جهان در حال تغییر است و بخش بزرگی از بار این تغییرات بر دوش دنیای دیجیتال سنگینی می کند. در گیرودار این تغییرات است که واحدهای پولی نیز رنگ و بوی دنیای دیجیتال را بر خود گرفتند و انواع گوناگونی از ازرهای دیجیتال به جهان معرفی شدند. روزانه چیزی در حدود ۲۴۷۵ کریپتوکارنسی با سرمایه کلی ۲۶۴ میلیارد دلار معامله می شوند. بنابراین ۱۰ مورد از بهترین ارزهای دیجیتال فعلی، تقریبا ۸۵% از کل ارزش بازار را تشکیل می دهند. در این مقاله به معرفی بهترین ارزهای دیجیتال می پردازیم. رتبه بندی که در ادامه مشاهده می کنید ازنظر میزان سرمایه بازار کنونی شکل گرفته است.

فهرست []

  معرفی بهترین ارزهای دیجیتال

  1. بیت کوین (BTC)

  در آگوست سال ۲۰۰۸، نام دامین bitcoin.org ثبت شد. در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ نیز مقاله ای با نام «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» به چاپ رسید. این مقاله توسط «Satoshi Nakamoto» مخترع بیت کوین نوشته شده بود. تا به امروز، هیچ کس نمی داند این شخص یا افراد چه کسانی هستند. در این مقاله روشی جهت استفاده از یک شبکه همتا به همتا برای تراکنش های الکترونیکی بدون «تکیه بر اعتماد» مطرح شده بود. درنهایت در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، شبکه بیت کوین به وجود آمد. میزان سرمایه بازار این بهترین ارز دیجیتال در حال حاضر حدوداً ۱۸۱,۱۲۲,۲۱۷,۱۴۴ دلار محاسبه شده که در میان سایر کریپتوکارنسی های اصلی رتبه اول را کسب کرده است.

  1. اتریوم (ETH)

  «اتریوم» توسط «Vitalik Buterin» در تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد. او یک محقق و برنامه نویس در مجله Bitcoin بود و در سال ۲۰۱۳ «وایت پیپر» توصیف ارز دیجیتال اتریوم را منتشر کرد. Buterin پیشنهاد کرده بود که بیت کوین به یک زبان برنامه نویسی نیاز دارد. او تصمیم گرفت تا پلتفرمی جدید را با یک زبان برنامه نویسی کلی تر ایجاد کند. این توسعه از طریق یک قرارداد آنلاین بین ماه های جولای و آگوست سال ۲۰۱۴ تامین مالی شد و این سیستم با ۱۱٫۹ میلیون کوین (حدود ۱۳٪ از عرضه کل در گردش) در معرض معامله عمومی قرار گرفت. پس از فروپاشی پروژه DAO در سال ۲۰۱۶، اتریوم به دو بلاک چین تقسیم شد که ورژن جدید آن تبدیل به اتریوم و بلاک چین اصلی با نام «اتریوم کلاسیک» به کار خود ادامه داد. میزان سرمایه بازار اتریوم به عنوان یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال در حال حاضر تقریباً ۲۰,۴۱۵,۴۸۹,۱۵۴ دلار است. بنابراین در رتبه دوم بهترین ارزهای دیجیتال، قرار می گیرد.

  1. ریپل (XRP)

  ارز دیجیتال «ریپل» توسط شرکت «Ripple» به عنوان یک سیستم (RTGS, real-time gross settlement system) توسعه یافت که همچنین به آن «پروتکل تراکنش ریپل» (RTXP) یا همان «پروتکل ریپل» گفته می شود. پیدایش این ارز به سال ۲۰۰۴ برمی گردد، زمانی که یک توسعه دهنده وب به نام «Ryan Fugger» ایده ایجاد یک سیستم پولی غیرمتمرکز را داشت که بتواند به طور موثر به افراد امکان ایجاد پول شخصی خودشان را بدهد. RipplePay.com در سال ۲۰۰۵ جهت ارائه یک سیستم پرداخت ایمن برای اعضای یک جامعه آنلاین از طریق شبکه ای جهانی راه اندازی شد. «Jed McCaleb» در سال ۲۰۱۱ یک سیستم ارز دیجیتال را راه اندازی کرد که در آن معاملات از طریق اجماع میان اعضای شبکه – به جای فرآیند ماینینگ مورد استفاده در بیت کوین – تائید می شدند. این نسخه جدید از سیستم ریپل برای حذف مبادلات متمرکز بیت کوین طراحی شد. یکی از مزیت های این سیستم، مصرف کمتر برق نسبت به بیت کوین بود. علاوه بر این در این سیستم تراکنش ها بسیار سریع تر انجام می شدند. در سال ۲۰۱۲، ریپل به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال، به منظور تسهیل امنیت و فوریت معاملات جهانی با استفاده از توکن ها راه اندازی شد. سرمایه کنونی بازار این کریپتوکارنسی در حدود ۱۱,۶۶۳,۳۴۸,۸۳۴ دلار است و رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

  1. بیت کوین کش (BCH)

  ارز محبوب بعدی در فهرست بهترین ارزهای دیجیتال ، «ارز بیت کوین کش» است که با ایده ایجاد بیت کوینی عملی تر برای پرداخت های کوچک و روزمره به وجود آمد. در تاریخ می ۲۰۱۷، پرداخت های بیت کوین در حدود چهار روز طول می کشید، مگر اینکه هزینه آن پرداخت می شد و درنتیجه برای معاملات کوچک زمان نسبتا زیادی به حساب می آمد. درنهایت تغییر در کدها پیاده سازی شد و بیت کوین کش در تاریخ اول آگوست ۲۰۱۷ به وجود آمد. این کریپتوکارنسی در حال حاضر سرمایه بازاری در حدود ۵,۵۳۳,۸۳۳,۳۶۰ دلار را از آن خود کرده است.

  1. لایت کوین (LTC)

  ارز دیجیتال «لایت کوین» در اکتبر سال ۲۰۱۱ توسط «Charlie Lee» کارمند سابق گوگل منتشر شد. این کریپتوکارنسی در واقع شاخه ای از بیت کوین بود که در مواردی مانند زمان تولید بلاکی کوچک تر، افزایش حداکثر تعداد کوین ها و یک الگوریتم مبتنی بر اسکریپ تفاوت هایی را ارائه می کرد. اکنون لایت کوین به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال، سرمایه بازاری در حدود ۴,۶۲۴,۵۴۴,۵۵۵ دلار دارد.

  1. بایننس کوین (BCH)

  «بایننس کوین» یک ارز رمزنگاری شده در پلتفرم بایننس است که در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. قیمت انتشار این ارز ۱ اتریوم برای ۲,۷۰۰ BNB یا ۱ بیت کوین برای ۲۰,۰۰۰ BNB بود. این ارز تنها برای تبادل ارزهای رمزنگاری شده باهم طراحی شده است و امکان مبادله آن با ارزهای رایج وجود ندارد. BNB موارد استفاده چندگانه ای دارد، اما در اکوسیستم صرافی Binance از آن به عنوان یک توکن استفاده می شود که به کاربران این امکان را می دهد تا هنگام پرداخت هزینه های معاملاتی خود تخفیف دریافت کنند. در حال حاضر سرمایه بازار این ارز دیجیتال در حدود ۴,۰۵۴,۸۲۵,۰۶۷ دلار است.

  1. EOS (EOS)

  پلت فرم «EOS.IO» توسط یک شرکت خصوصی توسعه داده شده است. این پلت فرم در تاریخ ۲ ژوئن سال ۲۰۱۸ به عنوان نرم افزاری با منبع باز (open-source) منتشر و یک میلیارد توکن آن روی بلاک چین اتریوم توسط block.one توزیع شد. EOS به عنوان یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال، بر اساس «وایت پیپر» منتشر شده است.  سرمایه بازار این ارز دیجیتال تقریبا برابر با ۳,۳۸۲,۲۷۸,۴۶۲ دلار است.

  1. بیت کوین SV (BSV)

  بیت کوین SV (Satoshi Vision) همان بیت کوین اصلی است که توسط شرکت nChain طراحی شده است. این ارز دیجیتال که در تاریخ ۱۶ آگوست سال ۲۰۱۸ منتشر شد، پروتکل اصلی بیت کوین را بازیابی می کند، آن را ثابت نگه می دارد و مقیاس گسترده ای را ارائه می دهد. وایت پیپر اصلی بیت کوین، در وب سایت بیت کوین SV به عنوان سند اصلی این پروژه ذکر شده است. با وجود آن که قیمت بیت کوین SV پر نوسان است، اما این ارز دیجیتال از نظر میزان سرمایه در بازار، خیلی زود به یکی از ۱۰ کریپتوکارنسی برتر تبدیل شد. در حال حاضر این ارز دیجیتال در اکثر صرافی های اصلی معامله می شود. سرمایه بازار این کریپتوکارنسی اکنون در حدود ۲,۳۷۲,۷۹۸,۹۴۲ دلار است.

  1. استلار (XLM)

  «استلار» در سال ۲۰۱۴ توسط «Jed McCaleb» و «Joyce Kim» ایجاد شد. راه اندازی آن در ابتدا مبتنی بر پروتکل ریپل بود، اما درنهایت این شبکه به چند بخش تقسیم شد. استلار یک پروتکل با منبع باز (open source) برای مبادله پول است که در آن سرورها از اینترنت برای اتصال و برقراری ارتباط با دیگر سرورهای استلار و تشکیل یک شبکه مبادله ارزش جهانی استفاده می کنند. در حال حاضر میزان سرمایه بازار این ارز دیجیتال تقریبا ۱,۴۰۵,۱۵۷,۷۴۱ دلار است.

  1. مونرو (XMR)

  «مونرو» یک کریپتوکارنسی منبع باز است که در آپریل سال ۲۰۱۴ ایجاد شد و بر موضوع هایی همچون عدم تمرکز، قابلیت معاوضه و حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد. ارز دیجیتال مونرو از یک دفتر کل عمومی مبهم استفاده می کند. به این معنی که هرکسی می تواند تراکنش ها را پخش یا ارسال کند، اما هیچ ناظر خارجی نمی تواند منبع، مقدار یا مقصد تراکنش را بیان کند. ارز دیجیتال مونرو از مکانیزم اثبات کار (Proof of Work) جهت انتشار کوین های جدید و تشویق ماینرزها برای تأمین امنیت شبکه و اعتبار معاملات استفاده می کند. میزان سرمایه بازار این کریپتوکارنسی در حال حاضر تقریبا حدود ۱,۳۸۲,۴۴۱,۵۶۷ دلار است. در این مقاله، بهترین ارزهای دیجیتال را با هم بررسی کردیم. به نظر می رسد حالا می توانید هوشمندانه تر وارد بازار این ارزها شوید.