زندگی نامه وارن بافت آموزگار سرمایه گذاری و یکی از ثروتمندترین و مورد احترام ترین تجار جهان:

وارن بافت در سال ۱۹۳۰ در نبراسکا متولد شد و از همان کودکی هوش مالی قوی داشت. او شرکت مشارکت بافت را در سال ۱۹۶۵ با مسئولیت محدود ایجاد کرد و تا سال ۱۹۶۵ کنترل شرکت برکشایر هاتاوی را در دست گرفت. بافت در آن زمان مسئولیت مجتمعی تجاری را بر عهده داشت که در رسانه ها، بیمه، انرژی و صنایع موادغذایی و آشامیدنی سرمایه گذاری کرده بود و از همین طریق به یکی از ثروتمندترین مردان دنیا و بشردوستی نامی مبدل شد.

فهرست []

  همسر و فرزندان

  وارن بافت در سال ۲۰۰۶ و در سن ۷۶ سالگی با آسترید مرکس، شریک قدیمی خود ازدواج کرد. بافت پیش از ازدواج دوم، با اولین همسرش سوزان تامسون از سال ۱۹۵۲ تا زمان مرگ وی در سال ۲۰۰۴ بود؛ اگرچه این زوج در دهه ۷۰ از هم جدا شدند. او و سوزان سه فرزند داشتند: سوزان، هاوارد و پیتر.

  ارزش خالص

  املاک و دارایی های وارن بافت تا سال ۲۰۱۸ ارزش خالصی بالغ بر ۸۴ میلیارد دلار داشته است.

  کمک های اخیر وارن بافت به خیریه

  ​براساس گزارش یو اس اس تودی، بین سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۷، بافت ۲۸ میلیارد دلار به خیریه ها کمک کرده است.

  دوران کودکی

  در زندگی نامه وارن بافت آمده است که پدرش هاوارد بافت تاجر و سیاستمدار بود. وارن بافت دومین فرزند از سه فرزند و تنها پسر خانواده بافت بود. او در همان کودکی نیز استعداد شگفت انگیزی در تجارت از خود نشان می داد. وارن تحصیلات خود را در دبستان رز هیل در اوماها آغاز کرد. در سال ۱۹۴۲ پدرش در انتخابات کنگره آمریکا پیروز شد و در پی آن وارن بافت به همراه خانواده به واشنگتن دی سی نقل مکان کرد. وی در آن جا در مدرسه راهنمایی آلیس دیل تحصیلات اش را ادامه داد و در سال ۱۹۴۷ در ۱۷ سالگی از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ التحصیل شد.

  وارن بافت در آن دوران کارش را با فروش خانه به خانه آدامس، نوشابه کوکاکولا و مجلات هفتگی شروع کرد و مدتی نیز در مغازه پدربزرگ اش مشغول به کار شد. در ۱۱ سالگی سه سهم شرکت سایتزسرویس را به قیمت هر سهم ۳۷ دلار خرید. پس از مدتی، قیمت هر سهم به ۲۷ دلار کاهش یافت. وی دست نگه داشت و پس از مدتی هر سهم را ۴۰ دلار فروخت؛ ولی سیر صعودی قیمت سهام مذکور ادامه یافت و به ۵۰۰ دلار رسید. این تجربه بعدها به یکی از بزرگ ترین درس های سرمایه گذاری وارن بافت تبدیل شد و این پیام را در بر داشت که صبر و شکیبایی یکی از اصول اولیه سرمایه گذاری است که در زندگی نامه وارن بافت به آن اشاره شده است.

  تحصیلات و اولین مشاغل

  بافت در سن ۱۶ سالگی تحصیلات اش را در رشته اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا آغاز کرد. پس از سپری کردن دو سال در پنسیلواینا، به دانشگاه نبراسکا رفت تا تحصیلاتش را در آن جا به پایان برساند و در سن ۲۰ سالگی با درآمد ده هزار دلاری دوران کودکی اش از دانشگاه فارغ التحصیل شد.

  او در سال ۱۹۵۱ مدرک لیسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه کلمبیا، جایی که در کلاس های اقتصاددان بزرگ، بنجامین گراهام حضور یافته بود، دریافت کرد. وارن بافت پس از آن، تحصیلاتش را در موسسه مالی نیویورک ادامه داد.

  بافت با الهام از کتاب «سرمایه گذار هوشمند» گراهام به مدت سه سال به فروش اوراق بهادار بافت-فالک پرداخت و همچنین به مدت دو سال به عنوان تحلیل گر در شرکت گراهام-نیومن در خدمت استادش گراهام بود.

  شرکت برکشایر هاتاوی

  در دوران جوانی و پس از فراغت از تحصیل، پدر وارن و استادش گراهام سعی بر منصرف کردن وی از کار در وال استریت داشتند. ولی وارن که علاقه ی زیادی به تجارت داشت، به گراهام پیشنهاد کرد که به صورت رایگان برای شرکت اش مشغول به کار شود ولی پیشنهاداش پذیرفته نشد. پس از آن، وارن سرخورده، به زادگاهش بازگشت و در مؤسسه ی کارگزاری پدرش مشغول به کار شد. در سال ۱۹۵۴، گراهام تغییر عقیده داده و وارن را در شرکت خود پذیرفت. ولی با تعطیلی شرکت گراهام، وارن بافت مجبور به شروع کسب و کار شخصی خود شد.

  وارن بافت در سال ۱۹۵۶ شرکت مشارکت بافت را با مسئولیت محدود در زادگاهش اوماها تأسیس کرد.​ وی با استفاده از تکنیک هایی که از گراهام آموخته بود شرکت های زیادی را که ارزشی بیش از تخمین تحلیل گران داشتند شناسایی کرده و از همین طریق تبدیل به یک میلیونر شد؛​ یکی از این شرکت ها، نساجی برکشایر هاتاوی بود. او که در اوایل دهه ۱۹۶۰ شروع به جمع آوری سهام این شرکت کرده بود، تا سال ۱۹۶۵ کنترل کامل آن را در دست گرفت.

  با وجود موفقیت شراکت بافت، در سال ۱۹۶۹ این شرکت را منحل کرد تا بر توسعه برکشایر هاتاوی تمرکز کند. بافت تولیدات نساجی برکشایر هاتاوی را به تدریج به صفر رساند و در عوض دارایی های آن را با خرید سهام در رسانه ها (واشنگتن پست)، بیمه (GEICO) و نفت (اکسون) گسترش داد. در این زمان وارن بافت که اکنون به موفقیت های بزرگی دست یافته بود، سرمایه گذاری های به ظاهر ضعیف را به منابع پول سازی قدرتمندی تبدیل کرد، که از آن جمله می توان شرکت برادران سولومون را نام برد که رسوایی های زیادی به بار آورده بود.

  بعد از سرمایه گذاری قابل توجه برکشایر در کوکاکولا، بافت از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ مدیریت این شرکت را بر عهده گرفت. وارن بافت همچنین مدیریت شرکت هلدینگ بین المللی سیتی گروپ، هلدینگ گراهام و شرکت ژیلت را در کارنامه دارد.

  فعالیت های بشردوستانه

  در زندگی نامه وارن بافت فعالیت های بشردوستانه زیادی به چشم می خورد و در ژوئن ۲۰۰۶، با اعلام این که تمام ثروتش را به خیریه خواهد بخشید، ۸۵ درصد آن را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس واگذار کرد. این بزرگ ترین مبلغ صدقه پرداخت شده در تاریخ ایالات متحده است. در سال ۲۰۱۰، وارن بافت و بیل گیتس کارزاری را برای جذب ثروتمندان بیشتر برای کمک های بشردوستانه آغاز کردند. در سال ۲۰۱۲، بافت اعلام کرد که به سرطان پروستات مبتلا شده است. وی در ژوئیه همان سال تحت درمان قرار گرفت و دوره درمانی اش تا پایان ماه نوامبر به پایان رسید. ​مشکلات جسمی تأثیر اندکی بر عملکرد موفق بافت هشتاد ساله داشته و او همچنان در فهرست ثروت مندترین افراد دنیا در مجله فوربس باقی مانده است.

  شرکت ها و سرمایه گذاری های بافت

  بافت در فوریه ۲۰۱۳ شرکت اچ .جی .هینز را با دارایی هایی شخصی به مبلغ ۲۸ میلیارد دلار خریداری کرد. شرکت باتری سازی دوراسل و گروه مواد غذایی کرافت در سال ۲۰۱۵ به برکشایر هاتاوی الحاق شدند تا در رده بندی بزرگ ترین شرکت های تولید مواد غذایی و نوشیدنی ایالات متحده در جایگاه سوم قرار گیرند.

  سایت Drive 2vote

  در سال ۲۰۱۶، بافت Drive2Vote را راه اندازی کرد که وب سایتی با هدف تشویق اهالی نبراسکا برای رأی دادن و همچنین کمک به ثبت و هدایت رای دهندگان در مسیرهای طولانی منتهی به محل رای گیری است.​

  بافت که حامی هیلاری کلینتون نامزد ریاست جمهوری دموکرات بود، در سال ۲۰۱۵ دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه را به چالش اشتراک بازده مالیاتی دعوت کرد. او در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در ۱ اوت در اوماها گفت: «حاضرم با او در هر زمانی پیش از انتخابات در اوماها یا مارالاگو ملاقات کنم یا او می تواند مکان مورد نظر اش را انتخاب کند. بازده مالیاتی یکدیگر را به اشتراک می گذاریم. حسابرس ها، بازده مالیاتی هر دو ما را زیر نظر دارند؛ و باور کنید، هیچ کس جلوی ما را از صحبت در مورد بازده مالیایتی نخواهد گرفت». با این که ترامپ پیشنهاد را نپذیرفت، این موضوع در نهایت مانع از انتخاب وی به ریاست جمهوری نشد.

  شرکت های IBM و Apple

  وارن در می ۲۰۱۷ اعلام کرد که حدود ۸۱ میلیون سهم متعلق به شرکت IBM را به فروش رسانده و بر این باور است که ارزش این شرکت نسبت به شش سال قبل کاهش یافته است. پس از فروش دیگری در سه ماهه سوم، سهم او در شرکت به ۳۷ میلیون سهم تقلیل یافت.​ از طرف دیگر، او سرمایه گذاری در اپل را ۳ درصد افزایش داد و با به جریان انداختن حواله ۷۰۰ میلیون سهم، به بزرگ ترین سهامدار بانک آمریکا تبدیل شد. وی در ابتدای سال بعد تعداد بیشتری از سهام اپل را خریداری کرد تا بزرگ ترین سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی را رقم زند.

  سرمایه گذاری در خدمات درمانی

  در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸، برکشایر هاتاوی، جی پی مورگان، چیس و آمازون طی انتشار خبری به صورت رسمی اعلام کردند که اجرای طرحی گروهی را برای تشکیل یک شرکت خدمات بهداشتی جدید برای کارمندان آمریکایی در نظر دارند.

  طبق این خبر، شرکت مذکور، اهداف و محدودیت های شرکت های سودمحور را نخواهد داشت، چرا که در تلاش است هزینه ها را کاهش داده و روند کلی خدمات درمانی را برای بیماران با تمرکز اولیه بر راه حل های مبتنی بر تکنولوژی آسان کند.

  بافت که هزینه های درمانی را به زالویی سیری ناپذیر در اقتصاد آمریکا تشبیه کرده، در این باره می گوید: «بر این باوریم که پشتوانه قرار دادن سرمایه های مشترک مان برای درخشان ترین استعدادهای کشور می تواند در درازمدت، هزینه های فزاینده درمانی را کنترل کرده و همزمان رضایت بیماران را جلب کند».

  طبق گزارش هادر ماه مارس، شرکت هوم سرویس متعلق به برکشایر هاتاوی که در جایگاه دوم رده بندی بزرگ ترین مالکان کارگزاری مسکونی در آمریکا است، بیش از پیش به کسب رده اول این فهرست نزدیک شده است. در حال حاضر شرکت ریلوجی ان آر تی، در رتبه اول این فهرست قرار دارد. ​در زندگی نامه وارن بافت، وی در سال ۲۰۰۰ آگاهی چندانی از خریداری هوم سرویس به عنوان بخشی از شرکت انرژی میدامریکن توسط برکشایر هاتاوی نداشته است. طبق آمار، وارن بافت در حال حاضر ثروتی ۸۷.۵ میلیارد دلاری دارد.

  منابع:

  https://www.biography.com/business-figure/warren-buffett

  https://www.investopedia.com/university/warren-buffett-biography/