در دنیای امروزه شرکت ها باید به دنبال استانداردسازی فناوری و پلتفرم هایی باشند که ابتکارات آینده را هدایت می کنند و پس از آن، هماهنگی و ادغام چندین بلاک چین را دنبال کنند که با یکدیگر در یک زنجیره کار می کنند. از سال 2018 تاکنون بیش از 2000 ارز دیجیتال اضافه شدند. تصور کنید می توانستیم مؤسسات، صنایع مالی و امنیتی و خدمات بیمه ای، درمانی و آموزشی را برپا کنیم و تمامی تراکنش های آن را داخل یک شبکه انجام دهیم. به نظر شما برای رسیدن به چنین امکاناتی به یک جامعه آرمانی و دور از دسترس نیاز داریم؟ ما در این مقاله، شما را با واقعیت های این ارز دیجیتال آشنا می کنیم. پروژه ارز دیجیتال آیکون «با ساخت یکی از بزرگ ترین شبکه های غیرمتمرکز در جهان» دنیا را از فراتر از تصور ما به هم متصل کرده است.

 معرفی ارز دیجیتال آیکون (ICON)

این ارز دیجیتال یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است که برای بهترشدن تعامل میان جوامع بلاک چینی مختلف استفاده می شود و می خواهد شبکه ای واحد برای ارتباط و تعامل بیشتر این دو جوامع ایجاد کند. جوامع به کمک یک تبادل غیرمتمرکز به شبکه ICON متصل می شوند؛ برای مثال شبکه های ارز دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم را یک جامعه می نامند. همچنین می توان امکاناتی فراهم کرد که بانک ها، بیمارستان ها، مدارس و دولت ها بتوانند به عنوان جامعه ای برتر به اکوسیستم ICON متصل شوند. مخالفت صرافی های سنتی متمرکز ارزهای دیجیتال، چالش بزرگی است که ICON با آن مواجه است؛ بنابراین توانایی اتصال شبکه های مختلف جداگانه گامی بزرگ و رو به جلو در فناوری بلاک چین است که به طور فزاینده ای به عنوان سازوکار امن تر برای انتقال یا ذخیره سازی انواع داده ها استفاده می شود.

بنیان گذار ارز دیجیتال آیکون

پروژه ارز ICON در سال 2017 در کره جنوبی و توسط تیم آیکون که یک تیم سازمانی است به وجود آمد. نماد این شبکه ICX  نام دارد. هدف این ارز ایجاد پلتفرمی برای طیف بزرگی از صنعت از جمله صنایع مالی، امنیتی، بیمه ای، درمانی و آموزشی است تا در شبکه ای واحد به تعامل و ارتباط به یکدیگر مشغول شوند.

تاریخچه ارز دیجیتال آیکون

در ماه سپتامبر سال 2017 ارز دیجیتال ICON طی یک برنامه عرضه اولیه به بازار فرستاده شد و سپس به کمک فروش توکن های ICX، سرمایه ای تقریباً 43 هزار دلار جمع آوری کرد. این فروش حدود 50 درصد توکن های این ارز را شامل می شود. پس از آن در سال 2018 این پروژه، بلاک چین مخصوص خود را ایجاد کرد. افرادی که در سال 2017 در عرضه اولیه شرکت کرده بودند، در سال 2018 توانستند توکن های ICX خود را دریافت کنند. در سال 2019 پروژه ارز دیجیتال آیکون، استاندارد IRC16 را به عنوان یکی از برترین استانداردهای شبکه آیکون ارائه داد. این نوع پروژه هدف اصلی و اولیه خود را از نظام اقتصادی در دنیای واقعی تقلید کرده است؛ زیرا تمام سیستم های کاری مانند کسب وکارها و سازمان های غیرانتفاعی و تمامی مؤسسات مالی همگی از یک ابزار مشترک برای مبادلات خود استفاده می کنند که به پول ملی مشهور هستند.

مهم ترین ویژگی های ارز دیجیتال

این نوع ارز دیجیتال ویژگی های مهم و کاربردی دارد که در ادامه با مهم ترین آن ها آشنا می شویم.

  • ICX نوعی ارز دیجیتال است که به شبکه های غیرمتمرکز و کاربرانش این امکان را می دهد تا با استفاده از این شبکه بتوانند در فعالیت های بلاک چینی شرکت کنند.
  • این ارز از پتلفرم که همان Nexus است، برای متصل کردن چندین بلاک چین از طریق ICO Repubilc استفاده می کند که این شبکه سرگروهی برای سایر انجمن های بلاک چینی است.
  • در این شبکه ارتباط سریع و آسان میان کاربران و نمایندگان وجود دارد که این امکان از طریق ICON Republic فراهم می شود.
  • از دیگر ویژگی های مهم این ارز این است که نمایندگان بلاک چین می توانند به ارتباط و همکاری با نمایندگان انجمن های خود از طریق پتلفرم Nexus بپردازند.
  • یکی دیگر از ویژگی های بارز این ارز این است که DEX ذخایر ارزی را برای انجمن های خود کنار گذاشته است تا با این کار بتواند معامله های ارزی را که با سکه های ICON انجام می شوند، مجاز کند.
  • ارز ICX صرافی هایی برای خود دارد که کاربرانش می توانند در هر زمان و موقعیت لازم ارزهای خود را مبادله کنند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال آیکون

همان طور که پیش از این بیان شد، این ارز دیجیتال ویژگی و اهمیت فراوانی دارد. آیکون روی یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز به فعالیت های خود ادامه می دهد و همیشه در دسترس است. ارز دیجیتال آیکون ICX در صرافی های متعدد نفوذ دارد و در سریع ترین زمان می تواند پاسخگوی کاربرانش باشد. همچنین این ارز از انجمنی استفاده می کند که در آن ذخایر ارزی DEX وجود دارد و این امر انجام شدن معاملات می شود.

چگونگی عملکرد ارز دیجیتال آیکون

ارز دیجیتال ICX در فعالیت های خود از الگوریتم های متعددی استفاده می کند که یکی از آن ها Proof- of- Stake است. این الگوریتم می تواند فعالیت های آیکون را تا حد مجاز گسترش دهد و درباره این فعالیتش تضمین هم می کند. یک الگوریتم جدید با نام Loop Fault Tolerance 2.0 دیده شده است که در 8 آوریل 2020 به مردم معرفی شده و در دنیای ارز دیجیتال با ویژگی ها و مزایا خود در بازار دیده شده است.

کاربرد ارز دیجیتال آیکون

یکی از کاربردهای این ارز دیجیتال ین است که قصد دارد جامعه آرمانی را به یک جامعه واقعی تبدیل کند. این ارز می خواهد در مؤسسات و ادارات بسیاری فعالیت داشته باشد.

 کیف پول های آیکون

بهترین و محفوظ ترین راه پس از خرید این ارز دیجیتال، خرید کیف پول است. در ادامه شما را با چند نوع کیف پول آشنا می کنیم.

  • کیف پول ICONex

این کیف پول بهترین و رسمی ترین کیف پول آیکون است که ارز ICX و رمز ارزهای دیگر را نیز هدایت و پشتیبانی می کند. شما باید به کمک مرورگر Chrome یا سایت گوگل به این کیف پول دسترسی داشته باشید، آن را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

  • کیف پول coolwallet

این کیف پول نوعی سخت افزار به شمار می آید که البته استفاده از آن بسیار راحت است. این نوع کیف پول علاوه بر رمز ارز ICON از ارزهای دیجیتالی دیگر مانند لایت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، ریپل حمایت می کند.

  • کیف پول لجر

این کیف پول نیز سخت افزاری است که امنیت فراوانی دارد و به همین دلیل کاربران توجه بسیاری دارند و از آن استفاده می کنند. از این کیف پول می توان برای ذخیره کردن ارزهای دیجیتالی استفاده کرد.

  • کیف پول تراست ولت

این کیف پول کاربرد فوق العاده ای دارد که از ارزهای متعددی پشتیبانی می کند. کیف پول تراست ولت این امکان را به کاربر می دهد تا بتواند توکن هایی با استاندارد ERC-20  را به آسانی در کیف پول خود ذخیره کند.

هزینه ترید ارز دیجیتال آیکون

بهترین روش برای خرید این نوع ارزهای دیجیتال صرافی ها هستند. برای این کار ابتدا باید در صرافی هایی که توانایی انجام این کار را دارند، ثبت نام کرد. سپس احراز هویت شما انجام می شود و بعد از آن می توانید به خرید و فروش در این صرافی ها بپردازید. صرافی های متعددی از این ارزها حمایت می کنند و خرید و فروش را نیز انجام می دهند. صرافی های خارجی عبارت اند از: Binance, Huobi Globan, OKEx اما به دلیل موانع و تحریم هایی که در کشور ما وجود دارد، شما نمی توانید به صورت مستقیم از این صرافی ها خرید کنید. راحت ترین روش برای خرید و فروش ارز دیجیتال بدون مانع و ترس، استفاده از صرافی های معتبر در داخل کشور است. در ایران صرافی های فراوانی مشغول این کار هستند که؛ مانند صرافی ایران بایننس که سابقه ای طولانی دارد و مورد تأیید است.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به عواملی مختلفی وابسته است که عبارت اند از: دلار، طلا، نفت، رسانه ها و… درباره رسانه ها می توان گفت که اخبار منفی سبب کاهش قیمت و اخبار مثبت موجب افزایش و رشد قیمت ارز می شود؛ برای مثال وقتی خبر هک کردن صرافی بایننس در ایران پخش شد، کاربران از ترس هک شدن به سمت این صرافی نرفتند، اما بعد از آن اعلام شد که خبر واقعیت نداشته است. همین خبر غیرواقعی موجب کاهش قیمت ارز شد. نوسانات قیمت بیت کوین براساس دو عامل تغییر می کند و تعیین می شود. عامل اول تحلیل تکنیکال است که مانند نمودار قیمتی و میزان تقاضا و عرضه است. عامل دوم فاندامنتال است که صحبت های مردم و رسانه ها سبب تغییر قیمت آن می شود. کسانی که بیت کوین را از داخل کشور تهیه کرده و ریال را به دلار تبدیل می کنند، تحت تأثیر افزایش و کاهش دلار داخلی کارهایشان را پیش می برند.

آینده این ارز دیجیتال آیکون 

پیش بینی ارزهای دیجیتال کار دشواری است؛ زیرا در بازار قیمت ارزها نوساناتی دارند که از دست افراد خارج است. باید برای در نظر گرفتن آینده این ارز به نکاتی مانند این توجه کنیم که پشتیبان این ارز چه کسی است و هدف این پروژه ها چیست؟ آیکون که یک ارز ICX را ارائه داده است، با زیرساخت های موجود، پروژه ای مفید برای دنیای امروز است. اعضای تیم آیکون ارتباط عالی با یکدیگر دارند و این تیم در راهکارهایش بسیار سریع عمل کرده است. این ارز دیجیتال تاکنون به تمام وعده های خود عمل کرده است و به همین دلیل مثبت و مفید به نظر می رسد. ارز coinLiker که یکی از وب سایت های فعال در حوزه رمز ارزهاست، با دیدگاهی مثبت به این آیکون بیان می کند که این ارز تاکنون سرعت زیادی داشته است و قیمت آن رو به افزایش است.

نتیجه گیری

در این مقاله، با پتلفرم آیکون و ارز دیجیتال ICX آشنا شدید. پیش از این بیان شد که پتلفرم یک پروتکل بلاک چینی است که می تواند از قراردادهای هوشمندانه ای استفاده کند. علاوه بر این درباره کاربرد، مزایا، قیمت، کیف پول، خرید و عوامل تأثیرگذار بر این ارزها نیز مطالبی بیان کردیم. همان طور که گفته شد، آینده آیکون مثبت و خوب پیش بینی شده است و شما می توانید برای سرمایه گذاری در این ارز ابتدا ثبت نام کرده و سپس حساب کاربری برای خود ایجاد کنید و موفق شوید.

سوالات متداول

ارز دیجیتال در حال رشد و پیشرفت است. افراد زیادی در حال فعالیت در این حوزه هستند و همگی آن ها سود های فراوانی به دست آورده اند. برخی از این ارزها مانند بیت کوین قابل استخراج هستند و برخی دیگر قابلیت استخراج ندارند.

پروژه این ارز دیجیتال هدف خود از راه اندازی این ارز را ایجاد یک جامعه دیجیتالی بیان کرده است. بلاک چین هایی که در پروژه های این ارز شرکت کرده اند، می توانند به صرافی های مختلف و غیرمتمرکز داخلی مراجعه کنند و تبادل هایشان را انجام دهند.