف پول نرم افزاری MetaMask

  یکی دیگر از کیف پول های ارز دیجیتال ENS متامسک است؛ نوعی کیف پول ارز دیجیتال که در مرورگرهای کروم و فایرفاکس یک برنامه افزونه و جانبی به حساب می آید؛ درواقع کیف پول Metamask پلی بین مرورگرهای معمولی و بلاک چین اتریوم است. همچنین یک کیف پول اختصاصی برای ذخیره کلیدهای ارز دیجیتال اتریوم و توکن های ERC20 محسوب می شود.

  کیف پول متامسک متن باز است؛ یعنی همه کدهای متامسک آنلاین، رایگان و در دسترس همه کاربران هستند. نرم افزار منبع باز را می توان به کمک جامعه ارزهای دیجیتال بررسی و به روزرسانی کرد؛ به این معنا که می توان آن را مداوم بهبود بخشید. ویژگی دیگر این است که کلیدهای کیف پول Metamask در مرورگر کاربر ذخیره می شوند. این به کاربر کنترل بیشتری روی کلیدهای عمومی و خصوصی خود می دهد.

  Metamask Wallet از زمان آغاز به کار هرگز هک نشده است و از تنظیمات پشتیبان استفاده می کند. همچنین این کیف پول دارای یک جامعه قوی از توسعه دهندگان است که کد منبع باز آن را به روز می کنند؛ با این حال، کیف پول Metamask آنلاین و آسیب پذیرتر از کیف پول های سخت افزاری است. همچنین بزرگ ترین تهدید برای کیف پول MetaMask حملات فیشینگ محسوب می شود؛ نوعی کلاه برداری که هکرها از آن برای سرقت اطلاعات شخصی مانند نام کاربری و رمز عبور استفاده می کنند. این نوع حملات معمولاً در کیف پول های آنلاین بسیار رایج هستند.

  کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor

  یکی دیگر از کیف پول های ارز دیجیتال ENS، کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S است؛ نوعی کیف پول که هم مبتدیان و هم حرفه ای ها می توانند به آن اعتماد کنند. این کیف پول با ارائه بالاترین سطح امنیت برای ارزهای دیجیتال کاربران، از یک تراشه امن مشابه آنچه در کارت های اعتباری استفاده می شود، ساخته شده است.

  از آنجا که کیف پول Ledger Nano S از یک تراشه بسیار امن استفاده می کند و به اینترنت متصل نیست، هک کردن Ledger Nano و سرقت ارزهای دیجیتال شما تقریباً غیرممکن است. همچنین، کیف پول لجر به شما این امکان را می دهد که درصورت گم شدن، دزدیده شدن یا آسیب دیدن کیف پول خود، با استفاده از عبارت بازیابی، وجوه خود را بازیابی کنید.

  Trezor نیز یک کیف پول ارز دیجیتال ENS است و در سال 2014 برای بیت کوین توسعه یافت و می توان آن را اولین کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال نامید. این کیف پول ویژگی های امنیتی کیف پول سرد را به کاربران ارائه می دهد. Trezor امن ترین کیف پول در جهان محسوب می شود و در برابر سرقت فیزیکی و مجازی بسیار ایمن است. همچنین از آنجا که این کیف پول نوعی کیف پول سخت افزاری محسوب می شود، می توانید کلیدهای خصوصی خود را در آن کنترل کنید.

  سرویس اتریوم نیم سرویس چیست؟

  این سرویس از یک چالش تکنولوژیکی الهام گرفته شده است که برای اولین بار از سوی ارتش ایالات متحده هنگام توسعه بلوک های سازنده اینترنت با آن مواجه شد. در روزهای اولیه اینترنت، یکی از مشکلات اصلی دانشمندان رایانه این بود که نام دامنه و آدرس پروتکل اینترنت با یکدیگر مطابقت نداشتند و درک و به خاطر سپردن آن ها برای کاربر عادی دشوار بود.

  برای مثال به منظور دسترسی به یک وب سایت، باید آدرس IP کامل آن را وارد کنید؛ مثلاً «54.235.191.121». از آنجا که آدرس های IP تنها دنباله ای از اعداد و نقطه ها هستند که به سختی به خاطر سپرده می شوند، گشت و گذار در اینترنت دشوارتر می شد.

  پس از تحقیقات پیشرفته ای که الیزابت فاینلر، دانشمند آمریکایی در دهه 1970 انجام داد، پل موکاپتریس، دانشمند کامپیوتر آمریکایی، سیستم نام دامنه را که به اختصار DNS نامیده می شود، توسعه داد. گفتنی است DNS در سال 1983 توسعه یافته است.

  DNS آدرس های IP را به نام های دامنه ساده تبدیل می کند؛ برای مثال، به جای تایپ دنباله ای از اعداد به کمک این سیستم می توانید تنها «khanesarmaye.com» را در نوار جست وجوی خود تایپ کنید و به سایت خانه سرمایه هدایت می شوید. درواقع با تایپ نام وب سایت مورد نظر می توانید بدون نیاز به تایپ آدرس IP این وب سایت ها به صفحه آن ها هدایت شوید.

  با وجود تمام فعالیت های فناوری شگفت انگیز در بخش کریپتو، ارزهای دیجیتال هنوز هم از سیستمی مشابه تنظیمات آدرس IP قدیمی استفاده می کنند؛ برای مثال اگر می خواهید بیت کوین خود را به آدرس شخص دیگری ارسال کنید، باید از آدرس کیف پول آن شخص استفاده کنید که یک رشته کد طولانی است؛ در این صورت سرویس اتریوم نیم سرویس (ENS) کاربرد دارد.

  اتریوم نیم سرویس چه کاری انجام می دهد؟

  این اتریوم یک سیستم نام گذاری توزیع شده، منبع باز و قابل توسعه محسوب می شود که با بلاک چین اتریوم تعامل دارد. نقش این سرویس مشابه نقش DNS است. ENS نام های قابل خواندن برای انسان را به نام های قابل خواندن ماشین مانند آدرس های کیف پول تبدیل می کند.

  کاربران می توانند دامنه های خود را به کمک اتریوم نیم سرویس خریداری و مدیریت کنند؛ به این معنا که می توان تراکنش های امن و غیرمتمرکز را بدون نیاز به پرداختن به آدرس های طولانی و پیچیده انجام داد. همچنین این امر احتمال اشتباهات تایپی هنگام واردکردن آدرس گیرنده برای ارسال پول را کاهش می دهد.

  سرویس DAO

  برای درک کامل تر اتریوم نیم سرویس بهتر است نگاهی به دائو و توکن Sovereign ENS توجه کنید. بلاک چین اتریوم میزبان توکن مستقل ENS است. دارندگان این توکن می توانند عضو DAOANS شوند. همچنین این توکن های حاکمیتی حقوق ویژه ای را در جامعه خدمات نام گذاری اتریوم ارائه می دهند.

  DAO بدنه حاکم بر یک پروژه یا پروتکل خاص است و اعضای این سازمان مستقل غیرمتمرکز می توانند در تصمیم گیری های مربوط به آینده پروتکل شرکت کنند؛ به عبارت دیگر اعضای DAOمی توانند با استفاده از توکن های این سازمان تغییرات مورد نظر خود را در سرویس نام اتریوم انجام دهند و درمجموع سه پیشنهاد ارائه کنند:

  پیشنهادهای اجتماعی

  این ها پیشنهادهای غیر زنجیره ای برای DAO هستند؛ برای مثال یکی از پیشنهادهای اجتماعی می تواند به تغییرات احتمالی در درصد حق امتیاز توکن ENS در بازار ثانویه OpenSea مربوط شود. این پروپوزال ها برای پذیرفته شدن نیازمند نرخ مشارکت حداقل 1 درصد و تأیید حداقل 50 درصد اعضا خواهند بود.

  اصلاحات ساختاری

  همچنین می توانیم اصلاحات ساختاری را نوعی «پیشنهاد اجتماعی» خاص بدانیم؛ با این تفاوت که این پیشنهادها برای بهبود ساختار کلی DAO ارائه می شوند؛ برای مثال این پیشنهادها را می توان برای تغییر روش کار ENS ارائه کرد. قوانین تغییر ساختار DAO روشن است و در حال حاضر نیاز به مشارکت حداقل 1 درصد و تأیید حداقل دو سوم اعضا برای تصویب دارد.

  پیشنهادهای اجرایی

  این پیشنهادها مربوط به اجرای قراردادهای هوشمند هستند و باید از سوی DAO اجرا شوند. همچنین می توانند برای مثال، مربوط به مجوزهای قراردادهای هوشمند برای تعامل با کیف پول های کاربران یا انتقال توکن ها یا به روزرسانی قرارداد اصلی ENS باشند.

  عملکرد ENS چگونه است؟

  ممکن است نیم سرویس اتریوم شبیه سیستم «DNS» توسعه یافته در دهه 1980 باشد، اما معماری آن بسیار متفاوت است. همان طور که قبلاً ذکر شد، اتریوم نیم سرویس نام های قابل خواندن توسط انسان را به شناسه های قابل خواندن توسط ماشین تبدیل می کند؛ برای مثال آدرس کیف پول اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را کنترل خواهد کرد.

  در حال حاضر، اگر شخصی بخواهد برای شما ارز دیجیتال ارسال کند، باید آدرس کیف پول خود را برای او ارسال کنید؛ البته امکان ذخیره آدرس کیف پول وجود ندارد؛ پس حتماً باید آن را در جایی یادداشت کرده باشید. اتریوم نیم سرویس می خواهد این بار را از دوش کاربران بردارد و یادآوری و ارائه آدرس های کیف پول طولانی را آسان کند. منشأ این فناوری مانند سایر خدمات مبتنی بر اتریوم براساس قراردادهای هوشمند است.

  همان طور که قراردادهای فیزیکی برای اهداف مختلف بسته می شوند، قراردادهای هوشمند نیز قراردادهای دیجیتالی هستند که به طور خودکار در شبکه بلاک چین و براساس مجموعه ای از دستورالعمل های از پیش تعریف شده و بدون دخالت شخص ثالث اجرا می شوند. این قراردادها تعاملات «P2P» همتا به همتا را در شبکه بلاک چین مدیریت می کنند.

  دامنه «ENS» از توکن های «NFT» غیر قابل تعویض تشکیل شده است. توکن های غیرقابل تعویض در شبکه اتریوم از استاندارد «ERC-721» استفاده می کنند؛ بنابراین کاربران می توانند با انتقال یا فروش این توکن «NFT» دامنه خود را با سایر کاربران معامله کنند؛ درواقع آدرس کیف پول و سایر اطلاعات با این توکن ها مرتبط است و از سوی مالک آن ها مدیریت می شود.

  لازم است بدانید پرطرفدارترین نام ها از همان ابتدا در حین حراج به فروش می رسند. پس از خرید دامنه، کاربر می تواند آدرس خود را به آن متصل کند، ساب دامنه دیگری از آن بسازد، حتی آن را اجاره کند یا به کاربران دیگر بفروشد.

  چگونه یک دامنه اتریوم نیم سرویس بخریم؟

  نام دامنه توسط ثبت کننده ها ثبت می شود؛ قراردادهای هوشمندی که نام های زیر دامنه را اختصاص می دهند. برای خرید دامنه از نیم سرویس اتریوم ابتدا باید بررسی کنید آیا دامنه در دسترس است (شخص دیگری آن را ثبت نکرده است). سپس هزینه تجدید سالانه را ارزیابی کنید.

  برای دریافت نام ENS به سادگی در دسترس بودن آن را در وب سایت ENS بررسی کرده و درصورت امکان ثبت نام کنید. اولین گام این است که از وب سایت https: //ens.domains/ بازدید کرده و کیف پول خود را به وب سایت متصل کنید. سپس باید نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید. اکنون در دسترس بودن نام انتخابی خود را می بینید.

  پس از کلیک روی نام مورد نظر، دستورالعمل ثبت دامنه ENS را مشاهده می کنید. می توانید دوره ثبت نام خود را انتخاب کرده و هزینه های تخمینی ثبت نام را مشاهده کنید. اگر اتر کافی در کیف پول خود دارید، می توانید سه مرحله نشان داده شده را دنبال کنید و برای ثبت آدرس درخواست دهید.

  جالب است بدانید هر چه تعداد حروف در نام دامنه کمتر باشد، قیمت خرید و ثبت آن بیشتر می شود. در روزهای اولیه استفاده از سرویس نام اتریوم، نام های شش، پنج، چهار و سه حرفی با استفاده از روش ویکری به حراج گذاشته می شد؛ بنابراین مردم مخفیانه برای نام دامنه پیشنهاد می دادند و بالاترین پیشنهاد نام دامنه را با قیمتی برابر با دومین پیشنهاد برتر دریافت می کرد.

  فرایند ایجاد یک اتریوم نیم سرویس با ساختار نام دامنه وب سایت ها متفاوت است، اما مانند آن ها عمل می کند و به کاربران اجازه می دهد جملات طولانی را به چند کلمه کوتاه تبدیل کنند.

  ارز دیجیتال ENS چه نقشی در فضای کریپتو ایفا می کند؟

  این ارز اساساً خود را به عنوان یک بازار عمومی باز تحت مالکیت جامعه تصور می کند و با اجزای غیرمتمرکز و حاکمیت جامعه می تواند به ستون مهم اکوسیستم ارزهای دیجیتال و Web3 تبدیل شود. فضای کریپتوکارنسی فضایی بسیار تکنیکال است که در بیشتر موارد برای بازدارندگی مبتدیان ارز دیجیتال از کاوش ارز دیجیتال ENS با دردسترس تر و کاربرپسندتر کردن ارزها و آسان تر کردن کار با ارزهای دیجیتال، مانع اصلی پذیرش فضای کریپتو را از بین می برد.

  ارز دیجیتال ENS رشته های طولانی اعداد را که آدرس های عمومی قابل خواندن توسط مرورگرها هستند، به لینک های کوتاه تبدیل می کند؛ بنابراین کاربران می توانند از آن ها برای انجام تراکنش ها، تعامل با dappها و مواردی از این قبیل استفاده کنند. خدمات این ارز دیجیتال برای اتصال همه کیف پول ها، وب سایت ها و زیردامنه ها و ایجاد فضای رمزنگاری کاربرپسندتر و فنی تر است. همچنین این ارز دیجیتال و محرک های مشابه در شکستن موانع روان شناختی پذیرش کریپتو در سراسر جهان بسیار مهم خواهد بود.

  با پیشرفت نقشه راه ENS، این ارز دیجیتال قصد دارد فضای DNS را یکپارچه کند؛ به این معنا که صاحبان هر دامنه اینترنتی می توانند آن را با ENS ادغام کنند. این امر سبب می شود ENS تکمیل کننده و موازی DNS باشد و نام های کاربری Web3 بین پلتفرمی ایجاد کند که به بخش اصلی هویت غیرمتمرکز ما تبدیل می شوند.

  از آنجا که این امر دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال را برای مبتدیان بسیار در دسترس تر می کند، به یکی از عناصر ضروری فضای رمزنگاری آینده تبدیل می شود.

  چرا ارز دیجیتال ENS منحصربه فرد است؟

  همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، این ارز دیجیتال اساساً نسخه وب DNS محسوب می شود که مخفف Domain Name Service است. این ارز دیجیتال یک جایگزین غیرمتمرکز برای DNS ارائه می کند. همچنین یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین اتریوم محسوب می شود که امن تر بوده و در برابر سانسور مقاوم است. همچنین می توان گفت این ارز مبتنی بر دو قرارداد هوشمند است که حداکثر قابلیت همکاری با سایر قراردادهای هوشمند و کل اکوسیستم اتریوم را برای کاربران و افراد فراهم می کند.

  ارز دیجیتال Ethereum Name Service یا ENS اولین سرویس در نوع خود برای آدرس های رمزنگاری و بلاک چین است. سرویس های دیگری وجود دارند که سعی می کنند جایگزین DNS قدیمی برای اینترنت شوند، اما ENS در حال حاضر تنها فناوری ای است که نام های قابل خواندن و ساده تری را ارائه می دهد و در همه کیف پول ها، اپلیکیشن ها و وب سایت های غیرمتمرکز شما کار می کند.

  استفاده دیگری که ENS را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال منحصربه فرد می کند، این است که این ارز تراکنش های رمزنگاری را برای مبتدیان بلاک چین قابل درک و قابل دسترس تر می کند. خدمات مشابهی نیز ممکن است در آینده ظاهر شوند، اما تا به حال، رقیب قابل مقایسه ای نداشته است.

  چرا ENS ایجاد شد و اهمیت آن چیست؟

  از آنجا که ENS برای قراردادهای هوشمند اتریوم ساخته شده است و یک سرویس بومی برای اکوسیستم اتریوم در نظر گرفته می شود، با مشکلات امنیتی سیستم DNS مواجه نمی شود. ورودی های DNS برای دامنه ها و نام ها در یک سرور مرکزی ذخیره می شوند؛ یعنی آن ها در برابر هک آسیب پذیر هستند. در مقابل، رکوردهای ENS تخریب ناپذیرند و توسط بلاک چین اتریوم ایمن می شوند. ENS ها با ایجاد امنیت و ذخیره سازی بیشتر در سیستم های غیرمتمرکز، امکان هک را تا حد زیادی کاهش می دهند.

  علاوه بر این، ENS نام ها و آدرس ها را شفاف تر و تعامل با آن ها را آسان تر می کند. هر کسی می تواند با شرکت در یک فرایند مزایده یک دامنه .eth ایجاد یا ثبت کند. برنده مناقصه برنده ENS است و به برنده اجازه می دهد ساب دامنه بسازد و همچنین دامنه ها را اجاره کند. درنهایت این سرویس به کاربران بلاک چین اتریوم فرصتی منحصربه فرد برای راه اندازی یک فروشگاه در شبکه اتریوم و داشتن یک نقطه تماس واضح در دنیایی از آدرس ها ارائه می دهد.

  اهداف ENS چیست؟

  شاید اکنون فکر کرده باشید چرا باید از چنین پروتکلی برای ساخت وب سایت های مختلف استفاده شود؟ به طورکلی، ENS یک پیشرفت بزرگ در ارزهای دیجیتال و گامی برای حل برخی مشکلات تجربه کاربر است که این صنعت را آزار می دهد.

  برخورد با رشته های طولانی از اعداد و حروف تصادفی اغلب منشأ خطاست و در زمینه رمزنگاری، خطاها معمولاً هزینه زیادی به همراه دارند. عادی سازی آدرس ها و خوانایی آن ها گامی برای بهبود تجربه کلی کاربر است. همان طور که DNS تجربه کاربری را برای کاربران اینترنت بهبود بخشید، هدف ENS نیز بهبود تجربه کاربر در زمینه ارزهای دیجیتال است.

  سخن پایانی

  در دنیای شبکه های غیرمتمرکز، سرویس نام گذاری اتریوم و ارز دیجیتال آن، ENS، گام بزرگی برای ایجاد راه های آسان تر برای تعامل با بلاک چین هستند. همان طور که دیگر از IP برای مرور وب استفاده نمی کنیم، در آینده نیز ممکن است به جای آدرس های کیف پول طولانی از دامنه های کاربردی ENS استفاده کنیم. از زمان شروع ایردراپ این پروژه، دنیای ارزهای دیجیتال توجه فزاینده ای به آن داشته است و به احتمال زیاد این سرویس در آینده نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

  پرسش های متداول

  سرویس ENS یک سیستم نام گذاری است که به کاربران امکان می دهد آدرس های طولانی بلاک چین را به روشی ساده تر مشاهده کنند.

  این ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس یک توکن حاکمیتی است که به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شده است.

  دامنه های ENS بدون احتساب هزینه تراکنش های اتریوم، حدود 5 دلار قیمت دارند.

  براساس پیش بینی های خوش بینانه، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس هنگام تحلیل های شخصی برای سرمایه گذاری قابل نظارت است.

  برای خرید این توکن ها یا ارز دیجیتال نیمه سرویس اتریوم می توانید به صرافی های معتبر ایرانی و بین المللی مراجعه کنید.