اگر شما هم یکی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال باشید، حتماً می دانید که از اولین قدم هایی که برای ورود به این بازار لازم است برداشته شود، پیداکردن یک کیف پول مناسب و امن برای دارایی ها یعنی همان ارزهای دیجیتال است. کیف پول های سخت افزاری از نوع لجر که قرار است امروز آن ها را بررسی کنیم، یکی از بهترین کیف پول های موجود در بازار هستند که توانسته اند اعتماد افراد زیادی را به دست آورند. در ادامه، شرحی بر کیف پول های سخت افزاری خواهیم داشت و سپس به معرفی و مقایسۀ بهترین لجرها در این میان خواهیم پرداخت.

فهرست []

  بررسی و مقایسه انواع کیف پول لجر

  کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

  در این بخش به بررسی مدل کیف پول لجر نانو اس (مدل قدیمی این شرکت) که هنوز هم از بهترین لجرها است خواهیم پرداخت. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) اولین محصول کیف پول سخت افزاری شرکت فرانسوی لجر است. این شرکت در سال 2014 شروع به کار کرد و محصولات مختلفی ازجمله کیف پول های سخت افزاری را عرضه کرد و با توجه به کیفیت و امنیت بالا توانست خیلی زود اعتماد مردم را جلب کند.

  با اینکه ارزهای دیجیتالی که توسط کیف پول های لجر پشتیبانی می شوند مشابه هستند، محدودیت مدیریت تعداد کم تری از ارزهای دیجیتال به صورت همزمان در مدل لجر نانو اس باعث شده است تا برخی از کاربران به سوی لجر نانو ایکس که به اعتقاد بسیاری از کاربران از بهترین لجرها است جذب شوند. البته، بد نیست بدانید که شما پس از نصب برنامه و ثبت دارایی خود در کیف پول می توانید برنامه را حذف کنید و مطمئن باشید که با این کار آسیبی به رمزارزهای شما وارد نخواهد شد. تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که در زمان نیاز به انتقال و استفاده از این رمزارز باز هم برنامه را روی کیف پول لجر خود نصب کنید.

  زمانی که جعبۀ این کیف پول را باز کنید، کیف پول، کابل اتصال کیف پول به کامپیوتر، برگۀ یادداشت عبارات بازیابی و دفترچۀ راهنما را مشاهده خواهید کرد. برخوردارنبودن از قابلیت بلوتوث در این مدل لجر، کاربر را مجبور می کند تا حتماً از کابل موجود در جعبه برای اتصال کیف پول استفاده کند. از دیگر ویژگی های مدل نانو اس عدم تعبیۀ باتری توسط شرکت برای این مدل است. درنتیجه، کابل اتصال دهنده در این مدل نقش بسیار مهمی را در استفاده از آن بازی می کند. همچنین، کیف پول لجر نانو اس دارای تراشۀ امنیتی ST31 است که امنیت قابل قبولی را برای دارایی های دیجیتال شما فراهم می کند. در ادامه، برخی از مهم ترین ویژگی های این کیف پول را مشاهده خواهید کرد.

  ظرفیت320 کیلوبایت مناسب برای نصب حداکثر 6 اپلیکیشن است. البته، باید توجه داشته باشید که با توجه به ظرفیت هر اپلیکیشن ممکن است تعداد برنامه ی قابل نصب (البته به طور همزمان) در کیف پول لجر نانو اس متفاوت باشد. (معمولاً 3 الی 6 اپلیکیشن)  
  بلوتوثندارد  
  اتصال دهندهMicro USB  
  صفحۀ نمایش32 * 128 پیکسل
  وزن16.2 گرم (هم وزن لجر نانو اس پلاس)
  تراشۀ امنیتیST31
  سطح گواهینامۀ امنیتیCC EAL5+

  کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس پلاس (Ledger Nano S Plus)

  کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس پلاس که یکی دیگر از بهترین لجرها است، در سال 2022 عرضه شده است. درحقیقت، می توان آن را مدل جدیدتر مدل لجر نانو اس دانست که جایگاهی مابین لجر نانو ایکس و لجر نانو اس دارد. در مدل لجر نانو اس پلاس شاهد یک صفح، نمایش بزرگ تر نسبت به مدل لجر نانو اس هستیم. همچنین حافظۀ این کیف پول برای نصب تعداد اپلیکیشن های بیش تری ظرفیت دارد و از این نظر می توان آن را هم ردیف مدل لجر نانو ایکس دانست. کاربران می توانند تا صد اپلیکیشن را به طور همزمان در هر دو مدل نصب و استفاده کنند. این در حالی است که فقط امکان نصب و استفاده از 3 الی 6 اپلیکیشن به طور هم زمان در مدل لجر نانو اس برای کاربران فراهم شده است.

  البته، تعبیه نشدن امان استفاده از بلوتوث در مدل جدید شرکت لجر همچنان وجود دارد که از این جهت می توان آن را مشابه مدل لجر نانو اس دانست. امنیت مدل لجر نانو اس پلاس بسیار قابل قبول و در سطح کیف پول لجر نانو ایکس است که دارای تراشۀ امنیتی ST33 است و سطح گواهینامۀ امنیتی آن نیز CC EAL5+ است. مدل کیف پول لجر نانو اس پلاس همچون مدل کیف پول لجر نانو اس بدون باتری عرضه شده است و اتصال دهندۀ آن از نوع USB تایپ C است که از این نظر نیز شبیه مدل لجر نانو ایکس است.

  قیمت این کیف پول در بازار ایران و البته در زمان نگارش این مقاله 270.000 الی 4.000.000 تومان است این در حالی است که قیمت رسمی آن در وب سایت لجر 79 یورو است.

  کیف پول سخت افزاری لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

  کیف پول لجر نانو ایکس در سال 2019 توسط شرکت فرانسوی لجر عرضه شد. با اینکه چندسالی از تولید و عرضۀ این مدل کیف پول سخت افزاری گذشته است، هنوز هم به عنوان یکی از بهترین لجرها و همچنین از بهترین مدل های کیف پول در میان کاربران بازار شناخته می شود و طرفداران زیادی دارد. برای آنکه بتوانید رمزارزهای خود را در کیف پول لجر مدل نانو ایکس (Ledger Nano X) مدیریت کنید، به یک برنامۀ جانبی به نام Ledger Live نیاز دارید که خوشبختانه هم برای کامپیوتر و هم گوشی موبایل (اندروید و IOS) در دسترس است.

  کیف پول Ledger Nano X دارای یک باتری صد میلی آمپری است و این به آن معنا است که کاربران با هر بار شارژ این دستگاه می توانند ساعت ها از این کیف پول استفاده کنند. این شرکت مدعی است که باتری این کیف پول حدود پنج سال عمر خواهد کرد. از آنجایی که باتری این کیف پول غیرقابل تعویض است، ممکن است فکر کنید پرداخت هزینۀ این کیف پول برای پنج سال زیاد است اما این طور نیست؛ زیرا حتی پس از پنج سال درصورتی که باتری این کیف پول دچار مشکل شود، شما می توانید با استفاده از کابل و اتصال آن به کامپیوتر از این کیف پول استفاده کنید.

  دارندگان این کیف پول می توانند حدود صد اپلیکیشن را به طور همزمان روی آن نصب کرده و استفاده کنند. این در حالی است که مدل قدیمی تر کیف پول لجر یعنی Ledger Nano S، ظرفیت بسیار محدودتری داشت به طوری که گفته می شود ظرفیت لجر نانو ایکس پنج برابر ظرفیت لجر نانو اس است. با اینکه قابلیت بلوتوث در این مدل کیف پول تعبیه شده است، باید بدانید که اتصال کیف پول از طریق بلوتوث تنها به گوشی های تلفن همراه ممکن است و درحال حاضر، امکان اتصال کیف پول و کامپیوتر از طریق بلوتوث فراهم نشده است. هرچند گفته می شود که در به روزرسانی های آیندۀ این مدل قرار است امکان اتصال به کامپیوتر نیز از طریق بلوتوث فراهم شود.

  در زمان نگارش این مقاله،  بازۀ قیمتی کیف پول در کشور 3.380.000 الی 10.700.00 تومان و از فروشگاه های مختلف قابل تهیه است.

  جدول مقایسۀ بهترین لجرها در سال 2022

  کیف پول های سخت افزاری شرکت لجر دارای کیفیت و امنیت بالایی هستند که در سه مدل لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)، لجر نانو اس (Ledger Nano S) و لجر نانو اس پلاس (Ledger Nano S plus) با قیمت ها و البته ویژگی های متفاوت در بازار موجود هستند. البته، از آنجایی که ما در این مقاله بهترین لجرهای سال 2022 را بررسی کرده ایم، در این بخش نیز تنها به مقایسۀ لجر نانو اس پلاس (محصول جدید شرکت لجر) و لجر نانو ایکس خواهیم پرداخت. لجر نانو اس امنیت و قابلیت های خوبی را دارا می باشد که می تواند نیاز طیف گسترده ای از کاربران را پوشش دهد.

   

    Ledger Nano X  Ledger Nano S Plus
    امکان نصب اپلیکیشن روی کیف پول تا صد عدد  امکان نصب اپلیکیشن روی کیف پول تا صد عدد
    امکان مدیریت بیش از 5.500 کوین و توکن با کمک برنامۀ Ledger Live از طریق کامپیوتر و گوشی موبایل    امکان مدیریت بیش از 5.500 کوین و توکن با کمک برنامۀ Ledger Live از طریق کامپیوتر و گوشی موبایل
    سازگار با بیش از پنجاه کیف پول  سازگار با بیش از پنجاه کیف پول
    امکان تنظیم پین کد  امکان تنظیم پین کد
    دارای 24 عبارت امنیتی برای بازیابی  دارای 24 عبارت امنیتی برای بازیابی
    دارای بلوتوث  –         
    دارای صفحۀ نمایش 64 * 128  دارای صفحۀ نمایش 64 * 128
    دارای اتصال دهندۀ USB تایپ C  دارای اتصال دهندۀ  USB تایپ C
    باتری صد میلی آمپری، با قابلیت نگهداری شارژ باتری برای هشت ساعت در حالت Standby  بدون باتری
    72mm * 18.6mm * 11.75mm سایز کیف پول  62.39mm * 17.40mm * 8.24mm سایز کیف پول
    دارای 34 گرم وزن  دارای 21 گرم وزن
    قیمت 149 یورو  قیمت 79 یورو
    سطح گواهینامۀ امنیتی CC EAL5+  سطح گواهینامۀ امنیتی CC EAL5+

  برنامۀ جانبی لجر لایو (Ledger Live)

  برای آنکه بتوانید در تمام مدل ها از کیف پول لجر استفاده کنید، به برنامۀ جانبی لجر لایو نیاز خواهید داشت که باید آن را روی دستگاه خود نصب کنید. کاربران می توانند این برنامه را در نسخه های ویندوز، مک و لینوکس برای کامپیوتر و همچنین اندروید و IOS برای موبایل دریافت کنند. برای آنکه مطمئن شوید فایل اصلی برنامه را دریافت می کنید، بهترین کار این است که فایل نصبی برنامه را از یک منبع معتبر یعنی سایت لجر (www.ledger.com) دانلود کنید.

  اما برای چه کاری به برنامۀ لجر لایو نیاز پیدا خواهید کرد؟ همان طورکه پیش از این گفته شد، شما می توانید حدودا صد اپلیکیشن را روی کیف پول لجر مدل Nano X و Nano S plus نصب کنید که این اپلیکیشن ها شامل کیف پول ارزهای دیجیتال مختلف، صرافی های غیرمتمرکز و… هستند. به عنوان مثال، اگر شما قصد داشته باشید که بیت کوین خود را در کیف پول لجر نگهداری کنید، لازم است پس از تهیۀ دستگاه کیف پول، برنامۀ لجر لایو را روی گوشی موبایل و یا سیستم کامپیوتر خود نصب کنید و پس از اتصال کیف پول به برنامه (از طریق کابل یا بلوتوث)، در برنامۀ لجر لایو به دنبال اپلیکیشن ارز دیجیتال موردنظر خود گشته و آن را نصب کنید. با این کار، امکان ساخت کیف پول بیت کوین روی دستگاه کیف پول سخت افزاری مهیا خواهد شد. درصورتی که بخواهید ارز دیجیتال دیگری را در کیف پول خود داشته باشید، باز هم باید اپلیکیشن مربوط به آن رمزارز را نصب کرده و سپس با ساخت کیف پول در دستگاه سخت افزاری کیف پول، رمزارزهای خود را دریافت کنید.

  خلاصۀ مراحل استفاده از برنامۀ لجر لایو

  • نصب برنامۀ لجر لایو؛
  • اتصال کیف پول به برنامۀ لجر لایو؛
  • نصب اپلیکیشن ارز دیجیتال موردنظر در برنامۀ لجر لایو؛
  • ساخت کیف پول برای ارز دیجیتال موردنظر از طریق دستگاه سخت افزاری کیف پول لجر (و یا استفاده از آن درصورتی که پیش از این کیف پول را ساخته باشید).

  کدام کیف پول سخت افزاری لجر برای شما بهتر است؟

  اگر در حال مطالعۀ این مقاله هستید، به احتمال زیاد یکی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال هستید و با کیف پول ها آشنایی دارید اما سوالی که پیش می آید این است که کدام نوع از کیف پول های لجر برای شما مناسب تر هستند؟ پیش از پاسخ دادن به این سؤال اجازه دهید این موضوع را مطرح کنیم که آیا داشتن کیف پول سخت افزاری برای شما ضرورت دارد یا خیر؟ بد نیست بدانید تعداد زیادی از کیف پول های نرم افزاری با امنیت بالا وجود دارند که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته اند. پس درصورتی که شما دارایی زیادی ندارید و به امنیت مناسب در کیف پول های معتبر بسنده می کنید، نیازی به هزینه کردن برای خرید کیف پول سخت افزاری لجر ندارید.

  اما درصورتی که دارایی شما بیش از 15.000.000 تومان است، بهتر است که برای بالابردن امنیت دارایی های خود به فکر یک کیف پول سخت افزاری باشید. از آنجایی که ما در این مقاله به بررسی بهترین کیف پول های سخت افزاری لجر (بهترین لجرها) پرداخته ایم، خواهیم گفت که کدام نوع لجر برای شما مناسب تر است.

  شاید با خود فکر کنید که مدل لجر نانو اس (و حتی لجر نانو اس پلاس) به دلیل قیمت پایین تری که دارد، گزینۀ مناسبی برای خرید نیست اما این طور نمی باشد. ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط هر دو کیف پول مشابه هستند و مدل های مختلف این کیف پول از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. بنابراین، اگر شخصی قصد هولد کردن رمزارزهای خود را دارد و قصد دارد پس از خرید ارزهای دیجیتال آن ها را برای مدت طولانی نگهداری کند، درواقع از کیف پول به عنوان یک ابزار برای نگهداری از دارایی های خود استفاده می کند (که امنیت بالایی دارد)، چنین شخصی می تواند با پرداخت مبلغ پایین تر، کیف پول لجر نانو اس را تهیه کند. در مقابل، شخصی که فعالیت بیش تری در بازار دارد، می تواند به کمک صفحۀ نمایش بزرگ تر مدل لجر نانو ایکس و یا حتی لجر نانو اس پلاس، دارایی های خود را راحت تر مدیریت کند. برای انتخاب کیف پول مناسب در میان بهترین لجرها، بهتر است که ویژگی های هرکدام از کیف پول ها را بررسی کرده و با توجه به نوع فعالیت خود، بهترین لجر را انتخاب کنید.

   کلام آخر

  برای شروع فعالیت در بازار رمزارزها باید به فکر یک کیف پول مناسب برای فعالیت خود باشید. معنای کیف پول مناسب می تواند برای هر کاربر متفاوت باشد. با این حال، رمزارزهای پشتیبانی شده توسط کیف پول، امنیت، رابط کاربری و… از مهم ترین مسائلی هستند که هر کاربری باید به آن ها توجه کافی داشته باشد. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که نگهداری ارزهای دیجیتال حتی از خرید آن ها نیز اهمیت بیش تری دارد. پس، نباید فراموش کرد که انتخاب کیف پول می تواند نقش اساسی در تجربۀ فعالیت شما در بازار رمزارزها ایفا کند. برای آنکه کیف پول مناسبی را تهیه کنید، فارغ از نوع و برند کیف پول، باید با مفاهیمی در حوزۀ رمزارزها آشنا باشید، کارکرد شبکۀ بلاک چین و ارزهای دیجیتال را بشناسید و امنیت در این حوزه را درک کنید.

  بهترین راه برای این کار شرکت در یک دورۀ آموزش ارز دیجیتال است که هم دانش شما برای فعالیت در بازار و تریدکردن را افزایش می دهد و هم به شما کمک خواهد کرد که با ابزار و مفاهیمی که سروکار دارید آشنا شوید. ما سعی کردیم در این مقاله شما را با بهترین کیف پول های سخت افزاری لجر آشنا کنیم و مقایسه ای بین بهترین لجرها انجام دهیم تا بتوانید انتخاب بهتری در هنگام خرید داشته باشید.

  سؤالات متداول

  کیف پول سخت افزاری یکی از انواع کیف پول های رایج در میان کاربران بازار ارزهای دیجیتال است که کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین نگهداری می کند و به همین دلیل نفوذ به اطلاعات چنین کیف پولی تقریباً غیرممکن است.

  کاربران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال می توانند کیف پول لجر نانو ایکس (Ldger Nano X)، لجر نانو اس (Ledger Nano S) و یا لجر نانو اس پلاس (Ledger Nano S plus) را در بازار تهیه کنند.

  بهترین کیف پول لجر برای هرکاربر می تواند متفاوت باشد. از آنجایی که تعداد رمزارزهایی که توسط این کیف پول پشتیبانی می شوند در کنار بسیاری دیگر از ویژگی های این کیف پول ها در همه مدل ها مشابه هستند، بهتر است برای پیداکردن بهترین و مناسب ترین مدل متناسب با نیاز خودتان به ویژگی هرکدام از کیف پول های لجر توجه داشته باشید.

  لجر لایو یک برنامۀ جانبی است که برای مدیریت دارایی کاربران روی کیف پول سخت افزاری لجر مورد استفاده قرار می گیرد.

  صفحۀ نمایش بزرگ تر در لجر نانو ایکس و لجر نانو اس پلاس (در مقایسه با لجر نانو اس)، استفاده از قابلیت بلوتوث در مدل لجر نانو ایکس، باتری موجود در مدل لجر نانو ایکس و امکان نصب حدود صد اپلیکیشن به طور هم زمان روی لجر نانو اس پلاس و لجر نانو ایکس (لجر نانو اس تنها 3 الی 6 برنامه را در خود جای می دهد)، عمدۀ تفاوت موجود میان مدل های مختلف لجر است.