وان اینچ (1inch) یکی از صرافی های غیرمتمرکز است که بالاترین نرخ مبادله توکن ها را با ترکیب چند مسیر و تقسیم سفارش مهیا می کند. این صرافی قیمت ها را در DEX های مختلف بررسی می کند و سپس ارزان ترین مسیر را برای تجارت به شما نشان می دهد. با استفاده از پلتفرم این ارز دیجیتال می توانید به جای انتخاب یک صرافی از سایر گزینه ها نیز استفاده کنید و بهترین انتخاب را برای خرید و انجام معاملات خود انجام دهید.

فهرست []

  همچنین این پلتفرم از کیف پول های مختلف و استخرهای نقدینگی سایر صرافی ها پشتیبانی می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل ارز دیجیتال 1 اینچ و نکات مربوط به آن بپردازیم.

  ارز دیجیتال 1 اینچ چیست؟

  این ارز دیجیتال توکن ارائه شده صرافی 1 اینچ است. توکن ارائه شده توسط این صرافی به عنوان یک توکن حاکمیتی استفاده می شود. همچنین از دیگر کاربردهای این توکن می توان به استفاده از آن در رأی گیری های پروتکل اشاره کرد. کاربران این پلتفرم می توانند با ارائه توکن 1 اینچ به عنوان نقدینگی سود دریافت کنند.

  فرایند این استخراج نقدینگی به این صورت است که تریدرها، دارایی هایی مانند اتریوم را به یک استخر خاص ارائه کرده، آن را قفل می کنند و سپس 1 اینچ توکن بومی آن را به عنوان سود دریافت می کنند.

  درواقع صرافی وان اینچ از یک مدل حاکمیتی معروف به «حاکمیت فوری» استفاده می کند. به باور این پلتفرم حاکمیت فوری با اجازه دادن به همه برای شرکت در فرایند حاکمیت، مالکیت بیشتری روی پلتفرم خواهد داشت که این مدل کاملاً در تضاد با DAO هاست که در پلتفرم DASH استفاده می شوند.

  تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال وان اینچ

  توکن این ارز در کریسمس سال 2020 راه اندازی شد، اما صرافی آن، یعنی پلتفرم ارائه دهنده این توکن را دو نفر به نام های Sergej Kunz و Anton Bukov در سال 2019 تأسیس کردند. این دو فرد پیش از تأسیس این پلتفرم نیز با هم مشارکت داشتند و در چندین هکاتون در سراسر جهان شرکت کرده اند.

  ایده صرافی 1 اینچ نیز پیش از کنوانسیون ETHNewYork مطرح شد؛ درحالی که این دو در حال آزمایش ربات های آربیتراژ بودند.

  نحوه عملکرد وان اینچ

  نحوه عملکرد این ارز به این صورت است که بهترین و ارزان ترین راه را با کمک پروتکل های مختلف مبادلات و نقدینگی برای تجارت شما انتخاب می کند. این راه ممکن است شامل تعویض اتریوم بین چندین ارز یا چندین پروتکل مختلف قبل از رسیدن به رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) باشد. انجام این کار ممکن است سبب شود رپد بیت کوین را با قیمت ارزان تری بخرید.

  با راه اندازی پلتفرم V2 1inch در اواخر سال 2020 روند کار سریع تر و ارزان تر شد. این پلتفرم از راهکارهای پیچیده تری مانند تغییر مسیر پول به عنوان وثیقه نیز استفاده می کند که برای پروتکل وام غیرمتمرکز Aave and Compound (به منظور پایین نگه داشتن قیمت) در نظر گرفته می شود.

  راه اصلی به دست آوردن ارز دیجیتال وان اینچ، ارائه نقدینگی به سیستم عامل نقدینگی این ارز است. این کار را می توان به کمک ارزهای رمز پایه ای که افراد دیگر هنگام معاملات از آن ها استفاده می کنند یا با معامله در صرافی ها انجام داد.

  معرفی توکن 1 اینچ

  بیشتر پلتفرم هایی که در فضای defi/’>دیفای وجود دارند، نمی توانند در پاسخ به نیاز بازار، تغییرات پروتکل های خود را به سرعت در شبکه جا بیندازند. در این میان، پلتفرم 1 اینچ با استفاده از ویژگی «حاکمیت فوری» این امکان را فراهم کرده که اعضای شبکه بتوانند به تغییرات شبکه رأی دهند.

  توکن حاکمیتی وان اینچ که در 25 سپتامبر 2021 عرضه شد، در تمام پروتکل های حال حاضر و آینده درون شبکه (پروتکل نقدینگی، تجمیع حکومتی) و تمامی رأی گیری ها استفاده می شود.

  منظور از پروتکل نقدینگی همان بازارساز خودکار Mooniswap است. ویژگی اصلی این بازارساز کارمزد متغیری است که هنگام نوسان قیمت بین لحظه ثبت سفارش و اجرای آن ایجاد می کند و سبب می شود تأمین کنندگان نقدینگی و استیکرهای توکن سود بیش تری به دست آورند.

  امکان رأی مستقیم به پارامترهای اصلی پروتکل برای این دو گروه وجود دارد. پارامترهای اصلی شامل کارمزد ثابت سواپ کردن، پاداش های حاکمیتی، پاداش های مرجوعی، کارمزد متغیر و… می شود.

  رأی گیری های انجام شده در این شبکه توسط توکن 1inch صورت می گیرد. همچنین میزان تأثیر رأی هر فرد با مقدار توکن استیک شده توسط آن فرد رابطه مستقیم دارد. پروتکل در آخر با توجه به میانگین رأی ها تصمیم گیری و تغییرات لازم را تا 24 ساعت در شبکه اعمال می کند.

  تعداد توکن های در گردش وان اینچ

  از 27 ژانویه 2021 ارز توکن وان اینچ 2.41 دلار و سقف بازار 175 میلیون دلار است. 1.5 میلیارد از این توکن ها عرضه شده که 72 میلیون آن ها در گردش است. نحوه تقسیم بندی 1.5 میلیارد توکن عرضه شده 1 اینچ در طول 4 سال به صورت زیر است:

  • 30 درصد برای امنیت و برقراری ثبات کارکرد شبکه
  • 22.5 درصد برای کارکنان و تیم 1inch.core
  • 21 درصد برای توسعه اکوسیستم
  • 19.5 درصد برای سهام داران و سرمایه گذاران در 30 ماه
  • 5 درصد برای مشاوران در دوره 4 ساله
  • 2 درصد به منظور تأمین نقدینگی Mooniswap در 1 سال

  معرفی صرافی غیرمتمرکز وان اینچ

  یکی از معضلات بزرگ کاربرانی که از صرافی های غیر متمرکز استفاده می کنند، هزینه های بالای گس است. از آنجا که ازدحام شبکه اتریوم روز به روز در حال افزایش است، به دنبال آن هزینه های گس نیز به شدت افزایش یافته است.

  اگرچه برخی صرافی ها قیمت مناسبی را برای ارزهای دیجیتال ارائه می کنند، ممکن است هزینه نهایی معامله به دلیل کارمزد بالای گس از ارزش واقعی آن نیز گران تر تمام شود؛ بنابراین، هنگامی که در جست وجوی بهترین قیمت ارزهای دیجیتال هستید، باید هزینه گس را نیز در صرافی غیر متمرکز در نظر بگیرید.

  صرافی 1 اینچ به منظور حل این معضل ایجاد شده است. در این صرافی با استفاده از تراکنش های خرد، معامله شما به صورت کارآمد در صرافی های مختلف پخش می شود و از این طریق علاوه بر کاهش هزینه های کلی گس، با گسترش معاملات در این صرافی ها بهترین بازده ممکن برای معامله شما ایجاد می شود.

  وان اینچ را می توان صرافی منحصر به فرد در حوزه ارزهای دیجیتال دانست که به صورت یک اگریگیتور یا تجمیع کننده عمل می کند قیمت وان اینچ ارزان ترین بها برای ارزهای دیجیتال در صرافی های غیرمتمرکز را به کاربران خود نمایش می دهد.

  همان طور که می دانید، در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) هیچ شخص ثالث یا شرکتی حضور ندارد و این امکان برای همه افراد وجود دارد که به انجام معامله در این صرافی ها بپردازند.

  در این صرافی ها معامله گران تنها از طریق اتصال کیف پول دیجیتال خود به یکدیگر می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند و برای جلوگیری از حمله هکرها باید دقت کنند که اطلاعات شخصی خود را در اختیار هیچ شخص یا شرکتی قرار ندهند.

  در هریک از صرافی های غیرمتمرکز از جمله یونی سواپ، پنکیک سواپ و… ارزهای دیجیتال با قیمت های متفاوتی فروخته می شوند و بدین وسیله فرصت آربیتراژ (تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود بیش تر) فراهم می شود. در این صورت کار صرافی وان اینچ آغاز می شود تا کمترین قیمت ارز دیجیتال را میان تمامی صرافی های غیرمتمرکز برای کاربران خود جست وجو و پیدا کند.

  برخی از صرافی های غیرمتمرکزی که از پلتفرم 1 اینچ استفاده می کنند، عبارت اند از: یونی سواپ، زیرو ایکس، بالانسر و پروتکل نقدینگی وان اینچ که در ابتدا با نام مونی سواپ شناخته می شد.

  کارمزد تراکنش ها و معرفی توکن CHI

  در صرافی وان اینچ برای پرداخت هزینه تراکنش ها از توکن CHI استفاده می شود که قیمت آن وابسته به قیمت گس در شبکه اتریوم است. این توکن تنها در دو پلتفرم 1inch و Curve کاربرد دارد. تنها زمانی می توان از توکن CHI استفاده کرد که زمان سوزاندن آن برای پرداخت کارمزد شبکه، قیمت آن حداقل دو برابر قیمت خریدش باشد.

  به طورکلی می توان گفت کارمزد استفاده از صرافی 1 اینچ 42 درصد کمتر از سایر صرافی هاست. همچنین از آنجا که صرافی این ارز دیجیتال هنگام محاسبه کارمزد معاملاتی، اندازه معامله را در نظر نمی گیرد، هزینه شما را بسیار کمتر خواهد کرد.

  نحوه انتخاب کیف پول 1 اینچ

  این کیف پول اختصاصی در برنامه ادغام شده است و دسترسی یکپارچه به مبادله ها را فراهم می کند، اما شما می توانید از هر کیف پول سازگار با اتریوم برای انجام مبادلات در 1 اینچ استفاده کنید. اگر در حال حاضر از کیف پول برای نگهداری وجوه رمزنگاری خود استفاده می کنید، استفاده از کیف پول 1 اینچ سود کمی دارد و دسترسی به dApp وان اینچ به کیف پول شما ساده است.

  همین امر درباره کیف پول های سخت افزاری نیز صدق می کند که سطح بیشتری از امنیت را ارائه می دهند. کیف پول های سخت افزاری Ledger، Trezor، KeepKey و Prokey تضمین می کنند هکری که به رایانه شخصی یا تلفن هوشمند شما دسترسی پیدا می کند، به طور خودکار به وجوه رمزنگاری شما دسترسی پیدا نمی کند.

  همچنین می توانید توکن های ارز دیجیتال 1 اینچ را در کیف پول های آنلاین یا کیف پول های تحت وب، که رایگان، آسان برای استفاده و از چندین دستگاه با استفاده از مرورگر وب در دسترس هستند، ذخیره کنید؛ با این حال، کیف پول های گرم محسوب می شوند و می توانند امنیت کمتری در مقایسه با جایگزین های سخت افزاری یا نرم افزاری داشته باشند.

  بنابراین باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید؛ به این ترتیب، آن ها برای نگهداری مقادیر کمتر ارزهای دیجیتال یا برای کسانی که معاملات مکرر انجام می دهند، مناسب هستند.

  صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال 1 اینچ

  برای استفاده از صرافی ها بهتر است سراغ مواردی بروید که اعتبار بالایی دارند تا بتوانید بدون نگرانی و با خیال راحت به سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال بپردازید. در ادامه صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال 1 اینچ که از اعتبار بالایی برخوردارند، بیان شد ه اند:

  1. بایننس (Binance)
  2. گلوبال (Global)
  3. اوکی اکسچنچ (OKEx)
  4. کوین تایگر (Coin Tiger)
  5. اف تی ایکس (FTX)

  آموزش خرید ارز دیجیتال 1inch

  این ارز دیجیتال را می توان مانند هر ارز دیجیتال دیگری از صرافی های اصلی و معتبر مانند بایننس، کوکوین، هیوبی گلوبال، اف تی ایکس و اوکی اکسچنج یا حتی از صرافی وان اینچ خریداری کرد.

  اما از آنجا که ایران از طرف تمامی صرافی های بین المللی تحت تحریم های مالی گسترده قرار دارد، توصیه می شود کاربران ایرانی در این مورد ریسک نکنند و از صرافی های خرید و فروش ارز دیجیتال ایرانی مانند بیت 24 و اکسچینو استفاده کنند.

  نقشه راه شبکه وان اینچ

  همان طور که گفته شد، ایده اولیه و اصلی صرافی 1 اینچ در ماه مِی سال 2019 صورت گرفت و بنیان گذاران آن طی 60 ساعت توانستند این ایده را اجرا کنند. پس از تلاش های مداوم این افراد نسخه اولیه صرافی به منظور برطرف سازی مشکل نقدینگی راه اندازی شد.

  مونی سواپ نیز بازارساز خودکار این صرافی در آگوست سال 2020 عرضه شد و هدف این پروتکل پرداخت سود حاصل از لغزش قیمت به تأمین کنندگان نقدینگی است.

  نسخه ثانویه این صرافی در نوامبر 2020 با الگوریتم های Routing و Path Finder ارائه شد. پس از ارائه این نسخه تیم بنیان گذاری این شبکه موفق به جذب سرمایه های بیشتری در دسامبر همین سال شد. توکن ارز دیجیتال وان اینچ نیز در همین زمان وارد بازار شد.

  هدف این صرافی این است که در آینده بتواند به ترکیب این صرافی با صرافی های متمرکز نیز بپردازد که این امر سود بسیار زیادی برای استارتاپ ها خواهد داشت.

  مقایسه وان اینچ با یونی سواپ

  به طورکلی این دو را می توان مشابه هم دانست، اما عمده ترین تفاوت آن ها در نوع صرافی هایی است که معاملات در آن ها انجام می شود؛ 1 اینچ این امکان را برای شما فراهم می کند تا معاملات خود را در صرافی های مختلف انجام دهید؛ درحالی که در یونی سواپ معاملات تنها از طریق استخرهای نقدینگی آن امکان پذیر است. وان اینچ امکان کاهش اسپیلیچ را دارد و در زمان معامله، ارز دیجیتال را از بهترین استخرهای نقدینگی تأمین می کند.

  نکته ای که وجود دارد این است که معمولاً سرمایه گذاران معمولی که در حال خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال هستند، سادگی پلتفرم یونی سواپ را ترجیح می دهند. همچنین نقدینگی حدود 6 میلیارد دلاری یونی سواپ برای پوشش تمامی معاملات، حتی بیشتر از آنچه باید کافی است.

  آینده ارز دیجیتال وان اینچ

  آینده پلتفرم این ارز مانند سایر صرافی های غیرمتمرکز به آینده دیفای بستگی دارد. صرافی های غیرمتمرکز در مقایسه با صرافی های متمرکز مانند بایننس گران تر و کندتر هستند، اما به دلیل اینکه صرافی متمرکز هنگامی که با نوسان قیمت روبه رو هستیم، با رکود مواجه است، تعداد صرافی های غیرمتمرکز مانند 1 اینچ برای جبران این رکود و کسادی در حال افزایش است.

  جمع بندی

  در این مقاله به معرفی صرافی و ارز دیجیتال وان اینچ پرداختیم. این ارز از جمله پلتفرم هایی است که پرداخت کارمزد آن در مقایسه با سایر صرافی ها کمتر است. با استفاده از این پلتفرم می توان تنها با انجام یک تراکنش دارایی کیف پول خود را به توکن مورد نظر خود با پرداخت پایین ترین کارمزد تبدیل کرد و سپس انتقال داد. 1 اینچ توانسته در مدت زمانی کوتاه خود را به جایگاه بالایی در میان تجمیع کننده های صرافی ها برساند.

  پرسش های متداول

  این ارز توکن ارائه شده صرافی 1 اینچ است که این توکن به عنوان یک توکن حاکمیتی استفاده می شود.