قیمت بیت کوین متأثر از عوامل متعدد بیرونی که موجب افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت آن می شوند؛ به همین دلیل لازم است افراد در هنگام مبادله در این بازار به خوبی از عوامل تأثیرگذار آگاهی داشته باشند. برخلاف سرمایه گذاری در ارزهای فیات، بیت کوین توسط بانک مرکزی ایجاد نشده و توسط هیچ دولتی یا ارگان خاصی، پشتیبانی نمی شود. همچنین ازآنجایی که بیت کوین مشابه یک شرکت سهامی نیست؛ خرید آن با خرید سهام و اوراق قرضه تفاوت داشته و هیچ گونه فرم ترازنامه در مبادلات آن وجود ندارد. پس با این اوصاف عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین در چه دسته بندی قرار می گیرند؟ در ادامه مطلب قصد داریم به این سؤال مهم پاسخ دهیم.

فهرست []

  چه عاملی قیمت بیت کوین را تعیین می کند؟

  قیمت بیت کوین به طور خاص توسط اشخاص تعیین نمی شود، بلکه این وضعیت بازار است که قیمت آن را مشخص می کند. بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2009 توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی معرفی شد.

  معاملات بازار ارزهای دیجیتال در بلاک چین ثبت شده که از آن برای نمایش تاریخچه معاملات و تراکنش ها استفاده می شود؛ اما چه عواملی در وضعیت بازار ارزهای دیجیتال مؤثر بوده و سبب نوسانات قیمت بیت کوین در بازار می شوند؟

  10 مورد از عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین

  قیمت بیت کوین به 10 عامل اصلی و مهم، وابستگی دارد. این 10 عامل عبارت اند از:

  عرضه و تقاضا بیت کوین

  قیمت بیت کوین متأثر از میزان پذیرش آن به عنوان یک دارایی در میان مردم است. در حال حاضر بسیاری از افراد برای انجام معاملات آنلاین به استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین روی آورده اند. استفاده بیشتر از بیت کوین در سال های اخیر باعث افزایش ارزش آن شده است.

  این موضوع نشان دهنده تأثیر عامل عرضه و تقاضا است؛ این قانون یک مفهوم پایه ای و مهم در علم اقتصاد است. تقریباً هر چیز باارزشی از این قانون پیروی می کند، درنتیجه بیت کوین هم از این قاعده مستثنا نیست. به طورکلی قانون عرضه و تقاضا بر سه مفهوم اصلی استوار است:

  • قانون تقاضا: هرچه قیمت محصول یا خدماتی بالاتر باشد، تقاضای خرید آن پایین می آید.
  • قانون عرضه: هرچه قیمت بالاتر باشد، فروشندگان کالای بیشتری را به بازار عرضه می کنند.
  • زمانی که عرضه و تقاضا در کنار یکدیگر قرار می گیرند، قیمت بازار و حجم یک محصول خاص را بازار مشخص می کنند.

  تنظیم میزان عرضه و تقاضا، از عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین است؛ اما چطور بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد؟ پاسخ این سؤال، در دو ویژگی اصلی بیت کوین، نهفته است. این دو ویژگی عبارت اند از:

  1. نصف شدن پاداش ماینرها: بر اساس پروتکل فعلی، بیت کوین با نرخ ثابت تولید می شود. همان طور که می دانیم، در فرآیند پردازش بلاک توسط ماینرها (استخراج کنندگان)، بیت کوین جدید تولیدشده و به بازار عرضه می شود. بر طبق قانون halving(نصف شدن بیت کوین)، هر چهار سال یک بار، پس از پردازش هر بلاک، میزان بیت کوین تولیدشده به نصف کاهش می یابد. در این فرآیند تقاضا برای بیت کوین بسیار سریع تر از میزان عرضه آن در بازار افزایش یافته و درنتیجه قیمت نیز افزایش خواهد داشت.
  2.  محدود بودن میزان بیت کوین: مورد بعدی محدودیت عرضه بیت کوین است. یکی از عواملی که باعث افزایش ارزش بیت کوین می شود، این است که مقدار آن مانند طلا محدود بوده و روزی فرآیند استخراج به پایان می رسد. ساتوشی حداکثر تعدادهای بیت کوین را 21 میلیون BTC در نظر گرفته است. با رسیدن به این تعداد در چند سال آینده، ماینرها پس از تائید تراکنش ها و بسته شدن هر بلاک، پاداشی نخواهند گرفت. در آن زمان، میزان کاربردی بودن بیت کوین در زندگی روزمره از عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین خواهد بود.

  هزینه استخراج بیت کوین

  قیمت بیت کوین تحت تأثیر هزینه لازم برای تأمین تجهیزات استخراج آن است. اگرچه یک رمز ارز به عنوان دارایی دیجیتال محسوب می شود، اما به هرحال محصولی است که باید تولید شود.

  عمده هزینه استخراج بیت کوین متأثر از هزینه برق مصرفی در فرآیند ماینینگ (استخراج)، است. در فرآیند استخراج، ماینرها مسائل ریاضی پیچیده و رمزنگاری شده ای را حل کرده و بیت کوین استخراج شده را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

  ماینر، دستگاهی باقدرت پردازش بسیار بالا بوده و برای حل مسائل رمزنگاری شده در فرآیند استخراج برق بسیار زیادی مصرف می کند. این فرآیند در قیمت بیت کوین تأثیرگذار است.

  به طور متوسط بر اساس الگوریتم بیت کوین، بررسی یک بلاک و تائید تراکنش های آن 10 دقیقه زمان لازم دارد؛ بنابراین هر ده دقیقه یک بار یک بیت کوین استخراج می شود؛ اما هرچه تعداد ماینرها بیشتر باشد، رقابت میان آن ها بیشتر شده و درنتیجه حل مسئله ریاضی بلاک دشوارتر شده و احتمالاً مدت زمان استخراج از ده دقیقه فراتر خواهد رفت. درنهایت می توان گفت با دشوار شدن حل مسئله ریاضی بلاک و لزوم حفظ فاصله ده دقیقه ای، هزینه های استخراج افزایش می یابند.

  کارمزد تائید تراکنش های بیت کوین

  یکی از عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین کارمزدی است که ماینرها برای تائید تراکنش ها در هنگام انجام معاملات در بلاک دریافت می کنند. به طورکلی انجام مبادلات در بازار ارزهای دیجیتال رایگان است و کمیسیونی دریافت نمی شود؛ اما اگر فردی در صف انتظار تائید تراکنش ها عجله داشته باشد می تواند با پرداخت کارمزد به ماینرها سریع تر تائید تراکنش را دریافت کند.

  معمولاً کارمزد ماینرها حدود 2% است اما هرچقدر حجم مبادله تائید شده بالاتر باشد کارمزد آن نیز افزایش می یابد؛ بنابراین با افزایش کارمزد تراکنش ها، هزینه ها افزایش یافته و درنهایت قیمت بیت کوین نیز افزایش می یابد.

  رقابت بین بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر

  بی شک بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال در میان هزاران رمز ارز دیگر در جهان است. درحالی که بیت کوین هنوز انتخاب اول برای سرمایه گذاری است، رمز ارزهای دیگر مانند اتریوم، بایننس، تتر، کاردانو و داتاز نزدیک ترین رقبای بیت کوین در مارس 2021 بوده و سعی در جلب توجه سرمایه گذاران دارند.

  قیمت بیت کوین، به دلیل تنوع بسیار زیاد و رقابت گسترده در این بازار، کم وبیش ثابت است. درحالی که اگر بیت کوین تنها ارز دیجیتال بود قیمت آن کاملاً متفاوت و شاید کمتر از مقدار فعلی بود.

  آئین نامه و مقررات مربوط به فروش ارز دیجیتال

  به دلیل اینکه بیت کوین یک فرم جدیدی از دارایی است، تنظیم کنندگان مدت های طولانی است که درباره نحوه طبقه بندی ارزهای دیجیتال و قوانین مربوط به آن ها، اختلاف نظر دارند. درحالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارزهای دیجیتال را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می کند، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، بیت کوین را به عنوان یک کالا در نظر می گیرد. به همین دلیل اتخاذ موضع مناسب درباره ارزهای دیجیتال برای دولت ها دشوار شده است. دولت ها به طور مداوم در حال تغییر مقررات و آئین نامه هایی مانند اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال هستند.

  قیمت بیت کوین به طور مستقیم متأثر از مقررات وضع شده در دولت ها است. چراکه بیت کوین به هیچ دولتی وابسته نیست و به اصطلاح غیرمتمرکز است. اگر قوانین بیش ازحد سخت گیرانه یا سرکوبگرانه باشند، ارزش بیت کوین کاهش می یابد. اساساً اگر در مورد بیانیه یا تصمیم یک دولت خاص نگرانی وجود داشته باشد، ارزش بیت کوین به شدت سقوط می کند.

  با توجه به تفاوت نگرش دولت ها نسبت به بیت کوین تا به امروز، مقررات وضع شده درباره بیت کوین و به طورکلی ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف، متفاوت است. در بیشتر موارد اگر نگاه نهادهای نظارتی به بازار بیت کوین خنثی باشد، قوانین مربوط به سیاست شناخت مشتری (KYC) و مبارزه با پول شویی (AML)، با بیشترین میزان سختگیری بر تاجران و سرمایه گذاران این بازار اعمال می شوند.

  پوشش رسانه ای

  قیمت بیت کوین از رسانه ها و میزان توجه آن ها تأثیر زیادی می گیرد. در دنیای امروزی نقش رسانه ها را نمی توان نادیده گرفت. بر طبق مشاهدات انجام شده براثر افزایش توجه رسانه ها به ارزهای دیجیتال، عموم مردم درک بیشتری از بیت کوین و به طورکلی ارزهای دیجیتال به دست می آورند.

  درنتیجه این موضوع باعث جذب سرمایه گذاران جدید در بازار می شود. درصورتی که رسانه ها توجه مثبت به بیت کوین نشان دهند ارزش آن افزایش یافته و در صورت توجه منفی، نتیجه عکس خواهد داشت.

  برای مثال فردی را در نظر بگیرید که با خواندن یک مقاله خبری درباره بیت کوین در فضای آنلاین به خوبی با این مبحث آشنا می‎شود؛ بنابراین با شناخت بیشتر و بهتر از این بازار تمایل شخص برای سرمایه گذاری در آن افزایش خواهد داشت؛ بنابراین می توان گفت رسانه ها از عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین هستند.

  تجزیه و تحلیل آینده بیت کوین

  به راحتی می توان گفت آینده ارزهای دیجیتال نامشخص است. باوجوداین، هنوز هم شانس معاملات بیت کوین و گسترش آن میان سرمایه گذاران متعدد، وجود دارد. صنعت بیت کوین با گسترش کاربرد ارزهای دیجیتال در حال رشد و پیشرفت است. اگرچه بر اساس شاخص ها، بازار بیت کوین تا چند سال آینده به روال خود ادامه داده و متوقف نمی شود؛ اما عملاً پیش بینی قیمت بیت کوین امکان پذیر نیست. با تغییر ترند بیت کوین، چندین احتمال مربوط با آن مطرح می شود که از عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین هستند.

  ارزش بازار بیت کوین (Bitcoin market capitalization)

  از دیگر عوامل مؤثر ارزش بازار است. ارزش بازار یعنی ضرب تعداد کل واحدهای سهام در قیمت هر واحد از سهم؛ بنابراین می توان با ضرب قیمت هر بیت کوین در تعداد کل بیت کوین های در گردش، ارزش بازار بیت کوین را محاسبه کرد. هر چه ارزش بازار افزایش یابد، سرمایه گذاران بازار بیت کوین به سود بالاتری دست خواهند یافت.

  غول های بیت کوین

  مالکیت بیت کوین به صورت نابرابر در بازار توزیع شده است. تعدادی از سرمایه گذاران اصلی که معروف به غول های بیت کوین هستند، حجم بسیار زیادی بیت کوین را در اختیاردارند. سرمایه گذاران بزرگ با فروش حجم زیادی بیت کوین در بازار باعث کاهش قیمت بیت کوین می شوند. برعکس این اتفاق هم صادق است. درصورتی که سرمایه گذاران اصلی حجم بسیار زیادی از بیت کوین بازار را خریداری کنند باعث کاهش میزان آن در بازار شده و درنتیجه قیمت افزایش می یابد.

  مبادلات ارزهای دیجیتال باهم و در صرافی های متعدد

  شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با جستجو قیمت بیت کوین در اینترنت با دو قیمت متفاوت مواجه شده باشید. برای مثال قیمت بیت کوین در تاریخ 1 ژوئن 2020 در سایت Coindesk.com برابر با 9.710.72.1 دلار و در همان تاریخ در سایت Winkdex.com برابر با 9402.79 دلار بود.

  یکی از عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین و علت تفاوت قیمت آن در سایت های مختلف این است که بیت کوین بجای یک مکان خاص در چندین صرافی مختلف معامله شده و هر یک از آن ها به صورت مستقل و بر اساس معاملات انجام شده، قیمت گذاری را انجام می دهند.

  شاخص ها، قیمت ها را از صرافی های متعدد جمع آوری کرده و میانگین قیمت های موجود در صرافی های مختلف را محاسبه می کنند؛ اما به دلیل اینکه برای بدست آوردن میانگین قیمت بیت کوین از داده های صرافی های یکسانی استفاده نمی شود، درنتیجه میانگین به دست آمده یکسان نیست. به همین دلیل با توجه به اینکه داده های به دست آمده مربوط به کدام صرافی ها هستند قیمت این ارز دیجیتال در هرلحظه تغییر در حال تغییر است.

  از طرف دیگر معامله ارزهای دیجیتال در پلتفرم های مختلف به دو شکل مبادله با دلار «و» مبادله با ارزهای دیجیتال دیگرامکان پذیر است. با گسترش این پلتفرم ها و افزایش نقدینگی در آن ها، قیمت بیت کوین نیز بیشتر می شود.

  سؤالات متداول

  در سال های اخیر تقاضا برای بیت کوین در حال افزایش بوده است در حالی عرضه آن روند کاهشی دارد. این امر باعث گران شدن بیت کوین شده است. سرمایه گذاری در این بازار به دلیل سودآوری بالا و توانایی آن در کاهش تورم، در میان مصرف کنندگان، شرکت ها و سرمایه گذاران بسیار محبوب شده است.

  ارزش بیت کوین تا حدی به میزان عرضه و تقاضا، ارزهای دیجیتال جایگزین، در دسترس بودن و میزان پاداش استخراج ماینرها بستگی دارد.

  با افزایش تقاضا ارزش بیت کوین در حال افزایش است. امروزه مؤسسات بیشتری در حال سرمایه گذاری در بیت کوین هستند؛ و با ترجیح ارزهای دیجیتال به عنوان یک واحد ارزی در انجام تبادلات خود، بیت کوین را به عنوان یک نحوه پرداخت از مشتریان خود قبول می کنند. از طرفی بیت کوین یک ارز دیجیتالی رمزنگاری شده است و باوجود پروتکل های قوی، امنیت مبادلات آن بسیار بالا است؛ و در آخر شما می توانید با خرید بخش بسیار کوچکی از بیت کوین در این بازار سرمایه گذاری کنید و نیازی به خرید یک بیت کوین کامل نیست.

  برخلاف خرید سهام در بورس، خرید بیت کوین نشان دهنده مالکیت در هیچ شرکت و موسسه ای نیست. مالکیت بیت کوین برابر با مالکیت در بازار ارز دیجیتال است. مثلاً داشتن یک دلار برابر با داشتن یک ارز کاغذی است. پس اگر در سال 2013 در این بازار سرمایه گذاری کرده و بیت کوین های خود را تا سال 2021 نگه داشته باشید، ارزش بیت کوین شما افزایش چشم گیری داشته است. شما می توانید با فروش بیت کوین های خود دلار بدست آورده کسب درآمد کنید.

  قیمت بیت کوین تحت تأثیر عوامل متعدد است. هنگامی که وارد بازار ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین می شوید، آگاهی از این عوامل مؤثر در بلندمدت باعث افزایش میزان سود سرمایه گذاری شما می شود؛ بنابراین لازم است قبل از انجام هرگونه معامله ای در این بازار تمام عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین را بررسی کنید