با پیدایش شبکه بلاک چین، شاهد نوع جدیدی از سیستم های مالی هستیم که با وجود فواید بی شماری که دارند، برای بسیاری از افراد ناشناخته هستند. برای به کارگیری خدماتی که بلاک چین ارائه می دهد، باید شناخت و دانش کافی در این حوزه داشته باشیم تا بتوانیم به درستی از آن ها استفاده کنیم. یکی از مواردی که باید در مبحث بلاک چین با آن آشنایی داشته باشیم، defi/’>دیفای (Defi) و امتیازات آن است. حتماً می دانید که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند؛ با این حال بیشتر صرافی ها در این حوزه به صورت متمرکز فعالیت می کنند؛ یعنی امور در این صرافی ها توسط اشخاصی کنترل می شود.

فهرست []

  البته با رشد بازار ارزهای دیجیتال، برخی صرافی ها به صورت غیرمتمرکز شروع به فعالیت کردند، همچنین کیف پول هایی طراحی و ارائه شدند که علاوه بر ذخیره، ارسال و دریافت ارز می توان از آن ها به عنوان یک صرافی نیز استفاده کرد که امکان تبادل برخی از ارزها را برای کاربران خود فراهم کرده اند. یکی از راه های امن برای تجارت ارزهای دیجیتال استفاده از صرافی های غیرمتمرکز (DEX) و Swap (صرافی درون کیف پول دیجیتالی) است.

  صرافی های غیرمتمرکز امکان تجارت نظیر به نظیر (peer to peer) ارزهای دیجیتال را فراهم می کنند. همتا به همتا به بازاری گفته می شود که خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال را به یکدیگر مرتبط می کند. همان طور که حتماً اطلاع دارید، بیت کوین به عنوان اولین ارز در بلاک چین، با وجود نوسان های زیاد از زمان عرضه شدن آن، همچنان محبوب ترین و باارزش ترین ارز دیجیتال است. در ادامه مقاله به نحوه معامله و تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت می پردازیم.

  تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت

  متداول ترین راه برای خرید و تبدیل بیت کوین به تتر استفاده از صرافی های رایج ارز دیجیتال است که معمولاً این صرافی ها به صورت متمرکز اداره می شوند. سرمایه گذاران بیت کوین در حال حاضر نمی توانند ارز دیجیتال خود را به صورت مستقیم و روی شبکه بیت کوین در بازارهای غیرمتمرکز تراست ولت مبادله کنند، اما به لطف پیشرفت دنیای بلاک چین، این امکان برای دارندگان بیت کوین فراهم شده است که تنها با تغییر شبکه و تبدیل بیت کوین، ارز دیجیتال خود را در بازارهای غیرمتمرکز به کار گیرند. همان طور که در مطالب بالا اشاره شد، برای پلتفرم و صرافی های غیرمتمرکز لازم است از کیف پول های دیجیتالی استفاده شود؛ مانند کیف پول های تراست ولت، سیف پل و متامسک.

  یکی از محبوب ترین کیف پول های ارزهای دیجیتال که کاربران می توانند برای مبادلات خود و به صورت غیرمتمرکز از آن استفاده کنند، کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) است که به کاربران در سراسر جهان این امکان را می دهد تا در این پلتفرم دارایی های دیجیتال خود را به صورت امن ذخیره یا با ارز دیگری مبادله کنند.

  بسیاری از متخصصان در حوزه بلاک چین به راه های جدیدی برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز فکر کرده اند که یکی از پیشگامان این امر پلتفرم صرافی Uniswap است. کاربران می توانند برای مبادله توکن هایی که بر پایه ERC-20 هستند، از پلتفرم یونی سواپ برای مبادله استفاده کنند. Uniswap برنامه ای است که روی شبکه اتریوم اجرا می شود و امکان مبادله توکن ها را به صورت غیرمتمرکز فراهم می کند. علاوه بر یونی سواپ کاربران می توانند از بخش سواپ (Swap) در کیف پول تراست ولت، برای مبادله مستقیم ارزهایی که بر پایه اتریوم و بایننس هستند، استفاده کنند.

  با توجه به بحث اصلی مقاله یعنی تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت، باید توجه داشت که نمی توان به شکل مستقیم عمل تبدیل بیت کوین به تتر را در تراست ولت انجام داد. در مطالب بالا اشاره شد که در یونی سواپ در تراست ولت توکن های بر پایه ERC-20 را می توان به یکدیگر مبادله کرد که با توجه به شبکه بلاک چین بیت کوین چاره ای جز تغییر شبکه باقی نمی ماند، ولی آیا امکان تغییر شبکه برای ارزهای دیجیتال وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. خوشبختانه در حال حاضر با توسعه و پیشرفت فناوری بلاک چین کاربران به راحتی می توانند از مزایای شبکه های مختلف استفاده کنند.

  برای تبدیل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) در یونی سواپ تراست ولت ابتدا باید شبکه آن را از BTC به اتریوم (ETH) تغییر داد. ارز دیجیتال رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) که با نماد اختصاری WBTC نشان داده می شود، یک توکن ERC-20 و این بیانگر یک بیت کوین بر بستر اتریوم است. در ادامه توضیحات تبدیل بیت کوین به تتر، نحوه تبدیل کردن بیت کوین به WBTC را بیشتر توضیح خواهیم داد.

  WBTC چیست؟

  همان طور که پیش از این گفته شد، رپد بیت کوین (WBTC) یک توکن ERC20 بوده که نشان دهنده بیت کوین بر بستر اتریوم است. WBTC این امکان را به شما می دهد تا با هر برنامه ای که توکن های اتریوم امکان تعامل با آن را داشته باشند، مبادلات خود را انجام دهید. برای مثال شما می توانید با تبدیل بیت کوین (BTC) به رپد بیت کوین (WBTC) از صرافی های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ در تراست ولت استفاده کنید. درواقع صرافی های غیرمتمرکز راهی برای تجارت ارزهای دیجیتال بدون نیاز به صرافی متمرکز و همچنین تأیید هویت هستند.

  ارز بیت کوین برخی از ویژگی های خود مانند امنیت شبکه بلاک چین و امکان پرداخت فوری از طریق شبکه لایتینگ را پس از تغییر شبکه و تبدیل بیت کوین به WBTC از دست می دهد. در مقابل برای این ارز امکانات جدیدی نیز پدیدار می شود که مهم ترین آن ها توانایی شرکت در بازار رو به رشد دیفای (DeFi، امور مالی غیر متمرکز) برای کسب بازدهی بیشتر بیت کوین است و همین مسئله سبب استقبال کاربران از رپد بیت کوین (WBTC) شده است. ارزش هر WBTC برابر با یک BTC است و بعد از تبدیل بیت کوین به رپد بیت کوین تغییری در قیمت رمزارز حاصل نمی شود. می توان این دو ارز را در یک پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال با یکدیگر مبادله کرد. (1BTC = 1WBTC)

  همان طور که می بینید بازار ارزهای دیجیتال اصطلاحات و نام های جدیدی دارد که برای فعالیت در این بازار حتماً باید با آن ها آشنا باشید؛ در غیر این صورت موفقیت چندانی در این بازار نخواهید داشت. برای آشنایی با این بازار مالی نسبتاً جدید و شناخت تمام جزئیات کاربری آن در کنار انواع تحلیل، بهترین انتخاب شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال است که هم به صورت حضوری و هم آنلاین در دسترس قرار دارد.

  تبدیل بیت کوین (BTC) به رپد بیت کوین (WBTC)

  در حال حاضر ارزش بازار WBTC بیش از 11.17 میلیارد دلار است که آن را به یکی از بزرگ ترین دارایی های ارز دیجیتال تبدیل کرده است. اولین کاری که برای تبدیل بیت کوین به تتر باید انجام شود، این است که مقداری ارز WBTC داشته باشید. برای تبدیل بیت کوین (BTC) به رپد بیت کوین (WBTC) می توانید در یکی از صرافی هایی که این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده اند یک حساب کاربری ایجاد کرده و مبادله خود را انجام دهید.

  البته می توانید این ارز دیجیتال را مانند هر ارز دیگری به صورت مستقیم و از صرافی های مختلف خریداری کنید و به کیف پول تراست ولت خود انتقال دهید، اما بحث ما در این مقاله تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت است؛ به همین دلیل فرض شده است کاربر دارای مقداری بیت کوین است و قصد تبدیل آن به تتر در تراست ولت را دارد.

  در ادامه برخی از صرافی هایی که امکان خرید WBTC با کمک بیت کوین را فراهم کرده اند، برای شما آورده ایم:

  1- صرافی کوین بیس (Coinbase)

  2- صرافی بایننس (Binance)

  3- صرافی کوکوین (Kucoin)

  4- صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

  5- صرافی گیت (io)

  مسئله ای که باید به آن اشاره کرد، این است که WBTC تنها توکن رپدشده بیت کوین نیست؛ دو توکن renBTC و BTCB نیز توکن های رپدشده بیت کوین هستند که می توان برای تبدیل بیت کوین به یک توکن رپدشده از آن ها استفاده کرد.

  • RenBTC

  renBTC مانند WBTC یک توکن ERC-20 و نشان دهنده بیت کوین در شبکه اتریوم است. در این میان می توان با تبدیل بیت کوین به renBTC از این توکن رپدشده بیت کوین در شبکه های غیرمتمرکز و مبادله ارزها به یکدیگر استفاده کرد.

  • BtCB

  BtCB یکی دیگر از توکن های رپدشده بیت کوین است که روی شبکه بایننس به عنوان توکن BEP2 وجود دارد. همچنین BtCB در شبکه بایننس اسمارت چین به عنوان توکن bep20 ارائه شده است. از این توکن نیز می توان برای تبدیل بیت کوین به ارز دیگر در صرافی های غیرمتمرکز استفاده کرد. نحوه مبادله این ارزها با تتر (USDT) مشابه به مبادله WBTC است و تنها باید به نوع شبکه بلاک چین و تتر توجه کرد؛ برای مثال اگر شبکه بایننس را برای انجام مبادله انتخاب کردید، باید تتر را بر پایه BEP2 انتخاب کنید. همچنین اگر اتریوم را به عنوان شبکه بلاک چین انتخاب کردید، حتماً باید تتر بر پایه ERC-20 باشد.

  نحوه تبدیل WBTC به تتر (USDT) در تراست ولت

  تراست ولت یک کیف پول رمزنگاری شده است که می توان بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیگر و همچنین NFT ها را در آن نگه داری کرد. علاوه بر آن می توان با استفاده از پلتفرم های DApp و DeFi(امور مالی غیرمتمرکز) به مبادله دو ارز دیجیتال درون کیف پول پرداخت. خوشبختانه این کیف پول از ارز دیجیتال رپد بیت کوین ((WBTC نیز پشتیبانی می کند. مبادله دو ارز WBTC با USDT در کیف پول تراست ولت را می توان در دو بخش Uniswap و SWAP انجام داد. در ادامه نحوه انجام مبادلات را در هر دو برنامه شرح خواهیم داد.

  • Uniswap

  یونی سواپ (Uniswap) یک برنامه مبتنی بر اتریوم است که برای تسهیل تبادل دارایی های دیجیتال بین توکن های ETH و ERC-20 طراحی شده است. کاربران می توانند از طریق DApp در تراست ولت از این برنامه استفاده کنند. معامله در بخش Uniswap تراست ولت بسیار ساده است. درواقع تراست ولت و یونی سواپ دو ابزاری هستند که بسیاری از اعضای انجمن مالی غیرمتمرکز برای تبدیل ارزها به یکدیگر از آن ها استفاده می کنند. قبل از انجام معامله در ابتدا مطمئن شوید در کیف پول خود مقدار کافی ارز دیجیتال اتریوم برای پرداخت کارمزد شبکه داشته باشید.

  برای اولین گام لازم است وارد کیف پول تراست ولت خود شوید و سپس روی مرورگر DApp در پایین صفحه کلیک کنید. با کلیک روی گزینه DApp صفحه ای برای شما نمایان می شود که در آن می توانید از قسمت مرورگر، سایت Uniswap.org را جست وجو کنید.

  بعد از واردشدن به سایت Uniswap.org با کلیک روی Launch App وارد برنامه یونی سواپ می شوید. فراموش نکنید که ارز دیجیتال WBTC یک توکن ERC-20 است؛ درنتیجه باید در انتخاب شبکه دقت داشته باشید و شبکه بلاک چین را روی اتریوم قرار دهید. برای این کار با کلیک روی علامت سه نقطه در بالا و سمت راست صفحه امکان انتخاب شبکه را خواهید داشت.

  پس از کلیک روی گزینه Launch App به صفحه ای هدایت می شوید که نام کیف پول خود را در آن مشاهده می کنید. برای اتصال کیف پول به برنامه کافی است روی گزینه Connect کلیک کنید.

  بعد از اتصال کیف پول به برنامه صفحه ای برای شما باز می شود که از شما می خواهد جفت ارزهایی که قصد مبادله آن ها را دارید، در کادر مربوط وارد کنید. ارز خود را که قرار است به ارز دیگری تبدیل کنید، در کادر بالایی انتخاب کنید. در اینجا ارز دیجیتال WBTC را جست وجو و در کادر اول قرار می دهیم. در ردیف دوم نیز ارزی را وارد می کنیم که قرار است ارز دیجیتال خود را به آن تبدیل کنیم.

  درواقع باید ارز دیجیتال تتر (USDT) بر پایهERC-20 را جست وجو کنیم. بعد از واردکردن هر دو ارز موردنظر، باید مقدار WBTC که قصد تبدیل آن به تتر را داریم، در مقابل این ارز وارد کنیم. با واردکردن مقدار WBTC، برنامه به طور خودکار مقدار تتری را که در ازای همان مقدار WBTC به شما خواهد داد، محاسبه می کند و در مقابل تتر نمایش می دهد؛ برای مثال در زمان نگارش این مطلب، در مقابل 0.1 واحد از WBTC، صرافی یونی سواپ 4246.79 واحد تتر به شما خواهد داد. درنهایت با کلیک روی گزینه swap معامله شما انجام می گیرد.

  • SWAP

  روش ساده تر دیگری که به کاربران اجازه می دهد ارزهای خود را مبادله کنند، swap است؛ یک برنامه غیرمتمرکز در کیف پول های دیجیتال که به کاربران امکان می دهد بدون خروج از کیف پول خود، به راحتی یک ارز دیجیتال را با ارز دیگری مبادله کنند. برای مبادله در این روش کافی است وارد کیف پول تراست ولت شوید و سپس در میان فهرست ارزهای موجود روی ارز WBTC کلیک کنید.

  با کلیک روی ارز موردنظر یعنی WBTC در مرحله قبل یک صفحه با سه گزینه Send، Recieve و Swap پیش روی شما قرار می گیرد که باید در این مرحله روی swap کلیک کنید تا بتوانید مبادله را انجام دهید.

  با واردشدن به صفحه swap کافی است در ابتدا مقدار WBTC موردنظر خودتان را در کادر اول، یعنی کادر مربوط به این ارز وارد کنید. با واردکردن این مقدار و انتخاب ارز مقابل برای مبادله، پلتفرم به صورت خودکار مقدار تتر (USDT) را که می توانید در ازای مقدار WBTC واردشده داشته باشید، محاسبه می کند و در کادر دوم قرار می دهد. اگر از درصدهای مشخص شده در پایین کادرها استفاده کنید، به پلتفرم خواهید گفت چه درصدی از WBTC های شما را به تتر (USDT) تبدیل کند؛ برای مثال اگر شما یک واحد WBTC داشته باشید و 75 درصد را انتخاب کنید، این مقدار از WBTC های شما به تتر تبدیل می شود و 25 درصد باقی مانده WBTC خواهد ماند.

  برای اطمینان از جزئیات مبادله مانند آدرس و کارمزد شبکه می توانید روی گزینه APPROVE WBTC کلیک کنید؛ در غیر این صورت با کلیک روی گزینه SWAP معامله را تکمیل کنید. دیدیم که تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت به صورت مستقیم انجام شدنی نبود و برای این کار به یک ارز دیجیتال واسط (در اینجا WBTC) نیاز داشتیم.

  خلاصه مراحل تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت

  همان طور که بیان شد، تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت به یک ارز واسط نیاز دارد. در ادامه مراحل لازم برای انجام این کار به صورت مختصر و گام به گام آورده شده است.

  1. خرید بیت کوین
  2. تبدیل بیت کوین (BTC) به رپد بیت کوین (WBTC)
  3. انتقال WBTC به کیف پول تراست ولت
  4. تبدیل WBTC به تتر (USDT) در بخش Swap یا UniSwap در تراست ولت

   سخن پایانی

  صرافی های غیرمتمرکز که با نام DEX شناخته می شوند، بازارهای همتا به همتا هستند که معامله گران در آن ها ارزهای دیجیتال را مستقیم و بدون واگذاری مدیریت دارایی خود به یک واسطه یا متولی مبادله می کنند. در فضای غیرمتمرکز مالی این امکان برای کاربران فراهم است که بدون از دست دادن ارز خود، از همان ارز روی شبکه دیگر نیز استفاده کنند. در این مقاله نیز دلیل و نحوه تبدیل بیت کوین BTC)) به رپد بیت کوین WBTC)) را بیان کردیم.

  بیت کوین و تتر هر دو از ارزهای دیجیتالی هستند که در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال بسیار شناخته شده اند و به وفور استفاده می شوند. از طرف دیگر کیف پول تراست ولت یکی از کیف پول های موبایلی بسیار محبوب است که کاربران زیادی نیز دارد؛ درنتیجه می توان گفت تبدیل بیت کوین به تتر در تراست ولت یکی از نیازهای اساسی بسیاری از این کاربران در حوزه ارزهاست. برای انجام این کار با توجه به تفاوت موجود در میان شبکه ها لازم است مراحلی سپری شوند که در مقاله توضیح داده شد.

  پرسش های متداول

  خیر، کاربران نمی توانند بیت کوین را با شبکه بلاک چین BTC و مستقیم در تراست ولت مبادله کنند. برای انجام مبادله لازم است در ابتدا تبدیل بیت کوین به رپد بیت کوین انجام شود. با این کار بیت کوین روی شبکه اتریوم قرار می گیرد و می تواند مانند توکنی که بر پایه اتریوم است، از خدمات این شبکه استفاده کند.

  بله، دو توکن BTC و WBTC ارزش یکسان دارند؛ هر 1 بیت کوین برابر با 1 رپد بیت کوین است.

  WBTC را می توان از تمام صرافی های ارز دیجیتال که این ارز را پشتیبانی می کنند، خریداری کرد؛ برخی از این صرافی ها عبارت اند از:Binance FTX Coinbase Exchange، Huobi Global، KuCoin، Coinlist Pro Gate.io، Kraken، Bittrex، Okx،MEXC.

  ابتدا خرید بیت کوین، سپس تبدیل بیت کوین (BTC) به رپد بیت کوین (WBTC)، پس از آن انتقال WBTC به کیف پول تراست ولت و درنهایت تبدیل WBTC به تتر (USDT) در بخش Swap یا UniSwap در تراست ولت.