دنیای رمز ارزها دنیای پیچیده ای است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است تا جایی که حتی با دیدن دوره های مختلف آموزش ارز دیجیتال، برای پیشرفت و سرمایه گذاری نیاز است تا با استفاده از راه های مختلف به کسب تجربه در این حوزه بپردازیم. یکی از ارزهای دیجیتال که به تازگی پا در دنیای رمزارزها گذاشته و هدف آن برطرف کردن مشکلات مربوط به بلاک چین بیت کوین است، ارز دیجیتال رپد بیت کوین نام دارد. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی این ارز دیجیتال، مزایا و معایب و آینده آن بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فهرست []

  تاریخچه ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wrapped bitcoin)

  ارز دیجیتال رپد بیت کوین، یک نسخه رمزگذاری شده بیت کوین (BTC) است که بر روی بلاک چین اتریوم (ETH) اجرا می شود. WBTC با استاندارد سازگاری اولیه بلاک چین اتریوم که به آن اجازه می دهد به طور کامل در اکوسیستم مبادلات غیرمتمرکز، خدمات وام دهی رمزنگاری ، بازارهای پیش بینی و سایر برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) با ERC-20 ادغام شود، مطابقت دارد.

  WBTC همچنین از طریق شبکه ای از بازرگانان و متولیان تحت نظارت بیت کوین به نسبت 1: 1 پشتیبانی می شود و اطمینان حاصل می کند که قیمت رپد بیت کوین در هر زمان به بیت کوین وابسته است و به کاربران اجازه می دهد نقدینگی را بین شبکه های BTC و ETH به صورت غیر متمرکز و انتقال دهند. رپد بیت کوین ابتدا در 26 اکتبر 2018 اعلام شد و رسماً در 31 ژانویه 2019 راه اندازی شد.

  بنیانگذاران ارز دیجیتال رپد بیت کوین

  پروژه Wrapped Tokens، که WBTC بخشی از آن است، توسط افراد ایجاد نشده است، بلکه پروژه مشترک سه سازمان BitGo ، Kyber Network و Ren است.

  • BitGo، که در سال 2013 توسط دانشمند و کارآفرین آمریکایی، مایک بلش تأسیس شد، یک شرکت نهادی برای نگهداری، تجارت و خدمات مالی دارایی های دیجیتالی است. BitGo علاوه بر اینکه یکی از توسعه دهندگان WBTC است، به عنوان نگهبان اصلی آن (نهادی که توکن های WBTC و کلیدهای مورد نیاز برای ضرب بیش تر آنها را در اختیار دارد.) نیز عمل می کند.
  • Kyber Network یک پروتکل نقدینگی روی بلاک چین است که ادغام توکن های مختلف ارزهای رمزنگاری شده و برنامه های DeFi را امکان پذیر می کند. در سال 2017 توسط Loi Luu ، Victor Tran و Yaron Velner تأسیس شد و در سنگاپور مستقر است. همراه با Ren ، Kyber Network به ایجاد WBTC کمک کرده است و همچنان به عنوان یک تاجر در شبکه خود فعالیت می کند.
  • همانند Kyber ، Ren یک شرکت متمرکز بر ادغام متقابل بلاکچین دارایی های ارزهای رمزنگاری شده و برنامه های DeFi از طریق راه حل هایی مانند RenBridge ، RenVM و… است. در سال 2017 توسط تایانگ ژانگ و لونگ وانگ تأسیس شد.

  ویژگی های ارز دیجیتال رپد بیت کوین

  • قابلیت مقیاس­ پذیری

  یکی از مزایای عمده ارز دیجیتال رپد بیت کوین، مقیاس پذیری آن است و چون توکن های آن در بلاک چین اتریوم قرار دارد، تراکنش های آن سریع تر و میزان هزینه آن نسبت به بیت کوین اصلی کمتر خواهد بود. همچنین برای انجام تراکنش و ذخیره سازی گزینه های بیش تری نیز در اختیار کاربران خود قرار داده است.

  • استفاده از قراردادهای هوشمند

  از دیگر کارکردهای WBTC می توان به استفاده از قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای هوشمند اتریوم اشاره کرد. این نوع از قراردادها، پروتکل های خودکار و از پیش برنامه ریزی شده هستند که تا زمان ظهور اتریوم جایی در دنیای فناوری نداشتند، اما در حال حاضر فناوری عمده ای در بلاک چین به حساب می آید. مدیریت انواع تراکنش و فعال نگه د اشتن گره های مختلف برای پشتیبانی از چندین ارز، کار بسیار دشواری است؛ اما حال کافیست که صرافی ها، کیف پول ها و اپلیکشن های پرداخت تنها یک گروه اتریوم داشته باشند.

  • سپرده­ گذاری WBTC

  یکی از کارکردهای محبوب defi/’>دیفای، سپرده گذاری یا استیکینگ است. در حال حاضر چندین نسخه پروتکل سپرده گذاری وجود دارد که اکثریت آن ها کاربر را به مسدود کردن رمز ارز در یک قرارداد هوشمند با یک مدت زمان مشخص در ازای گرفتن پاداش ملزم می کنند. در سپرده گذاری ارز دیجیتال رپد بیت کوین، کاربران می توانند با تبدیل BTC خود به WBTC از مزایای این پروتکل نسل آینده بهره مند شوند. همچنین شما می توانید با استفاده از پلتفرم هایی مانند CoinList به صورت خودکار با سپرده گذاری WBTC در کیف پولتان پاداش دریافت کنید.

  مزایا و معایب رپد بیت کوین

  در خصوص برخی از مزایا و معایب ارز دیجیتال رپد کوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  مزایا:

  1. ادغام: شما می توانید با استفاده از این قابلیت بیت کوین های خود را در شبکه اتریوم ادغام کنید و به بزرگترین اکوسیستم موجود در بازار رمزارزها، کیف پول های منحصر به فرد، برنامه های کاربردی و بازی های مبتنی بر بلاک چین دسترسی پیدا کنید.
  2. نقدینگی بالا: با استفاده از این قابلیت رپد بیت کوین نقدینگی بیت کوین را به اکوسیستم اتریوم می رساند. همچنین از آنجا که نقدینگی بازار WBTC در مقایسه با سایر موارد مشابه مانند RenBTC بیش تر است، سفارشات خرید یا فروش در آن آسان تر و ایمن تر می باشد.
  3. سرعت بالا: از آنجا که سرعت معاملات WBTC بسیار سریع تر از معاملات بیت کوین است و از طرفی دیگر بلاک چین اتریوم از بلاک چین بیت کوین سرعت بیش تری دارد؛ بنابراین این قابلیت جابجایی WBTC بین کیف پول اتریوم و صرافی ها را کارآمدتر کرده است.
  4. دریافت پاداش: با استفاده از ییلد فارمینگ یا وام دادن رمزنگاری، امکان دریافت پاداش و کسب درآمد برای کاربران رپد بیت کوین فراهم شده است.
  5. قابلیت دسترسی آسان: انجام معاملات خریدوفروش ارز دیجیتال رپد بیت کوین در اکثریت صرافی های معتبر متمرکز و غیر متمرکز در دسترس است و سرمایه گذاران می توانند به راحتی در هر زمانی این رمز ارز را معامله کنند.
  6. قابلیت دیفای: این قابلیت رپد بیت کوین امکان مشارکت یک پارچه در پروژه های دیفای در زمان کمتر و با هزینه کمتر برای تبدیل بیت کوین به اتریوم را فراهم کرده است.

  معایب:

  1. دریافت هزینه برای تبدیل بیت کوین به رپد بیت کوین: با وجود اینکه برخی پلتفرم ها مانند Coinlist کارمزد معاملاتی پایین مثلاً 0.25 درصد دریافت می کنند، اما اگر تعداد تراکنش بیش تری انجام دهید به طبع هزینه ها نیز افزایش خواهند یافت.
  2. متمرکز بودن: از آنجا که شرکت BitGo که نظارت بر ضرب WBTC را بر عهده دارد، یک شرکت متمرکز است. بنابراین می تواند به راحتی حساب ها را مسدود کرده و از خرید مجدد بیت کوین جلوگیری کند. این موضوع اصل تمرکززدایی را که اساس صنعت بلاک چین را تشکیل می دهد می تواند تضعیف کند. در نتیجه با توجه به قابلیت ها و کاربردهای مختلفی که دارد هنوز هم نمی توان کاملاً به آن اعتماد کرد.

  چه چیزی رپد بیت کوین را منحصر به فرد می کند؟

  با توجه به اینکه بیت کوین قدیمی ترین و بزرگترین ارز رمزنگاری شده در بازار است، می تواند از پایگاه گسترده کاربران و حجم نقدینگی چند ده میلیارد دلاری برخوردار باشد. با این حال، عملکرد بلاک چین آن با استانداردهای مدرن نسبتاً اساسی است.

  بر خلاف بیت کوین، اتریوم از ابتدا به گونه ای ساخته شد تا از موارد استفاده پیشرفته تر با استفاده از فناوری قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند و صنعت کل را تحت عنوان “تامین مالی غیر متمرکز” ایجاد کند. اتریوم و محصولات مشتق شده از آن ابزارهای مالی پیشرفته ای مانند وام و بیمه را به کاربران خود ارائه می دهند که متکی به واسطه های مورد اعتماد نیستند.

  WBTC با “رپد” BTC در استاندارد ERC-20 ، ادغام کامل یک دارایی شبیه بیت کوین را در این محیط پیشرفته برنامه های غیرمتمرکز مالی امکان پذیر می کند و نقدینگی عظیمی را که مربوط به بازار BTC است به همراه می آورد. علاوه بر این، ارز دیجیتال رپد بیت کوین کار را برای مبادلات، کیف پول و خدمات پرداختی که با Ethereum کار می کنند بسیار آسان می کند: به جای اجرای دو نود جداگانه برای شبکه های ETH و BTC، آن ها می توانند عملیات WBTC را فقط با یک نود اتریوم پشتیبانی کنند.

  سرانجام، زمان مسدودسازی سریع تر بلاک چین اتریوم – به ترتیب حدود 15 ثانیه در مقابل 10 دقیقه – سرعت انجام تراکنش WBTC را در مقایسه با بیت کوین های واقعی افزایش می دهد.

  چند سکه [WBTC] در گردش وجود دارد؟

  هیچ برنامه از پیش تعیین شده ای برای انتشار WBTC وجود ندارد. توکن های WBTC با توجه به تقاضای کاربران به صورت خودکار ضرب یا سوزانده می شود. از آنجا که رپد بیت کوین همیشه توسط بیت کوین با نسبت 1: 1 پشتیبانی می شود، تعداد توکن های در گردش بستگی مستقیم به میزان ذخایر بیت کوین در شبکه WBTC دارد. تا اکتبر 2020، این تعداد کمی بیش از 94000 توکن بود که در مجموع تقریباً 1 میلیارد دلار ارزش داشت.

  توکن­ های WBTC چگونه تولید می­ شوند؟

  در خصوص به روز رسانی ها و تغییرات عمده پروتکل، نقش های تاجر و محافظ که وظیفه مدیریت سیستم را به عهده دارند، اعضای حاکم WBTC DAO تصمیم گیری می کنند. مراحل تولید توکن های WBTC به صورت زیر انجام می شود.

  • هر کاربری که BTC داشته باشد و بخواهد آن را به توکن WBTC تبدیل کند باید ابتدا با تاجران تماس بگیرد.
  • پس از تماس کاربر، تاجران با اجرای فرآیندهای ثبتی برای تایید هویت کاربر، فرآیند ضرب و سوزاندن توکن های WBTC را شروع می کنند. (این مرحله با تایید هویت شناخت مشتری (KYC) و ضد پول شویی (AML) انجام می شود.
  • وظیفه محافظان نیز انجام کار اصلی تبدیل BTC به WBTC و ضرب و سوزاندن توکن ها در بلاک چین اتریوم است.
  • با سوزانده شدن WBTC، BTC از حفاظت محافظ درآمده و به کاربر برگردانده می شود و بالعکس با ضرب شدن WBTC، BTC از کاربر گرفته شده و توسط محافظ ذخیره می شود.

  امنیت شبکه رپد بیت کوین

  توکن های WBTC توسط بلاک چین اصلی که روی آن کار می کنند، ایمن می شوند. به نوبه خود، ETH توسط تابع اثبات کار Ethash، نماینده خانواده Keccak از توابع هش محافظت می شود.

  چرا به رپد بیت کوین اعتماد کنیم؟

  از آنجا که بیت کوین و اتریوم نمی توانند به زبان خود با یکدیگر تعامل و گفتگو داشته باشند و این خود یک خلل است، بنابراین باید بین کاربران اعتماد وجود داشته باشد. کاملاً واضح است که توکن WBTC به دلیل متکی بودن به افراد و سازمان ها بجای کدها برای مدیریت سیستم، هرگز نمی تواند امنیت یا بی واسطگی BTC را داشته باشد. به همین منظور WBTC برای جلب اعتماد کاربران و شفافیت، مورد حسابرسی ها منظم قرار می گیرد و تمامی تراکنش ها و تاییدیه های درون زنجیره ای آن برای شبکه بیت کوین و اتریوم منتشر می شود. همچنین کاربران می توانند تمامی BTC های ارسالی به آدرس WBTC در بلاک چین بیت کوین را به طور مستقیم تایید کرده و مشاهده کنند که آیا تراکنش های آن ها با WBTCهای ساخته شده در بلاک چین اتریوم همخوانی دارد یا خیر. همچین برعکس این فرآینده یعنی سوزاندن WBTC برای در گرو درآوردن BTC نیز در زنجیره قابل ردیابی است.

  رپد بیت کوین (WBTC) را از کجا می توانید خریداری کنید؟

  شما می توانید WBTC را در چندین صرافی اعم از متمرکز و غیر متمرکز خریداری کنید که در شبکه Wrapped Bitcoin به عنوان تاجر فعالیت می کنند. برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  1- صرافی بایننس (Binance)

  2- صرافی اوککس (OKx)

  3- صرافی هوبی گلوبال (Houbi Global)

  4- شبکه کایبر (Kyber)

  5- صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

  کاربردهای توکن WBTC

  از کاربردهای WBTC می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرض گرفتن یا قرض دادن WBTC با استفاده از Compound
  • استفاده از آن برای مبادله حاشیه ای در اپلیکیشن غیر متمرکز bZx Fulcrum

  آینده رپد بیت کوین

  آینده توکن WBTC به نحوه استفاده افراد از آن بستگی ندارد، بلکه به اینکه چه توسعه دهندگانی با استفاده از این توکن به خلق برنامه ها می پردازد وابسته است. توکن WBTC نیازی به داشتن مجوز ندارد و در آینده به عنوان یکی از ارکان اپلیکیشن های دیفای تبدیل خواهد شد. TokenSets سازنده محصولاتی برای مبادله خودکار بین ETH و WBTC برای کسب سود از هر دو دارایی، بهترین مثال برای نشان دادن اینکه WBTC چگونه به بنیان دیگری برای دیفای تبدیل می شود، است.

   جمع بندی

  در این مقاله به معرفی و بررسی کاربردها، مزایا و معایب ارز دیجیتال رپد بیت کوین پرداختیم. این ارز دیجیتال که با هدف سیستمی برای وارد کردن نقدینگی به دیفای ایجاد شد، یک نوآوری جدید در دنیای ارزهای دیجیتال است. ارز دیجیتال wrapped bitcoin قصد دارد تا بیت کوین را به شبکه اتریوم متصل کند و محدودیت های موجود در بلاک چین بیت کوین را برطرف سازد.

  سوالات متداول:

  رپد بیت کوین نوعی بیت کوین است که می تواند در شبکه اتریوم استفاده شود. این اختراع جدید تنها چند سال قدمت دارد و به دارندگان بیت کوین این امکان را می دهد که بدون نیاز به تصفیه دارایی بیت کوین خود در برنامه های مالی غیر متمرکز و سایر برنامه های کاربردی DAP شرکت کنند.

  WBTC توسط گروهی به نام WBTC DAO که اکنون بیش از 30 عضو دارد، نگهداری می شود و در ابتدا توسط BitGo ،Ren و Kyber راه اندازی شد.