نمودار لحظه ای ارز دیجیتال زیرو ایکس (ZRX)

در نظام سنتی، فرصت زندگی را می توان چیزی شبیه به قرعه کشی جغرافیایی (جایی که یک فرد در آن متولد می شود) و آینده را با توجه به آنچه دولت تصمیم می گیرد و سطح آزادی اقتصادی آن ها را تعیین می کند، تشبیه کرد.

فناوری بلاک چین فرصتی را برای پشت سر گذاشتن همه ی این موانع و ایجاد یک سیستم مالی جهانی غیرمتمرکز جدید و عاری از هرگونه کنترل توسط نهاد مرکزی ارائه می دهد. همچنین، این فناوری قابلیت تبدیل به اشکال مختلف مانند ارزهای فیات، سهام، ابزارهای بدهی، املاک و مستغلات، اقلام بازی های ویدیویی و… را دارد. مأموریت پروژه ی ارز دیجیتال ZRX کمک به ایجاد جهانی توکن شده و فعال کردن تمامی ارزش های قفل شده برای جریان آزادانه است. در این مقاله، به معرفی ارز دیجیتال ZRX و کاربردهای آن خواهیم پرداخت. 

ارز دیجیتال ZRX چیست؟

ارز دیجیتال ZRX پروتکل منبع باز است که تبادل بدون اصطکاک همتا به همتای دارایی ها را در بلاک چین اتریوم امکان پذیر می کند. این تیم آینده ای را پیش بینی می کند که در آن، انواع دارایی ها در شبکه ی اتریوم توکن می شوند.

به عنوان مثال، هنگامی که شخصی خانه ی خود را می فروشد، به جای گذراندن یک فرآیند پیچیده شامل وکلا، نمایندگان امانی و شرکت های مالکیت، می تواند از راه حل جامعی که پروتکل 0x ارائه می دهد، برای توکن کردن ملک و مبادله ی مالکیت با خریدار به صورت هوشمندانه هوشمندانه استفاده کند. این کار نیاز به واسطه گران قیمت را به طور کامل از بین می برد و در عین حال، سرعت کل فرآیند را افزایش می دهد و املاک و مستغلات را به یک دارایی نقد تبدیل می کند.

هرکسی می تواند صرافی غیرمتمرکز (DEX) خود را با استفاده از کیت راه اندازی 0x در بالای 0x بسازد و مختار است که برای خدمات خود هزینه دریافت کند. پروتکل ارز دیجیتال ZRX یک قالب پیام رسانی استاندارد را برای تبادلات فراهم می کند. این پروتکل مشابه سوئیفت (SWIFT) (سیستم پیام رسانی استانداردی که بانک های سراسر جهان از آن برای برقراری ارتباط با یکدیگر در مورد انتقال ارزهای فیات استفاده می کنند) است.

این تیم همچنین 0x API (رابط برنامه نویسی کاربردی) را راه اندازی کرد که نقدینگی را در کل شبکه جمع آوری کرده و کاربران را قادر می سازد تا در هر زمان ممکن، دارایی های خود را با بهترین قیمت مبادله کنند.

ZRX چگونه کار می کند؟

تبادل غیرمتمرکز توکن ها با استفاده از قراردادهای هوشمند (قرارداد هوشمند تراکنشی است که در صورت فراهم بودن شرایط لازم، به طور خودکار اجرا می شود) که رایگان در دسترس عموم قرار دارند و می توانند توسط هر برنامه ی غیرمتمرکز (dApp) یکپارچه شوند، با 0x تسهیل می شود. 

بیش تر صرافی های غیرمتمرکز برای تأمین انرژی معاملات خود از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می کنند اما این قراردادها به طور مستقیم روی بلاک چین اجرا می شوند. به این صورت که هر بار سفارشی ثبت می شود، یا تغییر می یابد، یا لغو می شود و یا پر می شود، هزینه ی گس متحمل می شود که می تواند فرآیند را بسیار گران کند.

راه حل شبکه ی ZER، استفاده از رله ی خارج از زنجیره است. به این صورت که کاربر  سفارش را به یک رله که به نوعی تابلوی اعلانات شبکه است، ارسال می کند. سپس رله، سفارش را خارج از زنجیره پخش می کند و هر کاربر دیگری می تواند با ارسال امضای رمزنگاری خود به قرار داد هوشمند، آن را پر کند.

0x همچنین سفارشات نقطه به نقطه را ارائه می دهد که در آن، کاربر سفارشی را ارسال می کند که فقط توسط یک شخص مشخص می تواند پر شود. در هر دو نوع سفارش، دارایی ها هرگز در اختیار رله قرار نمی گیرند و تنها ارزش واقعی درزنجیره انتقال می یابد که هم هزینه ی گس و هم ازدحام شبکه را به شدت کاهش می دهد.

بنیانگذاران زیرو ایکس (0x) چه کسانی هستند؟

تیم مربوط به ارز دیجیتال ZRX، مستقر در سانفرانسیسکو و دارای 32 عضو اصلی با سوابق مختلف مالی تا مهندسی است. پروتکل 0x در سال 2016 توسط ویل وارن (مدیر عامل) و امیر بندعلی (مدیر ارشد اجرایی) تأسیس شد.

ویل وارن پس از فارغ التحصیلی در رشته ی مهندسی مکانیک از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو،  مشاور فنی برای نماد توجه اولیه (BAT) بود و مقام اول را در سال 2017 در مسابقه اثبات کار Consensus کسب کرد.

امیر بندعلی قبل از کار در Chopper Trading و DRW به عنوان متخصص تجارت، مدرک مالی را از دانشگاه ایلینویز دریافت کرد.

علاوه بر تیم اصلی، ZRX دارای پنج مشاور است؛ ازجمله می توان به  Fred Ehrsamبنیان گذار کوین بیس و  Joey Krug یکی از مدیران ارشد Pantera Capital اشاره کرد. 

عرضه ی اولیه ی سکه ZRX (ICO) در آگوست 2017 انجام شد و تنها پس ازگذشت 24 ساعت، با فروش 24میلیون دلار در یک روز خبرساز شد.

چه چیزی ارز دیجیتال زیرو ایکس را منحصربه فرد می کند؟

فناوری رله ی خارج از زنجیره که توسط 0x به کار گرفته شد، به DEX اجازه می دهد تا معاملات را بسیار سریع تر و ارزان تر از صرافی هایی که تمام معاملات خود را در زنجیره انجام می دهند، انجام دهد.

با این حال، DEXها تنها برنامه هایی نیستند که ارز دیجیتال ZRX را پشتیبانی می کنند. این پروتکل می تواند برای میزهای معاملاتی فرابورس، بازارهای دیجیتال، پلتفرم های مدیریت پورتفولیو و قابلیت تبادل برای محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) اعمال شود.

0x انتقال طیف وسیع تری از دارایی ها را نسبت به اکثر صرافی های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم تسهیل می کند؛ زیرا، هم از توکن های غیرقابل تعویض (ERC-721) و هم توکن های قابل تعویض (ERC-20) پشتیبانی می کند.

چه چیزی به ارز دیجیتال ZRX ارزش می دهد؟

ZRX یک توکن ابزاری است که برای پاداش دادن به رله کنندگان، با هزینه های معاملاتی برای میزبانی اوردر بوک استفاده می شود. اکوسیستم 0x در سال 2020 شاهد رشدی فوق العاده بود و تنها در ژانویه ی 2021، حجم معاملات این پروتکل به 5.7 میلیارد دلار رسید.

ارزش ZRX از یک توکن حاکمیتی به دست می آید. دارندگان توکن ZRX می توانند در مورد ارتقاء و پیشرفت پروتکل رأی دهند و این کار می تواند تقاضا را برای توکن افزایش دهد. از آنجایی که ZRX دارای حداکثر عرضه ی محدود است، قیمت ZRX و ارزش بازار می تواند تحت تأثیر کمبود قرار گیرد.

چند توکن 0x (ZRX) در گردش است؟

در حال حاضر، ارز دیجیتال ZRX، دارای 847,496,055 منبع در گردش و 1,000,000,000 حداکثر عرضه ZRX است. 500 میلیون ZRX (که 50درصد از حداکثر عرضه را نشان می دهد)، در عرضه ی اولیه آن در سال 2017 به سرمایه گذاران فروخته شد.

این تیم جهت تشویق برای توزیع بیش تر ZRX، روی تعداد توکن های ZRX که هر شرکت کننده می توانست بخرد، یک هارد کپ (Hard Cap) قرار داد. پس از آن مشخص شد که توکن های ZRX در بیش از 13000 آدرس مختلف اتریوم پخش شده اند. این امر به دلیل نقش ZRX به عنوان یک نشانه ی حکومتی مهم بود.

10درصد از ZRX برای تیم مؤسس، 10درصد برای پشتیبانان و مشاوران اولیه و 15درصد باقیمانده به سازمان توسعه ی هسته 0x و صندوق توسعه ی پروژه خارجی اختصاص داده شده است.

سایر اطلاعات فنی درباره زیرو ایکس

0x API به 99.9درصد آپتایم (توانایی سرور در اداره و اجرای وب سایت)، 2درصد نرخ بازگشت و 1.5 ثانیه زمان پاسخ دست می یابد.

علاوه بر این، 0x API برای ارائه ی قیمت های تنظیم شده ی بهتری نسبت به Uniswap، 1inch، Paraswap و Dex Ag طراحی شده است.

نحوه ی استفاده از ارز دیجیتال ZRX

کاربران می توانند جهت انتقال توکن های ارز دیجیتال ZRX خود با یک شخص خاص، سفارش 0X را از طریق پیام فوری یا ایمیل به آن ها ارسال کنند. زمانی که شخص دیگر معامله را پذیرفت، به طور خودکار اجرا می شود. از طرف دیگر، آن ها می توانند بازار سفارش های ارسال شده توسط دیگران را مرورکنند و سفارش موردنظر خود را تأیید کنند. تجارت به طور ایمن و مستقل توسط پروتکل 0x تکمیل خواهد شد.

0x API را می توان با کیف پول ها و برنامه های DeFi ادغام کرد تا عملکرد مبادله ای را با قیمت های پیشرو در بازار ارائه دهد. 0x API توسط پروژه هایی مانند Matcha، MetaMask، Zapper و بسیاری دیگر استفاده می شود.

0x API به هر بازارسازی، اعم از بازارساز خودکار (AMM) یا دیگر پروتکل های مبادله ی غیرمتمرکز زنجیره ای اجازه می دهد تا نقدینگی را برای اکوسیستم 0x تأمین کنند. AMMهایی که در حال حاضر نقدینگی را تأمین می کنند، عبارتنداز: Uniswap، Curve، Balancer و Crypto.com. 

همچنین، پروژه ها می توانند برای دسترسی مستقیم به نقدینگی موجود براساس پروتکل 0x ساخته شوند. در حال حاضر، ده ها تیم این کار را انجام می دهند. این موارد شامل صرافی وان اینچ، کیف پول هایی مانند MetaMask، محصولات مشتقاتی مانند Opyn، پلتفرم های مدیریت پورتفولیو مانند DeFi Saver، پروژه های مبتنی بر NFT مانند Gods Unchained و محصولات استراتژی سرمایه گذاری مانند Rari Capital می شود. 

نحوه ی انتخاب کیف پول ارز دیجیتال ZRX

ازآنجایی که ZRX یک توکن ERC-20 است، هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می کند، برای ذخیره ی سکه های ZRX شما کار می کند و نوع انتخابی شما احتمالاً به تعداد توکن های شما و کارهایی که می خواهید با آن ها انجام دهید بستگی دارد.

کیف پول های سخت افزاری (یا کیفپول های سرد) مانند Ledger و Trezor امن ترین گزینه ی ذخیره سازی ارز دیجیتال را با ذخیره سازی آفلاین و پشتیبان گیری ارائه می دهند. با این حال، نحوه ی استفاده و یادگیری از آن ها دشوارتر و گران تر است. آن ها ممکن است به دلیل ذخیره ی مقادیر بیش تری از توکن های ZRX برای کاربران باتجربه مناسب باشند.

کیف پول های نرم افزاری، گزینه ی دیگری ارائه می دهند که استفاده از آن ها رایگان و آسان است. این کیف پول ها به عنوان برنامه برای گوشی های هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حضانتی یا غیرحضانتی باشند. با کیف پول های حضانتی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه دهنده ی خدمات مدیریت و پشتیبان گیری می شوند اما در کیف پول های غیرحضانتی، از عناصر امن دستگاه شما برای ذخیره ی کلیدهای خصوصی استفاده می کنند. اگرچه کیف پول های نرم افزاری راحت هستند اما امنیت کم تری نسبت به کیف پول های سخت افزاری دارند و بیش تر برای مقادیر کم تر توکن های ZRX و یا کاربران تازه کار مناسب تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و قابل استفاده هستند. آن ها با استفاده از یک مرورگر وب و از طریق چندین دستگاه قابل دسترس هستند اما کیف پول داغ محسوب می شوند و ممکن است نسبت به جایگزین های سخت افزاری یا نرم افزاری امنیت کم تری داشته باشند. ازآنجایی که برای مدیریت ارز دیجیتال ZRX خود به پلتفرم اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه ی امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آن ها برای نگهداری مقادیر کم تر یا برای معامله گران باتجربه بیشتر مناسب هستند.

استیکینگ ارز دیجیتال ZRX 

 0x در سال 2019، مشوق های نقدینگی مبتنی بر سهام را معرفی کرد که به سازندگان بازار، برای ارائه ی نقدینگی با کارمزد پروتکل متناسب با سهام ZRX آن ها پاداش می دهد. یک بازارساز یا هر دارنده ی ZRX  دیگری نیز می تواند با ترکیب توکن های ZRX خود در یک استخر سهام برای نمایندگان شخص ثالث، جوایزی کسب کند.

قیمت ارز دیجیتال ZRX 

قیمت 0x تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند: اخبار و تحولات پروژه، احساسات بازار، جریان ارزهای دیجیتال در صرافی ها و به طور کلی اقتصاد است.

حقوق حاکمیتی و پاداش های سهام ارائه شده توسط توکن های ZRX نیز می تواند تقاضا را افزایش دهد. عرضه ی محدود به این معنی است که قیمت ZRX و سقف بازار ممکن است تحت تأثیر کمبود قرار بگیرند.

سخن پایانی

ارز دیجیتال ZRX به ایجاد جهانی توکنیزه شده کمک می کند تا تمام ارزش ها اعم از دارایی های سنتی غیرنقدشونده مانند املاک و مستغلات بتوانند آزادانه جریان داشته باشند. این پروتکل، به تبادل بدون اصطکاک همتا به همتای دارایی ها در بلاک چین اتریوم کمک می کند. هرکسی می تواند یک صرافی غیرمتمرکز روی 0x ایجاد کند و  0x API  نقدینگی را جمع آوری کند تا مبادله ی توکن ها را با بهترین قیمت ها فعال کند.

استفاده از رله های خارج از زنجیره توسط پروتکل، میزان ازدحام اتریوم را کاهش می دهد. به این معنی که معاملات سریع تر و ارزان تر انجام شوند. توکن ZRX، حقوق و پاداش های حاکمیتی را برای رله ها فراهم می کند و معرفی staking اقتصاد شبکه ی مثبت را ارتقاء می دهد.

حجم معاملات ارز دیجیتال ZRX در سال 2020 افزایش یافت؛ زیرا اکوسیستم آن به سرعت گسترش یافت. اکنون بیش از 50 پروژه ی مختلف DeFi وجود دارد که روی 0x ساخته شده و یا با آن یکپارچه شده اند. عرضه ی اولیه ی ارز دیجیتال ZRX، بین سرمایه گذاران بسیار محبوب بود. اگرچه پروژه های دیگری نیز روی مبادله ی غیرمتمرکز دارایی ها کار می کنند اما 0x همیشه مزیت حرکت اول خود را خواهد داشت.

سؤالات متداول

۱- آیا قراردادهای هوشمند پروتکل 0x کنترل و بررسی می شوند؟

بله! هر یک از قراردادهای هوشمند مستقل پروتکل 0x منبع باز هستند و توسط بخش پروتکل داخلی تیم هسته ی 0x و حسابرسان خارجی آزمایش شده اند.

۲- استخر 0x staking چیست؟

ارائه دهندگان نقدینگی X0  (LPs)، در ازای مشارکت فعال خود پاداش دریافت می کنند. این اتفاق برای عملکرد سالم بازارهای 0x بسیار مهم است. برای جمع آوری این پاداش ها، LP باید توکن های ZRX را به اشتراک بگذارد. برای انجام این کار، LPها استخرهایی ایجاد می کنند که به آ ن ها امکان می دهد تا ZRX خود را به اشتراک بگذارند و در عین حال، دیگران را جذب کنند تا توکن های ZRX خود را برای بخشی از پاداش ها به اشتراک بگذارند.

۳- قیمت ارز دیجیتال ZRX چقدر است؟

قیمت 0x تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند: اخبار و تحولات پروژه، احساسات بازار، جریان ارزهای دیجیتال در صرافی ها و به طور کلی اقتصاد است.